Toestand werkstudent wordt in 't algemeen geacht ongewenst In Utrecht worden nieuwe spoor- wegtechnieken ontwikkeld Betere voorzieningen noodzakelijk: o.a. meer beurzen en tehuizen s, Tegenspraak van Radio Moskou „Prawda" overstelpt opnieuw Tito met verwijten Nieuw-Guinea helpt Hongarije Schilderij als belastinggeld Commissie-Rutien brengt rapport uit: 1. 4. 5. 7. Elke universiteit een eigen arts Butler ontkent samen spel met Israël 8. Ingrijpende mutaties op Soestdijk Woonarkbewoner overvallen 7 IS WEER SCHAATSTIJD Twintig mille geïnd voor niet geplaatste advertenties Kritiek op aanvaarding steun der V.S. Hammarskjoeld vraagt geld voor V.N.-strijdmacht In één nacht Uw handen gaaf en zacht Zaterdag 24 november 1956 ZEEIIWSCH DAGBLAD Pagina 3 DEN HAAG, 24 nov. Bepaalde voorzieningen t.a.v. de studenten eijn noodzakelijk geworden. Dat is het oordeel van de commissie- Rutten in haar rapport, dat zij aan de minister van Onderwijs heeft aangeboden. De commissie beveelt in dit rapport o.m. aan: het verrichten van een onderzoek naar de maatschappelijke behoefte aan academici (voorlopig alleen v.w.b. de technische beroepen) op te dragen aan het Centr. bureau voor de statistiek, in contact met verschillende commissies. Het rapport komt daarbij met de volgende suggesties: HET MOET MOGELIJK worden gemaakt een renteloos voorschot met terugwerkende kracht om te zetten in een studiebeurs. Dit na tuurlijk alleen, wanneer de stu dent behoorlijke resultaten be haalt, hetgeen zal blijken uit een gunstig advies van de betreffende faculteit. HET WERKSTUDENT ZIJN wordt in 't algemeen ongewenst geacht, tegen het tijdelijk verrichten van betaalde arbeid, teneinde te voor zien in een incidentele behoefte, bestaat geen bezwaar, mits de studie niet in het gedrang komt en er voldoende tijd overblijft voor algemene ontwikkeling en sociale contacten. BETREKKELIJK KLEINE werk groepen voor eerste- en eventueel ook tweedejaarstudenten dienen te worden ingesteld, waarin onder supervisie van de hoogleraar, door leden van de wetenschappelijke staf leiding wordt gegeven bij de studie. examen plaats te worden inge- IN ELKE FACULTEIT behoort tussen het kandidaats- en doctoraal ruimd voor de wijsbegeerte van het betrokken studievak, waarin ook de samenhang van dat vak met andere takken van wetenschap en met het maatschappelijk leven aan de orde komen. ELKE UNIVERSITEIT en hoge school dient een universiteitsarts te benoemen, die belast zal zijn piet de verantwoordelijheid voor de organisatie van de gezondheids zorg. OM OP KORTE TERMIJN in de onvoldoende woonruimte voor de studenten te komen, noemt de commissie de volgende mogelijk heden: het verwerven en restaureren van thans door studenten be woonde panden; het verwerven van andere, voor restauratie geschikte panden; het bouwen van nieuwe stu denten-tehuizen (etagewonin gen of hoge woongebouwen). TER BEVORDERING van een meer verantwoorde studiekeuze LONDEN, 23 nov. (AFP). In de zit ting van het Lagerhuis hebben zich hef tige scenes voorgedaan naar aanleiding van de beschuldigingen van samenspel van Groot-Brittannië en Frankrijk met Israël bij de actie tegen Egypte. Butler, de waarnemend premier, wees dergelijke beschuldigingen categorisch van de hand. In antwoord op vragen verklaarde hij, dat het volkomen onjuist was te beweren, dat Israël er door Engeland toe was aan gezet om Egypte aan te vallen. Hij ver- Wierp ook alle suggesties van een onder zoek naar deze zaak. Conservatieve afgevaardigden eisten Van de Labour-afgevaardigden, dat zij hun beschuldigingen zouden terugnemen. Ëén der socialisten bracht daarop het tu mult tot zijn hoogtepunt door te roepen: „Jullie baas, die heeft zich teruggetrok ken." VOORSTELLEN» Studiebeurzen i.p.v. renteloos voorschot Geen werkstudenten Kleine werkgroepen Eigen universiteitsarts Meer studententehuizen Eigen adviesbureau dient aan iedere universiteit en hogeschool een psychologisch bu reau voor studieadviezen te wor den opgericht, teneinde de stu denten die dit wensen de gelegen heid te bieden, een beter inzicht te krijgen in de eigen geschiktheid voor de gekozen studie. DE MOGELIJKHEID dient ge opend te worden in uitzonderlijke gevallen aan een student het recht tot het afleggen van een examen te ontzeggen. Raad van voorzieningen „Ingesteld wordt een raad van voorzie ningen", zo zegt de commissie, „waarin gelegenheid bestaat tot het plegen van overleg over alle met deze voorzieningen samenhangende vraagstukken en die te- SOESTDIJK, 23 nov. Het particu lier secretariaat van H.M, de Koningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft aan W. J. baron van Heeckeren van Molecaten op zijn herhaald verzoek met ingang van 1 januari 1957 op de meeBt eervolle wijze met dank voor de bewe zen diensten, voor uitzonderlijke trouw en voor opofferingsgezindheid ontslag verleend als haar particulier secretaris. H.M. de Koningin heeft Baron van Heeckeren benoemd tot oommandeur In de Hulsorde van Oranje. H.M. de Koningin heeft mr dr van Maasdijk op zijn verzoek met ingang van 1 januari 1957 op de meest eervol le wijze met dank voor de bewezen dien sten en voor de betoonde trouw ont heven van zijn fuctie als kamerheer in buitengewone dienst. H.M. de Koningin heeft de tijdelijke waarneming van haar secretariaat op gedragen aan jhr mr B. W. Roëll, ka merheer l.b.d. Mej. mr Martine de Jong heeft, ge zien de omstandigheden, aan H.M. de Koningin verzocht haar tijdelijke aan stelling als partiouller secretaresse te mogen beëindigen en niet voor een vaste benoeming ln aanmerking te ko men. H.M. de Koningin heeft dit ver zoek ingewilligd en mej. De Jong op de meest eervolle wijze per 1 januari 1957 van haar functie ontheven. De ministerraad van de Sowjet- Unie heeft Javoronkof benoemd tot vice-minister van staatstoezicht, aldus deelt Tass mee. Javoronkof was vóór de benoeming van Molotof minister van staatstoezicht. ven» optreedt als adviesorgaan voor het college van cnratoren en de senaat, die uiteindelijk de verantwoordelijkheid draagt." De commissie heeft haar adviezen gebaseerd op een aantal richtlijnen o.a. dat het stelsel van voorzieningen niet mag leiden tot het verloren gaan van het besef, dat de ouders zoveel moge lijk de studiekosten van hun kinderen zelf moeten betalen. UTRECHT, 23 nov. Donderdag avond trof de 34-jarige J. L. A. D., be woner van een in de Oude Rijn aan de Kanaalweg liggende woonark, bij zijn thuiskomst twee jongemannen op het achterdek aan. Zij gooiden naar hem met een steen, die een ruit vernielde, en namen daarop de vlucht in het park Oog ln Al. De bewoner zette per fiets de achtervolging in. Midden in het park sprongen de twee knapen uit het struikgewas en trokken hem van de flets. Zij gaven hem een klap op het hoofd. Terwijl de aangevallene messte ken in linkerarm en been kreeg, werd hem een bijtend vocht ln het gezicht gegooid. De Inmiddels door een omwo nende gewaarschuwde politie was snel met de radiowagen ter plaatse, maar trof enkel nog het slachtoffer aan, dat vrijwel niets kon zien. De daders wa ren gevlucht. Het onderzoek werd met hulp van een politiehond voortgezet. Het slachtoffer is in het ziekenhuis verbonden en ook ln het ooglfldersgast- huis behandeld. Zijn toestand ls vrij redelijk. Hf) heeft vorige week een dreigbrief ontvangen, die hfl heeft ge negeerd. Ingezonden Mededeling (Adv.) ...kauw Wrlgley Doublemlnt. Het leven wordt sneller. Vermoeiender. Kauw rustgevende, opfrissende Doublemlnt I Dat Is goed, bij al die spanning - verkwikkend bl| al die inspanning - fris en koeler en heerlijk want Doublemlnt blijft lang en dubbel lang lekker. Militaire commandant Djakarta krijgt verlof DJAKARTA, 20 nov. (A.N.P.) Het leger heeft een verklaring uitge geven, waarin gezegd wordt, dat aan majoor Djuhro, de militaire comman dant van Djakarta, met ingang van heden een lang verlof ls verleend. In de verklaring wordt een bericht ont kend dat Djuhro van zijn functie ont heven was. Voorts zouden 20 officieren van hun functies ontheven zijn. Tot nu toe kon geen officiële bevestiging van dit bericht verkregen worden. LONDEN, 23 nov. (Reuter). Radio- Moskou heeft een officiële verklaring van Tass omgeroepen, waarin berichten vol gens welke twintig nieuwe Sow jet-divi sies naar Hongarije zouden zijn gezonden, Sow]et-troepen naar Bulgarije zouden zijn gegaan en bewegingen van Sowjet- troepen naar de Zuidslavische grens plaats gevonden zouden hebben, worden tegengesproken. 's-GRAVENHAGE, 23 november. „Nieuwe technische ontwik kelingen in de Spoorwegen" vormden het onderwerp van een lezing, die dr. ir. F. Q. den Hollander, president-directeur der Ned. Spoor wegen, voor het Ned. Verkeersinstituut heeft gehouden. Stijgende snelheden stellen steeds hogere eisen aan de rail, aan de spoorweg. Wil het railvervoer zich in dezelfde mate ontwikkelen als lucht-, wa ter- en wegvervoer, dan zal aan deze eisen voldaan moeten worden. Raillerend kan men zeggen, dat, althans hier, de „economie een ge volg ls van de techniek". Thans werken 25 Europese en niet- Europese (Kongo, India, Pakistan) lan den samen in het research- en beproe vingsinstituut te Utrecht met 170 Inge nieurs uit 12 landen. Dit werkt bevruchtend en stimulerend op de spoorwegindustrie, die thans ge- organiserd samenwerkt. Alle Europese lokomotiefbouwers waren b.v. op 20 nov. ).l. te Utrecht bijeen om gezamenlijke vraagstukken te bespreken. Dit gebeurde nooit eerder. Te Utrecht worden vraag stukken op het gebied van de spoorbaan 't Is weer schaatstijd. Hoewel een ge dachte aan de Elfstedentocht nog wat voorbarig is, hebben de paar dagen lichte vorst die we nu achter de rug hebben, het alweer zover geklaard, dat een on dergespoten tennisbaan in Den Haag al veranderd is in een perfecte tJsbaan, waarvan de sportieve residentiebewoners gaarne tot na het vallen van de duister nis gebruik maakten. Ingezonden Mededeling (adv.) ARNHEM, 23 nov. De recherche heeft aangehouden de zestigjarige uit gever E. A. van K. te Arnhem, die ervan verdacht wordt zich weder rechtelijk een bedrag van ruim twin tigduizend gulden te hebben toege ëigend. Van K., die een groot aantal jaren geleden directeur was van een uitgeversbedrijf te Rotterdam, is in februari '55 begonnen met het afslui ten van orders voor advertenties in een door hem uit te geven blad, dat hij voornemens was te verspreiden onder firma's in Europa en Amerika, die Nederlandse produkten impone ren. De kosten voor het plaatsen van een advertentie moesten bij vooruit betaling worden voldaan. Van K. is met het afsluiten van orders door gegaan tot omstreeks mei van dit jaar, doch was niet in staat om van het geld, dat hij voor de inmiddels af gesloten contracten had ontvangen, iets over te houden, zodat het hem onmogelijk was zijn blad uit te geven. Hij besloot toen over te gaan tot de uitgifte van een ander blad en begon met de colportage van advertenties bij expeditiebedrijven. Bij onderzoek is gebleken, dat Van K. op het tijdstip van zijn aanhouding een bedrag van ruim f 20.000 aan vooruitbetaalde ad- vertentiekosten had ontvangen, waar van hij niets meer over had. In totaal heeft hij van ongeveer driehonderd firma's in het land advertentie opdrachten ontvangen. Hij is ter be schikking van de justitie gesteld. Hoger honorarium voor vroedvrouwen AMSTERDAM, 23 nov. Het honora rium dat een algemeen ziekenfonds per bevalling aan een vroedvrouw betaalt, ls van f38.50 tot f40.verhoogd. Voor vroedvrouwen, die de uit de wet van 1 juni 1951 voortvloeiende ruimere be voegdheid niet hebben verworven, is het honorarium van f34 tot f37.50 verhoogd. Voorts is het aantal gevallen, waarin een vroedvrouw, die niet de volledige verloskundige hulp verleent, toch op ge noemd honorarium recht heeft, iets uit gebreid. Verder is bepaald, dat de vroed vrouw, die uitsluitend prenatale hulp verleent, hiervoor een derde gedeelte van het honorarium ontvangt. Ingrijpen was infernafiona/e plichi" MOSKOU, 23 nov. AFP.-Reuter. De „Prawda", het blad van de Sowj et-Russische communistische partij, heeft in een tweede ant woord op de kritiek van president Tito verklaard, dat het ingrijpen van de Sowj et-strijdkrachten in Hongarije juist was wegens het op treden van contra-revolutionaire elementen en „het aanrichten van een bloedbad onder de aanhangers van het democratische regime door deze elementen". „Het was onze internationale plicht", aldus het blad, dat er aan toevoegt, dat de Sowjet-Unie er niet meer op zal staan, dat haar troepen ln Hongarije blijven, wanneer de orde hersteld is. Tito had de Sowjet-politiek in Oost- Europa gekritiseerd en gezegd, dat de persoonsverheerlijking voortkwam uit 'n systeem en geen onafhankelijk verschijn sel was. De „Prawda" zegt hierover: „De per soonsverheerlijking was in werkelijkheid op flagrante wijze in strijd met het ge hele Russische socialistische stelsel. Juist door van ons stelsel uit te gaan konden wij de strijd tegen de persoonsverheer lijking aanbinden en op korte termijn een einde maken aan haar gevolgen". Het Russische orgaan herhaalt de be schuldigingen, die het in zijn eerste ar tikel uitte, dat Tito zich mengde in de Interne aangelegenheden van andere communistische partijen en zich opwierp als degene, die, met de andere Zuid slavische leiders, de enige mogelijke weg naar het rjcialisme kent. De „Prawda" herinnert Tito eraan, dat de Sowjet-Unie haar economie op eigen kracht en tegenover de tegenwerking van de kapitalistische staten had opgebouwd, maar Zuid-Slavië's economie geprofiteerd heeft van de hulp van kapitalistische sta ten voornamelijk de V.S. Zuid-Slavië had voordeel kunnen trekken uit de zich toe spitsende tegenstellingen tussen het im perialisme en de socialistische landen. Indien een essentieel onderdeel van Zuid- Slavië's economie uit hulp'van de kapi talistische landen bestaat, dan kan niet worden gezegd, dat deze weg speciale voordelen heeft, want niet alle landen van het socialistische kamp kunnen hun politiek opbouwen op een toezegging van hulp van de imperialisten". HOLLANDIA, 23 nov. De afde lingen en correspondentschappen van het Rode Kruis op Ned. Nieuw-Guinea zijn begonnen geldinzamelingen te hou den voor hulp aan de Hongaarse vluchtelingen. Op dit reusachtige eiland zal het enige tijd duren, voor dat alle bijdragen zijn ontvangen en naar het Ned. Rode Kruis kunnen worden overgemaakt. Het centraal comité in Hollandia heeft besloten di rect over te gaan tot beschikbaarstel ling van een voorlopig bedrag van 1.000,dat inmiddels is overge maakt. Tevens werden in Hollandia voetbalwedstrijden georganiseerd tus sen de eerste elftallen van de beide voetbalclubs, waarvan de opbrengst eveneens bestemd wordt voor hulp aan de vluchtelingen. 0 In Delft heeft gisteren de heer W. H. Kosteling zijn 105e verjaardag ge vierd. uitvoerig bestudeerd. Ideaal zou zijn, in dien men spoorbanen van uiterst zuivere ligging uit één stuk zou kunnen maken. Men zoekt voor grote snelheden naa» vervangers van de lichtere houten dwars liggers door zwaardere, b.v. van gewa pend beton. Deze liggers kunnen wellicht tweedelig zijn om een grotere vastheid in het ballastbed te verkrijgen. Ook de mogelijkheid om spoorstaven in beton te funderen wordt onderzocht. Problemen, hoe deze betonnen liggers en fundering zich zullen houden bij ontsporingen en andere beschadigingen, alsook of zü snel verwisseld kunnen worden, vragen nog om een oplossing. VAN 1000 METER. De samenwerkende spoorwegmaat schappijen hebben thans enkele proef- vakken liggen met spoorstaven van 8 300 meter en zelfs één van 10.080 meter op fundering en van verschillende soort. Door middel van zuiver spoor en zui vere wielen hoopt men verder tot con trole op rijdend materieel te komen, bui ten het seinstelsel om. Gezocht wordt naar een systeem om langs elektrische weg via staven en wielen, van buiten af dus, commando's te kunnen geven om automatisch treinen tot stilstand te bren gen. Over 10 tot 20 jaar, aldus dr. Den Hollander, zal dit een feit kunnen zijn. Gepaard daaraan zal, mede vanwege de hogere snelheden, een beter en nog vei liger systeem moeten worden ontwikkeld. Naar zijn mening zal iedere treineen- heid met een daarvoor noodzakelijke voortstuwingseenheid moeten worden uit gerust. Dit spaart energie en zal z.i. tot het einde van de lokomotief leiden. De eenheden zullen, ieder met hun afgepast vermogen, gekoppeld moeten kunnen worden, hetgeen weer vraagstukken op het gebied van de automatische koppe ling, inclusief de nodige verbindingen voor verwarming, verrichting en berem- ming, oproept. Ook op dit punt wordt hard gewerkt. NEW YORK, 23 nov. (Reuter). Se- oretaris-generaal Hammarskjoeld heeft de Algemene Vergadering van de V.N. om tien miljoen dollar gevraagd als aan- vangsbijdrage voor het internationale politieleger. Hij gaf in overweging de kosten over de 79 leden te verdelen naar verhouding van hun bijdragen aan de begroting van de V. N. Dat betekent, dat de Ver. Staten een derde van deze kos ten moeten dragen. Hammarskjoeld deel de mee, dat iedere soldaat van het poli tieleger voor een bedrag van 25.000 dol lar verzekerd is tegen het verlies van zijn leven of verminking. Deze verzekering is afgesloten voor de duur van een maand. De premie bedraagt 25 dollar voor iedere soldaat. Ingezonden Me jedeling (Adv LONDEN, 23 nov. (A.F.P. Reuter) n Engeland is het in bepaalde gevallen mogelijk zijn belastingschuld te voldoen door het afstaan van kunstwerken van grote esthetische of historische waarde. Voor de eerste maal is thans een schilderij op deze wijze in staatsbezit gekomen en wel de „Piëta" van de vijftiende-eeuwse schilder Rogier van der Weyden, één der stichters van de Vlaamse school. De fiscus heeft de waarde van het schilderij op ongeveer 800.000 gulden geschat. Het zal in de National Gallery komen te hangen, De „Piëta", die de afne ming van Christus van het kruis voorstelt, maakte deel uit van het bezit van de vierde Graaf van Poreis, die in 1952 is overleden. De totale successierechten be dragen meer dan zes miljoen gul den. De betrokken regeling, waar bij kunstwerken voor delging van belastingschuld kunnen dienen, is dit jaar door het parlement aan vaard.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3