Zeeuwse fruittelers hadden dit seizoen goede resultaten Voor Sadrach en zijn vriendjes Noord-Beveland werkt hard aan een cursus voor landarbeiders Fraaie christelijke school (drie lokalen voor Wolphaartsdijk BAAYENS Opvallend! Dieseltrein greep bejaarde man Voorlichtingstoernee '57 voor Zeeuwse fruittelers start Pracht handen P.D. waarschuwt: Blijf waakzaam en blijf de parasieten bestrijden" Veel nieuwe ervaringen en proefveldresultaten van ;s een Bouw van 20 woningen ie VHeer Arendskerke IMillilSlilSM il WIW paf J.W Pi® m le 1111M R Waardevolle adviezen voor komend seizoen Huidgenezing PUROL En nu snel inkopen doen! HAMEA Gemeentebegroting van 's-Heer Arendskerke Ingang aan nieuwe weg vanaf gemeentehuis OPTIEK Zaterdag 17 november 1956. ZEEIIWSCH DAGBLAD pagina 2 Ervaringen ziektenbestrijding-1956 en adviezen 1957 GOES, 23 november. „Iedere fruitteler, zelfs degenen, die de ziektenbestrijding maar matig hebben uitgevoerd, kunnen in dit seizoen terugzien op gemiddeld goede resultaten", deelde de heer J. Hertgers, hoofd van de P.D. te Goes, ons desgevraagd mede. „Ook nu weer is de ziektenbestrijding sterk afhankelijk geweest van de weersomstandigheden. Was in 1955 de bestrijding van meeldauw, fruitspint en bladluis een probleem, dit seizoen was het dat zeker niet". Gevraagd naar zijn verwachtingen voor het komende seizoen, leg de de heer Hertgers er de nadruk op, dat de goede resultaten van 1956 de Zeeuwse fruitkwekers niet zorgeloos mag maken. „De para sieten van onze fruitgewassen sluimeren wel eens, maar slapen doen ze niet. Onverwacht kunnen ze, door bepaalde weersomstandigheden, de kop weer opsteken". Het hoofd van de Zeeuwse P.D. wilde dan ook de telers op het hart drukken: „Blijft waakzaam, weest op Uw hoede". Hoewel er in het afgelopen seizoen minder last is geweest van de belang rijkste fruitparasieten heeft de P.D. toch veel ervaringen en proefveldre sultaten verkregen, die van veel be lang kunnen zijn voor een goede ziek tenbestrijding in 1957. De bestrijding van parasieten in de winter heeft geen wijzigingen onder gaan. De ervaring leert nog steeds, dat deze bestrijding een goede zekerheid geeft tegen minder optreden van de insecten in het voorjaar. „Van veel belang is, dat de bespuiting wordt uit gevoerd onder gunstige weersomstan digheden", zo zei de heer Hertgers, „daar let men in de praktijk nog on voldoende op. Het is bijv. beter een be strijding in het voorjaar met parathion te doen dan een DNC-bespuiting bij schraal en droog weer in de winter". Wanneer veel bladluiseieren op de bomen aanwezig zijn, wordt een be strijding met een der DNC-middelen aanbevolen. Aldus het advies-1957 van de P.D. Zijn er zeer weinig of geen bladluiseieren afgezet, dan kan de be strijding in de winter achterwegen worden gelaten. Dit kan dan in april, als de eitjes uitkomen, gebeuren met parathion-diaziron. i awe spintmiddelen De ervaring van 1956 met het fruit spint is, dat deze parasiet in tegen stelling tot het vorig seizoen in zijn ontwikkeling sterk is geremd. Oor zaak: de weersomstandigheden en goed uitgevoerde bestrijdingen. In proeven werden enige' nieuwe spintmiddelen geprobeerd, evenals combinaties van bestaande midde len. Van deze laatste zijn er al enige in de handel. „De nieuwe spintmiddelen hebben veel belo vende resultaten gegeven", aldus het hoofd van de Zeeuwse P. D., „en aangezien er enkele weinig giftige bij zijn, zit er vermoedelijk wel toekomst in". Deze middelen zullen in het komende seizoen verder beproefd moeten worden om ze op hun betrouwbaarheid te testen en om hun plaats te bepa len in het bestrijdingsschema. Andere parasieten Wat de andere fruitparasieten be treft, de rupsen van de voorjaarsuilen veroorzaken steeds meer schade in de Zeeuwse fruitteeltbedrijven. Hoewel de rupsen in jeugdstadium gevoelig zijn voor parathion, worden er met DDT toch betere resultaten verkregen. De bestrijding van de schadelijke wantsen bleek ook seizoen '56 zeer goed mogelijk met een parathionbe- cpuiting op het juiste tijdstip volgens de waarschuwingskaart. Het veel aanwezig zijn van bladrol lerrupsen voor de bloei, stelde menig fruitteler voor verrassingen. De P.D. te Goes is van mening, dat de bestrijding moet worden uitgevoerd als de rupsen nog erg klein zijn. De schade van de bladrollerrupsjes in de zomer is in Zeeland erg meegevallen, daar de zo- mergeneraties door abnormal weers omstandigheden erg laat kwamen. De bestrijding van de carpocapsa is op de Zeeuwse eilanden de laatste ja ren geen probleem meer. Ten aanzien van de zaagwespen blijft echter waak zaamheid geboden, hoewel de aantas ting door dit insect zeer gering was. De aantasting van de mineermotten neemt daarentegen sterk toe. Moeilijkheden In tegenstelling tot 1955 was de aantasting van de groene appeltakluis deze zomer minder ernstig. „Daarbij konden we nu bij de bestrijding ervan beschikken over twee prima middelen" aldus de heer Hertgers, „namelijk: primon en chloortion". Laatstgenoemd middel is nog heel weinig gebruikt, daar het nog bijna niet in de handel is. De bestrijding van de pereknopkever gaf enige moeilijkheden, doordat DDT niet korter dan vier weken voor de oogst meer mag worden toegepast. Voorlopig zullen de telers het toch hiermee moeten doen. Wel is er in een proefje (Betuwe) enig resultaat ver kregen, maar dit verkeert nog in een experimenterend stadium. In de zomer werden sommige fruit telers opgeschrikt door ernstige vraat- schade aan de vruchten. De rupsen bleken erg gevoelig voor DDT. Weinig schurft De schurftaantasting is in Zeeland dank zij de belangrijk geringere re genval dan elders maar zeer matig geweest. Met de bekende middelen werden dan ook goede resultaten be reikt. Toch werden wel verschillen waargenomen in de nevenwerking van de middelen. Zo kon worden waarge nomen dat het middel captan een gun stige werking heeft t.a.v. bladstand en gaafheid van de vruchten, vooral bij de Cox's Orange Pippin en Golden Delicious. Tuzet veroorzaakte dit seizoen enige opschudding in de praktijk, door de bijzonder mooie kleuring van de vruchten. De aantasting van de meeldauw was dit jaar zeer matig. Het stambasisrot vormt een ernstige bedreiging voor verschillende appelrassen. Hier moet erop worden gelet, dat de bomen ge plant worden met de veredeling vrij van de grond. Ingezonden Mededeling (adv.) GOES, UPRIL GROTE MARKT MIDDELBURG. NIEUWE BURG 's HEER ARENDSKERKE, 23 nov. In de toelichting op de begroting de len b. en w. de raad mede, dat met voldoening geconstateerd kan worden, dat de zgn. capaciteitenregeling wo ningbouw van grote betekenis is ge weest. Vooral in 's H. H. Kinderen blijkt een grote belangstelling te be staan voor deze mogelijkheden. Naast de particuliere bouw zuilen 20 woning wetwoningen gebouwd worden. ERVARINGEN EN ADVIEZEN GOES, 23 nov. De Planten- ziektekundige dienst voor de Zeeuwse eilanden heeft zijn werkzaam b_den in het seizoen 1955/56 beëindigd. Dit is het mo ment voor een terugblik op de opgedane ervaringen en een blik in de toekomst 1957. Op deze pagina treft men bei de uitvoerig aan, n.a.v. een inter view met de heer J. Hertgers, hoofd Zeeuwse P.D., en de bro chure, die de P.D. en de Rijks- tuinbouwvoorliehtingsdienst te Goes zullen uitgeven op de te houden voorlichtingsavonden in het a.s. winterseizoen. Op deze avonden zullen deskundige inlei ders uitvoerig ingaan op de er varingen en adviezen, die wij slechts summier hebben weerge geven. Ingezonden Mededeling (adv.) Het valt steeds weer op, dat de voor de Televisie sprekende meisjes zulke mooie witte iVOROL-tanden hebben* Dubbele aslijnen op Zeeuwse wegen DEN HAAG, 23 nov. Mede op verzoek van de K.N.A.C. is de rijks waterstaat er in de provincie Zeeland toe overgegaan op gevaarlijke weg gedeelten duidelijk reflecterende, dub bele aslijnen op het wegdek aan te brengen, teneinde onjuist uitgevoerde inhaalmanoeuvres te voorkomen. Dr. H. Ezendam directeur van het Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee ZIERIKZEE, 23 nov. De raad van bestuur van het nieuwe Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee heeft dr. H. Ezendam, internist te Noordgouwe, be noemd tot geneesheer-directeur van deze inrichting. BERGEN OP ZOOM, 23 november. Vanmorgen omstreeks kwart voor tien is nabij het viaduct tussen Wouw en Roosendaal de 72-jarige A. v. Tilburg uit Wouw op een onbewaakte spoor wegovergang door een trein gegrepen De oude man stak op de fiets de lijn over zonder uit te kijken of er een trein naderde. Juist kwam een diesel van Vlissin- gen aangereden. Hjj werd vrijwel op slag gedood. De trein ondervond ge ruime tjj4 vertraging. fwSBmTm ISte, - W/nferprogramma Zeeuwe P.D. en R.T.V.D. GOES, 23 november. Maandag gaan de Plantenziekteknndige. dienst en de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst voor Zeeland van start met een-toernee door onze provincie, om de Zeeuwse fruïtteeltorganisaties voor te lichten omtrent de dit jaar opgedane ervaringen met bestrijdingsmiddelen en nieuwe ziekten. Na deze terugblik over 1956, zullen de heer J. Hertgers, hoofd Planten- ziektekundige dienst op de Zeeuwse eilanden, en afwisselend de heren P. Huissen, D. de Pundert en C. Stange, assistenten A van de Rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst te Goes, aan de hand van de opgedane ervaringen waar devolle adviezen geven voor de ziektenbestrijding in 't komende jaar. Maan dagavond worden te Kapeile de eerste lezingen gehouden. Alvorens het bestrijdingsprogram ma te hebben opgesteld, zijn de on derwerpen door genoemde deskun digen grondig doorgesproken, terwijl tevens nauw contact is opgenomen met het proefstation en Wageningen, en ervaringen zijn uitgewisseld met andere delen des lands. Genoemde deskundigen stellen zich voor de komende wintermaanden be schikbaar voor het houden van voor lichtingsavonden. Maandagavond om half acht heeft, op verzoek van de fruitteeltorganisa ties aldaar, de eerste bijeenkomst plaats in hotel „De Zwaan". Dinsdag middag om drie uur voor tuinbouw- vakonderwijzers in „De Landbouw" te Goes en maandag 3 december om 7.15 voor de tuinbouworganisaties te 's- Gravenpolder. De lezingen worden slechts gehouden op uitnodiging van geïnteresseerde organisaties. Maandag reeds eerste lezingen in Kapeile Vorig jaar zijn dergelijke voorlich tingsbijeenkomsten voor 't eerst geza menlijk door genoemde diensten geor ganiseerd. Daar de opzet, het verkrij gen van meer eenheid in de voorlich ting, bijzonder is geslaagd en deze me thode door de Zeeuwse fruittelers zeer wordt geapprecieerd, zet men hetnvin- terprogram dit jaar op dezelfde voet voort. De altijd actieve mannen van de Zeeuwse P.D., bezig met de uit voering van een proefbespuiting te Lewedorp. (Foto Zeeuwsch Dagblad). De ANWB geeft raad Hoe kunt U helpen het benzinetekort te beperken? GOES, 23 nov. Wat kunnen wij doen, om de benzineschaarste zo klein mogelijk te houden? Op deze vraag geeft de ANWB enkele adviezen, met het opvolgen waarvan het algemeen belang ten zeerste gebaat zal zijn. Dit kan een eventuele verhoging van de benzineprijs tegengaan, terwijl ook drastischer maatregelen dan al leen het zondagsrijverbod kunnen worden voorkomen. De ANWB brengt daartoe het vol gende onder de aandacht: beperkt het rijden per auto zoveel mogelijk, indien men even goed per trein zou kunnen reizen; 0 beperkt de snelheid, daar een grote snelheid een groter brandstofver bruik met zich mee brengt. De gunstigste snelheid voor personen auto's is een gemiddelde van 70 km per uur. Een stugge veer onder het gaspedaal kan wellicht helpen deze ge middelde snelheid aan te houden. Brnusk remmen en fel schakelen dient men ook zoveel mogelijk tegen te gaan. 0 laat de motor opnieuw afstellen, daar een juiste afstelling een be sparing van enkele procenten van totaal benzineverbruik kan worden verkregen. In de praktijk blijken nl. zeer weinig auto's aan de ge stelde normen te voldoen, aldus is de ervaring van de A.N.W.B. AANBESTEDING Privêbouw in Kruiningen Door het architectenbureau P. Wonder- gem te Kruinirgen werd onderhands aanbesteed; namens de heer Ph. Meijaard het bou wen van een woning met schuur aan de Polderweg te Kruiningen; namens de heer L. Boone het bouwen van een woning met schuur aan de Pol derweg te Kruiningen; en namens de heer L. P. Polderman het bouwen van een landbouwsehuur aan de Zanddijk te Kruiningen. Het werk voor de heren Meijaard en Boone is gegund aan de aannemer J. van de Linde te Kloetinge, dat voor de heer Polderman aan de fa. J. van Sparrentak en L. C. Hubregtse te Biezelinge. Kringvergadering van de Z.L.M. KORTGENE, 23 nov. Op Noord- Beveland is het precies eender als in andere streken van ons land: de jonge lui voelen niets meer voor de land bouw. Het vak is niet aantrekkelijk genoeg, zo redeneert men. Tijdens de algemene ledenvergadering van de Z. L.M.-kring Noord-Beveland heeft de heer J. Eversdijk gesproken over het onderwerp: „Vakopleiding landarbei ders". „Er is geen aanvulling van jongeren en daarom moet er iets aan gedaan worden", zo betoogde hij. Het ideaal zou zijn de jongens na het zesde leer jaar op de lagere school op te vangen. Allerlei cursussen worden georgani seerd. Op Noord-Beveland bestaat een coördinatie-commissie, gevormd uit de werkgevers- en werknemers organisa ties in de landbouw. Momenteel wordt het aanbrengen van kleinere sproeiers in de carburateur kan eveneens een besparing geven. Dit mag echter alleen, wanneer de ontsteking goed is afgesteld en niet te snel of te zwaarbelast wordt ge reden. (In overleg met de dealer.) 0 iaat de remmen en wielen contro leren. Als de remschoenen slepen, als de wielen niet goed sporen, kost dit extra brandstof. kiest de bandspanning iets hoger dan normaal. Het bandenmateri aal kan hier goed tegen. trekt bij het rijden in lage versnel lingen, niet fel op. een cursus gegeven in motorenkennis, waaraan 15 personen deelnemen. Ook zal getrachten worden een cursus in drainage te geven. De jonge toe komstige landarbeiders zouden cursus sen moeten volgen aan landbouwscho len. Maar deze moeten dan uitgebreid worden en daar zit veel aan vast. Men stelt alles in het werk om op Noord- Beveland te komen tot een cursus voor landarbeiders. De secretaris van de Z.L.M., mr. J. F. G. Schlingemann voerde het woord over actuele landbouwproblemen, waarbij hij het beleid van minister Mansholt ónder de loep nam en o.m. de suiker- en graanprijzen besprak. In zijn openingswoord maakte de voorzitter, de heer G. M. F. Bom en kele opmerkingen over de toestand in de landbouw, die niet rooskleurig is. De kosten stijgen steeds. De heer Bom werd ook herkozen als hoofdbestuurs lid. Ingezonden Mededelingen (adv i Huidzuiverheid* Huidgezondheid Voelen en oksels fris door Purol-poedec De zeshonderd gulden overschreden ier komt dan onze slot afreke ning voor Sadrach enzijn vriend jes. De zeshonderd gulden is overschreden. De stand is nu 603,78. Waarschijnlijk zal het nog even blijven „nadruppelen". (Wij zullen dat dan ook verant woorden), maar veel zal er nu wel niet meer bijkomen. In ieder geval gaan wij nu snel aan het werk om de nodige geschenken in te kopen. Dat zal een gevarieerd geheel worden: eenvoudig speel goed, tekenpotloden, tekenboek jes, kleurboeken, schoolétuis, Bijbelse platen, handwerkmate riaal, een flanelbord enz. Wij hopen dat alles vóór Kerstmis in Seroei op Nieuw-Guinea te heb ben, waar de cadeaus namens u allen zullen worden uitgedeeld, door Phia van den Berg, die ra zend benieuwd is wat er allemaal in het pakket zal zitten. Wij ho pen begin volgend jaar u te kun nen vertellen hoe de Kerstfeest viering is verlopen. Dit is binnen De zevende afrekening ziet er zo uit: N. N. te M. fl,Fam, J. P. M. te M. f2,50; A. N. te B. f 1,—; J B. te W. f 1,50; Mej. C. M. S. te S. f 2,50; Mevr, v. d. B. te A f 5,—; H. en J. v. d. B. te V. f 2,2—; K. L. te G. f 22,—; Mej. W. te M. f 1,—; N. N. te G. f 1,—; Fam. De S.-P. te C. f 2,50; Twee Westkappelaars f 22,50; N. N. te M. f 22,50; Dames V. V. te M. f 10,—; N. N. te G. f 1,—. Totaal f 38,Vorig totaal f 565,78. Eindtotaal f 603,78. allemaal welbedanktI W.-Vlaamse Gercf. jeugd trok naar Aardenburg AARDENBURG, 23 nov. Onder voorzitterschap van de heer A. Cats- man uit Aardenburg kwam de Geref. jeugd van West Zeeuwsch-Vlaanderen bij elkaar. De heer Catsman nam aan het begin van de vergadering af scheid als ringvoorzitter en droeg de leiding over aan de heer L. de Jonge te Terneuzen. Ds. Th. Rienks uit Schoondijke hield een belangwekken de rede over „Psycho-therapeutische zielszorg". Hierop volgde een leven dige en geanimeerde gedaehtenwisse- ling. De plaatselijke predikant ds. Grashof hield een slotrede over „Die mij oordeelt, is de Here". Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat allen op een goed geslaagde jaarvergadering konden terugzien. Ingezonden Mededeling (adv.) Het is de Hamamelis die 't 'm doet 's HEER ARENDSKERKE, 23 nov. B. en w. hebben de raad in een schrij ven medegedeeld, dat de ontwerp-ge- meentebegroting 1957 slechts sluitend gemaakt kon worden door de raming van een bijdrage van 15.000 van de kapitaaldienst. In werkelijkheid is er dus sprake van een tekort van 15000. B. en w. menen dit tekort te moeten dekken met behulp van een bestaande reserve. Een andere oplossing was geweest het aanvragen van een extra verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds. B. en w. heb ben evenwel overwogen, dat 1957 het laatste jaar zal zijn, waarvoor de hui dige regeling van de financiële ver houding tussen rijk en gemeenten geldt. Bovendien bestaat de mogelijk heid, dat de nieuwe regeling gunstiger zal zijn dan de bestaande. GOES, 23 nov. De voorlopige to taalopbrengst van de collecte voor de scholen met de Bijbel, de Uniecollecte, bijeengebracht door 175 lokale comi- te's bedraagt f 82.546,98. Hiervan is in Middelburg f 1280,bijeengebracht. Oude school in slechie sfaaf WOLPHAARTSDIJK, 23 nov. —De nieuwe School met de Bijbel, tot de bouw waarvan de raad medewerking heeft verleend en die zal verrijzen met een woning in het nieuwe, fraaie bouwplan ach ter het gemeentehuis, zal uit drie mooie lichte lokalen bestaan, die uitzicht zullen hebben op het zuiden. Aan de noordzijde komt een royale speelplaats met gazon onder de ramen van de brede gang. De ingang is geprojecteerd op het noorden aan de zijde van de nieuw aan te leggen weg vanaf het gemeentehuis. DRIEWEGEN Kinderzorg. De collecte voor Kinder- zorg heeft behalve veel goederen de som van f26.opgebracht. Zodra men het schoolgebouw heeft betreden, komt men in een vestibule. Daarop aansluitend bevindt zich de garderobe voor de leerlingen. Aan dl rechterzijde loopt men naar de lange gang en recht vooruit komt de wentel trap, die naar een vertrek voor han denarbeid boven in de school voert. Di rect links van de garderobe bevindt zich een kamer voor het hoofd van de school met kleedkamertjes voor de leer lingen, die gebruikt zullen worden bij het jaarlijkse onderzoek door de school arts. In deze vleugel van het gebouw ls ook de stookplaats en bevinden zich de toiletten. Vanuit de gang heeft men toegang tot de drie lokalen. In een uitbouw, aan sluitend op het derde lokaal, zijn nog toiletten. Aan de zuidzijde van de school ligt een flinke tuin. Voor een fietsenbergplaats is eveneens gezorgd. BLIJ Dat men in Wolf aartsdijk erg blij is, dat nu binnen afzienbare tijd zal kunnen worden begonnen met de bouw van een, nieuwe school, spreekt wel vanzelf. De oude school, die om streeks 1S94 als pakhuis werd ge bouwd, verkeert in slechte staat: zij heeft een éénsteensmuur van minder goede kwaliteit. In de loop der jaren werd een lokaal bijgebouwd. De wa tersnood van 1953 deed de school De slist geen goed. Van de Inspecteur van het lager onderwijs werd alle medewerking ontvangen. In 1954 konden nieuwe banken en borden worden aangeschaft, maar toen dit nieuwe meubilair eenmaal in het oude gebouw stond, kwam de verval len staat van de school nog duidelijker aan het licht. Het bestuur besloot toen lokaal voor lokaal te moderniseren. Het eerste lokaal kreeg een goede beurt, maar de kosten bleken dermate hoog, dat het bestuur ervoor terugschrok verder te gaan. Ondanks alle kosten en moeiten zou op deze wijze de school in feite minder geschikt blijven voor een vlotte gang van zaken b(J het te geven onderwijs. INSPECTIE. Op verzoek kwam de inspecteur, de heer A. A. Leenhouts, het gebouw nog eens grondig inspecteren. Hf) kwam tot de slotsom, dat het inderdaad erg moei lijk zou zijn de school tot een degelijk goed ingericht en duurzaam verblijf voor de kinderen te maken. Alle meae- werking en steun voor het verkrijgen van een nieuwe school werden toege zegd. Aangezien bekend was, dat er heel wat meer scholen op het urgentie plan stonden, waren de verwachtin gen omtrent het spoedig realiseren der wensen niet hoog gespannen. Maar begin van dit jaar kwam het bericht, dat de school voor Wol- faartsdijk op het urgentieplan voor 1956 was geplaatst. En nu heeft dan de raad het verzoek om medewer king van het bestuur der schoolver eniging Ingewilligd. Ingezonden Mededeling lAdv.) 2STR, 106'GOES JEfi De speciaalzaak voor uw BRIL KRUININGEN A.R.-kiesvereniging. De A.R.-kies vereniging vergaderde donderdag avond in het jeugdgebouw van de Ger. kerk. In zijn openingswoord memo reerde de heer J. Jille de politieke ge beurtenissen in het buitenland. Uit voerig werd gesproken over de voor lichting en propaganda door middel van het weekblad „Nederlandse Ge dachten". Een aantal exemplaren cir culeert onder de leden. Getracht zal worden hierin nog verbetering aan te brengen. „Wees een Zegen". De Hervormde vrouwengroep „Wees een Zegen" vier de deze week haar jaarfeest in het Dorpshuis. Een bont programma werd na de huishoudelijke zaken afgewerkt. Er werden ernstige en geestige stukjes voorgedragen, filmpjes vertoond, ge zongen en spelletjes gedaan. De lei ding had de presidente, mevr. J. M. van Burgeler.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2