ix-premier Nagy gearresteerd door de Russen Elektrificatie Nijmegen-Roosendaal-Viiss'ngen Minister Algera hoopt spoedig visie te geven op Deltawet nadere r Zó- uWid ïlacjtyantiw-e.'id Reizen per trein wordt duurder Oostenrijkse grenswacht schoot Russische militair dood Uds kras Overmeesterd tijdens conferentie Treinongeluk in India 104 doden Naar veiliger verkeer Egypte eist onverwijld vertrek buitenlandse troepen Onrust in Siiezië Minder kolen Verbetering waterkeringen langs Wester-Scheide Auto morgen in garage PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND J' Hij geloofde nog in beloften DEPORTATIE NAAR ROEMENIË? Opwinding in Boedapest België moei zich uitspreken over Schelde-Rijnverbinding Minister Luns sprak met c® ega van v.s. RUSSEN SMETEN DE FEL PROTESTERENDE ZUIDSLAVISCHE DIPLOMATEN OP STRAAT Engeland: „Wij doen wat V.N. niet konden" Twee soldaten gearresteerd Sowjets doden vluchtelingen Uitvoering Deltaplan en Zuiderzeewerken tegelijk Tarieven wegvervoer niet omhoog DOOR DE WERELD Hoofdkantoor: L. Vorst straat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 820; Terneuzen: Dijkstraat 20-28. Exploitatie: Oosterbaan 8c Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ8,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No, 3561 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 24 november 1956 DAMES: WENST U EEN KOOi'.AVOND? (Zie pag. 5) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 8.18 u., onder 16 36 u. Maan op 0.01 u., onder 13.14 u. Hoogwater zondeag 25 november: Vlissingen: 6.53 u. 1.63 m., 19.38 u. 1.73 m. Terneuzen: 7.24 u. 1.81 m., 20.06 u. 1.91 m. Wemeldinge: 8.37 u. 1.46 m.f 21.12 u. 1.66 m. Zierikzee: 8.14 u. 1.26 m., 20.56 u. 1.46 m. WENEN, 24 november (Reuter). Imre Nagy, de oud-premier van Hongarije, die in de Zuidslavische ambassade een schuilplaats had gezocht nadat de Sowjet-troepen het Hongaarse land binnen trokken, is sedert gisteren verdwenen. Volgens betrouwbare be- Slchten uit Boedapest zouden de Russen hem en enkele metgezellen ebben gearresteerd. De gewezen premier verliet gistermiddag de ambassade van Zuid- Slavië, nadat de Zuidslavische regering van de communistische Hon gaarse regering de toezegging had ontvangen, dat Nagy rustig naar zijn woning kon vertrekken. Hem zou, zo werd verzekerd, niets ge beuren. Toen heeft Nagy de ambassade verlaten vertrouwend op deze beloften. Hij is bedrogen uitgekomen. De Sowjets bleken niet te ver trouwen. Gisteravond verlieten Nagy en zijn metgezellen wel de Zuidslavische am bassade, doch later bleek, dat zij niet in hun woningen waren gearriveerd. De regering van Zuid-Slavië heeft de Hongaarse regering om opheldering gevraagd. Het gaat om ex-premier Nagy en 42 anderen, onder wie 15 vrouwen en 17 kinderen. Op 21 november beloofde Hongarije de Zuidslavische regering, dat deze mensen ongemoeid zouden worden ge laten. De Hongaarse autoriteiten had den een autobus beschikbaar gesteld om hen naar hun woningen te bren gen. Arrestatie Uit betrouwbare bron in Boedapest is later vernomen, dat Imre Nagy en zijn metgezellen vrijdagmiddag door Russische militairen zijn gearresteerd en weggevoerd nadat zij besprekingen hadden gevoerd met de Hongaarse eerste minister, Janos Kadar, in het parlementsgebouw In Boedapest. Nagy zou met Kadar over de vor- Siing van een coalitieregering gespro- en hebben. Zij zouden overeenstem ming bereikt hebben en er waren voorbereidingen getroffen voor een redevoering van Nagy voor Radio- Boedapest. Nagy en Kadar waren nog aan het onderhandelen toen Russische militairen de conferentiezaal in het Minister Algera: DEN HAAG, 23 nov. Minister Al- Sera heeft aan de Tweede Kamer me egedeeld, dat de Belgische regering fn verband met het Deltaplan er tot dusverre de voorkeur aan heeft gege ven zich niet uit te spreken over de voorstellen inzake een nieuwe Rijn- Scheldeverbinding, doch van Neder landse zijde is er op gewezen, dat de ontwikkeling van westelijk Noord- Brabant technische voorzieningen op korte termijn vereist en dat het met het oog daarop noodzakelijk is dat de Belgische regering een definitieve uit spraak doet opdat de Nederlandse re gering haar standpunt kan bepalen. Over olie en N.A.V.O. WASHINGTON, 23 nov. (AFP). De oliescliaarste in West-Europa vormde het onderwerp van een lang onderhoud, dat de Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns, vrijdag met de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken heeft gehad. Na afloop verklaarde minister Luns enige hoop te hebben, dat de Verenig de Staten in een nabije toekomst maat regelen zullen treffen om dit vraag stuk op te lossen. Ook is gesproken over de noodzake lijkheid om het bondgenootschap van de Ver. Staten met de andere weste lijke NAVO-landen voort te zetten. Minister Luns verklaarde, dat de volgende bijeenkomst van de NAVO in december van „bijzondere beteke nis" zal zijn. Naar minister Luns voorts mede deelde, gelooft hij niet, dat terugtrek king van de Engels-Franse troepen uit Egypte door de Verenigde Staten als voorwaarde voor het verlenen van hulp voor de Europese olievoorziening zal worden gesteld. - o- De stortingen die gisteren op giro 999 van het Nationaal Comité Hulp verlening Hongaarse volk te Amster dam zijn geboekt, belopen een totaal van rond 100.000 gulden. In totaal is nu 1.820.000 gulden ontvangen. parlementsgebouw binnenkwamen en Nagy en zijn metgezellen arresteerden. Opwinding Het nieuws van Nagys arrestatie door de Russen verspreidde zich snel in en veroor- de Hongaarse hoofdstad zaakte grote opwinding. Naar Roemenië? Radio-Moskou heeft vrijdagavond bekendgemaakt, dat oud-premier Na gy en anderen met een bus naar een onbekende bestemming zijn gegaan. Radio Boedapest verklaarde nader hand dat deze bestemming Roemenië zou zijn. De mogelijkheid bestaat inderdaad dat de Russen Nagy naar Roemenië hebben gebracht. Niemand gelooft echter dat dit vrijwillig is. o STILTE ALS PROTEST BOEDAPEST, 24 nov. (A.F.P.). Vrijdagmiddag van 2 tot 3 uur leek Boedapest een uitgestorven stad. Geen voorbijganger of voertuig, afgezien van de Sowjet-patrouillewagens, was in de straten te zien. Deze zwijgende betoging was het antwoord op het donderdag aange plakte beroep op de burgerij om zo van haar afkeuring voor het regime blijk te geven. Geruchten doen de ronde dat in kei kers van de Hongaarse ambassade te Wenen 35 Hongaren zijn opgesloten. BELGRADO, 24 nov. (Reuter). De correspondent te Boedapest van het Zuidslavische blad „Boeba" heeft medegedeeld dat Nagy door de Sow jets is weggevoerd. Volgens de correspondent verlieten Nagy en elf van zijn medewerkers, te zamen met vijftien vrouwen en zeven tien kinderen, op donderdagavond de Zuidslavische ambassade, nadat hun op grond van een Zuidslavisch-Hon- gaars akkoord vrijgeleide was gewaar borgd. Zij namen plaats in een bus, die door de Hongaarse regering be schikbaar was gesteld om naar huis te gaan. Doch terwijl de bus nog voor het ambassadegebouw stond, „sprong een Russisch officier in de bus. Voor de bus en er achter stopten auto's van de Sowjet-veiligheidsdienst en de kleine colonne reed direct weg naar de Sow- j et-kommandantoera. „Twee Zuidslavische diplomaten, die zich in de bus bevonden en die in tussen tegen het optreden van de Rus sische troepen protesteerden, werden voor het gebouw van de kommandan- toera op straat geworpen", aldus de correspondent. „Toen zij verklaarden, dat op deze manier de overeenkomst tussen de Zuidslavische en Hongaarse regering werden geschonden, antwoordde de Sowjetofficier, dat hij met het akkoord niets te maken had en dat hij order had gekregen zich met de zorg over deze mensen te belasten". „Twee pantserwagens kwamen inde plaats van de politie-auto's en dg bus met Imre Nagy en de anderen werd in onbekende richting weggevoerd", aldus de Zuidslavische correspondent. NIEUW DELHI, 23 nov. (Reuter). Bij Trichinopoly in India heeft zich vrijdagochtend een ernstig treinonge luk voorgedaan. De locomotief en zeven wagons ont spoorden en sloegen om. Volgens de laatste berichten verloren 104 mensen het leven. Er zijn 60 gewonden. Minister Algera zoekt staatssecretaris 's-GRAVENHAGE, 23 nov. Minis ter Algera is van plan, zich voor zijn departement van Verkeer en Water staat de bijstand van een staatssecreta ris te verschaffen. Welke taak deze staatssecretaris zal krijgen, heeft de minister niet mede gedeeld. 's-GRAVENHAGE, 23 november. De tarieven van de Neder landse Spoorwegen zullen volgend jaar worden verhoogd. Dit deelt minister Algera mede aan de Tweede Kamer. Als gevolg van de kostenstijgingen zal voor het bereiken van een redelijk rendement over het komende jaar een tariefsverhoging nodig zijn. Besprekingen daaromtrent zijn reeds gaande. De regering is niet bereid het initiatief te nemen tot wederinvoering van goedkope weekendretours. De elektrificatie van de lijn RoosendaalVlissin gen, die in uitvoering is, zal naar verwachting met Ingang van de zomer dienstregeling 1957 gereed zijn. De lijn RoosendaalNijmegen zal met ingang van de winterdlenst 19571958 voor elektrische tractie in dienst worden gesteld. Italiaans verkeersvliegtuig verongelukt PARIJS, 25 nov. (Reuter). Een passagiersvliegtuig van een Italiaanse maatschappij is vrijdagavond, kort na dat het van het Parijse vliegveld Orly was opgestegen, neergestort. Volgens de eerste berichten bevonden zich 25 personen aan boord. Minister Algera deelt mede: OVERWOGEN WORDT over te gaan tot instelling van een rijbewijs voor bromfietsers. VERWACHT WORDT dat de maatre gelen tot bescherming van voetgan gers in de eerste helft van 1957 in werking zullen treden. VERPLICHT ZAL het t.z.t. worden Vrachtauto's en personenauto's na te laten kijken. GEEN AANLEIDING bestaat, volgens de minister voor max.-snelheid bui ten de bebouwde kom. ONDERZOCHT WORDT het rij-on derricht aan maatregelen te binden. In Nederland zakt 50 procent van de kandidaten, in het buitenland 15 tot 20 procent. V.N. over Midden—Oosten NEW YORK, 23 nov. (Reuter). De Egyptische minister van buiten landse zaken heeft vrijdag bij de voortgezette behandeling door de Al gemene Vergadering der Verenigde Naties van de toestand in het Midden- Oosten, de eis gesteld dat de Britse, Franse en Israëlische troepen „onver wijld" van Egyptisch gebied zullen worden teruggetrokken. Hij lichtte toe onder „onverwijld" te verstaan „bin nen enkele dagen". De Afrikaans-Aziatische groep dien de een resolutie in, waarin het onmid dellijk terugtrekken van de Britse, Franse en Israëlische troepen wordt geëist. In een tweede resolutie, o.a. inge diend door de V.S. en Canada wordt verzocht Hammarskjoeld te machtigen praktische regelingen te zoeken voor het oplossen der moeilijkheden. De Egyptische afgevaardigde be- WENEN, 23 nov. (Reuter). Oostenrijkse grenswachten hebben vrijdag op Oostenrijks grondge bied een Russische soldaat dood geschoten en twee Sowj et-militai ren gearresteerd. Dit is officieel te Wenen bekendgemaakt. De drie Russische militairen waren bij het achtervolgen van een groep Hongaarse vluchtelingen op Oosten rijks gebied gekomen. Toen zij het bevel van Oostenrijkse grenswachten om te blijven Staan, negeerden, open den de Oostenrijkers het vuur. Eén van de Russen werd op slag gedood en de andere twee werden aangehouden. Vluchtelingen neergeschoten Russische en Hongaarse troepen zijn bezig de grens met Oostenrijk af te grendelen. Soldaten hebben vluchte- DE BILT ZEGT: Afnemende oostenwind Overdrijvende wolkenvelden maar droog weer. Aanvankelijk matige oos telijke wind, later zwakke wind. Wei nig verandering in temperatuur. lingen, die Oostenrijk trachtten te be reiken, neergeschoten. Zeker twintig personen zouden zo reeds de dood ge vonden hebben. Anderen zijn gevan gen genomen. Deportaties Uit onverdachte bron heeft men te Londen vernomen dat de Russen de deportaties uit Hongarije op nog gro tere schaal laten geschieden dan in het begin. o Door gas gestikt 's-GRAVENHAGE, 23 nov. De 31-jarige drukker J. S. te Den Haag is donderdagmorgen door gasverstikking om het leven gekomen. Hij stond om half zes op en zou de kachel in de huis kamer aanmaken. Daartoe gebruikte hü een lange gasslang, waaraan een gaspook bevestigd was. Deze slang sloot aan op een kraantje in de keu ken. In de keuken schijnt S. getracht te hebben, met een sigarenaansteker de pook te doen branden. Hij is wellicht onwel geworden en neergevallen, met zijn mond vrijwel op de nog niet bran dende gaspook. Zuid-Slavië wil het Balkanverdrag met Turkije en Griekenland tot nieuw leven brengen. PARIJS, 23 nov. (AFP). Volgens radio Wroclaw (Breslau) heerst er in Pools Neder-Silezië onrust onder de arbeiders en studenten. Arbeiders in de textielindustrie en van enige metaalbedrijven hadden 'stormachtige' bijeenkomsten gehou den. De studenten van Wroclaw hebben voorgesteld een nieuwe jeugdorgani satie op te richten. DEN HAAG, 24 nov. Afgezien nog van de algemene kolenschaarste is de voorziening van huisbrandkolen zeer moeilijk geworden en men zal zich dan ook moeten gaan instellen op andere vormen van ruimteverwar ming. Minister Zijlstra deelde dit gis termiddag mede in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van de Staatsmijnen in Limburg, die z.h.s. werd aangenomen. 's-GRAVENHAGE, 23 nov. Minis ter Algera hoopt de memorie van ant woord inzake de Deltawet op korte termijn gereed te hebben. Hfj heeft dit aan de Tweede Kamer medegedeeld. Voor de afsluiting van het Haring vliet zijn enkele werken van voorbe reidende aard in uitvoering. De minister meent dat er geen rede nen van technische aard zijn, waarom het Deltaplan en de Zuiderzeewerken niet tegelijkertijd zouden worden uit gevoerd. Het is nog niet mogelijk met zeker heid mede te delen welke plaatsen langs de Westerschelde in 1957 voor verbetering in aanmerking komen. De verbetering van de volgende waterke ringen is in uitvoering of zal dat ho- penljjk binnenkort kunnen zijn: langs de noordelijke oever te Zoutelande, Vlissingen, Ellewoutsdijk, Hansweert en Waarde, en langs de zuidelijke oever te Cadzand, Breskens, Terneu zen en Ossenisse. De minister neemt stelling tegen de mening, dat door bedijking het be stemmen van een deel van de Bies- bosch als recreatiegebied met één slag onmogelijk zou worden gemaakt. Bedijkingsplan De minister is van plan het bedij kingsplan dat hem wellicht in nieuwe vorm door de Rijkswaterstaat zal wor den voorgelegd opnieuw te onderwer pen aan het oordeel van de raad van de waterstaat en vervolgens van zijn standpunt mededeling te doen aan de Staten-Generaal, alsvorens aan de werken verder uitvoering te geven. weerde dat zich in Port Said en Gaza nog steeds botsingen voordoen. De Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, herhaalde En- gelands toezegging zijn troepen uit Egypte terug te zullen trekken, „zo dra de politiemacht der V.N. in staat is haar taak op doelmatige wijze te vervullen". Hij zei verder dat een aantal des kundigen „binnen 48 uur" onder toe zicht der V.N. aan het werk zou kun nen gaan om het Suezkanaal weer be vaarbaar te maken. Lloyd merkte voorts op dat de V.N. in het afgelopen jaar geen rust heb ben kunnen brengen in het Midden- Oosten. Daarom hebben Engeland en Frankrijk ingegrepen. Tenzij minister vergunning geeft 's-GRAVENHAGE, 23 nov. Aan vervoersondernemingen worden in verband met het streven der regering naar prijsstabilisatie geen verhogingen van de maximumtarieven voor het vervoer van goederen toegestaan, ten zij is aangetoond dat verhoging, nood zakelijk is voor een rendabele exploi tatie. Een verzoek om verhoging, gestaafd met de nodige gegevens, dient uit te gaan van de ondernemingen zelf of van de organisaties. De regering neemt hier niet het initiatief. Dit schrijft minister Algera aan de Tweede Kamer. De derde trein met Hongaarse vluchtelingen uit Oostenrijk wordt in de loop van a.s. zondag in Utrecht ver wacht. Met deze trein komen ruim 600 vluchtelingen naar ons land. -i In lange rij wachten de Franse auto mobilisten bij de tankstations om een paar liter benzine te krijgen. Vele stations staan al „droog".... 's-GRAVENHAGE, 23 nov. De minister van justitie heeft opdracht gegeven aan rijks- en gemeentepolitie streng toe te zien op de naleving van het zondagsrijverbod. Tegen ie der, die in strijd met de des betreffende bepalingen op zondag tussen 5.00 en 24.00 uur benzine ge- of verbruikt in een motorrijtuig, zal pro ces-verbaal worden opge maakt. Ingezonden Mededelingen (adv.) Het personeel van de Nederland se Spoorwegen zal een uur loon af staan voor Hongarije. De directie zal het totaal bedrag verdubbelen. 0 Prinses Irene heeft gistermiddag de glasindustrie te Leerdam bezocht. Waarnemers van de V.N. hebben geen enkele concentratie van Franse, Britse of zelfs Israëlische troepen aan de Israëlisch-Syrische en Israëlisch- -Jordaanse grens waargenomen. 0 Woensdag zijn twee nieuwe Rus sische straaljagers in Egypte geland. 0 West-Duitsland zal de benzine nog niet rantsoeneren. 0 In Utrecht zal de pokken-vaccina tie, die was stopgezet i.v.m. de kinder verlamming, worden hervat. 0 De overwerkte Britse premier Eden is gisteren voor een vakantie van drie weken naar Jamaica vertrokken. 0 Noorwegen zal uranium kopen in de Verenigde Staten. 0 De ziekenfondsen in Den Haag en omgeving zullen de premie voor de vrijwillige verzekering aanzienlijk verhogen. 0 De gouverneur van Cyprus zal volgende week een kort bezoek aan Londen brengen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1