Het begrip invaliditeit heeft heel wat kanten l/uucspuw&idc ÖEBJOBÜI brRuo Nieuwe Waterweg heeft nu hyper modern havenradarnet HET EILAND Oorlogsgewonden Hongaarse studenten weten nu wat „vrije verkiezingen" zijn Maar... onder z'n baard is Sint glad! sham Kritiek op verkeerde mentaliteit FLITSEN Link v. Bruggen scheert 3X sneller en schoon Zeven radarposten zullen schepen veilig binnenbrengen Zaterdag 24 november 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 13 „Een-derde-grens" veel omstreden punt Waarom krijgt de ene zieke huisvrouw wel invaliditeits- rente en de andere minstens even zieke huisvrouw niet? Voor beiden is er zeer behoorlijk ge plakt. Wat hebben we aan een in validiteitswet als invaliden er niet van kunnen trekken? Ziedaar twee vragen, waarop een antwoord verlangd wordt. Wat staat hieromtrent in de wet? Laten we een van de belangrijkste artikelen der Invaliditeitswet maar volledig weergeven. Bedoeld wordt art. 72 der Inv. wet. Het luidt als volgt: „Invalide is hij, die tengevolge van ziekte of gebreken buiten staat is om met arbeid, die voor zijn krachten en bekwaamheid is berekend en die met het oog op zijn opleiding en vroeger beroep hem in billijkheid kan worden opgedragen, ter plaatse waar hij ar beid verricht of het laatst verricht heeft of op een naburige soortgelijke plaats een derde te verdienen van het geen lichamelijk en geestelijk gezonde personen, van dezelfde soort en soort gelijke opleiding, op zodanige plaats met arbeid gewoonlijk verdienen Wie dit artikel rustig leest zal toe geven ,dat hier nogal wat haken en ogen inzitten. Het meest omstreden punt is steeds geweest de eenderde- grens. Niet wat iemand in feite ver dient, maar waartoe hij in staat is om te verdienen. Tengevolge van ziekte of gebreken. Dit betekent, dat hier steeds het oordeel van de medicus gevraagd wordt. Het eerste en laatste woord in dezen is hier in de eerste plaats aan de geneeskun digen. Soms worden ook wel loon- kundigen ingeschakeld, doch dit komt maar zelden voor. Dezer dagen schreef iemand: „Door een ontsteking in mijn hoofd ben ik volslagen doof geworden. Kans op herstel is uitgesloten. Ik ben een stumper geworden en volledig inva lide." Zwaar getroffen Het kan niet ontkend worden, dat deze man zwaar getroff n is. Hij is ook zeer zwaar gehandicapt. Dit woord is de laatste tijd nogal in de mode. Men spreekt veel over „gehandicapt". Het is een groot ongemak en het belem mert hem in velerlei opzicht. Het is zeer hinderlijk. Maar de vraag of deze man, die overi gen.; gezond Is, nn invalide is, moet zeer beslist worden ontkend. Trouwens deze man heeft een administratieve betrek king en haalt minstens 95 pet. van zijn vroegere prestaties. Hier is dus geen sprake van invaliditeit in de zin van de Invaliditeitswet. En toch schrijft deze man: „Ik ben een stumper en invalide". En hij ver volgt: „Er zijn steeds zegels voor mij geplakt en nog. Wat voor zin heeft dat? Nu ik iets mankeer en er van trekken wil, geven ze: niet thuis. Het is een wet van niks." Niet juist Wij moeten dit ten sterkste bestrij den. Dit is een mentaliteit, die wff niet kunnen waarderen. Een mentaliteit, die helaas schijnt te groeien, naarmate de sociale zeker heden groter en beter worden. Gelukkig staat er iets anders tegen over. Dat is de revalidatiegedachte Het streven om minder validen weer een waardige plaats te verschaffen in de maatschappij. Dit streven, dat in de uit de soc'a'e sector praktijk al tot opmerkelijke successen heeft geleid, gaat daadwerkelijk tegen de hierboven gesignaleerde foutieve mentaliteit in. Van welk een omvang dit kwaad wordt moge ook hieruit blijken, dat een zeer bekwaam arts onlangs schreef, dat de wachtkamers van huisartsen, specialisten en zieken huizen tegenwoordig vol zitten met „patiënten die niets mankeren." Dit neemt nietweg, dat er ook men sen, die iets mankeren, vaak zelfs meer dan iets mankeren. Wat evenwel niet wil zeggen, dat ze dan zonder meer als invalide in de zin der Invali- teitswet bestempeld dienen te worden De praktijk bewijst, dat vol van men sen met vaak zeer kinderlijke gebre ken tot prestaties komen, die bijna of geheel reiken tot de prestaties van ge zonde personen. Dit zijn dan in de regel mensen met een sterk ontwikkeld ver antwoordelijkheidsgevoel. Dat we een Invaliditeitswet hebben, waarvan invaliden niet kunnen trekken, is wel een pertinente misvatting en in strijd met de feiten. Het aantal personen, dat jaarlijks een invaliditeltsrente wordt toegekend, ligt de laatste jaren in de buurt van 17.000 en constant zijn er steeds meer dan 160.000 rentetrekkers, die op grond van hun invaliditeit geacht wor den beneden de een-derde grens te blij ven. Wat betreft het toekennen van in- validiteitsrente aan gehuwde vrouwen, daarover willen we het de volgende maal hebben. 9H1 "Hl Redacteur: 3 3. Joosse, Hertshoornstr. 6, Bergen op Zoom. 1/ ier volgen een 2-tal pas-tijen gespeeld in de wedstrijd Middel- n burg 1Middelburg II le klas Z.S.B. De le partij, een Konings- Indische partij gaat vrijwel gelijk op. Wel heeft wit iets beter spel op de Dame-vleugel, maar laat een steek vallen en het voordeel gaat op zwart over. Op de 27e zet een vergissing van wit en welke een stuk kost en de partij doet verliezen. De 2e partij spreekt voor zichzelf. Lc2, Dc7; 12. Lg5, Le7; 13. Tel. b6; 14. Lh4, Ph5; 15. Pe5, Pf4; 16. Lg3, Lg5; 17. Dg4, f6; 18. Lf4, Lf4; 19. Df4, fe5; 20. De5, Df7; 21. f3, cd4; 22. cd4, De7; 23. De4, g6; 24. Da8, Db4; 25. De4 en Zwart gaf op. Wit: Jac. Sinke. Zwart; D. P. Corselisse. Konings-Indisch. I. d2d4, d7d5; 2. Pgl—f3. g7—g6; 3. e2e3, Lf8g7; 4. c2—c4, c7—c6: 5. Pbl c3, Lc894; (Beter is wel Pf8) 6. h2 h3, Lg4xf3; (teruggaan naar c8 betekent tempo-verlies en op e6 staat hij niet best) 7. Ddlxf3, Pg8—f6; 8. Lfl—d3, e7—e6: 9. Lel—d2, Pb8d7; 10. Df3—e2. a7—a6; II. Tal—cl, 0—0; 12. 0—0, Tf8—e8; (Bei de partijen zijn nu ontwikkeld en nu moet er wat gebeuren, en wel op de D- vleugel.)13. De2dl, Ta8c8; 14. b2b4, b7—b5; 15. c4xb5, a6xb5; 16. a2—a4l, (Wit krijgt nu goed spel). 16b5xa4; (wel gedwongen); 17. Pc3xa4, Pd7b6; 18. Pa4xb6, (niet het beste, beter was ra.i. hier Pc5 en dan La6) 18Dd8xb6; 19. Tel—al, Tc8a8; (Zwart wil wit geen meester laten op de a-lijn). 20. Ld2c3, Lg7—f8; 21. Ddld2, Tf8—b8; 22. Talxa8, Tb8xa8; 23. Tfl—bl. Pf6—e8; 24. b4—b5, (Weer neemt wit het heft in handen) 24. c6xb5; 25. Tblxb5, Db6—c6; 26. Dd2b2, Ta8—a3; 27. Tb5b8? (een ver gissing welke een stuk kost. Beter was Tb3). 27Dc6xc3; 28. Db2—b5, Dc3 clt; 29. Kgl—h2, Del—c7t; 30. g2—g3, Pe8d6; 31. Db5—bl, Ta3xd3; 32. Tb8xf8t. Kg8xf8; 33. Dblxd3, Dc7—c4; (Zwart heeft nu een gewonnen spel). 34. Dd3 a3, Dc4c6; 35. Da3—b4, Kf8—g7; 36. Db4—b8. Pd6—e4; 37. Db8—b2 en wit gaf het tegelijk op. De 2e partij ging als volgt: Wit: Z. Zwart S. Colle-systeem. 1. d4, d5; 2. Pf3, Pf6; 3. e3, e6; 4. Ld3, Ld6; 5. Pbd2, c5; 6. c3, Pbd7; 7. 0—0, 0—0; 8. e4, de4; 9. Pe4, Pe4; 10. Le4, Pf6; 11. 0 VcSSTMD Groep A (gevorderden). Probleem 4A. Zwart 8 schijven op: 8, 9, 11, 14, 16, 20, 24 en 31. Wit 8 schijven op: 23, 25, 32, 35, 45, 47, 48 en 50. Groep B (beginners). Probleem 4B. Zwart 7 schijven op; 9, 15, 16, 18, 19, 22 en 28. Wit 7 schijven op: 21, 25, 29, 37. 39, 43 en 47. Zoals steeds: wit speelt en wint. Eindspel volledig uitwerken a.uJ>. Oplossingen worden gaarne tegemoet gezien voor 1 december a.s. VORIGE PROBLEMEN. Stand van bet probleem A3 luidt: Zwart 8 schijven op: 3, 8, 11, 13, 10, 21, 23 en 36. Wit 8 schijven op: 24. 30, 32, 34, 38, 40, 41 en 43. En van probleem B3: Zwart 2 schijven op: 22 en 26. Wit 5 schijven op: 31, 39, 43, 48 en 50. Ook hier geldt; wit speelt en wint. Redacteur- J. Strooband, Nieuwe Oostersestraat 42, Middelburg. Prot. Chr. schoolhoofden verenigen zich 's-GRAVENHAGE, 23 nov. Te 's-Gra- venhage is opgericht de „vereniging van hoofden bij het prot. chr. onderwijs". Als lid kunnen toetreden allen, die in een prot. chr. inrichting van onderwijs met de leiding zijn belast. De vereniging stelt zich tot taak te streven naar „gezonde interne sehoolver- houdingen, waarbij de vrijheid der chr. school is gewaarborgd en waarbij de ver antwoordelijkheid van de besturen, de hoofden en die van de onderwijzers wordt erkend." Tevens streeft zij naar een financiële waardering van het hoofd der school, waarbij zijn bijzondere verantwoordelijk heid als maatstaf geldt. Zweden zal nog 2000 Hongaarse vluch telingen opnemen. Het had reeds eerder aangeboden 1000 Hongaren toe te laten. De Zweedse delegatie bij de Ver. Naties verklaarde, dat Zweden ongeveer 2000 vluchtelingen in november kan ontvan gen en de rest zodra het praktisch moge lijk is. £r schuilt een diepe tragiek in de terugkeer van oorlogs gewonden. Niet alleen om dat ze een paar dagen geleden misschien, nog gaaf van lijf en leedn waren, maar ook omdat er lege plaatsen zijn, die nooit meer vervuld zullen worden. Er werden kameraden achter gelaten. Ze hebben de aarde tot laatste rustplaats gekregen, grond, die zich vaak ver van het moederland vandaan be vindt, van de stad of het dorp, waar de in de strijd gevallenen tere banden mee hadden. AI deze dingen speelden me door het hoofd, toen ik de eerste gewon den van het strijdtoneel in Egypte zag terugkeren. Op brancards werden ze uit vliegtuigen gedragen, bedekt met een deken of laken, waaronder velen roerloos lagen. Het waren leden van de beroemde Britse parachutistenbri gade, ie een paar dagen geleden op Gamil, het vliegveld van Port Said, geland was. Sommigen waren nog niet in de gelegenheid geweest ook maar een enkel schot te lossen. Reeds in de lucht waren ze door vijandelijk vuur getroffen en verminkt op de grond terecht gekomen. In het ziekenhuis van Nicosia kreeg ik de gelegenheid een paar van deze mannen te interviewen. Ze behoorden tot de categorie, die men gewoonlijk onder het hoofd „licht gewond" schaart, tot de mensen, die nog aan een cigaret konden trekken, of opge- Ingezonder Mededeling (adv.) Eens had de goedheiligman de zwaarste baard ter wereld. Maar ook hij heeft de verleiding niet kunnen weerstaan de BRAUN Shaver eens te proberen. Van die dag af kent hij het genoegen werkelijk „clean shaven" door het leven te gaan. Een baard draagt hij uit traditie alleen nog op z'n verjaardag. wekt over hun belevenissen konden praten. „Toen ik in de lucht aan mijn parachute hing", zei een boeren zoon uit Cornwall, „voelde ik plot seling een zware klap op mijn arm.... Ik wist, dat me iets over komen was, maar ik had geen tijd om te onderzoeken wat ik precies had.... Mfjn aandacht was te zeer op de grond gericht, waar ik mortiergranaten hoorde afvuren en ook geweren hoorde knallen Toen ik landde, merkte ik, dat ik mijn arm niet kon gebruiken Ik bloedde hevig, maar ik had weinig tijd er iets aan te doen.... De containers moesten worden uitgeladen, want het was zaak zo spoedig mogelijk bij de verkeers toren te komen, die ons als ver zamelpunt was opgegeven Toen ik er met hevige pijn aan kwam, constateerde een dokter een gebroken arm, veroorzaakt door een kogel, die me getroffen had.... Een uur later werd ik door een helikopter naar een vlieg kampschip voor de kust vervoerd en nu lig ik weer op Cyprus Hoewel men niet onmiddellijk van een hei kon spreken, als men het over de strijd op Gamil had, waren de ge wonden, met wie ik sprak, het er over eens, dat de Egyptena-en behoorlijke tegenstand hadden geboden. Zij was eerder tegen- dan meegevallen. In loopgraven verschanst, hadden de ver dedigers op de neerdalende mannen gevuurd en in 't wilde weg mortier granaten de lucht in geschoten. Een dokter een van de drie, die waren geland behoorde eveneens tot de getroffenen. Hij was een be scheiden sprekende jongeman, een be roepsmilitair in de rang van luitenant, die nu in een van de bedden lag, waar over hij zich eigenlijk had moeten buigen. Een groot verband bedekte zijn linkeroog. „Er is waarschijnlijk een granaat splinter in gekomen", zei hij zacht. „Ik ben volkomen nuteloos geweest, want toen ik in de lucht hing, werd ik al getroffenHet was moeilijk me er bij neer te leggen, niets voor de ge wonden te kunnen doenMaar de commanderende officier beval me me afzijdig te houdenBij nader in zien had hij wel gelijk, want ik kon bijna niets meer zien Sommige van de parachutisten had- den „bad luck" gehad zoals de ge wonden dit noemden. Daar was die soldaat, die precies op een landmijn terecht kwam, toen hij de grond raak te. En daar was die sergeant, die le venloos met een geweerschot door 't hart, op het vliegveld neerkwam. Hun lichamen waren door de zich haastig naar het verzamelpunt spoedende pa rachutisten meegenomen. En in een van de bijgebouwen werd een kleine chapelle ardente ingericht, waar de mensen, die nooit meer op deze aarde zouden ontwaken, werden neergevlijd. „De oorlog is een hard bedrijf' zei een reservist, die met een stuk ge schoten scheenbeen in een van de bed den lag. „We wisten natuurlijk, dat verschillende onder ons niet meer van deze missie zouden terugkerenMaar we hebben er geen moment aan wil len denken.We hebben in het vlieg tuig de ene grap na de andere ge maakt, alleen maar om onze gedach ten van het onbekende, dat ons wacht te, af te leiden Heldendaden waren er ook ver richt. Door die majoor bijvoorbeeld, die tot de zwaar gewonden behoorde en bij wie niemand werd toegelaten. Men vreesde voor zijn leven, dat nog jong was en waarvan hij misschien nog zoveel verwacht had. Met een verbrijzeld been lag hij in een apart kamertje. Hij was buiten bewustzijn en zijn familie was gewaarschuwd. Drie vingers van de rechterhand waren deze compagnierscommandant al afgeschoten, toen hij zich op het verzamelpunt meldde. Hij klaagde ech ter niet, weigerde zelfs geëvacueerd te worden. Het machinepistool in de linkerhand vattend en de rechterhand krampachtig in de zij gedrukt, was hij zijn mannen voorgegaan naar de stel ling, die ze moesten bezetten. Bij een aanval op een Egyptische tank had hij een voltreffer van een granaat gekre gen. Stil was hij achterovergevallen en sindsdien» had hl) de ogen niet meer opengedaan. De normale, menselijke angst, die opkomt, als men zich in gevaar be vindt, was zelfs de „red devils" niet vreemd geweest. Zij had de meest ge harde parachutisten in haar ban ge vangen, toen ze in een regen van ko gels en granaatscherven landden. ,Jk zal het moment, de ogen blikken, die ik boven Gamil in de lucht hing nooit vergeten", zei een korporaal, die een schotwond in de schouder had. „Ik zie de ge zichten der Egyptenaren nog voor me, toen ik uit de lucht kwam vallen.Ik dacht dat ik mid den in hun loopgraaf zou lan denMet de ene hand probeer de ik mijn wapen te paki en en met de andere hand trok ik zo hard als ik kon aan de touwen om maar een beetje uit hun buurt te blijuenIk zag met ontzet ting hoe ze rustig op me mikten en hoe drie kogels in het dak van mijn parachute ploftenIk mag van geluk spreken, dat het slechte schutters waren, want anders had had ik hier niet gelegen...." Ik zag aan de ogen van deze mili tair, dat hij die angstige momenten op het vliegveld Gamil weer hele maal doorleefde. Vijftien meter van de bewuste loopgraaf was hij op de grond terecht gekomen. Maar hij had zich niet meer behoeven te verdedi gen, want de Egyptenaren, die er in zaten, hadden en bloc de vlucht ge nomen. Mesglad scheren Is mogelijk door het flexible scheerblad van de Braun Shaver. Hel dunste ter wereld. Sneller scheren Is ie danken aan het groie, werkzame op pervlak van hei scheerblad. 'n Wereldpatent. StandaardI 34.75 Special 1 69.75-1 59.75 Fraai* atufi In prijs begrapan. IMP N.V. HAPÉ NIEUWE HERENGRACHT II AMSTERDAM - TEL. 48321.4 8802 Uitvoerig* folder en scheerproef bü Uw handelaar. UTRECHT, 23 november. Voor het eerst sinds jaren heb- 4 ben Hongaren kennis gemaakt met het begrip „vrije verkiezin- gen". Ruim tachtig Hongaarse studenten hebben daar vandaag voor het eerst van hun leven aan kunnen deelnemen, toen zij in het conferentiecentrum „Heerewegen" te Zeist hun eigen kampraad gingen kiezen. Hoewel er van een felle verkiezingsstrijd geen sprake is geweest, is toch duidelijk gedemonstreerd, dat er nog wel een rivaliteit bestaat tussen de universiteiten van Boedapest en Sopron, waarvan in het opvangcentrum te Zeist vrijwel aan elkaar gelijke aantallen studenten verblijven. De studenten volgden met grote belangstelling de uiteenzetting van bur gemeester mr. Geertsema, die uiteenzette wat democratische verkiezingen zijn. Hij maakte de Hongaren erop attent, dat slechts één hokje mocht worden ingevuld en dat er werkelijk alleen de eigen stembriefjes in de bus komen. Opening op 30 november door Prins Bernhard ROTTERDAM, 23 november. Wanneer Prins Bernhard op 30 november a.s. in Hoek van Holland het havenradarproject voor de Nieuwe Waterweg in werking zal hebben gesteld, zal een voor de Rotterdamse haven zeer belangrijk werk zijn voltooid, nl. een radar systeem, dat wat de grootte betreft zijn weerga in de wereld niet vindt. Reeds in het begin van 1949 besloten b. en w. van Rotterdam een radar commissie voor de Nieuwe Waterweg in het leven te roe pen. Zij kon voor haar onderzoek gebruik maken van een rapport van de staatscommissie radiotechnische hulpmiddelen voor de navi gatie, dat vergezeld ging van een ontwerp radarloodsdienst. Het in dit rapport ontwikkelde sys teem is door het Nederlands Radar Proefstation te Noordwijk aan Zee in étappes uitgewerkt. Het onderzoek wees uit, dat er zeven radarposten zouten moeten worden opgericht. Als juiste plaatsen hiervoor werden in eerste in stantie aangewezen de semafoor te Hoek van Holland, het verversingska naal op Rozenburg, het gebouw van Dirk Zwager te Maassluis, het tank- hoofd, het haventje van Pernis, de kop van de sluisjesdijk en de Parkkade. Die laatste twee plaatsen werden later ver vangen door de Lekkade en het Char- Iolsse hoofd. Aldus ls nu het radarnet verwezenlijkt. De post te Hoek van Holland kan. in tegenstelling tot de andere, als een dubbele post worden beschouwd. Hier zijn nl. vier beeldschermen opgesteld: twee voor het aanlopen van de haven en tWeê voor het riviergedeelte. Het Nederlandse Radar Proefsta tion heeft bulten de haar opgedragen taak nog gezocht naar nieuwe mo gelijkheden. Het is erin geslaagd de apparatuur verder te perfectioneren. In dit opzicht wordt genoemd het ra- plotsyseem, waardoor het mogelijk ls ook de z.g. llchtenlijnen dat zijn de door lichten aangegeven routeuj- nen in de vaargeul op het radar scherm vast te leggen. „W ALKIE-T ALKIIS" Om de gegevens van het walstatlon naar de schepen over te brengen, was een „walkle-talkie" nodig, die kon be schikken over twaalf frequentiekana len. Een dergelijk toestel was niet te koop. Het ls ln opdracht van de com missie door de N.V. Van der Heem vervaardigd. Op deze moderne portofonen draagbare zender-ontvangers welRe voor het eerst voor dit doel ln Neaer- land zullen worden gebruikt, ls als nieuwe vinding een luidspreker inge bouwd. Daardoor kunnen allen, die aan boord bt) de navigatie betrokken zqn, kennis nemen van de verstrekte infor maties. Voor het opladen van de accu's van de portofonen zijn twee acculaadstatl- ons ingericht. Ook kan nog een klem aantal accu's worden opgeladen in de radarpost tankhoofd en aan boord van de loodsboten. Wanneer de installaties in gebruik zijn genomen, zullen de gezagvoerders bij het bevaren van de Nieuwe Water weg by minder gunstig zicht een loods aan boord krijgen, die voortdurend op de hoogte wordt gehouden van de posi tie van het schip ten opzichte van wal en lichtenlijn en ook alle verdere In lichtingen ontvangt over tegenliggers, veerboten enz. Met nadruk heeft men er op gewe zen, dat een schip niet, zoals in de vliegwereld, wordt „binnengepraat". up geen enkele wijze wordt Ingegrepen tn de leiding van de kapitein. Deze zal zelf dienen te beslissen, of hij al dan niet met gebruikmaking van het wal- radarsysteem zal binnenbaren en de ra darloodsdienst zal zich uitsluitend be perken tot het geven van de genoemde inlichtingen. Men mag ook niet verwachten, dat schepen bij potdichte, z.g. Londense, mist de Waterweg met behulp van walradar kunnen opstomen. Gelukkig komt een dichte mist daar echter zeer zelden voor. Wanneer men er rekening mee houdt, dat in het afgelopen jaar ge durende 350 uren er een zicht was van minder dan 1500 m, dan ls net duidelijk, dat de havenradar van gro te betekenis zal zijn voor de scheep vaart.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 13