LEVENSBLIJHEID IN GEZIN c HOE WONEN kijk op de zaken alleenstaande vrouwen? W 1 ondanks nood in de wereld I WARME MAALTIJDEN ILIIAIIA KEUKEN Leo heeft zo zijn eigen Voor de vrouw NU SMAKEN NOG MEER Een vertelling met een toepassing Vrijdag 23 november 1953 ZEEUWSCH WEEKEND Pagina 11 MAJA ANTWOORDT BRIEFSCHRIJFSTER Goede sfeer in de huiskamer is van groot belang yyj ijn weekpraatje in ons Vrouwenhoekje op zaterdag 10 no il 1/ vember bracht een brief op mijn schrijftafel van een le zeres, die het niet met mij eens was. Ik had toen geschre ven over de nood van Hongarije en onze houding in het gezin, juist in die dagen. Doch voordat we verder gaan eerst een verklaring aan de briefschrijfster, waarom niet reeds in het eerstvolgend Week end door mij gereageerd werd. Aan ons Weekend wordt in het bedrijf de gehele week in elk „vrij ogenblikje" gearbeid. Dat maakt nodig, dat mijn bijdragen reeds in het begin van elke week naar de pers gaan en zo was alles al in kannen en kruiken toen de brief in mijn bezit kwam. Vandaar het oponthoud. „De inhoud van het stuk komt hierop neer, dat we in het gezin moeten trachten blijheid te behou den, ook al gebeuren er in de wo- reld n&g zulke verschrikkelijke din gen. Het leed moet buiten de deur gehouden worden, want de kinde ren krijgen in hun latere leven, als ze dus volwassen zijn, nog genoeg leed en druk te verduren. Ik kan het, helaas, met deze zienswijze niet eens zijn. Er ligt voor de ouders m.i. wel degelijk een andere taak in het gezin. Laten we blijven bij het gebeur de in Hongarije. Moeten we dit, omdat het zo ver schrikkelijk is, aan onze kinderen verzwijgen? Ik meen, dat we hen juist dergelijke dingen moeten ver tellen, opdat ze reeds jong leren mee-leven en mee-lijden met htm naaste. Als we dit angstvallig bui ten de deur zouden houden en al leen maar levensblijheid binnens huis zouden tonen, hoe zullen de kinderen zich dan kunnen wapenen als later leed en druk over hen komt? Bovendien: Zou een kjnd niet aanvoelen, dat u veinst, als u in wendig angstig ot verdrietig is en u toont een blij gelaat? Ik zou zeggen: Overdrijf niet, maar breng ze ook in aanraking met en vertel over het leed van an deren en spiegel ze geen wereld voor van enkel blijheid en gezellig heid, want dan zal de ontgoocheling later des te groter zijn als het blijkt, dat dit alles maar een fata morgana was". Tc vèr gaande conclusies Nu is het nogal troostrijk, dat we het niet zo heel erg oneens zijn. Maar mevr. B. trekt de conclusies, die ver der gaan dan ik bedoelde. Eerst al heb ik verschil gemaakt tussen de kleintjes en de groteren. Daarvan zei ik, dat die in het leven genoeg te horen krijgen van al „het geen harten en hoofden der volwass- nen bezig houdt." Het is dan heel nor maal, dat ze met het gehoorde thuis komen aandragen en vanzelf beant woord een moeder, die werkelijk een moeder wil zijne dit niet met de dood doener, dat ze daarover maar niet MODERNE BLOUSE VAN JERSEY Als patroon brengen we deze week de zo moderne lange blouse van jersey, welke sportief en toch zo gekleed is. Leuk is de ronde pas met de schuine biais als garnering, even zo aan de onderkant, hetgeen een apart effect heeft. De ondermouw wordt iets inge haald. Ben. stof 1.25 mtr a 1.30 cm br. Patronen in de maten 42 - 44 - 46. Wijze van bestellen Plak aan de adreszijde van een brief kaart, naast en buiten het frankeer zegel, 't verschuldigde bedrag 0,95) aan geldige postzegels en adresseer de ze aan de redactie van het Zeeuwsch Dagblad, Lange Vorststraat 90, Goes. Aan de andere zijde vermeldt u uw naam, adres, maat en nummer (no. 230) van het gewenste model. Plak nooit voor meer dan 0,95 aan post zegels extra op een briefkart, want wat meer geplakt wordt is waardeloos. Bestellingen onder rembours worden niet aangenomen en de patronen wor den niet geruild. De redactie heeft geen patronen in voorraad, het per soonlijk komenafhalen aan ons kan toor heeft dus geen zin. Ingezonden Mededeling (adv.) Laat nu de kou maar komen j^j Iedere dag een lepel Scott's Emulsion en ze kunnen er de hele win ter tegen. Scott's Emul sion de smakelijkste levertraan bevat de belangrijke vitaminen A. en D en onmisbare opbouwstoffen in de meest werkzame vorm. Ook voor volwasse nen ideaal voor grotere weerstand. A .- ..I Allaan echt met het vdsertje op de verpakking moeten denken en praten. Dit praat je uit en je leeft mee. In het concrete geval, waarover het ging, nl. Honga rije, laat je het niet bij praten, maar zult meehelpen en mee stimuleren. Dat is vanzelfsprekend. Aan het slot van mijn artikeltje heb ik dan ook geschreven, dat men in dit jaar bij het „gezellige avondje" so berheid zal moeten betrachten om wat te besparen voor Hongarije. Dit doe je niet zonder medeweten en mede leven der grotere kinderen. Iets anders Doch dat is toch wat anders dan de sfeer daardoor te laten beheersen in het gezinsleven. Inderdaad hecht ik zó grote waarde aan een warme en zon nige sfeer in het gezin, dat ik daar voor in verschillende varianten altijd het pleit voer. Wie wat „opmerkzaam in het leven rondziet, een zon-arme jeugd hebben gehad. Sommigen derail leren daardoor volkomen, anderen blijven verder heel hun leven achter alle pleziertjes aanhollen alsof ze het tekort in hun jeugd ondervonden nooit meer kunnen inhalen. Dat maakt onrustige en ontevreden mensen, want het leven hangt wezen lijk niet van pretjes aan elkaar. En een zonnige jeugd hangt niet van veel geld of veel feesten af. Die fleur kan moeder geven, door meeleven, en door gewoon maar zelf fleurig te zijn. Toch wel zorgen En het leven is wel zo, dat ook dan nog, zelfs de jeugdigen, met leed en zorg zullen worden geconfronteerd. In elk gezin komt weieens ernstige ziekte voor, of worden geliefden door de dood weggenomen. En bij buren of vrienden zien ze wel nood en verdriet en soms kunnen ook de kinderen hier in helpen. We kunnen eenvoudig de kinderen niet in een vreugdewereldje doen leven. Maar juist, omdat er zoveel is, dat neerdrukt, moeten we trachten het zoveel mogelijk In huis prettig te maken. Dat is de vluchthaven voor hun jonge leven. Als allen daaraan dachten, zouden er door verschillen- de Instellingen niet zoveel kunstma tige „vluchthavens" voor een ont wrichte jeugd moeten worden ge bouwd. Niet benadrukken Daarom zie ik het zó, dat we wat verdriet en zorg brengt wezenlijk niet behoeven te benadrukken. Dat doet het leven zelf al genoeg. En niemand kan dat helemaal weren, zelfs niet uit de jonge levens. Maar wel moeten we trachten wat er is aan zonneschijn en blijdschap als in een brandglas op te vangen, opdat de volle warmte en vro lijk licht in onze huiskamer valt. Die blijdschap en warmte kunnen worden gepuurd uit de allergewoonste dingen. Dat maakt van ouds ons „echt Hollands binnenhuisje", waarvan zo veel kracht uitging, dat we in onze ge schiedenis grote mannen konden voort brengen. Ik hoop, dat de briefschrijfster nu inziet, dat we niet zo heel veel van in zicht verschillen als ze eerst meende. MAJA Ingezonden Mededeling (adv.) door één tintgevende haartvassing met klcur-shampoo Als het buiten weer kil en guur wordt, is het begrijpelijk, dat binnenshuis de warmte wordt opgezocht. Velen zoeken hun heil dan bij de kachel om op tempera tuur te komen, maar ook goed warm opgediende maaltijden, war me hapjes bij de broodmaaltijd, hete dranken als anijs- of choco lade melk, kunnen ons een be haaglijk warm gevoel geven. En veel tijd behoeft men daar werke lijk niet voor uit te trekken. Meestal zijn er van de vorige dag voldoende resten over die, laag om laag in een vurvaste schotel ge legd, met paneermeel afgedekt en in de oven heet gemaakt, onze be hoefte aan extra warmte volko men bevredigen. En 's avonds voor het naar bed gaan? Zo'n warme melkdrank is in een wip gemaakt, is niet alleen verwarmend, maar verhoogt bovendien nog de gezel ligheid, die we in dit jaargetijde toch vooral thuis zoeken. Zondag: Vermicellisoep (van poulet), zwezerik, schorseneren, aardappelen en open vruchtentaart. Maandag: Haché (van poulet), rode kool, aardappelpureé, fruit. Dinsdag: Kaascroquetten, gestoofde prei, aardappelen, yoghurtpudding. Woensdag: Irish stew, vaniUerijst. Donderdag: Hard gekookte eieren, brus- Ingezondrn Mededeling (Adv Friese beschuit FABRIEKEN FE LEEUWARDEN. selslof met kaassaus, gevulde panne koekjes. Vrijdag: Gebakkeu vis, sla van bieten en ramenas, aardappelen, warme gries- meelschoteL Zaterdag: Macaroni met uiensaus, sla, ap pelmoes. Recept: Zwezerik met schorseneren: 1 kg schorseneren, 2 halszwezerikken, 50 gr. boter, zout, citroensap, TA dl. kook room, 3 eierdooiers. De schorseneren en de zwerik apart gaar koken. De zwezerik van de velletjes ontdoen. De boter romig roeren, de el- dooiers er stuk voor stuk aan toevoegen UIT DE en daarna met de room op stoom onder voortdurend roeren verwarmen tot de saus gebonden is. De saus afmaken met zout en citroensap. De in plakjes gesne den zwezerik op een verwarmde schotel leggen, de schorseneren er omheen schik ken en de saus erover gieten. Recept: Macaronle met uiensaus: 150 gr macaroni, 1 1. water, zout, 20 gr bloem, 20 gr. boter. De macaroni gaar koken. De ui fijn snipperen en in de boter gaar fruiten. De bloem erdoor roeren en er met het ma- caroni-nat een saus van maken. De macaroni erdoor doen en 't geheel even zachtjes laten stoven. Hel verhaal van de brandende oven Deze tijd van het jaar heeft voor het schoolwerk beslist voor delen. Als je in de zomer door de regen niet zolang mogelijk buiten kunt blijven, zodat de bel je met bitse klank naar binnen moet drijven, dan voelen we ons te kort gedaan. Maar nu is het van zelfsprekend, dat we zo gauw mogelijk de beschuttende muren om ons heen willen voelen, waar de warmte je koesterend omgeeft. Dan is er echt iets huiselijks in ons gewone schoollokaal. Het vertellen gaat dan als vanzelf. De kinderen schikken zich anders dan in de zomer tot luisteren en je zou je kunnen verbeelden, dat je met een heel groot huisgezin een poosje aan de gezelligheid gewijd had. Nu vanmorgen een grauwe mist de wereld doet inkrimpen tot een klein cirkeltje, welks omtreklijn net tot de overkant van de weg reikt, schieten we dubbel haastig de gang in. Na ons zingen en gebed, knuffelen we behaag lijk de armen over elkaar en zetten zich tot luisteren. Aan de beurt is het verhaal van Daniels vrienden, die door koning Nebukadnezar tot de dood ver oordeeld werden in de brandende oven. U kent het verhaal natuurlijk ook van uw jonge jaren af. Het boeit de kinderen intens, maar al vertellend probeer ik duidelijk te maken wat het die drie jonge man nen gaat kosten, als ze wèl gehoor zaam zijn aan de Here, Die gezegd heeft, dat niémand een beeld mag aanbidden. Terwijl de koning in dat vreemde land, waarheen hij hen tegen hun wil gebracht heeft, heel streng heeft ge zegd, dat ze wel moeten knielen en wel voor het prachtige beeld, dat hij heeft laten maken. VAN GOUD Wat afgoden zijn, weten de peuters al wel, want die komen in deze vorm in het Oude Testament nogal eens voor in de vertelling. Zij het met dit enige verschil, dat Nebukadnezars beeld van goud is en veel andere maaksels maar van hout of steen waren. Dat doet er natuurlijk weinig toe. Het is een beet je geknutsel van mensen. De kinderen begrijpen nu wel wat dwaasheid het is daarvoor te gaan bidden. Erg is ook, dat die koning denkt, dat hij sterker is dan de Here. Het helpt ook niet als die drie flinke jonge mannen hem dat wel eens anders ver tellen. Dat zo'n deftige koning, die zo machtig is, toch niet wijzer uril wor den. Hij wordt enkel maar kwaad en daarmee is het lot van de drie vrien den beslist. DE OVEN Als ik vertel van die vreselijke brandende oven, die echter niemand deert dan de knechten van de koning daarbuiten, zit Leo met stomme ver bazing aan te kijken. Ik zie, dat hij zijn ene hand aan een grondige inspec tie onderwerpt en dan kan hij klaar blijkelijk niet langer zwijgen. Zijn vin ger gaat omhoog en nog voor hij verlof tot spreken heeft ontvangen, plonst hij het er uit: „Toen heb ikke mien vinger zo verbrand en ikke kreeg zóóóóóó'n blaer op mien vinger." 4an TanU Iruus Zeeuwsch Wtekeni Goes Onder Mijn praatje voor allemaal moet „kort en krachtig" zijn, want er wacht 'n sta peltje brieven op antwoord. In ieder ge val maak ik het „prachtig", want er ko men twee prijswinnaressen te voorschijn. Dat zijn Korenbloem te Westkapelle en Micky Mous te Serooskerke. En verder allemaal gegroet. Jullie tante Truus. Zilvervos te Veere. Wat een leuke ma nier om zo elkaar te verrassen. Weet jij al voor wie jij iets moet maken? Je maakt toch zeker zelf wat voor die pakjes? Dat is altijd veel aardiger dan om naar een winkel te stappen en iets te kopen. Als je iets zelf maakt, laat je zien, dat je voor je vrienden wat over hebt, omdat Interessante enquete te Amsterdam oontoestand en woonwensen van 3009 alleenstaande vrouwen in Amsterdam" is de titel van een rapport, dat de commissie „bevordering woongelegenheid alleen staanden" heeft samenge steld uit gegevens, verkregen uit een onder alleenstaande vrouwen in Amsterdam ge houden enquete. Deze com missie (zes vertegenwoordi gers van vrouwenorganisa ties en één van de gemeente lijke woningdienst) meent verruiming van zelfstandige woongelegenheid voor vrou welijke alleenstaanden mede te kunnen bevorderen door bekendheid te geven aan haar (genoemde) toestanden en wensen. De enquette heeft naar het oordeel van de commissie vol komen aan de verwachtingen beantwoord. Aan 700 bedrijven en instellingen, waar meer dan 10 vrouwen boven 25 jaar werk zaam waren, was een enquête formulier verzonden. Bovendien werden nog aanvullende inter views gehouden. Vast is o.m. komen te staan, dat de alleenstaande vrouw de voorkeur geeft aan een eigen keuken. Het zelf bereiden van maaltijden wordt door 88 pro cent geprefereerd. Hieruit blijkt, dat restaurantvoorziening bij nieuwe woongelegenheid niet ex ploitabel zal zijn. De gedachte aan eigendom van een woning of het verkrijgen van een woning via een bouwonderneming blijkt Voorkeur voor eigen keuken weinig levend (2 pet en 6 pet). Aan een afzonderlijke zit- en slaapkamer wordt voorkeur ge geven boven een zit-slaapkamer. 22 pet sprak haar voorkeur uit voor het flatgebouw, 54 pet voor de woning in een bouwblok. Bracht men echter het element „centrale voorzieningen" in de vraagstelling naar voren, dan is de voorkeur voor het flatgebouw groter (41 pet). De wensen van de hand- en hoofdarbeidsters lopen echter nogal uiteen. Zo waardeert de handarbeidstersgroep de voorde len van een flatgebouw minder dan de hoofdarbeidsters. Zij is meer ingesteld op de kleine wo ning in het bouwblok. Bovendien verkeert de handarbeidster bij zelfstandige huisvesting financi eel in moeilijker omstandighe den dan de hoofdarbeidsters, zo is uit de antwoorden komen vast te staan. De handarbeidster wil gezelligheid, de hoofdarbeidster zoekt stilte. Algemeen bestaat de wens naar vrijheid. Het ontberen van een eigen ruimte en de daaruit voortvloei ende afhankelijkheid van ande ren wordt door velen als een in breuk op haar geestelijke vrij heid beschouwd. De klacht van de 'alleenbestaande vrouw is voorts niet, dat zij te duur woont. Zij wil wel betalen als zij maar waar voor haar geld krijgt. De commissie, die ervan over tuigd is, dat de woningnood der alleenstaanden niet binnen zeer afzienbare tijd kan worden op gelost, dringt bij de overheid met aan op het realiseren van de vol gende desiderata (bij de rijks overheid): het geregeld aan dacht besteden aan de noodzaak van de bouw van een zeker percentage woningen voor al leenstaanden (de commissie raamt dit op 4 tot 8 pCt van het gehele bouwobject). Voorts dient deze groep der bevolking ver scheidenheid van woonvormen te worden geboden. zelf maken natuurlijk heel wat uurtjes van je tijd kost. Vertel me eens wat je gedaan hebt. Natuurlijk „praat" ik hier over niet in de krant. Dat zou geheimen verklappen zijn en dat is het lelijkste wat je doen kunt. Micky Moose te Se rooskerke. Het is in een boek net als in het gewone leven. Er gebeuren droevige en blije dingen in. Hoe is het met al die vragen afgelopen? Lijkt me een heel goede manier om de belangstelling gaan de te houden. En je weet wat een spreek woord zegt; „Door vragen wordt men wijs". Poppen moet je ook niet op de stenen laten vallen hoor. Poppen moet je goed behandelen, net als babies. Als je dat bedenkt, zul je dat popje best lang houden. Puzzeltje te Bruüüsse. Bons daar ging een pak van mijn hart toen ik een brief met poststempel Bru zag. Ik word niet graag vergeten zie je. Kranig, dat je dat werk doet in zo grote klas. Maar heel mooi is het werk ook, dat ben ik met je eens. Ik geloof dat lk eerder ja loers zou zijn op degene, die in A. mag studeren, dan.... je begrijp me wel hé? Het zou fijn zijn als jullie die Hongaarse kinderen op de zondagsschool kregen, maar van verstaan zal voorlopig niet veel terecht komen. Hoor ik eens hoe het ge gaan is? Witte anjer te Kapelle. Een ver jaardag en een bruiloft in het zicht-, Wat een feestelijkheid. Je. moet er mij alles van vertellen, want ik lees graag over zulke blijde dagen. Hoe heeft de korfbal club het er hier afgebracht? Als het niet goed is gegaan, moet je je vriendin maar eens onderhanden nemen en zeggen, dat die vast haar bést niet heeft gedaan. Hoe zie je er uit, want als je nogal eens rond fietst kom je beslist ook wel eens langs mijn huis. Leuk zou dat zijn ais ik een raadselnicht herkende. Boerinnetje te Domburg. Wil je wel geloven dat ik bib berde alleen al bij de gedachte, dat ik elke morgen voor dag en dauw zo'n eind zou moeten fietsen. Geen wonder dat jij er goed ingepakt op uit trekt. Als ik weer eens een kijkje neem op jullie school, zal ik goed opletten of de leraressen mager zijn geworden en dan weet ik wel, waar de schuld ligt. Doe dus maar goed je best. Ja ik heb ook engels geleerd. Mijn japon heb ik gemaakt gekocht, want ik ben zo knap niet als jij hoor om die zelf te ma ken. Korenbloem te Westkapelle. Met zulke rapportcijfers kun je tevreden zijn. En nu weer aanpakken om ze zo goed te houden. Fijn dat je de raad voor St. Nicolaas kon gebruiken. Wat heb je ge kozen? Gelukkig dat moeder je breiwerk overneemt nu jij weer naar school moet. Is het vest al af? Zo'n frisse kleur wol staat altijd goed. Dank voor je nieuwe raadsels. Sneeuwklokje te Aagteberke. Je zult wel een echte kwiekerd zijn anders kun je die lintjes niet halen. Vroeger deed ik ook zo graag gymnastiek. Heb er soms nog veel zin in. Ik verraad niet, wie achter die schuilnaam verborgen is. Moet je dan zelf maar uitzoeken. Ik ben benieuwd of het je lukken zal. De boeken zijn zeker al aangekomen? Het lijkt hem onbegrijpelijk, dat je dan zo maar midden in zo'n vuur gloed zou kunnen wandelen zonder letsel. Al heb ik verteld, dat de Here hen bewaarde, ten overvloede vraagt hij, met een gezicht met rimpels van wege zijn ernstig piekeren: „Dee de Here dat dan zo, dat ze niet dood ginge?" NAVERTELLEN Na deze interruptie kan ik verder on gestoord vertellen. Als ik klaar ben en wil overschakelen op het volgende vak, neemt Leo weer even het woord. Hij vertelt, dat hij die hele vertelling net zo mooi als de juffrouw kan na vertellen. Bescheidenheid blijkt niet erg uit deze woorden, doch ik wijs hem niet terecht. De knaap is klaar blijkelijk nog helemaal in beslag geno men door het gehoorde. Het is helemaal niet de gewoonte, maar vanmorgen neem ik er een paar minuten extra van en geef Leo d{- Uit mijn klas reet de kans zijn igoorden waar te maken. Die laat zich niet lang noden en steekt direct an wal. Vlot en somt bijna woordelijk geeft hij het gehoorde weer. TOEPASSING Leo is ook een pientere knaap, maar aan het slot geeft hij een toepassing, die een dominee gesierd zou hebben, doch die ik, eerlijk waar, niet heb gegeven. Hij zegt: „En toen konne die drie mannen weer naar buiten komma en toen zei de koning, dat de Here veul sterker was dan hie en toe lage daer die knechte dood voor de deur van die hete kachel. Ze hadde ook zo gek niet motte weze om voor een stukkie steen te gaan bidden en die drie goeie manne in die hete kachel te stop- pe." ONGECOMPLICEERD Dat Nebukadnezars beeld van goud was geweest, heeft niet de minste indruk op hem gemaakt. Of het nu goud of een stukkie steen is, wie daarvoor knielt is gek. Leo stelt nu de zaken wel heel scherp. Zal onze dominee eens inlichten. Die ziet er vast een toekomstige ouderling in de knaap. Leo heeft zijn verhaal besloten met een ernstige hoofdknik, als wilde Ml daarmee zeggen: „Zo staan de zaken en niet anders." Zagen wij, grote, wijze mensen het ook nog altijd maar zo ongecompli ceerd, dan zouden we wellicht gemak kelijker leven. Ingezonden Mededeling (adv.) De oplossingen zijn: L Bramen-pruim-peer. II. Vingerhoed. III. Er kwam een boer uit Noorderiand. Die had tien vingers. Aan elke hand vijf. En twintig aan handen en voeten. Zo zullen we dit lezen moeten. Nieuwe raadsels: I. Deze keer zijn alle raadsels ingezon den door Korenbloem te Westkapelle. Een stad in Frankrijk wordt met 5 let ters geschreven. 1. 3. 4. 5. is nog beter dan goed. 2. 3. 4. is een overschot. 4. 5. 3. 2. is eerr hemellichaam. 1. 3. 5. is een meisjesnaam. II. Door de timmerman, metselaar en schilder word ik vaak gebruikt. Laat men mijn eerste letter weg, dan ben ik een giftig dier. III. Welk dier schijnt alleen maar hard te kunnen lopen? De oplossingen kunnen met. vermel ding van voornaam, naam (schuilnaam als je die hebt), leeftijd en adres tot za terdag 1 december worden gezonden aan tante Truus, Redactie Zeeuwsch Dagblad te Goes

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 11