Nieuwe kinderbijslagwet met aanvullende regel op stapel, ing Creme PufF' I 1 Alg. ouderdomspensioen slaat nu vast op 846,- en f 1404,- MAX FACTOR „Randstad en delta" Britten trekken bataljon terug uit Suezkanaalzone Oppositie in Moliets partij Creme Puff Schade in Boedapest één tot twee miljard gulden Arjos houdt jaar vergadering Vrijdag 23 novembey ZEEUWSCH DAGBLAD Minister Suurhoff stippelt zijn koers uit Talrijke maatregelen voor verdere „uitbouw van sociale zekerheid" DIT KOMT ERj Loonstijgingen worden per 1 juli 1957 hierin verwerkt Max. inkomengrens (f 6000.—) nog niet vast SER antwoordt weldra t.a.v. weduwen en invaliden Ook Israël bereid troepen terug te trekken Giro 777 de twee miljoen gepasseerd Voor landarbeiders direct nog geen loonsverhoging max Factor's Oostduitse fabrieks arbeiders klagen MAX FACTOR Hollywood van Vrijwilligers worden voor Hongarije geworven Oostenrijk kan vluchtelingen niet meer huisvesten HET VOLLEDIG HOLLYWOOD Assortiment na» pagina 's-GRAVENHAGE, 21 november. Een van de hoofdlijnen voor zijn toe komstig beleid dient naar de mening van minister Suurhoff te bestaan in de verdere uitbouw van de sociale zekerheid: A. een nieuwe volksverzekering v.w.b. de kinderbijslag, met een aanvul lende regeling voor hen, die tot dusver al van het eerste kind af kinderbij slag ontvingen; B. een wettelijke voorziening voor weduwen en wezenj C. een wettelijke regeling van het ziekenfondswezen en D. een herziening van de invaliditeits- en van de ongevallenverzekering. Aldus deelt de minister mede in de memorie van antwoord op het voor lopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de begroting van zijn departement voor 1957. Een ontwerp-kinderbjjslagwet lag vóór de verkiezing bij het toenmalige kabinet, maar werd niet meer afgedaan, omdat men het juister achtte dat aan een nieuw kabinet over te laten. Een tweede algemene richtlijn voor 's ministers beleid in de komende pe riode is de zorg voor de werkgelegen heid en voor de arbeidsvoorziening. Door: scholing, loonpolitieke maatregelen ter op voering van de arbeidsproduktiviteit, bevordering van de binnenlandse migratie, toelating van buitenlandse werk nemers, door middel van een soepel, maar toch niet te vrijgevig beleid t.o.v. de overwerkvergunningen en wellicht in de toekomst nog op andere wijze, zal getracht moeten worden de gro te behoefte aan arbeidskrachten zoveel mogelijk te bevredigen. Daarnaast blijven voortzetting van het emigratiebeleid en onverflauwde aandacht voor de aanvullende werk- ëelegenheidspolitiek noodzakelijk. Het uidige tekort aan arbeidskrachten kan Immers gemakkelijk omslaan in zijn tegendeel, aldus minister Suurhoff. VOORZICHTIG LOONBELEID Zowel 't streven naar uitbouw van de sociale zekerheid als de zorg voor de toe- Kamer van Koophandel Beneden-Maas geeft haar visie VLAARINGEN, 22 nov. De Ka mer van Koophandel voor de Beneden- Maas heeft zich tot de Ged. Staten ge wend naar aanleiding van de brochure „Randstad en Delta" over de ruimte lijke ontwikkeling van de Zuidholland se en Zeeuwse eilanden als oplossing voor de overbevolkte randstad Hol land. Deze visie ademt, aldus de Ka mer, een geest, die vertrouwen inboe zemt ten aanzien van de gedegenheid, waarmede dit probleem is benaderd en de suggesties ter oplossing daarvan. De Kamer kan zich, wat de grote lijnen betreft, zonder aarzeling achter de in houd van dit rapport stellen, indien al thans de prognose, dat het bevolkings accres in de eerstvolgende 25 jaar 3,6 miljoen zal bedragen waarvan de randstad er 1 miljoen zal moeten her bergen juist zal blijken. De Kamer acht het prematuur een oordeel te vel len over de details en vindt het wen selijk in het randgebied bij voorkeur die industrieën te vestigen resp. toe te laten, die op één of andere wijze aan dit gebied zijn gebonden. Vestigings- aanbiedingen anders dan voor het aan trekken van deze industrieën moeten worden tegen gegaan. PTT op Nieuwjaar: ZONDAGDIEN ST DEN HAAG, 22 nov. Op dinsdag 1 januari 1957 zal de dienstuitvoering bij de PTT, voor zover het de post dienst betreft, zijn als op zondagen. Er zal die dag dus geen postbestelling worden uitgevoerd, terwijl er in de nacht van dinsdag op woensdag geen nachtposttreinen rijden. De kantoren en stations van de telegraaf- en tele foondienst zullen van 89 uur en van 1213 uur voor het publiek zijn open gesteld. Nieuwe volksverzeke ring voor kinderbijslag Wettelijke voorziening weduwen en wezen Wettelijke regeling ziekenfondswezen Herziening invalidi- teitsrente en ongeval lenverzekering komstige werkgelegenheid nopen tot een voorzichtig loonbeleid. Al te gemakke lijk kan Nederland juist ln de huidige pe riode van hoogconjunctuur, in een loon- en prijsspiraai terecht komen, welke de groei van onze sociale voorzieningen en MIN. J. SUURHOFF zekerheid de werkgelegenheid voor de naaste toe komst in gevaar zouden kunnen brengen, zo meent de minister. De minister herhaalt, dat hij het tot een der urgente taken van het nieuwe kabinet rekent de mogelijkheden en de vorm van de overdracht van bevoegd heden op loongebied aan het bedrijfs leven onder het oog te zien. Ten aanzien van het looncontrole- beleid kondigt de minister zijn voor nemen aan dit, waar zulks nodig is, te verscherpen door meer dan tot voor kort tot het maken van proces sen-verbaal te laten overgaan. Ver scheidene zaken wachten thans op berechting. BESLISSINGEN UITLOKKEN Minister Suurhoff is voornemens zo spoedig mogelijk de nodige beslissingen t.a.v. de vrije loonvorming uit te lok ken. Daarna zal uitvoerig overleg met de S.E.R. en/of met de Stichting van den Arbeid nodig zijn. Minister Suurhoff verstrekt inlichtingen: DEN HAAG, 22 november. Omtrent de te verwachten verhoging van de pensioenbedragen ingevolge de algemene ouderdomswet en de verschillende in die wet genoemde Inko- jj mensgrenzen, verstrekt de minister veel technische gegevens. U Vast staat, dat het ouderdomspensioen op 1 januari 846 en 1404 1 gulden (i.p.v. resp. 804 en 1338) zal bedragen. Deze bedragen jj zijn gebaseerd op het indexcijfer der lonen van 30 juni 1956. H Loonstijgingen optredende tussen die datum en 1 januari 1957 zullen bij de eerstvolgende herziening van de pensioenbedragen jj (waarschijnlijk per 1 juli 1957) alsnog met terugwerkende kracht in de pensioenbedragen kunnen doorwerken. De maximum-inkomensgrens waarover premie moet worden he lp taald (in de wet is zoals bekend 6.000,genoemd) staat nog niet B vast. Wijziging van de minimum-inkomensgrenzen (zoals bekend 1500 y en 2100 gulden) zullen niet terstond worden gewijzigd. De minister is m bereid t.z.t. een wijziging in overweging te nemen, nadat een, althans jj voorlopig, blijvende stijging van enige omvang in de kosten van levens- I onderhoud duidelijk aanwijsbaar is. De minister heeft gegronde hoop het S.E.R.-advies met betrekking tot een weduwen- en wezenvoorziening uiterlijk in het begin van het volgend jaar te zullen ontvangen. Op korte termijn verwacht hij het S.E.R.-advies met betrekking tot g ïen herziening van de invaliditeitswet. Illllllillllllll 0 De landbouwvereniging „Landbouw belang" te Bruinisse heeft besloten f 100 af te staan aan het Rode Kruis voor hulp aan de Hongaarse vluchtelingen. Als blijken van goede trouw" NEW YORK, 22 nov. Reuter. De Britse minister van buiten landse zaken, Selwyn Lloyd, heeft in een brief aan secretaris-gene raal Hammarskjoeld meegedeeld, dat Engeland als blijken van goe de trouw een bataljon uit het door Britse troepen bezette gebied van het Suezkanaal bij Port Said zal terugtrekken. Lloyd zei in deze brief, dat Engeland bereid is samen te werken met de po litiemacht der Ver. Naties en dat zijn land deze macht zal helpen met voor raden. Groot-Brittannië, aldus Lloyd, zal zijn troepen terugtrekken, zodra de internationale politiemacht doeltref fend kan optreden. De beevlhebber van de Britse troe pen in Egypte, generaal Stockwell, wilde op de vraag van verslaggevers of zijn troepen vóór Kerstmis thuis zou den zijn, geen antwoord geven. „Mijn ervaring is, dat een soldaat nooiL ge loven moet, dat hij naar huis gaat voor hij er is", zo zei hij. De Franse minister van buiten landse zaken Pineau zou hebben ge zegd, dat reeds tweederde van de Franse strijdkrachten vooral een heden van de marine uit het ge bied van Port Said teruggetrokken zijn. De plannen voor de algehele terug trekking zouden pas kunnen worden opgesteld als contact is gelegd met het opperbevel van het V.N.-leger in Egypte. ISRAEL BEREID De Israëlische regering heeft de se cretaris-generaal een brief doen toe komen, "waarin zij verklaart, dat Is raël zijn troepen uit Egypte zal terug trekken, zodra er bevredigende rege lingen zijn getroffen tussen Israël en de Ver. Naties inzake het internatio nale politieleger. Generaal Abdel Hakim Amer, de Egyptische minister van oorlog en op perbevelhebber van de Egyptische strijdkrachten, heeft tegen de vijfde divisie infanterie gezegd, dat zij zich moest klaar maken „voor de bevrij ding van Egypte als imperialisten niet vertrekken". DEN HAAG, 22 nov. Van de 2.032.645,38, die op girorekening 777 van het Ned. Rode Kruis vandaag aan wees, gaat morgen o.a. weer voor een waarde van ongeveer 90.000,naar Wenen. Het vluchtelingenkamp te Sankt Polten kan de stroom Hongaren niet behoorlijk meer onderbrengen. Daarom stuurt het Rode Kruis nu 700 complete bedden en matrassen, dekens en linnengoed. Deze goederen worden vervoerd In een vrachtauto met aan hanger, die bovendien nog vijf ton rijst bevat. DEN HAAG, 21 nov. Dat onder de huidige omstandigheden in de eerste plaats in de landbouw het loonpeil rela tief iets zou achterblijven, indien loon- differentiatie werd mogelijk gemaakt, lag, aldus min. Suurhoff in zijn memorie zo zeer voor de hand, dat het hem verwon derd heeft, dat zulks pas bij de begroting van landbouw de aandacht van de Ka mer trok. De motie-Vondeling nu vraagt „om ook in de toekomst verder te blijven streven naar sociale gelijkstelling van de land arbeiders met vergelijkbare arbeiders ten plaitelande". Men zou deze uitspraak aldus kunnen opvatten, zo zegt de bewindsman, dat naar de wens der Kamer de landarbei ders tenminste altijd de gemiddelde loon stijging van alle andere groepen van werknemers zouden moeten volgen. De moeilijkheden met de arbeidsvoorziening gelden niet alleen voor het bouw en het landbouwbedrijf, doch vrijwel over de gehele lijn. Als ook daarom een motief tot het toepassen van de maximaal-moge- lijke loonsverhoging zou zijn gezien, dan zou zelfs de geringe differentiatie, dat nog is opgetreden, er ook niet gekomen zijn. Voor wat de lonen en andere arbeids voorwaarden der landarbeiders betreft, is een zekere achterstand ontstaan van ruim 5 pet. Of er aanleiding en mogelijkheid be staat, speciaal ten aanzien van de land- arbeiderslonen iets te doen, kan onder de huidige omstandigheden slechts in nauw verband met het garantie-prijsbeleid in de landbouw en met het vraagstuk van de consumentensubsidies bezien worden. Op het moment, waarop deze memorie wordt samengesteld, heeft het nieuwe kabinet nog geen gelegenheid gehad, dit gecompliceerde vraagstuk tot een beslis sing te brengen. LONDEN, 22 nov. De Parijse cor respondent van de Londense „Times" maakt melding van duidelijker aan de dag tredende oppositie in de Franse so cialistische partij tegen de politiek van de huidige regering van premier Mol- let ten aanzien van Algerije en de Suezkanaal-kwestie. Een aantal voor aanstaande leden van de partij-afde ling In het departement Seine heeft in een open brief aan Pierre Commin, de secretaris-generaal van de partij, ver zocht een nationaal congres bijeen te roepen ter bespreking van de rege- ringspolitiek. In deze brief wordt de actie tegen Egypte een aanvalsdaad genoemd, met „rampzalige en psycho logische gevolgen" voor Frankrijk en het Franse socialisme. De arrestatie van de vijf Algerijnse verzetsleiders wordt scherp gehekeld. Verder heeft André Philip, lid van het dagelijks bestuur van de partij, de Franse socialistische leiders en de so cialistische partijen in het buitenland een manifest toegezonden, waarin ver klaard wordt dat de Franse regering gefaald heeft en dat haar politiek ten aanzien van Egypte een „diplomatieke ramp zonder weerga" betekent. Ingezonden Mededeling (adv.) CREME PUFF maakt verder zoeken naar het ideale geschenk overbodig. Deze meesterlijke creatie van Max Factor staat bovenaan het verlanglijstje van elke vrouw. crème make-up basis en poeder in éénl Creme Putt handelsmerkbetekent Mam Factor Hollywood creamy powder make-up, MAX FACTOR HOLLYWOOD - IMP, MARPAC N.V., HUDDESTRAAT 8, AMSTERDAM BERLIJN, 22 nov. (Reuter) Het communistische weekblad 'Neuer Weg' schrijft, dat er 'ernstige symptomen van ongezonde ideologische toestanden' bestaan in de partij-organisatie van de elektromotorenfabriek te Werniger- rode, één van de grootste in Oost- Duitsland. Het fabrieksorgaan had 'in Duitsland. Het fabrieksorgaan had - in feite geschreven - dat er geen demo functionarissen alleen maar fouten hebben gemaakt'. Ingezonden Mededeling (adv.) Verkrijgbaar bij: Parfumerie C A P R I Segeerstraat 4 - (naast BIJOU) - Middelburg DEN HAAG, 21 nov. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Bakker, heeft de minister van justitie gevraagd* of het hem bekend is dat hier te landé tenminste één adres bestaat, dat van een oud-S.S.-er, waar men zich kat) melden als zgn. vrijwiliger van Hon» garije en dat hiervoor in sommige bla den advertenties verschijnen. Deze werving zou geschieden met het doel een militaire eenheid te vormen en die naar Hongarije te zenden. Is het de minister bekend, dat op de aanmeldingsformulieren, die hiervoot worden uitgegeven, de vraag wordt gesteld in welk leger men gediend heeft, zo wordt verder gevraagd. Vol gens het Kamerlid bemoeien figuren uit het buitenland, met name een ze kere Hadju uit Engeland, zich met de ze werving. Genoemd heerschap zou, alvorens hij door de vreemdelingen politie het land uit werd gezet, gele genheid hebben gekregen om over de ze zaken in Nederland besprekingen te voeren. Gevraagd wordt de nodige stappen te ondernemen. Gevechten gaan voort WENEN, 22 november. Reuter. De actie van een groep ver zetstrijders in de heuvels ten Noorden van Boedapest duurt voort. De schade in de Hongaarse hoofdstad wordt geschat op één tot twee miljard gulden. Te Pest is een gebied van ruim vijf vierkante km met de grond gelijk gemaakt. Volgens Radio Boedapest is het aantal collectieve boerderijen tot de helft verminderd, doordat vele van dergelijke organisaties zijn ontbonden. In Boedapest is in veel van de be schadigde huizen de waterleiding be vroren. De bestuurders van motorvoertuigen moeten in het bezit zijn van in het Hongaars en Russisch gestelde passen. Het uitgaansverbod is „met toestem ming van de nieuwe Russische com mandant" in zoverre verlicht, dat de bevolking nu van acht uur 's avonds tot zes uur 's ochtends binnenshuis moet blijven. Ingezonden Mededeling (adv.) vindt U bij GOES LANGE VORSTSTRAAT 9 PARFUMERIE De radio deelde vandaag mede, dat len uit het buitenland in winkels ver kocht worden. Dit zijn goederen uit er sedert enkele dagen levensmidde- socialistische landen en de opbrengst ervan wordt gestort op geblokkeerde rekeningen die de regering later ge bruiken kan. UITVOER STOPGEZET De regeringscommissaris voor de bevoorrading, Nyers, maakte bekend, dat de uitvoer van textiel en belang rijke voedingsmiddelen zoals meel, rijst, vlees, vet en suiker, stopgezet is. De Hongaarse communistische pers meldt, dat 20.000 ton kolen uit de Sowjet-Unie is aangekomen. Radio Boedapest zond opnieuw op roepen uit, waarin spoorwegarbeiders, PTT-personeel, mijnwerkers en arbei ders uit de textielindustrie verzocht werden het werk te hervatten. BRUG OPGEBLAZEN In Wenen zijn berichten ontvangen, volgens welke de Russen de brug over het Einserkanaal, waarover in de afge lopen dagen vele Hongaren naar de Oostenrijkse provincie Burgenland zijn gevlucht, opgeblazen hebben om een einde aan de vluchtelingenstroom te maken. In dit gebied zijn dan ook vele vluch telingen doornat op Oostenrijks gebied aangekomen, omdat zij door het ka naal moesten waden. Van de laatste groep vluchtelingen waren er velen gewond. Zij verklaarden, dat de Rus sische militairen, die de grens afsloten op groe; hadden. op groepen vluchtelingen geschoted Niettemin zijn woensdag 3.000 Hon garen erin geslaagd naar Oostenrijks gebied uit te wijken. In de kampen iit Oostenrijk vertoeven nu reeds 45.000 Hongaren. GEEN ONDERDAK Voor ongeveer 11.000 heeft men geen geschikte onderkomens kunnen vin den. Scholen en andere grote gebou wen zijn wegens het gebrek aan sani tair ongeschikt voor hun huisvesting. De toestand is nog verergerd door de felle koude, waarbij het kwik tot 10 graden Celsius onder nul is gedaald. Er worden pogingen gedaan om de Hongaren in Oostenrijkse hotels onder te brengen, maar de hulporganisaties beschikken over vrijwel geen geld meer. Ook is er een tekort aan transport middelen om de vluchtelingen uit Bet grensgebied naar veiliger en mindeï dichtbevolkte streken over te brengen. Volgens geruchten, die te Boedapest de ronde deden, zouden bekende com munisten hulpgoederen van westelijke Rode Kruis-organisaties tegen hoge prijzen verkopen. DEN HAAG, 2 nov. De nationale organisatie van anti-revolutionaire jon geren studieclubs houdt zaterdag 13 december in het „Trianon" te Utrecht haar algemene vergadering. In de morgenvergadering, die om half elf begint, komen huishoudelijke zaken aan de orde. Tijdens de middag vergadering zal de heer J. van Eiber gen, lid van de Tweede Kamer, spre ken over: „Waar blijven de wonin gen?" Tevens wordt afscheid genomen van de huidige voorzitter van de or ganisatie, dr. A. Veerman te Rijswijk. Uit het jaarverslag blijkt, dat het aantal leden en clubs een lichte terug gang heeft ondergaan. Op 1 oktober 1955 telde de organisatie 352 clubs en 5175 leden en op 1 oktober 1956 waren deze cijfers resp. 339 en 5018.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3