Geheime politie opereert intensief in stakend Hongarije Verslechtering van exportpositie en productiviteit te verwachten Geleidelijke terugtrekking van Brits-Franse troepen uit Egypte ICris km® Nagy verlaat schuilplaats Hielpen Fransen Israël Dreigende chaos in Oostenrijk gevolg van vluchtelingenstroom Vier dringende verzoeken 1. 2. 3. 4. Laat zondags auto in garage Olie -wee Prijsbeleid actueler dan ooit Per trein naar de vrijheid PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND jT Alleen gerechtvaardigde arrestaties' Russisch politiechef in Boedapest? Eisenhower laakte interventie Verhoging PTT-tarieven „Wij kunnen toestand alleen niet langer aan" Inbeslagneming bij overtreding Gesprek van de dag in Gaza Komplot ontdekt in Beiroet Suiker en jenever worden duurder Minister Zijlstra in Tweede Kamer: DOOR DE WERELD Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie Ï987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3560 Wnd.-boofdredacteurProf. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Vrijdag 23 november 1956 MEER KINDERBIJSLAG? (Zie pagina 3) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zor. op 8.17 u., onder 16.37 u. Maan op u., onder 12.51 u. Hoogwater zaterdag 24 november: Vlissingen: 5.50 u. 1.82 m., 18.25 u. 1.87 m. Terneuzen: 6.22 u. 1.99 m., 18.56 u. 2.04 m. Wemeldinge: 7.39 u. 1.60 m., 20.07 u. 1.81 m. Zierikzee: 7.18 u. 1.38 m., 19.50 u. 1.60 m. TEL AVTV, 22 nov. (Reuter). Een Eng rise journalist heeft medegedeeld, dat Franse piloten hebben deelgeno men aan de strijd van Israel tegen Egypte In de woestijn van Sinai: „Ik heb de piloten zelf gesproken", aldus de correspondent, die hieraan toevoeg de dat de Franse militairen niet met bewijzen kwamen. Een Franse luitenant-vlieger had de correspondent verteld dat hij verken ningsvluchten boven de Syrische en Jordaanse grens had gemaakt en had geholpen bij het „opsteken van een luchtmacht-paraplu" boven Tel Aviv als bescherming tegen eventuele Egyptische luchtaanvallen. Een andere officier wilde ook iets vertellen maar werd daarvan weerhouden door een Israëliër, die hem toevoegde: „Pas op". Vliegers zelf vertelden dat zij Egyp tische tank-colonnes in Sinai hadden beschoten en anderen dat zij Franse „vliegende verhuiswagens" op hun operatievluchten hadden geleid. PATROUILLEVLUCHTEN Een verklaring voor de aanwezig heid van de Franse piloten in Israel luidt dat deze slechts toestellen uit Frankrijk hebben overgevlogen, die deel uitmaken van de Israëlische wa penaankopen in Frankrijk. In onoffi ciële Israëlische kringen hoorde de correspondent dat de Fransen inder daad patrouillevluchten hebben ge maakt, maar niet aan daadwerkelijke gevechtsaeties hebben deelgenomen. WENEN, 23 november (Reuter). De Hongaarse autoriteiten blijven ontkennen, dat er wegvoeringen hebben plaats gevonden. Radio-Boedapest verklaarde donderdag naar aanleiding van berich ten over aanhoudende deportaties, dat „alleen gerechtvaardigde ar restaties" verricht zijn. Zo is een 17-jarig meisje aangehouden dat in Boedapest pamfletten verspreidde, aldus de radio. Volgens een Zuidslavisch persbureau heeft Imre Nagy de Zuid- slavische ambassade te Boedapest, waar hij zijn toevlucht had ge zocht, donderdagavond verlaten. Hij is naar zijn woning terugge keerd. Uit Wenen wordt vernomen, dat te Boedapest geruchten de ronde doen, volgens welke het hoofd van de Sow- jetrussische geheime politie vier dagen geleden in de Hongaarse hoofdstad is aangekomen. Gemeld wordt, dat thans twee soorten geheime politie in Hon garije intensief opereren. De eerste is door de Russen georganiseerd. Ge meend wordt, dat deze groep zich in hoofdzaak met deportaties bezig houdt. De tweede, onafhankelijk wer kende groep, is georganiseerd door voormalige officieren van de Hongaar se veiligheidspolitie. Slechts in enkele bedrijven in Hon garije wordt gewerkt. Hammarskjoeld ontving toezegging LONDEN, 23 nov. In Britse rege ringskringen is verklaard, dat er in feite geen verschil van mening bestaat tussen secretaris-generaal Hammars kjoeld van de V.N. en de Britse rege ring over geleidelijke terugtrekking van alle Engelse troepen uit Egypte, naar mate deze door een internationale politiemacht worden vervangen. De Britten zijn het echter niet eens met de mening van Hammarskjoeld dat het opruimingswerk in het Suez- kanaal moet wachten tot de Engelse en Franse troepen zijn vertrokken. De Britten gaan daarom door met de op ruimingswerkzaamheden. De Fransen huldigen hetzelfde standpunt. Gisteren is Canadees administratief militair personeel voor de V.N.-politie- macht naar Egypte vertrokken. Een hoge Amerikaanse zegsman heeft donderdag op een besloten con ferentie met Amerikaanse verslagge vers verklaard, dat de Verenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk hun stand punt, dat zij hun strijdkrachten onmid- edllijk uit Egypte moeten terugtrek ken, duidelijk kenbaar gemaakt heb ben. De V.S. waren immers van mening geweest, dat Engeland en Frankrijk de beginselen van het handvest van de V.N. geweld hadden aangedaan door Port Said te bezetten. Eisenhower zelf zou verstoord zijn over de Brits-Franse interventie. Behalve Nagy hebben nog een vijf tigtal vooraanstaande Hongaren, onder wie minister Geza Loczonsi, en de weduwe van de indertijd op beschuldi ging van 'Titoisme' terechtgestelde Rayk, het gebouw van de Zuidslavi- sche vertegenwoordiging te Boedapest verlaten. Zij hadden dit op eigen initiatief ge daan, nadat de regering-Kadar met de Zuidslavische regering een overeen komst had gesloten, waarbij zij be loofd de betrokkenen met rust te zul len laten. Donderdag heeft Imre Nagy de Zuidslavische regering schriftelijk dank gezegd voor haar gastvrijheid. Maakt Eisenhower eind aan staking? NEW YORK, 22 nov. (Reuter). President Eisenhower heeft verklaard de wet van Taft en Hartley te zullen toepassen om tijdelijk een einde te maken aan de staking van havenarbei ders. Op grond van deze wet kan de rechter bepalen, dat de staking 80 da gen wordt opgeschort. De president zei dat een voortduren van de staking „de gezondheid en vei ligheid van de natie" in gevaar zou brengen. Prinses Wilhelmina heeft een villa aangeboden in de omgeving van hoeve van huisvesting van Hongaarse vluchtelingen, Geen troepen aan Syrische grens JERUZALEM, 22 nov. (A.F.P.). Het Israëlische ministerie van buiten landse zaken heeft de commissie van de V.N. in Palestina voorgesteld, waar nemers naar de Syrisch-Israelische grens te sturen, opdat deze er zich van kunnen vergewissen, dat de Israëliërs daar geen troepen hebben samenge trokken, zoals van Syrische zijde is beweerd. Naar verluidt zijn tot nu toe onge veer 200 Arabieren gearresteerd. Waarnemers van de V.N. zijn don derdagavond vertrokken naar het Is- raelisch-Syrische grensgebied. (Van onze parlementsredactie). DEN HAAG, 23 nov. De minister van verkeer en waterstaat, mr. J. AI- gera, heeft gisteravond in de Tweede Kamer medegedeeld dat spoedig een beslissing zal worden genomen over een verhoging van de posttarieven. De bewindsman zeide dat de P. T.T. de laatste jaren voor hem een bron van zorg is geweest. Over verhoging der tarieven heeft de PTT-raad advies uitgebracht. Het ministerie zal nu moeten beslissen. De minister deelde in de Kamer mede dat z.i. de tarieven voor nieuwsbladen ook te laag zijn. De draadomroep wil de minister niet laten verdwijnen. In onrendabele ge bieden moeten echter de investeringen worden beperkt. Een matige tariefsverhoging acht de minister gewenst. Van die ta riefsverhoging verwacht hij f 2,1 miljoen. Het tarief van 2 per maand dateert al van 1924. Het aan tal aansluitingen neemt toe. In 1954 was het aantal 491.418; in 1956 wor den er 14.000 verwacht. Minister vraagt dringend om hulp WENEN, 22 november (Reuter). De Oostenrijkse waarnemende minister van buitenlandse zaken Oostenrijk zou gaarne zien, dat de vrije wereld dadelijk de volgende maatregelen nam: Speciale treinen uit het westen naar Oostenrijk Hongaarse grens, die zon der formaliteiten vluchte lingen halen. Oprichting opvang-kam- pen in buurlanden van Oostenrijk. Opnemen van vluchtelin gen in andere landen zon der keuring, dus direct halen. Geld en goederen blijven zenden naar Oostenrijk voor vluchtelingen. Aan rijverbod wordt streng de hand gehouden DEN HAAG, 22 nov. Wie, in weerwil van het zondagsrijverbod zon der daartoe gerechtigd te zijn toch op zondag met een motorrijtuig op de weg komt, stelt zich bloot aan inbeslagne ming van dit motorvoertuig, onver- ..TTiT minderd eventuele strafvervolging op paleis Het Loo te Apeldoorn ten be- van de wct op de economische LONDEN, 23 nov. (Reuter). Uit verscheidene Europese landen werden weer berichten ontvangen over rant soeneringsmaatregelen en bezuini gingsplannen voor benzine. I Saargebied is de benzine gis tere o de bon gegaan. In frankrijk heeft Premier Mollet op de weggebruikers een beroep ge daan het verbruik vrijwillig te beper ken. De kazernes in Zweden ontvangen minder brandstof. De militairen krij gen extra dekens. In Denemarkt worden de afleve ringen van benzine met 25 procent be perkt. De Zwitserse autoriteiten overwegen nieuwe beperkingsmaatregelen voor het brandstoffenverbruik. Te Brussel zijn de garagebedrijven er toe overgegaan hun afleveringen van benzine te rantsoeneren. België verwacht spoedig een prijsverhoging voor benzine. In Italië gaat vandaag een prijsver hoging van benzine met ongeveer 11 procent in. Kennen Amerikanen Britse geheime codes? LONDEN, 22 november (Reuter). Volgens George Wigg, een labour- afgevaardigde in het Lagerhuis, zijn de V.S. geheel op de hoogte van de feschiedenis, die zich achter het con- lict in het Midden-Oosten heeft af gespeeld, doordat zij er in geslaagd waren, de geheime codes, die door En geland, Frankrijk en Israël zün ge- b; bruikt, te ontcijferen. delicten. Dit heeft het ministerie van ver keer en waterstaat medegedeeld. Ver der wordt nog medegedeeld dat het zondagsrijverbod voorlopig niet geldt voor de algemeen erkende christelijke feestdagen. Ten behoeve van Nederlanders, die op zondagen, met een motorrijtuig ko mende uit het buitenland, de grens overschrijden en die niet in het bezit zijn van een ontheffing van het zon dagsrijverbod, is een voorlopige rege ling getroffen, waardoor zij in de ge legenheid worden gesteld hun bestem mingsplaats te bereiken. Ten bewij ze van hun binnenkomst zal aan de doorlaatposten aan de grens door de Koninklijke Marechaussee of douane ambtenaren een gedateerd doorlaat- stempel worden geplaatst op de be- lastingkaart. Dit stempel zal door de controlerende ambtenaren worden be- DE BILT ZEGT: Bewolking Vrij veel bewolking, aanvankelijk alleen in het noordoosten, later ook in het zuidwesten. Droog weer. Dezelfde of iets hogere middagtemperaturen. Vrij krachtige tot matige oostelijke wind. schouwd als een toestemming tot het uitvoeren van een rit langs de kortst mogelijke weg van de grenspost naar de woonplaats van de bestuurder. Wegenwacht blijft op zondag 'sGRAVENHAGE, 22 nov. Ook op zondag zullen de wegenwachters van de A.N.W.B. op de belangrijke door gaande verbindingen door ons land pa trouilleren. De bond heeft echter het aantal der normaal op zondag dienst doende wegenwachters beperkt. De bond heeft de hiervoor noodzake lijke ontheffing van het zondagrijver bod verkregen. BEIROET, 22 nov. (Reuter). Functionarissen van de Libanese vei ligheidsdienst hebben in Beiroet een komplot ontdekt om Britse en Franse gebouwen en instellingen met tijdbom men te vernielen. Het komplot, waarbij ook de Egyp tische adjunct-militaire attache be trokken zou zijn, dateert van het begin der Brits-Franse actie in Egypte. 0 Voor de eerste maal in Nederland zal van 27 t.m. 30 november in een ge deelte van het R.A.I.-gebouw te Am sterdam een verkooptentoonstelling van gebruikte automobielen worden gehouden. Op een „terrasje" van een café in Gaza nu onder Israëlische bezetting bespreken Arabieren de toestand van de dag. Hoger belasting dieselmotoren DEN HAAG, 22 nov. De heffing van omzetbelasting op suiker zal met ingang van 1 januari 1957 zonder na dere wettelijke maatregelen herleven. De suikerprijs zal stijgen met plm. 3,5 cent per kilogram. Onder de definitieve vrijstelling voor textielgoederen zal, in afwijking van de tijdelijke regeling, ook vailen het papier uitsluitend bestemd voor de vervaardiging van papiergarens. BENZINE De verhoging van het bijzonder in voerrecht op benzine zal de prijs aan de pomp doen stijgen tot ca. 45 cent per liter. ALCOHOL De invoer van een verhoogde ge- distilleerdaccijns, die neerkomt op een verhoging van 1.21% per liter ad 50 zal voor een liter jenever ad 35 overeenkomen met een prijsverhoging van afgerond ƒ0,86. Belasting motorvoertuigen De motorrijtuigenbelasting voor motorvoertuigen, waarin andere brandstof dan benzine wordt gebruikt, zal worden verhoogd van 150 op 220 procent. (Van onze parlementaire redacteur. DEN HAAG, 23 november. Minister Zijlstra heeft gistermiddag in de Tweede Kamer verklaard dat de eventuele nadelige gevolgen van de internationale gebeurtenissen merkbaar zullen zijn in de produktiviteit en de ruilvoet. De minister van economische zaken is van mening dat de gebeurtenissen in het Midden-Oosten, econo misch gezien, te vergelijken zijn met de Korea-oorlog in 1951. Een verslechtering van onze exportpositie is te verwachten. Dit zal ook in de arheidsproduktiviteit merkbaar zijn. De minister van economische zaken verklaarde, dat hij in ieder geval tot eind 1957 een prijsstabilisatiebeleid wilde voeren. Nu zijn er extra compli caties gekomen. Daardoor zal het waarschijnlijk onmogelijk zijn gewor den om aan te tonen dat dit beleid op tijd is gevoerd. Actueel „Het prijsbeleid is actueler dan ooit", aldus minister Zijlstra. „Als in de toe komst prijsstijgingen niet te voorko men zijn, dan is er nog de moeilijke taak om te voorkomen dat de prijzen mij niet uit de hand lopen, dat dus de prijsstijgingen zo klein mogelijk blij ven. Het is gemakkelijk genoeg om mi nister van economische zaken te zijn als er geen prijsstabilisatiebeleid wordt gevoerd. Het is heus niet moei lijk om de Kamer aan te tonen dat de prijsverhogingen noodzakelijk waren. Sinds dit beleid is ingevoerd heb ik het veel moeilijker gekregen", zo ver volgde minister Zijlstra, en hjjj wees er op, dat Nederland met dit prijsstabi lisatiebeleid andere landen in West- Europa bijna een jaar vooruit was Olievoorziening De maatregelen van de regering om het olieverbruik te beperken zijn er op gericht om onze voorraden niet in te perken. De minister van economische zaken deed een dringend beroep op de be volking om onnodig verbruik van olie na te laten. Iemand die een auto bezit en dringend vervoer op zondag nodig heeft, moet maar hetzelfde doen als iemand die dit vervoermiddel niet heeft. In overleg met minister Algera zeide de bewindsman van economische zaken dat er geen sprake zal zijn van een soepel ontheffingssysteem voor het rijverbod. En reeds zondag a.s. zal scherp worden gecontroleerd. Minister Zijlstra waarschuwde het bedrijfsleven dat men goed zal doen de prijzen niet te verhogen. Hij besef te dat hij de wind nu tegen heeft Bij sterke stijging van de internationale prijzen zullen prijsverhogingen mis schien niet te voorkomen zün. Zö moe ten echter in de hand gehouden wor den. heeft donderdag „tot alle demo cratische landen ter wereld" het verzoek gericht om Oostenrijk te helpen bij de oplossing van het vluchtelingenprobleem. „Wij kun nen de toestand niet langer alleen aan", zei hij. Er zijn nu zo'n 60.000 Hongaarse vluchtelingen de grens overgekomen en het ziet er niet naar uit, dat de stroom zal afnemen. Het ontbreekt Oostenrijk niet alleen aan de materi ele, maar ook aan de zuiver technische middelen om zo'n enorme hoeveelheid mensen te verzorgen. De minister dankte alle landen en organisaties voor de tot dusver ontvangen steun. Hij zei dat de doeltreffendste hulp is verleend door de landen, die al vluch telingen uit Oostenrijk hebben wegge haald. Zwitserland had er- al 2.739 ge nomen, België 1.863, Nederland 1.279, West-Duitsland 1.154, Engeland 578 en Zweden 495. De toestand in Oostenrijk is bijna chaotisch, aMus de minister. De Hongaarse machinist Istvan Kassai behoort ook tot de duizenden vluchte lingen, die in Oostenrijk zijn aange komen. Kassai en zijn familie maakten de tocht op de loc. van de machinist, die in volle vaart doorreed tot Jen- nersdorf aan de Oostenrijkse zijde van de grens. Hier zien we hem met vrouw en kinderen en zijn zuster met haar man, die allen de tocht op de locomo tief meemaakten. Russische versterkingen in Oost-Duitsland? BERLIJN, 22 nov. (D.P.A.). Vol gens het Westberlijnse blad „BZ" zün woensdagnacht twee Russische divi sies luchtlandingstroepen aangekomen op het vliegveld van Cottbus in Oost- Duitsland. Deze divisies zullen over verscheidene vliegvelden in Oost- Duitsland verdeeld worden. 0 Naar van doorgaans welingelichte züde te Warschau wordt vernomen, zou .binnen enkele weken' een dele gatie van de Zuidslavische communis tische partij onder leiding van presi dent Tito zich naar Polen begeven. Brazilië wil 520 infanteristen be schikbaar stellen voor de politiemacht van de V.N. in het Midden-Oosten. 0 Bij een overval van opstandelingen op een Franse colonne in de buurt van Palestro in Algerië zijn elf Franse mi litairen gedood en drie ernstig ge wond. In Letland gaat de communisti sche regering ook „democratiseren". Leden van geheentelijke raden moeten voortaan contact onderhouden met de kiezers. 0 De plaatsvervanger van premier Eden van Engeland, Butler, heeft In het Lagerhuis verklaard, dat het weer bevaarbaar maken van het Suezkanaal „Met zo weinig mogelijk gepraat er over" moet geschieden. 0 In Den Haag hebben gistermiddag alle trams enkele uren stilgestaan. Kortsluiting deed de stroom uitvallen, 0 West-Duitsland wil meer dan 3000 Hongaren opnemen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1