'Aan gruwelen der Sowjets moet eind worden gemaakt' Sowjet-Unie keelt geparadeerd als wolf in schaapsvermomming Hoeten B. en C. het veld ruimen Twee doden en twintig gewonden bij treinbotsing te Dalfsen Het uitvoering Deltawerken kan veertig jaar gemoeid zijn Wat is resultaat van een debat? Hongaren vechten in de mijnen Polen vraagt Westerse hulp Hongaarse arbeiders hebben hef werk nog niet hervat Voor vele tonnen ontvreemd bij Philips in Hilversum Iteis Itcas PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Nederlandse verklaring in V.N. Russen niet te geloven Nu is werkelijkheid duidelijk Groot gebrek aan grondstoffen Sit-down" staking? Stakingsbeweging in Argentinië Onassis laat tankschip bouwen Zeeuwse vissers moeten behoorlijke schadeloosstelling ontvangen Monteur verwierf apart inkomen Zware straffen geëist 'Voorwerp van straatjager vloog door woning DOOR DE WERELD Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- atraat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 08, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, i 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagbl 12e Jaargang No, 3558 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: jacq de Smit "Woensdag 21 november 1956 GEEN AUTORIJDEN MEER OP ZONDAG Zie pagina 3 Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 8.13 u., onder 16.39 u. Maan op 21.21 u., onder 11.52 u. Hoogwater donderdag 22 november: Vlissingen: 4.11 u. 2.18 m., 16.35 u. 2.24 m. Terneuzen: 4.45 u. 2.23 m., 17.06 U. 2.39 m. Wemeldinge: 6.09 u. 1.80 m., 18.26 u. 1.94 m. Zierikzee: 5.51 u. 1.56 m. 18.15 u. 1.70 m. NEW YORK, 21 november. -De vertegenwoordiger van Neder land in de Ver. Naties heeft gisteren een beroep gedaan op de Ver. Naties nieuwe maatregelen te nemen, indien de Sowjet-Unie zou blijven weigeren haar troepen uit Hongarije terug te trekken en een einde te maken aan de deportaties. Hij verklaarde dat de Neder landse delegatie „alle maatregelen zal steunen", die értoe kunnen leiden dat op doelmatige wijze een einde gemaakt wordt aan de Sowjetrussische gruwelen". Mr. Schuermann zei nog: „Wat voor goeds richten wij in feite met ons debat uit? Welke daadwerkelijke hulp verlenen wij aan hen, die lijden en tot ons hun smeekbeden om hulp richten?" De Nederlandse afgevaardigde ver volgde: Het is duidelijk, dat mijn dele gatie zal stemmen voor de Cubaanse resolutie, waarin een beroep op de Sowjetrussische en Hongaarse autori teiten gedaan wordt het wegvoeren van Hongaren te staken en de reeds weggevoerden naar hun woningen te rug te doen brengen. Wij hebben de Hongaarse en Sowjet russische vertegenwoordigers horen verklaren dat het niet waar is, dat er deportaties plaats vinden. Doch hoe kunnen wij hieraan geloof hechten, in dien dezelfde afgevaardigden verkla ren er bezwaar tegen te hebben dat er waarnemers der Ver. Naties naar Hongarije worden gezonden, die daar Eden „gewoon overspannen" LONDEN, 21 nov. Minister-pre sident Eden is volkomen uitgeput en moet enige weken rust houden. Hier aan mag geen politieke betekenis wor den toegeschreven. Dit is gisteren of ficieel in Londen medegedeeld. BELGRADO, 20 nov. (A.F.P.). In Zuid-Slavië aangekomen Hongaarse vluchtelingen hebben verklaard dat de uraniummijnen in het berggebied van Mecsek in handen zijn van zesduizend jonge Hongaren. Zij zijn door Sowjet- troepen omsingeld, doch zijn overvloe dig van wapens voorzien en kunnen het geruime tijd uithouden. Volgens deze vluchtelingen werd nog Zaterdag en zondag j.l. in het gebied van Baja slag geleverd door opstan delingen en Russische troepen. Deze Hongaarse vluchtelingen ver zekerden tevens op de meest stellige wijze, dat in Hongarije deportaties zijn uitgevoerd. Een der Hongaarse vluch telingen verklaarde zelf te Szolnok gezien te hebben dat een trein met 40 wagons, waarin zich Hongaarse offi cieren, studenten en arbeiders bevon den, in oostelijke richting wegreed. Strenge straffen De Hongarrse procureur-generaal heeft alle openbare aanklagers opge dragen „de wet in haar volle scherpte toe te passen op door de Hongaarse politie gevangen genomen opstande lingen, of op revolutionairen, die door de Sowjetrussische troepen aan de Hongaarse autoriteiten zijn uitgele verd". zelf zouden kunnen zien wat er ge beurt? Mijn land behoort niet tot de grote mogendheden, doch er is één ding, dat wij, en andere kleinere landen kunnen doen, namelijk met kracht te protes teren tegen de gruwel, die de Sowjets in Hongarije hebben begaan. Dergelijk onmenselijk gedrag moet zo krachtig mogelijk worden veroordeeld. Dit staat los van de hulpverlening aan gewonden en daklozen, die op zo uitgebreid mogelijke wijze zal ge schieden, aldus onder meer de leider der Nederlandse delegatie in de Algemene Vergadering der V.N. Eden antwoordt Boelganin LONDEN, 20 nov. (Reuter). Pre mier Eden van Groot-Brittannië heeft dinsdag geantwoord op Boelganins laatste nota over de crisis in het Mid den-Oosten. Eden schreef: Van 1 no vember af heb ik al gepleit voor het zenden van een leger der Ver. Naties. We zijn blij de waarnemers van de V. N. thans bij ons te hebben. De wereld zou een soortgelijke stap door de Sow- jet-regering in Hongarije toejuichen." WARSCHAU, 20 nov. (AFP). Naar te Warschau is vernomen, zal Polen onverwijld trachten economische hulp van het Westen te krijgen. Aan deze steun zou echter geen enkele politieke voorwaarde mogen zijn verbonden. in Prinses Beatrix leidde „openbaar kunstbezit1 HILVERSUM? 21 nov. Prinses Beatrix heeft gisteravond in een korte radiotoespraak de actie „openbaar kunstbezit", die door de vijf omroep verenigingen wordt gevoerd teneinde vooral de oudere jeugd in kontakt te brengen met het kunstbezit van de Nederlandse musea, van harte aanbe volen. Hongarije in de Ver. Naiies NEW YORK, 21 nov. (Reuter). In de Algemene Vergadering van de Ver. Naties is gisteren opnieuw over Hongarije gesproken. Vele afgevaardigden hekelden het op treden der Sowjets, die er van be schuldigd worden Hongaren te hebben gedeporteerd. Cuba heeft, zoals bekend, een resolutie inge diend, waarin een beroep op de Sowjet-Unie wordt gedaan, het wegvoeren van Hongaarse burgers te staken. In een resolutie van In dia wordt de Hongaarse regering verzocht waarnemers van de V.N. toe te laten. De Nieuwzeelandse minister van buitenlandse zaken verklaarde dat het Sowjetrussische optreden in Hongarije duidelijk heeft aangetoond, dat het Stalinisme geenszins dood is. „De Sow jet-Unie heeft geparadeerd in schaaps vermomming, doch de wolf, die zij in werkelijkheid is, is thans voor een ieder, die slechts zijn ogen wil gebrui ken, duidelijk te zien". De vertegenwoordigers der commu nistische staten Wit-Rusland en Roe menië verklaarden nagenoeg hetzelfde als maandag j.l. door de afgevaardig den van de Sowjet-Unie en Hongarije was gezegd. Volgens hen lieten de Ver. Naties zich, door het bespreken van de toestand in Hongarije, in met bin nenlandse aangelegenheden van dat land. De Australische minister van bui- LONDEN, 20 nov. (AFP). Vol gens ge achten, die gebaseerd zijn op „officiële rapporten uit Moskou" wel ke nog slechts 24 uur in diplomatieke kringen te Londen circuleren, zouden premier Boelganin van de Sowjet- Unie en de eerste secretaris van de communistische partij, Chroesjtsjef, binnenkort vervangen worden: de eer ste door Molotof, de tweede door Ma lenkof. De vervanging zou bekend gemaakt worden op de bijeenkomst van het „Geen samenzwering tussen Egypte en Rusland" LONDEN, 20 nov. (Reuter). Egypte heeft de V.N. verzocht een on derzoek in te stellen naar aanleiding van de „leugens" van Britse, Franse en Israëlische zijde over een samen zwering tussen Egypte en de Sowjet- Unie in het Midden-Oosten. Voorts werd de volkerenorganisatie gevraagd, een onderzoek te doen naar door Brit ten en Fransen te Port Said begane „wreedheden" en soortgelijke daden van de Israëliërs tegen vluchtelingen in het gebied van Gaza. DE BILT ZEGT: Om het vriespunt Droog en tamelijk zonnig weer. Overwegend matige wind tussen oost en zuidoost. Middagtemperatuur om het vriespunt. Centrale Comité van de communisti sche partij, die de volgende maand zou kunnen worden gehouden. Het Britse ministerie van buiten landse zaken wenste desgevraagd te ontkennen noch te bevestigen, dat aanwijzingen uit Moskou met betrek king tot de vervanging door de En gelse regering zijn ontvangen. tenlandse zaken gaf uiting aan de „af schuw en afkeer van Australië, voor hetgeen in Hongarije geschiedt". „V/ij beschouwen dit als de verschrikkelijk ste en meest dramatische verschrik king van de moderne tijd". De vertegenwoordiger van Israel stelde de vraag waarom, indien het juist was als verklaard door de af gevaardigden der Sowjet-Unie en van Hongarije dat er geen Hongaren waren weggevoerd, „de Hongaarse autoriteiten geen waarnemers der Ver. Naties willen toelaten, die zelf kunnen zien wat er gebeurt? De Noorse regering heeft wegens de internationale toestand besloten haar plan om de dienstplicht te verla gen op te geven. Er wordt nu 16 maan den gediend. Soldaat weigerde inenting DEN HAAG, 20 nov. De advocaat fiscaal bij het hoog gerechtshof heeft tegen de 21-jarige soldaat P. H. v. d. P. uit Herpt een gevangenisstraf, gelijk aan het voorarrest opgelegd, omdat de jongeman weigerde zich te laten in enten. „Dit is dwarsdrijverij" merkte de adv.-fiscaal op. De verdediger van de soldaat zeide dat de ouders van de jongen er be zwaar tegen hadden, dat hij zich liet Inenten. Hij meende zijn ouders ge hoorzaam te moeten zijn. Tenslotte heeft de jongeman zich toch laten inenten. NEW YORK, 20 nov. Een aantal Arabische landen heeft in een schrij ven aan secretaris-generaal Hammars- kjoeld Israël beschuldigd van het op grote schaal deporteren van bewoners van de strook van Gaza. PRATEN IN GROEPJES... (Van een speciale correspondent). BOEDAPEST, 21 nov. Veel Hongaarse arbeiders zijn maandag en gisteren weer naar de fabrie ken gegaan. Maar voor het groot ste deel stonden ze in groepjes op de fabrieksterreinen te praten. Westelijke waarnemers zeggen dat de toestand op een „sit-down" Wisseling commando Navo In het Shape-hoofdkwartier te Fon- tainebleau bij Parijs heeft generaal Alfred M. Gruenther, de commandant van de Navo-strijdkrachten in Europa zijn commando overgedragen aan ge- neraal Lauris Norstad. De foto geeft een beeld van de over dracht. Links generaal Gruenther, rechts zijn opvolger. BUENOS AIRES, 20 nov. (AFP) President Aramburu heeft de communis ten en peronisten ervan beschuldigd ver antwoordelijk te zijn voor de stakingsbe weging in Argentinië. Sinds zestien november zijn ongeveer 300.000 metaalbewerkers in staking. DALFSEN, 21 nov. Tussen Ommen en Dalfsen zijn gister avond twee gekoppelde diesel locomotieven die in de richting Ommen reden, in botsing gekomen met een uit tegengestelde richting naderende „blauwe engel". De machinist van de diesel locomotieven en de bestuurder van de „blauwe engel" kwamen om het leven. Twintig passagiers werden gewond. Het ongeluk is ongeveer een kilo meter voor het station Dalfsen ge beurd. Daar is op het enkelsporige baanvak door tot nu toe onbekende oorzaak de „blauwe engel" met vrij grote snelheid op de diesellocomotie ven gelopen. De locomotieven drongen in de personentrein. Van vier gewon den is de toestand vrij ernstig. Nader vernemen wij nog dat de per sonentrein werd aangereden toen deze voor een onveilig signaal stond te wachten. De omgekomen machinisten zijn: de 60-jarige G. A. van Munster uit Zwolle en zijn jongere stadgenoot L. Belles. De ernstig gewonden zijn afkomstig uit Amsterdam, Zutphen en Zwolle. HAMBURG, 20 nov. (AFP). Te Ham burg wordt vernomen, dat de Griekse reder Onassis bij een Franse werf een tankschip van 100.000 ton heeft besteld. Naar voorts verluidt onderhandelt Onas sis met financiers te New York en de Bethlehem Steel Company over de finan ciering van de bouw van zeer grote tank schepen. Ir. Van de Wall bij afscheid DEN HAAG, 20 nov. Ir. J. F. R. van de Wall, die zijn functie van hoofdingenieur-directeur van de dienst der Zuiderzeewerken heeft neergelegd wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is be noemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. In een afscheidsbijeenkomst heeft minister Aigera de heer Van de Wall toegesproken en hem ook dank ge bracht voor het werk dat zijn dienst op Schouwen-Duiveland heeft gedaan na de stormramp in 1953. Ir. A. G. Maris van de Rijkswater staat sloot zich hierbij aan. In een interview heeft ir. Van de Wall verteld: „Daar in Schouwen moest heel veel gewaagd worden. Dat verklaart de mislukkingen bij Levens strijd (Zierikzee) en bij Ouwerkerk. Er was geen tijd voor voldoende stu die en dat we het na de riskante over winning bij Schelphoek ook nog op tijd hebben klaargespeeld bij Zierik zee en Ouwerkerk, heeft ons met trots vervuld. „Geloof maar, dat ik hem in de „nacht van Ouwerkerk" geknepen heb, op het goed zou gaan of niet, en ik niet alleen". Deltawerken „Of ik geloof, dat de Deltawerken in 25 jaar gereed kunnen zijn? Technisch wel, hoewel de plannen nog niet rond zijn. Men moet echter, evenals bij de Zuiderzeewerken, rekenen op con- junctuurinvloden. In dat licht bezien zou rekenen op een termijn van 40 jaar wellicht verstandiger zijn. Zonder de Deltawerken echter zal de Rijn-Lekkanalisatie niet behoorlijk kunnen werken en evenmin zal voor de voltooiing de beoogde landelijke zoetwatërvoorziening volledig kunnen worden. Met de Zuiderzee-steunwet is het lang geen mooie zaak, een weinig be vredigend geval. Dat moet voor de Zeeuwen met het Deltaplan een stuk beter worden. Die oesters zijn een moeilijke zaak daar in het Deltage bied". staking gelijkt. De situatie is nog ingewikkelder geworden door een gebrek aan grondstoffen. Volgens berichten te Boedapest wordt in de meeste kolenmijnen niet gewerkt. Enkele van de gele trams rijden weer op de westelijke Donauoever en er rijden ook weer autobussen in de Hongaarse hoofdstad. De politieke be sprekingen tussen premier Kadar en de leiders van andere partijen schijnen op dood spoor te zijn gekomen. Ex-premier Nagy zou zich nog steeds in de Zuidslavische ambassade ophou den. Radio-Boedapest heeft dinsdag avond namens het Hongaarse ministe rie van verdediging bepaalde catego rieën officieren, onder-officieren en soldaten opgeroepen zich weer bij hun onderdelen te voegen. Ontheffing zondagsrijverbod 's-GRAVENHAGE, 20 november. Het ministerie van verkeer en water staat deelt mede, dat in het algemeen gunstig zal worden beschikt op ver zoeken om ontheffing van het zon dagsrijverbod voor of ten behoeve van geestelijken in de uitvoering van hun ambt, zomede voor pers, radio en tele visie, chronische invaliden, ook Indien zjj niet zelf het motorrijtuig besturen en voor personen, die invaliden, zie ken en ouden van dagen naar en van de kerk vervoeren. Bovendien kan in dringende geval len van andere aard ontheffing wor den verleend. Eerstbedoelde catego rieën zullen met voorrang worden be handeld en kunnen zich eventueel ook mondeling tot de provinciale rijksver keersinspectie wenden, welke voor Zeeland is gevestigd te Middelburg. Het verzoek moet vermelden naam, adres, en beroep van de aanvrager, zo mede kenteken en soort van het mo torrijtuig waarvoor de ontheffing moet gelden. (Zie ook pagina 3). Massaproces fegen oneerlijk personeel AMSTERDAM, 20 november. Vijfentwintig verdachten, die ver volgd worden in het-massaproces over grote voorraden kostbaar materiaal, die tussen 1952 en 1956 bij de Philips telecommunicatie- industrie te Hilversum en Huizen door personeelsleden zijn ont vreemd, hebben voor de rechtbank te Amsterdam terecht gestaan. Op de zitting is gebleken, dat met name de 31-jarige monteur F. L. uit Hilversum zich een apart inkomen wist te verwerven, door zoals de offi cier het noemde „grossiertje te spelen" en voor duizenden guldens onderdelen voor elektronische apparaten, allemaal ontvreemd bij het bedrijf, aan diverse radiohandelaren in Amsterdam en het Gooi voor sterk gereduceerde prijzen van de hand te doen. Grote ravage SOESTERBERG, 20 nov. Een straaljager van de Amerikaanse basis op Soesterberg moest vanmorgen een noodlanding maken. Hierbij werden enige voorwerpen verloren, die met grote kracht op een huizenrij aansuis den. Het grootste voorwerp sloeg de top van een boom af, sloeg vervolgens door het dak van de woning van de familie Nieuwkerk, boorde zich door een tus senmuur en verdween weer door de achtermuur naar buiten, om daar, na diverse kleine boompjes geveld te heb ben, drie meter verder in de tuin van de buurman een gat in de grond te slaan. De slaapkamers van de familie Nieuwkerk boden een aanblik als na een explosie. Het zware metalen voor werp was rakelings over de bedden gescheerd, dekens en kussens vernie lend. Aan gevaar ontkomen De heer Nieuwkerk heeft gewoonlijk nachtdienst en slaapt dus 's morgens. Vandaag had hij juist een andere dienst. Ook mevrouw Nieuwkerk, die tevoren in de slaapkamer bezig was geweest en net even naar beneden ging, ontkwam op het nippertje. De straaljager kwam aan het eind van de startbaan tot stilstand en boorde zijn neus in de grond. Geen persoonlijke ongelukken. Weinig controle „Een efficiënte controle in ons be drijf met 5500 arbeiders is eenvoudig uitgesloten", verklaarde de onder directeur uit Hilversum. In totaal had de recherche 50 man ondervraagd en toen onder het onderzoek maar een streep gezet. Tegen de 31-jarige mon teur F. L. eiste de officier van justitie een jaar gevangenisstraf. Naar schat ting zou deze verdachte voor circa 17.500 gulden zelf hebben weggeno men.. Dezelfde eis werd uitgesproken tegen de 40-jarige instrumentmaker G. M. uit Hilversum, die in vier jaar tijdg voor bijna 50.000 gulden aan winkel waarde mee naar huis had genomen. Andere verdachten hoorden zich veroordelen tot zes en negen maanden waarvan voor enkele een paar maan den voorwaardelijk. Ook werden helers veroordeeld tot straffen variërend van zes tot negen maanden en geldboeten. In Engeland zal de benzine op de bon gaan. Een 31-jarige ambtenaar van het ministerie van oorlog trad tijdens rel letjes in Den Haag gevolg van de gang van zaken in Hongarije zeer brutaal op tegen de politie. Hij beet, schopte en sloeg agenten. Het ministe rie ontsloeg hem en gisteren eiste de officier van justitie bjj de Haagse rechtbank zes weken gevangenisstraf tegen hem. Vandaag bestaat het fotografisch bedrijf van de K.L.M. 35 jaar. O Een 26-jarige vertegenwoordiger uit Eindhoven, die radio's, een was machine en elektrische apparaten van zijn firma had verkocht en het geld niet had afgedragen, wilde voor de rechtbank niet zeggen waar dit geld was gebleven. „Ik zou een ander be nadelen, als ik het zei", zo betoogde hij. Tegen hem is tien maanden cel ge- eist. In Amersfoort zijn drie jonge Duitsers aangehouden, die diverse diefstallen hadden gepleegd, o.a. een sigarettenautomaat hadden leegge haald in Apeldoorn. 0 De Derby Aviation Ltd, een Britse luchtvaartmaatschappij, heeft vergunning gevraagd een geregelde dienst voor pas sagiers en vracht te mogen onderhouden tussen Derby en Birmingham en Rotter dam. Het is de bedoeling drie tot zeven diensten per week uit te voeren.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1