Groepen Hongaren met grote tegenzin aan het werk Ontroerde Hongaar bood koningin Juliana zijn vlag aan Nederland neemt tweeduizend Hongaarse vluchtelingen op Scherpe kritiek op Sowjet- optreden in Hongarije Weerbericht voor bouwvakken Stakers van bed gelicht Zestienduizend gedeporteerden Nasser schilt Canadezen Vorstin bezocht vluchtelingen iUis Ucas PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dreiging van hongersnood en winter Maleter onder Russisch toezicht Gewezen ZnidslaviscH leider in arrest Deugde feesttaart niet? GIRAFFE OP RUPSBANDEN ,,Dit is het enige, wat ik nog heb, het mooiste..." Kinderen op schoot Woordenstrijd over deportaties Twee eeuwen mayonnaise 'Ik kan niet onthullen'... DOOR DE WERELD Hoofdkantoor! L. Vorstatraat 00, does. Telefoon 343S (b.g.tt, voor redactie 8967, voor adm. 2870), Qiro 874309. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 38. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlisslngen: Nleuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3557 Wnd.-hoofdredaoteuri Prof. Dr. J. 1. de Jong - Directeur) Jacq de Smit Dinsdag 20 november 1956 MILJOENENPROJECT ÏN VLISSINOEN (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 8.12 u., onder 16.41 u. Maan op 20.02 u., onder 11.13 u. Hoogwater woensdag 31 november:' Vlissingen: 3.28 u. 2.29 m., 15.46 u. 2.23 fti. Terneuzen: 4.01 u. 2.43 m., 16.15 u'.- 2.47 m. Wemeldinge: 5.25 u. 1.85 m'.- 17.89 u. 1.92 m. Zierikzee: 5.10 u. 1.59" m., 17.25 u. 1.66 m. WENEN, 20 november (Reuter). Met tegenzin zijn gisteren in Boedapest arbeiders van verschillende fabrieken weer aan hun werk gegaan. De Hongaarse proteststaking, die thans vier weken duurt, heeft daarmee veel van haar kracht verloren. Het grootste deel van de arbeiders zei het werk te hervatten wegens de dreigende hongers nood, de nadering van de winter en om voor hun gezin te kunnen zorgen en niet zozeer wegens het beroep van de Hongaarse regering of hun eigen leiders. Nog slechts één machinefabriek heeft aangekondigd dat zij de produktie heeft hervat. In de andere hingen de mannen wat rond en praatten. De arbeiders verklaarden hun recht om te staken voor te behouden en eerder geformuleerde eisen jegens de regering-Kadar niet te laten vallen. Gisteren was men in Boedapest be zig met het herstel van tramlijnen. Er rijden nog geen trams. Vele personen, waarvan bekend was dat zij gekant waren tegen beëindiging van de staking zijn in de nacht van zondag op maandag van hun bed ge licht. Volgens diplomatieke waarnemers wordt thans te Boedapest onderhan deld, om tot het vormen van een coa litieregering te komen. Hierbij zouden vertegenwoordigers van de partijen der agrariërs en kleine boeren betrok ken zijn, terwijl de socialisten waar nemers zouden hebben gezonden. De waarnemers menen, dat ex-premier Nagy zich verre houdt van deze be sprekingen. Maleter Van over het algemeen welingelichte zijde wordt vernomen dat kolonel Ma leter, voormalig minister van lands verdediging in de afgezette regering- Nagy, zich thans, onder Russisch toe zicht, in een dertig kilometer ten zui den van Boedapest gelegen plaats be vindt, waar hij beperkte bewegings vrijheid geniet. RUIM 40.000 VLUCHTELINGEN WENEN, 19 nov. (AFP). In het afgelopen weekeinde zijn bijna 1800 Hongaarse vluchtelingen Oostenrijk binnengekomen. Het aantal Hongaren dat sinds het begin van de opstand naar Oostenrijk is gevlucht bedraagt tot dusver meer dan 32.000. Van de zijde van het Rode Kruis is echter bekend gemaakt, dat zich thans ruim 40.000 vluchtelingen uit Honga rije in Oostenrijk bevinden. Regering verhoogt nogmaals het aantal 's-GRAVENHAGE, 19 november. De regering heeft besloten het in Nederland op te nemen contingent Hongaarse vluchtelingen, aanvankelijk gesteld op 1000, later verhoogd tot 1300, nogmaals te verhogen en wel tot 2000 personen. Met dit aantal is de ter beschik king staande opvangcapaciteit volledig benut. Dit betekent, dat nog een laatste transport van ongeveer dezelfde grootte als de beide voorafgaande hier te lande kan worden verwacht. Omtrent het tijd stip van aankomst van dit derde transport bestaat thans nog geen zekerheid. BELGRAuO, 19 nov. (Reuter). Milovan Djilas, een gewezen Zuidsla- vische communistische leider, is maan dag gearresteerd op beschuldiging van het verspreiden van staatsvijandige propaganda. Leden van zijn familie hebben ver klaard, dat een geüniformeerde poli- tie-agent en vijf rechercheurs maan dagmiddag Djilas' woning in Belgra do hebben doorzocht en daarna Djilas hebben meegenomen alsmede een tas met papieren van hem. De 45-jarige Djilas heeft sinds de ontheffing uit zijn functies van vice- president en lid van het politieke bu reau van de communistische partij in januari 1954, wegens „pro-westers bur gerlijk liberalisme", teruggetrokken geleefd. In de laatste maanden heeft Djilas verscheidene artikelen over interna tionale zaken voor de buitenlandse pers geschreven. Djilas is bevriend geweest met pre sident Tito waarmee hij heeft samen gewerkt in het verzet tijdens de oor log. Buitenlandse waarnemers vragen zich af, of zijn arrestatie erop duidt, dat de Zuidslavische regering bevreesd is voor binnenlandse onrust als gevolg /an de opstand in Hongarije. Kraamverzorgster naar ziekenhuis BEILEN, 19 nov. In een gezin te Tiendeveen in de gemeente Beilen heeft zich voedselvergiftiging voorge daan. Ter gelegenheid van een gezinsuit breiding was het gezin een taart aan geboden. Allen die hiervan hadden gegeten werden enige tijd daarna onwel. De 'oestand van de kraamverzorgster was zodanig, dat zij op advies van de dok ter direct in het ziekenhuis moest wor den opgenomen. Het echtpaar kan voorlopig in huis worden verpleegd. DE BILT ZEGT: Koud Matige tot krachtige zuidoostelijke wind en lagere temperaturen dan gis teren. Droog en tamelijk zonnig weer. HAVENSTAKING IN V. S. NEW YORK, 19 nov. (Reuter). De „Vereniging van Amerikaanse spoor wegen" heeft maandag alle goederen verkeer naar de oostkust verboden met het oog op de Havenstaking, waardoor sinds vier dagen het werk in alle ha vens van Maine tot Texas stil ligt. Amerikaanse regering verklaart: SCHOOLJONGENS OPGEPAKT „De Amerikaanse regering be schikt over op feiten berustende gegevens, dat tot veertien dezer minstens zestienduizend Hongaren door de Russen buiten hun land zijn gebracht". Dit heeft de Ame rikaanse vertegenwoordiger bij de Ver. Naties, Henry Cabot Lodge, maandagavond, bij de hervatting der zitting van de Algemene Ver gadering, verklaard. „Dertien november jl. zijn minstens drie treinen, die elk uit zestig wagons bestonden, met tenminste vijftig tot zestig personen in elke wagon, in oos telijke richting vertrokken. De Ame rikaanse regering heeft vernomen, dat deze deportaties aanhouden. Trein ladingen jonge Hongaren zijn in ver zegelde wagons naar de Sowjet-Unie gebracht. Lodge voegde hieraan nog toe dat de Amerikaanse regering aan vullende bewijzen heeft verkregen dat de wegvoeringen voortduren en dat Sowjetrussische troepen zaterdag j.l. schooljongens hebben opgepakt. EDEN OVERSPANNEN LONDEN, 19 nov. (euter). Sir Anthony Eden lijdt aan „ernstige over spanning", zo wordt in een verklaring van de ambtswoning van premier ge zegd. Hij heeft zijn onmiddellijke af spraken afgezegd. NEW YORK, 19 nov. (Reuter), Uit betrouwbare bron in New York wordt vernomen, dat president Nasser het grootste deel van de Canadese bij drage aan het V.N.-politleleger voor Egypte, niet wil toelaten. Nasser wil slechts Canadese admini stratieve en geneeskundige troepen toelaten. Naar verluidt zijn de Egyptische be zwaren op de volgende drie punten ge baseerd: 1. Canada heeft zich van stemming onthouden, toen de Algemene Verga dering van de Ver. Naties Engeland, Frankrijk en Israel aanbeval het vu ren te staken en zich uit Egypte terug te trekken. 2. Het feit, dat in de afgelopen oor logen vaak Canadese en Britse troepen schouder aan schouder hebben gestre den. 3. De omstandigheid, dat de Cana dese uniformen gelijk zijn aan de Brit se. Oppositie in Poolse parlement WARSCHAU, 19 nov. (A.F.P.). In het parlement van de Poolse volksre publiek, waar tot dusver steeds de wetsontwerpen vrijwel zonder debat eenstemmig werden aanvaard, is thans voor het eerst een wetsontwerp met een meerderheid van 117 stemmen, bij 94 onthoudingen goedgekeurd. Het ging om een voorstel om het plafond van de belastingvrije salarissen te ver hogen. Een Amerikaans radiostation heeft voor het verslaan van bijzondere ge beurtenissen deze unieke reportage wagen geconstrueerd. De auto is een rupsbandenwagen uit een dump. Bo venop is een verslaggevershokje ge bouwd en in de cabine is een complete radiozendinstallatie met eigen elec- trisch aggregaat ondei-gebracht. Voor plaatsen waar om de een of andere re den geen voedsel te krijgen is, beschikt de wagen over 'n diepvries-installatie en een klein keukentje. De naam werd door de ongewone hoogte gegeven: „De giraffe".... UTRECHT, 19 nov. Een ont roerde vorstin heeft vanmiddag in de Julianahal van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht een besmeurde en verfomfaaide Hongaarse vlag in ontvangst ge nomen van een jonge Hongaar. Waar eens, temidden van de rood, wit en groene banen de commu nistische hamer en sikkel prijkten, was met grote steken een zwarte rouwrand genaaid. „Dit is het enige, wat ik nog heb. Het is het mooiste, maar U wil ik het schen ken", zei de jongeman. „Mijn excuses voor mijn kleding en deze vuile vlag, maar we hebben niets meer". Koningin Juliana nam de vlag aan, die aarzelend werd weggegeven. Groot was de eer voor deze vrijheidsstrijder, die even voordat de Koningin kwam een fel gevecht had geleverd met zijn lotgenoten, die hem vroegen de vlag aan de Koningin te geven. Hij wilde het eerst niet. De vlag het enige wat hij nog over had was te vuil om als geschenk voor een Koningin te ,Du ie gewone vrouw dienen, zei hij. Deze jonge held, die in de straten van Gyor heeft gevochten en j.l. maandag bij gebrek aan wapens en medestrijders de Oostenrijkse grens over vluchtte, heeft op uitdrukkelijk verzoek van de Koningin haar mogen begeleiden langs de slaapzalen en ziekenzalen en de babyverblijven. Aan houten tafels zaten de Hon gaarse vluchtelingen nieuwsgierig te kijken naar, zoals zij het uitdrukten, „die gewone vrouw". De Koningin dronk thee uit een kartonnen beker tje en toonde zich zeer geïnteres seerd in een serie tekeningen, die de vluchtelingen de laatste dagen had den gemaakt. Zij nam kinderen op haar schoot en praatte met hen. „Lang leve de Koningin!", riepen de Hongaren spontaan. Ze klapten in hun handen en bleven bedeesd staan op 'n afstand als de vorstin passeerde. Bij de kleuters Op de kleuterafdeling heeft de Ko ningin gespeeld met peuters van drie en vier jaar. Er werden liedjes gezon gen en dansjes opgevoerd en de kin deren lieten af en toe hun handjes gaan over de kleren van Hare Maje steit. Jonge mannen keken nieuws gierig naar de hofauto en betastten de ruiten. „Vreemd", zeiden ze, „dat deze wagen niet gepantserd is. Als Boelga- nin Boedapest binnenrijdt, kun je hem in de auto haast niet zien". Een jonge schilder uit Boedapest bood de landsvrouwe niet zonder trots een schilderstukje aan. Gesprek van drie kwartier De laatste drie kwartier van haar bezoek heeft de Koningin gepraat met de jonge vrijheidsstrijder, die haar zo spontaan bij haar aankomst de vrij- heidsvlag had aangeboden. Ontroerd kuste hij haar hand en nam bewogen afscheid. Cubaanse resolutie in V.N. NEW YORK, 20 november (A.F.P./ Reuter). De Algemene Vergadering van de Ver. Naties kwam gisteren in spoedzitting bijeen ter bespreking van een Cubaanse resolutie over de depor tatie van Hongaren naar de Sowjet- Unie. India diende, nadat uitvoerig over Hongarije was gesproken, een re solutie in, waarin een beroep op Hon garije wordt gedaan, waarnemers der Ver. Naties toe te laten, opdat deze verslag over de toestand in het land kunnen uitbrengen. De Hongaarse minister van buiten landse zaken verklaarde f de berich ten over deportaties „valse geruchten" zijn. De Cubaanse afgevaardigde lichtte de resolutie van zijn land toe. Ge vraagd wordt stopzetting van de de portaties en terugtrekking van de Rus sische troepen uit Hongarije. PARIJS, 19 nov. Te Parijs is het tweede eeuwfeest van de mayonnaise gevierd op een hotel houdersbijeenkomst,, waarop di verse bereidingswijzen werden gedemonstreerd. De mayonnaise is in 1756 uitgevonden door de opperkok van de hertog te Riche lieu die, toen het Franse leger voor Port Mahon (Minorca) aan voerde. Vandaar de oorspronke lijke naam van de saus: „Mahon- naise", aldus meldt de „Times". Egyptische nota aan V.N. LONDEN, 19 nov. (Reuter). Egypte heeft in een nota aan de Ver enigde Naties gerept van „Brits-Fran se aanvallen op de burgerbevolking van Port Said" sinds het begin van de wapenstilstand. De Sowjetminister van buitenlandse zaken, Sjepilof, herbaalde vroeger» verklaringen, dat de Hongaarse kwes> tie gebruikt wordt om de aandacht vaW de aanval van Engeland, Frankrijk ei9 Israël op Egypte af te leiden. „Ophitsers^ Hij verklaarde voorts: „Buitenland!' se ophitsers hebben aangezet tot d£# fascistische staatsgreep tegen de Ho»- gaarse regering. Sjepilof was ook va® mening dat het- „ingrijpen der Veff, Naties in Hongarije de vrede in gevaar' kan brengen". Hij verklaarde verder dat de Sowjet russische troepen Uit Boedapest zulle® worden teruggetrokken, „zodra de toe stand daar weer normaal is geworden'* waaraan hij toevoegde: „Tezelfdertijd! zal de Sowjetrussische regering onder handelen met Hongarije over het le geren van Russische troepen in «bdt land". De Amerikaanse afgevaardigde drong: er bij de Algemene Vergadering op aan de Cubaanse resolutie zonder uit stel goed te keuren. Hïj zei niet te kunnen begrijpen dat de Russen tegen de komst van waarnemers der V. NT., zijn, daar de deportaties door de Sow jet-Unie worden ontkend. Verschil De Deense, Canadese en Britse af gevaardigden hekelden fel het Russi sche optreden in Hongarije. De Cana dese afgevaardigde zei o_a.r „De Sow jet-Unie heeft gepoogd Engeland en Frankrijk als aanvallers van Egypte te brandmerken. Doch deze landen heb ben het ingrijpen der Ver. Naties aan vaard en zij werken met haar samara". Verhoging rente spaargelden bij boerenleenbanken 's-GRAVENHAGE, 19 now. Van de Coöperatieve Centrale Boerenleen bank te Eindhoven en van de Coöpe ratieve Centrale Raïffeïsen-Bank te Utrecht vernemen wij, dat aan de bij deze instellingen aangesloten boeren leenbanken zal worden geadviseerd de voor ingelegde spaargelden te vergoe den spaarrente met ingang van I ja nuari 1957 te verhogen. K.N.M.I. geeft telefonisch 's-GRAVENHAGE, 19 nov. Met ingang van maandag 3 december a.s. zal het K.N.M.I. In De Bilt gedurende de wintermaanden een weerbericht speciaal voor de bouwvakken uitge ven. Aannemers, uitvoerders en ande re belanghebbenden behoeven dan slechts een bepaald telefoonnummer te draaien om dit weerbericht te verne men. Daar de verschillen in neerslag, wind en vorst in onderscheidene delen van ons land soms vrij groot zijn, is besloten Nederland in vier rayons te verdelen, die elk een eigen weerbe richt onder een eigen telefoonnummer krijgen. Voor de provincies Utrecht (weste lijk deel), Zuid-Holland en Zeeland is dit tel. no. 030—66651. Driemaal per dag wordt een weer bericht voor de bouwvakken opge maakt, deze berichten kan men horen van 912.00 uur, van 1315.30 uur en van 16.3022 uur. Bij de weerberichten voor de bouw vakken zal een terminologie worden gebruikt, die alleen voor ingewijden begrijpelijk is, namelijk voor hen, die over de V.R.D. '56 (voorlopige richtlij nen voor het doorwerken bij minder Egyptische minister op Schiphol SCHIPHOL, 19 nov. Egypte zal niet beginnen met het weder-bevaar- baar maken van bet Snez-kanaal, voordat de militaire acties van Enge land en Frankrijk en Israël niet alleen zijn stopgezet, maar ook de troepen van deze landen zijn teruggetrokken en er geen gevaar voor nieuwe actie meer bestaat. De agressors, zoals dr Fawzi Enge land en Frankrijk noemde, hebben naar zijn inzicht niets te maken in Egypte. Geen geheim „Nooit hebben wij er een geheim van gemaakt, dat wij Russische wa pens kochten. Trouwens, wij zullen wapens kopen, waar we ze krijgen kunnen", verklaarde voorts dr. Fawzi. „Ik kan onmogelijk onthullen wat wij wel en wat wij niet hebben gedaan", was 's ministers reactie op de vraag of Egypte een beroep op Russische vrijwilligers had gedaan. WESTELIJK OVERLEG OVER SOWJET-NOTA LONDEN, 19 nov. (A.F.P.De westelijke mogendheden zullen „zeer binnenkort" overleg plegen over de Sowjet-voorstellen van zaterdag, zo is maandag in Londen bekendgemaakt. gunstige weersomstandigheden) be schikken. Indien de omstandigheden het drin gend noodzakelijk maken over aanvul lende inlichtingen over de weerbe richten voor de bouwvakken te be schikken, kunnen aannemers en an dere belanghebbenden deze telefonisch inwinnen bij het K.N.M.I. te De Bilt. Het K.N.M.I. heeft daarvoor een spe ciaal telefoonnummer: 03026933. Gisteren steeg het saldo van giro rekening 999 van het nationaal comité „Hulpverlening Hongaarse Volk" met f 218.000. Het totaal der ontvangsten is daarmee opgelopen tot ruim f 1.250.000. Paul Ramadier, de Franse minis ter van financiën, is van mening dat de onderhandelingen tussen de orga nisatie voor Europese Economische Sa menwerking en de V.S. over de leve ring van olie aan Europa succes zullen hebben. 0 Bij Nijmegen is een zestigjarige voerman, die naast zijn kar en paard liep door een auto gegrepen en gedood. 0 De oppositiepartijen in het India se parlement hebben er bij de regering op aangedrongen uit het Britse ge menebest te treden als protest tegen het Engelse optreden in Egypte. 0 Gisteren heeft de Nederlandse uitvoer van eieren in 1956 het aantal van 2 miljard bereikt. In 1955 werd dit aantal bereikt op 6 december, in 1954 op 20 december. 0 De fabrieksarbeider E. A. te Utrecht, deed zondagmorgen de ont stellende ontdekking dat zijn zoontje van drie maanden in de wieg was ge stikt. De vader had zaterdagavond een plastickussentje op de deken- van da baby gelegd, tegen de koude. Dit glad de kussentje was verschoven en op het hoofdje van de baby gekomen, waar door het is gestikt. BRUSSEL, 19 nov. (Reuter). De Belgische regering heeft besloten, dat er van het komende weekeinde of op zondagen en feestdagen geen onnodige autoreizen meer mogen worden ge maakt. Voor buitengewone gevallen zullen speciale vergunningen worden uitgegeven. Ook West-Duitsland ondervindt de gevolgen van de onderbreking van de olieaanvoer uit het Nabije Oosten, maar rantsoenering wordt nog niet overwogen. 0 Russische militairen beroven vluchtelingen van horloges en juwe len. Ook laten zij „tolgeld" betalen voor het overschrijden van de grens naar Oostenrijk.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1