Koploper Meeuwen speelde gelijk; Kapelle deed leidina aan Kais over Zeeuws comité voor Hongarije thans geformeerd Vreugde in Segeerstraat ondanks vreemde dropping Zeeuwse ulo-leraren spraken over de didactiek van 't Nederlands Roltrommelwagen voor Kapelle en 's-Gravenpolder? Wereldkampioenschap dammen Geen verdere beslissingen in Zeeuwse korfbalcompetitie Zaamslag plaats speelde zich van onderste door zege op V.C.K. Wisselbekers voor Oranje-Nassau en Genie Grootse tulfibouwdemonstraties in Kapelle Schepen aan de grond bij Hansweert DE JUNIOREN Grootste transportbrug van Europa in Sluiskil gemonteerd Vios won laatste match Wijkverpleegstersdag van Groene Kruis te Veere Ds. C. van Nes nam afscheid van Meliskerke 2 Jn de mooted/ SANOSTOL Nog geen beslissing over uniforme vuilnisemmers Maandag 19 november 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Arnemuiden kon posifie aanzienlijk verbeieren GOES, 17 november. In de zaterdagcompetitie heeft Arne muiden het bezoekende Colpl. Boys een ongewenste 41 nederlaag bezorgd en zodoende zijn positie aanzienlijk kunnen verbeteren. Nieuwdorp liet zich in Axel (tegen A.Z.V.V.) niet van de wijs bren gen (13), evenals Tern. Boys, dat Wemeldinge op bezoek kreeg en zijn gasten een 81 nederlaag bezorgde. In de stand deden zich niet veel wijzigingen voor. Alleen in de onderste gelederen werd van plaats verwisseld en dat komt hoofdzakelijk op rekening van Zaam- slag, dat V.C.K. met 30 versloeg en de onderste plaats aan de Kou dekerkenaars overdeed. 7 6 1 0 13 31— 8 8 5 0 3 10 28—21 5 4 0 1 8 21—10 6 3 2 I 8 26—11 6 2 2 2 6 15—15 7 3 0 4 6 16—26 5 2 1 2 5 12—15 5 I 1 3 3 7—14 8 1 1 6 3 17—24 5 1 0 4 2 10—27 De stand: ARNEMUIDEN Colpl. Boys Nieuwdorp Tern. Boys Rillandia Krabbendijke t.Z.V.V. aamslag Wemeldinge V.C.K. TWEEDE KLASSE A In de tweede klasse A won koploper Rillandia II met 20 van Krabbendij ke II, terwijl nummer twee van de rgljjst, Colpl. Boys, Kapelle II met 0 versloeg. De stand bleef dus on- fewijzigd; Serooskerke IIWemeldin- e II werd afgelast. TWEEDE KLASSE B Koploper Meeuwen bracht het te gen Nieuwland, die de onderste flaats bezet, niet verder dan een 2— gelijk spel, maar ook Veere stelde teleur: het verloor met 50 van V. C.K. II, waardoor Meeuwen de lei ding behield. Oostkapelle steeg van de zevende naar de vierde plaats Kringwedstrijden N.C.G.V. BERGEN OP ZOOM, 17 nov. De Kring Brabant-Zeelandvan het Ne derlands Christelijk Gymnastiek Ver bond hield in de Korenbeurs de jaar lijkse kringwedstrijden. Hieraan na men deel Spido uit Klundert, Pro Pa- tria uit Kapelle, Rust Roest uit Eind hoven, Kracht en Vlugheid uit Waal- tvijk, GENIE uit Bergen op Zoom, O KK uit Goes en Oranje Nassau uit Vlissingen. In totaal waren er veertien dames- en acht herenploegen. Bij de dames won ploeg IV van Oranje Nassau definitief de wisselbe- feer, door ook nu als eerste uit de bus te komen. Bij de heren kwam Genie foor goed In het bezit van de trophee. De uitslag was: Dames: 1. Oranje Nassau IV 293.2 p.; 8. Krflcht en Vlugheid 292,3; 3. OKK f 287,1; 4. Genie 285.9; 5. Rust Roest 276.4; Oranje Nassau III 274.2; 7. Spido I 265.6; 8. Kracht en Vlugheid II 263.1; 9. Kracht en Vlugheid III 261.5; 10. Oranje Nassau II 259.6; 11. Pro Pa- faa 250.7; 12. OKK II 249,2; 13. Spido II 249.1; 14. Oranje Nassau I 234.9. fleren: 1. Genie 269; 2. Rust Roest 263; 3. Pro Patria 255; 4. Kracht en Vlugheid 250.6; 5. Oranje Nassau II 250.6; 6. OKK 243.5; 7. Spido 238.6; 8. Oranje Nassau I 235. KAPELLE, 17 nov. Honderden fruitkwekers uit geheel Zeeland, uit West-Brabant en zelfs uit België wa ren vandaag naar Kapelle gekomen Om de demonstraties bij te wonen die jverden gegeven met de nieuwste ne^ yelspulten voor de ziektebestrijding ë|t met de nieuwste Agria-grondbe- werkingsmachines. Deze demonstratienaiddag werd ge beerd door de fa. Groenleer in apelle en is een ongekend groot sue- es geworden door het bijzonder grote èzoek. De Zeeuwse fruitkwekers heb- gen oerig kennis kunnen nemen de geweldige ontwikkeling welke gaande Is op het gebied van de jiektebestrjjdlng in de fruitteelt en de nachines waarmee dat kan gebeuren. Ér stond een waar leger nevel- en snelspuitmachines aangetreden van de lekende KWH-fabrieken. Grote indruk maakte b.v. de snel- spuit Typhoon welke een tankinhoud Heeft van 100 liter. Deze machine heeft den enorme capaciteit en werkt met een hogedrukpomp tot 100 liter per minuut. Met één man kan men hier- f;ede In een minimum van tijd de ge- ele ziektebestryding uitvoeren. Alle nevel- en snelspuiten werden yoorgereden en uitvoerig besproken Op een zodanige wijze dat de honder den aanwezigen alles goed konden horen en zien. Duidelijk bleek wel dat er voor elk bedrijf een machine is. Het begon met de rugnevelspuit. Een zeer feschikte machine voor de kleine man. 'oen werden ze al maar groter, steeds voor andere vormen van boomgaarden bestemd en uiteindelijk kwam voor Het specifieke groot bedrijf de gewel dige Typhoon. GRONDBEWERKING Ook voor de grondbewerkingsma chines was veel belangstelling. Er werd met vele soorten Agria's gede monstreerd en algemeen was er grote bewondering en waardering voor dit bijzonder handige hulpmiddel voor de kleine bedrijven. Het kan bijna over- £1 voor gebruikt worden en zaterdag middag werd getoond hoeveel moge lijkheden er zijn. Vooral de nieuwste Diesel-agria oogstte veel bewondering. door een 21 zege op Zeeland Sport Middelburg IVArnemuiden II en R.C.S. IVSerooskerke werden afge last. De stand is nu: Meeuwen 6 wedstr. 8 pt.; Veere 78; Arnemuiden II 78; Oostkapelle 67; Nieuwdorp II 76; Middelburg IV 35; Serooskerke 5 5; Zeeland Sport VI 6—5; R.C.S. IV 4 —4; V.C.K. II 64; Nieuwland 73. TWEEDE KLASSE C In deze klasse heeft Kapelle een onverwachte nederlaag geledén te gen Bevelanders (25) en de lei ding moeten overgeven aan Kats, dat Heinkenszand met 120 klopte. HANSWEERT, 17 nov. De sleep- schepen „Esperance" en „Vrede", beiden onderweg van Rotterdam naar Antwer pen geladen met stukgoederen zijn van nacht op opverklaarbare wijze in de buitenhaven van Hansweert aan de grond geraakt. De schepen, die aan de palen in de buitenhaven lagen gemeerd, zijn van hun meerdraden losgeraakt en precies met hoogwater in de haven op een dam blijven zitten. Bergingsvaartui gen van v. d. Tak en Muller waren direct ter plaatse. De schepen werden met hoog water 's middags vlotgetrokken en in de vluchthaven gesleept. Beiden hadden lekkage en zullen eerst worden gedicht, waarna zij de reis naar Antwerpen kra nen voortzetten. Kloetinge en Wolfaartsdyk wonnen beide met 2—3 resp. van Yerseke III en Wissekerke. De stand is hier: Kats 6II; Kapel le 6—9; S.V.D. 4—6; Mevo 5—5; Kloe tinge 55; Bevelanders 65; Wol- faartsdijk 34; Wissekerke 63; Goes IV 3—2; Yerseke III 4—2; Heinkens zand 40. TWEEDE KLASSE D Bruse Boys I en II boekten fraaie overwinningen op resp. Burgh III (6 1) en Zierikzee IV (14) en konden zich op de tweede en derde plaats handhaven. Mevo III moest tegen Dui- veland met een 16 nederlaag genoe gen nemen. TWEEDE KLASSE E EN F In de tweede klasse E klopte Drie wegen Hoek met 83. In de tweede klasse F. kwam A.Z.V.V. in op de tweede plaats door een 16 zege op Hoek II. Driewegen II moest in Beren zijn mindere erkennen (51) en Krui- ningen III kon Spui II de buit niet ontnemen (25). Groep A I: Meeuwen A IMiddel burg A 2 08, Middelburg A IRCS A I afgel. Serooskerke A IWalche ren A I 09; Vlissingen A IZeeland Sport A I 12. Groep A n*. Goes AIGoes A2 43; Patrijzen AIWolfaartsdijk AI 21. Groep BI: Arnemuiden BIMiddel burg BI afg.; Bevelanders BIRCS BI 16; Vlissingen BIZeelandia BI afg. Walcheren BIZeeland Sport BI afg. Groep Bn: Domburg BIVlissingen B2 73; Middelburg B2RCS B2 afg. Oostkapelle BIZeeland Sport B2 3—0. Groep BIH: VCK BI—Middelburg B 3 11; Middelburg B4Vlissingen B3 4—2. Groep B VI: Kloetinge BIRobur B I 22; Kruiningen BIWolfaartsdijk BI 1—1. Groep B V: Rillandia BIWemel dinge BI 14; Yerseke BIHansw. Boys BI 15; Krabbendijke BIKrui ningen B2 afg. Groep B VI: Kwadendamme BI Lewed. Boys BI 21. Patrij zen BI Luctor BI 24, Nieuwdorp BISVD BI 3—2. SLUISKIL, 19 nov. Van de mo dernisering van de cokesverlading op de „Association Coöperatieve Zelan- daise de Carbonisation G.A." is de laatste fase ingetreden met het plaat sen van de transportbrug van de op slagplaatsen naar het Kanaal van Gent naar Terneuzen met behulp van Ne derlands grootste bok, de „Heracles". Deze brug is de grootste van Europa, en voorzover bekend, van de gehele wereld. De „operatie" is voorspoedig verlopen. De gehele lengte van de in stallatie is 100 meter in ingeschoven toestand en 120 meter in uitgeschoven positie. Het totale gewicht van de in stallatie bedroeg 220 ton. De verla- dingscapaciteit van de maatschappij is met deze brug viermaal vergroot (thans 160 ton cokes per uur). Eerste taak: de huisvesting MIDDELBURG, 17 november. Tijdens een zaterdagmorgen in een apartement van hotel „De Burg" gehouden bijeenkomst, die onder leiding stond van de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, is een „Zeeuws Co mité voor Hongarije" samenge steld, waarin vertegenwoordigers van alle geledingen en alle streken van Zeeland zijn opgenomen. Het comité ziet als één van de eerste taken, de vluchtelingen, die in Zeeland zullen worden onderge- Aviateur had geen goede dag... GOES, 17 nov. Voor de promotie naar de eerste klasse van de Zeeuwse korfbalcompetitie is de laatste wed strijd gespeeld. Luctor verloor in Hansweert met 43 van Zeelandia, waardoor de eindstand als volgt luidt: Animo 2 2 0 0 4 125 Zeelandia 2 10 12 58 Luctor 2 0 0 2 0 610 "Voor de promotie naar de tweede klasse zag Blauw Wit zich uitgescha keld door Vopo 2, dat, zelf reeds kans- VEERE, 17 nov. Een groot aan tal wijkverpleegsters van het Groene Kruis in Zeeland was gistermorgen in „Het Lammetje" te Veere voor de wijkverpleegstersdag. De voorzitter, jhr. R. Roëll was verheugd over de grote opkomst en memoreerde de ge voelens van diepe bewondering voor het Hongaarse volk, dat een heroïsche strijd heeft gevoerd en nog voert voor zqn vrijheid. Als straks de Hongaarse vluchtelingen ook in Zeeland komen zal het Groene Kruis graag alle moge lijke hulp verlenen. Ongetwijfeld zul len de wijkverpleegsters hen op ge lijke voet helpen als de leden. Op ver zoek namen allen hierna enkele ogen blikken stilte in acht. Vervolgens wees de voorzitter op het doel van de wijk- verpleegstersdagen: het verstevigen, van de band. Nadat de heer Kodde, voorzitter van het Groene Kruis in Veere de aanwe zigen had verwelkomd sprak mej. M. Roder, secretaresse van de Raad voor de Kinderbescherming over het onder werp: „De zorg voor de ongehuwde moeder en haar kind". Op dit terrein roemde zij het particulier initiatief. De zorg voor de ongehuwde moeder is een zeer Individuele. Tijdig contact is no dig om met raad en daad te kunnen bijstaan. Ook gaf zy een duidelijk beeld van hetgeen voor de ongehuwde moeder gedaan wordt. Een druk be spreking volgde op dit onderwerp. Na de koffiemaaltijd werden tal van on derdelen van het werk besproken. Tot slot werd een tochtje met een red' dingsboot en tonnenlegger gemaakt en sprak de burgemeester van Veere nog over de historie van het stadje. Zuster de Roo uit Middelburg sprak een dankwoord nameps de zusters. loos, met 73 won. De wedstrijd tus sen Swift 6 en Vios 2 werd afgekeurd, maar Vios 2 heeft nu aan een puntje genoeg om samen met Swift 4 te pro moveren, zoals uit onderstaande stand blijkt: Swift 4 Vios 2 Vopo 2 Blauw Wit Swift 6 31—7 9—7 15—27 10—20 3—7 In de eerste klasse werd de laatste wedstrijd gespeeld. Vios had weinig moeite met Olympia (103). Ook in 2A werd de laatste wedstrijd gespeeld. Togo 2 moest in het bezoe kende Swift 3 de meerdere erkennen, waardoor beide ploegen net nog van plaats verwisselden in de eindstand. Bij de A-adspiranten besloot Vios A de competitie met een 23 nederlaag tegen Olympia A. De stand is: Swift A 124; Olympia 11—16; Tjoba 11—13; Vopo 1212; Swift B 1210; Animo A 12—5; Vios A 12—2. Uitslagen derde klasse A K.N.K.B.: TovOns Huis 111; OdoMerwede 26; SwiftUnicum afgel. MIDDELBURG, 17 november. De binnenstad was zaterdagmid dag één deinende, compacte men senmassa, toen het winkelcentrum Segeerstraat ter gelegenheid van de opening van de acht zaken in de winkelgalerij een grootscheepse aktie voerde. Tegen drie uur ston den op het middenplein van de Markt duizenden kinderen, die met spanning de komst van het vliegtuig, waaruit de parachuutjes met de sleutels van de nieuwe winkels zouden worden neergela ten, afwachtten. Hier immers, op het ruime Markt plein, zouden aldus des aviateurs opdracht de sleutels neerkomen. Het is, jammer voor de kinderen, an ders uitgevallen. Men kon weliswaar goed volgen, hoe een milde hand de sleutels in onverwachte hoeveelheden aan het luchtruim prijsgaf met lede ogen moest worden toegezien, hoe de pa rachuutjes vele richtingen kozen, behalve die, welke naar de Markt leidde VREUGDE Vreugde uiteraard in andere delen van het goede Middelburg. De preten denten voor de fraaie verrassingen, die zich met een bescheidener plaatsje te vreden hadden gesteld, kwamen goed aan hun trekken. Het pleit niet voor de dropper, dat de parachuutjes op de vreemdste plaatsen terecht kwamen. Maar goed, waar de aviateur tekort schoot, wilde de Middelburgse jeugd de ouderen waren trouwens ook goed vertegen woordigd bij de race om de prijzen de winkeliers van de Segeerstraat graag te hulp komen. OP DE-KINDERDIJK Uiteindelijk sleepte de heer Janse, die op het Zanddorp woont, de vijfen zeventig gulden in de wacht. Het be treffende parachuutje landde in het voordeel van de heer Janse; 't kwam op de Kinderdijk neer. Tweede werd een groep padvinders, met als ras-vin der Toni Burgs. Dank zy snel optreden van Cor Smolders, die daarbij werd geassis teerd door Rudi Crucq (zij beschikten tesamen over één fiets) meldde Cor zich als tweede. De vijftig gulden werd in vieren gedeeld; de drie jongens gingen elk met 12,50 naar huis, de padvinderskas van de groep werd met een zelfde bedrag versterkt. Derde werd Rudi Kamphuis, die het para chuutje in de omgeving van de RHBS vond. Verschillende parachuutjes kwamen in het Kanaal door Walcheren terecht. Een kanovaarder zag een groep van drie naar beneden komen; twee land den keurig op de voorplecht, de derde verdween in het kanaalwater. Ook moet er nog een parachuutje op de Oostkerk liggen. MELISKERKE, 18 nov. Onder zeer grote belangstelling heeft ds. C. van Nes tijdens de middagdienst in de Ger. kerk afscheid genomen wegens ver trek naar Rotterdam, waar hij de defi nitieve benoeming tot directeur van de Geref. Stichting voor Maatschappelijk Werk heeft aanvaard. Ds. Van Nes preekte over Efeze 3 vers 14 tot 21. Na afloop van de dienst dankte hij ge meente, kerkeraad, collega's, gemeen tebestuur enz. voor de samenwerking in de afgelopen jaren en verklaarde, dat hy veel, dat hem lief is geworden, moet achterlaten, maar dat het werk in Rotterdam hem uiteindelijk het al lermeest aantrok. Namens kerkeraad en gemeente sprak de heer G. Beukel- man als vice-voorzitter van de kerke raad woorden van grote waardering voor de persoon en de arbeid van de scheidende predikant. Ds. P. van Til te Middelburg dankte namens de clas sis zijn collega voor de prettige samen werking en het werk van ds. Van Nes in classis-verband. Wethouder W. de Buck bracht de dank over van het ge meentebestuur en wees erop, welk een lege plaats de predikant ook in de bur gerlijke gemeente achterlaat. Tenslot te werden hartelijke woorden van dank gesproken door ds. P. Roscam bracht, de helpende hand te rei ken bij de huisvesting. Het voorzitterschap van het comi té is in handen gelegd v. d. heren mr vice-voorzitter is de heer A. Schout, lid van G.S., het secretariaat van het dagelijks bestuur van het Comi té is in handen gelegd van de heren J. F. Hornstra van de Stichting Zee land voor Maatschappelijk en Cul tureel Werk en J. Parent, hfd. com mies-secretaris van het Kabinet van de Commissaris der Koningin. Verder hebben zitting genomen: ds. Y. J. Tiemersma uit Zierikzee (ver schillende organisaties levensbeschou welijke groeperingen voor maatschap pelijk werk), ds. H. M. Strating uit Goes (Jeugdraad), de heer C. J. van Hootegem, burgemeester van Honte- nisse (Ver. Ned. Gemeenten), mr. J. A. Heyse, (Kringcommissaris Rode Kruis) en de dames mevr. De Casem brootBaronesse van der Feltz, mej. Vroom en mevr. Israels, (allen Fede ratie van Vrouwenorganisaties). DE TAAK Nadat tot de vorming van dit dage lijks bestuur was overgegaan, werd van gedachten gewisseld over de taak, die het comité zal hebben. Naast de hulp bij de huisvesting zijn er uiter aard de geldinzamelingen. Wanneer in een bepaalde gemeente een inzame ling voor Hongarije is gehouden, zal men zelf moeten beslissen, waar dit geld naar toegaat. De praktijk zal le ren, waar het het hardste nodig is, in Hongarije (via het Rode Kruis) of in Nederland zelf, voor de hulp aan de opgenomen vluchtelingen. OVERLEG Naar aanleiding van vragen deelde jhr. De Casembroot mee, dat, wanneer in een bepaalde gemeente een collecte wordt gehouden, steeds overleg moet worden gepleegd met de burgemeester. Gegevens, zoals bijvoorbeeld de na men van mensen, die genegen zijn kinderen op te nemen, kortom alle ge gevens, dienen centraal bij de Prof. Griffie te Middelburg te worden inge diend. Er zal een speciaal gironummer van het comité komen. Aanbiedingen voor werkgelegenheid dienen te worden gericht aan het Dis trictsbureau voor de Arbeidsvoorzie ning. Reeds gedane aanbiedingen zul len worden doorgezonden. Bij deze aanbiedingen is het gewenst, dat de huisvestingsmogelijkheden worden toegelicht. Medegedeeld werd nog, dat de in woners van Biggekerke het kamp in hun gemeente in orde zullen maken. Abbing, Herv. predikant te Biggeker ke. Uit alle toespraken bleek duidelijk de waardering voor de persoon van ds. Van Nes, die men node naar Rotter dam waar hij reeds een achttal maanden werkzaam is ziet vertrek ken. De tweede, tevens laatste dag GOES, 17 nov. Op de tweede dag van de Zeeuwse pedagogische ulo conferentie werd zaterdag uitvoerig van gedachten gewisseld over de di dactiek van het vak Nederlandse taal op de u.l.o.-school. De heer J. Dekker, voormalig directeur van de Christelij ke kweekschool te Zetten had vooraf in een referaat voldoende stof voor een uitvoerige en leerzame gedachten- wisseling gegeven. Welke betekenis heeft het vak Ne derlands op de u.l.o.-school, vroeg de heer Dekker. Het slechtste antwoord Ingezonden Mededeling (adv.) Gemeenten gaan overleg plegen 's-GRAVENPOLDER, 17 nov. - De gemeente s-Gravenpolder zal met Kapelle overleg plegen wat betreft de gezamenlijke exploita tie van een roltrommelwagen. Al dus is in principe besloten in de raadsvergadering. Tevens stelden b. en w. voor uniforme huisvuil- vaten voor te schrijven. In het al- ROOSENDAAL, 17 nov, De uit slagen van de partyen uit de negende ronde van het tournooi om het wereld kampioenschap dammen luiden: Van Dijk (Ned.)—Fanelli (It.) 2—0; Ver- poest (Belg.)Gournier (Fr.) 02; Forclaz (Zwits.)Verleene (België) 20; Dionis (Fr.)Bom (Ned.) 11; Verse (Fr.)Merono (Marokko) 11; Huisman (Ned.)Navarro (Algiers) 20; Keller (Ned.)Amzand (Suri name) 20; De Jong (Ned.)Deslau- riers (Can.) 11; Li Tchoan King (Ch.)—Hisard (Fr.) 0—2. DE STAND 1 en 2 Gournier en Keiler beiden 14 punten; 3 Van Dijk 13 p.; 4 Roozen- burg 12 p. uit 8 partyen; 5 Bom 11 p. uit 8 partijen; 6 en 7 Deslauriers en King beiden 10 p. uit 8 partijen; 8 Huisman 10 p. uit 9 partijen; 9 Verse 9 p.; 10 De Jong 8 p. uit 8 partijen; 11 Hisard 7 p. uit 8 partijen; 12 tot en met 14 Dionis, Forclaz en Verpoest al len 7 p. uit 9 partyen; 15 Navarre 6 p. uit 9 partijen; Amzand 5 p. uit 8 par tyen; 18 Merono 4 p. uit 8 partijen; 19 Fanelli 2 punten. gemeen was de raad wel van me ning, dat de huisvuilophaaldienst in de huidige situatie niet aan de primaire eisen van hygiëne vol doet. Het raadslid, de heer Op 't Hof, was echter op een ander punt het met b. en w. niet eens. Hy voelde n.l. niets voor een gemeenschappelijke dienst. „Autonomie voor alles", zal waarschijnlijk zqn mening geweest zijn. Hij stond evenwel op dit punt aÜeen en zo zal de Kapelse raad spoe dig dit onderwerp in behandeling nemen. Het voorstel tot verstrekking van een brandstoffen toeslag werd door een aantal leden gunstig ontvangen. De heer De Schipper vond zelfs een aantal van twee maanden te gering en wilde er nog een maand bijvoegen. De heer Tissing brengt de inkomens normen ter sprake. De voorzitter, burgemeester J. D. Jansen, zei, dat deze normen in verband met de al gemene ouderdomsvoorziening nog 'n punt van bespreking vormen in de vergadering van burgemeesters en secretarissen. Men hoopt dan tot voor alle gemeenten gelijkluidende rege lingen te komen. Hoewel over deze regeling in andere regionen dus nog gestreden zal worden, besloot de raad, dat hiermede voorlopig gestart kan worden. BEGROTING. By de behandeling van de gemeen tebegroting voor 1957 werd op een vraag van de heer De Schipper mee gedeeld, dat de vergoedingen wegens oorlogschade, o.a. van het scholen complex, geheel zyn afgewikkeld. Tevens werd deze meegedeeld, dat de zgn. conjunctuurreserve in stand moet worden gehouden. Besloten werd het tweede gedeelte van de Molen dijk te teren. Een bedrag van f 10.000 werd gereserveerd voor de stichting van een zgn. medisch centrum. De onderhoudsbijdrage voor de weg Goes- Hoedekenskerke aan de provincie werd afgekocht voor een bedrag van f 5100.Uiteindelijk werd de begro ting vastgesteld met een bedrag van onvoorziene uitgaven van f 6321.95. GROND VERKOOP. Besloten werd een perceeltje bouw grond te verkopen aan J. de Visser en M. L. Dekker. Het verzoek van het gemeentebestuur van Middelburg tot subsidiëring van de opleiding kleuteronderwijzeres werd afgewezen, omdat dit een rijksaangelegenheid werd geacht op grond van de kleu- teronderwijswet. Aan het personeel werd een 6 %-uitkering toegekend over het ty'dvak 1 september t/m 31 december 1956. Het verzoek van het bestuur der prot. chr. kleuterschool tot beschik baarstelling van gelden voor de aan schaffing van meubilair werd geheel en voor ontwikkelingsmateriaal ge deeltelijk ingewilligd. De woningen Bosseweide 31, Weel- dijk 3, Molendijk 12 en Peperstraat 7 werden onbewoonbaar verklaard. is: zorgen dat de leerlingen een vol doend cijfer halen op het examen. De heer Dekker betoogde dat z.i. het doel van het vak dient te zijn de leerlingen voor te bereiden op goede actieve en passieve taalbeheersing. De heer Dekker betoogde vervol gens dat de scholieren de taal goed moeten kunnen gebruiken en kunnen begrijpen. Aan het spreekonderwijs dient be hoorlijke aandacht te worden gegeven. Spr. accentueerde het belang van het luid lezen. Wat betreft het schrijven van het Nederlands merkte de heer Dekker op dat de scholen moeten leren formuleren, componeren en spellen. Nadat dit referaat in secties was be sproken, ging de heer Dekker op de gestelde vragen en gemaakte opmer kingen in. _7oes Theologische studiedag In de consistorie van de Geref. kerk aan de Westwal zal vandaag de derde theologische studiedag plaats vinden in dit seizoen. Spreker is dr. P. J. Roscam Abbing over: „Herderlijke zorg". Chr. Besturenbond De Chr. Besturenbond organiseert twee propaganda-avonden en wel op dinsdag 20 (voor Goes) en op dinsdag 27 november (voor belangstellenden uit de dorpen). In beide samenkom sten, die in de Prins van Oranje wor den gehouden, zal een spreker van het CaN.V. het woord voeren en brengt de eigen toneelclub het boeiende stuk „De dag begint vanavond" op de plan ken. Ook zal voor muzikale omlijsting worden gezorgd. HEINKENSZAND Afscheid. Mevr. IzeboudWouters heeft dezer dagen afscheid genomen als kleuteronderwijzeres. Ds. Kouwenhoven opende de bijeenkomst, waarna de voor zitster van de prot. kleuterschool, mevr. Van Maanen, haar namens het bestuur hartelijk dank bracht voor haar goed en degelijk onderwijs. De heer De Hartog sprak namens de ouders en bood haar 'n bloemstuk aan. Van de kinderen kreeg zij een schemerlamp. Ds. Amesz sloot deze samenkomst met dankgebed. Bejaarden. In de zaal van wed. Hoon- dert kwam een dertigtal bejaarden bü- een voor een gezellig samenzijn. Het col lege van b. en w. was vertegenwoordigd en ook mevr. Derckx, ds. Amesz en pas toor Witkamp waren aanwezig. Mevrouw Derckx opende de samenkomst en wees op het grote belang van een goede vrije tijdsbesteding. Onder het genot van een kopje thee bleef men geruime tyd ge zellig bijeen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2