iowjet-Unie stelt conferentie over ontwapening voor Ruim tienduizend Hongaren naar Sowjet-Unie vervoerd Opstand in Bulgarije tegen communistisch regiem? r Hysterische woede-uitbarsting van partijleider Chroesjtsjef Propagandastunt van het Kremlin? Beperkte aanvaarding van plan van president Eisenhower Demonstraties en arrestaties Israël verwerpt Russische eis Pools-Russische besprekingen Vluchtelingenstroom naar Oostenrijk S PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zes punten Rusland stuurt militairen Afwezige diplomaten toegesnauwd lóds kms DOOR DE WERELD Minder middenstands vestigingen Tweede groep Hongaren kwam in Ufrecht aan RUSSISCHE ATOOMPROEF Opruiming Suezkanaal Communistische regering ontkent Nieuwe Russische troepen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 826; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad EEN VUURSPUWEND EILAND (Zie pagina 3) 12e jaargang No. 3556 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 19 november 1956 Op- en ondergang van Zon en .Maan: Dinsdag: Zon op 8.10 u., onder 16.42 u. Maan op 18.50 u., onder 10.24 u. Hoogwater dinsdag 20 november: Vlissingen: 2.51 u. 2.31 m., 15.02 u. 2.32 m. Terneuzen: 3.22 u. 2.45 m., 15.31 u. 2.46 m. Wemeldinge: 4.45 u. 1.90 m., 16.56 u. 1.91 m. Zierikzee: 4.31 u. 1.63 m., 16.44 u. 1.65 m. MOSKOU, 19 november (A.F.P./Beuter). De Sowjet-Unie heeft zaterdag voorgesteld een ontwapeningsconferentie te doen houden, met beperkte aanvaarding van Eisenhowers plan voor inspectie van uit de lucht. Er zou voorts 'n niet aanvalsverdrag tussen de N.A.V.O. staten en de bij het verdrag van Warschau aangesloten landen moe ten worden gesloten. Het voorstel is gedaan aan de Ver. Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en India. De luchtinspectie zou boven een gebied van achthonderd kilometer aan weerszijden van de grens in Europa tussen oost en west moeten worden uitgevoerd. Dit is volgens de Russische verklaring het ge bied, waarin de voornaamste strijdkrachten der N.A.V.O.-staten en van de landen, die bij het verdrag van Warschau zijn aangesloten, liggen. Alle problemen kunnen, aldus de Russen, langs vredelievende weg wor den opgelost. Reacties De Britse minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd is zaterdag in Washington aangekomen voor bespre kingen met zijn Amerikaanse ambt genoot Dulles over het jongste Russi sche ontwapeningsvoorstel. In ambtelijke kringen te Washing ton is men geneigd in het Russische voorstel meer een propagandastunt De Sowjet-regering beweert in de verklaring dat de „kapitalistische lan den" er op uit zijn de wereld in een derde wereldoorlog te storten. „Wij echter niet", zegt het Kremlin. In de verklaring wordt het volgende, uit zes punten bestaande Russische voorstel gedaan: 1) De strijdkrachten van de Ver. Staten, de Sowjet-Unie en (communis tisch) China moeten in twee jaar tiids ♦et een anderhalf miljoen man wor den teruggebracht en die van Enge land en Frankrijk tot 650.000 man. 2) Er komt een verbod op het ver vaardigen en gebruik van atoom- en ■Waterstofbommen. Alle voorraden moeten worden vernietigd. Er mogen direct ingaand geen proefnemingen meer mee worden gedaan. 3) De Amerikaanse, Britse, Franse fn Sowjetrussische strijdkrachten in luitsland moeten in 1957 met een der de gedeelte worden verminderd. 4) Alle buitenlandse militaire ba ses moeten binnen twee jaar zijn op- Seaeven. 8) Beperking der militaire uitga ven. 8) Het vestigen van een strikt in- ««rnationaal toezicht op de naleving van het voorgaande. Ideologische strijd In de ideologische strijd mag, zegt Rusland, geen wapengeweld worden gebruikt. Er wordt verder in voorgesteld dat de leiders van de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk het Zwitserse voorstel voor een ontwapeningsconferentie aanvaar den. dan een serieuze oplossing van de ont wapeningskwestie te zien. Eisenhower heeft al met Dulles over het plan ge sproken. Spoedbijeenkomst Algemene Vergadering NEW YORK, 18 nov. (Reuter). De Algemene Vergadering van de Ver. Naties komt maandag in spoedzitting bijeen ter bespreking van een ont- ontwerpresolutie waarin de Sowjet- Unie, wegens deportatie van Hongaren beschuldigd wordt van genocide. De resolutie is ingediend door Cuba. Zij eist stopzetting van de deportaties en terugkeer naar Hongarije van de ge deporteerden. Generaal A. M. Gruenther, die aftreedt als bevelhebber van de N.A.V.O. heeft O.a. een afscheidsbezoek gebracht aan paleis Soestdijk, waar hij door Konin gin Juliana en Prins Bernhard werd ontvangen 0 Een vliegtuig van de Columbiaan- se luchtvaartmaatschappij is tegen een berg gevlogen en brandend neerge stort. 31 inzittenden zijn om het leven gekomen. WENEN, 19 nov. (Reuter). Rommelt het ook in Bulgarije? Volgens te Wenen ontvangen be richten zijn in het communistisch geregeerde Bulgarije arrestaties verricht en zijn Russische troepen naar dit land vervoerd. In Boekarest en zes andere steden zijn talrijke personen gearresteerd en weggevoerd na demonstraties, die waren georganiseerd als sympathiebe tuiging voor de Hongaarse verzetsbe weging. Voorts wordt gemeld, dat er in in dustriecentra protestbijeenkomsten zijn gehouden, waarop eisen voor een democratisering van het bewind in Roemenië werden gesteld. De veiligheidspolitie ging tot actie over, waarbij studenten en jonge ar beiders werden gearresteerd. In de hoofdstad alleen al werden driehon derd studenten opgepakt en per trein naar een onbekende bestemming weg gevoerd. Ook uit andere steden zouden arrestanten zijn weggevoerd. Westelijken liepen weg van receptie MOSKOU, 17 nov. (Reuter). De diplomatieke vertegenwoordi gers van Frankrijk, Engeland, Amerika, de andere N.A.V.O.- landen en Israël zijn zaterdag weggelopen van een receptie, die in het Kremlin werd gegeven ter gelegenheid van het bezoek aan Moskou van Gomulka en andere Poolse leiders. Zij deden dit als protest tegen een scherpe aanval van partij leider Chroesjtsjef op „de kuipe- 0 Het bestuur van het Landbouw schap zal a.s. woensdag een voorstel tot heffing van een halve gulden per hectare cultuurgrond ten bate van door de wateroverlast getroffen be drijven behandelen. Toen het zesjarig zoontje van de familie Beune te Delft, de onbewaak- «e overweg in de spoorlijn DelftDen ■Haag wilde oversteken, raakte het met een voetje in de rails beklmed. Het kind kon zich niet tijdig bevrijden en werd voor de ogen van zijn vriendjes overreden door ee ntrein. Het was op slag dood. 9 Syrië is niet van plan een militair verdrag met Rusland te sluiten. 9 Sinds 4 november zijn nu in totaal 34000 Hongaren hun land ontvlucht naar Oostenrijk, van wie er tot nu toe 6000 zijn afgevoerd, o.a. 1300 naar Ne derland. 0 Een etalage van een groot textiel- magazijn te Utrecht brandde uit. De schade loopt in de tienduizenden gul dens. Oorzaak onbekend. 0 Sint Nicolaas is zaterdag luister rijk in Amsterdam ontvangen. 0 Minister Dulles (V.S.) heeft het ziekenhuis verlaten. Hij is geopereerd, (kanker). 0 Men heeft in de vroege ochtend uren van zondag te Parijs een totale maansverduistering waargenomen. De verduistering duurde drie uur. 0 Een 160 ton metende nationalis- tisch-Chinees stoomschip wordt ver mist en is misschien in een storm ver gaan. Het had 102 passagiers aan boord. 0 President Eisenhower heeft vergun ning verleend voor het in de Verenig de Staten toelaten van vijfduizend Hongaarse vluchtelingen. Uitgaansverbod op Cyprus NICOSIA, 17 nov. (Reuter). In verband met het feit, dat in de afge lopen twee weken 35 personen op Cy prus bij terroristische aanslagen om het leven zijn gekomen, is een uit gaansverbod afgekondigd voor jon gens en mannen van twaalf tot 26 jaar. Honderden Britse militairen en po litiemannen voeren overal huiszoekin gen uit. LONDEN, 18 nov. (Reuter) Israel heeft de Russische eis, dat schadever goeding dient te worden betaald aan Egypte, verworpen, meldt de Israëli sche radio. Volgens Israel heeft niet Egypte, doch Israel recht op schade vergoeding voor de Egyptische aanval van 1948 en de economische blokkade van de laatste jaren. De Sow jet-premier, maarschalk Boelganin, had donderdag in een brief aan premier Ben Goerion van Israel verklaard, dat Israel schadevergoeding aan Egypte diende te betalen voor de „niet-uitgelokte aanval". Ook moest Israel volgens Boelganin het buitge maakte oorlogsmateriaal aan Egypte teruggeven. Ben Goerion drong er bij Boelganin op aan, dat de Sowjet-Unie directe vredesonderhandelingen tussen Israel en zijn Arabische buren zal steunen. Dat zou een aanzienlijke bijdrage aan de versterking van de vrede zijn. DEN HAAG, 17 nov. In het al gemeen gesproken kan men op het ogenblik een relatief geringe bereid heid constateren om zich als midden stander te vestigen. Ter verklaring hiervan kan worden gewezen enerzijds op de vele, als gevolg van de steeds voortschrij dende maatschappelijke structuurveranderingen alsmede de heersende hoogconjunctuur, aanwezi ge andere ontplooiingsmogelijkheden voor jonge mensen en anderzijds op de zware eisen, die aan het oprichten of het voeren van een middenstands zaak thans worden gesteld. Vooralsnog kan niet worden gezegd, dat als ge volg van dit verschijnsel, afgezien van enkele incidentele uitzondderingsge- gevallen, een redelijke voorziening stagneert. 0 De Britse min.-president, Eden, heeft zaterdag tot 4000 jonge conser vatieven te Londen gezegd, dat Groot- Brittannië nooit verontschuldigingen zal aanbieden voor het Brits-Franse ingrijpen in Egypte. rijen van de reactie in de kapita- i listische landen". Chroesjtsjef zei dat „de toenemende onafhankelijkheid van sommige lan den en van de socialistische krachten" de woede van de imperialisten had op gewekt. De „roofoverval van Engeland en Frankrijk en hun marionet Israel" op Egypte was een wanhopige poging om verloren posities te herwinnen. Maar, zei hij, wij leven niet meer in een tijd „dat de imperialisten onge straft zwakkere landen tot slavernij kunnen brengen". „Fascistische benden" deden woe dende aanvallen op „progressieve or ganisaties, op communistische partijen van Italië en Frankrijk en andere lan den". Chroesjtsjef keerde zich naar de westelijke diplomaten die hij toevoeg de: „Het hangt niet van u af of wij blijven voortbestaan. Als u niet van ons houdt, neem dan onze uitnodigin gen niet aan en nodig ons niet bij u uit". „De geschiedenis staat aan onze kant, of u dat prettig vindt of niet". Vice-premier Mikojan, die naast hem stond, trachtte Chroesjtsjef wat tot bedaren te brengen, doch deze stoorde zich niet aan hem. „Eden noemt het Brits-Franse optre den in Egypte een politieactie, zo ver volgde hij, doch voor ons is het kolo nisatie, knechting, overheersing van de zwakken door de sterken. Hoewel Nasser geen communist is is hij een nationale held en wij hebben sympa thie voor hem". Hij vervolgde: „In Egypte moeten wü een regeling trachten te vinden. U (zo zei hij tot de nu afwezige weste lijke diplomaten) hebt uzelf in een idiote positie gewerkt". Terugtrekken van troepen „Als u uw troepen uit Duitsland te rugtrekt, zullen wij geen dag langer in Polen, Hongarije en Roemenië blij ven". Over Polen zei hij: „Niemand kan zich verbeelden, dat hij de beste weg naar het socialisme kent. Er zijn stom miteiten begaan, doch dat is alles ver leden tijd. Diep geroerd zei Chroesjtsjef tegen Gomulka: „Poolse kameraad, laat ons nooit in de steek en wij zullen u nooit in de steek latennooit, nooit, nooit". Gomulka verklaarde in zijn ant woord, dat hij, toen hij naar Moskou kwam, onzeker was over het resultaat van de besprekingen. Doch hij was volledig tevreden gesteld. LONDEN, 19 nov. (Reuter). Het resultaat van de gevoerde Pools-Rus sische besprekingen is dat Polen de Hongaarse regering Kadar zal steunen, dat de wederzijdse economische be trekkingen zullen worden versterkt en dat Rusland de schulden van Polen zal schrappen. De Russen geven Polen voorts een groot krediet. De Russische troepen blijven echter „voorlopig" in Polen. Repatriëring van Poolse burgers uit Rusland zal plaats vinden. 0 Met een Grieks schip zijn 272 Europeanen uit Egypte in Italië aan gekomen. Er zijn zes Nederlanders bij. UTRECHT, 18 nov. Het tweede transport Hongaarse vluchtelingen is in de nacht van zaterdag op zondag ln Utrecht aangekomen. Om plm. kwart over twaalf kwam de trein met ruim 700 vluchtelingen het station van Utrecht binnen. De organisatie van het transport naar de Jaarbeurshallen liep aanmer kelijk vlotter dan tijdens het eerste transport. Onder de vluchtelingen be vinden zich talrijke jonge mannen. Zij vertelden gevlucht te zijn, toen zij in Sopron voor een overmacht stonden waartegen zij niet meer opgewassen waren. In de Margriethal werden de vluch telingen van warme koffie en koeken voorzien. Ook nu weer werd het enige vrouwen te machtig toen het Hongaar se volkslied werd gespeeld. Een jonge man sprong hierna op een stoel en riep hartstochtelijk „Leve Hongarije", een kreet die door allen werd overge nomen. Tussen de tolken die reeds enige da gen het Rode Kruis assisteren bevindt zich een Hongaarse dame die geduren de vele jaren al in Nederland woont. Zaterdagavond viel zij haar neef uit Boedapest in de armen. „Wij bidden u, schrijf onze namen niet op", zei de Hongaar met tranen in de ogen, „zij zullen mijn familie uitmoorden". Dank In telegrammen aan Koningin Juliana en dr. Drees hebben de vluchtelingen hun dank betuigd. In het telegram aan Koningin Juliana wordt o.a. gezegd „Wat kunnen wij uwe Majesteit aan bieden, wij die niets hebben dan onze eer en onze arbeidskracht? Wij vragen de goede God, die eens het volk van Mozes en die ook ons naar het land van belofte heeft geleid, dat hij ook Uwe majesteit, uw geliefde familie en het gehele Nederlandse volk zegent en beschermt". DE BII/fzEGT; Rustig weer Veranderlijke bewolking en plaatse lijk mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuid en oost. Iets kouder. In de provincies Zevenburgen en Banaat, werd een uitgaansverbod voor de periode van zes uur 's avonds tot zeven uur 's ochtends ingesteld. De stations en strategische punten wor den streng bewaakt. De Bulgaarse ex-premier en gewe zen leider van de boerenpartij Con- stantin Moeravief behoort tot degenen, die bij wijze van voorzorg in Bulgarije zijn aangehouden. Ook een bisschop van de Grieks Ka tholieke kerk, enkele gewezen socia listische politici en studenten zijn aan gehouden. In de berichten wordt ge sproken van „een golf van arrestaties". Russische troepen In Bulgarije zijn Russische troepen aangekomen om te waken tegen bin nenlandse onlusten zoals zich ook in Hongarije en Polen hebben voorge daan. Aldus berichten die zondag uit de Bulgaarse hoofdstad, Sofia, in Bel grado zijn ontvangen. Hoewel Bulgarije lid is van het pact van Warschau,, waren tot op heden geen Sowjet-troepen op Bulgaars ge bied gelegerd. MOSKOU, 17 nov. (Reuter). Da Sowjet-Unie heeft een atoomproef op grote hoogte genomen, zo meldt het Russische persbureau Tass. De proef was geslaagd. Volgens in het westen ontvangen be richten heeft Rusland tot nu toe twaalf atoomproeven genomen. NICOSIA 19 nov. (Reuter). Een voorlopige Brits-Franse commissie is gevormd, die een begin zal doen ma ken met de opruimingswerkzaamhe den in het Suezkanaal. De commissi# zal zich met dit werk belasten, totdat haar taak door een internationale or ganisatie kan worden overgenomen.' Egypte heeft hiertegen geprotesteerd. De Egyptenaren zijn begonnen met herstelwerkzaamheden aan het kanaal dat Port Said van zoet water voor ziet. Een woordvoerder der Egyptische ambassade in de Jordaanse hoofdstaa heeft verklaard dat Egypte „opnieuw zal vechten", indien de Britse, Franse en Israëlische strijdkrachten weigeren het door haar bezette Egyptische ge bied te ontruimen, of een terugtrek king vertragen. De totale sterkte van de internationale troepenmacht in Egypte bedraagt nu 500 man. NIEUWE KOMINFORM? BELGRADO, 18 nov. Reuter. Vol gens berichten uit Belgrado zon do Sowjet-Unie van plan zijn een nieu we kominform op te richten, om de groeiende Invloed van het titoisme to gen te gaan. Polen staat aan de kant van Tito en ook de Hongaarse premier, Kadar, wordt algemeen als een Tito-ist be schouwd. Daar tegenover zou de Sow jet-Unie kunnen rekenen op de hui dige leiders in Tsjecho-Slowakije, Oost-Duitsland, Roemenië, Bulgarije en Albanië. WENEN, 19 nov. (Reuter). De Sowjets zijn van plan twintig divisies infanterie naar Hongarije te zenden. De eerste nieuwe troepen zijn reeds aangekomen. Het is nog niet bekend, of deze di visies komen ter versterking van de 10 tot 15 pantserdivisies die volgens ra mingen reeds in Hongarije zijn. Wes telijke waarnemers geloven, dat de in fanterie de tanks vervangen zal. Het gebruik van infanterie is, in de hnidige faze, minder duur en doelmatiger, zo menen zij. Radio-Boedapest heeft een medede ling van de Hongaarse regering uitge zonden, waarin de 'geruchten' over ar restaties op grote schaal en wegvoe ring van jonge mensen naar de Sow jet-Unie worden tegengesproken, maar wordt toegegeven, dat er arres taties zijn verricht. De regering verklaarde later, dat er niet 'een enkel persoon' op transport is gesteld naar de Sowjet-Unie. Dreigementen Volgens pamfletten die zondag in Boedapest verspreid zijn, heeft pre mier Kadar enige dagen geleden, toen de revolutionaire arbeidersraad van Boedapest en omgeving het herstel van de titoistische premier Nagy, vrije verkiezingen en onmiddellijke terug trekking van de Russische troepen kwam eisen, gedreigd, dat de leden van de raad en een aantal van hun vol- porteerd zullen worden als de algeme- niet beëindigd ne staking maandag wordt. Groepen arbeiders hebben gedreigd, dat als geen einde aan de deportatie komt en Kadar van de Russen niet de belofte loskrijgt dat de Russische troe pen binnen drie weken het land ver laten zullen, de arbeiders alle mijnen onder water zullen zetten en de kolen- reserves en de olie-installaties zullen vernietigen. Te Jaszbereny is zaterdag een groep jonge arbeiders, die weigerden het werk te hervatten, door Russische sol daten doodgeschoten. Dit heeft een Russische officier medegedeeld. Deportaties In Wenen is zondag een bericht van een Hongaarse amateurzender opgevangen, waarin gezegd wordt, dat tussen 14 en 17 november ruim 10.000 Hongaren met 18 treinen naar Rusland zijn getransporteerd. Bij Nyiregyhaza hadden opstande lingen op 15 november twee treinen met circa 2500 mensen uit Boedapest aangehouden en de gevangenen be vrijd. In Wenen is zondag bekendgemaakt, dat in de voorafgaande 24 uur 2500 Hongaarse vluchtelingen over de grens gekomen zijn. Arabieren in Israël onderschept TEL AVIV, 18 nov. (A. F. P.). Israëlische militairen hebben Arabie ren, die in de nacht van zaterdag op zondag op Israëlisch gebied zijn door» gedrongen, onderschept. Zeven Ara bieren werden gedood en vijf gevan gen genomen. RUIM EEN MILJOEN OP GIRO 999 's-GRAVENHAGE, 17 november. Op giro 999 van het Nationaal Comité Hulpverlening Hongaarse Volk te Am sterdam is het eerste miljoen ruim schoots voltekend. Het bestaat hoofd zakelijk uit kleine bedragen. De grote collecten mogen pas later worden ver wacht. Hammarskjoeld verliet Egypte CAIRO, 18 nov. (Reuter). Dag Hammarskj oeld, secretaris-generaal der V.N. is per vliegtuig uit Cairo naar New York vertrokken, na gedurende twee dagen besprekingen te hebben gevoerd met president Nasser en zijn minister van buitenlandse zaken. Hammarskjoeld deelde voor zijn vertrek mee, dat Egypte hem had ge vraagd om hulp bij het opruimen van de obstakels in het Suezkanaal. Hij had geantwoord, dat de V.N. in prin cipe met het verzoek instemmen. Hammarskjoeld heeft in Egypte be sprekingen gevoerd over de politie macht der V.N. en bijzonderheden met betrekking tot het staken van het vu ren in Egypte. Besluiten zouden echter niet zijn ge nomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1