l*'OHhOo» U sweer Contact tussen regering en gouvernement van Nieuw-Guinea te ambtelijk cAet/e^&mcü meüfe maa^é ccwuèbe m föirtac/a Mag een gemeente zelfstandig haar naam veranderen? Met Esso bent II beter uit WINTER GRADE Koningin heette Hongaarse vluchtelingen welkom €SSO) EXTRA 0|VPOR4£ Wijzigingen in de Amerikaanse diplomatieke dienst Mening van Tweede Kamerleden Discussie over oproep der Hervormde Synode Teruggang van de conservatieven Hoed van 'rode deken' teruggegeven Spanningen in Haagse B.B. duren voort Apeldoorn bouwt naar nieuw systeem Geheimzinnigheid rond B.V.D. gelaakt Ha val in kelder overleden Waar worden de Hongaarse vluchtelingen gehuisvest Resolutie A.G.W. veroordeelt Russische moordenaars Zaterdag 17 november 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina Ingezonden Meuedeling (Adv.) Vtoeger woonde Mt|a vtn Steensel in Den Haag. 10 jaar geleden •migreerde ïij naar Canada. Eenmaal per week echter is xij terug In Holland via de ether uit Montreal. Als hoofd van de Neder landse afdeling van de Canadian Broadcasting Corporation's Inter national Service brengt lij het nieuws en geeft er commentaar op. Na de bevrijding rookte Maja van Steensel haar eerste Sweet Caporal. „Het waren de populairste sigaretten in Nederland direct na de oorlog", icgt tij, „en sindsdien heb ik ie altijd gerookt". OHginth verklaring ligt ter inzage. Neder/and schenkt het beste aan Canada Canada schenkt het beste aan Nederlandt CANADA'S FIRST CIGARETTE SINCE 18S7 Een zuivere Virginia voor slechts 80 cent uen sindsdien heb ik ze altijd gerookt«egt WASHINGTON, 16 nov. Keuter. Volgens officiële kringen zullen in de komende maanden de Amerikaanse ambassadeurs in Engeland, Frankrijk en nog een aantal landen worden ver vangen. Het denkbeeld, dat deze ver anderingen ook een wijziging van de Amerikaanse buitenlandse politiek zouden inhouden, werd van de hand gewezen. Winthrop Aldrich en Douglas Dillon, die de V.S. resp in Londen en Parijs vertegenwoordigen, zouden worden vervangen. Reeds enige tijd geleden is gezegd, dat James Riddleberger, de ambassadeur te Belgrado, naar Washington zal terugkeren om een nieuwe functie op zich te nemen. Voorts wordt verwacht, dat mevrouw Clare Booth Luce, de ambassadeur te Rome, die de afgelopen jaren herhaal delijk ziek is geweest, zal aftreden zo dra er een opvolger zal zijn gevonden. Tenslotte neemt men aan, dat ook de Amerikaanse vertegenwoordigers te Bonn, Tokio, Wellington, Manilla en Canberra zullen worden vervangen. 's-GRAVENHAGE, 16 november. Vele leden der Tweede Kamer Kamer vingen hun beschouwingen over de begroting voor Nieuw- Guinea aan met opmerkingen over de oproep tot bezinning op de verantwoordelijkheid rondom Nieuw-Guinea, rondgezonden door de generale synode der Ned. Herv. Kerk. Zoals ook in de classisverga- deringen tot uiting kwam was hier het geval: de één juichte deze oproep toe, de ander moest er niets van ..ebben. Vele leden, hun mening handhaven de, dat over het lot van Nieuw-Guinea uiteindelijk beslist zal worden door de internationale situatie, legden er de nadruk op, dat het onvoldoende is, als de regering zich uitsluitend blijft beroepen op het soevereiniteitsprin- o.'^e. Er moet, hetzij in de richting van de Ver. Naties, hetzij in die van nauwe samenwerking met Australië, hetzij in die van zelfstandigheid van Nieuw-Guinea, enig perspectief gebo den worden. Deze leden, ofschoon erkentelijk voor het vele in Nieuw-Guinea reeds verrichte werk, betwijfelden verder, of toch niet te zeer elementen van "koloniale sfeer' gehandhaafd blijven. Andere leden merkten op, dat de twijfel, dat aan de protestantse christenen aldaar geen vrijheid van meningsuiting zou zijn toegestaan, volkomen misplaatst is. Velen merkten op, dat zij in het be leid inzake Nieuw-Guinea een duide lijk plan op lange termijn met scherp omschreven doelstellingen misten. Men kon zich niet aan de indruk ont trekken, dat in voorgaande jaren het contact tussen de Nederlandse rege ring en het gouvernement van Nieuw- Guinea zich teveel heeft bewogen op louter ambtelijk niveau. In dit verband wees men op de wen selijkheid van regelmatige uitzending ener parlementaire missie naar het gebiedsdeel. NIET OPWEKKEND Verschillende leden achtten het beeld van de begroting allesbehalve opwek kend. Naar hun indruk is de achter- Stand veroorzaakt door een complex van factoren, die voor een deel het ka rakter van tegenslagen dragen, waar van niemand een verwijt kan worden gemaakt. Bij een poging een oerwoud te her scheppen in een stuk bewoonbare wereld zal men steeds met dit soort tegenslagen te doen hebben. Deze leden waren van oordeel, dat dit niet leiden mag tot een zekere ont moediging, doch dat integendeel uit deze tegenslagen inspiratie dient te worden geput voor versterkte acti viteit. Velen gaven als hun mening te ken nen, dat het gou\ mement de ontwik kelingsmogelijkheden voor de Pa poea's en met name de plattelands- Papoea's, ten onrechte nog steeds te veel afremt. Slechts de stads-Fapoea's, die een lagere school gevolgd hebben, kunnen via de uitsluitend aan de gouvernements-mulo te Holiandia ver bonden voorklas het algemeen vor mend voortgezet onderwijs volgen. Een betere kennis van het Neder lands zou overigens ook gevorderd kunnen worden door het gebruik van deze taal als voertaal op de dorpscho- len toe te staan, zodra een school over een daartoe geschikte leerkracht be schikt. Men begreep niet waarom de scholen van missie en zending in dit opzicht steeds door het gouvernement geremd moeten worden. AANTREKKING CHINEZEN Van de zijde van verschillende han delsinstanties, gevestigd te Nieuw- Guinea, hadden sommige leden klach ten bereikt over de immigratiepoli tiek, die ten aanzien van de Chinezen gevoerd wordt. Vooral de laatste jar ren schijnt het zeer moeilijk voor Chi nese inwoners van Nieuw-Guinea, die daar hun bedrijf gevestigd hebben, te bewerkstelligen, dat zij hun personeel kunnen uitbreiden met '.verkrachten van Chinese afkomst. Zij zouden de minister willen verzoeken te over wegen ten aanzien van de toelating van Chinese werkrachten, speciaal bij Chinese ondernemers, meer soepelheid te betrachten. Vrij algemeen had men zich erover verbaasd, dat in de stukken niets wordt vermeld over de expeditie naar de 'witte plek'. Toch spreken krantenbe richten over financiële hulp. Men be treurde het, dat de regering over deze aangelegenheid het parlement niet eerder heeft ingelicht. Men zou gaarne vernemen welke toezeggingen de regering met be trekking tot deze expeditie heeft ge daan. In hoeverre wordt de Marine ingeschakeld? Is het juist, dat mari niers als 'dekking' mee zullen gaan? Acht de minister dit verantwoord? Tussentijdse verkiezing in Engeland CHESTER, 16 nov. (Reuter). De conservatieve partij heeft haar zetel voor een district in het Engelse graafschap Cheshire behouden bij een tussentijdse verkiezing, de eerste sedert het Brits- Franse gewapende ingrijpen in Egypte. De meerderheid liep echter terug van 11.002 in 1955 tot 6.348. Ongeveer 71 van de kiesgerechtigden bracht zijn stem uit tegen bijna 78 in 1955. De conser vatieve kandidaat J. M. Temple, kreeg in totaal 21.137 stemmen. DEN HAAG, 16 nov. H.M. de Koningin Juliana heeft ter begroe ting van de Hongaarse vluchtelin gen over de beide Hilversumse zenders een rede uitgesproken. H.M. heette de vluchtelingen na mens het Nederlandse volk van harte welkom en zeide dat Neder land verheugd is gastvrijheid te kunnen aanbieden. „Onze gedachten zijn de laatste we ken voortdurend bij de Hongaren ge weest, sinds heel het volk in uiterste nood met zo grote moed opkwam voor zijn vrijheid en zelfstandigheid. Hoe zeer kennen ook wij een dergelijke situatie. Hoe bewondert heel het Ne derlandse volk hun dapperheid die eenvoudig geen versagen kent. De eensgezindheid van Nederland die er wel altijd is, maar die zich ver toont in tijden van nood, triomfeert weer, omdat wij hun nood als de onze voelen. Ik weet, dat op uw aller medewer king gerekend mag worden, om het Hogaai'se volk zijn zware lot te helpen verlichten. Laat onze drang tot helpen zich nu zo uiten, dat wij allen trachten ons rekenschap te geven, waaraan onze gasten, die vol vertrouwen bij ons ge komen zijn, de grootste behoefte voe len. Allereerst zullen zij tot zichzelf willen komen en hebben dus rust no dig, en zullen moed en krachten willen verzamelen om verder te leven. Ik zou daarom allen willen verzoe ken hen niet lastig te vallen, noch met onnodig bezoek, noch met te veel vra gen". Koningin Juliana besloot haar toe spraak: „Wat in ons hart leeft, is een gevoel voor saamhorigheid met wie strijden en lijden voor in wezen dezelfde goede zaak waarvoor ons volk heeft gestre den en geleden. Wij kunnen de Hon garen daardoor begrijpen, door eigen smartelijke ervaring. God helpe hen in hun tragisch uur ieder van hen. Wij dragen hen op aan God, die de wereld reeds over wonnen heeft". De rede werd in het Hongaars her haald. DURHAM, 16 nov. Reuter. De hoed van de „rode deken" van Canter bury, dr. Johnson, die door studenten van de universiteit van Durham werd gestolen, is teruggegeven. De hoed was ten bate van het fonds voor hulp aan Hongarije verloot en had reeds 180 gulden opgebracht, maar er kwam nog steeds geld binnen. De deken had maandag het Westen verantwoordelijk gesteld voor de gebeurtenissen in Hon garije. De hoed is op advies van de autoriteiten der universiteit terugge ven. 's-GRAVENHAGE, 16 nov. De wijkhoofden en plaatsvervangende wijkhoofden van 37 wijken van de A- kring der BB hebben een resolutie aan genomen, waarin zij verklaren geen vertrouwen meer te kunnen stellen in wijkhoofden en plaatsvervangende wijkhoofden, die schuld hebben aan de voor de B.B. schadelijke spanningen en onrust van de laatste tijd. Na het aan nemen van de resolutie, waarin voorts wordt verklaard, dat samenwerking Niet in een rij, maar gespreid APELDOORN, 16 nov. In opdracht van de drie plaatselijke woningbouwver enigingen zal binnenkort worden begon nen met de bouw van het grootste com plex woningen, dat ooit in Apeldoorn werd gebouwd. Het plan voor de bouw van deze 880 woningen is ontworpen door architect D. Zuiderhoek uit Amersfoort, die ernaar heeft gestreefd de woningen zo min mogelijk aaneengesloten te plaat sen, maar ze op aantrekkelijke wijze te groeperen. Hij is op deze gedachte ge komen na een studiereis naar de Scan dinavische landen, waar het idee van huizen-aan-de-weg in een nette rij is vervangen door een distributie van de woningen in en langs groene ruimten, waardoor met de eentonigheid, die ook vele Nederlandse woonwijken kenmerkt, volledig wordt gebroken. Het complex „Kerschoten" valt uiteen in etagebouw en eengezinswoningen. Er komen 65 eengezinswoningen voor kin derrijke gezinnen en valide bejaarden- gezinnen. Bovendien worden er ten noorden van het zgn. wijkcentrum nog 18 speciale bejaardenwoningen gebouwd, terwijl er ten zuiden van de Kerschoten- seweg gelegenheid is voor open bebou wing, o.a. voor artsen. Het wijkcentrum wordt gevormd door 46 winkels. Er kunnen voorts ambachts- bedrijven worden gevestigd en er is ge rekend op enkele grote gebouwen als bv. een kerk. Voorts zijn er scholen en een grote garage, alsmede 200 autoboxen in het plan opgenomen. Het wijkcentrum is tevens bestemd voor de wijk Het Loo en parken. Anderson in persoonlijk kam pioenschap van Nederland GOES, 16 nov. Om het persoon lijk gewestelijk kampioenschap van Nederland zullen door de kampioenen van Limburg, Noord-Brabant en Zee land een dubbele ronde gespeeld wor den om geplaatst te worden in de fi nale om het kampioenschap van Ne derland. De heer R. Rjjkse kampioen van Zeeland 1956 is verhinderd hier aan deel te nemen, en zal opgevolgd worden door no. 2 van de ranglijst de heer L. Anderson te Goes. Zending onder de Joden van wege de Geref. Kerken 's-GRAVENHAGE, 18 nov. Het ligt in het voornemen, nu ds. E. I. F. Nawijn te 's-Gravenhage, missionair predikant voor de zending onder de Joden vanwege de Geref. Kerken, een beroep naar Kat wijk aan Zee heeft aangenomen, het bu reau van de Jodenzending, dat te zijnen huize gevestigd was, over te brengen naar de nieuwe vleugel van het Zen dingscentrum te Baarn. De predikant, die in de vacature van ds. Nawijn zal worden beroepen, zal niet in ons land werkzaam zijn, zoals zijn voorganger, maar na zijn opleiding worden uitgezonden naar Is raël. met deze wijkhoofden niet langer wen selijk is, verlieten de vertegenwoordi gers van vijf wijken de bijeenkomst In totaal telt de A-kring 45 wijken, waarvan er 42 op de vergadering wa ren vertegenwoordigd. Tot slot sprak de vergadering haar volste vertrouwen in de kringraad en in het bestuurslid jhr. H. A. van Fo- reest uit. Geen eenstemmigheid onder Kamerleden 's-GRAVENHAGE, 16 november. Vele Kamerleden was het op gevallen, dat in sommige gevallen van hogerhand geen bezwaar ia gemaakt tegen de. wijziging van de naam ener gemeente, terwijl daarentegen een soortgelijk besluit van de gemeenteraad van Edam bij K.B. van 14 maart j.l. is vernietigd wegens strijd met het alge meen belang. Zij konden een zekere bevreemding over deze gang van zaken niet verhelen en waren de mening toegedaan, dat zwaarwich tige redenen aanwezig moeten zijn om in dezen de autonomie ener gemeente aan te tasten. Anderen hadden tegen deze suggestie uit staatsrechtelijk oogpunt bezwaren. Het staat de gemeenten niet vrij te re gelen wat door een hoger gezag reeds geregeld is. Indien gemeentenamen „bij de wet" vastgesteld zijn door het enkele feit, dat zij in een wetstekst zijn opge nomen, zonder dat daaraan overigens een bijzondere betekenis is te hechten, ls een mogelijkheid van ingrijpen door een ge meente zelf wellicht nog verdedigbaar, ofschoon formeel bedenkelijk. De algemene bezorgdheid voor de ge meentelijke zelfstandigheid nam niet weg, dat ten aanzien van bepaalde on derwerpen twijfel over de wenselijkheid van een volkomen vrijheid van handelen tot uiting kwam. Zo vroegen velen zich af, of het zowel op sociale en economische gronden als uit een oogpunt van doelmatigheid wen selijk moet worden geacht, dat -èlke ge meente voor zich afzonderlijk uitmaakt of en zo ja welke financiële en andere faciliteiten bij vestiging en uitbreiding van industrie zullen worden verleend. Sommige leden vestigden er de aan dacht op, dat, terwijl de regering ver zekerd heeft erop bedacht te zijn de kos ten van de eerste levensbehoeften «o NISSE, 17 nov. De echtgenote van de landbouwer J. Kopmels ls enkele dagen geleden in de kelder gevallen. Na onderzoek achtte dr. A. J. Zonne- vijlle het wenselijk haar naar het zie kenhuis over te brengen, waar zij ia overleden. De vrouw was 52 jaar. UTRECHT, 16 nov. Wanneer de nodige voorzieningen «ijn getroffen voor het transport van de Hongaarse vluch telingen, zullen zij ln de volgende woon oorden worden ondergebracht: 45 rooms katholieke gezinnen kunnen geplaatst worden in het woonoord „Colenhove" te Eerbeek (Gr.), 15 r.k. gezinnen ln „Her- perduin" te Ravensteyn (N.Br.), 15 pro testantse gezinnen in „Vacantievreugd" te Ommen (Ov.), eveneens 15 prot. ge zinnen in „De Kuiperberg" te Ootmarsum (G.). Voor studenten is «r plaats in „Kasteel Staverden" te Elspeet (G.), 55 alleenstaanden zullen worden geplaatst in „Bosch en Ven" te Oisterwijk (N.-Br.). Tenslotte is er voor 220 alleenstaanden plaats gemaakt in pension Westerduin" te Wijk aan Zee. Niet onder woorden te brengen, wat u denkl, wanneer midden op een kruispunt uw motor afslaat. Dit kan u bij kil en vochtig weer op de meest ongewenste momenten ge beuren. Want door de snelle verdamping van de benzine koelen de metaaldelen van de carburateur sterk af. Bij dergelijke weersomstandig heden slaat de waterdamp uit de lucht als ijs neer op sproeier of smoor- klep. Gevolgen: minder motorvermogen, hoger benzineverbruik enafslaan van de motor. Tank Esso Extra Winter Grade, de „winter'benzine bij uitne mendheid met een speciaal „anti stalling" ingrediënt tegen ijs- vorming. Snellere start, sneller op temperatuur, geen krachtverlies, lager benzinever bruik ende motor slaat niet af. stop bij de blauw/witte Esso pomp laag mogelijk te houden, vele gemeenten de tarieven van gas, water, elektriciteit en van trams en bussen verhogen, zonder dat de regering daartegen enige dam op werpt. FINANCIËLE VERHOUDING Algemeen werd reikhalzend uitgezien naar voorstellen ter definitieve regeling van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten voor de periode na 1957. Men zou gaarne vernemen hoever de commissie-Oud inmiddels is gevor derd. Aangezien door deze commissie nog geen rapport werd uitgebracht, achttê men het van belang te weten of de re gering er rekening mede houdt, dat een definitieve voorziening voor 1958 in wer king te kunnen treden, opdat niet op» nieuw wellicht een „wetloos tijdperk" van misschien enige jaren aanbreekt. An deren achtten het wenselijk dat, indien de toekomstige wettelijke regering van de politie opnieuw in studie zou worden genomen (hetgeen zeer gewenst is), de minister van oorlog daarin direct zou worden betrokken in verband met de positie van de koninklijke maréehausséd als orgaan van politie. Sommige ieden konden zich niet aan de indruk onttrekken, dat de pogingen om in het tekort aan politieambtenaren te voorzien, weinig succesvol zijn. Mei name zou de toeloop voor de opleiding tot agent van politie in de middelgrote en grote gemeenten, alsmede bij het korps rijkspolitie, zeer onvoldoende zijn, terwijl het aantal sollicitanten, dat zich meldt om opgeleid te worden tot hogere politieambtenaren, gering is. Enige Ieden had het getroffen, dat voor de Binnenlandse Veiligheidsdienst weer ruim één miljoen meer wordt ge» vraagd en vroegen, of het apparaat vaa deze dienst nog steeds uitbreidingen on» dergaat. Deze leden ontging het waarom de geheimzinnigheid, waarmede de re gering het doen en laten van de B.VD. omringt, zover gaat, dat de personeel» sterkte niet in de memorie van toelich ting wordt vermeld. Algemeen had bevreemding gewekt, dat de 6 pet salarisverhoging voor hei rijkspersoneel niet is ingegaan per 1 juli 1956, zulks tegen het advies van alle cen trales van overheidspersoneel in. Welke zijn de motieven, zo werd ge vraagd, welke de regering ertoe hebben geleld om van dit advies af te wijken en de ingangsdatum op 1 september te stel len? GOES, 16 nov. „Met de naklank van het laatste wanhopige hulpgeroep der Hongaarse vrijheidsstrijders in de oren, om te helpen in de wanhopige strijd voor vrijheid en recht, durven wij de gehele westerse wereld van verraad aan deze vrijheidszaak te be schuldigen, omdat aan de roep der vrijheid geen gehoor is gegeven aldus het schrijven van de Stichting Activering Geestelijke Weerbaarheid (A.G.W.), dat mede namens de sa menwerkende organisaties (o.a. Inter nationales Comité zur Verteidigung der Christlische Kultur, Estonian Infor mation Centre, Litauisches Zentral- komitee en de Vereniging van Poolse Oudstrijders), gezonden werd aan de Veiligheidsraad en de regeringen van Amerika, Nederland, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland. In dit schrijven wordt Sowjet-Rus- land aangeklaagd als moordenaar van de vrijheid der Oosteuropese volkeren, vernietiger van de rechten van de mens, vervolger van de godsdienst en bedreiger van de wereldvrede. Wij eisen, aldus de resolutie, onmid dellijke interventie in de wrede strijd tegen de onderdrukte Oosteuropese volkeren; verwijdering van de Russi sche vertegenwoordigers uit de Ver. Naties; verbreking van alle diploma tieke en handelsbetrekkingen met Sow jet-Rusland; verwijdering van alle pro-Sowjet elementen uit de wes terse vrije -wereld; onmiddellijke mili taire en economische bijstand aan de tegen de onderdrukking strijdende volkeren in Oost-Europa.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 7