1 Hongarije gaaf zijn leger van „revolutionairen" zuiveren Voor Vlissingen openen zich wijde perspectieven Ver. Stalen dienen resoluties in t.a.v. Suez en M.-Oosten Sinterklaas bezocht Hongaarse vluchtelingen Hammarskjoeld wijst bespreking over VN-hulp van de hand PR O TESTA NTS.CHRISTEt.UK DAGBLAD VOOR ZEELAND J' OFFICIEREN MOETEN VERKLARING TEKENEN „Zeeuwse" Hongaren zondag in ons land V.N.-commissie voor onderzoek ingesteld Zondagsrijverbod le verwachten? Arabische leiders bespraken Egypte" S Gesmokkelde fofo's onthullen Hongaarse I leven van vandaag üeis kcas DOOR DE WERELD Lawine van mooie presentjes Zeeuwse studiecommissie Deltaplan: Voortreffelijk initiatief van Herv. class, jeugdraad Kamer aanvaa rdt gasnetkoppeling Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3555 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 17 november 1956 "Y Nieuwe school, straat en rusthuis Zie pag. 2 en 5. Op- en ondergang1 van Zon en Maan: Zondag: Zon op 8.07 u., onder 16.44 u. Maan op 16.53 u., onder 8.15 u. Hoogwater zondag 18 november Vlissingen: 1.32 u. 2.25 m., 13.45 u. 2.23 m. Terneuzen: 2.01 u. 2.39 m., 14.15 U. 2.37 m. Wemeldinge: 3.16 u. 1.91 m., 15.32 u. 1.80 m. Zierikzee: 3.04 u. 1.66 m., 15.19 u. 1.54 m. Ingezonden Mededeling (adv.) ONBEPERKTE GARANTIE P DE VERING. IÊDÖEH. EN STAAlWARENFAlRIEKEN I| ZEVENBERGEN Eerste groep ondergebracht UTRECHT, 17 nov. De eerste Hongaarse vluchtelingen zijn vanmor gen om acht uur uit Utrecht vertrok ken naar de verschillende vakantie centra en pensions te Wijk aan Zee (150), Beverwijk (20), Ootmarsum (20), Ommen (80), Elspeet (78), Nun- speet 13), Eerbeek (120), Zeist (60), Ravestein (60) en Putten (102). Het tweede transport van ruim 650 Hongaarse vluchtelingen waar van een groot gedeelte in Zeeland komt, wordt in de nacht van zater dag op zondag in Utrecht verwacht. Vliegtuig stortte neert ruim twintig doden MIAMI, (AFP) De Mexicaanse luchtvaartmaatschappij „Guest Aero- vias Mexico", deelt mede, dat een Douglas DC-4 donderdag nabij Puerto Somoza is Nicaragua is neergestort. Volgens de eerste berichten heeft één inzittende het ongeluk overleefd. Er bevonden zich 24 mensen aan boord, negentien passagiers en vijf be manningsleden. BOEDAPEST, 16 noVember (Reuter) In ingelichte kringen is vrijdag in Boedapest vernomen, dat de regering een begin gaat maken met de verwijdering van officieren die tijdens de opstand tegen de Russen gevochten hebben, uit het leger. De minister van defensie, Muennich, heeft alle officieren opgeroe pen een document te ondertekenen, waarin zij verklaren dat in roepen van de hulp der Sowj et-troepen nodig was wegens het gevaar van een „contra-revolutie", aldus deze kringen. De officieren moeten beloven dat zij dergelijke contra-revolutionaire pogingen zullen be strijden. In een bijgaande verklaring zou mi nister Muennich verklaren, dat in elke eenheid van het leger commissies van vijf of zeven officieren ingesteld moe ten worden, om de gevallen van offi cieren te onderzoeken die de verkla ring tekenen, doch die als gevolg van hun gedrag tijdens de opstand niet in het leger gehandhaafd kunnen worden. Als voorbeeld worden officieren ge noemd die gewapend verzet hebben georganiseerd tegen het „bevriende Sowjet-leger". Ook moet onderzocht worden, welke officieren hun eenheden bevel gegeven hebben op Russische troe pen te schieten en wie deelgenomen hebben aan plundering, terreur en „onwettig optreden". „Volkomen eens" De regeringen van Hongarije en Tsjechoslowakije hebben vrijdag in een gemeenschappelijke verklaring gezegd dat de Ver. Naties in Hongarije niet tussenbeide moeten komen. In de verklaring over de donderdag tussen beide landen gehouden bespre kingen wordt meegedeeld, dat beide regeringen het er „volkomen" over eens zijn dat de toekomstige ontwik keling in Hongarije een binnenlandse aangelegenheid is. Alg. vergadering Verenigde Naties NEW YORK, 16 nov. (Rtr.) Vol gens de Ver. Staten moet de algemene vergadering van de V.N. een belang rijk initiatief nemen om aan de toe stand in Hongarije het hoofd te bie den. De Amerikaanse delegatie zal wijziging van de agenda, om 'n spoed- bespreking van „deze uiterst belang rijke kwestie" mogelijk te maken, steunen. De vergadering moet voorts haar pogingen om V.N.-waarnemers in Hongarije toegelaten te krijgen met verdubbelde kracht voortzetten, on danks de weigering van de Hongaarse regering om de waarnemers toe te la ten. Over het Midden-Oosten verklaar de Hoover, dat de V.N. maatregelen zouden moeten nemen, als van buiten af troepen naar dit gebied zouden ge bracht worden. Wat de kwestie van 't Suezkanaal betreft hebben de V.S. een resolutie voorgesteld. De resolutie vraagt om instelling van een commissie voor het uitwer ken van maatregelen om het Suez kanaal weer bevaarbaar te maken en in overleg met de betrokken par tijen een plan voor te bereiden voor de exploitatie en instandhouding van het kanaal en de verzekering van de vrije vaart in overeenstemming met de conventie van 1888. Voorts hebben de Ver. Staten een resolutie ingediend, waarin de Arabi sche landen en Israël over een rege ling van de voornaamste vraagstukken van het Midden-Óósten. Hammarskjoeld weigert De secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjoeld, heeft het Hongaarse aanbod om regeringsvertegenwoordi gers naar Rome te zenden om daar met hem te spreken over hulpverle ning, van de hand gewezen. V.N.-commissie benoemd Hammarskjoeld heeft vrijdag drie leden, een Noor, een Indiër en een Columbiaan, benoemd voor een V.N.- commissie die een onderzoek zal in stellen „naar de toestand die in Hon garije is ontstaan door buitenlandse interventie". De commissie zal verslag aan de al gemene vergadering uitbrengen. Reeds in enkele landen GOES, 17 nov. Het is niet onmo gelijk, dat binnenkort in ons land een rijverbod voor motorvoertuigen op zon- en feestdagen wordt afgekondigd. Dit met het oog op de besparing van schaarser wordende benzine en oliën. Met ingang van zondag a.s. wordt 'n dergelijk verbod reeds in Zwitserland van kracht. In Zweden is eveneens een rijverbod ingesteld, hetwelk ook geldt voor buitenlanders dit dit land bezoeken. In Frankrijk is alleen voor Franse rijders de bepaling van kracht, dat zij zich niet buiten hun departe ment mogen begeven met hun voer tuig. Dit verbod geldt echter niet voor buitenlandse bezoekers. Te Beiroet in de Libanon heeft een driedaagse conferentie plaats gevonden tussen de delegaties van een achttal Arabische landen. De delegaties stonden onder leiding van hun resp. staatshoofden en de besprekingen gingen hoofd zakelijk over de Israëlische aan val op Egypte en 't Frans-Engels optreden. De foto toont de diverse Arabische leiders. V.l.n.r.: Koning Feisal van Irak, Koning Ibn Saoed van Arabië, Koning Hoessein van Jordanië, de Egyptische president Koewatly en de Libanese presi dent Chamoen. Wereldkampioenschap voor hardfietsende „dames"? ZURICH, 16 nov. Het bestuur van de UCI heeft vandaag tijdens het kalendercongres te Zürich (in alle ernst) besloten contact op te nemen met de internatio nale federatie van dames-wieler bonden, om in de toekomst even tueel officiële wereldkampioen schappen voor wielrennende „dames" te organiseren. Wie lacht daar? O e> <aj5© <a;55> ®szs> <asse> <&se><&së><a#s><a?s><&#s><ai©<as5o 0 Het gaat prima met de inzamelin gen voor Hongarije. Op giro 999 (Nat. Hulpcom.) is tot vandaag bijna een miljoen binnengekomen. Op giro 777 (Bode Kruis) is al V/j miljoen gestort, terwijl aan goederen voor een waarde van 800.000 is ontvangen. 0 Generaal Gruenther, de scheiden de opperbevelhebber van de N.A.V.O.- strijdkrachten, die momenteel een be zoek aan ons land brengt, is vanmid dag door Koningin Juliana onder scheiden met het grootkruis van Oran je Nassau. 0 In Cairo hebben zeven Engelse journalisten huisarrest gekregen. Vakantiespreiding vraagt Zeeland: „Begin op 22 juli" 's-GRAVENHAGE, 16 nov. Het bureau vakantiespreiding van het Ne derlandse centrum voor vakantie en vakantierecreatie heeft zich aanbe volen door de minister van O. K. en W. wederom tot 7000 gemeente- en schoolbesturen gericht met het ver zoek mede te werken aan een rege ling, die in de zomer van 1957 kan bij dragen tot meer spreiding der vakan ties. Het bureau heeft o.a. de gemeen te- en schoolbesturen in de provin cies Limburg, Noord-Brabant, Zee land en Zuid-Holland gevraagd de begindatum van de vakantie vast te stellen op 22 juli. 0 Het tweede konvooi van het in ternationale Rode Kruis is vrijdagmid dag in Boedapest aangekomen: 29 Noorse, Deense, Zwitserse en Neder landse wagens. DE BILT ZEGT: Weinig verandering in temperatuur. Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Weinig verandering in temperatuur. Matig tot «wakke wind tussen west en noord. UTRECHT, 16 nov. Sint Nicolaas heeft vanavond met tien Zwarte Pieten een bezoek ge bracht aan de Jaarbeursgebou wen te Utrecht, waar hij de Hongaarse vluchtelingen bedacht met eèn overdaad aan geschen ken. Dit was mogelijk door de medewerking van vele bedrijven, die ervoor hebben zorg gedragen dat alle 670 vluchtelingen van 1 tot 68 jaar een pakket hebben gekregen. De inhoud verschilde naar gelang de ouderdom. Voor de baby's waren er jurkjes en sokjes, voor de kleuters speel- goed, voor de jongelui trainings pakken, kammen, spiegeltjes, tandenborstels, sjaals en voor volwassenen nuttige en prakti sche geschenken. Met gulle en liefdevolle hand werd er gege ven, gestrooid en snoep uitge deeld. Een enthousiast gejuich ging er op toen de Sint binnentrad. De kinderen keken beduusd en GOES, 17 november De Zeeuwse studiecommissie voor het Deltagebied heeft gisteren op pe forum-avond, belegd door de classi- cale Hervormde jeugdraad in kort bestek een uitermate duidelijk beeld gegeven van de grote veranderingen, die Zeeland staat te wachten, enerzijds door de uitvoering alleen reeds van het Delta plan en het Drie-eilandenplan, anderzijds ook door de gevolgen, die deze werken ongetwijfeld zullen hebben op economisch en sociaal terrein. De leden van het forum gaven vóór de pauze ieder een kort over zicht van de verwachte ontwikkeling als gevolg van de uit te voeren werken, terwijl daarna, naar aanleiding van gestelde vragen op di verse onderdelen werd ingegaan. de Prov. Waterstaat, gaf een uiteen zetting van de mogelijkheden om, door wegen over de dammen te leggen, Zeeland betere verkeersmiddelen te geven, waarna ir. Snip, hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat, het leggen van dijken besprak. Dr. Verburg, directeur van het Eco nomisch Technologisch Instituut (ETI) voor Zeeland wees op diverse econo mische facetten, verbonden aan het Deltaplan. Scheepvaart Wat de scheepvaart betreft heeft Zeeland, aldus spr. het nadeel dat in tegenstelling tot bijv. Rotterdam hier te weinig retourvrachten zijn. Zeeland voert niet genoeg uit. Vesti gen zich hier meer industrieën bijv. in Vlissingen en Terneuzen dan zullen er dientengevolge ook meer re tourvrachten voor de schepen zijn. Dit kan belangrijke consequenties hebben voor de havens van Vlissin gen en Terneuzen, temeer, daar Rot terdam ietwat overbelast is. Recreatie Ir. De Vink zette vervolgens de mo gelijkheid van uitbreiding der recrea tie (ontspanning) uiteen. De uitvoe ring van het Grevelingenplan heeft tot gevolg dat enkele zandplaten droog komen te liggen. Deze wil men bebos sen en hier zomerhuisjes, hotels etc. bouwen. Verwacht wordt dat om streeks 1970 dagelijks 250.000 Rotter dammers hier verpozing zullen zoe ken. Ook voor Schouwen openen zich op dit gebied nieuwe mogelijkheden. Contact met anderen Dr. J. Hornstra, directeur van de Stichting Zeeland voor maatschappe lijk en cultureel werk, behandelde de gevolgen van deze recreatie, o.a. door het intensieve contact, dat Zeeland zal krijgen met mensen, die andere be hoeften hebben op het gebied van ont spanning en vermaak, dan men in Zee land over het algemeen thans heeft: Ook besprak hij de mogelijkheden om Veere, Yerseke en Bruinisse compen satie te geven voor het wegvallen van huidige middelen van bestaan. Ir. De Vink, directeur van de Plano logische Dienst, gaf een algemene in leiding. De uitvoering van het Delta plan is nodig in verband met de vei ligheid. Door deze uitvoering openen zich perspectieven voor onze provin cie. De werkgelegenheid kan toene men, o.a. door vestiging van industrie en de achterstand op het gebied van het verkeer kan worden ingehaald. Ir. De Vink merkte o.a. op dat de monding van de Westerschelde zich uitstekend leent voor industrievesti ging. Rotterdam en Antwerpen heb ben in het verleden geprofiteerd van hun gunstige ligging aan grote water wegen. Vooral Vlissingen zal daar ook munt uit kunnen slaan. Deze plaats ligt, al dus spr. gunstiger dan Antwerpen. Het moment is gekomen, zei ir. De Vink denkend aan de recente onge lukken op de Westerschelde dat Vlissingen grote kansen krijgt. Hier industrie vestigen met mogelijkheid van gunstig vervoer over het water, betekent welvaart voor Vlissingen en voor Zeeland. Verkeer Ir. Swaters, hoofdingenieur-dir. van angstig naar de zwarte knechten, maar toen zij hoorden dat de Sint in vloeiend Hongaars ver telde, dat in Nederland tegen 5 december zijn aanwezigheid bij de kinderen ieder jaar opnieuw wordt verlangd, maakte de ner veuze, soms hier en daar angsti ge sfeer plaats voor één en al nieuwsgierigheid. Kinderen zon gen liedjes voor de Sint en von den een vertrouwde zitplaats op de schoot van de grote kinder vriend. Het werd een prachtig feest. In de zwaar gehavende ste den van Hongarije is een be trekkelijke „rust" weerge keerd onder de druk van de vreemde troepen. Op de vi tale punten heeft de Russi sche legerleiding tanks ge stationeerd zoals voor het stadhuis van Györ, dat eens het hoofdkwartier van de verzetsstrijders was, (foto bo ven). De onderste van deze uit Hongarije gesmokkelde foto's geeft een beeld van de eens zo vermaarde Franz- Joseph-ring in Boedapest. Opvallend is het ontbreken van enig verkeer in deze zwaar verminkte stad waar het verzet ondanks de enorme overmacht nog niet geheel schijnt te zijn gebroken. 0 HULDE AAN OUDENHOORN Twee kleine gemeenten op het eiland Voorne en Putten hebben alle records geslagen met haar collecten voor Hongarije. Oudenhoorn offerde ge middeld 4,en Abbenbroek 5,— per inwoner. Beide gemeenten van resp. 740 en 920 inwoners stelden bo vendien elk een woning beschikbaar. Gas in Zeeland 0 Onbekende elementen hebben in de Julianahal te Utrecht getracht com munistische lectuur binnen te smok kelen, bestemd voor de Hongaarse vluchtelingen. De controle is ver scherpt. (Van onze" parlementsredactie) DEN HAAG, 16 nov. Het wets ontwerp van minister Zijlstra om een industrieel garantiefonds op te richten om kleinere ondernemingen te helpen aan risicodragend kapitaal Is vanmid dag niet enthousiast in de Tweede Kamer ontvangen. Het ontwerp zal wel niet worden verworpen, maar al gemeen was men niet overtuigd van de urgentie. In een tijd dat er gesproken wordt over de beperking van de bestedingen wordt een ontwerp behandeld, dat juist de expansie van de industrie op het oog heeft. Minister Zijlstra zal woensdag de sprekers van repliek dienen. Gasbeleid Voordat er over dit wetsontwerp werd gesproken, zijn eerst de gas wetten van minister Zijlstra z.h.s. aanvaard. Daardoor worden de gas netten in ons land gekoppeld. De bewindsman heeft te kennen gege ven er geen bezwaar tegen te heb ben als de provincies een consulta tief orgaan oprichten. Dit lichaam zal echter geen status kunnen krij gen in de Nederlandse Gasmaat schappij. De wenselijkheid van zo'n orgaan zal regionaal bekeken moeten worden. Prof. Zijlstra voelde er niet veel voor om gasnota's bij de Kamer in te die nen. Een goede gasresearch achtte de mi nister van het grootste belang voor de gasontwikkeling, zowel wat de pro- duktie als de afzet betreft. Min. Zijlstra verklaarde ook, dat het gasprobleem voor Zeeland zijn vol ledige aandacht heeft.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1