Egypte wenst geen vrijwilligers andere landen uit Hongaarse vluchtelingen bestormden! Utrechtse kapper Zutphen verdeelt bouwvolume naar politieke verhoudingen Spoorwegwagons op spitsuren lijken op mensenverhuiswagens Amerika helpt Europa niet met aanvullende olieleveranties Drooglegging Markerwaard in vertraagd tempo (11 jaar) WAAR IS PAPPIE? Weinig trek in havermout gelukkig anders geworden. Deze vrouw vraagt zich echter^ Wat is knippen en scheren' in het Hongaars? R. Hagoort, hoofdredacteur „Zeeuwsch Dagblad" Psychologisch onjuist, maar wie stelt een betere maatstaf voor Hebben N.S. niet te veel lijnen onrendabel verklaard? Krimpen van pijn Waterstofbom wordt goedkoper Engeland slaat Zwitsers voorstel af Hitier wilde in Ierland landen Tito ontmoet voorlopig Chroetsjef niet Plan in de ijskast Was verzoek deel van zenuwoorlog Voorhoede van internationale politiemacht gearriveerd Prinses Beatrix bezocht Groningen Vrijdag 16 november 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagfaa^ Dagenlang heeft deze jonge moeder haar kindje in de aller- I I i ellendigste omstandigheden moeten vervoeren. Nu is het. angstig af, waar haar man is. In Wenen, menen sommigen.^ UTRECHT, 16 nov. - De 24-jarige boekbinder Het Rode zaI trachten ook hem naar Nederia„d te Bognar Mihahy uit het Hongaarse Csorna zat gister- laten komen ochtend al vroeg in de provisorisch ingerichte kap- z salon van het Jaarbeursgebouw. ÉKËfSÉjCNBtiËHHHHHEEHSBSHHIH „Knippen en scheren", zei hij tegen de kappersbe- diende. Maar deze opdracht leverde eerst enige moei- lijkheden op, want deze Utrechtse kappersbediende beheerst niet in een dag de Hongaarse taal. Het pro- bleem was snel opgelost toen het Rode Kruis een s», r tolk detacheerde in de kapsalon. piijy Mevrouw Corts, een Hongaarse die reeds jarenlang in ons land woont, gaf de technische wenken aan k S I Sa 1 over kort haar en hoog opgeknipte modellen, over al of niet uitscheren, over de wenselijkheid van een lotion en de aanwezigheid van een wratje juist onder de kin. Het vlotte daar best in de kapsalon, die een Utrechtse kapper belangeloos had ingericht. Het kleine appartementje was spoedig te klein. Jong en 1 's-GRAVENHAGE, 15 nov. Tot (hoofdredacteur van het „Zeeuwsch jDagblad" te Goes is benoemd de heer IR. Hagoort, journalist en ltd van de ge meenteraad te Utrecht. De heer Ha- 'goort zal prof. dr. J. J. de Jong te Utrecht, die het hoofdredacteurschap 'tijdelijk waarnam, opvolgen. Hij is 57 jaar en ving zijn loopbaan aan als onderwijzer aan de Chr. school Ite Klundert. Ruim 30 jaar geleden iwerd hij Utrechts redacteur van het (voormalige dagblad „De Standaard" te Amsterdam, wat hij een groot aantal .jaren is geweest. Daarna trad hij in dienst van het Chr. Nat. Vakverbond 'en verzorgde de redactie van „De 'Gids", het orgaan van het C.N.V. Én kele jaren geleden trad hij als sociaal redacteur in dienst bij de Rotterdam- Imer-bladen. Na de bevrijding kwam hij voor de )A.R.-partij in de gemeenteraad van iXJtrecht. De heer Hagoort heeft enkele (standaardwerken op sociaal gebied ge schreven, ojb. het tweedelig gedenk- !boek van het Ned. Werkliedenverbond '„Patrimonium". Hij is voorzitter van het midden-rayon van de Prot. Chr. Journalistenvereniging en heeft ook -zitting in de kringraad van de PCJK. Bond van Prot. Chr. Kweekscholen 's-GRAVENHAGE, 15 nov. De bond van Protestants-Christelijke Kweekscholen zal op zaterdag 8 de cember in het Jaarbeurs-restaurant te 'Utrecht de jaarvergadering houden. De heer J. A. van Bennekom zal tij dens deze vergadering spreken over „de inrichting van de derde leerkring der kweekscholen". oud wilden er weer fris uitzien en dat mocht dan ook, wel met baarden die veelal meer dan vier dagen oud waren. Dankbaar zijn de vluchtelingen gestemd. Ontroerend zijn vaak hun dankbetuigingen aan het Rode Kruis. De colonne commandant van de Utrechtse afdeling van het Rode Kruis, dr. J. G. Herschel, is de grote vraagbaak van iedereen. Hij, gaat de hallen niet door zonder zich te laten escorteren i door twee tolken, die de wensen van de vele passanten kenbaar maken. DEN HAAG, 15 nov. Minister Witte (volkshuisvesting en bouwnij verheid) heeft naar aanleiding van vragen van het Kamerlid Ritmeester over de verdeling van het bouwvolume in de gemeente Zutphen medegedeeld dat daar inderdaad zoals door vra- Een oud afgemat moedertje laaft zich. Hankhaar Ban de verse koffie. HONGAARSE DANK <j Een van de oudere Hongaarse vluch- telingen, die met zijn landgenoten op liet Ogenblik in de Utrechtse jaarbeurshallen' is ondergebracht, Sandor Szegedy uit( Boedapest, heeft zich op verzoek van* Zijn landgenoten tot tolk gemaakt van de eerste groep vluchtelingen. Hij sprak zijn dank uit voor de wijzei waarop het Nederlandse volk gereageerd, heeft op de komst van zijn landgenoten, en verklaarde dat de Hongaarse vluch-' telingen diep ontroerd zijn over de ont-' Vangst die hen in Utrecht is bereid. I De heer Szegedy hoopte, dat de Hon-< gaarse vluchtelingen ons land niet te( lang tot last zouden zijn en zei, dat de( jongens en mannen onder hen dadelijk, aan het wak zouden willen gaan om hun, eigen kost te verdienen. Hij vroeg begrip, voor de jongeren onder de vluchtelingen' wier houding onder invloed van het' communistisch regime misschien zou af-l wijken van die van de Nederlandse' jeugd. Zij menen het echter goed, aldus de heer Szegedy, en hopen met hun werk, te bewijzen, dat zij de vrijheid en de gastvrijheid in Nederland waard zijn. Een jonge moeder met een kind op haar arm was er( een van. Zij had Wenen verlaten zonder haar man, die wel-( iswaar ook gevlucht was, maar niet met het transport naar< Nederland was meegekomen. Gistermorgen werd reeds het( telegram naar Wenen verzonden met het verzoek de man' met het volgende transport mee te zenden. Overigens zal' ook bij het tweede transport met grote vertraging reke- jïgensteller was medegedeeld verde- ning gehouden moeten worden. filing van het aantal te bouwen woning- uc (woningen plaats vindt naar maat- Liever brood dan papfistaf van de politieke verhoudingen De havermoutpap, waarmee het Rode Kruis gistermorgen^ zÜn Zutphen drie woning- „.eg d, vlucht,,,»,,» wi,d, h„« he, n,e, hi,-|g£3C0f°J«£. zonder gedaan. Men kent in Hongarije deze morgenspijs niet en men zag er dan ook in vele gevallen vanaf. Er' moest extra brood bijgesneden worden om het ontbijt te?! compenseren. JXj <&ss> <a#?> <8ssa> <o-sg> <a-se> <a#e> <ass> <a#=s> Leden wan Tweede Kamer merken op: Minister Witte deelt mede: een neutrale. Daarbij zijn burgemees ter en wethouders van Zutphen ervan 's-GRAVENHAGE, 15 nov. 'De Nederlandse Spoorwegen, zo J wordt in het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begro- ting van verkeer en waterstaat op- jgemerkt, hebben 22 pet van haar i lijnen als onrendabel afgestoten, herwijl dit percentage in België i slechts 13 en in West-Duitsland l <sfcb-. <a#v><a5®>^zelfs maar 6 geweest is. Een aan tal leden vroeg zich af, of de N.S. hiermee niet te ver gegaan is. Weliswaar is de rendabiliteit van het bedrijf erdoor toegenomen, maar belangrijke gedeelten van het land zijn daardoor van spoorwegvervoer verstoken geraakt. Ook merkten zij op, dat de intensiteit van het gebruik van de personenrijtuigen in ons land gro ter is dan in enig ander Europees land. Dit is met 't oog op de rendabiliteit te loven, maar wordt dit op de spitsuren niet te ver doorgevoerd? Op die uren lijken de spoorwegwagons te veel op mensenverhuiswagens Burgemeester en wethouders van Haarlem hebben besloten voor het op nemen van Hongaarse vluchtelingen een vijftal woningen ter beschikking te stellen. 9 Het Hongaarse Rode Kruis heeft het internationale Rode Kruis bedankt voor verleende hulp. 9 Suriname wil via het Rode Kruis Hongarije hulp verlenen. 9 De geemeente Nijmegen zal 20 wo ningen beschikbaar stellen voor Hon gaarse vluchtelingen. Een commissie u de burgerij zal voor de inrichting van de huizen en de betaling van huur zorgen. DEN HAAG, 15 nov. Minis ter Algera (verkeer en waterstaat) heeft aan de Tweede Kamer me degedeeld dat het in de bedoeling ligt de Markerwaard in elf jaar droog te leggen. Weliswaar zou de dienst der-Zuider zeewerken de daartoe nodige werken ook in 9 jaren en, indien dit nodig zou zijn, in kortere tijd kunnen uit voeren, doch de landbouwkundige dienst zai in verband met het afwer ken van Oostelijk Flevoland niet eer der dan in het 11e uitvoeringsjaar (1967) met de ontginning in de Mar kerwaard volledig kunnen beginnen. Het tempo van de waterbouwkun dige werken zal hieraan moeten zijn aangepast, doch het verdient aanbeve ling te beginnen op de basis van een 9-jarig droogleggingsplan en na enige jaren het tempo te vertragen, zulks teneinde zo spoedig mogelijk de voor delen te behalen, welke zijn verbon den aan een snelle totstandkoming van de noordelijke zuidelijke dijk van de Markerwaard. Een dezer voordelen is dat met de totstandkoming van de noordelijke dijk het definitieve IJssel- meer gevormd wordt. WEGEN Via de zuidelijke dijk van de Mar kerwaard zullen de wegverbindingen van Amsterdam en de Zaanstreek met Zwolle en het noordoosten van het land met 20 tot 25 km kunnen worden verkort. Ingezonden Mededeling (adv.) door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrjjdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere mid delen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f0.95, f2.40, f8.88, Verscheidene leden vestigden er de aandacht op, dat een deel van het per soneel van de N.S. nog 108 uren per 14 dagen mag werken. De praktijk is, dat zij, die hieronder vallen, deze 108 uren inderdaad volgens rooster per 14 dagen moeten maken of dit aantal uren vrij dicht benaderen. Heeft een dergelijke bepaling in de dienst- en rusttijden voor de arbeiders in het al gemeen en voor het spoorwegperso neel in het bijzonder zich niet over leefd? zo vraagt men. 9 Een woordvoerder van de rege ring te Bonn heeft verklaard dat het kabinet zich beraden heeft over de deelneming aan de spelen te Melbour ne en geen reden aanwezig heeft ge acht voor West Duitsland zich terug te trekken. LONDEN, 15 nov. AFP. De „News Chronicle" bericht in haar editie van donderdag dat geleerden van het Brit se atoomcentrum Harwell een formule van de fabricage van waterstofbom men hebben ontdekt, die een aanzien lijke bezuiniging op de vervaardi- gingskosten betekent. De wetenschap pelijke medewerker van het blad schrijft dat de vervaardiging van wa terstofbommen thans „zo goedkoop is geworden, dat zelfs de kleine landen als Egypte of Israël voorraden ervan zouden kunnen aanleggen". BERN, 15 nov. Reuter. Groot- Brittannië heeft donderdag het voorstel van de Zwitserse tot het houden van een gendheden-conferentie van de hand gewezen. „Het zou geen nut hebben tenzij allen het er over eens waren dat het ogenblik gun stig is", zo luidt het Britse oordeel. uitgegaan, dat de onderlinge verhou ding van het woningbezit van de be staande drie woningbouwverenigingen overeen dient te stemmen met die tussen de bevolkingsgroepen, waar voor zij meer in het bijzonder in het leven zijn geroepen. Een sleutel daarvoor menen burge meester en wethouders te hebben ge vonden in het stemmenpercentage, dat bij de laatstgehouden gemeenteraads verkiezing is uitgebracht op respectie velijk de A.R.P. en de C.H.U., de K. V.P., de P.v.d.A. en de C.P.N. Aange zien de op de V.V.D. uitgebrachte stemmen niet aan een bepaalde wo ningbouwvereniging konden worden toegekend, zijn deze verhoudingsge wijs over de eerderbedoelde drie groeperingen verdeeld. Psychologisch minder juist Er kleven natuurlijk aan deze rege ling bezwaren zegt de minister, maar waar kleven die niet aan? Premiebouw staat uiteraard buiten deze verdeling Psychologisch is deze regeling minder gelukkig, meent de minister, doch voor corrigerend optre den acht hij geen termen aanwezig. BELFAST, 15 nov. Reuter. De plan nen van Hitier voor een inval In En geland in 1940 behelsden ondermeer ook een afleidingsaanval door vijf of zes divisies op de zuidkust van de Ier se republiek. Dit staat vermeld in een donderdag gepubliceerd deel van de officiële Britse geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog. Op 12 oktober 1940 stelde Hitier de operatie-Zeeleeuw de inval in En geland uit en daarmee was ook de aanval op Ierland, die de codenaam „Groen" droeg, van de baan. Maar in de winter van 1940 op 1941 overwoog Hitier opnieuw een inval in Ierland, omdat het een waardevolle basis zou kun' in zijn voor aanvallen op de ha vens in het noordwesten van Groot- Brittannië. BELGRADO, 15 Nov. (Reuter). Uit gewoonlijk betrouwbare bron ld Belgrado wordt vernomen, dat presi dent Tito van Zuid-SIavië er mee heeft Ingestemd de Sowjet-partijlelder Chroesjtsjef te ontmoeten voor een be spreking over de toekomst van het communisme in Oost-Europa, doe# waarnemers geloven, dat die bespre king niet spoedig zal worden gehouden. Dit als gevolg van de toestand In Hon garije. WASHINGTON, 15 nov. Reuter. AFP. In verband met de En gels-Franse actie In Egypte heeft de Amerikaanse regering haar plan, dat voorziet in aanvullende olieleveranties van het westelijk halfrond voor het geval de olie- aanvoer van Europa moeilijkheden mocht ondervinden, in de ijskast geborgen, zo wordt van diploma men. Uiteraard heeft dit geen invloed op NEW YORK, 15 november. Reuter. In kringen van de V.N. heeft men verklaard de berichten dat de Egyptische ambassade te Moskou de Sow jet-regering om „vrijwilligers" had verzocht, niet ernstig op te vatten. Vele afgevaardigden waren van mening, dat de berichten deel uitmaakten van de zenuwoorlog, temeer daar zij niet door Cairo werden bevestigd. Volgens de Syrische gezant te Bonn, die zei uit naam van alle in West- Duitsland geaccrediteerde diplomaten van Arabische staten te spreken, wenst Egypte geen vrijwilligers voor de strijd tegen de Brits-Franse strijdkrachten, nu de internationale politiemacht der V.N. in het land binnenkomt. De Syrische diplomaat voegde eraan toe, dat er in geen enkele Arabische staat Sowjetrussische vrijwilligers zijn. Ingezonden Mededelingen (adv.) De voorhoede van de internatio nale politiemacht der V.N. is don derdagochtend op het vliegveld van Aboe Soeweir nabij Ismailia in de Suezkanaalzone aangekomen. Vijf en veertig Denen en 50 No ren zaten in de drie Zwitserse vliegtuigen, die deze eerste man schappen van het politieleger der V.N. op de grond zetten. Egyptische bevelhebber doodgeschoten PORT SAID, 13 nov. (AFP) Van geallieerde zijde wordt vernomen, dat de generaal, die het bevel voerde over de Egyptische luchtmacht, Is doodge schoten. Hij is aansprakelijk gesteld voor het volslagen falen dezer luchtmacht bij da Brits-Franse luchtaanvallen op Egyptische militaire vliegvelden. de Europese aankopen van Ameri kaanse olie, die langs de normale han delskanalen worden verricht Deze aankopen worden, ondanks de bestaan de dollartekorten, aanzienlijk uitge breid. Het betekent echter wel, dat Euro pa geen gebruik zal kunnen maken van het programma voor gecoördi neerde olieleveranties, dat de Ameri kaanse olie-industrie heeft uitgewerkt voor het geval de olie-aanvoer uit het Nabije Oosten mocht worden onder broken. In gewoonlijk goed ingelichte krin gen te Washington wordt vernomen, dat de Amerikaanse regering, die er naar streeft onpartijdig te blijven in het conflict, dat uit de militaire actie van Frankrijk, Engeland en Israël is voortgesproten, niet de schijn wil wek ken als zou zij deze landen recht streeks willen steunen door ze te hel pen bij hun olievoorziening. Deze hou ding vormt dus eigenlijk een soort mo rele sanctie achteraf. Actie O.E.E.S. Te Parijs wordt vernomen, dat da raad van de O.E.E.S. zich heeft uitge sproken voor een gemeenschappelijka actie van de 17 leden-staten om het hoofd te bieden aan de moeilijkheden, die de Europese voorziening met brandstoffen en andere goederen on dervindt als gevolg van de gebeurte nissen in het Nabije Oosten. GRONINGEN, 15 nov. Prinses Beatrix heeft vandaag een bezoek ge bracht aan de provincie Groningen. Zij werd hartelijk toegejuicht door de be volking. De prinses bezocht het universiteits gebouw, waar 'n tienjarig meisje haar bloemen aanbood. In het sociologisch instituut had prinses Beatrix een be spreking met enkele studenten. De problemen rond Delfzijl kwamen hier ter sprake. In de loop van de middag bezocht de prinses Delfzijl, waar zij zeer hartelijk werd toegejuicht. van de eerste kleine Hongaarse gezinnen, die voet op bodem zetten. De foto is genomen na de aan-J komst in Utrecht.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3