Directeur Zuid-Nederlandse gaat nieuw muziekoelenlokaal bouwen Voorspoedige groei van Chr. middelbaar onderwijs in Zeeland Verkeerstechnische leergang van A. N.W.B. te Goes Goede resultaten bij de N.V. Zeeuwsche Confectiefabrieken Nu al werk voor de Hongaren f Forumavond Herv. en Geref. jeugd, Kapelle Vliegtuigen bombardeerden Scherpenisse Sluitende begroting in Hisse Waardering voor voortvarende minister Sluis in hef teken van de schaatssport Ingezonden Mededelingen (adv.) „Meer ruimte voor het verkeer" GOES, 15 november. „Het verkeer zal tussen 1950 en 1970 verdrievoudigd zijn", aldus de heer A. G. M. Boost, directeur Wegen en Verkeer van de Kon. Ned. toeristenbond A.N.W.B. in zijn ope ningsrede van de regionale verkeerstechnische leergang, vandaag in de Prins van Oranje te Goes. Hij zag dit als gevolg van de gestegen welvaart en de steeds groeiende behoefte aan meer motorische ver voermiddelen. Daarom is een gedegen voorlichting op het gebied van de verkeerstechniek noodzakelijk. De A.N.W.B. houdt zich hier dan ook voornamelijk mee bezig. Toch kan zij nog niet een tiende van alle vraagstukken bestrijden. Dit komt doordat de geaccumuleerde achterstand zich niet gemakkelijk laat inhalen. Zo zal het verkeer zich op vele plaatsen onder gevaarlijke en tijdrovende omstandig heden blijven ontwikkelen. De heer Boost merkte op, dat het niet alleen de verkeersgevaarlijke si tuaties moeten zijn, die de aandacht van de A.N.W.B. hebben. Zij moet zich Verdiepen in alle verkeersvraagstuk- ken, zoals de parkeersaccomodatie, de rechtszekerheid van de weggebruiker en het bijzonder verkeerselement, het plein. STRATEN EN PARKEREN Ir. F. F. Venstra hield na deze toe spraak een voordracht over de vorm geving van straten en het parkeren, Waarbij hij gebruik maakte van licht beelden. Aan de hand van enkele voor beelden schetste hij de verschillende soorten van wegen. Hierbij nam hij als uitgangspunt aan dat de straat moet dienen om het werken, wonen en het zich ontspannen van de mens mo gelijk te maken. Naast de verkeers functie moet dus gelet worden op de recreatieve functie, aldus de heer Venstra. Ook moet ruimte overblijven voor latere uitbreiding. Ruimte moet er ook voldoende ge laten worden om het parkeerpro bleem effectief op te lossen. De aan leg van goede wegen moet gepaard gaan met het aanbrengen van goed aangepaste parkeerplaatsen. Spre ker ging na met welke doeleinden in de stad geparkeerd wordt en in wel ke vorm de capaciteit vergroot kan worden. Volgens spreker dient er met kracht naar te worden gestreefd voorzienin- ?en buiten de rijwegen te verkrijgen, 'enslotte gaf hij ook hier aan de and van lantaarnplaatjes een Overzicht van het aanleggen van weg profielen in bebouwde kommen. Hier bij moet iedere beschikbare ruimte benut worden zowel voor het stilstaan de als voor het rijdende verkeer. HET VERKEERSPLEIN Het verkeersplein, waarover ir. A. t. J. Nap, hoofdingenieur van de ijkswaterstaat, sprak moet eveneens ruim zijn. Het moet voldoen aan de Vier eisen, n.l. zichtbaar, overzichte lijk, begrijpbaar en berijdbaar. Behal ve een goede ligging van deze pleinen, moet evenwel ook het naderende ver keer, tijdig een teken krijgen snelheid te verminderen. Hiertoe dient aan de bebakening van het plein en in het bijzonder van de toegangen zeer veel aandacht te worden besteed. Over deze bebakening (wegmarke ringen) had de heer Boost reeds ge sproken. Deze markeringen zijn van groot belang. Hoe dikwijls komt het niet voor, dat een bestuurder uit bermvrees te veel naar links uitwijkt en ongelukken maakt? Hij toonde aan de hand van enkele lichtbeelden hoe het moet en hoe deze markeringen onderhouden moeten worden. Des te meer zorg dient te worden besteed aan de bebakening wanneer wegtracee en profiel niet voldoen aan de eisen wel ke het moderne verkeer stelt. In de ochtenduren had mr. J. M. Harmsen, chef van de juridische af deling van de A.N.W.B., een voor dracht gehouden over: „De verkeers technische consequenties van enkele begrippen uit de verkeerswetgeving. Met voorbeelden uit de praktijk werd deze speech „geïllustreerd". In Zeeland moet meer industrie komen KAPELLE, 15 nov. In het CJMV- gebouw is vanavond een zeer goed bezochte forumavond gehouden welke werd georganiseerd door de Herv. Jeugdraad en de Geref. jeugdcentrale. Deze avond was een voortzetting van het vorig jaar begonnen gezamenlijk werk van deze overkoepelende orga nisaties van jeugdverenigingen in Ka pelle. Zeer vele onderwerpen zijn van avond ter sprake gekomen en ze wer den vlot behandeld door het forum, waarin zitting hadden de dames mevr. Herselman en mevr. Van Willegen en de heren dr. H. W. te Haar (arts), C. Tramper (raadslid) en J. C. Keim (hoofd der school). De leiding van het forum berustte bij de Ned. Herv. pre dikant ds. E. P. J. Jebbink. De avond werd geopend door de jeugdouderling der Ned. Herv. kerk, de heer P. Oele. Direct ging men toen over tot de be handeling der vele ingekomen vragen. Vooral werd diep ingegaan op het vraagstuk van het wegtrekken uit Zeeland. Als de oplossing hiervoor werd gegeven dat er industrialisatie in Zeeland moet komen om dat wegtrek ken op te heffen. Toen kwamen ech ter de fruitkwekerszonen en -knechts los en toen werd er heel wat gezegd over dit vraagstuk. In zijn slotwoord wees ds. Jebbink nog eens op het nut van dergelijke avonden en sprak de hoop uit dat ze herhaald mogen worden. Mej. Jos de Jager sloot deze goede avond met de dagsluiting. Gemeente Vlissingen kreeg aantrekkelijk aanbod VLISSINGEN, 15 nov. Bijzonder aantrekkelijk is het aanbod van de heer M. C. Witlox, directeur der Zuid Nederlandse Bouw en Handels Combinatie te Vlissingen, het oude houten muziekoefen- lókaal te vervangen door een nieuw stenen gebouw zonder dat dit het gemeentelijk budget zal belasten. Bovendien zal het nieuwe stenen gebouw volledig eigendom blijven der gemeente Vlissingen. kamers ondergebracht, welke benut kunnen worden als klein leslokaal of opbergruimte voor instrumenten. Bo vendien werden toiletten, een garde robe en een hal in het plan opgeno men. Zodra de sloopvergunning voor het houten gebouw wordt afgegeven kan de bouw van dit belangrijk muziek- lokaal beginnen. In het oude houten gebouw brak vorig jaar brand uit waardoor de beide plaatselijke harmoniecorpsen ernstig werden gedupeerd. Een groot deel van hun instrumenta rium ging verloren. De accoustiek in dit houten gebouw liet bovendien zeer veel te wensen over. LANGER EN BREDER De heer Witlox kwam met de ge meente Vlissingen overeen, dat de ge meente slechts het oude houten ge bouw ter beschikking zal stellen even als het bedrag dat van de verzekering werd ontvangen wegens aangerichte brandschade. Hiervoor zal hij op dezelfde plaats waar het houten ge bouw staat een stenen muzieklo- kaal zetten, dat wordt uitgevoerd in traditionele bouw. Het lokaal krijgt een totale lengte van 15 meter en een breedte van 8 meter. Het wordt dus 2 meter langer en 1.50 meter breder dan het bestaande gebouw. SLOOPVERGUNNING Het stenen muziekgebouw zal een oefenzaal bevatten van 11.70 m lang en 8 meter breed. Acht grote ramen dragen zorg voor juiste lichtinval. In het gebouw worden voorts twee zij- B.B. oefening SCHERPENISSE, 15 nov. Vlieg tuigen, die in nood verkeerden, waren genoodzaakt hun bommenlast af te werpen. De projectielen kwamen neer In het centrum van de gemeente Scher penisse. Een grote uitslaande brand en êen kleine brand waren het gevolg. Een belangrijk gebouw was Ingestort en di verse straten waren onbruikbaar door bomkraters. In het Ingestorte gebouw waren verschillende personen aanwe zig, die allen meer of minder ernstige verwondingen opliepen. Direct na de melding rukte de blokploeg van de B.B. onder leiding van de heer D. Kieppe uit. Na verkenning bleek, dat de blok ploeg deze ramp niet aankon en riep de assistentie in van de plaatselijke brandweer. Ook verleende bijstand het mobiel geneeskundig team onder lei ding van dr. A. Kugel uit Poortvliet. De plaatselijke brandweer onder lei ding van de heer Vinjé was spoedig ter plaatse en met groot materiaal pakte men de zaak aan. Weldra boekte men succes en slaagde men er In de brand te blussen. Het mobiel genees kundig team was ook snel ter plaatse (wat een compliment waard Is, daar de leden van alt team her en der op het eiland verspreid zijn) en begon di rect de hulp aan de gewonden te ver lenen, die voor een gedeelte reeds op een veilige plaats waren gebracht. Door deze oefening ls gebleken, dat deze hulptroepen in staat mogen wor den geacht om bij rampen op een snelle wijze hulp te verlenen aan de bevol king. Ook was nog een mobilofoon met bedieningsmanschappen aanwezig. De oefening werd bijgewoond door het kringhoofd van de kring Tholen Z 5, de heer Voorneveld en door de krlng- commandant van de brandweer, de heel Elenbaas. De algehele leiding be rustte bij de heer P. Jagt. Een Rotterdamse werkman stal in xljn woonplaats kostuums, pantalons, elektrische apparaten, luchtbedden en een schrijfmachine. De buit sloeg hij in Helmond op. De man is gepakt. Ingezonden Mededelingen (adv.) „Margriet" het frisse blad van déze tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal lezeressen. Géén wonder: ieder jaar voegen de jongeren zich erby want... Margrietis véél gezelliger! Ds. W. C. van Burgeier in zijn jaarverslag GOES, 15 nov. Het jaarverslag 1955 van de Vereniging voor Christelijke Middelbaar en Voorbereidend Hoger onderwijs geeft een duidelijk beeld van het verenigings- en van het schoolleven. Van deze vereniging gaan het Chr. Lyceum voor Zeeland te Goes en de Chr. H.B.S. voor Walcheren te Middelburg uit, die zich in een gezonde groei mogen verheugen. De secretaris van het schoolbestuur ds. W. C. van Burgeier, haalt in zijn jaarverslag enkele belangrijke momen ten naar voren, o.a. het in gebruik nemen van de noodschool te Middel burg en het openen van het sportveld te Goes. „Onze scholen mogen zich", merkte ds. Van Burgeier op, „verheu gen in een gestadige groei. Waar de Heiland geloof ziet, daar zullen grote dingen gebeuren, ook in de scholen, die aan ons zijn toevertrouwd", aldus de secretaris. CURATORIUM De scriba van het curatorium, de heer J. Thielen, deelt mee dat van 1 sept. 1955 tot 1 sept. 1956 het curato rium niet minder dan twaalf maal bij een is geweest. Moeilijkheden werden ondervonden bij het verkrijgen van voldoende en zo mogelijk bevoegde leraren. Van de nieuwe cursus kon niette min in de bezetting van alle lesuren op redelijke wijze worden voorzien. VERSLAG RECTOR CHR. LYCEUM De rector, dr. D. Barends, merkt op over het algemeen zeer tevreden te zijn over de gedragingen en prestaties 173 leerlingen konden er 143 bevor- van de leerlingen. derd worden. Na het schriftelijk exa- Het schoolregister omvatte op 5 sept. j.L 250 leerlingen, 140 diploma's werden uitgereikt en 53 oud-leerlin gen zijn een academische studie aan gevangen. Tien van de twaalf gymnasiasten en vijftien van de achttien h.b.s.-kandi- daten verwierven het diploma. Het eindexamenwerk gelukte voor 83,33 procent. Het landelijk gemiddelde is ongeveer 81 procent. CHR. H.B.S. VOOR WALCHEREN De directeur van de chr. H.B.S. voor Walcheren toont zich in zijn jaarver slag vooral verheugd over het feit, dat de nieuwe noodschool in gebruik kon worden genomen. In september 1956 konden hierin de lessen begin nen. Ook voor deze (groeiende) school is, aldus de directeur, de bezetting van het lerarencorps een probleem. Met voldoening wordt echter gecon stateerd dat met uitzondering van enkele uren tekenen, alle lessen in de cursus 1955-1956 zijn gegeven. Door de uitbreiding van de school kon de taak van concierge-amanuensis in tweeën worden gesplitst. Van de men werden direct 46 leerlingen toe gelaten, 7 kandidaten moesten worden afgewezen. Voor het examen waren 75 leerlingen aangemeld. Na 14 dagen in een proefklas te hebben plaats ge nomen, werden nog 18 leerlingen aan genomen, totaal dus 64 nieuwe scho lieren. De commissie van toezicht van de Chr. H.B.S. voor Walcheren, maakt tenslotte melding van een gezonde groei van de school en een geregelde voortgang van het onderwijs. Jaarvergadering Zeeuws Chr. Middelb. onderwijs MIDDELBURG, 15 nov. Op za terdagmorgen 24 nov. a.s. houdt de Ver. voor Chr. Middelb. en Voorber. Hoger onderwijs voor Zeeland haar -n J -M! M 1M L "NTA J AWI NISSE, 15 nov. Onder leiding van burgemeester J. D. Jansen kwam de raad gisteravond in vergadering bijeen. De begroting voor 1957 is besproken. Deze begroting sluit op de gewone dienst met een bedrag van ƒ114.000,19; de post on voorzien bedraagt ƒ6686,29. De heer J. Boonman vroeg of een bedrag van ƒ750 voor de wegwijzers in de gemeente niet te hoog is, waarop de voorzitter een en ander nader toelichtte. Aan het begin der vergadering sprak de burgemeester de raad toe over het gebeurde in Hongarije en zeide: „Wij bidden God, dat deze mensen hun vrij heid spoedig mogen herwinnen". Het voorstel om aan de stichting voor huishoudelijke voorlichting ten platte lands een subsidie te verlenen van 36, wegens vergoeding voor zaalhuur voor het houden van kookcursussen werd aan genomen. Zo verging het ook de voor stellen verlenging van subsidie aan de bibliotheek van de herv. kerkeraad (vijf cent per boek) en tot het wijzigen van de bouwverordening inzake het besluit schuilplaatsen bij het bouwen van wo ningen. Tot leden van de woonruimteadvies commissie werden gekozen de heren J. Boonman, C. J. Bos, J. Nieuwenhuize, J. Mol en P. van de Guchte; tot lid van de commissie wering schoolverzuim werd gekozen de heer J. Boonman zulks in de vakature van de heer W. L. J. Harthoorn, die vertrokken is. De heer J. Slabbekoorn werd herkozen tot lid van het Burgerlijk Armbestuur. De be groting van dit armbestuur geeft aan in komsten en uitgaven een bedrag te zien van 7243,92; onvoorzien uitgaven ƒ2554,12. De pachtprijzen zijn opnieuw geschat, waardoor de pachten 655,42 meer zullen opbrengen. Zondag wijdings- en gebeds dienst te 's H. H. Kinderen GOES, 15 nov. Deze week is de wereldbondsgebedsweek van het C.J. M.V. (Y.M.C.A.) en C.J.V.F. (Y.W.C. A.). Overal ter wereld komen de jon- gemensen bijeen om te bidden voor el kaar, voor hun naaste, voor de wereld. Christenen in beweging" is het cen trale thema van deze gebedsweek. De leden van het C.J.M.V. en C.J.V.F. meisjesbond in Ring Goes en Omstre ken, zullen a.s. zondagavond een wij dings- en gebedsdienst houden in de Ned. Herv. Kerk te 's Heer Hendriks- kinderen. De liturgie in deze dienst wordt geleid door mevr. I. A. Jebbink- Paap uit Kapelle en er zal gesproken worden door ds. S. P. de Roos van 's Heer Hendrikskinderen. Na afloop van de dienst zal in het verenigingsgebouw een nabespreking worden gehouden. Bejaarde vrouw te St. Laurens door bus aangereden SINT LAURENS, 15 nov. Gister avond wilde de 78-jarige weduwe Ver- hage uit Meliskerke bij Tida Kira aan de Noordweg te Sint Laurens, de weg oversteken om in de bus te stappen, toen zij door de naderende bus werd aangereden. Met een hoofdwond werd zij, na door E.H.B.O.-ers verbonden te jaarvergadering in het Ned. Koffiehuis zijn, op doktersadvies naar het Gast- te Middelburg. huis gebracht. MIDDELBURG, 15 nov. De directie van de N.V. Zeeuwsche confectiefabrie ken te Middelburg met nevenhedrij- ven te Aardenburg en Bergen op Zoom heeft een tussentijdse bedrijfsmedede ling uitgegeven over de gang van zaken van de N.V. over de eerste tien maanden van het lopende boekjaar. Hierin wordt meegedeeld, dat de personeelsbezetting (voornamelijk vrouwelijk) bij voortdu ring zorgelijk krap was. De loonontwikkeling en de voort durende stijging van overige lasten en kosten hebben ook dc onderneming niet onberoerd gelaten. De snel voort schrijdende technische ontwikkeling in de kledingindustrie vereiste wederom niet onbelangrijke investeringen. Het bedrijf werkte de afgelopen tien maanden zonder storingen. Ook voor de laatste twee maanden van dit boekjaar heeft het voldoende opdrachten ontvan gen. De verkopen voor levering voorjaar 1957 ontwikkelen zich naar tevredenheid van de directie. De produktiviteit werd o.m. gunstig beïnvloed door het tijdig beschikbaar hebben van de benodigde grondstoffen, hoewel de tijdige ontvangst van deze materialen voor de directie een voortdurende zorg blijft. De directie meent evenwel te mogen verwachten, zo besluit de bedrijfsmededeling, dat on voorziene omstandigheden voorbehouden de resultaten over 1956 niet achter zullen blijven bij die van het vorige boekjaar. Bij Zuid-Nederlandse en en op „De Schelde" VLISSINGEN, 15 nov. De Zuid Nederlandse Bouw en Handelscombi natie te Vlissingen is bereid een zeer belangrijk deel der mannelijke Hon- haarse vluchtelingen, welke in Zee land worden ondergebracht, op te ne men in het arbeidsproces. Zij kunnen geplaatst worden in de nieuwe fabriek van deze maatschappij, of op de bouw werken. De directeur der maatschap pij, de heer M. C. Wislox voerde in middels een bespreking met de per soneelschef der Kon. Mij. De Schelde, de heer A. Verdonk, die eveneens be reid is, werkgelegenheid te bieden aan Hongaarse vluchtelingen. De bouw maatschappij verklaarde zich voort» bereid deze groep woongelegenheid te verschaffen. BETERE HUISVESTING Naar het in de bedoeling ligt van het Nationaal Comité zullen in het kamp Biggekerke alleenstaande man nen worden ondergebracht. Daar dit kamp voor huisvesting van vluchtelin gen moet worden ontraden, heeft de directie der Zuid Nederlandse één van haar fabriekshallen ter tijdelijke huis vesting beschikbaar gesteld. De hal heeft een grondoppervlak van ca. 600 meter en is gelegen tegenover de P.Z. E.M.-Centrale. Registratie en onder zoek der vluchtelingen kan hier snel plaatsvinden terwijl men in de onmid dellijke nabijheid is van bestaande in dustriekernen, waardoor opneming in de samenleving en arbeidsproce» slechts in de hand gewerkt wordt. Noodschool Chr. H.B.S. op 24 nov. officieel open MIDDELBURG, 15 nov. Zaterdag middag 24 nov. a.s. om 4 uur zal Dr. J. B. Drewes, chef-directeur van d» afd. V.H.M.O. van het Min. van On derwijs te Den Haag de officiële ope ning verrichten van de noodschool der Chr. H.B.S. voor Walcheren aan de Espenlaan te Middelburg. Na de plechtigheid kan het gebouw door belangstellenden worden bezich tigd. De middagvergadering (om 2 u.) in de Concert- en Gehoorzaal, waarbij de toespraken zullen worden gehou den, is eveneens voor belangstellen den toegankelijk. Deltawet en Drie-eilandenplan 's-GRAVENHAGE, 15 nov. Do commissie van rapporteurs uit da Tweede Kamer kon ermee instemmen, deelt zij mede, dat de minister van verkeer en waterstaat niet op de tot standkoming van de Deltawet heeft gewacht. Om een aanvang te maken met de aanleg van de stormstuw in de Hollandsche IJssel en een werkha- ven bij Hellevoetsluis en nu ook met die van een bouwpnt in het Haring vliet en dat hij ook met het Drie- eilandenplan wil laten beginnen. Op grond van de aanneming van do begroting voor 1956, waarin hiervoor een post was opgenomen, was de mi nister daartoe volledig gerechtigd en uitstel van het aanvatten van dit werk zou te betreuren zijn geweest, daar 't gevaar voor de bewoners van het Del tagebied dan langer zou hebben ge- duura. Toch achtte men het weinig bevre digend, dat op deze wijze tot op ze kere hoogte wordt vooruitgelopen op de principiële beslissing, welke eerst door de aanneming van de Deltawet kan worden genomen. Vele leden gaven uiting aan hun be zorgdheid over de gang van zaken met betrekking tot de plannen, welke da rijkswaterstaat heeft t.a.v. de Bies- bcsch. Zij hadden de indruk, dat er voortdurend voortgang wordt gemaakt met de werkzaamheden aan een totala inpoldering van dit gebied. Dit achtten zij niet in overeenstem ming met de door de regering gedana toezegging een algemene uiteenzetting over dit probleem te geven alvorens verdere beslissingen zouden worden genomen, waarop men in feite niet meer kan terugkomen. Volgende week zaterdag SLUIS, 15 november Op zaterdag 24 november staat Sluis in het teken van de schaatssport. Niet dat er ge schaatst zal worden, doch de wed strijdrijders komen dan uit in een Wallenloop, welke in de middaguren wordt gehouden, 's Avonds volgt dan de prijsuitreiking van de vier gehou den wedstrijden in de afgelopen win ter. Er moeten ruim 100 prijzen van eigenaar verwisselen. De prijsuitrei king zal worden afgewisseld met het vertonen van enkele films. Zeeuwse zaalhandbal- competitie begint zaterdag weer MIDDELBURG, 15 nov. Zaterdag wordt weer een aanvang gemaakt met de Zeeuwse zaalhandbalcompetitie. Ook nu worden weer alle wedstrijden gespeeld in de veilinghal te Middel burg. Hoewel de indeling nog niet ge heel gereed is, wordt niet langer ge wacht. Er zal dit seizoen niet alleen op za terdagavonden worden gespeeld, doch voor de junioren ook op zater dagmiddagen. Het programma voor za terdag luidt als volgt: heren 1ste klas se: HellasE.M.M.; TonidoMara thon; herem 2de klasse: Volharding- Marathon 2; dames 1ste klasse: Mara thonZeeland Sport; HellasE.M.M.i dames 2de klasse: TonidoWalcheren! jongens: VolhardingE.M.M.; Tonido —Olympus; Tonido—Marathon; Olym pusHellas; VolhardingZeeland Sp. Z.K.H. Prins Bernhard zal op 3Q november te Hoek van Holland het radarnet voor de Nieuwe Waterweg officieel in gebruik stellen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2