Eike Russische aanval op HAY0 wordt beantwoord met atoombom Hongaarse regering wil over hulp praten met Hammarskjoeld Nieuwe ziekenfondsverzekering (vrijwillig) voor bejaarden Rijn-IJsseliinie niet meer voornaamste verdediging Tienduizend verzetsstrijders reeds naar Siberië gedeporteerd gSo£? SS fTf Tffl T« W TT M I *1 CHEF-STAF VAN S. H. A. P. E. VERKLAART: Radarstations moeten verrassing voorkomen GEDREVEN DOOR DE HONGER \Cds Ucas DOOR DE WERELD Vrouwelijke minister gegriefd door vrouwelijk kamerlid Voorziening afstands- gas wordS gecoördineerd Gehele premie wordt 1.- oi 50 ct. per «eek Hoed van ,rode deken' Z'^rST""°"°T wordt verloot Hoedjes-Nina" nu in Melbourne f oofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes, J elefoon 2438 (b.g.g. voor redactie rnwem V V W „Knippen en scheren' straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 B «ft Bm 1 9 B H I MM MM l« I B Cl Mm Ffl I M IB Hnf zie Pagina 8 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, B SERI H 9 111 I» I II M IN II I Jll "N <T Tel. 326; Terneuzen: Dljkstraat 26-28. B U §*8 g I II gl/||||||^|gg Op- en ondergang van Zon en Maan: Exploitatie: B i I I k II W MÊ M I B I I I I I I I I I I I I I I I Zaterdag: Zon op 8.05 onder 16.46 Ocsterbaan Le Cointre N.V., Goes. jLé %Jf U 1/gL W W \J V H 1# Wl W A# A WH. Ml u. Maan op 16.13 u., onder 7.01 u. Hoogwater zaterdag 17 november: ?2bTZe*«S /A Der kwartTah Vüssingen: 0.53 u. 2.16 m„ 13.07 u. 2.12 „osse nummers «3 cent. PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 2.27 m. Wemeldinge: 2.31 u. 1-83 m., PubH^k'nabouter^lO^cent per woord 12e Jaargang No. 3554 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Vrijdag 16 november 1956 M^u^l/tS mf" (Van een speciale A.N.P.-correspondent) PARIJS, 15 november „Reeds twee jaar geleden heeft de N.A.V.O. de beslissing genomen, dat op iedere agressie van de zijde van Rusland tegen een van de leden dezer organisatie geantwoord zal worden met een aanval met atoombommen. Indien de Russen er dus van overtuigd kunnen worden dat, ook indien zij aanvallen met de conventionele wapenen zoals tanks, artillerie en gewone vliegtuigen, wij ook hierop met het atoomwapen zouden antwoorden, zou dit alleen maar in hun eigen voordeel kunnen zijn. Wij zouden n.l. bij een Russische aanval op West-Europa nimmer de enorme hoeveelheid tanks en ook dezelfde effectieven aan grond strijdkrachten kunnen opbrengen, waarover de Russen beschikken en onze verdediging moet dus noodzakelijkerwijze gebaseerd blijven op een ddellijke vergeldingsactie door middel van het atoom wapen". Aldus verklaarde heden de chef-staf van S.H.A.P.E., generaal Cortland van Rensselaer Schuijler, tegenover een groep Nederlandse journalisten, die thans een bezoek brengt aan de N.A. V.O. Aanval op het Midden- Oosten Een aanval door Rusland op het Midden-Oosten, zo zei hij verder, zou een aanval op de N.A.V.O.-ves- ting betekenen en de Russen zullen wel zo verstandig zijn, r 'et openlijk een dergelijke aanval te ontketenen. In ieder geval is het echter wel zo, dat het evenwicht en de krachtverhou ding in het Midden-Oosten door de le vering van wapens door Rusland ern stig is gestoord. Een aanval op het westen van Berlijn, op de daar gesta tioneerde Amerikaanse, Franse en Engelse strijdkrachten, zou, aldus de chef-staf van de S.H.A.P.E., een aanval betekenen in de zin van het N.A.V.O.- verdrag. In ieder geval zou onmiddel lijk geantwoord kunnen worden. Kleine grensaanvallen Bij een aanval, uitgevoerd door een van de satelietstaten, zouden de N.A. V.O.-landen steeds trachten het con flict te begrenzen. Kleine grensaan vallen zouden dus niet onmiddellijk de aanleiding zijn tot een atoomoorlog, zo zeidu hij. Op een vraag, of een aanval van Oost-Duitsland op West-Duitsland een atoomaanval zou uitlokken, antwoord de generaal Schuijler ontkennend. Russen bepalen tijdstip Generaal Schuijler verklaarde verder, dat aangezien de N.A.V.O. een verdedigingsorganisatie is, een aanval alleen maar kan volgen van de zijde der Russen. Deze hebben bijgevolg het voordeel, zelf te kunnen beslissen op welk tijdstip en welke plaats zij even tueel een aanval zullen ontkete nen. Een dergelijke aanval zou echter zo lang door een schild van geallieerde strijdkrachten in Europa opgehouden dienen te worden, als nodig is om aan die kant de luchtstrijdkrachten in staat te stellen van hun bases rond om Rusland op te stijgen en vandaag „alle militaire bronnen van het Sow- jet-emperium op grondige wijze te vernietigen". Wapen tegen verrassing Tegen een verrassingsaanval zijn de Ver. Staten dan gewapend door het gereedkomen van een net van radar stations in Canada en in de Ver. Sta ten zelf, een net, dat binnen twee of drie jaar ook langs het „IJzeren gor dijn" zou zijn opgericht en dat zal lo pen van de noordelijke punt van Noor wegen tot in Turkije en dat bij over vliegen door Russische vliegtuigen on middellijk het veiligheids- en vergel dingssysteem in werking zal stellen, dat, indien zij aanvallen, zij met een onmiddellijke vernietiging worden be dreigd. Generaal Schuijler zeide verder van oordeel te zijn, dat de Russen thans de middelen nog niet bezitten, de Amerikaanse bases, waarop de lange afstandsbommenwerpers ge stationeerd zijn, die een eventuele vergeldingsactie moeten uitvoeren, met kans op succes aan te vallen. Binnen een periode van vijf tot tien WANNEER ATOOM BOMMEN De chef-staf van de Shape heeft verklaard, dat de Westerse lan den (NAVO) zich onverwijld met atoombommen tegen Rusland zul len verdedigen: a. wanneer Rusland een der Na- vo-landen aanvalt; b. wanneer Rusland een aanval op het Midden-Oosten doet; c. wanneer Rusland de bezet tingstroepen van W.-Berlijn aanvalt. jaar is dit misschien echter wel het geval, zo zeide hij. Rijn-IJssellinie Met betrekking tot de Rijn-IJssel- linie (de oorlogstaak van de 4e divisie) verklaarde de chef-staf van S.H.A.P.E. DE BILT ZEGT: Bewolkt. Veel bewolking met plaatselijk nog wat regen, maar ook verspreide op klaringen. Overwegend matige wind tussen west en noordwest. Weinig ver andering in temperatuur. Inwoners van de Egyptische stad Port Said hebben een massale over val gepleegd op een grote voedsel opslagplaats in een van de buitenwij ken van de stad. Het begon allemaal met een paar zwervers, die hongerig de opslagplaats binnendrongen, maar het duurde niet lang of honderden maakten zich meester van het voed sel, dat zij even later heftig moesten verdedigen, toen zij op korte afstand van de opslagplaats op een grote me nigte stuitten, die ook op weg was om voedsel te veroveren. Deze foto laat zien hoe een jong Egyptisch meisje haastig wat blikjes voedsel bijeengraait, terwijl een jon gen in de verwarring van de overval een aantal blikjes in de plooien van zijn kleedt verzamelt. Tweede groep vluchtelingen arriveert zondag DEN HAAG, 15 nov. De extra trein die in de afgelopen nacht om kwart voor één opnieuw naar Wenen is vertrokken wordt zaterdag of zon dag in ons land verwacht met de tweede groep vluchtelingen uit Honga rije. Hammarskjoeld in Rome ROME, 15 nov. Hammarskjoeld is vandaag te Rome aangekomen, waar hij verklaarde te verwachten, dat hij vrijdag uit Napels naar Egypte zal vliegen. Daar zal hij met president Nasser spreken over de voorwaarden waarop de politiemacht van de V.N. in Egypte haar werkzaamheden zal verrichten. NEW YORK, 16 november (Reuter) De Hongaarse regering is bereid vertegenwoordigers naar Rome te zenden om daar met de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, te spreken over de hulpverlening aan Hongarije. Een woordvoerder van de Hongaarse delegatie bij de Ver. Naties verklaarde donderdag in New York, dat een officiële mededeling uit Bloedapest, waarin dit verklaard werd, aan bet secretariaat van de Ver. Naties in New York is gezonden. Intussen wordt Boedapest overstroomd met berichten over het deporteren van Hongaren door de Russen, ondanks een verklaring van Kadar, dat zijn regering met de Russen overeen is gekomen, dat geen enkele Hongaar uit zijn land zal worden gebracht. Alhoewel er niet velen zijn die zelf deze deportage hebben waargenomen, neemt men in westerse diplomatieke kringen te Boedapest aan, dat de be richten hierover in hoofdzaak juist zijn. Radio Boedapest heeft woensdag avond ].l, gemeld dat de Hongaarse spoorwegarbeiders, die het werk had den hervat, na het bekend worden van de deportaties opnieuw in staking zijn gegaan. Volgens geruchten zijn tot dusverre tien tot zestienduizend Hongaren in afgedekte spoorwegwagons over de grens gebracht. Zij zouden in een ge- gied ten zuidoosten van Boedapest zijn samengebracht, waarna woensdag j.l. drie, elk uit twintig wagons samenge stelde treinen, met de weggevoerde Hongaren zouden zijn vertrokken. Grote betoging Te Wenen is telefonisch van een be trouwbare bron te Boedapest verno men, dat tienduizend Hongaarse ar beiders donderdag voor het parle mentsgebouw te Boedapest hebben be toogd tegen het wegvoeren van Hon garen door Russen. Derde faze Vluchtelingen geloven, dat een der de faze in Hongarije zal beginnen, na de openlijke strijd en het daarop vol gende passieve verzet van dit ogen blik. Zij geloven, dat de derde faze een periode van Intense politieke activiteit zal zijn, waarin wellicht aan de arbei ders concessies zullen worden aange boden als zij het werk hervatten en een vergelijk met betrekking tot hun dringdste eisen aanvaarden. DURHAM, 14 nov. (Rtr.) Studenten van de universiteit van Durham hebben woensdag de hoed gestolen van de ,rode deken' va», Canterbury, dr. Hewlett Johnson, toen deze in een lokaal van de universiteit op een bij eenkomst het woord voerde. Zij zullen de hoed verloten en het geld storten in het fonds voor hulp aan Hongarije. De deken had maandag ver klaard, dat het Westen verant woordelijk is voor de gebeurte nissen in Hongarije. lc Wereldcongres voor weduwen en weduwnaars DEN HAAG, 16 nov. Het eerste „wereldcongres voor weduwen en weduwnaars" zal van 1 t.m. 3 juni '57 in Duitsland of België worden gehou den, in navolging van het jaarlijks» vrjjgezellencongres. Ook hiervan is de initiatiefnemer de gemeentesecretaris van Grevenbicht, die talloze brieven ontving van weduwen en weduwnaars van vrijwel iedere nationaliteit. In Algerië zijn vijftien opstandelin gen gedood. De Nederlandse atletiekploeg, die zich met de coach de heer J. Groota- wal, nog in Melbourne bevindt, zal op 22 november per vliegtuig naar Ne derland terugkeren. Jesse Owens, de atleet die in 1936 vier gouden olympische medailles won is in Melbourne aangekomen, waar hij de spelen van 1956 zal bijwonen als persoonlijke vertegenwoordiger van Eisenhower. Begroting M.W. aangenomen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 15 nov. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer hedenmiddag da begroting van maatschappelijk werk aangenomen. Hare Excellen tie Mej. Klompé verklaarde nog maals, dat alles in het werk zal worden gesteld om de behuizing der Ambonezen te verbeteren. In antwoord op de vraag van de heer Scheps, antwoordde de minister, dat de regering inderdaad tot verho ging van de voor de vluchtelingen uit getrokken begrotingspost, indien zou blijken, dat de door particulieren be schikbaar gestelde gelden voor de Hongaarse refugé's niet toereikend zijn. Dr. Klompé verzette zich legen de suggestie van mevr. Ploeg de gezins oorden voor onmaatschappelijken op te doeken, omdat ze een niet-toelaat- bare vrijheidsbeperking vormen. De minister voelde zich door deze opmerking gegriefd. De oorden zijn er juist om de onmaatschappelijken op te voeden tot vrijheid. Militaire staatsgreep in Indonesië verijdeld DJAKARTA, 15 nov. (Rtr.) Het in Djakarta verschijnende nationalis tische dagblad „Merdeka" heeft don derdag gemeld, dat een staatsgreep door enige Indonesische officieren van de landmacht, die zou worden ge steund door „een groep politieke lei ders" door een tijdig optreden is ver ijdeld. verder nog, dat de sedert 1954 nage streefde zg. „forward strategy" thans dusdanig ontwikkeld is, dat aangeno men mag worden, dat een eventuele Russische aanval (vooral wanneer men over de twaalf Duitse divisies kan be schikken) met ondersteuning van het atoomwapen dicht bü het „IJzeren Gordijn" met succes kan worden opge vangen. Het is dus zeker niet meer zo, dat de voornaamste verdediging op de Rijn-IJssellinie zal worden gevoerd. Voordat de Russische strijdkrachten tot daar zouden zijn doorgedrongen, zou de vergel- dingsaanval van de Amerikaanse lange afstandsbommenwerpers in Rusland zijn vernietigend werk reeds hebben gedaan. De Zeeuwse gasprijzen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 16 nov. „In ons land bestaan grote verschillen in de gasprijzen, die in Zeeland en Bols- ward gelden", aldus het CH-Tweede Kamerlid Beernink, toen vannacht het wetsontwerp voor een landelijke gas- voorziening in behandeling werd ge nomen. Dit ontwerp beoogt: a. deelname in de financiering van een op te richten Nederlandse N.V., die de afstandsgas- voorziening in ons land zal coördine ren, en b. het aanwijzen van de rijks dienst Gasvoorziening als tak van rijksdienst. Voorgesteld wordt met f 200.000 deel te nemen en een garan tie van 2 miljoen te verlenen. Tweede Kamer z. h. s. akkoord mei DEN HAAG, 15 nov. Na een vinnig debat heeft de Tweede Ka mer z.h.s. vanmiddag het wets ontwerp aangenomen tot regeling •Ntes de zie!:erf->ndsverzekering voor bejaarden. Wanneer zich ook de Eerste Kamer met het wets voorstel verenigt, zal een vrijwil lige ziekenfondsverzekering tot stand zijn gekomen, waaraan alle bejaarden kunnen deelnemen, wier inkomen een bedrag van 3.400,per jaar niet over schrijdt. De verzekerde bejaarden zullen een premie moeten betalen van circa 1,per week, voor welk bedrag ook hun echtgenoten (en eventuele kinderen beneden de 16 jaar) verzekerd zijn. Deze premie dekt de helft van de kos ten. Bejaarden, wier inkomen be neden 2.400,per jaar ligt, be hoeven slechts 0,50 per week te betalen. De premie-reductie voor bejaar den, welke thans van kracht is bij de vrijwillige verzekering komt hierdoor te vervallen. De heer Hazenbosch (A.R.) wilde nog verder gaan, en wel door het cre- eren van een tweede groep, nl. die tussen f 3400 en f 4200 inkomen heb ben. Deze bejaarden zouden dan de volle kostprijs moeten betalen, nl. rond f 2,per week. Dit amendement dat mede namen KVP en CH werd ingediend, werd echter verworpen. MELBOURNE, 16 nov. (ANP) De veelbesproken Nina Ponomareva van de vijf hoedjes is blootshoofds te Mel bourne gearriveerd. Ze droeg in de ene hand een boeket bloemen en pro beerde met de andere de vele hand tekeningenjagers tevreden te stellen. Douanebeambten baanden voor haar een weg door de menigte, totdat deze taak werd overgenomen door zwaar gebouwde leden van het Russische ge zelschap, worstelaars en gewichthef- fers, die zorgden dat de discuswerpster in een ommezien de wachtende bus kon bereiken De Argentijnse communistische partij mag niet deelnemen aan de al gemene verkiezingen die volgend jaar zullen worden gehouden, omdat de partij niet democratisch is, heeft een Argentijnse rechter bepaald. Een waar legers van helpers en helpsters stond in de Jaarbeurs- ballen te Utrecht gereed toen daar woensdagavond laat de eerste 670 Hongaarse vluchtelingen die In Nederland zullen worden onder gebracht, uit Tralskirchen r~ Oos tenrijk arriveerden. Deze foto Iaat zien hoe oud en jong en ook zéér jong met koffie en soep werden gelaafd om wat te bekomen van de lange reis en de gruwelen van de laatste weken

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1