Souburgse perikelen rond privé-verbindingsweg een Het verwisselde testament HOUTVESTER Halve eeuw Nederlands kaascontrolestation Vlissingen of Breskens haringhaven PHILIPS „Infraphil' pagina 9 Middelburgs zonnescherm zal moeten verdwijnen manchester Nederlands kaasmarkt begrip van soliditeit Vaardigheidsproeven „Volharding" Goes OUD ENGELS VERHAAL Uitbreidingsplan in Rilland vastgesteld Uitbreiding elektriciteitsnet in Ellewoutsdifk DivHerdan 15 november 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Deuk in petroleummaai MIDDELBURG, 14 nov. Twee gulden korting op de vordering van de ambtenaar van het O.M., mr Ph. M. Schenkenberg van Mierop, heeft de kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh, woensdagmorgen gegeven aan mevr. P. A. W.-W. uit Souburg, die het gebeurde al op 2 april van dit jaar over het land van de heer J. C. van S. had gelopen. Twee gulden korting, omdat me vrouw zich eigenlijk de doorgang had gekocht vooracht gulden. Aan Van S. had zij namelijk acht gulden betaald, voor welk bedrag haar kleinzoontje en een vrindje zich mochten bekwamen in het aanleggen van een bescheiden he- renbaan. Dit pad diende dan als korte verbindingsweg tussen me vrouw W. en hare dochter. Een privé-verbinding dus, om de fami liebanden niet te doen verslappen. Maar op 2 april had mevrouw toch weer op het land van Van S. gelo- pen; hij Van S. fungeerde als getuige had het zelf gezien. Blijkbaar was de snelle weg, om dochterlief aan het hart te druk ken, nog niet kort genoeg Op 4 juli j.l. was mevr. W. ook al voor de kantonrechter verschenen; toen hield zij echter vol, dat zy ge bruik had gemaakt van het speciaal - voor haar aangelegde plaveisel. Van S. stelde woensdagmorgen voor, om het gehele geval maar ongedaan te maken verdachte had immers al acht gulden betaald voor de doorgang Nadat de ambtenaar 5,had ge- aist, vonr'ste de kantonrechter drie gulden (subs. 1 d.) „om de goede ver standhouding in Souburg te bevorde ren", zoals hij zei. £te Radio* <xtii HILVERSUM I (402 m.). KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.25 Loui ge, opera (acte IV>. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Ko< rzang. 12.00 Angelus. 12.03 Gr. 12.80 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Koperkwart, en solist. 18.45 V. d. vrouw. 14.00 Lichte muz. 14.30 Vrouwenkoor. 15.00 Schoolradio. 15.30 Pianoduo. 16.00 V. d. zieken. 17.00 Boek- bespr. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Koersen. 17.45 Lichte muz. 18.05 Amus.muz. 18.30 Vragenbeantw. 18.45 Pianospel. 19.00 Nws. 19.10 Regeringsuitz.: Bouwen in de winter: Rubriek „Verklaring en toelich ting". 19.20 Regeringsuitz.: Emigratie praatje van H. A. van Luyk. 19.30 Gram. 20.30 Act. 20.45 De springplank. 21.0 Geschenkenprogramma voor St. Nicolaas. 22.00 Promenade ork. en soliste. 22.35 Wereldkampioensch. dammen 1956. 22.40 „Gelukkige huwelijken", caus. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. en damber. HILVERSUM H (298 m.). VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8 50 V. d. vrouw. 9.40 School radio. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.35 Orgelspel. 11.00 V. d. kleuters. 11.20 Ka merkoor. 11.35 Wat doe je voor de kost. AVRO: 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Orgel en saxofoon. 13.55 Koersen. 14.00 Sopr. en piano. 14.30 Lit. progr. 14.50 Gevar. progr. VARA: 16.00 Gram. 16.20 Muz. causerie. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Dansmuz. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.50 Vakvereni- [ingsnieuws. 19.00 V. d. kind. 19.10 Meis- leskoor. VPRO: 19.30 Ons adres, caus. 9.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Orgelconc. 20.30 Int. bijstand, rep. 20.40 Het onderwijs nu. VARA: 21.00 Dansmuz. 21.30 Ëtherforum. 22.10 Buiten lands overz. 22.25 Exotische klanken. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, causerie. 22.50 Avondwijding. VARA: -23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00—21.30 Relais v. d. Vlaamse TV: Onkel Bonaparte, toneelstuk. BRUSSEL (324 m.). 12.00 Ork.concert. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Koorzang. 16.00 Koer sen. 16.02 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.10 Lich te muz. 17.45 Gram. 18.10 Zang en piano. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. "9.45 Idem. 20.00 Ork.conc. 20.45 Kunst- kaleidoscoop. 21.00 Ork.conc. (vervolg). 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.11 Volksliede ren. 22.40 Gram. 22.55—23.00 Nws. Ingezonden Mededeling (Adv.) De directeur van een Middelburg se N.V., W. J. T. K., verscheen voor het hekje, omdat hij in sept. j.l. aan de gevel van een damesmodemaga zijn in de Noordstraat een zonne scherm had bevestigd, zonder toe stemming van de gemeente, 't Was trouwens te groot, dat scherm. Het stak buiten de stoeprand en het dient er tien centimeter binnen te hangen. Een en ander kwam aan het licht, toen een vrachtauto het scherm ramde. Nu hangt dat scherm er al veertig jaar, zoals verdachte zei (kennelijk kwali teit!). Voorheen bestond de str.aat uit een drietal banen, waarvan de brede middelste voor het rollend verkeer was. Twee smallere baantjes weerszij den waren het domein van de voet gangers. Toen de Noordstraat een nieuwe bestrating kreeg, werd de ry weg breder, de smalle paadjes kwamen te vervallen. Dit nu, zo zei. K., is niet per publicatie bekend gemaakt. Ook heeft de gemeente hem hier nimmer op geattendeerd. OPDRINGERIGE AUTO'S „De gemeente behoefde dit niet be kend te maken, omdat het iets lande lijks was" zo zei de ambtenaar, vorder de een formele boete van een gulden en zei, dat de schermen zullen moeten verdwijnen. De auto's gaan in de hoog te en in de breedte alles verdringen. K. had nog gezocht naar de vergun ning, die eens, veertig jaar geleden, door de gemeente moet zijn verstrekt. Een kopie kon de gemeente hem ook niet meer verstrekken, omdat vele be scheiden in 1940 verloren zijn gegaan. De kantonrechter vonniste conform. De petroleumventer K. S. uit Mid delburg werd in de Leliestraat verbali- seerd, omdat hij in het bezit was van twee ijzeren maten, die niet waren voorzien van een geldig keurings- merk", „zijnde een kleine letter B in drukvorm". In de twee-litermaat zat trouwens een deuk, binnenwaarts ge richt; de klanten werden de inhoud van die deuk dus tekort gedaan, het geen voor ambtenaar en kantonrechter aanleiding was om twee boeten van drie gulden (elk subs. 1 d.) te eisen en te vonnissen. NIJVERE SLAGER De slager A. J. de P. uit de Zeeuw se hoofdstad overtrad de arbeidswet, toen in de prille morgen van de 28ste september, om half zes, zijn bediende P. W. zich in de slagerij ophield, zich bezig houdende met het beenhouwen. W. had eerst om half acht mogen beginnen. Mr. F. W. Adriaanse, die als gemach tigde van verdachte optrad, zeide, dat het grote personeelstekort de slager in die richting had gedreven. Het feit werd namens verdachte erkend. Mr. Schenkenberg wilde de slager, die inderdaad in een vervelende posi tie is geraakt, de raad geven overleg te plegen met de arbeidsinspectie. Vonnis en eis moesten echter werden gesteld op 70,subs. 14 d., omdat reeds eerder een boete van 60, moest worden opgelegd. Uitvoering op „Vrederust" BERGEN OP ZOOM, 14 november. In het kader van de ontspanningsavon den voor patiënten en opwonenden zal de Chr. reciteervereniging Vondel" uit Zwijndrecht op zaterdag 24 november a.s. een toneelavond op de inrichting ver zorgen. Opgevoerd zal worden het to neelstuk „De familiedictator". Deze uit voering wordt gegeven in het ontspan ningslokaal. Donderdagavond treedt voor patiënten en personeel op het koor van de ontspanningsvereniging uit Hooger- heide. Rode Kruis collectes voor Hongarije OOSTKAPELLE, 14 nov..!Door de afdeling Noord-West Walcheren van het Ned. Rode Kruis is ten bate van de vluchtelingen uit Hongarye een collecte gehouden. De opbrengst bedroeg totaal 8.220,27. Hiervan werd in Aagtekerke byeengebracht 1.350,—, in Domburg 1.950,42, In Grijpskerke 1.278,60, in Meliskerke 1.304,80 en in Oostkapelle ƒ2.336,95. Langs wegen van garanties" 's-GRAVENHAGE, 14 nov. Vanmorgen heeft het Nederlands Kaascontrolestation te Utrecht het vijftigjarig bestaan gevierd met een bijeenkomst in hotel „De Wit- tebrug" in 's-Gravenhage. Bij deze herdenking werd er de aandacht op gevestigd, dat dit oudste controlestation in de kaas sector destijds door de boeren zelf is opgericht. Het was in de tijd, dat de reputatie van Nederland als belangrijk zuivel exporterend 'i^dedelinj? (adv kwatta repe Beperking van het olieverbruik in Zweden STOCKHOLM, 14 nov. (Reuter). De Zweedse minister van handel Lange, heeft het parlement voorgesteld alle ver keer van motorvoertuigen gedurende de weekeinden te verbieden en de olieleve ranties voor centrale verwarmingen met ongeveer 20 pet te beperken. Het is zyn bedoeling, dat deze beperkingen tot juni 1957 worden gehandhaafd. GOES, 14 nov. Dinsdagavond hield de gymnastiekvereniging „Volharding" het tweede deel der vaardigheidsproeven. Ditmaal was het de jeugd, welke de proeven aflegde. Geslaagd zijn: Meisjes A: Joz. Witte, W. den Toonder, K. de Fouw, A. Korstanje, C. v. d. Stoipe, A. Jansen, I. Kaan, M. Coppoolse, J. Schouten, W. Ossewaarde, C. Hoogeste- ger (allen voor de le maal), M. Linden- berg (2 x), I. de Klerk (2 x), N. Steen- hart (3 x). Afgewezen 1. Meisjes B: R. Mijnsbergen (2 x), J. de Jonge (2 x), R. de Kok (1 x), M. Moens (3 x), J. Polfliet (2 x), A. Murk (lx), W. Taekema (2 x), B. Korstanje (3 x), I. Brouwer (3 x), E. van Driel (2 x), N. Geense (2 x), A. Sturm (3 -x), A. Stolk (3 x). Jongens A: K. Breen (2 x), W. Schrij ver, W. Huis in 't Veld, B. Koole, B. Dijkstra (allen le maal). Jongens B: J. v. d. Zande (8 x), R. Does (2 x). De jury bestond uit de heren C. van Weele te Krabbendijke en Chr. Welle- man te Kapelie. (Vervolg van pag. 7) tegenwoordigers er niet over denken naar Vlisingen te komen en daar te kopen. Doordat de handel dus verstek laat gaan in Vlissingen moeten de vis sers noodgedwongen in Breskens mij nen. Behoud mogelijk En móet de haringhandel uit Bres kens verdwijnen? Een welvaartsbron, waarop als het ware deze hele plaats dryft? Is de noodzaak hiertoe aanwe zig? Onomwonden kunnen wij zeggen: neen. Nóg niet. Nóg hoeft de haring- handel niet om te zien naar een snellere wijze van afvoer. Nog heeft de Nederlandse haringhandel een belangrijke plaats op de Duitse markt. Nu, nog steeds, Maar stréks? De Duitse haringkotters voeren zo wel in Vlissingen als in Oostende hun transito-haring aan. Bovendien beste den zij buitengewoon veel zorg aan de gevangen haring. Of, zoals een des kundige ons mededeelde: de Duitsers passen 'n intensievere behandeling toe, waardoor hun haring zelfs na vier da- Ingezonden Mededelingen (adv.) 'n. SCHUTTERSVELD PRODUCT. Spit Philips „Infraphil" weg pijn! PHILIPS „Infraphil" zo gemakkelijk in uw gezin met dieptewerking Dit infrarood bestra lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij spierreuma- tiek, verstuikingen, ver wondingen, steenpuis ten, verkoudheid, win terhanden en -voeten. 101) „Jonker Dick", zei ze met bevende stem en nauwelijks hoorbare stem, „u moet wachten tot jonker Justin het u vertelt. Hij is naar Londen om aan freule Di te vertellen, hoe haar arme vader gestorven is. Dat kan nie mand haar vertellen dan hij. Maar tracht nu aan God te denken en te gaan slapen." „Aan God denken?" zei hy. „Dacht je, dat ik dan kan slapen? Maar er is ook niets in mij, dan aan slapen denkt. Hoe zou je kunnen slapen, als je weet, dat je geen lid kunt bewe gen? Zeg me alles, Lea." „Ach, ik kan niet", snikte ze, „Jon ker Lynn is verdronken en helemaal verdwenen, en ik kan nooit meer een vriendelijk woord tegen hem zeggen of hij tegen mij. Had ik dat maar vooruit geweten. Maar wacht u op jonker Justin, morgen komt hij terug." „Ik kan niet wachten", kreet hij in doodsongst; „toe, laat de oude Forse bij mij komen". Forse kwam en stond naast hem zoals Lea had gedaan, en zag op hem neer met dezelfde uitdrukking van diep medelijden, terwijl Richards vorsende blik hem aanstaarde. Hij vroeg de oude man niet hem de waar heid te zeggen; die mond zou de waar heid spreken, of hij ze wilde horen of niet. En nu kon hy niet weglopen voor de waarheid, zoals hij in vroeger tijd had gedaan. „Wat scheelt mij, Forse?" vroeg hy. „Moet ik u alles zeggen, jonker Richard?" zei Forse. „Ja", antwoorddde Richard, al werd het woord enkel gevormd door zijn droge lippen en niet door zyn stem. Hij strekte de hand uit, en de oude greep hy wel uit de ernst van het ge- visserman vatte ze tussen de zijne en knielde neer voor het bed. „O lieve Here, lieve Here",,riep hij „ik weet, dat Gij Uw kinderen lief- hebt, alsof wij kindertjes waren, die aan Uw voetbank spelen, 't Is Uw voetbank, Here, die groene aarde en de velden en de wouden, en ook de felbewogen zee. Rondom Uw voetbank lijden wy, en zwoegen wy, en hebben lief, en leven en sterven, en Gij ziet de Uwen en hebt ze lief. De moeder waakt over haar kindertjes, die aan haar voeten spelen, en zoudt Gij ons niet zien, lieve Here? Ja, en als die kinderen vechten en twisten en el kander slaan, dan jaagt de moeder ze niet in toorn weg van de veilige schuilplaats aan haar voeten. En zoudt Gij dan Uw zondige kinderen wegjagen? Neen, Here, dat denken wy niet van U. En nu heffen wij onze ogen op naar Uw aangezicht en wij roepen tot U. Wij weten, dat Gij wel weet, wat Gij doet. Daar is één, die neergeslagen is in zijn volle kracht, maar die gespaard is om nog verder te leven. O, help hem, om zich over te geven aan U. Gij zijt altijd wijs en goed en liefderijk, en Uw wegen zijn hoger dan onze wegen. Gij straft, maar niet naar onze zonden. O, geef ons sterkte, geef ons geduld, geef ons vertrouwen in U. O Here, het is ons, of Gij heel dicht bij ons zijt. Wij behoeven nog maar een weinig te wachten, dan zult Gy ons opheffen van Uw voetbank, om ons te doen rusten aan Uw boe zem". De oude man zweeg, maar Richard deed zijn ogen niet open. 't Was een vreselyk ogenblik voor hem; dat be- bed van de oude man. „Zeg mij alles", fluisterde hy, „wat scheelt mij?" „De dokters zeggen, dat u nooit weer het gebruik van uw lichaam te rugkrijgt", zei hy deelnemend; „uw wervelkolom is beschadigd. Uw hoofd is helder en uw verstand is goed, maar u is voor uw leven verlamd. Wy hebben u gevonden naby de rots, waartegen de zee u had geworpen, nadat u bijna aan land was gezwom men. Maar u gaat niet sterven, Gode zij dank! U kunt nog vele jaren leven. Wanneer Lea en ik niet gezonden waren om u te redden, dan zou u ze ker gestorven zijn. Mijnheer Lynn is in een ogenblik tijds weggenomen. Maar aan u is grote genade bewezen, jonker Richard." „Voor myn leven verlamd!" mom pelde hij, terwijl hy het gelaat naar de wand keerde en daarbij bemerkte, hoe volkomen machteloos hij was. Het leek hem toe, of hij maar liever dadelijk gestorven was. Hij zou geen macht meer hebben over zijn lichaam, hij zou te bed moeten liggen, hij zou niets anders zijn dan een levend lyk, terwijl de wereld haar gang ging met haar arbeid en haar genoegens, en hij er geen deel aan kon nemen, en toch nog in de wereld was. Zou 't niet be ter voor hem zijn geweest, dat hij de grens maar over was gegaan, en dat hij wist, wat er was aan de overzijde van het grote mysterie des doods? Maar het was hem niet te kiezen gegeven, of hy wilde leven of sterven. (Wordt vervolgd). gen nog vers is. By het merendeel der door Nederlanders gevangen haring stinken de koppen al na nog geen twee dagen. De Duitsers brengen dus als het ware betere kwaliteit op hun eigen markt, naast de aangevoerde Neder landse haring. Zy leveren óók goedko per. En sneller. De invloed van de Duitsers, die nu zélf op de haring vangst gaan, was vorig jaar reeds te merken. Dit jaar ongetwijfeld nog sterker. Het is daarom voor de Nederlandse haringhandel van levensbelang, dat zf alle mogelijkheden uitbuit. Of zij dl; nu In Breskens, in Vlissingen of waar dan ook doet. Aan de Duitse transito handel valt nu eenmaal niets te veran deren. Deze concurrentie móet men nemen. Doch dan dient men óók maat regelen te treffen voor een betere kwaliteit, even snelle afvoer, opdat men gelyk of zelfs eerder op de Duitse markten kan komen. Mogelijkheden uitbuiten Van groot belang is dan ook een héchte haringhandel, zodat versplinte^ ring wordt voorkomen. Wanneer nu de afvoer per vracht wagen uit Breskens volkomen is gere geld, zodat zich geen problemen meer kunnen voordoen en de mogelijkheid kan worden gevonden om de losploeg met de noodzakelijke dertig man uit te breiden, dan blijft er voor de haringhaven Breskens nog slechts het probleem der veerdiensten over. Volgens de heer De Korte zouden met gedeputeerde staten besprekingen worden geopend voor het doen inleg gen van extra boten voor de haring- afvoer. Tot dusver moest men voor iedere extra boot het normale bedrag van honderd gulden betalen. Men hoopt, dat deze besprekingen ertoe zul len leiden, dat ook dit bedrag niet meer verschuldigd zal zijn by haringaf- voer. Blijft nog alleen het probleem van de mist, waardoor veerboten uit vallen over. Maar wanneer straks de nieuwe Veerhaven Breskens gereed zal zyn, zullen de veerboten, óók bij zware mist normaal kunnen va ren. Wanneer alle instanties kunnen samenwerken en willen samenwer ken, dan wordt de welvaartsbron voor Breskens behouden. RILLAND, 14 nov. De raad kwam dezer dagen in voltallige vergadering on der leiding van burgemeester J. C. W. Jobse bijeen. Ten behoeve van een openbare oplei ding voor kleuterleidsters aan de Rijks kweekschool zal aan de gemeente Mid delburg een subsidie verstrekt worden van ƒ150 per leerling, indien er gega digden zijn. Aan de heer D. W. Lobbezoo werd een bijdrage verleend in de aansluitingskos- ten op het elektriciteitsnet en met alge mene stemmen werd besloten een garage te bouwen by de woning van de gemeen tesecretaris. De bouwverordening werd gewijzigd in verband met het besluit schuilplaatsen by bouw van woningen. De raad stelde verder het uitbreidings plan in hoofdzaak m.a.s. vast. Het voor stel tot overname van gedeelten zijkant weg en sloot langs Hoofdweg en Derde weg werd aanvaard, evenals het voorstel tot completering van het raadsbesluit tot aankoop gronden in het uitbreidings plan Zandbaan en de verkoop van de gemeentewoning Irenestraat 21 en een strook grond aan de Hoofdweg. Een voorstel tot verkoop van de vrucht bomen in de boomgaard van het uitbrei dingsplan rond de herv. kerk werd aan genomen. De hoogste bieder N. V. wed. de Jongh te Goes werd voor 5000,— de koper. Het hierdoor vrijkomende bouw land zal verpacht worden aan de fa. W. C. van der Werff. Voor de aanschaffing van een projector ten behoeve van het lager onderwijs waarvoor reeds ƒ500, beschikbaar was gesteld werd wegens land ernstig te lijden had door knoeierijen, waaraan de boter- en kaashandel zich op grote schaal schuldig maakte. De „Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boterhandel" wy- zigde in 1896 zelfs haar naam in „Ver eeniging tot bestrijding van knoeierij en in den boter- en kaashandel". Door afroming ondermijnde de fa briekmatige kaasbereiding het begrip „volvet" zodanig, dat de „Hollandsche Maatschappij van Landbouw" op 17 mei 1905 in principe besloot tot het op richten van een vrijwillige controle vereniging, in navolging van de inmid dels opgerichte botercontrolestations. Een jaar later, op 30 oktober 1906, werd het „Kaascontrolestation Zuid- Holland" opgericht. Op 2 januari 1907 trad het in werking. VETGRENS •Aanvankelijk werd 40 procent vet in de droge stof der kaas gegarandeerd, maar in 1908 werd als minimum vet- grens voor de volvette Goudse boeren kaas een percentage van 45 procent vastgesteld. In de loop van 1956, dus kortgeleden, is de minimum vetgrens voor boerenkaas zelfs tot 48 procent verhoogd. Tot de moeilykheden, die het „kx volvet" in de eerste jaren te bestrij den had, behoorde het zoeken naar een bruikbaar garantiemerk voor de boerenkaas. Een rem voor de ont wikkeling van het „kz volvet" was een boycot van boerenkaas, die de kaashandel volhield van 1907 tot 1910, omdat men o.a. geen kaasmerk wenste. Het Nederlandse kaasmerk is in de loop der jaren overal een begrip ge worden voor de meest soliede garantie op zuivelgebied. Deze reputatie is ge vestigd door samenwerking van Ne derlands veehouders en kaasproducen ten, die op basis van vrijwilligheid een controlesysteem hebben opgebouwd zonder weerga. Een wrijfpunt, dat door de jaren heen is blijven bestaan, vormt de stryd voor een herkenningsmerk voor Goud se boerenkaas. Ter gelegenheid van dit gouden ju bileum heeft het bestuur van het kaas controlestation een jubileumgeschrift doen samenstellen onder de titelt „Langs wegen van garanties". ELLEWOUTSDIJK, 14 nov. Ruim 20 percelen in de gemeente Ellewouts- dijk zijn nog niet aangesloten op het elektriciteitsnet, aldus een bericht van de herverkaveiingscommissie. In da dezer dagen gehouden raadsvergade ring is hierover gesproken. In het ka der van elektrlcificatie van onrenda bele gebieden komt ten laste van de gemeente 20 der aansluitingskosten van deze percelen. Unaniem was men van mening dat de gelegenheid tot aan sluiting thans niet voorbij mag worden laten gegaan, daar het rijk nu een groot gedeelte voor haar rekening neemt. Hoewel de kosten zeer zwaar op de gemeentekas drukken, werd be sloten ƒ27.140,hiervoor beschikbaar te stellen. De begroting 1957 werd vastgesteld. De inkomsten en uitgaven van de gar wone dienst zijn geraamd op ƒ146.929,66 met een post onvoorzien van ƒ1613,55. Besloten werd aan het gemeenteper- soneel 6 salarisverhoging toe te ken nen en wel met ingang van 1 juli 1956. De bouwverordening werd aangevuld met een bepaling, dat B. en W. vrijstel ling kunnen verlenen voor de bouw van schuilplaatsen bij meer-gezinswoningen. Door Ged. Staten was een verzoek ga- daan over te gaan tot voorbereiding van een uitbreidingsplan. Gezien de ligging van de bebouwde kom zal eerst contact met verschillende instanties worden op genomen. Besloten werd tot heffing van een rioolbelasting van die percelen, die gelegen zijn aan straten, waarin door de gemeente riolering is angelegd en wel ƒ15,— per perceel. Besloten werd aan J. D. Vlag een bij drage te verlenen in de verbeteringskoa- ten van diens woning. Voor twee leer lingen uit deze gemeente, die een Ulo- schooi in Goés bezoeken, werd een reis kostenvergoeding toegekend. Goedkeuring werd verleend aan de begroting 1957 van het burgerlijk arm bestuur. De subsidie van de gemeente bedraagt ƒ2200,—. Subsidie werd toege zegd aan het Van Hattum-Prümersfondl voor de bibliotheek 45,voor de Stichting 1940—1945 10,— en voor de Bond tegen het schenden door het vloe ken van Gods Heiligen Naam ƒ5,De Zeeuwse Muziekschool krijgt geen sub sidie, het Zeeuws Studiefonds wel. Ook de gemeente Middelburg voor de op- opleiding van kleuteronderwijzeres. Kringwedstrijden van Chr. Gymnastiekverbond BERGEN OP ZOOM, 14 november. Zaterdagmiddag worden in de Koren beurs de kringwedstrijden van de kring Brabant-Zeeland van het Ned. Chr. Gymnastiekverbond gehouden. Aan deze wedstrijden nemen een zestal verenigin gen met ongeveer 140 gymnasten deel. De wedstrijden worden georganiseerd door de vereniging Genie, welke ver eniging bekerhouder is en uitkomt met een dames- en herengroep. Voorts nemen deel; Oranje-Nassau uit Vlissingen (ook bekerhouder) met vier dames- en twee herengroepen; O.K.K. uit Goes met twee dames- en een herengroep; Rust Roest uit Eindhoven met een dames- en heren groep; Kracht en Vlugheid uit Waalwyk met drie dames- en een herengroep; Pro Patria uit Sprang-Capelle met een da mes- en een herengroep. bijkomende kosten nog een bedrag van ƒ175,verstrekt. In de rondvraag stelde de heer M. Moerman (s. g. p.) voor de presentie gelden van deze avonden beschikbaar te stellen voor de Hongaarse vluchte lingen, hetgeen algemeen goedgevon den werd.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 9