,c;j Segeerstraat: nieuwe slagader van 't nieuwe hart van Middelburg burgerlijke stand nsapia Kabouters 1. een prima Schoenmaker 2. een leerling Stanser 3. een aankomende jongen 4. een net persoon 154 Winkelcentrum Segeersstraat Iz. Flipse P. M. VAN UNEN Winkelflat staat op betonnen palen FILMVOORSTELLING 11 QNOERWIJZER(ES) Historische kanttekeningen rond de ,Ser Gheraertsstraat" Goes Vltsstngen Ruime winkels, magazijnen en kelders Mijlpaal in sanering Middelburgs binnenstad lekkere koffie 6 klaar in de ff !®kkere koffie) Donderdag 15 november 1956 ZEEIIWSCH DAGBT.AD Pagina 4 Chocolaterie opent op vrijdag 16 november haar nieuwe, modern ingerichte zaak aan de Segeersstraat _n geeft op 17 en 19 november bij aankoop van één gulden winkelwaar (suiker uit gesloten) CADEAU EEN SPECULAASPOP CADEAU Mocca- en Roomsmaakborstplaat p. 200 gr. Chocolade-menagerie p. 100 gr. Suikerbeestjes v. d. kinderen p. 200 gr. Speelgoc 'taai, prima kwaliteit p. 250 gr. Negens zo lekker en zo goedkoop Heerlijk gekruid Speculaas p. 250 gr. Onze betere Boterhamkorrels p. 250 gr. Gemengde Biskwie kers-vers p. 250 gr. Droptoffees le kwaliteit p. 150 gr. Turn Turn om te strooien p. 150 gr. Onze bekende Chocoladeletters per stuk 35 en Chocolade-figuren vanaf per stuk Kikkers en Muizen in staniol2 voor 50 ct 50 ct 44 ct 39 ct 39 ct 35 ct 32 ct 30 ct 30 ct 75 ct 10 ct 15 ct CHOCOLATERIE „LIDO", Segeersstraat, MIDDELBURG Segeersstraat 70, Middelburg, telef. 3317 Het bekende adres voor in- en verkoop van antieke, gouden en zilveren Zeeuwse sieraden. KOM 3E.JS KIJKEN! in de etalage op zaterdag-, maandag-, dinsdag- en woensdagavond a.s. o(a B SEGEERSSTRAAT 14 MIDDELBURG cfjL Brei met wol van Segeersstraat 14, Middelburg De grootste breiwol-sortering. Deskundige voorlichting. Steeds nieuwe brei-patronen voorradig. Even vrij? Brei! TE KOOP: Gekalfde vaars. Js. Koene, Molenweg 5, Meliskerke DIVERSEN: Kent U de Kienzle wekker? Een sieraad voor uw slaap kamer en een trouwe wachter Horlogerie D. Lievense, Lange Vorststraat 87, Goes Ambtenaar vraagt voor korte tijd 500,te leen te gen behoorlijke rente. Brie ven onder no. 26 bur. Z. D., Middelburg Heet in 't verkeer? Bij J ASPERSE m de leer! Speci alisten in autorijles, motorrij les en verkeerscursus Auto rijschool Jasperse, erkend en gediplomeerd door de F N O P Vlissingsestraat 1 Koudeker- ke Tel K 1185--343 ST. ANNALAND School met de Bijbel Gevraagd per I december of z.s.m. daarna een tijde lijke van Geref. beginselen. Volledig bevoegd; één klas, eigen lokaal, dertig leer lingen. Brieven aan het hoofd der school, CHR. KALLE. GEVRAAGD (niet beneden de 18 jaar) voor magazijn- en lichte werkzaamheden (gepensioneerden komen ook in aanmerking) SCHOENREPARATIEBEDRIJF Lange Vorststraat 18 Tel. 2967 Goes Oude toegangsweg, die functie behield li* 3r~OEN DE SEGEERSTRAAT nog „Ser Geertsstraat" of „Ser Ghe- s raertsstraat" heette dat de straat oudtijds Geertruidastraat heeft geheten is een dwaling moet het al een belangrijke verbindingsweg zijn geweest van het hart van de stad naar de wegen en omgekeerd. Het was eigenlijk een voorname toegangsweg naar de Abdij: de Ser Gheraertstraat liep recht van de behuizing der monniken naar de Ser Gheraertspoort. Een Segeerspoort is er dus ook geweest. Maar dat moet alles zo geweest zijn op de helft van de veertiende eeuw. Een Segeerstraat met een poort, zonder flats, zonder bestrating Hoe anders was toen het straatbeeld! Het pad om te gaan was de harde, aangestampte grond, de natuurlijke kleilaag, zoals die het grootste deel van Walcheren bedekteAls de regen de rieten daken van de houten huizen striemde, veranderde het „wegdek" in een modderpoel, waarin de varkens, die in deze tijden vrijelijk door de straten rondliepen, een bizar waterballet uitvoerden. uit het land te Men liet de varkens dartelen; die hadden hun functie bij de voedsel voorziening! Anders was het met de honden. Men sprak er in de jaren 1399 1400 van, dat de stad „zeer belast was met honden." Oude stadsrekeningen getuigen er van, dat deze dieren toen Inderdaad in groten getale voorhanden waren. De cijfers, die de prestaties van de hondenslagers weergeven, spreken duidelijke taal. Hondenslager achtte men reeds in die tijd een kwalijke betrekking. Meestal werd de functie vervuld door een gevangene, die hierdoor gra tie werd geschonken. Hannekijn Jans- zoon, die in 1408 en 1409 de honden achtervolgde hij was „van kwade feiten gevangen" mepte er 215. Pieter van Halle bleef echter record houder met 252, een aantal, dat hij in 1399 en 1400 knuppele. Als wapens hadden de hondenslagers een met ijzer beslagen „codde" (knots). Soms behoorden een kruiwagen en een spa de tot hun uitrusting. gratie Een weinig fraaie wijze overigens om gratie te verkrijgen! Maar de rechtspleging verschilde vanzelfsprekend met die van thans. Voor het opsporen van een kinder moordenaar of -moordenares werden in 1404, om precies te zijn op de 21ste januari, alle vrouwen uit alle „wach ten" (wijken) ingeschakeld! Het kin derlijkje was gevonden in de vest buiten de Ser Geertsstraat-poort. De vrouwen kregen opdracht een onder zoek in te stellen „an alle wive yeghelyc in zine waehte". De volgen de dag hebben zij, zo vermelden de stadsrekeningen van Middelburg nog, aan dit bevel voldaan. Of de dader gevonden is, wordt niet meer vermeld. De onzedigheid werd krachtig en tevens.... met enige humaniteit be treden! De 4e januari 1440 werd de om een „onzedig wijf' brengen. In 1447 moest een arm, maar licht zinnig meisje hetzelfde lot onder gaan. Zij kreeg evenwel acht groot (dat Is 32 duiten) om uit het land te trekken. Die 82 duiten kan men het best stellen op twee dubbeltjes. Maar men kon er het land mee uit. Herman Springe en zijne vrouw kregen in 1416 zelfs vier schellingen (een schelling is dertig cent) om de stad te verlaten. Van riefbedekte houten huizen tot winkelflat Anderzijds hielden de goede sche penen er vreemde gewoonten op na. Wanneer iemand op de pijnbank werd gelegd, maakten zij, zo blijkt uit de stadsrekeningen, „verteeringen". Toen Lamekijn van Westzubb „ghejustici- eert was ter galghen", werd er door baljuw en schepenen verteerd „eer men mit hem vutwaert ghen". Die vertering was niet mis, ook: drie schellingen en zes groot, een dikke gulden dus, waarvoor men een grote reis kon maken! Er was ook al zoiets als een instel ling voor maatschappelijke zorg. Uit de rekeningen blijkt, dat zich herhaal delijk allerlei lieden bij het stadsbe stuur aandienden, zulks met de be doeling enig handgeld te ontvangen. Beroepen Vier dagen later kreeg Geert van Beets, die te kennen gaf gevangen te zijn geweest en verarmd, twaalf groot, dertig centen dus. In 1436 kwam er een man de poorten binnen, een man „ghenaemt Otte, die in Pruisce, in Poele en vele andere conincrycke ghe- wandert hadde". Otte werd gelukkig gemaakt met een Philips-schild. Hoe in die eeuwen stegen wel niet in die zes-procents-mate van thans blijkt wel uit de stadsrekeningen van twee eeuwen later. Tijd verslaan In 1672 moest Johannes Lampsins „op eene reis naar Leeuwarden" tot het beroepen van ds. Van der Waijen. Lampsins kreeg 124 ponden uitbetaald. Er gingen twintig schellingen in een pond, maar daar staat tegenover, dat in het bedrag begrepen was het „trac- teren' van de leden der Classis van Leeuwarden. Dat is echter een duur reisje ge weest, want in 1637 bedroeg het „handgedaetf' voor het maken van een nieuwe brug voor de Segeerspoort 141.Jammer eigenlijk, dat voor 1366, toen de „schaliedekker" aan het poorthuls van de Segeerspoort werkte, geen kosten vermeld staan. Ook de prijs van de valbrug, die dze poort In 1438 er bij kreeg, is onbekend. Geboren: Gilles J., zv S. C. Hamelink en L. F. de Visser te Kruiningen; Cor nells P., zv C. Verburg en A. B. Kouwer te Wissenkerke; Adriaan M., zv J. van de Vreede en M. J. Kaan te Krabbendijke; Wilhelmus C., zv C. J. Goossens en M. M. M. Joziasse. Gehuwd: J. D. v. d. Peijl, 23 j. en A. D. v. Wattum, 24 j.; M. A. Breas, 22 j. en J. D. Capello, 21 j.; M. J. Capello, 23 j. en F. L. Krijger, 17 j. Overleden: W. G. Burgel, 75 j., wed. van A. P. Kosten te Yerselce; W. Hengeveld, 77 j., echtg. van A. C. Paul; C. de Kok, 72 j., echtg. van M. J. Janse van Noord- wijk; C. A. Quist, 77 j. te Borssele; N. Huissoon, 92 j„ echtg. van A. van Ant werpen; M. Huizen, 49 j. te Heinkens- zand. Geboren: Anita J., dv B. Sehuilwerve en W. C. van Gemert; Josephina C„ dv A. d. Dikken en H. de Geus; Erik, zv M. Leendertse en M. Dekker; Johannes E., zv J. E. v. d. Hummel en H. L. de Bruijn; Johannes, zv C. Harms en H. J. Kieboom; Antonius, zv A. Snijder en M. v. d. Berg; Marten J., zv E. H. Gruben en T. de Haan; Willem M., zv W. M. Dieleman en L. J. Geers. Acht winkels, zestien woningen ■ingeman (scherprechter) ontboden snel de lonen en prijzen echter ook al Kelders zijn het, waar <Je nieuwe win kels in de Segeerstraat naast een geriefelijk magazijn - als berg ruimte over kunnen be schikken. De bouwers kunnen hierover mee praten Liever gezegd: de sloperg kunnen erover meepraten. Het duurde twee maanden, eer men met het leggen van de fundamenten kon begin nen. Twee maanden, waarin zowat een „hal ve stad" uit de grond werd gehaald. Puin. Bij na vijfhonderd kubieke meter. Verschillende oude funderingen, die over elkaar waren aan gebracht, moesten wor den verwijderd. Maar in december van het vorig jaar,, toen kon men toch beginnen met het heien. Honderd-vier-en-twintig betonnen palen gingen de puin vrije grond In; niet bepaald een wankele basis om op voort te bou wen. Toen de overspanning voor de grote winkel ruimten eenmaal gereed was, ging het vlot om hoog. ï)e stagnatie door de vorst speelde een on dergeschikte rol thans staat de flat er, een aan eenschakeling van mo derne zakenpanden, maar toch niet strak, met „ge sorteerde" puien en ge accidenteerde gevellijnen, zodat het individuele ka rakter niet verloren ging. Het oude had zijn beko ring, maar het valt niet te ontkennen; 't nieuwe ziet er fris en gezond uit. Zo is één van de laat ste projecten van de her bouw van belangrijke panden de gehele flat, eigendom van het Alge meen Mijnwerkersfonds in Heerlen, verrees met herbouwplichten tot stand gekomen. De archi tect was de heer P. Göt- zen te Middelburg. Zeer royaal zijn de win kelruimten, Vk bij 11 m. Het magazijn kreeg af metingen van vijf bij zes; de kelders werden zeven bij zeven. Boven de acht winkels zijn telkens twee woningen geprojecteerd; zestien in totaal dus. De ze lopen in grootte uit een. Er zijn er met drie met vier en met vijf slaapkamers; uiteraard kreeg iedere woning een grote woonkamer, een keuken en een badeel. Bij de middelste vier op de tweede verdieping werd de zolder benut: dakkapellen wij zén erop, dat hier nog enkele ka mers konden worden op genomen. De woningen hebben, in het midden van het blok, één centraal trap penhuis, dat toegang geeft tot de gaanderij, die achter langs de huizen loopt. Op deze gaanderij, die voor de helft een be tegeld looppad is en voor de andere helft uit een frisse groenbeplanting bestaat, geven vier trap penhuizen toegang tot elk vier woningen. Deze groenbeplanting, die in bakken werd aange bracht, zal de gaanderij een vriendelijk aanzien geven. Aan de voorzijde kre gen de huizen loggia's, naar binnen gebouwde balcons. Ondertrouwd: W. Kodde, 24 j. en C. C. Dierings, 22 j.; J. G. Roovers, 31 j. en H. A. M. Smals, 23 j.; J. I. Buijck, 35 j. en R. B. Stein, 34 j.; J. S. Kooman, 20 J. en W. Jager, 21 j.; P. Tange, 33 3. en M. W. Rijnders, 20 j. Gehuwd: S. P. Ventevogel, 25 j. en M. P. Stevens, 22 j.; K. v. d. Berg, 25 j. en M. P. Schrier, 22 j.; H. J. Stouthart, 38 j. en E. M. Hogendoorn, 31 j.; J. v. Maas tricht, 26 j. en I. W. Ratelband, 21 j.; P. J. Buijck, 24 j. en J. de Rijke, 18 j.; J. Ovaa, 25 j. en D. Wijnia, 25 j.; D. S. Hannewijk, 24 j. en M. G. Wentink, 24 j. Overleden: A. Ross, 52 j., e.v. J. M. Oudakker; A. G. Sibbes, 67 j.; M. J. van Vurige wens: nieuwe Koningsbrug Gezien in het totale beeld van de wereldsituatie is het niet zo erg belangrijk, dat in een Neder landse provinciale hoofdstad een nieuw winkelflat wordt geopend. Maar voor degenen, die hier een nieuwe periode in hun leven be ginnen en met spanning hebben uitgezien naar deze openingsdag, waarvoor ze tot in de nachtelijke uren hebben gewerkt, is het wèl belangrijk. En toch zeker ook voor de betrokken stad. Middel burg krijgt er morgen een schit terend complex van moderne middenstandszaken bij en dat is een gelukwens waard. De nauwe bochtige straat van voorheen heeft plaats gemaakt voor een brede winkelboulevard, midden in het stadscentrum. De Segeer straat is tevens geworden de be langrijkste toegangsweg tot de binnenstad en de uitvalsweg naar de richting van het station. Nog één belangrijk element ontbreekt. Men kan ook spreken van het sluitstuk, n.l. een nieuwe Koningsbrug. De oude, vaak pie pende en krakende, maar toch nog wel „vitale" brug, heeft bij na tachtig jaar zijn diensten ver richt en zal te zijner tijd moeten verdwijnen, omdat hij op drukke dagen de verkeerstroom niet meer kan verwerken en boven dien, nu de Segeerstraat als ver- keersmagneet zal werken, de si tuatie op en bij de brug er niet beter op wordt. Het is ons bekend, dat er plan nen worden bestudeerd tot de bouw van een nieuwe Konings brug, waarbij de gedachten in de richting gaan van een z.g. bas- culebrug. Uiteraard staan deze plannen nog in het geheel niet vast en het zal nog wel enige tijd duren, voordat er een nieuwe brug ligt. Maar het zal reeds spoedig blijken, dat er een groei ende behoefte aan bestaat. Laten we hopen, dat, als de plannen eenmaal door de gemeenteraad zijn goedgekeurd, er ook geld be schikbaar zal zijn voor de bouw van deze brug, die ongetwijfeld enkele tonnen zal kosten. Calmthout, 81 j., e.v. H. J. Weijss; P. y. d. Sluis, 53 j., e.v. J. M. v. d. Ridder; L Timmerman, 82 j., wed. van J. B. va£ Opbergen; A. M. L. Kingmans, 7-2 j. DOMBURG Burgerlijke Stand: Geboren: Anthonie C., z. v. C. A. van Zweeden en C. Franake. Ondertrouwd: J. Ossewaarde, 24 j. en 3. A. Janse, 23 j. Gehuwd: N. Dingemanse, 24 j. en L. A. Wisse, 21 j. A. de Voogd, 44 j. en M. Tiele- man, 81 j. L. J. Geldof, 26 j. en C. van Sohelven, 21 j. W. C. van Zetten, 36 j. en E. van Hal, 20 j. J. Kooman, 22 j. en C. Brand, 22 j. Overleden: C. Louws, 94 j., wedn. v. D. Maranus. ISKERKE Burgerlijke Stand. Geboren: Zacha- rias, z.v. J. P. Roelse en P. Davidse, Pau lina, d.v. C. Polderman en P. Geschiere; Aarnout, z.v. L. Joosse en S. Janse. Ondertrouwd: I. de Buck, 24 j. en L. Wisse, 26 j. NIEUW- EN ST JOOSLAND Burgerlijke Stand: Geboren: Abraham, z. v. A. Kasse en M. H. van den Dool; Lein, z. v. S. Janse en P. Goverse; Maatje M., d. v. P. Meijer en M. Wouters. OOST- EN WES1-SOUBURG Burgerlijke Stand. Geboren: Janna J., d.v. C. van den Bosse en J. Baaijens; Maria M., d.v. A. Verhage en M. M. van der Meer; Albert J., z.v. H. J. Weezepoel en J. H. Ploeg. Ondertrouwd: G. van Gemert, 27 j. en E. M. Maas, 19 j. Gehuwd: H. P. Camps, 42 j. en J. M. Loonen, 37 j. Overleden: M. C. Grijs, 58 j. SCHERPENISSE Burgerlijke Stand. Geboren: Chris tina W., d.v. C. P. Bolier en G. Hartog. Gehuwd: G. Quaak, 24 j. en J. H. Ti- chem, 20 j.; G. A. Steketee, 35 j. en N. Bijnagte, 23 j. Overleden: M. van Ast, 71 j., ongeh.; G. Menheere, 68 j., e.v. M. Noordijke; C. van der Slikke, 63 j., e.v. D. van Houdt. ST MAART EN SDI IK Burgerlijke Stand: Geboren: Maatje A., d. v. A. C. M. van Houdt en M. P. van IJsseldijk. Janneke G. M., d. v. A. van Akkeren en E. M. van Ast. Marina H., d. v. J. A. Priem en P. Geuze. Gehuwd: G. M. Minheere, 23 j. te Rid derkerk, en W. C. Noom, 23 j. Overleden: R. de Korte, 45 j., echtg. v. A. C. van den Berge. J. L. Jumelet, 70 j., echtg. v. P. M. van der Est. M. van der Jagt, 77 j., echtg. v. J. M. van Bezooyen. J. Boogaard, 53 j., echtg. v. J. J. Hengst- mengel. C. Rijnberg, 81 j., wedn. v. E. J. op den Brouw. ST PH1L1PSLAND Burgerlijke Stand. Geboren: Marina P., d.v. A. Verwijs en P. A. Mol; Roelof, z.v. W. Stadman en J. G. Oosting. Gehuwd: A. Steijn, 24 j. en M. A. den Braber, 23 j. STAVENISSE Burgerlijke Stand: Geboren: Elizabeth P., d. v. J. de Vos en J. Hage; Adriaan, d. v. H. Bouter en G. M. Bouter; Maria C., d. v. M. Boomsluiter en J. Vermaas; Hu- bregt, z. v. J. M. Van Vossen en W. Schriek. Overleden: P. M. Boogerd, 59 j., echtg. v. N. van de Panne; A. C. Knuist, 53 j., echtg. van M. Lindhout. YERSEKE Burgerlijke Stand: Geboren: Adriana P. J., d. v. A. J. Nieuwenhuize en D. Bus- traan. Eén theelepel Moccona in de kop... heet water opschenken... suiker en melk naar smaak toevoegen en... een lekker, pittig kopje koffie staat geu rend voor U klaar! Busje of potje 2.45 Nieuw klein busje 1.38 Grote bus voor 140 koppen 9-10

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 4