„Wij kozen Holland, omdat wij van Holland houden" Vele Hongaarse arbeiders bereid weer te werken zijn Kwestie N.-Guinea op V.N.-agenda geplaatst Hej. Klompé verdedigt zich voor 't eerst als minister r Dodelijk vermoeid, maar verre van neergeslagen of beklagenswaard EGYPTE VRAAGT RUSSISCHE VRIJWILLIGERS litis Utas PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND J V. Eerste Hongaarse gasten aangekomen Assistente ontkent verdoving van John Egyptische krijgsgevangenen werken aan herstel van spoorweg in Israël Met 6-3 stemmen Ambonezen toch nog naar Madagaskar? Mees ie verzei in Hongarije nu gebroken Nagy stelt krachtige voorwaarden aan Kadar DOOR DE WERELD Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes, elefoon 2438 Cb.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: OosWbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwscb Dagblad 12e Jaargang No. 3553 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. j. j. de Jong - Directeur: jacq de Smit Donderdag 15 november 1956 Hongaren in kampen I Niet nodigI Zie pag. 2 Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 8.03 u., onder 16.47 u. Maan op 15.39 u., onder 5.47 u. Hoogwater vrijdag 16 november: Vlissingen: 0.15 u. 1.98 m., 12.28 u. 1.92 m. Terneuzen: 0.39 u. 2.14 m., 12.55 u. 2.08 m. Wemeldinge: 1.49 u. 1.75 m., 14.06 u. 1.58 m. Zierikzee: 1.35 u. 1.53 m., 13.49 u. 1.34 m. (Van een onzer redacteuren). UTRECHT, 15 november, donderdagavond. E EERSTE HONGAREN ZIJN WOENSDAGAVOND in Neder- land gearriveerd. Om kwart voor elf rolde de langverwachte trein het Utrechtse station binnen. Uit alle ramen hingen jonge Hon gaarse kerels, die met enthousiast armgezwaai en gejuich de menigte autoriteiten, pers- en radiomensen begroetten, die op het perron waren samengedromd. Helaas toonde zich hier weer de weinig spon tane Hollandse aard aan de kant van de gastheren, want de Hollan ders reageerden flauwtjes. Hopenlijk hebben de Limburgers, die de Hongaren om acht uur te Venlo een welkom op Nederlandse bodem toeriepen, meer enthousiasme betoond. Een perfecte organisatie zorgde ervoor, dat de Hongaarse gasten in een minimum van tijd naar de bussen werden geleid, die hun naar hun tijdelijk verblijf in de Jaarbeurshallen brachten. Daar liepen zij dan over het Utrechtse perron: de jonge kerels, die bijna met de blote vuist tegen de Russische tanks van leer trokken. De jonge mannen vormden een overgrote meerderheid in deze groep van 650 vluchtelingen. Maar tussen hen in liepen hier en daar ook ouderen. Mannen en vrouwen en heel kleine kinderen. Er kwam zelfs een gezin uit de trein, bestaande uit een man, vrouw, acht kinderen en een grootmoeder. SCHATTIGE BABY Het kleinsfe kind was een schat tige baby in een reiswiegje, die on bewogen op zijn speen zoog en met gefronste wenkbrauwtjes knipoogde tegen de felle flitslampen van de fo tografen. Toch was er niets tragisch in die lange stoet van mensen, dit dikwijls onder de vreselijkste omstandigheden huis en haard moesten ontvluchten. Die hun enige aardse bezittingen mee voerden, gepakt in een gedeukt kof fertje of een jute zak. Niets hadden deze mensen van bannelingen, die om een onderdak komen smeken. Frank en vrij keken ze hun gasthe ren in de ogen. Rustig en beheerst voerden zij onderling hun gesprekken en wisselden zij hun indrukken uit. Het was te zien, dat zij zich mensen voelden, die voor de goede zaak ge streden hebben en die zich daarom voor hun desolate toestand niet be hoeven te schamen. Een lange rij bussen bracht de Hon garen naar de Margriethal. Iedere mi nuut kwam daar een bus de machtige verlichte en verwarmde ruimte bin nenrijden om te stoppen vlak voor de lange tafels. Hier vonden zij koffie, chocolade en sigaretten op zich wach ten. Hier werden zij via de geluidsver sterkers in hun eigen taal verwelkomd en vonden zij Hongaars sprekende gid sen. Een groep van twintig Hongaarse tolken, vrijwilligers uit alle delen van Nederland, verspreidde zich tussen de tafels. Alles verliep rustig, volkomen ordelijk en vlot. MINISTER Tussen de tafels bewoog zich onop vallend de minister van Sociale Za ken, de heer J. Suurhoff. Officieel ge doe, registratie en doorlichting werden wijselijk uitgesteld tot morgen. De groep was n.l. dinsdagavond om 9 uur al in Wenen in de trein gestapt. Geen wonder dat de mensen na een ener verende vlucht, een verblijf in het Weense kamp en een treinreis van 26 uur dood-en-dood-op waren. De zieken waren onmiddellijk na aankomst in Utrecht al naar het ziekenhuis over gebracht per ambulance. Alle anderen, ook de kleine kinderen hielden zich goed en wachtten rustig af tot om twaalf uur de eerste groepen naar de Julianahal gebracht konden worden waar 1300 bedden gereed stonden. GESPREKKEN We konden enkele gesprekken voe ren met mensen, die gebroken Duits spraken. Ze wilden graag praten, maar de meesten waren niet bereid hun naam te noemen. Ze vreesden voor 't lot van hun familieleden die in Hon garije achterbleven. We spraken met een jonge kerel van 24 jaar, die evenals de meesten van zijn kameraden het rood-wit-groen van de Hongaarse vlag in zijn knoops gat droeg. Hij had gevochten in West- Hongarije tot hij met een groepje strijders over de Oostenrijkse grens vluchtten, daar hun amunitie op was, Zijn enige vrees was, dat zijn vrouw en kind niet met de tweede groep zou meekomen. Hij had zijn gezin in het Oosten rijkse kamp teruggevonden; om duis tere redenen konden zij niet gezamen lijk naar Holland gaan. „Wij konden kiezen, naar welk wij wilden. Ik heb Holland gekozen, omdat de Hongaren van Holland houden. Onze kinderen hebben het hier in de eerste wereldoorlog erg goed gehad. Hier zijn geen commu nisten, hier is vrijheid", zei hij. „IS ER WERK r Een 18-jarige machine-bank werker met zijn piepjonge vrouw tje had ook actief aan de gevech ten deelgenomen. Hij stelde on- middelijk de vraag die ook talloze anderen stelden: „Is er werk voor ons in Uw land? Ik wil niet van Uw goedheid leven. Ik wil zo gauw mogelijk aan het werk gaan." Verschillende vrouwen waren ge vlucht, omdat hun mannen bij de strij dende groepen hoorden en zij re- pressailles vreesden, toen de Russen tot de aanval overgingen. Een man was erbij-, toen het stand beeld van Stalin omvergetrokken werd. Hij zag hoe een man van de vei ligheidspolitie een meisje wilde arre steren, dat hierbij meehielp. Hij werd zo kwaad, dat hij deze politieman aan viel. Als straf hiervoor werden later zjjn vrouw en zijn drie kinderen voor zijn ogen doodgeschoten. Zo was er in deze hal onder deze schijnbaar zo rustige mensen heel veel tragiek op de achtergrond, al bleek dat niet zo direct. Onder de Hongaarse vluchtelingen, die met de eerste extra trein naar ons land werden vervoerd, bevonden zich ook 41 studenten van de technische Rode Kruismensen, druk in de weer met het gereed maken van de 1300 bedden, enkele uren voor dat de Hongaarse vluchtelingen arriveerden. Onder het wakend oog van een Israëlische soldaat werken momen teel Egyptische krijgsgevangenen aan het herstel van een spoorweg in Israël (bij Tel Aviv), die tijdens de recente invallen door hun eigen Egyptische wapenbroeders werd vernield. hogeschool in Sopron. Verwacht wordt dat de meeste studenten uit Sopron in Delft zullen studeren. Om ruim half twee, nadat het Hongaarse volkslied was gespeeld, werd het stil op de jaarbeurster reinen. Slechts verpleegsters schuifelden over de babyzaal en troostten moeders van wie enkelen hun kinderen zelfs niet weerza gen. Begroetingswoord van Koningin tot Hongaarse vluchtelingen 's-GRAVENHAGE, 15 nov. H.M. de Koningin heeft het voornemen van avond (donderdag) voor de radio een woord van begroeting tot de Hongaar se vluchtelingen in ons land te rich ten. De toespraak van de Koningin zal om 20.00 uur over beide zenders Hil versum 1 en Hilversum 2 worden uit gezonden. Haar woorden zullen daar na in de Hongaatse taal worden her haald. NEW YORK, 14 nov. (Reuter) De agendacommissie van de alg vergadering der Ver. Naties heeft woensdag besloten (63) de kwes tie westelijk Nieuw-Guinea (West- Irian) op de agenda van de alge mene vergadering te plaatsen. Vóór stemden India, Pakistan, de Sowjet-Unie, Salvador, Egypte Tsjecho-Slowakije. Engeland, Denemarken en Frankrijk stemden tegen. De Ver. Staten, Peru, de Dominicaanse republiek, Nationa listisch China en Turkije onthielden zich van stemming. DEN HAAG, 14 nov. Mej. Marga Klompé heeft vandaag in haar eerste ministeriële speech in de Tweede Kamer haar dankbaar heid uitgesproken voor de offer vaardigheid en hulpvaardigheid van de bevolking voor de hulp KARLSRUHE (West-Duitsland), 14 nov. (Reuter) De 29-j. Ursula Gehrbrandt, assistente van dr. Wolf gang Wohlgemut, die er door dr. Otto John, het gewezen hoofd van de West Duitse tegenspionnagedienst, van be schuldigd wordt hem, na verdoving, naar Oost-Duitsland te hebben ont voerd, heeft deze verklaring van de beklaagde, die thans op beschuldiging van hoogverraad terecht staat, weer sproken. Jej. Gehrbrandt verklaarde dat dr. Wohlgemut haar op die avond had ge vraagd een kop koffie voor dr. Otto John te maken. Laatstgenoemde maak te helemaal niet de indruk zenuw achtig of gespannen, of in het alge meen in een gestoorde gemoedsge steldheid te verkeren", zo verklaarde zij. BRIEF Mej. Gehrbrandt zei, dat dr. Wohl gemut en dr. John het huis in West- Berlijn van eerstgenoemde te bijna ne gen uur 's avonds hadden verlaten. „De volgende ochtend lag er een brief voor mij, van dr. Wohlgemut". H(j zei hierin, dat dr. John, na een gesprek met geneesheren van een door hem bezocht Oostberlijns ziekenhuis, had besloten in het door de commu nisten beheerste Oost-Dnltsland te blijven. BOEDAPEST, 14 nov. (Reuter) Arbeiders uit geheel Boedapest zijn woensdag in een fabriek bui ten de stad bijeengekomen en hebben daar de voorwaarden be sproken waarop zij het werk zul len hervatten. Volgens waarnemers schijnt het grootste deel van de arbeiders be reid te zijn weer aan het werk te gaan voor het vertrek van de Sow- jettroepen, hoewel zij tegelijker tijd vasthouden aan hun eis dat deze troepen uiteindelijk Honga rije moeten verlaten. Ongeveer een derde van de stakers is echter vastbesloten van het werk weg te blijven totdat de Russen zijn ver trokken. Zij, die de hervatting van het werk voorstaan, gebruikten het argument dat het gemakkelijker is de arbeiders te organiseren en hun eisen aan de re gering te overhandigen als zij zich in hun werkplaatsen bevinden omdat zij dan gemakkelijk te bereiken zijn. Kadar-Nagy Volgens doorgaans welingelichte kringen gaan de onderhandelingen tussen premier Kadar en andere poli tieke figuren door. Er zou vooral een druk contact bestaan tussen Kadar en Nagy en tussen de aanhangers van laatstgenoemde en de sociaal-demoera ten. Men neemt aan dat Nagy krach tige voorwaarden heeft gesteld voor zijn eventuele deelneming aan de re gering. Spoorwegen staken weer Radio Boedapest deelde mee, dat het spoorwegpersoneel, dat het werk had hervat, woensdag weer in staking is gegaan door „berichten dat Hongaren in gesloten spoorwagons naar het Oos ten zijn vervoerd." Radio Boedapest heeft woensdag avond bekendgemaakt dat de voorma lige minister van defensie, Pappa Ist- van, uit het leger is ontslagen. Pappa Istvan is minister van defensie geweest in de regering-Rakosi en bij het be gin van de regering-Nagy. Het schijnt dat het hier gaat om de zuivering van een voormalig lid van de „Rakosi- kliek". Politie vervangen Radio Boedapest heeft meegedeeld, dat het Hongaarse leger opdracht heeft gekregen de politie in de stra ten van Boedapest te vervangen. De radio voegde hieraan toe, dat de voormalige leden van de veiligheids politie zich moeten onthouden van elke activiteit. De Russische delegatie bij de Ver. Naties heeft woensdag Hammarskjoeld meegedeeld, dat de toelating van poli tieke waarnemers van de Ver. Naties tot Hongarije uitsluitend door de Hon gaarse regering beoordeeld wordt. Hongaarse humor BOEDAPEST, 14 nov. (AFP) - Dat er in Hongarije, ondanks alle ellende van de afgelopen weken, nog een hitter gevoel voor hu mor bestaat, bewijzeh kleine raamadvertenties, die op ver scheidene plaatsen in Boedapest tussen gewone raamadvertentiens zqn aangebracht. Een ervan luidt„Gevraagd een persoon zonder enige be kwaamheid of trouw, om deel uit te maken van de regering. Enige voorwaarde: hij moet Russisch staatsburger zijn". Op een andere raamannonce staat: „Negen miljoen fascisti sche contra revolutionairen, allen voormalige fabriekseigenaars, bankier, kardinalen houden zich in het land verborgen. Er zijn nog maar zes echte Hongaren, die een regering gevormd hebben om het land te redden". Op een van de boulevards prees woensdagmiddag een krantenjon gen zijn krant aan met de roep: „Alle nieuwe leugens van de dag voor slechts 50 centimes". aan de Hongaarse vluchtelingen De ministerraad heeft besloten dit werk voor een groot deel in han den van het particulier initiatief te laten. De minister van Maat schappelijk Werk Verwachtte, dat de D.A.W.-kampen enige tijd in geschakeld moeten worden. Dit zal echter zo kort mogelijk het geval zijn. Het aantal particuliere aanbiedingen om deze vluchtelingen te huisvesten is n.l. zeer groot. Er moet echter voor opgepast worden dat de plaatsingen zorgvuldig geschieden. AMBONEZEN Verleden week is minster Klompé in het Ambonezenkamp Lunetten te Vught geweest. Daar heeft zij gezien dat de huisvesting in dit kamp beslist onvoldoende is. Mej. Klompé vertelde dat zij de heer Le Rute in audiëntie ontvangen had, die mededelingen had gedaan over het onderbrengen van Ambonezen in Madagascar. Volgens haar is er geen overleg tussen de Franse en de Nederlandse regering over deze zaak. De heer Ritmeester (V.V.D.) ont hulde echter tijdens een interruptie, dat er hij buitenlandse zaken een brief is binnengekomen, waarin de Franse regering een toestemmend antwoord zou hebben gegeven. De bewindsvrouw wist daar echter niets van. Naar schatting zal nog twee jaar ge moeid zijn met de repatriëring van ruim 40.000 personen uit Indonesië naar ons land. Er is gebleken, dat 83 procent der aanvragen om een voor schot voor de overtocht is toegewezen. Daardoor wordt het, volgens de mi nister, eenvoudiger om procedurerege lingen te maken. Dat de r.k. organisaties meer subsi die ontvangen dan de prot. chr. komt, zo zeide min. Klompé, omdat eerstge noemde organisaties met grotere sta ven werkt. Ook over dit subsidiebe leid is tijd en bezinning nodig. Een de bat daarover vond minister Klompé voorbarig. DE BÏLTZEGT: Niet in gevaat De Britse afgevaardigde had ver» klaard, dat de toestand in westelijk N.» Guinea de vrede in dat deel van dé wereld niet in gevaar brengt, zoals In» donesië verklaard had. Bespreking van de kwestie in de algemene vergade» ring zou niet bijdragen aan het vin» den van een oplossing van het vraag» stuk. De betrekkingen tussen Neder» land en Australië aan de ene kant en Indonesië aan de andere zouden e» slechts door verbitterd kurtnen wor» den. o Nieuwe crisis 1 NEW YORK, 14 nov. (Reuter) De correspondent van het Ameri kaanse radiostation C.B.S. heefi woensdag in een uitzending van uit Moskou gevraagd, dat Egypti de Sowjet-Unie om vrijwilliger» heeft gevraagd. De uitzending van de correspondent werd door de Russische autoriteiten afgebroken, toen hij aan bijzonderhe den over het vrijwilligersleger toe was. Later mocht hij de uitzending hervatten, doch alle bijzonderheden waren toen uit zijn bericht geschrapt. De reporter begon zijn uitzending met de mededeling: „De crisis in het Mid» den-Oosten heeft woensdagavond een nieuwe ernstige wending genomen. Uit betrouwbare bron verneem ik, dat de Egyptische ambassade in Moskou uit Cairo de opdracht heeft ontvangen te vragen om de vrijwilligers die Rus land heeft aangeboden en dat dit Ver» zoek aan de Sowjet-regering wordt doorgegeven". Opklaringen, maar ook enkele ver spreid optredende buien. Matige tot krachtige wind in hoofdzaak tussen west en noord. Over het algemeen wei nig verandering in temperatuur. Een confectionair uit Amsterdam is vanavond getuige geweest van de trieste intocht van de Hongaarse vluchtelingen Hij heeft het Rode Kruis toegezegd voor iedere Hongaar, die in de Jaarbeurshallen een voor lopig onderdak heeft gevonden, een costuum beschikbaar te stellen. De Nederlandse luchtvaartpionier Marinus van Meel, te 's-Gravenhage, die 28 november a.s. zes en zeventig jaar zal worden, heeft van zijn oud instructeur, de thans 88-jarige Henri Farman te Parijs de uitnodiging ont vangen de verjaardag bij hem door te brengen. Amsterdam heeft de naam van de Stalinlaan gewijzigd in Vrijheidslaan. Het voorstel daartoe heeft de gemeen teraad van de hoofdstad hedenmiddag aanvaard met alleen de stemmen van acht communistische leden tegen. Het nationaal comité hulpverle ning Hongaarse volk heeft heden be sloten alle Hongaarse vluchtelingen, die ingevolge de jongste regerings maatregelen in Nederland worden ont vangen, te voorzien van nieuwe onder en bovenkleding en schoenen. In West-Duitsland zijn woensdag twee straaljagers van de Amerikaan se luchtmacht neergestort, beide bo ven een stad en in alle twee de ge vallen werden gebouwen geraakt. Vier mensen zjjn om het leven geko men.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1