Davitans Hieuws uit de Provincie Kamerleden wensen verscherpte bestrijding van de pornografie „Voor Sadrach en zijn vriendjes" Weer U tegen het weer! Verhoog Uw weerstand! Makelaar uit Wemeldinge vijf jaar niet achter het stuur Woensdag 14 november 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Maatregelen tegen prikkellectuur in uitleenbibliotheken gevraagd RED BAND Treinperikeien op de Zeeuwse lijn Geen communisten in Statencommissies van Zuid-Holland Scholen uit Axel en Oostburg op de eretribune Nog geen appels naar Zweden Paging j Begroting van Justitie Deze leden zouden gaarne verne men op welke gegevens of op welk onderzoek deze motivering stoelt. Zijn de hoeveelheden z.g. pocket- books met prikkellectuur bij de uit leenbibliotheken, juist gedurende laatste jaren, niet sterk toegenomen? Men wilde gaarne in kennis worden gesteld met de maatregelen, die de mi nister alsnog denkt te kunnen nemen Inzake de uitlevering van de zeven in dertijd uit Breda naar West-Duitsland gevluchte politieke delinquenten. Het eeft de regering in deze aangelegen heid tot nog toe niet meegezeten. Kan de minister iets naders mededelen om trent de ontwikkeling in de Duitse op vattingen met betrekking tot de status van oud-SS-ers uit de bezette gebie den? VERKEERSVEILIGHEID De commissie was van oordeel, dat voor de verhoging van de verkeersvei ligheid alle zeilen moeten worden bij gezet. Met instemming had zij in de memorie van toelichting gelezen, dat de minister bijzondere aandacht aan dit actuele thema wil wijden. Zeer velen verklaarden evenwel node te hebben gemist enige aanduiding om trekt het stadium van voorbereiding van een wetsontwerp, gericht tegen ontoelaatbare gedragingen in het ver keer docr wijziging van de betreffen de wettelijke bepalingen. Zeer vele leden juichten het toe, dat het voornemen bestaat tot verkeers controle op de grote intercommunale wegen, met gebruikmaking van nieuw 's-GRAVENHAGE, 13 november. In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting 1957 van justitie stellen vele leden vast, dat het tempo, waarin de behandeling van het nieuwe burgerlijk wetboek thans kan worden ter hand genomen, veel rusti ger is dan aanvankelijk in de conceptie van wijlen minister Donker wds gedacht. Men verheugde zich over de mogelijkheid, welke zo doende wordt geboren voor omvangrijke en diepgaande studie. Deze leden achtten het uitgesloten, dat het omvangrijke werk in deze par lementaire periode zal kunnen worden voltooid. Verscheidene leden stelen de vraag, of het in het voornemen van de mi nister ligt het ontwerp van het eerste boek, zoals dit thans luidt, aan te vul len met betrekking tot de adoptie en de inmiddels tot stand gebrachte op heffing van de handelingsonbekwaam heid van de gehuwde vrouw. Deze le den zouden het niet juist achten, als men daarmede zou wachten tot de in voeringswet. Velen vroegen aandacht voor een verscherpte bestrijding van de porno grafie en van de openbare propaganda tot ontucht. Enige andere leden, die zich voorstanders verklaarden van vrije meningsuitingen, vroegen zich af, waarom niet wordt opgetreden tegen verwordingsverschijnselen als films, z.g stripverhalen en drukwerken, die zich op de rand van de pornografie be wegen, welke zij als uitingen zagen van Amerikanisme en als een bedrei ging voor de moraal. LEESBIBLIOTHEKEN Vele leden maakten opmerkingen over de intrekking van het wetsont werp op de leesbibliotheken. Als moti vering van deze intrekking werd te kennen gegeven, dat aan nieuwe wet telijke bepalingen op dit stuk geen be hoefte bestond, aangezien in de laatste jaren geen ernstige misstanden zijn gesignaleerd. Ingezonden Mededeling (Adv.) en snel materieel. Er zal een gunstige preventieve werking van uitgaan, wanneer de weggebruikers meer dan thans politieauto's op de grote ver keerswegen zien. Vele leden zouden gaarne het stand punt van de minister willen vernemen ten aanzien van het hanteren van de bloedproef en voorts ten aanzien van het gebruik van verdovende middelen bij het wegverkeer. PERS Andere Kamerleden vestigden nog maals de aandacht op de regeling van het „droit de réponse", zoals die in het bijzonder in Denemarken geldt, tot hoe de minister tegenover deze ge- grote tevredenheid van publiek en pers. Men zou gaarne willen vernemen, dachte staat en meende, dat van een dergelijke regeling een zekere preven tieve werking zal uitgaan, die er de pers toe brengen zal een grote mate van voorzichtigheid in acht te nemen bij het mededelen van wat zij voor fei ten houdt. Ook zal men, als gevolg van zulk een regeling, eerder eigener be weging tot het herstel van misslagen overgaan dan thans het geval is. Verscheidene leden zouden in overweging willen geven op het ogenblik niet tot de bouw van een vrouwengevangenis over te gaan, maar prefereren een andere oplos sing. Him gedachten gingen uit naar één centraal gebouw met verschil lende paviljoens, zodat het mogelijk zou zijn de zeer verschillende cate- goriën, die er onder de vrouwelijke gevangenen voorkomen, in één com plex en toch gescheiden onder te brengen. Zeeuwse Pedagogische Ulo-conferentie GOES, 13 nov. De afdelingen Zee land van de Ver. voor Openb. Mulo en de Ver. voor Chr. Mulo organiseren op vrijdag 16 en zaterdag 17 november de derde Zeeuwse Pedagogische Ulo-confe rentie in hotel „De Korenbeurs" te Goes. Deze conferentie zal bezocht worden door ongeveer 100 leerkrachten van de Zeeuwse Uloscholen. De agenda ver meldt o.m. voor vrijdag een inleiding door de heer C. J. Rol, voorzitter peda gogisch centrum van de N.O.V. en ge meentelijk inspecteur van het onderwijs in Rotterdam; onderwerp: „Selectie en schoolgemeenschap" en vertoning van onderwijs- en culturele films. Zaterdag: bezoek expositie en inleiding door de heer J. Dekker, voormalig directeur der chr. kweekschool te Zetten; onderwerp: ,De didactiek van het vak Nederlands op de Ulo-school". Boerenleenbank op Walcheren DOMBURG, 13 nov. De ring van boerenleenbanken op Walcheren heeft over de maand oktober totaal terugbe taald ƒ1.002.860,80. Gestort is er totaal voor een bedrag van ƒ850.038,80. s-HEER ABTSKERKE Zeeuwse collecte. De alhier gehouden Zeeuwse collecte heeft 68.opgebracht. ALKMAAR, 13 nov. De rechtbank te Alkmaar heeft vanmorgen de 56-jarige makelaar J. S. uit Wemeldinge voor het onder invloed rijden en het negeren van een stophevel van de politie veroordeeld tot 229 dagen gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van vijf jaar. Lezers grypen naar da p*H-, De trein, die om 16.45 uit Goes naar Middelburg dient te vertrekken, was maandagmiddag te laat.Het werd 16.50, 17.00 en nog steeds geen trein. Om 17.05 kregen de vele passagiers eindelijk te horen, dat de trein, die op komst was, niet verder zou rijden dan Goes en men dus moest wachten tot de volgende trein. Deze vertrekt vertrekt om 17.55 uit Goes naar Mid delburg. Er werd nog bij verteld, dat de passagiers niet naar de bus behoef den te gaan, want die was al weg. Dan maar wachten. Velen probeerden te liften, hetgeen echter maar enkelen gelukte. De passagiersstroom was groeiende en omstreeks kwart voor zes was het perron te Goes één deinende mensenmassa. De trein van 17.55 (op tijd) werd bestormd, maar die trein was op niet meer dan honderd passa giers extra berekend en (volgens de dagelijkse gebruikers) is die trein steeds al overbezet. De passagiers kon den alleen maar staanplaatsen bemach tigen en als „knakworstjes" in een fles werden de reizigers geperst tussen paden en zitplaatsen. Kunnen diverse treinstellen op de spitsuren niet uit gebreid worden en kan bij voorko mende storing niet gezorgd worden voor busvervoer? Ik weet namens meerderen te schrij ven. Door dit ingezonden stuk kunnen de autoriteiten ook geattendeerd wor den op het veel voorkomende ver schijnsel, dat de weggebruikers, wan neer zij van de richting stationveer Breskens over de Keersluisbrug wil len, vooral na aankomst van trein 18.25 In Vlissingen, strijk en zet voor die brug moeten wachten. Onze vraag is nu aan de daarvoor aansprakelijke autoriteiten, of met het afsluiten voor het wegverkeer niet kan worden ge wacht tot bijv. tien minuten na aan komst van boot en trein, zodat de grote stroom weggebruikers niet bijna avond aan avond daar moet staan wachten. Een abonnee. (Naam en adres zijn de redactie bekend.) 's-GRAVENHAGE, 13 nov. Van morgen heeft de heer H. van Es, frac tievoorzitter van de P.v.d.A. in de prov. staten van Zuid-Holland, tijdens een vergadering in de ridderzaal een verklaring voorgelezen, ondertekend door de fractievoorzitters, waarin be zwaren naar voren werden gebracht tegen de benoeming van communisten in de statencommissies. De heer J. Hoogcarspel (C.P.N.) wilde hierop het woord nemen. Toen hij het spreekgestoelte beklom, ver lieten alle statenleden, behalve de C. P.N.-fractie, de Ridderzaal. Nadat de communist was uitgesproken, kwamen de statenleden terug en werd het voor stel der fractievoorzitters in stemming gebracht. Het werd aangenomen met 71 tegen 3 stemmen (communisten). Najaarsvergadering Ned. Zondagsschoolvereniging GOES, 13 nov. Op zaterdag 1 de cember wordt in Goes in het kerkge bouw van de Vrije Evangelische Gemeen te, des middags om drie uur, de regio nale najaarsconferentie van de Nederl. Zondagsschool Vereniging gehouden. Rabbijn J. Soetendorp uit Amsterdam zal voor de zondagsschoolleiders (sters) spreken over het onderwerp „Profeten in hun eigen omgeving". De heer Soeten dorp houdt zich reeds sedert jarig bezig met het vertellen van de bijbelse ge schiedenis, gaf hierin les in Israel en studeert thans theologie. Het programma omtfat voorts een bespreking van vier vragen met betrekking tot de vertelling van het kerstevangelie. Ingezonden Mededeling (adv.) DE ERKENDE VAN ROSSEM'» KWAUHSï Het heeft even geduurd, voordat de actie voor Sa- drach en zijn vriendjes op gang kwam. Maar nu gaat het best! Kijkt u maar naar het eindtotaal van de vierde afre kening In één ruk zijn wij Uitspraak van rechtbank te Alkmaar S. was een half jaar geleden onder in vloed met zijn auto onderweg van de Zaanstreek via Alkmaar naar Beverwijk verscheidene malen doorgereden na een bevel tot stoppen van de politie. De Officier van Justitie had wegens poging tot doodslag subsidiair zware mishandeling, bedreiging en wederspan- nigheid en het rijden onder invloed te gen hem een gevangenisstraf van ander half jaar geëist met voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. (De maximum eis). De rechtbank achtte de poging tot doodslag subs, zware mishan deling niet bewezen en sprak verdachte daarvan vrij. Wij vorderen prima, wij vorderen met 140,omhooggegaan, zodat wij nu op de kop af 350,55 bijeen hebben. Dat is nog wel geen duizend gul den, maar in ieder geval dich ter erbij dan de ruim twee honderd gulden van de vorige keer! Van enkele kanten is ons gevraagd, of de vijftiende november dat is morgen al onherroepelijk is als afslui tingsdatum van onze actie. Eigenlijk wel, moeten wij antwoorden, maar aangezien het ons bekend is, dat hier en daar in de provincie nog in zamelingen aan de gang zijn, zullen wij nog een paar dagen „respijt" geven. Die enkele dagen uitstel moeten het 'm dan ook doen! Zou het nu werkelijk onmogelijk zijn met z'n allen van het Zeeuwsch Dagblad duizend gulden op te brengen voor de Kerstfeestviering van Sadrach en zijn vriendjes, zijn ouders en familie, kortom alle in woners van de kampong Seroei op Nieuw-Guinea? U weet het: het is een erezaak, dat wij vol doen aan het vriendelijke ver zoek van Phia van den Berg, de uit Axel afkomstige onderwijze- Ingezonrien Meedeling (Adv) Eén enkele dragée Davi- tamon 10 per dag heft vitaminetekorten radicaal op. Flacons van 50, 100 en 500 dragées Een 10 voor gezondheid hoge vitaminewaarde ORGKRÖN OSS (Vervolg van pag. 5) HOEDER ENSKERKE Collecte. De collecte voor herstel en opbouw in de Ned. Herv. kerk heeft op gebracht ƒ102,47. KAPELLE Kinderzorg. De inzameling voor Kin- derzorg is dit jaar weer een enorm suc ces geworden. Er werden niet minder dan 354 kisten fruit, aardappelen en groente gegeven. Verder vele pakketten kleren, schoenen, speelgoed en een be drag van ƒ61, Lustrumviering uitgesteld. Vrijdag 16 november a.s. zou de plaatselijke afdeling van de bond van Oudstrijders haar eerste lustrum op feestelijke wij ze hebben gevierd. In verband met de internationale toestand heeft men ech ter besloten deze feestelijke lustrum viering uit te stellen. Voor Hongarije. Door de leden der Geref. Kerk is een bedrag van 982, gegeven voor de Hongaarse vluchtelin gen. Een collecte welke zondag voor dit doel in de Ned. Herv. Kerk werd gehouden, bracht 1.238,86 op. KRABBEN DlfKE Dammen. Voor de onderlinge compe titie van de damclubcombinatie Oostdijk werden de volgende partijen gespeeld L. NieuwenhuizeJan van Iwaarden 20; G. HollestelleJan van Burg 02; BooneJ. Meeuwsen 02; M. Sinke M. de Bat 0—2; A. van WeeleG. Holle- stelle 20. OOST- EN WEST-SOUBURG Korfbalwedstryd. Zaterdag 24 novem ber zal de gepromoveerde korfbalvereni ging „Animo" een wedstrijd spelen tegen het Zeeuws jeugdtwaalftal. Tijdens deze wedstrijd zal een collecte gehouden wor den ten bate van de Hongaarse vluchte lingen. Stoomtram Walcheren. In de grote zaal van „De Zwaan" heeft de personeelsver eniging van de N.V. stoomtram Walche ren haar jaarlijkse feestavond gegeven. Voor een goed gevulde zaal is het blij spel „De Distel" van *R. Saudek opge voerd. Het werd gespeeld door eigen personeel, die op voortreffelijke wijze dit mooie en leerzame stuk naar voren brachten. De verloting, die in de pauze werd gehouden ten bate van de vluch telingen uit Hongarije bracht op ƒ200,50. Voor het personeel, dat wegens dienst- werkzaamheden niet aanwezig kon zijn zal de avond nogmaals gehouden worden op zaterdag a.s. A.R. kiesvereniging. In de jeugdge- bouwen der Geref. kerk heeft onder voorzitterschap van de heer M. A. van der Putte, de A.R. kiesvereniging „Luc- tor et Emergo" een ledenvergadering ge houden. Het woord werd gevoerd door de heer W. Huson over het onderwerp „Bezitsvorming ook voor bezitlozen". Op duidelijke wijze behandelde hij hoe een bezit kan gevormd worden. „De bezits vorming verhoogt het verantwoordelijk heidsgevoel van de mens", aldus spreker. De heer Huson besloot zijn toespraak met er op te wijzen van hoe groot be lang de loonpolitiek der regering is. In deze vergadering werd ook besloten het blad „Nederlandse Gedachten" op rui mere schaal te verspreiden. Op de vol gende te houden vergadering zal gespro ken worden over het onderwerp „Buurt werk, dorps- en wijkcentra". SCHERPENISSE Medalje. Bij de Nationale trekpaarden tentoonstelling en hoefbeslagkeuring te 's Hertogenbosch behaalde de heer A. Duine Jr. een bronzen medalje voor ge leverd hoefbeslag. SINT LAURENS Contactavond. In het vergaderlokaal Is een contactavond belegd door de Nederl. Chr. Blindenbond. De heer Van Wijk sprak over de zorg voor de blinden in Nederland. Hij wees er op hoe een bond van ziende mensen diensten bewijst aan blinde mensen. De film „Terug naaf het licht", gewijd aan het werk in „Êartimeus" en „Sqnne- heerdt" werd vertoond. Ds. W. A. Kalk man sprak het openings- en slotwoord. Het Chr. Gemengde Zangkoor ,,be Lof- stem" o.l.v. de heer A. Joosse liet zich enkele malen horen. Benoeming. Mej. M. C. C. van Wallen burg te Middelburg is met ingang van 1 november benoemd lot handwerkonder- wijzeres aan de chr. nat. school. SINT PH1LIPSLAND Collecte. De door het Ned. Rode Kruis georganiseerde collecte ten bate van de Hongaarse vluchtelingen heeft ƒ1.028,39 opgebracht. WESTKAPELLE Inzameling. De leerlingen van de school met de Bijbel hebben ƒ102,93 bijeenge bracht ten bate van de Hongaarse vluch telingen. Collecte. In Westkapelle is gecollec teerd voor de viering van het St. Nico- laasfeest voor kinderen van de christe lijke kleuterschool. Gezien het bedrag wat opgehaald is, kunnen we aannemen dat het St. Nicolaasfeest in de kleuter school verzekerd is. YERSEKE Verkiezing ambtsdragers. Tot ouder ling in de Geref. Kerk is gekozen de heer j. Zoeteweij. De heer J. J. da KoeijerWaverijn is tot diaken gekozen. res, die in Seroei aan Sadrach en zijn vriendjes les geeft en huh ook vertelt van de Goede Herder. Vergeet u niet, dat deze taak blijft ook na de gebeurtenissen In Hongarije, die terecht al onze aandacht (en ons geld!) vragen! Op de eretribune Vandaag gaan wij twee scholen op de eretribune plaatsen. Het zijn de christelijke uloschool in Axel en en de christelijk natio nale school in Oostburg, die res pectievelijk 58.50 en 34.50 heb ben bijeengebracht. Wat een lief de voor de toekomst van Sadrach en zijn vriendjes daar in Zeeuwsch-VXaanderen. Jongens en meisjes, alle dank voor jullie spontane giften! Onderwijzers: onze bijzondere waardering voor uw bemiddeling en activiteit! Wij stellen het buitengewoon op prijs dat u zonder er veel over te praten deze zaak even voor elkaar hebt gebracht! Wij hopen, dat vele collegas nog mogen vol gen. Tenslotte voor degenen, die vergeten mochten zijn hoe zij hun gift kwijt kunnen, de vol gende herinnering: Gironummer 274289 van het ZeeUwsch Dag blad te Goes, met vermelding „Voor Sadrach en zijn vriendjes", is het juiste adres. Ook op onze kantoren te Goes (Lange Vorst- straat 90), Middelburg (Korte Noordstraat 35) en Vlissingen (Nieuwstraat 68) kunt u uw geld kwijt. Onze vierde afrekening ziet er als volgt uit: A. J. D. te W. f 1 N. N. te M. f 1.N. N. te M. f2.—; N.N. (via ds v. d. K.) f2.50; P. de M. ,te W. f 1.—A. M. te f 1.—C.' R. te W. f2.50; Gez. M. te St. A. f5.—; J. V. te G. f 1.—; W. v. d. B. te B. f 5.— Chr Nat. School te O. f34.50; A. M. te M. f2.50; D. de P. te A. f 1.50; Chr. Uloschool te A. f 58,80; G. v. N.-V. te M. f2.50; E. J. B. te M. f2.50; Chr. Nat. school te T. f 6.—; Wed. J. C. te C. f 2.—; Fam. N. N. te H. f2.50; C. F. te G. f 1.A. B. te C. fl.25; N.N. te M. f2.—; N.N. te M. fl._ Totaal f 140,05. Vorig totaal f 210,50. Eindtotaal vierde afre kening f350,55. 's-GRAVENHAGE, 13 nov. In Nederlandse tuinbouwkringen is men teleurgesteld over de mededeling van Zweedse regeringsautoriteiten, dat de invoer van appels in dit land nie', zal worden toegestaan voor 12 februari a.s. In voorgaande jaren werd de export mogelijk omstreeks 1 december en uiterlijk 12 Januari. De late datum zal tot gevolg hebben, dat er minder appels naar Zweden zullen gaan dan in andere jaren. Enige weken geleden werd bekend, dat de invoer van peren in Zweden niet zal worden toegestaan voor 6 de cember a.s. In andere jaren werd dit ook steeds mogelijk van half oktober tot uiterlijk half november. heeft WOLFAARTSDIJK Collecte. De klaprooscollecte 57,22 opgebracht. ST. MAARTENSDIJK Ongeluk. Gistermorgen heeft een bot» sing plaats gehad tussen twee vracht auto's bestuurd door de heer A. H. te Sint Maartensdijk en de heer H. S. te Barendrecht. Het ongeluk had plaats op de hoek MolenstraatOostdijk. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Wel was er enige materiële schade. Zierikzee Raad behandelt gemeentebegroting Als de raad volgende week maandag des avond» om acht uur, in vergadering bijeen komt zal de gemeentebegroting voor 1957 Ottt enkele wijzigingen worded behandel®. Voorts zullen besprekingen worden gewijd aan de begrotingen vaft de gasfabriek, maatschappelijke zorg en gemeentelijk woningbedrijf.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 9