EAU DE COLOGNES Steenkool zal belangrijk blijven voor energievoorziening Utrechtse brandweermannen kunnen cp visite gaan PUZZLE CKefarime,4 Wanneer komt er nu eindelijk een definitief radiobestel? Ondergeschikle rol - ook in de toekomst - voor kernenergie Vier betrouwbare middelen in 1 tablet Ongewenst bezoek bij predikante Kritiek op verhoging luisterbijdrage Houtwormbestrijding met BLEYS B.O.B.-4 Stekker in stopcontact en... de wekker kan ratelen Burgemeester van Rotterdam niet naar Riga Woensdag 14 november 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 7 Prognose van directeur Staatsmijnen GRONINGEN, 12 nov. In het jaar 2000 zal nog altijd een derde van de Nederlandse energievoorziening moeten worden gedekt door steenkool. De bij drage van de kernenergie zal naar scliatting niet meer dan een derde van de totaal benodigde energie bedragen en voor het laatste derde zal aardolie worden gebruikt. Deze cijfers zijn een onderdeel van een prognose over de energiebehoefte in de toekomst, over welk onderwerp de directeur van de staatsmijnen, ir. A. Hellemans, een voordracht heeft gehouden voor het departement Groningen van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel. De heer Hellemans had tevoren in zijn betoog opgemerkt, dat de rol, die de kernenergie in de toekomst zal gaan spelen niet moet worden overschat. Het ziet er voorlopig naar uit, dat kern energie in de praktijk in hoofdzaak al leen maar voor de opwekking van elek triciteit zal kunnen worden gebruikt. De kosten van opwekking van elektri citeit door kernenergie zullen zeker niet hoger liggen dan die van opwekking door kolen; de kernbrandstoffen zijn goedkoper dan kolen, daartegenover staat dat voor kerncentrales de kapi taalsinvesteringen hoger zullen liggen. Elektriciteit zal echter lang niet in alle verbruikssectoren kolen of olie kunnen vervangen. Voor gas en cokes bijvoor beeld blijft men aangewezen op kolen, het verkeer zal in hoofdzaak op aard- olieprodukten blijven draaien. De ener gie die door kernbrandstof en aardolie wordt geleverd omgerekend naar de energie die kolen leveren, wordt het to tale Nederlandse energieverbruik rond de komende eeuwwisseling op 50 tot 55 miljoen steenkolentonnen geschat. Ten opzichte van 1955 betekent dit een ver dubbeling. Van de 26 miljoen steenkolentonnnen energieverbruik in 1955 werden 17 mil joen ton door steenkolen gedekt en 8.5 miljoen door aardolleprodukten. Van de verbruikte kolen waren 11 miljoen uit Nederlandse mijnen, 5 miljoen ton kwam uit de landen van de kolen- en staalgemeenschap en 1.7 miljoen ton werd ingevoerd uit Amerika. Uitbreiding Sprekende over de mogelijkheden de steenkolenproduktie van Nederland uit te breiden door het maken van nieuwe mijnen, noemde de heer Hellemans de Peelhorst en het gebied van Winters wijk. Voor de ontginning van de kolen- lagen in de Peel zullen echter grote technische vraagstukken aangedurfd loeten worden. Het vinden van kolen Ingezonden Mededelingen (adv.) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld met uit stekend resultaat gebruikt. Ze hebben Sun volkomen betrouwbaarheid wel zeer duidelijk bewezen en millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen falen. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag. want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefaro» bij Winterswijk is nog onvoldoende ge ëxploreerd om de rentabiliteit van een ontginning te kunnen schatten. De heer Hellemans achtte de toekom stige energievoorziening van Nederland alleen gewaarborgd met een flinke kernenergie-ontwikkeling. Voor de invoer van kernbrandstof ls Nederland echter afhankelijk van het buitenland, evenals voor de Invoer van het overgrote deel van de aardollepro dukten, waarvan de wereldvoorraad echter beperkt is, waardoor de prijzen door de kostbaarder wordende ex ploratie hoger kunnen worden. De Geref. Gemeenten en de ouderdomsvoorziening DEN HAAG, 12 nov. Deputaten voor de correspondentie met de hoge overheid van de Geref. Gemeenten in Nederland spreken in hun rapport over de komende ouderdomsvoorzie ning als hun oordeel uit, dat deze het karakter heeft van verzekering. En omdat naar het gevoelen van de Hei lige Schrift moet worden veroordeeld, kan het advies niet anders dan afwij zend zijn. De leden dezer gemeenten wordt derhalve geadviseerd vrijstel ling te vragen van de premiebetaling, waarbij dan wel de premie moet wor den opgebracht in de vorm van belas ting, maar waarbij er tevens aan vast gehouden wordt, dat er ook bezwaren tegen bestaan de uitkering te aanvaar den. O- Zuid-Slavië treedt op 1 januari a.s. uit de Veiligheidsraad. Kamerleden verzuchten Sowjet-Unie zet olieleveranties aan Israël stop TEL AVIV, 13 nov. (AFP). De Sowj et-Unie heeft besloten haar olie leveranties aan Israël stop te zetten, aldus heeft Gora Josephthal, secreta ris van de Israëlische arbeiderspartij Mapai, meegedeeld. Hij verklaarde, dat dit besluit was genomen op het ogenblik, dat de am bassadeur der Sowj et-Unie in Israël naar Moskou was teruggeroepen. Een nieuwe overeenkomst, waarbij Israël sinaasappelen aan de Sowjet-Unie zou leveren in ruil voor olie, zou aan het einde van dit jaar in werking treden. Werkloosheid steeg 's-GRAVENHAGE, 12 nov. In Ok tober steeg het aantal werkloze mannen van 16.640 tot 18.760, de bezetting van de aanvullende werken liep op van 1562 tot 1918, zodat de totale geregistreerde ar beidsreserve van 18.202 met 2476 steeg tot 20.678. Aldus deelt het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid ons mede. De voornaamste oorzaak van de stij ging van de arbeidsreserve is gelegen in de afloop van de aardappelrooicampagne, waardoor niet alleen landarbeiders, maar ook grondwerkers, veenarbeiders, losse arbeiders en minder geschikten moesten worden ingeschreven. IN ZEELAND In de provincie Zeeland waren eind oktober 1956 ingeschreven 541 werkzoe kenden tegen 458 eind september 1956 en 589 eind oktober 1955. AtSlU» Ingezonden Mededeling (adv.) UTRECHT, 13 nov. Het aantal inbraken in Utrecht neemt nog steeds toe. Wel is de recherche erin geslaagd enige verdachten te arresteren, maar alle zaken zijn nog niet opgehelderd. De politie neemt aan, dat het niet steeds dezelfde personen zijn, die in de binnenstad en de buitenwijken ope reren. De recherche zoekt nu naar een jongeman, die vanmorgen de predi kante dr. G. D. Thomsen aan het Vic tor Hugoplantsoen uit haar slaap wek te. Zij schrok wakker, toen zij lawaai in haar kamer hoorde. Toen zij het licht had ontstoken stond in de kamer een jongeman, die een nylonkous over zijn hoofd had getrokken en ook zijn rechterarm in een kous had gestoken. „Wat moet je hier?" riep de ont hutste predikante. „Hou je stil!" was het antwoord. Er ontstond een worsteling en toen hierbij het telefoontoestel van een kastje viel schrok de jongeman zo, da't hij vluchtte met achterlating van een nylonkous. De politie staat voor een raadsel, omdat de buitendeur op het nachtslot zat. Een politiehond, die de nylonkous werd voorgehouden, slaagde er niet in de juiste man te achterhalen. Er wordt alleen een keukendoek vermist. Gebrek aan predikanten 's-GRAVENHAGE, 13 nov. Van de dertien gemeenten, alle behorend tot de modaliteit van de Gereformeerde Bond, die de ring Sommelsdijk van de Neder landse Hervormde Kerk omvat, zijn er vijf vakant, Goedereede sedert 1946, Sommelsdijk sedert 1954 en Middelharnis sedert enige maanden. Voorts zijn in de ring Zaltbommel, die 14 gemeenten om vat, vijf gemeenten van de acht, die tot de modaliteit van de Gereformeerde Bond behoren vakant en in de ring Vi- anen zijn zes predikantsplaatsen, die tot de Gereformeerde Bond behoren, even- ■ns vakant DEN HAAG, 13 nov. Over de totstandkoming van een definitief radiobestel in de naaste toekomst zijn verschillende leden der Twee de Kamer niet optimistisch ge stemd. Tien jaar lang leeft Neder land nu al onder een bestel, dat in wezen de democratie ondergraaft. Twee grote politieke partijen ge bruiken de radio dagelijks om hun denkbeelden aan de bevolking uit een te zetten. De overige partijen worden in de ether bestreden, maar hebben gedurende al deze jaren geen gelegenheid gehad van antwoord te dienen en hun eigen constructieve ide°vte ontvou wen. Dit laatste dan afgezien van de drie kwartieren, die in de weken, aan de verkiezingen voorafgaande, worden toegestaan en waarvan ook door de PvdA en de KVP gebruik wordt ge maakt. Het is dan ook geen wonder, dat de partijen, die de radio tot hun beschikking hebben, bij de afgelopen verkiezingen belangrijke winst heb ben geboekt, terwijl twee andere par tijen belangrijke verliezen hebben ge leden en één ongeever gelijk is ge bleven. Onder de bestaande verhoudin gen achtten deze leden dit laatste nog merkwaardig genoeg. Zij vroegen met grote ernst en aandrang aan minister Cals te be vorderen, dat op zeer korte termijn een interimregeling wordt ingevoerd, waarhij aan de constructieve poli tieke partijen de mogelijkheid wordt geboden de bevolking van voorlich ting te dienen. CONTRA Andere leden stelden hier tegenover, dat het huidige radiobestel kan wor den beschouwd als een typisch voor beeld van democratische vrijheid. In de bestaande structuur moeten politie ke uitzendingen geacht worden in dat eigen patroon te passen, derhalve in overeenstemming te zijn met het ka rakter van de omroep. Een ingreep van de overheid betekent derhalve een inbreuk op de duurbetaalde vrij heid der omroepverenigingen door ge deeltelijke naasting van hun zendtijd en het vorderen van diensten ten bate van uitzendingen, die met hun eigen geest lijnrecht in strijd kunnen zijn. LUISTERBIJDRAGE Zeer vele leden namen stelling tegen het voornemen de luisterbijdrage te verhogen. Deze achtte men niet ge rechtvaardigd, zolang de Wereldom roep uit de radioretributie wordt be kostigd. Voor het werk van de Wereld omroep was er grote waardering, maar de 5 miljoen, die de uitzendingen lang zamerhand kosten, mogen niet aan de luisterbijdragen worden onttrokken. De uitzendingen zijn speciaal voor landgenoten buiten onze grenzen en voor luisteraars in andere landen en dienen daarom uit 's rijks kas gefinan cierd te worden. Andere betreurden in ernstige mate het voornemen der regering om ook voor 1957 het aantal zenduren van de Nederlandse Televisie Stichting niet uit te breiden boven de 12 uur per week. Ingezonden Mededeling (adv.) Volledige garantie BLEYS Morsstraat 39 Voor LEIDEN Telefoon 21078 kleinverpakking vraagt Uw drogist Hoeveel luisteraars en kijkers telt Nederland? 's-GRAVENHAGE, 12 nov. Het aan tal aangegeven radio-ontvangtoestellen in Nederland bedroeg per l-ll-'56: 2.214.859 tegen 2.205.552 op l-10-'56. Op l-ll-'56 waren er 538.246 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 537.047 op l-10-'56. Het aantal geregistreerde tele visieontvangers steeg van 77.587 op l-10-'56 tot 86.466 on 1 -1T -'56. Opening kleuterschool te Nieuw-V ossemeer NIEUW-VOSSEMEER, 13 november. Op woensdag 21 november zal te Nieuw- Vossemeer de nieuwgebouwde „Sint- Reinoldus" kleuterschool op plechtige wijze worden geopend. Duitse, Zweedse en Nederlandse autoriteiten zullen hier bij tegenwoordig zijn. De totstandkoming van de kleuterschool is mede mogelijk gemaakt door een zeer oelangrijke gift van de stad Dortmund. Het Zweedse Jeugd Rode Kruis heeft een vrijwel com plete inventaris geschonken. 4711 „Troika Eau de Cologne met het pittige accent. f 2.25-f 12.50 f1.60 -f 22.75 Overal, bij elke ontmoeting in yoornaam gezelschap, be speurt men de lente-frisse geur van 4711 Echte Eau Be Cologne. Sedert generaties is de echte "4711" met het Blauw-Goud- etiket het merk van de ken ner. Haar gebruik is voor beschaafde mensen een vanzelfsprekendheid Iedere droppel ademt frisheid! Iedere droppel - kwaliteit! De oliebuisleiding, die van Kir- koelt in Irak naar Haifa in Israël loopt, is maandagnacht in Noord-Jor- danië door nationalisten opgeblazen. Men zag vlammen over een uitge strekt gebied en ooggetuigen bericht ten, dat de olie over het land stroom de. (Vin een onzer verslag geefsters). UTRECHT, 13 nov. Vroeger kon een brand weerman vrijwel alleen op bezoek gaan bij men sen die een telefoon had den, omdat hij altijd be reikbaar moest zijn. De Utrechtse brandweerman zal echter voortaan zijn bezoekerskring kunnen uitbreiden tot al diege nen die ergens in hun huis een doodgewoon stopcontact hebben zitten en dat zijn er in de Dom stad zo'n 60.000 De brandweerman hoeft nu alleen een klein apparaatje mee te nemen en de stekker in het stopcontact te steken. Zodra er ergens brand uit breekt zal het wekkertje gaan rinkelen en de brandweerman is gewaarschuwd. Vanuit de nieuwe Utrechtse toon- frequente afstandbesturings- installatie wordt op dat mo ment een bijzondere stroom van toonfrequentie over het hele elektrische net gestuurd, die alle stopcontacten bereikt. Maar alleen de ontvangertjes die op die bepaalde frequentie zijn afgesteld, reageren erop. Niet alleen de brandweer, maar ook de B.B., het Roode Kruis en de G.G.D. kunnen in de toekomst hun mensen overal ogenblikkelijk zonnige dag later zijn dan wanneer het regent en 's win ters vroeger dan 's zomers) wordt automatisch een toon- frequente stroom ingescha keld, waarop alle onderdelen van de openbare verlichting reageren en gaan branden. Het nieuwe systeem maakt een eind aan de „klokkentijd". Door de openbare verlichting was namelijk een enorm aan tal klokken nodig om op be paalde tijden de avond- en naehtverlichting aan te s te ken en te doven. Vroeger werden daarvoor slinger- klokken gebruikt, die steeds opgewonden moesten worden waar- en later klokken met een Elektriciteits-centraie heelt al'e verbruikers aan een touwtje schuwen in geval van nood. Iedere dienst krijgt zijn eigen toonfrequentie, waarop de ontvangtoestelletjes van de personen die opgeroepen moe ten worden, zijn afgesteld. Niet alleen mensen, maar ook straatlantaarns zijn met zo'n apparaatje uitgerust.- Zo dra het donker begint te worden (en dat zal op een synchroomuurwerk. Maar wanneer heel even de span ning uitviel, moest een klein legertje mensen aan het werk gezet worden om alle klokken weer gelijk te zetten. Tarieven Het tot nu toe bestaande stelsel van verbruikstarieven is nogal ingewikkeld omdat rekening gehouden moet wor den met bepaalde tijden van de dag, waarop veel stroom wordt verbruikt en uren, waarop het elektriciteitsver bruik plotseling een heel eind zakt. Zo gold voor de indus trie praktisch steeds, dat het aantal kilowatturen dat gedu rende de z.g. „piekuren" werd afgenomen, de gemiddelde stroomprijs bepaalt. Met de nieuwe installatie kunnen alle moeilijkheden van de tariefstructuur worden overwonnen. Het is nu niet meer nodig om voor de ver schillende schakelmanipula ties die op één dag plaatsvin den, in het elektrische net overal schakelklokken te in stalleren. De Utrechtse cen trale heeft nu al haar 60.000 afnemers a.h.w. aan een „touwtje", waardoor een soe pele, aan elke toestand aan gepaste mogelijkheid van schakelen is verkregen. Dat het nieuwe systeem vele voordelen heeft blijkt wel uit het feit, dat men bin nenkort de gemeenteraad wil voorstellen niet alleen de nachttarieven, maar ook de middag- en weekendtarieven op 4 cent per KwH te bren gen. ROTTERDAM, 13 nov. De burge meester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, heeft de uitnodiging van da burgemeester van Riga om een be zoek aan deze stad te brengen afge slagen. Hij heeft het volgende geant woord: „Door bemiddeling van de eharga d'affaires van de Sowjet-ambassade bereikte mij uw uitnodiging. Kon. mis schien na de ontwikkeling van de laat ste tijd hier en daar nog de gedachte postvatten, dat dergelijke uitwisse- lingsbezoeken in de toekomst weer mogelijk zouden worden, na de ge beurtenissen in Hongarije is het dui delijk, dat daarvan geen sprake kan zijn. Het is mij dan ook onmogelijk uw uitnodiging zelfs maar in overwe ging te nemen. De bevolking van Rot terdam zou het niet kunnen begrij pen, als ik een ander standpunt zou innemen." VANDAAG EENS KRUISWOORDRAADSEL DE BELGISCHE MIJNWERKERS GEËERD Tijdens een nationale manifestatie, die in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel is gehouden, zijn de Belgische mijnwerkers geëerd. Deze twee foto's geven twee hoogtepunten van de bij eenkomst weer: mijnwerkers groeten hun koning, die de manifestatie bij woonde, door hun lampen naar hem op te heffen. Het andere beeld toont de vorst, die één van de helden, die keer op keer in de brandende mijn van Marcinelle afdaalden om hun in gesloten makkers te redden, decoreert. 0 Op de Waal onder Leeuwen is vandaag een parlevinker door een mo torschip overvaren. Zowel de eigenaar als de schipper, die niet konden zwem men, werden gered. De volgeladen boot zonk. Verzekeringspremie en de actie voor Hongarije 's-GRAVENHAGE, 12 nov. De soci ale verzekeringsraad deelt mede, dat over loon voor overwerk ten bate van de actie voor Hongarije geen sociale ver zekeringspremie behoeft te worden be taald, alleen echter als de werkgever zorg draagt voor de overmaking van het met dit overwerk verdiende loon. Deze faciliteit geldt niet, wanneer een deel van het loon wordt afgestaan, dat niet door overwerk is verkregen. -cv Prinses Beatrix voor microfoon Horizontaai: 1 Deftige, bedaagde dame, 6 voorzetsel, 8 bloem, 10 hinderlijk, 12 en dergelijke, 13 voorzetsel, 14 verlaagde toon, 16 voedsel, 18 liefhebben, 20 na maak glacé, 21 noord-oost, 22 domme ver gissing. Verticaal: 2 Sneedje geroosterd brood, 3 rijksmunt, 4 overhellen naar, 5 zoetig heid, 7 kommervolle omstandigheden, 8 onmeetbaar getal, 9 water in Friesland, 11 bedehuis, 15 misdadig, 17 en 19 dieren roep, 21 de naam onbekend. Oplossing vorige puzzle GAREN, groen, groep, ploeg, SPOEL. HILVERSUM, 13 nov. Prinses j Beatrix zal in een gezamenlijk program ma over de zender Hilversum I op dins dag 20 november een inleidend woord spreken met betrekking tot de reeks bij- j zondere radio-uitzendingen gewijd aan „Openbaar Kunstbezit". In België zijn twee jeugdige Ne derlanders met een gestolen brom fiets aangehouden. Het waren Apel- doornse jongens van 15 en 17, die op weg waren naar Zuid-Frankrijk, om daar als verstekeling aan boord te gaan naar Australië. 0 Het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis heeft besloten financiële v i 1 i I steun te verlenen aan de slachtoffers Kastekort Dij groenteveilingen I in Egypte voor de aankoop van ver- ALKMAAR, 12 nov. Bij de Lan- bandmiddelen. Het internationale Ro- gedijker groenteveiling te Broek op I Kruis heeft dit verzoek gedaan aan Langendijk is een kastekort van dui- ;,Ue nationale Rode Kruisverenigingen, zenden guldens geconstateerd. Tijdens de raadsvergadering van Onregelmatigheden kwamen aan het Wormer stemden met de andere raads licht. tijdens ziekte van de betaalmees- leden de twee leden van de C.P.N.- ter H. P., die thans wegens een hart aanval in het ziekenhuis wordt ver pleegd en niet kan worden verhoord. P. heeft 38 jaren de functie van be taalmeester vervuld. fractie ermee in het presentiegeld af te staan aan het Rode Kruis voor hulp aan Hongarije. Het C.P.N.-lid Hout man zei: „Ook wij zijn wel degelijk begaan mj: het leed in Hongarije".

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 7