Eventuele rantsoenering van aard oiieprodukten wordt voorbereid Op het gebied van het onderwijs leven nog vele wensen Russische plannen voor M.-Oosien voorlopig getorpedeerd Speciaal bureau, gevestigd in Den Haag, ingesteld Gevaarlijke situatie in het Indonesische leger ZEEUWSCH DAGBLAD Paghva Officieren kregen disciplinaire straffen HOOFDPIJN WEG HOOFDPIJN! Grootste aantal donors in Naarden-Bussum Ontploffing in kelder te Nijmegen Respectabele lijst van „dringende aangelegenheden" Het zenden van „vrijwilligers" wordt niet door V.S. geaccepteerd Kritiek verstomd „Vrijwilligers" Gruenther waarschuwt de Sowjet-Unie Woensdag 14 november 1956 Aanmelding fabrikanten en importeurs verplicht PORT SAID NOVEMBER 1956 zaken van advies zal dienen inzake de verdeling der beschikbare hoe veelheden aardolie en aardoliepro- dukten. In deze commissie zijn ver tegenwoordigd de ministeries van economische zaken, van oorlog, van marine, van verkeer en waterstaat, van landbouw en van buitenlandse zaken. s-GRAVENHAGE, 13 november. Het ministerie van economi sche zaken deelt mede, dat een aantal maatregelen is genomen, die noodzakelijk zijn voor de voorbereiding van een eventuele rantsoe nering van aardolieprodukten. In de staatscourant is een Kon. Be sluit gepubliceerd, waarbij enige artikelen van de distributiewet 1939 opnieuw van kracht worden. Bij de eveneens in deze staatscourant verschenen aardoliedistributiebeschikking 1956 worden ruwe aard- oloe en aardolieprodukten met ingang van 14 november 1956 tot dis- tributiegoed verklaard. Onder aardolieprodukten worden in dit opzicht verstaan: benzine, pe troleum, donkere oliën, minerale smeeroliën en minerale vetten, mine rale wassen (met inbegrip van vase line en parafine), natuurasfalt, asfalt- bitumen, alsmede mengsels van deze produkten met andere mineralen, dan wel met lichtere koolwaterstoffen of andere vloeistoffen, vloeibaar ge maakte aardoliegassen. Eveneens bij beschikking van de minister van economische zaken is ingesteld het bureau voor aardolie produkten, dat gevestigd zal zijn te 's-Gravenhage, Groot Hertoginnelaan 70. Tot directeur hiervan is benoemd de heer C. Liefheid. Voorts is be noemd een commissie van bijstand, die tot taak heeft de directeur van dit bureau van advies te dienen. ONTHEFFING. Daar het hier slechts voorbereiden de maatregelen betreft, is tevens een ontheffingsbeschikking gepubliceerd, die voor alle in de distributiebeschik- king genoemde aardolieprodukten een ontheffing geeft van het in die be schikking bepaalde. Wel is de bepaling van kracht, dat fabrikanten en importeurs van en handelaren in benzine, petro leum en donkere oliën verplicht worden zich binnen een week schriftelijk aan te melden bij het bureau voor aardolieprodukten. Bovendien is ieder verplicht de minister op diens verzoek de door hem gewenste inlichtingen te ver strekken. kend gemaakt, dat de uitvoer van ruwe aardolie en de in de aardolie distributiebeschikking 1956 genoemde aardolieprodukten van 17 november 1956 af wederom onder controle zal winden gebracht. Het ministerie van landbouw deelt mede, dat ondernemers in de land-, tuin- en bosbouw in de loop van deze en volgende week bij de plaatselijke bureauhouder van de provinciale voedselcommissaris, in wiens rayon zij hun bedrijf uitoefenen, formulie ren kunnen halen voor het verstrek ken van gegevens over de op hun bedrijven aanwezige bedrijfsmotoren, verwarmingsinstallaties, enz. Deze gegevens zijn nodig om het ministerie inzicht te geven in de behoefte aan aardolieprodukten (benzine, petro leum, gas/dieselolie, lichte en zware stookolie) per bedrijf, op welke ge gevens een rantsoenering van deze produkten zal kunnen worden ge baseerd. Een ev. rantsoenering van aard olieprodukten voor de visserijvloot zal via het bedrijfschap voor visserij- Tenslotte is in de staatscourant be- produkten geschieden. Regering moei ingrijpen Voorts is een aantal contingent beheerders aangewezen. Dit zijn in stanties, die een ev. rantsoenering in bepaalde seectoren zullen moeten re gelen. Deze zijn: het ministerie van verkeer en waterstaat en wel het directoraat-generaal van het verkeer, voor het wegverkeer en de binnen vaart, en het directoraat-generaal voor de scheepvaart, voor de kust en zeevaart, het ministerie van land bouw, visserij en voedselvoorziening, voor de land-, tuin- en bosbouw en de visserjj, en de Nederlandse Bakke rijstichting, voor de bakkers. Voor het industriële en het overige verbruik zal een ev. in te voeren rantsoenering worden geregeld door het bureau voor aardolieprodukten. INTERDEPARTEMENTAAL. Voorts is nog ingesteld een inter departementale commissie van over leg, die de minister van economische Ingezonden Mededelingen (adv.) ïlieuuM iti 't ko-hl Toen het communistische raads lid en hoofd-bestuurslid Meijer in de zitting van de gemeenteraad van Sneek een verklaring wenste af te leggen ten aanzien van Hongarije, verlieten alle overige raadsleden de zitting. Al leen de voorzitter en de gemeentese cretaris hoorden de verklaring. De raad besloot twee Hongaarse gezinnen woonruimte toe te wijzen. Het ligt in de bedoeling in juli 1958 te Leiden een internationaal na tuurkundig congres te houden ter her denking van het feit dat prof. dr. H. Kamerlingh Onnes er op 10 juli 1908 in slaagde het helium in vloeibare toe stand te brengen. 9 Op de nieuwe Hemweg in Am sterdam is de 42-jarige heiondernemer G. J. van Weelden uit Zaandam met zijn auto met zeer hoge snelheid tegen een lichtmast op de verkeersheuvel bij de Hembrugpont gereden. Hij DJAKARTA, 13 nov. ANP. De toestand in het Indonesische leger, zoals die is na de jongste maatregelen van chef-staf Nasu- tion tegen een aantal hooggeplaat ste officieren, is door de voorzitter van de defensie-sectie van het par lement „zeer gevaarlijk" genoemd. Sjarif Usman deed een beroep op de regering zich niet afzijdig te houden, daar de kwestie van het leger zou inwerken op bijna de he le staat. Vorige week legde Nasution aan twee kolonels, Sukanda Bratameng- gala en Sapari, disciplinaire straffen op wegens daden in strijd met de krijgstucht. Enige weken geleden werden twee officieren, n.L de woordvoeder van het leger, overste Pirngadie, en het hoofd van de inlichtingendienst, overste Hassan, van hun functie ontheven, omdat zij de instelling bekend hadden gemaakt van een commisie van onder zoek, welke legerofficieren moest on dervragen, die beschuldigd werden van zoals Pringadie het uitlegde „pogingen om de regering te wijzigen of omver te werpen". NIET VERSCHENEN De voormalige plaatsvervangend chef-staf, Lubis, die mede verant woordelijk was voor de val van het eerste kabinet Ali Sastroamidjojo, werd door zijn chef ter verantwoor ding geroepen wegens indisciplinaire actie, maar hij verscheen niet. Toen werd aangekondigd, dat hem disciplinaire straf zou worden opge legd wege' S het niet opvolgen van or ders. In een brief, die in twee kranten werd gepubliceerd, onthulde Lubis, dat hij achterdocht had gekregen, toen hij bemerkte, dat zijn telefoon verbinding was afgesneden en dat militaire politie voor zijn huis stond. De militaire commandant van N.- Sumatra, kolonel Simbolon, zond een telegram naar Nasution, waarin hij deze opheldering vraagt voor de maat regelen, die tegen Lubis en andere officieren zijn genomen. Lubis zou Simbolon als commandant van Noord- Sumatra opvolgen. De regeringspartij, de Masjumi, zou de regering vragen stellen over de maatregelen, die de chef-staf heeft ge nomen. Vice-premier Roem heeft aange kondigd, dat waarschijnlijk de hulp van president Soekarno en van vice- president Hatta gevraagd zal worden om een oplossing voor het legerprobleem te vinden. Ingezonden Mededeling (adv.) Dit is het Suezkanaal bij Port Said: versperd door de wrakken van ver schillende tot zinken gebrachte sche pen. De doorvaart voor grote schepen is geheel versperd, doch Britse des kundigen zijn al op onderzoek naar de mogelijkheden tot berging of ver wijdering van de wrakken. Zij voeren daartoe met kleine marinebootjes naar de wrakken om ter plaatse een onder zoek in te stellen. BUSSUM, 13 nov. Bussum heeft een nieuw record gevestigd op het ge bied van het afnemen van bloed van donors. In verband met verzending van grote hoevelheden bloedplasma naar Hongarije en aanvulling van de be schikbare voorraden had het Rode Kruis in het gehele land donors opge» roepen. Bij de afdeling Naarden-Bus sum meldden zich maandag niet min der dan 800 donors. In de avonduren werd van 536 hunner bloed afgetapt. NIJMEGEN, 13 hov. Vanmorgen is te Nijmegen de kelder van de wo ning van dr. A. Lips tengevolge van een onploffing uitgebrand. Men was in de kelder bezig met het overgieten van petroleum-ether, waarvan de vrij komende dampen door het vuur van een in de nabijheid brandende olie stookinrichting tot ontploffing kwa men. Twee verpleegsters, die op dit moment in de kelder aanwezig waren, kregen een zenuwschok. De brand weer slaagde erin het vuur tot de kel der te beperken en de schade bleek betrekkelijk gering. Er zijn echter veel ruiten van de woning gesprongen en vensters en deuren uit de sponningen geslagen. Men was verzekerd. Tweede Kamerleden vuren vragen af op ministers Cals 's-GRAVENHAGE, 13 november. In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van o., k. en w. voor 1957 wordt algemeen de wens uitgesproken, dat het Nederlandse volk in al zijn geledingen zoveel mogelijk aan de verschillende vormen van onder wijs, kunsten en wetenschappen kan deelnemen en vele leden spra ken de wens uit, dat dit doel in de komende periode zal worden ver wezenlijkt. Zo zal b.v. naar middelen moeten worden gezocht, dat alle leden van de volksgemeenschap aan het kunstleven deel kunnen hebben. in beurzen a fonds perdue, vergoeding van reiskosten, niet slechts bjj het lager en bij het nijverheidsonderwijs, maar eveneens bij het middelbaar onderwijs enz. Als aangelegenheden, die dringend op afdoening wachten, beschouwden vele leden: Het was de Kamerleden niet ont gaan, dat de onderwijsbegroting de laatste jaren een niet onaanzienlijke stijging vertoont, maar een vergelij king met de cijfers van voor de oor log leert, dat er dan zelfs van een achteruitgang gesproken moet wor den. Naar de waarde van de gulden in 1938 gerekend, werd voor het onderwijs in 1935 per inwoner uit getrokken f 22.en in 1948 slechts f 17.In percenten van het natio nale inkomen uitgedrukt, moet zelfs gesproken worden van een daling van 4,3 pet tot 2,9 pet. Voor 1956 zal het percentage ver moedelijk 3 bedragen, terwijl het voor 1957 begroot op 3,1. Dit zijn geen cijfers, die reden tot juichen geven. VERLANGLIJST. Velen stelden de eis van verdere afschaffing van het schoolgeld, dus ook t.a.v. het kleuteronderwijs en over de gehele linie bij het voortgezet onderwijs, toekenning, ook voor de eerstkomende jaren, in veel ruimere mate, zowel in aantal als in bedragen, van beurzen, met steeds toenemende de totstandkoming van een raam wet, een z.g. grondslagenwet, waarin het onderwijs als een organisch sa menhangend geheel tot uitdrukking wordt gebracht; uitbreiding op grote schaal van het wetenschappelijk on derzoek en praktisch experiment in onderling verband; het tot stand bren gen van een aaneensluitend stelsel van onderwijs; het treffen van voor bereidende maatregelen om te komen tot verbetering van de leerlingen schalen; het vraagstuk van het onder wijs aan de jeugd tussen 12 en 15 jaar; de leerplichtverlenging; invoe ring van part-time-onderwjjs; de over lading van de verschillende onder wijsprogramma's; de salariskwestie; de lichamelijke opvoeding, voor welk vak ook een gebrek aan docenten heerst; de voorzieningen ten behoeve kwam bij deze botsing om het leven, omzetting van renteloze voorschotten van studenten en de huisveseting van studenten; het vraagstuk van de vrijetijdsbesteding; de beheersvorm van de openbare lagere school; het vraagstuk van de gehuwde en huwen de onderwijzeres; een wettelijke re geling voor de opleiding van alle do centen voor de diverse typen van scholen; scholenplannen vóór het vhmo en m.o., analoog aan het inge diende kweekscholenplan; het vraag stuk van de vakantiespreiding; een zodanige structuur van het school toezicht, dat ook hier het organisch verband duidelijk zichtbaar wordt; de spelling. ILLUSIES» In tegenstelling met de wens naar een spoedige totstandkoming van een algemene wet op het voortgezet on derwijs achtte men zich van verschil lende andere zijden genoopt te waar schuwen tegen de illusies, die men blijkbaar koestert. Een dergelijke „mammoet-wet" zal in geen geval bin nen afzienbare tijd tot stand kunnen komen en afgezien van de vraag naar het nut van zulk een wet zal men verstandig doen de oplossing van diverse problemen op het gebied van het voortgezet onderwijs niet van de invoering van deze wet af hankelijk te maken. Deze leden zouden dan ook de minister in overweging willen geven allereerst te zoeken naar praktische oplossingen, die op korte termijn te verwezenlijken zijn. Als de wetten op het middelbaar en hoger onderwijs spoedig gewijzigd worden, in dier voege, dat kern- en keuzevakken en gediffrentieerde diploma's kunnen worden ingevoerd, zal dit een verbe tering betekenen, die niet alleen van waarde is voor het v.h.m.o. Vele leden waren van mening, dat het middenstandsonderwijs dringend een wettelijke voorziening behoeft, teneinde aan de beunhazerij op dit Langs het uiterste randje van de oorlog Al zit de wereld dan nog midden in een reeks van niet te voorziene ontwikkelingen, het is op dit moment na de eerste enerverende gebeurtenissen in Hongarije en het Midden-Oosten misschien iets gemakkelijker afstand te nemen van de feiten en (vandaag speciaal ten aanzien van het Midden-Oosten) enige licht te laten schijnen op de ach tergrond van het Brits-Franse ingrijpen en de daarop vol gende dreigementen van Rusland. De Britse verklaring over de vondst van Russische wapens, die in overstelpende hoe veelheden aanweig waren op het grondgebied van Egypte, geeft alle aanleiding tot de veronderstelling, dat de wereld langs het uiterste randje van een volledige oorlog is gegaan. Er is o.i. geen reden om deze Britse verklaring in twijfel te trekken. Al blijft de vraag, waarom de Engelse regering, die van de aanwezigheid van al dit materiaal èn van Russische des kundigen in Egypte op de hoogte moet zijn geweest, deze weten schap voor de Amerikaanse re gering verborgen heeft gehou den. Dat dit zo is mag geconclu deerd worden uit de spontane afkeuring van het Witte Huis over de Brits-Franse actie. Of ook deze moet maar een doekje voor het bloeden zijn geweest. Het gesprek van de dag Voor de wereld grote ontstelte nis en verontwaardiging laten blijken, maar achter de scher men de actie goedkeuren. De waarheid op dit punt zullen wij waarschijnlijk nimmer of pas veel later vernemen. Wat hiervan zij, vast staat, dat Egypte vol zat met communisti sche wapenen en dat de instruc teurs erbij waren geleverd. Uit documenten zou zijn gebleken, dat het Kremlin reeds een da tum had vastgesteld voor een al gemene aanval op Israël. Onmo gelijk lijkt dit niet: Nasser kwam er voor uit, dat zijn contacten met Moskou zeer intensief wa ren en betekent zulk een situa tie in feite niet, dat hij zijn richtlijnen en opdrachten van daar ontving? Beziet men het Brits-Franse ingrijpen tegen deze achtergrond, dan zal toch ook de kritiek van die lieden, die ach en wee schreeuwden over de gewapende actie van beide mogendheden, onmiddellijk moeten verstom men. Zij zullen dankbaar moeten zijn, dat door dit ingrijpen al thans voorlopig aan het Rus sische machtstreven een hard handig halt is toegeroepen. Want men mag toch niet aan nemen, dat deze zedeprekers aan het adres van Engeland en Frankrijk het zullen toejuichen, dat ook het Midden-Oosten ge welddadig onder de Russische knoet wordt gebracht? Indien de wetenschap, dat de Sowjet-Unie vroeg of laat van plan was haar regiem ook in het Midden-Oos ten te vestigen, nog geen vol doende rechtvaardiging zou zijn voor het optreden der beide wes terse landen, dan weten wij niet meer aan welk feit z(j dan dit recht zouden kunnen ontlenen. Dat het communistische mate riaal zo weinig van invloed is geweest op het verloop van de krijgsverrichtingen, is slechts een gevolg van de omstandigheid dat de Egyptenaren niet wisten wat zij ermee moesten beginnen. Er werden wapens gevonden, die zelfs de westerse militaire ex perts nog niet kenden. De Egyp tenaren hebben blijkbaar niet eens geweten waarmee zij door de Russen waren opgescheept! Dat de communistische instruc teurs de wapens niet of nagenoeg niet hebben bediend, kan ver klaard worden uit de opdracht, die zij uit Moskou hadden mee gekregen ,n.l. ervoor te zorgen, dat zij niet in handen zouden vallen van de westerse troepen, waardoor het luguber spel van het Kremlin op het allerduide lijkst zou blijken. Waarschijnlijk zullen zelfs de Russische machthebbers niet hebben vermoed, dat het met de organisatie en de discipline van het Egyptische leger zo slecht gesteld was. Het zure Is thans, dat veel materiaal nog op het nippertje naar omliggende Ara bische landen is kunnen worden overgebracht. De vraag, of Rusland inder daad „vrijwilligers" (welk een woord in het communistische sy steem!) naar het Midden-Oosten zal zenden, kan op dit moment nog niet met „ja" of „nee" wor den beantwoord. Onmiddellijk na de aankondiging ervan liet Washington een duidelijke waar schuwing horen. Het Kremlin weet nu goed, dat de Verenigde Staten dit niet zullen accepteren. Of het zich iets van deze waar schuwing zal aantrekken? Wij z(jn geneigd om daarop bevesti gend te antwoorden. Ten opzich te van Amerika moet Moskou zich altijd nog wat meer in acht nemen dan ten opzichte van En geland en Frankrijk. Het is in tussen verblijdend, dat de inter nationale politiemacht spoedig in het Midden-Oosten in dienst.kan treden. gebied een eind te maken. Wil de minister, eventueel in overleg met zijn ambtgenoot van economische zaken, dit bevorderen? Ook het schriftelijk onderwijs achtte men van een zo grote so ciale betekenis, dat men zich af vroeg, of men het toezicht, zoals dit tot nu toe is geregeld, kan wor den volstaan. Krachtige maatrege len om aan de wantoestanden, die op dit gebied bestaan, een einde te maken, zou men van harte toe juichen. PARIJS, 13 nov. (Reuter). Gene raal Alfred Gruenther, de scheidende opperbevelhebber van de Navo-strijd- krachten in Europa, heeft op een af- scheidspersconferentie de Sowjet-Unie gewaarschuwd, dat in geval er raket wapens werden gebruikt vergelding door het Westen zal volgen „net zo zeker als twee maal twee vier is".

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3