Hongaarse vluchtelingen (1300) vanavond in Nederland Zat hotelhoudster maandenlang onschuldig in de cel? Eerste transport: meest jonge mannen en kleine gezinnen Eerste manschappen van ,Vredespolitie' geland Zal Hongarije toch nog V.N.-waarnemers toelaten? Zonderlinge vrouw met zeer bijzondere gewoonten PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND HARTELIJKE ONTVANGST IN JAARBEURSHAL Geen communisten Hammarskjoeld dag later naar Egypte HONGAARSE BLOEMENHULDE Hongaarse strijders bevrijdden mannen uit deportatietrein „Drie van mijn eigen agenten verried ik" V.N.-waarnemers rijden door „niemandsland" Procureur-generaalVrijspraak' ICci# kvas DOOR DE WERELD Maarschalk Rokossofski (Polen) afgetreden Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantr-en: Middelburg: Korte Noord straat 3S. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentiep ijs 24 cent per nun. Hubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No* 3552 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Woensdag 14 november 1956 r 'Meer comfort en service van de N.S. Zie pag. 2 Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 8.01 u., onder 16.48 u. Maan op 15.12 u., onder 4.35 u. Hoogwater donderdag 15 november: Vlissingen: 11.47 u. 1.67 m., u. m. Terneuzen: 0.00 u. 1.95 m., 12.18 u. 1.84 m. Wemeldinge: 1.04 u. 1.61 m., 18.22 u. 1.44 m. Zierikzee: 0.50 u. 1.41 m., 13.02 u. 1.23 m. (Van een speciale verslaggever) UTRECHT, woensdagmorgen, 14 november. VANAVOND OMSTREEKS ZES UUR wordt in Utrecht de eerste trein met Hongaarse vluchtelingen verwacht. Vannacht is de nieuwe Julianahal op het Jaarbeursterrein, waar de vluchtelingen verlopig enkele dagen worden ondergebracht, geheel gereed gemaakt. Twee honderd Rode Kruiszusters hebben kans gezien vandaag 1300 bedden op te maken, twee ziekenzalen in te richten en duizenden broodjes te smeren. Enorme koffieketels en verldkeukens staan gereed om de eersten der dertienhonderd gasten te ontvangen. Dit eerste konvooi bevat voornamelijk jonge mannen, tussen 16 en 25. Het zijn boerenjongens, middelbare scholieren en industrie-arbeiders. Bij hen jvindt zich ook een vijftigtal studenten. Voorts zijn er kleine gezinnen van gemiddeld vier personen. Meer dan de helft van de vluchtelingen is rooms katholiek. Er zijn ongeveer twintig baby's bij het eerste konvooi. Naar ons werd medegedeeld, zijn reeds in Wenen de politiek verkeerde ele menten uit de vluchtelingen ge haald. Het strafrechterlijk verle den van de vluchtelingen is niet nagegaan. Zieken Bijna 1300 stalen bedden, tweehoog opgetast, staan op het ogenblik in de Julianahal. Ernstige zieken zullen in gereed staande ambulance-auto's direct naar de Utrechtse ziekenhuizen worden overgebracht. Morgen zal de Jaarbeurs beginnen met de verwarming van de grote hallen. De kosten hiervan (onge veer 160,per uur) zullen door de jaarbeurs gedragen worden. In de bovenverdieping van de Ju lianahal zal een recreatieruimte worden ingericht, alsmede een speel zaal voor de kinderen. In de Margriethal zullen de vluchte lingen vanavond worden ontvangen. De sociale dienst van de B.B. zal voor koffie en broodjes zorgdragen, daarna zal men in de gelegenheid zijn zich ter ruste te begeven. Donderdagmorgen zullen de vluchte lingen geregistreerd en doorgelicht worden. Tevens zal een medische keu ring worden gehouden. Ook St. Nicolaas De stichting stadsontspanning Utrecht is voornemens St. Nicolaas, die zater dag a.s. in Utrecht door het gemeente bestuur wordt ontvangen, ook een be zoek aan de Hongaarse vluchtelingen te laten brengen, als de vluchtelingen tenminste zaterdag nog in Utrecht ver toeven. De geestelijke verzorging is opgedra gen aan de Hongaarse predikant Ds. Kerekes te Vinkeveen en een Belgi sche R.K. priester. Er zal gelegenheid zijn ter kerke te gaan. In een der hal len zijn daarvoor de nodige voorzie ningen getroffen. Naar Nederland vertrokken WENEN, 14 nov. ANP) Dins dagavond omstreeks negen uur is van het kamp Traiskirchen (Oostenrijk) de door de N.S. beschikbaar gestelde extra trein vertrokken, waarmee de eerste groep Hongaarse vluchtelingen naar Nederland wordt overgebracht. Volgens voorlopige telling omvat deze groep 565 personen. (Zie ook pagina 2). O - Drie Britten hebben zich bereid verklaard elk een oog ter beschikking te stellen van een volkomen blind ge worden slachtoffer in Hongarije. -c S NEW YORK, 13 nov. (Rtr). De secr.-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft dinsdag zijn vertrek naar Egypte een dag uitgesteld in verband met een „belangrijke mededeling" van de Hongaarse regering over de hu manitaire hulp aan Hongarije, zo heeft een V.N.-woordvoerder dins dag bekendgemaakt. Hammarskjoeld heeft een telegram van de Hongaarse waarnemende mi- nister van buitenlandse zaken, Sebes, ontvangen, waarin verklaard wordt dat de Hongaarse regering bereid is besprekingen te voeren over hulpver lening aan Hongarije en deelneming van vertegenwoordigers van de secr.- generaal aan de organisatie van de hulpverlening ter plaatse. Humanitaire huêp Maandag ontving Hammarskjoeld een telegram van Sebes, waarin toela ting van de V.N.-waarnemers die een onderzoek naar de toestand in Honga rije zouden moeten instellen, van de hand gewezen werd. Sebes juichte evenwel de resoluties van de algeme ne vergadering waarin aangedrongen werd op het verlenen van humanitaire hulp aan Hongarije, toe. In zijn telegram van dinsdag ver klaarde de Hongaarse minister, dat Hongarije vooral medicamenten, voed sel en kleding nodig heeft. Zoals gemeld, maakte Hammars kjoeld maandag de oprichting van een groep inspecteurs van de Ver. Naties voor Hongarije bekend. Het is nog niet bekend, of de verklaring van Sebes in het telegram van dinsdag betekent, dat leden van een van deze groepen tot Hongarije toegelaten zullen wor den. Twee beelden „ergens uit Egypte": Boven, twee Britse militairen dekken hun kameraden, die bezig zijn een weggezakte Centuriontank weer op de weg van Port Said naar Ismailla te krijgen. De onderste foto toont een Brits soldaat, die twee kameraden dekt, die zich aan het ingraven zijn langs het Suezkanaal. Op weg naar Siberië BOEDAPEST, 13 nov. (Reuter) Volgens berichten uit gewoonlijk be trouwbare kringen, hebben arbeiders in noord-oost-Hongarije gisteren een trein tot stilstand gebracht door ds rails op te blazen. Zij bevrijdden ds gevangenen die met de trein naaf Rusland werden gedeporteerd. Deze kringen zeiden, dat de depor tatie naar Rusland van jonge Honga ren, die de dienstplichtige leeftijd be reikt hebben, voortgaat. Duizenden zouden briefjes uit ds treinen hebben gegooid met hun naam en adres en het verzoek hun familie leden mee te delen, dat zij naar Rus land worden vervoerd. Tientallen van deze briefjes zijn reeds naar de ouders van de jongens in Boedapest gezonden. Volgens genoemde berichten schij nen de Russen zich voor te bereiden op een langdurig verblijf in Hongarije, Mau-Mau kostte ruim tienduizend levens NAIROBI, 13 nov. (Reuter) Het Britse leger zal zaterdag, na een cam pagne van vier jaar tegen de Mau- Mau-verzetsbeweging, de verantwoor delijkheid voor het handhaven van wet en orde in Kenia overdragen aan de politie en het burgerlijk bestuur, zo heeft gouverneur Baring vandaag bekendgemaakt. Het leger zal echter gereed blijven voor hulp aan de poli tie. In de afgelopen vier jaar zijn 10.519 Mau-Mau-leden, 1.880 burgers en 590 leden van de veiligheidstroepen om het leven gekomen. Ruim 42.000 mensen vertoeven nog in gevangen schap. Dr. JOHN BEKENT: KARLSRUHE, 13 nov. - (Reuter) - Dr. Otto John, die terecht staat op be schuldiging van verraad, heeft van daag bekend, dat hij tijdens een onder vraging in de zomer van 1954 in een badplaats aan de Zwarte Zee de na men van drie agenten van zijn inlich tingendienst had genoemd, omdat hij het vertrouwen van de Russen wilde verwerven om later naar West-Duits- land te kunnen vluchten. „U moet zich mijn toestand inden ken", zo zei hij tegen zijn rechters. „Ik kende veel geheimen en ik stem de in met samenwerking met de Rus sen, niet om mijn leven te redden, maar om te voorkomen dat zij mij een injectie zouden geven om mij van mijn vrije wil te beroven. Dan had ik wel licht alles wat is wist, onthuld". PORT SAID, woensdagmorgen, (Reuter-U.P.) Vanmorgen zijn de eerste manschappen van het internationale politieleger der Ver. Naties op een vliegveld bi; Ismailia in Egypte aangekomen Met drie Zwitserse vliegtuigen waren ze vanmorgen om 04.00 uur uit Napels, de verzamelplaats, ver trokken. De manschappen dragen blauw-witte armbanden. Ze bezit ten paspoorten met Engelse en Arabische tekst. Een aantal waarnemers der Ver. Na ties, belast met het toezicht op de na leving van de wapenstilstand in de Suezkanaalzone, is reeds dinsdagoch tend, aan boord van een Brits tank landingsvaartuig, dat hen, met him voertuigen, uit Haifa had opgehaald, in Port Said aangekomen. Zij zijn op weg naar het 48 kilome- In het gebouw voor kunsten en wetenschappen in Den Haag heboen Koningin Juliana en Prins Bernhard een uitvoering van het Neder lands Ballet bijgewoond, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het Hongaarse volk. Deze foto laat zien, hoe twee Hongaarse meisjes, wie de ouders reeds' enige jaren in Nederland verblijven, de zevenjarige Theresia Nobizs uit Zaandam en de dertienjarige Mathilda Kaczander uit Amsterdam, H.M. bloemen aanbieden, ter wijl Prins Bernhard toekeek. DE BILT ZEGT: Meer wind. Overwegend zwaar bewolkt met tij delijk enige regen of motregen. Matig en langs de Waddenkust tot krachtig toenemende wind, aanvankelijk zuid westelijk, later noordwestelijk. Dezelf de temperatuur of iets hoger. Premier Nehroe van India zal waarschijnlijk de volgende maand een bezoek aan Washington brengen, om met Eisenhower over internationale vraagstukken te spreken. 9 Voor het eerst sinds meer dan 125 jaar heeft een Nederlands oorlogs schip, de torpedobootjager „Van Speijk" een bezoek gebracht aan Brits Guyana. AMSTERDAM, 13 november Is de 46-jarige hotelhoudster mevrouw B. uit Scheveningen, twee jaar geleden ten onrechte door de rechtbank te Den Haag en later ook in hoger beroep door het gerechtshof tot 7 maanden ge vangenisstraf veroordeeld? Nadat ze de straf had ondergaan kwamen er nieuwe feiten aan het licht. Vandaag heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, waar de zaak opnieuw diende, vrijspraak voor haar gevraagd. Haar was tenlaste gelegd, dat zij in augustus 1954 een dronken Indisch man f 3600,zou hebben ontfutseld. Lesje Ze erkende het geld uit de zak van de man gehaald te hebben, maar hield ook vandaag voor het Hof vol, dat ze dit slechts deed om hem een lesje te geven. Er verscheen als getuige een 54-ja- rige huisvrouw uit Rotterdam, die kwam vertellen hoe haar vriendin, (de verdachte) soms merkwaardige grap jes uithaalde. „Ik was in 1953 de sleu tels van ons huis verloren", verklaar de ze, „en vertelde dat aan haar. Ik zei er bij, dat ik me nu behielp met een touwtje door de brievenbus. Grapje Op een dag kwam ik thuis en alles was overhoop gehaald. Het zilver was weg. Ik waarschuwde de politie, die mijn eigen volwassen zoon arresteerde. Ik belde mijn vriendin op en vroeg haar of zjj soms weer eens een grapje had uitgéhaald, maar ze ontkende. Een uur later vond de politie al het zilver onder het hoofdkussen van mijn bed en kwam tot de conclusfè, dat iemand mij een poets had willen bakken. Ik belde mijn vriendin weer op en zei haar, dat ze mijn zeen hadden gearre steerd. Toen schrok ze en bekende vlug, dat zij het inderdaad had ge daan". Zwemles „Een hijzonder vreemde vrouw", vond de president vanochtend. „U bent een uitstekend zwemster geweest, zie ik in het dossier. U was zelfs de eerste die de Zuidirzee overzwom. Toch deed U net alsof U niet kon zwemmen en ging in Rotterdam bij een zwem leraar aan de hengel les nemen". „Ze heeft mij midden in het Hollands Diep eens var een boot m het water geduwd", verteiee de vriendin nog, „hoewel ze wist, dat ik nauwelijks kon zwemmen. Toen sprong ze me na en redde me". Tenslotte was er nog een tuinman, die zijn geld altijd los in z'n zijzak had. Op een dag had de verdachte te gen hem gezegd: „Hier }s een extra fooi" en ze had nem enkele bankbil jetten gegeven. Verheugd bedankte de man haar en liep weg. Ze was hem achterna gekomen. „Sufferd", had ze gezegd, „dat is nota bene je eigen geld, dal je slordig los in je zak had. Ik heb het er uit genomen". „Sedert dien heb ik het geld nooit meer los in d'e zak gedaan", concludeerde de tuin man. Eon psychiater en een psycholoog, die de vrouw thans hebben onderzocht zijn beiden tot de conclusie gekomen, dat de verdachte niet de bedoeling ge had htefl het geld te behouden, toen ze net uit de zak van de man wegnam. Vérgaande grapjes De procureur-generaal zei in zijn re quisitoir: „Ons Hollanders ligt haar soort vergaande grapjes nauwelijks. De Engelsen noemen het practical jokes Ik kan de diefstal noch de verduiste ring echt bewezen achten". Hjj eiste vernietiging van het von nis en vroeg wegens gebrek aan be wijs vrijspraak. ter ten zuiden van Port Said gelegen Kantara, dat in Egyptische handen is. De zuidelijkste Engelse stellingen lig» gen acht kilometer ten noorden van Kantara. Er zullen van Britse militaire zij de enige regelingen worden getrof fen, opdat de waarnemers, door het „niemandsland", de Egyptische stel lingen kunnen bereiken. Er -waren tien waarnemers van Zweedse, Noorse, Deense, Belgischs^ Australische en Franse nationaliteit. Zij hadden opdracht niet met jour nalisten te spreken. 9 „In 1957 zullen weinig of geen Amerikanen door kinderverlamming worden getroffen, als alle Amerikanen tot 50 jaar zich met mijn vaccin laten inenten." Dit heeft vandaag Dr. Jonas Salk, de Amerikaanse deskundige op het gebied van de kinderverlamming verklaard. 9 De eerste twintig straaljagers voor de nieuwe Westduitse luchtmacht zijn vandaag door de V.S. luchtmacht aan de Duitsers overgedragen, ter waarde van 50 miljoen gulden. 9 De voorzitter der Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, is vandaag ter gele genheid van zijn 70'ste verjaardag in het Kamergebouw op hartelijke wijze gehuldigd. De heer Tilanus hield na mens de Kamer een toespraak. 9 De sjah van Perzië heeft inge stemd met de verloving van zijn 16- jarige dochter, prinses Sjahnaz en de 28-jarige zoon van de ex-premier, Za- hedi. 9 Een 35-jarige Engelse vrouw is vandaag in Londen tot drie jaar ver oordeeld wegens „misdadige veron achtzaming" van haar plicht om haar tweeling van twee jaar te redden, toen er brand uitbrak in haar woonark. 9 Bij verkiezing van administra teurs van een grote Birmaanse pagode in Rangoon zijn de gemoederen zo ver hit geraakt, dat tien monniken met machinepistolen en sabels een overval op de pagode deden, toen hun tegen standers daar in gebed bijeen waren. LONDEN, 13 nov. (Reuter) Volgens het Poolse nieuwsbu reau heeft premier Cyrankiewicz dinsdag in het Poolse parlement het aftreden van de Sowjetrussi- sche maarschalk Rokossofski als minister van defensie bekend ge maakt. De correspondent van Reuter in Warchau bericht, dat generaal Spy- chalski is benoemd tot opvolger van Rokossofski als minister van defensie en vice-premier. Ook wordt meege deeld, dat Klosiewiez ontslag heeft ge kregen als lid van de raad van state.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1