f NASSER AKKOORD HET LEGERING V.N.-POUTIEHACHT IN EGYPTE Sowjetleiders op bezoek in Boedapest Monster-spionageproces tegen Dr. John begonnen Hongaarse regering wil geen VN-waarnemers Laatste nieuws Voorwaarden Bespreking Hammarskjoeld-Burns Israël bereid weg te trekken Alfred in ons van Sprang land terug Zes doden bij autobotsing te Uden (N.Br.) PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Voor hei eersi in geschiedenisinternationale politiemacht 1. Israël uit Sinai 2. Handen af van Suez Commissie stond al gereed voor vertrek „Ik heb niets aan Russen verraden Donderdag arriveren Hongaarse gasten Besprekingen met Kadar over voortdurend Hongaarse verzet Ex-premier Nagy gevlucht naar Tito-ambassade Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 «n 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per mun. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3551 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Dinsdag 13 november 1956 Inbreker liet vinger afdrukken achter Zie pag. 2 J Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 8.00 u., onder 16.50 u. Maan op 14.50 u., onder 3.24 u. Hoogwater woensdag 14 november: Vlissingen: 11.04 u. 1.42 m. 23.36 u. 1.78 m. Terneuzen: 11.30 1.59 m., u. m. Wemeldinge: 0.08 u. 1.46 m., 12.33 u. 1.27 m. Zierikzee: 12.13 u. 1.08 m., u. m. Een korte pauze in de gevechten om Port Said is voor de Britse soldaten aanleiding om zich te verfrissen in het kanaal onder het toeziend oog van een gewa pende soldaat die de wacht houdt op het balkon van het kanaal-sta tion El Capitation. Verried hij Wesierse geheimen? CAIRO, dinsdagmorgen (Reuter-United Press) DE EGYPTISCHE REGERING HEEFT INGESTEMD met de aankomst van de V.N.-politiemacht in Egypte. Vandaag zullen de eerste troepen van de verzamelplaats Napels naar Egypte vertrekken. Dit deelde de secretaris-generaal der Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, maandagmiddag mede. Hijzelf vertrekt vandaag ook vanuit New York naar Cairo, waar ook generaal Burns, de opper bevelhebber van de V.N.-troepen, zal komen om overleg met hem te plegen. „Voor het eerst in de geschiedenis doet er nu een werkelijk internationaal politieleger dienst", aldus Hammarskjoeld. Tot dusver hebben 20 landen zich bereid verklaard een bijdrage te leveren. 3ÏPTE HEEFT INGESTEMD ONDER VOORWAARDE, dat de Egyptische ioevereiniteit niet zal worden geschonden. Generaal Burns heeft verklaard, lat het V.N.-politieleger niet verantwoordelijk zal zijn voor het herstel van de vaart door het Suezkanaal. De voorwaarden van Nasser zijn voorts: A. het Suezkanaal behoort aan Egypte en moet door Egypte worden ge ëxploiteerd. B. Israël trekt zijn troepen uit Sinaï terug tot achter de bestandsgrens. C. Egypte zal niet toestaan, dat het Suezkanaal hersteld wordt, voordat de laatste buitenlandse soldaat Egypte heeft verlaten. D. de V.N.-politiemacht moet verplaatst worden naar de grens tussen Egypte en Israël. DE ISRAËLISCHE REGERING heeft bekendgemaakt, dat zij „haar troepen uit Egypte zal terugtrekken na het bereiken van een bevredigende regeling met de Ver. Naties over de inter nationale politiemacht." Verzoek van Ver. Naties geweigerd NEW YORK, 12 nov. (R.T.R.) - De Hongaarse regering heeft maandag het verzoek van de Ver enigde Naties, waarnemers toe te laten om een onderzoek naar de toestand in Hongarije in te stellen, verworpen. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, had maandag op een persconferentie in New York juist bekendge maakt, dat hij twee commissies Zestig getuigen KARLSRUHE, 12 nov. (Reu ter) Te Karlsruhe is vanochtend het proces begonnen tegen Dr. Otto John, de voormalige chef van de Westduitse contra-spionage dienst, die in juli 1954 naar Oost- Duitsland verdween en zeventien maanden later op even verrassen- s wijze in de Bondsrepubliek te rugkeerde. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij staatsgeheimen aan de Oost-Duitse geheime politie heeft verraden en medewerking heeft verleend aan de Oostduitse communistische propaganda. John staat terecht voor het federale hooggerechtshof. De verdediging van John heeft verklaard, dat haar cliënt onschuldig is aan het tenlastegelegde. Onder de zestig getuigen, die zul len worden gehoord, bevinden zich het bonfd van hef. huis We' lern, prins Louis Ferdinand van Prul sen, de staatssecretaris van hei ca binet van bondskanselier Adenauer, dr. Hans Globke, en de dochter van de bondskanselier dr. Lotte Mul- haupt. John zei nimmer geheime gegevens aan een niet-Duitse mogendheid te hebben verstrekt. Hij had verbindin gen onderhouden met linkse en recht se verzetsgroepen, „doch niet met de communisten". Ontvoerd Dr. John verklaarde, dat hij een et maal nadat hem in West-Berlijn ver dovende middelen waren toegediend in de Sowjet-zone van Berlijn, en wel op het hoofdkwartier van de Russen weer tot bewustzijn kwam. John vertelde het hooggerechtshof dat hij op 10 juli in West-Berlijn de herdenking had bijgewoond van de bomaanslag op Hitier, waaraan hij destijds had deelgenomen. Volg ns zijn zeggen bracht hij op 20 juli een bezoek aan een Berlijnse arts, dr. Wohlgemuth, om een medisch attest te krijgen voor een kennis van beiden. Wohlgemuth zou hem toen 'n kop koffie gegeven hebben, waarna hij hem onder een of ander voorwendsel in zijn auto wegbracht. Enige manier „Wij reden met grote snelheid weg, aldus John, en spoedig daarop verloor ik het bewustzijn. Ik lag op een divan toen ik weer bij kennis kwam. In de kamer zag ik drie potige kerels, klaar blijkelijk Russen en een vrouw in ver pleegstersuniform". John zei, dat hij een praatje met de Russen begon en hun aanbood voor hen te werken, daar dit de enige ma nier leek om weer op vrije voeten ge steld te worden. V.N. vergadert weer 12 nov. (Reuter) De algemene vergadering van de V.N. is maandag in nieuwe zitting bijeengekomen. Zij zal de kwesties Hongarije en het Mid den-Oosten met voorrang behandelen. Van de 76 aangesloten landen zijn er bijna veertig vertegenwoordigd door de minister van buitenlandse zaken. Geen Zwitserse turners naar Melbourne ZURICH, 12 nov. Het bestuur van de Zwitserse turnbond heeft na be sprekingen, die bijna zeven uur heb ben geduurd, met de kantonale bon den en met de oorspronkelijk aange wezen Olympische deelnemers, beslo ten dat geen Zwitserse turners aan de spelen te Melbourne zullen deelnemen. UTRECHT, 12 nov. Maandag avond is van het station Nijmegen de door de Nederlandse Spoorwegen kos teloos beschikbaar gestelde trein ver trokken, waarmede een aantal Hon gaarse vluchtelingen van Wenen naar Nederland zal worden vervoerd. De extra trein zal vermoedelijk in de avond van woensdag a.s. Wenen verlaten en in de loop van donderdag op een nog niet bekende plaats van bestemming in Nederland aankomen. SCHIPHOL, 12 nov. Van avond keerden Theo Eerdmans (Vrije Volk) en onze correspon dent ALFRED VAN SPRANG veilig op Nederlandse bodem te rug, na een emotievolle week in brandend Boedapest. Een groot aantal collega's-journalisten op Schiphol wachtte hen op. „Het Hongaarse volk zal zich nooit bij een nieuwe onderdrukking neer leggen. Het heeft de vrijheid ge proefd". Dat was de algemene indruk van Van Sprang over de strijdende Magyaren. Op die bloedige zondag van 4 november was onze correspondent naar de Nederlandse legatie gegaan en daar is hij gebleven, die gehele, ang stige week. Op pagina 3 en 4 publiceren wij vandaag het eerste verhaal van Al fred van Sprang, sinds onze tele foonlijn werd verbroken. voor Hongarije heeft ingesteld, een commissie van waarnemers en een inspectiegroep. De commissies zijn in het leven ge roepen ingevolge een resolutie van de algemene vergadering der Ver. Naties, waarin de secretaris-generaal werd opgedragen een onderzoek te laten in stellen naar de toestand in Hongarije en verslag aan de vergadering uit te brengen. Deze resolutie eiste voorts terug trekking van de Russische troepen uit Hongarije. Op de vraag van journalisten, of de waarnemers toch naar de Hongaarse grens gezonden zullen worden als Hongarije hen niet zou willen toelaten, antwoordde Hammarskjoeld toen nog! „Laten wij hopen dat de toestemming verleend zal worden". Geweigerd In een telegram van de waarnemen de Hongaarse minister van buiten landse zaken Ivan Sebes aan Ham marskjoeld wordt het standpunt her haald, dat het om een zuiver binnen landse aangelegenheid gaat, die niet door de V.N.-assemblée dient te wor den behandeld. o Militairen met verlof UDEN, 12 nov. Vijf militai ren en een burger zijn vanmiddag tengevolge van een botsing tus sen een personenauto en een vrachtauto te Uden (N.-Br.) om het leven gekomen; een zesde mi litair werd zwaar gewond en een zevende licht. Het ongeluk is omstreeks kwartover twaalf gebeurd. Een als taxi gebruik te vierpersoons auto, bestuurd door da heer S. uit Gemert, waarmede de ze ven militairen naar de vliegbasis Vol- kel werden vervoerd, kwam in botsing met een militaire vrachtauto uit Hai? derwijk. De gevolgen waren verschrikkelijkl vijf militairen die zich in de per sonenauto hadden bevonden waren gedood, evenals de chauffeur van deze auto. De wagen werd totaal vernield. BOEDAPEST, (Reuter), dins dagmorgen. DE BELANGRIJKSTE GE BEURTENISSEN van maandag zijn de volgende: 1. De vroegere Hongaarse pre mier Imre Nagy heeft met enige van zijn ministers een toevlucht gezocht op de Zuidslavische am bassade in Boedapest. 2. Twee redacteuren van het revolu tionaire jeugdblad „Szabad Ifjusag" en prof. Tamas Nagy, deken van de universiteit, zijn gearresteerd, toen zij de Zuidslavische ambassade ver lieten. 3. De Hongaarse regering heeft maan dag bekend gemaakt, dat er geen rantsoenering van levensmiddelen behoeft te worden ingevoerd, en dat Hongarije hulp van „westelijke organisaties zal aanvaarden". Chroesjtsjef in Boedapest 4. Een delegatie van twaalf Sowjetleiders, o.w. de eerste vi ce-premier Mïkojan en misschien ook partijleider Chroesjtsjef, voert momenteel besprekingen met de Hongaarse regering over de vraag, hoe een einde aan de opstand gemaakt kan worden. Men veronderstelt, dat de Sow jetleiders en premier Kadar pro beren de afgezette Titoïstische premier Nagy over te halen zit ting te nemen in de regering van Kadar. Het volk zou dan mis schien geneigd zijn de regering te steunen en de algemene sta king te beëindigen. Rode Kruiskonvooi aangekomen 6. Het Rode Kruiskonvooi, dat zon dag uit Wenen vertrok, is in Boeda pest aangekomen. Het konvooi bracht meer dan 60 ton levensmiddelen en Een beeld, dat bij ons wrange herinneringen oproept aan de bange tijd van de hongerwinter. Lange rijen wachtenden voor de levens middelenwinkels. medicamenten. Vandaag begint de verdeling, onder toezicht van het in ternationale Rode Kruis. Het grootste deel van de bevolking voedt zich momenteel met brood, aardappelen en groente, die na uren van wachten in kleine porties kun nen worden bemachtigd in de win kels. Wat de vernietiging van een kin derziekenhuis betreft, waarover ge schreven werd, dit is ten onrechte de Russen in de schoenen geschoven. Het ziekenhuis is nog intact, hoewel de muren sporen van granaatscher ven vertonen Geen der kinderen is tijdens de strijd om het leven geko men. Jeugd vecht door In Boedapest wordt nfet meer ge vochten, maar in de provincie gaat de strijd nog steeds voort. Volgens pamfletten „zet de Hongaarse jeugd de strijd voort". Ook de stakingen z(jn nog altijd van kracht. De sta kers negeren de Russische tanks en troepen, die overal dreigend de wacht honden. Om het leven zijn gekomen: de 32- j. gehuwde wachtmeester De V. uit Sittard, de 21-j. ongehuwde soldaat H. S. uit Obbicht (L.), de 21-j. ongehuw de soldaat P. S. uit Creijl (N.Br.), da 20-j. ongehuwde soldaat M. B. uit Wes- sem (L.), en de 18-j. ongehuwde be roepskorporaal M. F. uit Maastricht. Zwaar gewond is de 20-j. korporai T. van H. uit Maastricht; lichtgewom is de 21-j. beroepskorporaal P. L. uli Maastricht. Churchill uit Lagerhuis LONDEN, 12 nov. (Reuter) Vol gens berichten te Londen zal Sir Win ston Churchill zich 30 november, zijn 82ste verjaardag, terugtrekken als lid van het Lagerhuis. In politieke kringen acht men het zeker, dat Koningin Elizabeth hem in dat geval de hertogelijke waardigheid zal verlenen. Dit zou hem het recht geven zitting te nemen in het Hoger huis. In kringen, die nauw in contact met Sir Winston onderhouden, wilde men de berichten niet bevestigen. Hongaarse leger wordt gedemobiliseerd PARIJS, 12 nov. (AFP) Radio Boedapest heeft de leden van het Hongaarse leger opgeroepen zich in de kazernes te melden om te worden ge demobiliseerd. Verbinding met Hongarije PRAAG, 12 nov. (Rtr.) De tele- 'oonverbinding tussen Tsjectao-Slowa- ije en Hongarije, die bijna drie we ken verbroken is geweest, is maandag hersteld. De telegraaf- en spoorwegverbindin gen tussen beide landen functioneren eveneens, doch de vluchten tussen Praag en Boedapest zijn nog niet her vat. Artsen per parachute naar Hongarije LONDEN, 12 nov. (Reuter) Vijf artsen, twee Britten, twee Austra liërs en een Deen, hebben maandag in een brief aan een Engels blad een voorstel gedaan om medische hulp aan Hongarije te verstrekken. Zij willen dat artsen uit de gehele wereld samenwerken om een groot aantal medische teams via de hulp van het internationale Rode Kruis per valscherm in Hongarije kunnen neerlaten. Deze vijf artsen hebben zich als vrijwilliger voor deze actio aangeboden. DE BILT ZEGT: Veel bewolking met plaatselijk mist. Geen regen van betekenis. Zwakke tot matige wind tussen noord en west. Iets kouder dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1