In hel Holel Dieu lagen 200 kinderen in acht bedden.... Nieuws uit de Provincie „Aansluiting" tussen beginsel en praktijk is eerste voorwaarde NIVEA Een eeuw later waren er in Utrecht tweepersoons bedsteden beschermt Uw huid dag in - dag uit Dhr. Chr. de Bruin nam afscheid van de G.J.L.O. Bezoek aan oude ziekenhuizen Zes in één bed Drastische middelen Aanlokkelijker beeld Eigen land Primitief 7 holen De heer J. P. Wattel wordt zijn opvolger Maandag 12 november 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Ingezonden Mededeling (adv-) (Van onze §-redacteur) UTRECHT, november. We zijn in ons land in het gelukkige bezit van een groot aantal uitstekend geoutilleerde ziekenhuizen. Nog steeds is de gang naar het ziekenhuis om zich daar te laten op nemen voor veel patiënten een hele stap. Allen hebben zij echter het volste vertrouwen, dat zij daar door kundige medici behandeld zullen worden, dat ze goed zullen worden verzorgd door getrainde ver pleegsters, en dat alles in het werk zal worden gesteld om hen ge nezen weer huiswaarts te doen keren. Dat is in het verleden wel eens heel anders geweest. Er was een tijd, dat de gang naar het ziekenhuis bijna gelijk stond met een af scheid nemen van het leven. Dat de verzorging alles te wensen over liet en dat een chirurgische ingreep alleen vergeleken kon worden met het ondergaan van de ergste folteringen op de pijnbank. De dankbaarheid voor wat ons in onze huidige ziekenhuizen ge boden wordt zal slechts groter worden, als we ditmaal een bezoek brengen aan een tweetal gasthuizen uit het verleden. Laten we dan eerst eens een kijkje nemen in het Hotel Dleu te Parijs, zo als het was in de eerste jaren van de «estiende eeuw. In deze tjjd was het Hotel Dleu al een eeuwenoude Instelling, want het werd reeds omstreeks het jaar 650 ge sticht door Landry, bisschop van Parijs. Evenals zovele gasthuizen, leprozerieën en dergelijke Instellingen, dankte dit ziekenhuis zijn onstaan aan de neiging tot het bedrijven van christelijke barm hartigheid, die we in de middeleeuwen telkens tegenkomen. Zoals het gehele aardse leven in die tijd was ingesteld op de eeuwigheid, zo moest ook een deel van het aardse goed der welgestel- den worden aangewend voor daden, die de schenker in het hiernamaals vergol den zouden worden. Terecht werd eens opgemerkt, dat de zielen der schenkers bij deze in richtingen meer baat hadden dan de lichamen der zieken. Deze laatsten lagen maar al te vaak dicht opeen gepakt in onverwarmde zalen, had den een onvoldoende verzorging en moesten vertoeven in een omgeving, die met alle eisen van hygiëne spotte. Wij bezoeken het Hoted Dieu om streeks het jaar 1500, even vóór de la ter zo beroemde chirurg Ambroise Paré nier drie jaar werkte om het diploma van leerling-chirugijn te verkrijgen. De deuren van het sombere gebouw staan dag en nacht wijd open, zodat we zon der verdere plichtplegingen naar bin- Ben kunnen gaan. Het gasthuis beschikt n.l. niet over da middelen om de ongeveer 1200 Patiënten van voedsel te voorzien. Ve open poorten betekenen dan ook tan uitnodiging voor de rijk met aardse goederen bedeelden om voed- fel ten behoeve van de arme lijders af te geven. Het gevolg is natuurlijk, dat de zieken soms dagen lang hon ger lijden om dan weer hun maag te bederven met een overvloed van poedsel. Allen delen mee van wat Wordt binnengebracht. Met bij zondere wensen in verband met de dard der ziekte kan geen rekening Worden gehouden. Met de goede gevers kunnen ook de Ilieleden van de patiënten elk uur de dag en nacht binnentreden en let is geen. zeldzaam verschijnsel om in hongerige hond tussen de bedden zien sluipen, op zoek naar iets eet- irs. We spreken over bedden. Er zjjn nog geen 500 éénpersoonsbedden, waarop de zeer ernstig zieke of be voorrechte patiënten liggen. Dan staan er een aantal legersteden van ongeveer 1.5 meter breed. In elk van deze ledikanten liggen 8 tot 6 pa- i tlënten. Z(jn er meer dan drie in on dergebracht, dan liggen ze om en om, het hoofd van de één naast de meest al zeer onwelriekende voeten van de ander. Tenslotte staan er nog acht grote „kinderbedden", waarin b(j el- Kaar zo'n 200 kleine kinderen en zui gelingen zijn opgeborgen. Ho erden zieken, waarvoor op een bed geen plaats meer is, liggen in het itro op de vloer van de holle, onver- Warmde zalen. Mannen en vrouwen lig- ïen door elkaar, in de bedden of op het Stro. Typhuslijders hebben een kraam vrouw of een t.b.c.-patlënt tot buur. Aan isolatie van besmettelijke zieken denkt niemand. Het best zijn zij er aan toe, die hier Hggen om een chirurgische behande ling te ondergaan, de amputatie van of been b.v. Dat is, zonder ver doving met de vrij grove instrumen- en van die tijd, een ontzaglijke mar teling. Maar hoewel ook een groot percentage van deze patiënten er het leven niet afbrengt, hebben ze daar voor toch meer kans dan de lijders aan besmettelijke ziekten en de kraamvrouwen. De chirugijns, die soms minder ver stand van de menselijke anatomie had den dan in onze tijd een kapper met een EHBO-diploma, passen drastische middelen toe. Hun lange ervaring heeft hun echter wel het een en ander ge leerd over de behandeling van wonden en beenbreuken en over amputaties. De akademisch gevormde doctoren in de medicijnen zijn, wat hun theoreti sche kennis aangaat, echter nog niet veel verder dan Hippocrates en Gale- nus. zij trekken geleerde gezichten en Schrijven dranken en zalven met La tijnse namen voor, maar in de meeste gevalleD staan ze volkomen machte loos. Het enige wat ze b.v. kunnen doen voor een t.b.c.-patiënt, is hem aan te raden te vasten en te bidden en zich voor te bereiden op de eeuwigheid. Het hele gasthuis met zjjn talloze patiënten, met het vuile stro vol uit- werpelen en andere ongerechtigheden op de vloeren, is één haard van be smetting. Het krioelt er van onge dierte. Overledenen blijven soms 24 uur tussen de levenden in op het stro of in de bedden liggen, vóór ze worden weggehaald. Als het verple gend personeel, de nonnen en de Ie. kebroeders, 's morgens op de zalen verschijnen, komt hun zo'n verpesten de stank tegemoet, dat zij in azjjn ge drenkte sponzen voor de neus moeten binden om niet onmiddellijk te be zwijmen. Deze verplegers en verpleegsters we ten van ziekenverzorging vrijwel niets af. Het enige wat ze kunnen is voedsel verdelen, de allerergste vuiligheid op ruimen en een verband of compres ver versen. Ook op het Instrumentarium in het ziekenhuis is men gauw uitgekeken. In Lyon beschikt men een eeuw later in een gasthuis voor 550 patiënten nog slechts over vjjf instrumenten, waaron der een wig om de kaak van de patiënt open te houden en een trepaan. Dat is het Hotel Dieu, het grootste ziekenhuis in de belangrijkste stad van die tijd. Een inferno, boven welks in gang met het volste recht de woorden van Dan te geschreven hadden kunnen wordem „Wie hier binnentreedt late alle hoop varen". schuift de gordijnen der bedsteden open. In eenige liggen twee zieke mannen, in andere twee zieke vrouwen, wederom in andere een gekwetste. Bij het ope nen zal hem geen frissche lucht zijn toegestroomd, maar een benauwde zie kenlucht. Hij onderzoekt nu de zieken, nadat de chirugijnskist, met de noodi- ge geneesmiddelen, zalven, pleisters, oli ën, onder zijn bereik is gebracht en gaat voornamelijk de gewonden na. en die aan uitwendige gebreken lijden. Daarop verschijnt tegen negen uur Dr. Bor, deftig gekleed, het gewicht van zjjn ambt beseffende. Hij wordt met gepasten eerbied ontvangen. De nederige Chirurg buigt diep voor hem. Hij neemt de zieken waar, schrijft zijne ordonnantiën en over legt met de Chirurg of de gewonden ook geneesmiddelen noodig hebben. Ten 4 uur 's avonds maakt de Chi rurg zijn tweede visite. Inmiddels ten negen uur 's morgens brengt de deel- meid het eten voor de zieken, waarvan sommigen te bed liggen, anderen aan tafels of banken en scabelletjes zitten. Wederom anderen zitten in een zieken stoel. Zij spreken onder elkander of houden zich met stichtelijke lectuur be zig. Kort daarna beklimt de streng- Calvinistische godsdienstleraar, door kneed in den Heidelbergschen Cate- chisums, den preekstoel, in de zie kenzaal aanwezig en houdt een stich telijke toespraak met gebed. Ten elf ure en ten vijf ure hebben er weder maaltijden plaats. Na zes uur is het stil in de ziekenzaal; volgens de huis orde moeten de zieken zich op dat uur naar bed begeven. Op de tafels zijn bierkannen, bekers en medicijnflessen. De zieken drinken volop bier en zoo noodig ook melk en loijn. Zoo verloopt de dag eentoonlg, slechts afgewisseld door de bezoeken, die de De ziekenzaal in het St. Catharina gasthuis te Utrecht. Deze oude teke ning met zijn wonderlijk perspectief laat duidelijk de bedsteden aan weerszijden zien. zieken van hunne bloedverwanten of vrienden krijgen en de soldaten van hunne kapteins en sergeanten. Somtijds komt de rentmeester ofwel een lid van de Vroedschap overtuigen of alles or delijk toegaat, terwijl de hospitaalmees- ter een wakend oog houdt over alles en zorg draagt, dat het den zieken aan niets ontbreekt en dat de noodlge pro- visiën aanwezig zijn. Hier is dus een heel wat aanlolikelij- ker beeld, dat reeds spreekt van orde lijkheid, netheid en een poging om het de zieken aan goed voedsel, nooh aan de voor die tijd beste medische verzor ging te laten ontbreken. Toch is er nog een hemelsbreed verschil tussen die zaal met 40 tweepersoons bedsteden en een zaal ln een modem, goed geoutil leerd ziekenhuis. Het Catharina-gasthuls was de voor loper van het huidige Stads- en Aca demisch Ziekenhuis in de Domstad. Het was één van de eerste ziekenhuizen, waar ook medische studenten de ronde langs de bedden mochten meemaken om de theoretische kennis door de prakti sche ervaring te verdiepen. Zo hielp het zelf mee nieuwe generaties van medici te kweken, die nieuwe inzichten naar voren brachten, ook op het gebied van de ziekenhuishygiëne en ziekenhuisver- pleging. Ieder, die na het bovenstaande gelezen te hebben door de gangen en zalen van een modem zieken huis loopt, daar de lichte, heldere ziekenkamers ziet, de goed opge leide verpleegsters en het rijk ge sorteerde instrumentarium van de operatiekamer, zal dankbaar zijn voor wat, in verhouding tot de eeuwenlange historie der zieken huizen, binnen een betrekkelijk korte tijd voor de zieke mens werd bereikt. We slaan nu een eeuw over om eens een kijkje te gaan nemen in een gast huis binnen de eigen landsgrenzen, in het begin van onze gouden eeuw. Daar toe richten we onze schreden naar het St. Catharina-gasthuis van de Johannie- terridders te Utrecht. In 1528 waren de ridders van de orde van het Hospitaal te Jeruzalem, zoals zjj voluit heetten, verdreven uit hun ge bouwen op het Catharijneveld, omdat Karei V daar het kasteel Vredenburg wilde bouwen. Thans staat op deze plaats de Jaarbeurs. De Johannieters vestigden zich toen ln de Lange Nieuw- straat, waar zij opnieuw een gasthuis inrichtten. Dit St. Catharina-gasthuis kwam in 1580 onder het bestuur van de Staten van Utrecht te staan en op het moment van ons bezoek is het dus een overheidsinstelling met gedeputeer den van de Staten als bestuurders. Het ziet er hier al heel wat netter en schoner uit dan ln het Hotel Dieu een eeuw tevoren. De grote ziekenzaal heeft een vloer van zwarte en witte tegels en her innert sterk aan een schaakbord. De beide lange wanden worden geheel ingenomen door lange rijen bedste den, waarin de patiënten twee aan twee liggen. Nog tot 1685 zullen mannen en vrouwen hier op dezelfde zaal liggen, zjj het dan ook niet in dezelfde bedstee. Is thans voor een plattelandsarts het onderzoek en de behandeling van een patiënt ln een bedstee een onding, om van een bevalling maar niet te spre ken, deze nette hokjes met gordijntjes ervoor maken toch een heel wat ple zieriger indruk dan de 6-persoons bed den in het Farijse gasthuis. De verpleegsters dragen een zwart gewaad met witte voorschoot en kraag en een witte muts en zien er zeer pro per uit. Dr. P. Q. Brondgeest (18351804), een befaamd diagnoticus uit de vori ge eeuw, heeft aan dit gasthuis en aan de Balije van St. Catharine der Jo hannieters een uitvoerige studie ge wijd. Dank zij zijn onderzoekingen zijn wij in staat volledig te beschrij ven, hoe een willekeurige dag in de eerste decennia van de 17e eeuw in dit ziekenhuis verliep. Hij vertelt daarvan het volgende: „De ijverige chirurg Thomas Pack, met een lantaarn gewapend, gaat des morgens ten 7 ure de gasthuispoort aan de Nieuwe Gracht binnen en klopt aan de deur van de ziekenzaal. De por tier opent de deur, waardoor de chirurg onmiddellijk in de ziekenzaal treedt, die ruim is en waarin zich een veertig tal bedsteden bevinden, voorzien met gordijnen en rabatten, die zeker geslo ten zijn; want het is koud in de zaal, omdat in de haard slechts hout en turf gestookt wordt. De maeghd, die den nacht bij de zie ken heeft doorgebracht, groet hem eer biedig en geeft hem de noodige inlich tingen omtrent hunnen toestand. Hij H. van Eijsden voor a.r.-cenfrale „Middelburg" MIDDELBURG, 10 november Indien de „aansluiting" tussen het beginsel en het praktische politieke werk ontbreekt, zal de kracht en de invloed van het beginsel verslappen. Het is van uitermate groot belang, dat in de praktijk van het staatkundige leven er een duidelijk verband aanwezig is tussen dit anti-revolutionaire beginsel en de toepassing, die zakelijk en reëel dient te zijn. Dit verklaarde de heer H. van Eijsden, lid der Tweede Kamer, in een rede, welke hij van middag in de Bakkerszaal van het Schuttershof hield voor de centrale A.R.-kiesvereniging „Middelburg". „Een blik achteruit een blik voor uit!" was de titel van zijn onderwerp. De heer Van Eijsden herinnerde aan de zelfbeschuldiging, die algemeen was na de verloren verkiezingen en wees op de schok voor geheel protestants- christelijk Nederland, toen men zich de uitslag realiseerde. Verblijdend is de voortgaande bezinning op de oorzaken van deze teruggang. De heer Van Eijsden meende, dat de gehele geestelijke strutuur van ons volk aan het veranderen is en dat het besef, dat de christelijke be ginselen alle voor de staatkunde te zeggen hebben .ernstig is verzwakt. NIET BEKOORLIJK? Uitvoerig ging de spreker in op de kritiek als zou de A.R. zich tijdens de kabinetscrisis niet behoorlijk hebben gedragen. Hij stelde, dat altijd het ern stige streven om het landsbelang te dienen heeft geprevaleerd. De heer Van Eijsden verklaarde persoonlijk grote bezwaren te hebben tegen het doorlopend raadplegen der Kamerfrac ties; niet de Tweede Kamer formeert 'n kabinet. Deze fracties mogen slechts in bijzondere omstandigheden bij de kabi netsformatie worden betrokken. De voornaamste achtergrond der for- matiemoeilijkheden was, aldus de heer Van Eijsden, de omstandigheid, dat in feite de brede basispolitiek is mislukt. Hij was zelf geen bewonderaar van de ze politiek, omdat zij meebrengt, dat een kabinet geen duidelijk en welom lijnd standpunt kan innemen en er van de taak der toch noodzakelijke oppo sitie weinig zal terechtkomen. Niettemin kunnen er omstandighe den zijn, dat slechts een brede basis kabinet mogelijk is. De heer Van Eijs den betreurde het ,dat de formatiepo ging De Gaay Fortman mislukte en er niet een kabinet van duidelijk christe lijke signatuur tot stand kwam. Dan had metterdaad getoond kunnen wor den, dat zo'n kabinet een waarlijk na tionale en sociale politiek kan voeren. OVERVRAAGD? De spreker ging ook in op de kri tiek, volgens welke de AR. door twee zetels te vragen zou hebben over vraagd. Hij was het daarmee niet eens en motiveerde dit met een verwijzing naar de betekenis van het beginsel voor het ganse volk en naar de onaan trekkelijke positie, die één AR.-minis- ter in het kabinet zou Innemen tegen over de sterke groepen van socialisti sche en Rooms Katholieke ministers. Bovendien zou de prot. chr. invloed in het kabinet, nu de C.H.Ü. tengevolge van de opheffing van het departement van overzeese rijksdelen een zetel ver speelde, door genoegen te nemen met slechts één minister ernstig zijn ge daald. Een noodkabinet, maar daarom juist ook een sterk kabinet, zo con cludeerde de heer Van Eijsden, die meende, dat de weg van dit kabinet geen gemakkelijke zal zijn, nu de buitenlandse situatie vele zorgen geeft en de nationale economie met grote spanningen heeft te kampen. De vergadering stond onder leiding van de heer J. de Wolf te Seroo'skerke. die in zijn openingswoord een kort overzicht gaf der buitenlandse toestan den en woorden van deernis sprak voor het Hongaarse volk. o- 's-HEER ABTSKERKE Burgerlijke Stand. Overleden: J. de Pundert, 70 j. Allien NIVEA temt Bucerlt het votdïnpsmiddtt voor de huid Uitgave Stichting Zeeuwse!» Dagblad Goes. Mede^rkers: J. A, van Benne- kom, Middelburg,- Ds. W. C. v^n Burgelèr, Krulnmgen; A.LCatè- man, Aardenburg; 3. S. Hoek, Middelbur— **--*- £orp; J. 4 klis,KÉerl Vlissingen; Poortvliet; Lódde'r, VI Nrgj Hou ijsseii, Terneuzen; Goes. Qs. M. v, ee^ ÖS. J. Kwast, lam, oes; J. 11, Vlis- Nieuw- Zilveren ambtsjubileum Op donderdag 15 november a.s. hoopt de heer Jac. Deurloo de dag te herdenken, dat hij vijf en twintig jaar geleden in dienst trad bij de Rotterdamse Bank N.V. De jubilaris begon zijn loopbaan bh de incasso-afdeling te Tholen en werd eind 1948, na nog gewerkt te hebben te Bergen op Zoom en te Vlissingen, benoemd tot procuratiehouder te Tholen. Januari 1953 werd hij benoemd tot bijzonder procura tiehouder te Bergen op Zoom, in welke functie hij thans nog werkzaam is. BORSSELE Collecte. De collecte voor het Reclas- seringswerk heeft 33,90 opgebracht. COLlfNSPLAAT Collecte. De collecte „Oktobermaand Zeeuwse maand", ten behoeve van de vrijetijdsbesteding der bejaarden in onze provincie, bracht op 206,77. DRIEWEGEN Collecte. De opbrengst van do collecte voor Hongarije is 573,75. s-GRAV EN ROLDER E.H.B.O. Donderdagavond is door de docent van de plaatselijke afdeling van de E.H.B.O. dokter J. Nieuwenhuijse, al hier, aan 13 personen het diploma uitge reikt. s-HEER ARENDSKERKE N.C.V.B. De plaatselijke afdeling van de N.C.V.B. heeft haar maandelijkse sa menkomst gehouden. Spreker was ds. A van Haarlem, Ned. Herv. predikant te Nieuw- en Sint Joosland. HU sprak over het onderwerp -,Man en Vrouw". KAPELLh C.J.M.V. en Rode Kruis. In een speciale bijeenkomst van de plaatselijke C.J.M.V. afdeling heeft de heer J. A. Viergever uit Goes, instructeur van de Rode Kruis- colonne Kapelle, gesproken over het werk van het Ned. Rode Kruis in het algemeen en het colonnewerk in het bijzonder. Hij vond een zeer aandachtig gehoor en van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. De lei ding berustte bij de heer H. Eversdijk. NISSE Raad. Woensdag a.s. komt de raad bij een. Op de agenda komt o.a. voor; een voorstel om aan de stichting voor huis houdelijke voorlichting ten plattelande een subsidie te verlenen. Ook zal de be groting voor 1957 worden behandeld. OOST- EN WEST-SOUBURG Voor Hongarije. Het gemeentebestuur heeft een circulaire doen uitgaan, waarin gevraagd wordt de stoffelijke nood van de duizenden Hongaarse vluchtelingen te helpen lenigen. Daartoe zal een huis-aan- huis-collecte worden gehouden in de week van 12 tot 17 november, waarbij tevens een intekenlijst zal worden aangeboden. Afzonderlijke giften kunnen worden ge stort op gironummer 4 5 3 4 6 van de ge meente-ontvanger. Voorts kunnen ook gelden worden afgegeven aan ds. Tj. M. Haitjema en de heer M. J. Rottier, Dijk- straat, en op hét gemeentehuis. Een zo breed mogelijk saemengesteld comité be veelt de collecte aan. WEMELDINGE Hongarije-avond. Het plaatselijk comi té tot hulpverlening aan Hongarije heeft besloten om op dinsdag 13 november dei avonds om half acht in de Ned. HerA kerk een Hongarije-avond te beleggeiV Na het openingswoord door ds. J. G. va<l Ieperen en een inleidend woord doo# burgemeester van Sas zal de heer Pal Balazs, Hongaars journalist te Am ster* dam, een toespraak houden. Ds. J. A. Har mers spreekt het slotwoord. Voorts wordt er samen gezongen. Onderwijsbenoeming GOES, 10 november Bij beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is voor het tijdvaÜ van 1 oktober 1956 tot 1 oktober 1957 ba* noemd tot leraar in tijdelijke dienst aan de rijkslandbouwwinterschool te Schoon» djjke, de heer J. Eversdijk te Kloetlnge. AANBESTEDING Industrieterrein te Tholen 00» eed Door de ambtenaar van de Bank vi Nederlandse Gemeenten is aanbestel het bouwrijp maken van en de wegen» aanleg ln het industrieterrein te TholeA Ingeschreven werd door: M. de Oude-lï, bedr. M. v. d. Velde, Bruinisse 799;.91iP F. de Jonge, Zierikzee 62.400,Aan bedr. M. v. d. Velde, Bruinisse 79.900,—% Firma W. v. Vossen Sc Zn., St Annaland 60.500,Aann. Transp. bedrijf Schob» ben-Franken, Rotterdam 63.300,—. Ge» br. J. M. Moerland Zn., St Annaland 57.900,—. Firma P. Knuist, Tholen 60.900,—. Firma J. H. Eleveld, Gronia? gen 63.890,—. Firma P. v. d. Elshoui Den Haag 66.660, Export oesters liep terug YERSEKE, 10 november Direct de paniekstemming ln West-Europa is de afgelopen week de export van oeste: naar binnen- en buitenland teruggelopei Naast de beurs is de export van oestei namelijk zeer gevoelig voor dé politieki gebeurtenissen. Gelukkig is het vertrap wen van het publiek nu teruggekeerd, zodat weer normaal kan worden afgezet Nagekomen advertentie Heden overleed in zijn Heer en Heiland na een langdurig gedul dig gedragen lijden, nog onver wachts, onze geliefde zorgzame man en vader, de heer JAN LABRUYÈRE op de leeftijd van bijna 58 jaar. Zijn bedroefde vrouw, kinderen en behuwdkinderen, Middelburg: T. Labruyere-Davidse Vlissingen: G. Labruyère P. J. Labruyère-Walthuis L. Pouwelse-Labruyère A Pouwelse Middelburg: C. Z. Labruyère Middelburg, 10 nov. 1950. Nieuwlandseweg 2 De begrafenis zal plaats hebben dinsdag 13 november, 2 uur Geen bloemen Na een „diensiiijd" van twee en dertig jaar MIDDELBURG, 10 november In de vanmiddag in het Gen Jeugdgebouw gehouden najaarsvergadering van de G.J.L.O. Zeelai is officieel afscheid genomen van de heer Chr. de Bruin te Middel burg, die, na gedurende twee en dertig jaar zijn krachten aan het Geref. Jeugdwerk te hebben gegeven, de hamer overdroeg aan de heer J. P. Wattel te Middelburg, die met grote meerderheid als voor zitter werd gekozen. In deze vergadering heeft de voorzitter van de landelijke Bond voor Geref. Jeugdorganisatie, ds. J. C. J. Kuiper té Den Haag, gesproken over het onderwerp „In het verleden ligt het heden". Ds. Kuiper zei o.m., dat het niet juist is zich vast te klemmen aan het verleden, omdat wü „mensen van nu" zijn. Hij stond stil bij het begrip tijd als de stroom van het verleden door het heden naar de toekomst. Van die tijd nemen wij maar een klein stukje in beslag: wij zijn aan de tijd onderworpen. Het is zeer be langrijk, dat Jezus Christus juist midden in de tijd is gekomen. Hij is de Heer ook van de tijd. BEZINNING IN DE CRISIS De predikant constateerde verder in zijn rede, dat de bezinning een ernstige crisis doormaakt. De jeugdbeweging ont komt daaraan niet. Het ,,doen", de actie, krijgt alle nadruk. Zeer vele jongeren zijn liever lid van een sport- en spelver- eniging dan van een bezinningsvereni- ging. De grondgedachte van het Geref. jeugdwerk is: luisteren naar wat Jezus Christus vandaag te zeggen heeft voor de toekomst. Hij roept ons op tot mede arbeiders. Deze visie heeft ook consequenties voor het leiding geven in het jeugd werk, aldus ds. Kuiper, die o.m. noem de het aankweken van een goed kerk begrip en beklemtoonde, dat niet al leen vóór, maar ook mét de jeugd moet worden gewerkt. De ernst mag daarbu niet ontbreken, maar deze arbeid zrn in de goede zin „speels" dienen te zijnt spelen als kinderen van God. AFSCHEID Na de pauze werd afscheid genomen van de heer De Bruin. Hij gaf zelf eeh kort overzicht van de afgelopen jaren en wees op de grote ontwikeling van dit soort van jeugdwerk (andere vormen, methodiek, enz.) sedert twee en dertig jaar geleden in Zeeland een G.J.L.O. werd opgericht als eerste in Nederland. De heer De Bruin was één van de op richters. Hij dankte voor de ondervonden medewerking en vriendschap, waarna hij het presidium overdroeg aan de heer Wattel, die op zijn beurt de scheidende voorzitter hartelijk dank bracht voor rijn vele activiteiten. Namens de G.J.L.O. bood hij de heer De Bruin een schilderij aan. Mevrouw De Bruin ontving een plant. Ook ds. Kuiper bedankte de heer De Bruin namens de G.J.O. voor zjjn werk.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5