ve rhoging van P.T.T.- Aan geringe tarieven is niet te ontkomen Onze tijd heelt niets aan die de man na willen vrouwen doen Terugkeer naar Stalinisme in Hongarije onmogelijk Verkeer en vervoer verontrust over hogere benzineprijs Schoolverzuim buiten vakantie- tijd is strafbaar De agressor Minister Witte pleit voor goede bevolkingsspreiding Nog steeds wachttijd voor aansluiting op telefoonnet Houding westelijke communisten wordt gehekeld Niet-communisten verlieten raadszaal Publiek ondervindt gevolgen Actie legen Britse en Franse schepen Opvoeding moet gericht zijn op toekomstige taak in en eventueel buiten het gezin Belangrijke taak voor particulier initiatief Britten en Fransen bieden diensten aan ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Minister Algera meent: Voortbestaan draad omroep mogelijk DEN HAAG, 10 nov. In ver band met het tekort op de begro ting van de P.T.T. voor 1957 heeft minister Algera met de P. T. T.- raad contact opgenomen en advies gevraagd over de wijziging van di verse tarieven. De minister zegt voorts, dat het nog steeds aanwezige tekort aan personeel bij de postcheque en girodienst en het gebrek aan geschikte ruimte blijven nopen tot heperking van het openen van nieuwe rekeningen, in het bijzon der voor particulieren. Een direct ver band tussen de vorenbedoelde beper king en de tarieven is overigens niet aanwezig. De tarieven zullen bij de voorgenomen herziening moeten worden betrokken, waarbij het de bedoeling is op enkele punten een betere aanpassing aan de kostprijs te verkrijgen. De mogelijkheid van een automati sering is in een ver gevorderd stadium van studie. Telefoon zijnen behoeve worden gemaakt, voor zijn rekening neemt; 2. het beperken van de gevallen, waarin tot stichting of uitbreiding van draadomroepnetten wordt overgegaan tot die gevallen, waarbij de toekomstige rentabiliteit als vaststaand mag worden aangeno men; 3. het vernieuwen van netten, die in hun oude vorm technisch niet meer zijn te handhaven, eveneens te beperken tot die gevallen, waar de te verwachten rentabiliteit zulks wettigt. De draadomroep kan naar de me ning van de minister inderdaad beschouwd worden als een sociaal verantwoorde instelling, zoals reeds moge blijken uit het feit, dat meer dan een half miljoen luisteraars (d.w.z. 1/5 van het totaal) hierbij zijn betrokken. De mening, dat bij de draadomroep een tariefsverhoging uiteindelijk de exploitatierekening ongunstig zou be invloeden, wordt door de minister slechts dan onderschreven, indien de ze verhoging een drastisch karakter zou hebben. Dit ligt echter niet in de bedoeling. De tariefsverhoging zal slechts van geringe aard zijn. Een tijdelijke te ruggang kan het gevolg zijn, die ech ter naar wordt verwacht vrij spoedig zal zijn ingehaald. Dr. Ir. M. H. Damme tachtig jaar 's-GRAVENHAGE, 10 nov. Dins- dag 16 november hoopt dr. ir. M. H. Damme te Wassenaar, oud-directeur- generaal van de P.T.T., tachtig jaar te worden. Op 1 juni 1925 werd de heer Dam me benoemd tot directeur der P.T.T. Nederland. Hij is enkele weken minister geweest in het vijfde kabinet Colijn. Als directeur-generaal van de P.T.T. heeft de heer Damme dit staatsbe drijf gereorganiseerd en gemoderni seerd, het werd van een verliesgevend een winstgevend bedrijf. Zeven vertegenwoordigers za ten verleden week zwaar te bo men in de trein van Hoogeveen naar Meppel. Vanzelfsprekend kreeg ook Hongarije een beurt. Toen bleek echter, dat één der heren de politiek van Rusland wilde verdedigen. Er vielen har de woorden en op een gegeven ogenblik trok iemand aan de noodrem, waarna de agressor hardhandig uit de trein werd ver wijderd. De overige heren hebben door hutje bij mutje te leggen, de boete gezamenlijk betaald Officieel Zuidslavisch blad verklaard: BELGRADO, 10 nov. (A.F.P.-Reuter). Het officiële Zuidslavische blad Borba schrijft vandaag, dat de poging om de verantwoordelijk heid voor de gebeurtenissen in Hongarije op Zuid-Slavië te schuiven, „slechts verwarring kan stichten in de betrekkingen tussen ons land en zekere landen van Oost-Europa en de gunstige loop van de vriend schappelijke betrekkingen tussen Zuid-Slavië en die landen kan ver storen". Ook de houding van westelijke communistische partijen wordt gehekeld. De Staatkundig Gereformeerde Partij zal op woensdag 20 februari 1957 in het gebouw „Tivoli" te Utrecht de algemene vergadering houden. De groei van het interlokale tele foonverkeer heeft de verwachtingen verre overtroffen. Het interlokale ver keer overtrof in het eerste halfjaar '56 dat van het corresponderende tijdvak in 1955 met 17 pet, terwijl in de be groting voor 1957 gerekend is met een toeneming van 12 pet. Gezien de vereiste voorbereidings tijd voor het treffen van de gebouwen voorzieningen en de steeds langere levertijden, welke de fabrikanten van de technische apparatuur vragen, sor teren de sedert 1953 getroffen maat regelen om de activiteit op het gebied van de bouw van technische bedrijfs middelen te vergroten echter eerst na 3 of meer jaren het gewenste effect. Ondanks deze verhoogde activiteit is het niet mogelijk gebleken het aantal wachtenden te doen afnemen. Dit aan tal zal in 1957 niet onbelangrijk stij gen. Draadomroep Bij vergelijking van het verlies op de draadomroep met dat van vooraf gaande jaren dient in het oog te wor den gehouden, dat de stijging daarvan voor een groot gedeelte veroorzaakt wordt door de wijziging met ingang Van het begrotingsjaar 1956 van het afschrijvingsprincipe, doordat van 6fschrijving op basis van aanschaf fingsprijzen werd overgegaan op de vervangingswaarde van de bedrijfs middel"". Maatregelen Naar het oordeel van de minister is het voortbestaan van deze dienst mo gelijk, mits de volgende maatregelen blijvend in acht worden genomen: 1. Het niet tot stand brengen van op zich zelf onrendabele aansluitingen, tenzij in deze gevallen de aan vrager de extra-kosten, welke te GOES, 10 nov. Enige tijd ge leden werd in onze vragenrubriek een vraag beantwoord over het schoolverzuim. Geantwoord werd toen, dat de kantonrechter te Era- men als geldige reden voor school verzuim aanmerkte het verblijf van de ouders met hun kinderen buiten hun woonplaats in een va kantieoord. Het blijkt echter, dat dit vonnis in hoger beroep is ver nietigd door de arrondissements rechtbank te Assen, die de ver dachte veroordeelde tot twee geld boeten van 10,Het lijkt ons van belang aandacht te besteden aan de overwegingen van de As- sense rechtbank, omdat de kwestie van het schoolverzuim in verband met vakantie van de ouders veler belangstelling blijkt te hebben. In de eerste overweging wordt gezegd, dat de kantonrechter heeft geoordeeld, dat er ernstige omstandigheden aanwezig waren, die als geldige redenen voor schoolverzuim als bedoeld in artikel 2 lid twee der Leerplichtwet kunnen wor den beschouwd, te weten het verblijf van de ouders buiten hun woonplaats in een vakantie-oord en met medenemen van de kinderen naar dit verblijf. De rechtbank was van oordeel, dat de ze ernstige omstandigheden zich niet hebben voorgedaan. Overwogen werd, dat er voor iedere school vakanties be staan en wel onder meer een zomerva kantie van enige weken. De instelling hiervan is mede geschied om de kinderen zo mogelijk elders rust en o^+^^ning te laten kr"<*OT1 In Finsterwolde FINSTERWOLDE, 10 nov. Bij het begin van de gehouden gemeenteraads vergadering van Finsterwolde is namens de fractie Gemeentebelangen door een van de twee leden medegedeeld, dat zfj gezien de bloedige overweldiging van de Hongaren door de Russen niet wensten te vergaderen met in dit opzicht niet- gelfjkgestemden. Zij zouden de prestigegelden voor deze vergadering ter beschikking stellen voor de hulpverlening aan het Hongaarse volk en hebben na deze mededeling de verga derzaal verlaten. Van de P.v.d.A.-fractie was geen raadslid aanwezig. Wel was van die fractie een schrijven binnengekomen, waarin een soortgelijke mededeling werd gedaan als die van de fractie van ge meentebelangen. De vergadering heeft wel doorgang kunnen vinden, daar de ge zamenlijke fractie van communisten en partijlozen zes van de elf zetels bezet en dus de meerderheid heeft. Die vakaiHi=i.ijd is dus de aangewe zen tijd om tijdelijk elders heen te gaan en de personen, die voor schoolverzuim aansprakelijk kunnen worden gesteld, stellen zich bloot aan een vervolging krachtens de Leerplichtwet, die uitgaat van de gedachte, dat de school gere geld dient te worden bezocht, wanneer zij zich niet houden aan de bepalingen van deze wet. Bij een andere opvatting zou de bedoeling der Leerplichtwet niet worden verwezenlijkt. Men zou dan in de zomermaanden bui ten de vakantietijd een ontvolking krij gen van de scholen. Dan immers zouden tal van kinderen afwezig zijn, omdat de voor hen aansprakelijke personen een an dere en wel goedkopere tijd voor het uit gaan zouden kiezen. In het onderhavige geval is voorts ge bleken, dat het hoofd van de school geen verlof voor onbepaalde tijd heeft verleend en deze ook niet de schoolverzuimen, waarvoor geen verlof is verleend, als ge wettigd of verschoonbaar heeft aange merkt. Ook de betrokken inspectrice van het lager onderwijs heeft dit niet ge daan. Amerikaanse senaatscommissie over internationale toestand WASHINGTON, 12 nov. (Reuter) De Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen komt vandaag in besloten vergadering bij een ter bespreking van de internatio nale toestand. De voorzitter, senator Walter George, heeft de vergadering „buitengewoon belangrijk" genoemd. DEN HAAG, 10 nov. Het voorstel de bedrijven wordt gebracht voor reke ning van de ondernemingen, dan is na te gaan, dat het publiek uiteindelijk met de financiële gevolgen van een hogere ben zineprijs wordt opgescheept. En dit, zo zegt men, terwijl gestreefd wordt naar een verlaging of stabilisering van het prijspeil. REACTIE De stelling dat door verhoging van de benzineprijzen het niveau van de Belgi sche benzineprijs benaderd wordt, wordt in kringen van verkeer en vervoer irre levant geacht, omdat anderzijds het in- komstenpeil nog lang niet op het Bel gische niveau ligt. van de minister van financiën om het bij zondere invoerrecht op benzine zodanig te verhogen, dat de verkoopprijs 45 cent per liter wordt, heeft in kringen van ver keer en vervoer zeer grote verontrusting verwekt. Naar het zich laat aanzien, zuilen enige organisaties zich met grote stelligheid te gen deze voorgenomen prijsverhoging ke ren. Verhoging van de benzineprijs, zo stelt men, betekent zonder meer een aan zienlijke verhoging van de exploitatie kosten van automobielen en in het bij zonder ook van bedrijfsautomobielen, zo als vrachtauto's, autobussen en huurauto's (taxi's). Deze verhoogde kosten zullen onherroepelijk tot uitdrukking moeten komen in de vervoersprijzen. Indien men bedenkt, dat alleen al 90 pCt van de bouwmaterialen en 89 pCt van de landbouwprodukten over de weg wordt vervoerd, dat dagelijks een zeer groot aantal arbeiders per autobus naar Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat de verkeers- en vervoersorganisaties zich op korte termijn in centraal overleg over de kwestie van de benzineprijs zul len beraden, om nadien gezamenlijk stap pen te ondernemen tegen deze voorgeno men verhoging. Borba citeert in dit verband een artikel van de secretaris van de Al banese communistische partij, Enver Hod ja, dat door het orgaan van de Russische communistische partij, Prawda, is opgenomen. In dit artikel wordt Zuid-Slavië verantwoordelijk geacht voor de opstand in Hongarije. Ook een uitlating van een lid van de Franse Communistische partij, die Zuid-Slavië „de geniepige handlanger van het westelijke imperialisme" heeft genoemd, wordt vermeld. Volgens het Zuidslavische blad zijn dit doorzich tige pogingen om de werkelijke oorza ken van het conflict in Hongarije te verdoezelen. afkeuring. Borba zegt de tussenkomst van vreemde troepen op het gebied van een soevereine staat niet te kunnen goedkeuren, maar stelt daartegenover vast, dat elke poging tot inmenging van het Westen in het leven en de ontwikkeling van de Oosteuropese lan den om daar het voormalige bewind te herstellen, moet leiden tot ver slechtering van de betrekkingen in Europa. Het Zuidslavische blad acht het duidelijk, dat er geen terugkeer naar het Stalinisme in Hongarije mogeljjk is, maar evenmin een te rugkeer naar het kapitalisme. „Wij moeten alle pogingen om Zuid- Slavië als een socialistisch land in dis krediet te brengen om alle pogingen ons het recht te ontzeggen om onze mening te geven over vraagstukken waarin wij belang stellen, vastberaden van de hand wijzen", zo besluit Borba. In Indonesië DJAKARTA, 10 nov. A.N.P. De actie van de havenarbeiders in geheel Indonesië tegen Britse en Franse sche pen heeft ernstige invloed op het ver schepen van ladingen, bestemd voor Engelse en Franse havens, aldus wordt in scheepvaartkringen vernomen. Men verklaarde, dat niet in alle havens in de archipel de boycott-actie op dezelf de wijze verloopt. In de meeste havens krijgen Britse en Franse schepen as sistentie bij het binnenlopen, doch in Tandjong Priok en Soerabaja werd hulp van sleepboten bij het vertrek ge weigerd. In verscheidene havens weigerden arbeiders Britse schepen te laden, on geacht de bestemming. In andere ha vens weigeren zij ladingen te behan delen, die voor Britse en Franse ha vens zijn bestemd, ongeacht de natio naliteit van het schip. Het uitladen van de schepen gaat over het algemeen normaal door: NEW YORK, 10 nov. (Reuter) De Amerikaanse gedelegeerde bij de Verenigde Naties James Wadsworth heeft vrijdag bekendgemaakt, dat de Amerikaanse regering een miljoen dollar ter beschikking stelt van secre taris-generaal Hammarskjoeld ten be hoeve van Hongaarse vluchtelingen. Drie maanden zal het naar schatting duren eer de scheepswrakken die thans het Suez-kanaal versperren zullen zijn opgeruimd en eer de doorvaart door dit kanaal weer mogelijk zal zijn. Deze luchtfoto toont een van de ge zonken schepen die het Suez-kanaal blokkeren in deze belangrijke water- Conferentie Chr. Paedagogisch Studiecentrum (Van een onzer verslaggeefsters). ZEIST, 10 november. Dat velen zich interesseren voor „de vrouw van nu en straks" blijkt wel uit het bijzonder grote aantal deelnemers aan een conferentie die het Chr. Paedagogisch Studie centrum van 8 tot en met 10 november in het conferentie-oord Woud- schoten te Zeist over dit onderwerp heeft belegd. Ongeveer 125 ver tegenwoordigers van het V.H.M.O., het kweekschoolonderwijs, het nijverheidsonderwijs voor meisjes, het Ulo en het V.G.L.O. hielden zich intensief bezig met dit vraagstuk en discussieerden uitvoerig over de inleidingen van mejuffrouw dra. A. W. van Dijk, mejuffrouw mr. E. A. Haars en baronesse C. M. van Heemstra, die de vrouw van nu en straks respectievelijk van de psychologische, de juridische en de sociologische kant bezagen. De ongehuwde vrouw wordt niet zo uitoefenen. Een dergelijke opvoeding gemakkelijk gewekt tot diepe levenszin, waardoor haar goede eigenschappen zich kunnen ontwikkelen als haar ge trouwde zuster. Omdat zij In eigen on derhoud moet voorzien, zal zij zich toe leggen op het zakelijke. Veel vrouwen willen volgens dra. Van Dijk zelfs be wust of onbewust met de mannen con curreren, maar „onze tijd heeft niets aan vrouwen die de man na willen doen" De ego-centrische vrouw zal on der deze omstandigheden een onvol doende uitgegroeid gevoelsleven hebben en z(j zal door haar intellect macht wil len uitoefenen. De nlet-egocentrischen passen echter met het vrouwelijk deel van haar wezen de Inspirerende rol, die de getrouwde vrouw in het huwelijk ls bereid, in het maatschappelijk leven uü' ^ra('!Lfen voor anderen iets te ztfn en accepteren het feit dat zH geen huwelijk hebben gesloten. Gelijke beloning Aan het meisje van nu, de vrouw van straks, zal een opvoeding moeten worden gegeven, die In eerste Instantie ls gericht op haar taak als vrouw en moeder, In de tweede plaats zal haar opleiding zó moeten zijn, dat ze later eventueel zelfstandig een beroep kan eist inzicht in het wezen van het meis je en eerbield voor het wezen der vrouw. Mr. Haars wees op de belangrijke taak die de vrouw als staatsburgeres door het vrouwenkiesrecht heeft gekre gen. Zij zal zich op deze taak moeten bezinnen en het onderwijs zal er steeds meer op moeten worden gericht de jon ge mensen hun plichten en rechten als staatsburgers te leren kennen. In verband met het bespreken van de wet tot opheffing' van de handelsonbe kwaamheid van de gehuwde vrouw, wees mr. Haars er op, dat de vrouw nu op de hoogte moet worden gebracht met geldzaken, omdat zij haar eigen financiële belangen moet behartigen. Vrouw en moeder Spreekster uitte ook haar mening over het probleem gelijke beloning bij gelijkwaardige arbeid voor man en vrouw, dat onlangs nog zoveel stof heeft doen opwaaien. Als men bezwa ren tegen deze gelijkstelling oppert, worden ook altijd de sociaal-economi sche consekwenties genoemd. Zo zou de concurrentiepositie van ons land in het buitenland b.v. verzwakt worden, wan neer de lonen voor de vrouwelijke ar- „Wij groeien vasf in fal en lasf ROTTERDAM, 10 november. „Wij groeien vast in tal en last'', zo citeerde ir. H. B. J. Witte, minister van volkshuisvesting en bouw* nijverheid, Vondel in de rede, die hij hield in het Bouwcentrum te Rotterdam bij de opening van de tentoonstelling „Tal en last". Ir, Witte knoopte hieraan vast, dat het de taak van deze generatie ia te zorgen, dat de bevolkingsgroei van de komende jaren zoveel mo gelijk wordt opgevangen door een goede bevolkingsspreiding. Hierbij heeft de overheid ongetwijfeld een taak, maar het is in de eerste plaat» de particuliere activiteit, die het welsla gen of falen van plannen op dit gebied bepaalt, zo betoogde minister Witte. DJ bewindsman merkte daarna op, dat de be volkingsspreiding wordt bepaald door de spreiding van de bestaansbronnen. Hief ligt een heel complex van met elkaar verweven problemen, die bovendien door structurele oorzaken onderling aan het verschuiven zijn. Een belangrijk element noemde spre ker de modernisering van de landbouw, ln verband met de sterke afvloeiing van arbeidskrachten utt deze sector, met name in de gebieden buiten het Westen. Er zal dus bij vele duizenden agrarische jongeren door voorlichting en onderwijs bereidheid moeten worden gewekt om uit de oude levenssfeer te treden en elders een bestaan te zoeken met name in de industrie. IN EIGEN STREEK Verder dient men te trachten althans een deel van de vrijkomende werkkrach ten op te vangen in of bij de eigen streek. Maar het „brengen van fabrieken naar de arbeiders" vraagt allereerst ondernemers en stafemployé's. En dezen vragen weer om centra, waar zij prettig kunnen wo nen, waar zij een goede keus van arbei ders hebben en waar ook de arbeiders zich behoorlijk kunnen ontwikkeien. De industrie kan trouwens niet alles opvangen. Bij stijgende welvaart komt het accent daarnaast meer en meer te liggen op wat men de „derde sector" noemt: handel, verkeer, toerisme, re creatie, culturele activiteiten, de vrije be roepen. Ook hierbij is het tot ontwikke ling brengen van streekcentra en enkele grotere steden een punt van belang. Zonder een paar steden, die werkelijk iets te bieden hebben, zal het aandeel van overig Nederland met name in het culturele vlak niet volwaardig zijn. Bij de vorming van de denkbeelden hierover, aldus minister Witte, zullen al lerlei organisaties een belangrijke taak hebben: werkgevers-organisaties, vak verenigingen, jeugd- en vrouwenorgani saties en dergelijke. Natuurlijk ook de organen, die op geestelijk, cultureel en sociaal gebied werkzaam zijn: de kerken, de organen voor het maatschappelijk werk en zoveel andere. Spreker dacht ook aan lichamen als de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en haar provinciale afdelingen en aan de organisaties op het gebied van onderzoek en praktijk van de stedebouw. Het ver heugde de minister daarom, dat het Ned. Instituut voor Volkshuisvesting en Stede- bouw door deze beknopte tentoonstelling al zo spoedig een bijdrage heeft willen leveren om de bevolking in al haar la gen voor het vraagstuk te interesseren. beldsters werden opgetrokken. Maar mr. Haars zei niet ln te zien, waarom juist de vrouw nu maar de dupe moet worden. Als de vrouw streeft naar een recht vaardige beloning van haar werk legt dit baar ook de verantwoordelijkheid op om in haar beroepsarbeid al haar krach ten op haar werk te richten. Spr. zag hier een belangrijke taak voor de school. Hier zullen de toekomstig kan toor- en fabrieksmeisjes moeten leren, dat iedere plaats, waar God hen stelt, een plaats ls waar zij alle krachten moeten geven, ook ai beschouwen zjj hun werk alleen maar als een over gangsperiode tussen school en huwelijk. De beslissing of de gehuwde vrouw al of niet zal gaan werken berust vol gens spr. bij de vrouw zelf. De over heid moet hoogstens corrigerend optre den wanneer bijv. de kinderen er onder lijden wanneer een moeder hele dagen werkt. De derde spreekster, baronnessse Van Heemstra, pleitte voor volledige inscha keling van de vrouw in het kerkelijk-, politiek- en bedrijfsleven. Dit is volgens haar dringend noodzakelijk, omdat de moderne maatschappij door toenemende vertechnisering en door het urbanisatie- en massificatieproces verschraling der tussenmenselijke verhoudingen en ge brek aan persoonlijkheidsvorming in de hand werkt. voor het verwijderen van obstakels in Suezkanaal LONDEN, 10 nov. (Reuter). De regering van Engeland en Frankrijk hebben voorgesteld de haar ten dien ste staande technische middelen voor het verwijderen van de obstakels in het Suezkanaal aan de Verenigde Na ties ter beschiking te stellen, aldus is van gezaghebbende zijde te Londen vernomen. Britse en Franse militairen zijn te Port Said reeds bezig met het vrijma ken van de noordelijke ingang van het kanaal. Van genoemde zijde is nog ver klaard, dat er geen sprake is, dat de versperring van het kanaal toege schreven kan worden aan het Brits- Franse militaire optreden.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3