Egypte onderhandelt nog over de sterkte der V.N.-troepen Hog klinkt in mijn oren het kanongebulder Tien V.N.waarnemers in Egypte aangekomen Russische tanks worden met „benzineslangen" bestookt Ex-premier Nagy weigert samenwerking met Kadar „Vertel de vrije wereld toch, wat ge gezien hebt", smeekter de Hongaren PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Reeds drie bataljons beschikbaar Suez versperd door 50 gezonken boten In Boedapest alleen al 15.000 doden Nachtelijk gevecht bij El Cap Amerika tegen vertrek van vrijwilligers KSIIJIVN'G Sill Alfred van Sprang behouden aangekomen Nieuwe regering: „Hervormingen" „Held van Boedapest" toch ontsnapt? Ooggetuige journalist Krasser vertelt: Vandaag begint proces-John Regeringsleiders niet naar Zwitserland Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad f Hongaren niet in kampementen Zie pag. 2 12e jaargang No. 3550 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 12 nov. 1956 Op- en ondergang van Zon en Maant Dinsdag: Zon op 7.58 u., onder 16.51 u. Maan op 14.30 u., onder 2.16 u. Hoogwater dinsdag 13 november: Vlissingen: 10.02 u. 1.24 m. 22.47 u. 1.69 m. Terneuzen: 10.28 u. 1.42 m., 23.09 U. 1.76 m. Wemeldinge: 11.27 u. 1.09 nu u. m. Zierikzee: 11.07 u. 0.92 m., 23.56 u. 1.28 m. PORT SAID, 12 nov. (Reuter) Naar schatting zijn in het Suezkanaal ongeveer vijftig schepen tot zinken gebracht, aldus heeft een correspon dent van Reuter zondag uit Port Said gemeld. Een vloot van dertig bergings vaartuigen is van Malta naar Port Said onderweg om behulpzaam te zijn bij het weer bevaarbaar maken van het kanaal. Een van de grootste problemen zal het bergen zijn van de 8000 ton me tende baggermolen „Paul Solente", die nabij Port Said op de bodem van het kanaal ligt. Er zijn acht gaten in de romp aangebracht. Te Port Said is gezegd, dat het ver sperren van het kanaal door de Egyp- tenaren niet op doeltreffende wijze is geschied. Gomulka volgende week naar Moskou WARSCHAU, 12 nov. (AFP). Een Poolse afvaardiging onder leiding van de eerste secretaris van de communistische partij, Gomulka, zal zich volgende week naar Moskou begeven, aldus is zondag van gewoonlijk welingelichte zijde te Warschau vernomen. Hongaarse helden vechten zich dood WENEN, 11 nov. (Reuter) Zondag zijn in de Hongaarse pro vincie Gyoer, in het bijzonder langs de hoofdweg van Boedapest naar Oostenrijk, hevige gevechten uitgebroken. Dit heeft de commu nistische radio-Boedapest van avond toegegeven, ondanks de eerdere berichten, dat Hongarije weer in rust verkeerde. Een ware guerilla-strijd is ont brand. Opstandelingen vernielden verbindingen ten noorden van Boedapest en hielden auto's en treinen met levensmiddelen voor de hoofdstad aan, aldus meldt deze zender. Ook zouden arbeiders van de grote fa brieken op het eiland Csepel bij Boeda pest veertien Sowjet-tanks in brand heb ben gestoken door ze d.m.v. brandslangen met benzine te bespuiten. Eveneens uit andere delen van Honga rije, zoals uit Sztalinvaros, Pees en Ujpest komen berichten, dat hier nog fel wordt gevochten. Uithongeren Volgens berichten van vluchtelingen en radio-zenders draagt een „uithonge- ringsblokkade" van Boedapest meer bij tot de ineenstorting van de overgebleven verzetscentra dan de militaire macht der Sowjet-Unie. Russische troepen houden voedselkonvooien, die de hoofdstad be reiken, tegen en weigeren deze door te laten, voordat alle verzet is beëindigd en de mensen weer aan het werk zijn ge gaan, aldus deze berichten. JERUZALEM, maandagochtend, 12 nov., (Reuter) EGYPTE HEEFT NOG STEEDS NIET INGESTEMD met de lege ring van Ver. Natiestroepen in het gebied van het Suezkanaal. Egypte heeft geen bezwaar tegen de toelating van V.N.-waar- nemers, maar over het vestigen van de hoofdmacht van het inter nationale politieleger wordt nog onderhandeld. Dit verklaarde generaal Burns zondagmiddag op een persconferentie te Jeruzalem, teneinde al de geruchten de wereld uit te helpen. Zolang er geen toestemming is, zullen de eenheden van het politie leger in Napels wachten. De generaal zei voorts, dat de V.N.-troepen in een kamp aan de westelijke oever van het Suezkanaal, tussen Kantara en Ismailia, geconcentreerd en georganiseerd zullen worden. „Er zijn thans reeds drie bataljons en hulpeenheden beschikbaar", aldus generaal Burns, „de sterkte van de politiemacht moet echter nog worden vast gesteld. Zondag zijn tien V.N.-waarnemers vanuit Jeruzalem naar Egypte vertrok ken. Zij zullen te Cairo en Port Said worden gestationeerd. Britse en Egyptische troepen hebben elkaar in de nacht van zondag op maandag in het gebied van El Cap, veertig kilometer ten zuiden van Port Said, met mitrailleurs beschoten. De Egyptenaren openden het vuur op parachutisten, die zich had den ingegraven in het uiterste zuiden van het door de Britten ver overde gebied. Drie uur lang beantwoordden de valschermspringers het vuur niet. Toen de Britten met hun mitrailleurs de Egyptenaren onder vuur namen, hielden laatstgenoemden na een uur met de be schieting op. De Amerikaanse regering zal zich met alle wettige middelen verzetten tegen het vertrek van „vrijwilligers" voor het Midden-Oosten, zo heeft het „state departement" zaterdag bekend gemaakt. Het verzet der Amerikaanse rege ring geldt alle vrijwilligers, onver schillig aan welke zijde zij in het Mid den-Oosten willen vechten. De verklaring werd uitgegeven eni ge minuten nadat radio-Moskou had meegedeeld, dat, indien de Franse, Britse en Israëlische strijdkrachten niet uit Egypte zouden worden terug getrokken, de Sowjet-autoriteiten „Sowjet-vrijwilligers" niet zouden be letten Egypte te hulp te snellen. Ambtenaren van het ministerie van buitenlandse zaken zeiden, dat de ver klaring van de Amerikaanse regering is uitgegeven naar aanleiding van een beweging in Europa in de afgelopen dagen om vrijwilligers voor de Israëli sche strijdkrachten te verkrijgen. Radio-Boedapest waarschuwde de Hon garen zaterdag voor het gevaar van epi demieën en voedselgebrek en beloofde ieder die weer aan het werk gaat een voedselpakket en een voorschot van het loon. De zender gaf cijfers waaruit bleek, dat totnogtoe slechts een klein aantal mensen werkt. Volgens voorlopige schattingen zijn sinds bet begin van de opstand in Boe dapest twaalf tot vijftienduizend men sen omgekomen. Het aantal gewonden zou tienduizend bedragen. Radio-Boedapest meldde zondag avond, dat er zondag is gestreden op het Calvijnplein in het centrum van Boedapest. Verder deelde de zender mee, dat voedsel.transporten naar de hoofdstad in het vervolg onder militair geleide zullen plaats vinden. a\»ttU* ii Honderden studenten hielden in Wenen een betoging en koelden hun woede over het Russische optreden in Hon garije op de bureaus van de Oosten rijkse communistische partij. Op de foto ziet men een van die bureaus. Uit vechtend Hongarije GOES, 11 nov. Onze cor respondent Alfred van Sprang is zondag veilig uit Hongarije gekomen. Dat bericht ontvin gen wij vanavond uit "Wenen. Tezamen met de verslagge vers van Telegraaf, Vrije Volk, Parool en van enkele r.k. dagbladen, slaagde hij er in de Hongaars-Oostenrijkse grens te passeren en zondagJ middag in het vrije Wenen aan te komen. Vannacht hebben wij geen con tact meer met Van Sprang kun- krijgen. Wij hopen echter mor gen zijn eerste ooggetuigenrelaas telefonisch te ontvangen. Vanuit Wenen, waar onze correspondent voorlopig zal blijven om voor de Ned. Radio Unie en de Zeeuwsch Dagblad-combinatie de verslag geving omtrent Hongarije te ver zorgen. Rivalen hadden bespreking (Van de speciale correspondent Farquar uit Boedapest) BOEDAPEST, 11 nov. (Reu ter) De Hongaarse premier, Janos Kadar, heeft zondag bespre kingen gevoerd met zijn voorgan ger Imre Nagy, in een wanhopige Weer bij partisanen KLINGENBACH, 12 nov. (Reuter). Hongaarse vluchtelingen, die zondag in het Oostenrijkse grensplaatsje Klingen- bach zijn aangekomen, hebben meege deeld, dat generaal Pal Maleter, bijge naamd „de held van Boedapest", zaterdag uit Russische gevangenschap is ontsnapt en zich bij een groep opstandelingen heeft gevoegd. Maleter was minister van defensie in het laatste kabinet van Nagy. KARLSRUHE, 12 nov. (D.P.A.). Voor het Westduitse hooggerechtshof te Karls ruhe begint vandaag het proces tegen het voormalige hoofd van de Westduitse con- tra-spionnagedienst dr. Otto John, die in juli 1954 naar Oost-Berïijn verdween en in december 1955 op even verrassende wijze in de Bondsrepubliek terugkeerde. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij staatsgeheimen heeft verraden en lands- verraderlijke betrekkingen heeft aange knoopt en onderhouden. Voorts wordt hem verweten, dat hij de namen van ver trouwensmannen van de West-Duitse contra-spionnagedienst aan de Oostduit- se geheime dienst heeft doorgegeven en voor de communistische propaganda heeft gewerkt. DE BÏLTZEGT: Plaatselijk mist. Overwegend zwaar bewolkt maar geen regen van betekenis. Plaatselijk mist. Weinig wind. Ongeveer dezelfde tempe raturen ais gisteren. (Door correspondent William Krasser) Zondag keerde een van de twee Reutercorrespondenten uit Hongarije terug, juist een week nadat hij vanuit vechtend Boe dapest had geseind: „Dit zal voorlopig wel ons laatste be richt zijn". Hier volgt zijn so ber relaas. WENEN, zondagavond 11 nov. (Reuter) „Ik ben zojuist in de vrije wereld teruggekeerd. Met het gedonder van onafgebro ken geschutsvuur en de smeek beden van Hongaarse opstande lingen om „de wereld toch voor al verslag uit te brengen van wat ik in Boedapest had gezien", nog in de oren. Ik vluchtte op die vreselijke zondagmorgen naar de Franse legatie. Ik had slechts gegokt, want dit gebouw staat bij de vroegere Russische, waar de op standelingen een van hun steun punten bleken te hebben geves tigd. Dag en nacht reden Russische tanks in onze buurt rond en onaf gebroken dreunde de grond. Volgens raming van deskundigen hadden de Sowjets in Boedapest de beschikking over duizend tanks met zware ka nonnen. Overal hetzelfde Donderdag en vrijdag heb ik ver scheidene delen van de stad bezocht. Overal hetzelfde beeld. Bijna geen huis onbeschadigd. Overal lagen lij ken, uitgebrande tanks, puin en glas scherven. Voor de levensmiddelen winkels stonden lange rijen mensen, die uren moesten wachten en dan nog meestal met lege handen naar huis gingen. Toen wij vrijdag door Boedapest reden, was het de tweede dag van een bestand van 48 uur. De Russen hadden de opstandelingen opgeroe pen de wapens neer te leggen. Zij zouden niet schieten, als niet op hen geschoten werd. Doch de Hongaren verklaarden, dat zij tot de laatste kogel zouden vechten, zolang nog een Russische soldaat op Hongaarse bodem stond. Na de vreugde van tien dagen ge leden, toen de Russische troepen uit Boedapest teruggetrokken waren en de regering-Nagy vrije verkiezingen beloofde, schijnen de Hongaren zich er nu bij neer te leggen, dat zij de prijs moeten betalen voor him po ging om de communisten en de Rus sen te verdrijven. Welke prijs "Wat zal die prijs echter zijn?" zo vroeg een Hongaar mij. Het ergste komt als de strijd voorbij is. Wij hebben geen voedsel, geen ko len, en spoedig wellicht geen elek triciteit en water. Wat moeten wjj doen? Kan het Westen ons niet helpen? Wanneer komen de waar nemers van de Ver. Naties?" De angstige voorgevoelens begon nen de vorige week in Hongarije de kop op te steken, toen de berichten over het Britse en Franse ingrijpen in Egypte ontvangen werden. Dit nieuws kwam op het ogenblik, dat de Hongaarse revolutie na zeven da gen strijd geslaagd scheen. Sommige Hongaren zeiden later: „Net op het ogenblik dat wij voor hulp naar het Westen keken, werden Engeland en Frankrijk betrokken in de strijd in het Midden-Oosten. Toen wisten wij dat het ergste gebeurd was. Voor ons was het, alsof Engeland en Frankrijk in Egypte precies hetzelfde deden als de Russen hier". Wanhopig De Russen en de opstandelingen lieten over het algemeen buitenland se auto's die aan hun nationale vlag gen te herkennen waren, ongemoeid. Wel hielden de Hongaren de buiten landse auto's aan om er bij ons, jour nalisten, op aan te dringen uitvoerig verslag uit te brengen. dringen. „Wij zullen allemaal ster ven als het Westen niet bereid is ons te helpen", zo riep men. Elders juichten de mensen ais buitenlandse auto's passeerden, terwijl Russische tankbemannin gen onbewogen toekeken. Vrij Ik was er eind vorige week in ge slaagd van de Tsjechoslowaakse le gatie in Boedapest een speciaal door- reisvisum te krijgen. Met een groep je journalisten volgde ik een aange wezen route naar de Tsjechoslowaak se grens. Na 17 uur oponthoud wer den we teruggezonden naar Tataba- nye in Hongarije. Aangezien wij ge zien hadden, hoe Russische officie ren en manschappen vrijelijk de Tsjechoslowaaks-Hongaarse grens passeerden, besloten wij zondagoch tend het er op te wagen en regel recht naar Oostenrijk te rijden. Om 7 uur vertrokken we uit Komarno, om kwart over negen bereikten we bjj Nickelsdorf de Oostenrijkse grens Niet prettig Tussen Komarno en Hegyeshalon zagen wij weinig Russische troepen. Ik kreeg de indruk, dat de Russische soldaten het werk, dat zij in Honga rije moesten doen, niet prettig von den. Velen van hen wisten helemaal niet, waarom zij in Hongarije moes ten ingrijpen. Een Russische kolonel vertelde ons, dat hij dacht dat hij 'n fascistische opstand in Oost-Berïijn moest bestrijden. Pas toen hij de straatnamen zag besefte hij, dat hij in Boedapest was. Het Spaanse Olympisch Comité heeft De mensen waren wanhopig door het besluit bekrachtigd om géén deelne- het feit dat het Westen de Russen mers naar de Olympische Spelen naar niet tot een aftocht had kunnen Melbourne te zenden. poging om alsnog steun van de be volking voor zijn regering te krij gen. Naar aanleiding van de redevoe ring, die Kadar zondag gehouden heeft, nam men aan, dat Nagy ge weigerd heeft met Kadar samen te werken. Laatstgenoemde zei, dat Nagy's zwakheid „een ernstige po litieke zonde is, die de weg heeft geopend voor contra-revolutionai ren, ofschoon dit stellig niet zijn (Nagy's) bedoeling was". Nagy werd de vorige week zondag met behulp van het Russische leger verdre ven, 24 uur nadat hij een coalitieregering met een liberaal program had gevormd. Hervormingen Premier Kadar heeft later in een radio rede het aantal hervormingen aangekon digd, dat ook op het program van de re gering-Nagy stonden. De hervormingen omvatten: Invoering van Kossuths embleem op de nationale vlag; Uitroeping van de 15e maart tot een nationale feestdag ter herdenking van de opstand van 1843; Instelling van een speciale volkspo- litie ter vervanging van de geheime politie; Vrije talenkeuze voor de studenten; Vermindering van het aantal hoge communistische autoriteiten door ver mindering van het aantal ministeries en regeringsbureaus. Kadar beloofde, dat de fouten van het verleden niet herhaald zullen worden. Voorraden zijn op Over de bevoorrading van Boedapest zei Kadar nog in zijn radiotoespraak, dat de toestand ernstig is. Er zijn geen grond stoffen meer. Vooral aan steenkool en benzine is groot gebrek. Eisenhower weigerde GETTYSBURG, 11 nov. (Reuter). President Eisenhower heeft een bood schap aan de Zwitserse regering gezon den, waarin hij zegt, dat de Amerikaanss regering onder de huidige omstandighe den liever de behandeling van de huidige internationale crises in de Ver. Naties wil voortzetten dan hiervoor een conferentie beleggen van regeringsleiders van de V. S., de Sowjet-Unie, Engeland, Frankrijk en India, zoals door Zwitserland is voor gesteld. Rusland, Engeland en India hadden reeds toegestemd. Frankrijk aarzelde nog. Donderdag komen te Breda de gebrs. B. uit Tilburg, ex-medewerker» van Wester'ing, voor de rechter. Bei den staan terecht wegens oplichting van geldschieters van Westerling. H.M. de Koningin terug in Nederland DEN HAAG, 11 november Zater dagavond omstreeks zes uur is H.M. de Koningin per vliegtuig op Soesterberg aangekomen. Z.K.H. Prins Bernhard was ter ontvangst op het vliegveld aanwezig. H.M. de Koningin is, zoals bekend is, enige weken met vakantie geweest in Taormina op Sicilië.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1