OPSTANDELINGEN BEGINNEN EEN GUERILLA-STRIJD V.N. eisen onmiddellijke terugtocht der Russen Diensttijd kan onmogelijk bekort, aldus min. Staf Vandaag gaan eerste V.N.-politietroepen - via Italië - op weg naar Midden-Oosten Hongaars verzet steekt opnieuw de kop op Europa's grootste uraniummijnen door verzet opgeblazen Rus gaf zich met tanks over Napels is eerste verzamelpunt PRO T ESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND J' minimum Egyptische vliegtuigen in Saoedi-Arabië? W/7 men Boedapest gaan uithongeren Alc vergadering over Hongarije Transporten moeten toegeaten worden PORT SAID - TRIESTE PUINHOOP Gasgenerator werd nieuw type oliekachel Rijkspolitie krijgt opvallende auto's ICcis Ucas DOOR DE WERELD De'ens'ebeqroting goedgekeurd Leger bereidt zich voor op gebruik van atoomwapens Rode Kruiscolonne toch naar Boedapest? Skandinavische voorhoede Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80. Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3P87, voor adm. 2970), jiro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35 Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 32ff; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterhaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3549 VVnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 10 nov. 1956 DINSDAG KOMEN EERSTE HONGAREN! (Zie pagina 2) J Op- en ondergang v:>n Zon en Maan: Zondag: Zon op 7.54 li., onder 16.54 u. Maan op 13.52 u., onder 0.02 u. Hoogwater zondag 11 november: Vlissingen: 7.31 u. 1.25 m., 20.23 u. 1.40 m. Terneuzen: 7.56 u. 1.43 m., 20.43 u, 1.58 m. Wemelding, 9.01 u. 1.10 m.f 21.43 u. 1.35 m. Zierikzee: 8.39 u. 0.92 m., 21.27 u. 1.17 m. ingezonden Mededeling (adv HA2IT. BIDDEN- EN STaaiwabenFKRIEKEN TI ZEVENBERGEN., Russische wapens FARIJS, 9 nov. (Reuter). Van verschi'lende zijden is bekend ge maakt, dat volgens betrouwbare in lichtingen, Egyptische vliegtuigen naar Saoedi-Arabië zijn gevlucht, om te ont komen aan de Brits-Franse luchtaan vallen. Het zijn zeventien toestellen van Russische origine. Volgens welingelichte kringen te Parijs is een gedeelte van de Russische wapens, die op het schiereiland van Sinai zijn gevonden, te El Arisj aan getroffen. Een groot aantal kisten wa pens, w.o. raketten, hadden de Egyp- Vnaren nog niet opengemaakt. (Van een bijzondere correspondent) WENEN, zaterdagmorgen 10 november. Reuter. HET IS BIJNA NIET TE GELOVEN, maar de Hongaarse verzets strijders weten, na vijf dagen van hopeloze strijd, nog steeds van geen wijken. In Boedapest mag dan het verzet grotendeels gebroken zijn, op vele plaatsen in het land steekt het heftiger dan ooit de kop op. Een ware guerilla-oorlog is ontbrand. Van alle kanten komen berichten, dat de opstandelingen zich nog lang niet gewonnen geven. Vanmorgen deelden vluchtelingen ons mede, dat verzetsstrijders de uraniummijnen van Mecsek de grootste van Europa hebben opgeblazen, om te beletten, dat ze in handen van de Russen vallen. Een geheime zender meldde vanavond, dat de bevelhebber van een Rus sische eenheid gevechtswagens zich met al de onder zijn commando staande tanks aan de opstandelingen heeft overgegeven. „Ik kan niet langer vechten tegen een strijdend volk", verklaarde hij, toen kleine Hongaarse jongens, die drie Sowjet-tanks buiten gevecht stelden met zelfgemaakte benzine bommen, werden neergeschoten. „Ik weet nu, dat de revolutie geen opstand van fascisten is, maar een worsteling van een volk". Volgens de jongste berichten is uit hongering het ergste gevaar, dat Boe dapest thans bedreigt. Sow jetpatrouil les verhinderen, dat levensmiddelen NEW YORK, 10 nov. AFP.-Reu- ter. De algemene vergadering heeft vrijdag een resolutie aan vaard (4811), waarin wordt aan gedrongen op de onmiddellijke te rugtrekking van de Sowj et-troe pen uit Hongarije en het houden van vrije verkiezingen onder toe zicht van de V.N. zodra het recht en de orde in dat land zijn her steld. De communistische landen en India stemden tegen, terwijl een deel van de Aziatisch-Afrikaanse groep zich van stemming onthield. Deze resolutie was ingediend door Italië, Cuba, Pakistan, Peru en Ier land. Levensmiddelen De algemene vergadering nain ook een Amerikaanse resolutie aan, waarin er op wordt aangedrongen, dat de Rus sen ophouden het vervoer en de dis tributie van levensmiddelen en medi camenten voor het Hongaarse volk be lemmeringen in de weg te leggen. Voorts wordt er in de Amerikaanse resolutie op aangedrongen, dat er een gezaiYK-'iike plan van de V.N. voor hulp a'o Hongaarse vluchtelingen wordt opgesteld. Alle V.N.-landen Tenslotte werd ook nog een Oosten rijkse resolutie goedgekeurd (670), waarin er op wordt aangedrongen, dat alle leden van de V.N. onverwijld op grote schaal Hongarije hulp verlenen in de vorm van levensmiddelen, medi camenten en kleding. naar de stad worden gebracht. Ook zouden zij geschoten hebben op vrou wen en kinderen, die in rijen voor bakkerswinkels stonden. Vele winkels zijn leeg, daar nieuwe voorraden, als gevolg van de Russische blokkade, niet kunnen worden aangevoerd. Nieuwe politiemacht De communistische radio-Boedapest meldde vandaag de instelling van een nieuwe politiemacht, samenge steld uit leden der oude politie-een- heden en „arbeiderswachten", die de opstandelingen moeten ontwapenen en arresteren. Het blijkt, dat het'me rendeel der Sowjettroepen in Hon- farije uit Mongolen en Armeniërs estaat. 0 Een van de Mwee arbeiders, die gisteren door de politie te Nijmegen zijn aangehouden wegens diefstal van f 13.000 heeft vandaag bekend. De an dere blijft ontkennen. Een groep van 42 Hongaarse vluchtelingen uit alle delen van Hongarije, onder wie zich studen ten, fabrieksarbeiders, vier musici en een kunstschilder bevinden, is met een vliegtuig op het Parijse vliegveld Le Bourget gearriveerd. Op de rechterfoto een van de vrou wen uit de groep, die met haar baby op de schoot op het vlieg veld van een kop koffie geniet. i«# fff WILDERVANK, 9 nov. Een ex pediteur te Wildervank heeft octrooi aangevraagd op een nieuw type olie kachel, dat hij heeft geconstrueerd. Voor de verwarming van zijn werk plaats kwam hij op het idee, een oude gasgenerator uit de oorlogsdagen om te bouwen tot oliekachel. Na tal van experimenten slaagde hij er in een brander te construeren, die praktisch geruisloos werkt, een fel- witte vlam geeft en waarvan de roet- ontwikkeling zeer gering bleek. Aan de kachel construeerde hij voorts een regelbaar circulatiesysteem en een elektrische en tevens gekoelde ontste kingsinrichting, die zowel met de hand als door middel van een tijd- klokje kan worden bediend. De constructeur is voornemens de kachels zelf te gaan vervaardigen dan wel overeenkomsten af te sluiten met fabrikanten. 's-GRAVENHAGE, 9 nov. De eer ste drie van een reeks opvallende sur veillance-auto's van de rijkspolitie wa ren heden te Scheveningen te bezich tigen. Deze met mobilofoons uitgeruste wagens zijn in donkerblauw en wit ge lakt. De hele kap en motorkap zijn blank alsook het achterdeel. Voor en achter op deze wagens in grote letters het woord „Rijkspolitie". Van deze surveillancewagens zullen er over enige tijd een paar dozijn op de grote buitenwegen dienst doen. Ze zijn uitgevoerd met een speciaal ver licht stopbord voor de achteruit. De bemanning heeft een camera bij zich om ongevallen-situaties vast te leggen. Voorts ligt het in de bedoeling om niet gekenmerkte auto's van de rijks politie, die stille surveillancediensten zullen doen, uit te rusten met speciale camera's en multiblitzlichten, terwijl op een bandapparaat meteen details van gefotografeerde verkeersovertre dingen kunnen worden vastgelegd ten behoeve van een op te maken proces verbaal. 0 De communistische wethouder Ditzel te Deventer heeft zijn lidmaat schap van de C.P.N. opgezegd. De Bond van Ned. Margarinefa- brikanten heeft besloten 30.000 kg margarine'beschikbaar te stellen voor Hongarije. L-j jj, President Eisenhower gaf op dracht. 5000 Hongahffie .vluchtelingen tot de Ver. Staten to'ê te laten. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 9 nov. „Bij het optreden van een divisie wordt er een eenheid atoomartillerie aan toegevoegd", zo verklaarde hedenmiddag minis ter Staf in de Tweede Kamer bij de verdediging van dé begrotingen van Oorlog en Marine. Bit zal uiteraard de vuurkracht van de kleinere parate divisies aanmerkelijk verhogen. Deze eenheid bestaat tot nu toe uit Ame rikanen. Het schijnt echter de bedoeling te zijn, zo werd later van officiële zijde verklaard, dat in de organisatie van 'n legerkorps een afdeling atoom- artillerie zal worden gevormd. Daarvoor wordt Nederlands militaire perso neel opgeleid. Zodra Nederland dus de beschikking krijgt over A-wapens zullen zij ook door eigen personeel bediend kunnen worden. Geleide projectielen hebben wij ook nog niet, maar de minister maakte dui delijk, dat wij in dit opzicht de grote landen zullen volgen. Over enkele ja ren zal Nederland deze projectielen in het bezit hebben. Het is mogelijk, dat daarom onze dag- en nachtjagers aan betekenis zullen gaan verliezen. Ook de uchtmacht houdt rekening met de atomische oorlogsvoering. Ne derland verkeert daarover nog in het onzekere. Vast staat echter, dat het ka rakter van de luchtverdediging en van de grondsteun zullen veranderen. De basis van het internationale waarschu wingssysteem voor het naderen van vijandelijke vliegtuigen is momenteel gelegd. De eerste proefverbindingen zullen nog dit jaar tot stand komen. Diensttijd Dat Nederland tot een langere diensttijd moet komen, is voor een belangrijk deel het gevolg van het tekort aan beroepspersoneel. Zou den wij de diensttijd bekorten, zo vervolgde de heer Staf, dan bete kent dat een vermindering van de parate sterkte van ons leger. Acht tien maanden is eigenlijk reeds on voldoende. Daar de opleiding zes maanden duurt is er maar twaalf maanden paraatheid. De twee legerkorpsen zullen ver schillende opdrachten krijgen: er is Verbitterd is er gevochten om de Egyptische stad Port Said, welke nu in handen is van de Brits- Franse strijdkrachten. Vele wijken van de stad, waaronder de in heemse, werden veranderd in een grote puinhoop. De foto toont een kleine Arabische jongen bezig met het blussen van een brandje te midden van de puinhopen. 's-GRAVENHAGE, 10 nov. Bij 't aanbreken van de dag zal vandaag 'n kolonne van het internationale Rode Kruis contact opnemen met de grens wacht te Sopron op de grens van Hon garije en Oostenrijk Deze colonne be staat uit vijftien wagens en is be mand met 33 man en 2 artsen. Dit zijn vertegenwoordigers van verschillende nationale Rode Kruis verenigingen, maar voor de uitvoering van deze taak zijn zij alle geïnterna tionaliseerd. Als leider van deze internationale Rode Kruiskolonne zal de Zwitserse arts Wittv/er optreden. De kolonne voert medicamenten, verband-mate riaal en voedsel mee. In de kringen van het internationaal Rode Kruis, dat thans te Wenen arbeidt, was men gis teravond zeer hoopvol gestemd. NEW YORK, 9 november. Reuter,-AEP. De secretaris-generaal der V.N., Hammarskjoeld> heeft vrijdag te New York meegedeeld, dat de voorhoede van de internationale politiemacht voor het mid den-Oosten „waarschijnlijk binnen 24 uur" in een tijdelijk verzame lingscentrum in Italië zal aankomen. Deze voorhoede zal bestaan uit officieren en manschappen van de contingenten, die door Dene marken en Noorwegen ter beschikking zijn gesteld. Deze eenheden zullen met een „gepaste bewapening" zijn uitgerust. Amerikaanse transportvliegtuigen zullen de eenheden, die in totaal geen groot aantal militairen omvatten, naar Italië overbrengen op de eerste etappe op hun reis naar Egypte. Andere voorhoede-eenheden van Canada, Columbia, Finland, India en Zweden zullen „binnenkort, sommige binnen 48 uur", naar het verzame lingscentrum worden overgebracht. De Noorse minister van buitenlandse zaken verklaarde in het parlement, dat het eerste contingent ongeveer 50 man zaterdag vroeg zal vertrekken. Noorwegen heeft in totaal 190 man aangeboden. Neutrale vliegtuigen Met de Zwitserse luchtvaartmaat schappij „Swiss Air" worden met toe stemming van de Zwitserse regering onderhandelingen gevoerd over het vervoer van Italië naar Egypte, omdat men (naar verluidt) wil, dat neutrale vliegtuigen de mannen in Egypte aan de grond zetten. Het Deense ministerie van defensie deelde mee, dat een eerste contingent van vijftig man van de Deense bijdrage naar Napels zal gaan. Centrum Napels Italiaanse functionarissen hebben te Rome meegedeeld, dat ongeveer tach tig Noorse en Deense militairen zater dag op het vliegveld van Napels wor den verwacht. Zij geloofden, dat Na pels het voornaamste verzamelpunt zal zijn. Dc V.N.-waarnemers De Israëlische autoriteiten heb ben vrijdag op verzoek van de V.N.-bestandscommissie voor Pa lestina toestemming gegeven voor doortocht van tien V.N.-waarne- mers, die zich op verzoek van ge neraal Burns, het hoofd van de be standscommissie, naar het gebied van Sinaï begeven. een paraat en een mobilisabel leger korps, ieder van twee divisies. Bij da reorganisatie van ons legerplan, waar mee in 1957 wordt begonnen, zal het aantal overplaatsingen zo gering mo gelijk zijn. Dit i.v.m. de woningnood. Groetplicht Minister Staf gaf toe dat de groet plicht momenteel een ingewikkelde zaak is. Er wordt weer gedacht aan een ander systeem. De groetplicht, ook voor de sergeant, zal beperkt blijven tot het eigen krijgsmachtonderdeel. Over deze kwestie wordt overleg ge pleegd met de onder-officiersvereni gingen. De imnister voelt bij dienstverla- ting veel voor een uitkering ineens, terwijl ook gedacht wordt aan een verhoging van de kostwinnersver goeding. Cafétaria's blijven Het cafétaria-systeem zal niet wor den afgeschaft. Minister Staf verklaar de, dat de financiën ontbreken om eetzalen te bouwen. Op een vraag van Ds. Fokkema (a. r.), of de soldaten niet op hun kamers kunnen eten antwoordde de be windsman, dat dit moeilijk ging met 3000 militairen. De kwaliteit van het eten zou er bovendien niet beter op worden. Via de heer Van Dis (S.G.P.), die geklaagd had over het vloeken in het leger, zeide minister Staf tot de militairen, dat zij zich kunnen wen den tot hun commandanten. Ook de „Karei Doorman" Het vliegkampschip „Karei Door man" blijft bestaan. De socialist Ver meer ziet daarvan het nut niet, maar de bewindsman verklaarde dat de waarde van dit schip door de Navo wordt erkend. De ervarenheid van het Marinepersoneel kan niet gemist wor den. Staatssecretaris Moorman voeg de daaraan toe dat de „Karei Door man" nodig is voor het opsporen van onderzeeboten. Deze taak kan niet ge geven worden aan landvliegtuigen, maar wel aan vliegtuigen die van het moederschip af kunnen opereren. Op vragen van de heren Calmeyer (C.H.) en Fokkema (A.R.) zeide mi nister Staf te willen overwegen, of de subsidie aan het prot. chr. vormings centrum „Beukbergen" verhoogd kan worden. Bij dit overwegen zal aan dacht geschonken worden aan een ver goeding per conferentieganger en aan een kapitaalverstrekking. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt met enkle ver spreid optredende buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Onge veer dezelfde temperaturen als giste ren.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1