ISRAEL BEREID TROEPEN UIT EGYPTE TERUG TE TREKKEN Communist Wagenaar stond banken te praten voor lege Opnieuw ontspanning in Midden-Oosten Plotselinge wijziging van standpunt Oppositie in Engeland het onderspit Amerikaans-Britse pressie? Verzetslieden in Boedapest bieden verbeten weerstand Roode Kruis vraagt bestand Twintig Britten gesneuveld in Egypte Optreden Sowjets in Hongarije scherp veroordeeld in V.N. PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND jr Motie van wantrouwen verworpen Russische vliegtuigen in Syrië Geen bijdrage van Y.S. voor politieiroepen van V.N. Russen verrichtten 2000 arrestaties SPREKENDE STILTE Resolutie: terugtrekking van troepen, onderzoek en vrije verkiezingen Leden Tweede Kamer verlieten zaal Fel protest tegen Russische optreden in Hongarije „Gouden medal je" voor "Wij verafschuwen tot 111 het diepst Olympisch Comité Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3P87, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3548 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Vrijdag 9 nOV. 1956 HAMSTERWOEDE ■Y (Zie pagina 2) Op- en ondergang van Zjn en Maan] Zaterdag: Zon op 7."2 v., onder 16.50 u. Maan op 13.31 u., onder u. Hoogwater zaterdag 10 november) Vlissingen: 6.31 u. 1.46 m., 19.11 u. 1.60 m. Terneuzen: 7.00 u. 1.64 m., 19.34 U> 1.68 m. Wemeldinge: 8.08 u. 1.24 ui., 20.37 u. 1.42 m. Zierikzee: 7.45 u. 1.04 m., 20.21 u. 1.22 m. LONDEN, 9 nov. Reuter. heeft donderdagavond in het La- De Britse conservatieve regering C PARIJS, 9 nov. AFP. Pineau heeft in de Franse commissie voor buitenlandse zaken medegedeeld dat volgens Israëlische rapporten enige dagen geleden Russische straaljagers op Syrische vliegvel den zijn gearriveerd. Bovendien is medegedeld dat Is raëliërs in Egypte Russische wapens hebben aangetroffen, die het Westen nog niet kende. WASHINGTON, 9 nov. (Reuter). President Eisenhower heeft gister avond langdurig met zijn voornaamste politieke en militaire adviseurs ge confereerd. Na afloop is medegedeeld, dat de V.S. bereid zijn troepen voor de politiemacht van de V.N. naar Egypte te vervoeren, doch zelf geen troepen zal leveren. Colonne Rode Kruis 's-GRAVENHAGE, 8 nov. De Ne derlandse Rode-Kruis colonne met goederen voor de Hongaarse vluchte lingen, is in Wenen aangekomen. LONDEN, 9 november. Reuter. De Israëlische regering heeft gisteravond de vrij opzienbarende mededeling gedaan bereid te zijn de Israëlische troepen van Egyptisch grondge bied terug te trekken. Deze verklaring, die door een zegsman van de Israëlische ambassade te Washington werd gedaan, is vooral daarom zo opvallend, omdat nog geen vier en twintig uur geleden premier Ben Goeri on bij hoog en bij laag had ver zekerd: „Wij houden wat wij hebben en trekken ons niet te rug." Israël trekt nu wél terug. Deze mededeling heeft in internationale politieke kringen grote opluchting gebracht. De Israëlische regering heeft inmiddels in nota's aan de Verenigde Naties en aan de Ver. Staten van haar gewijzigde standpunt doen blijken. Van Israëlische zijde is geen ver klaring gegeven van de motieven, die tot de plotselinge verandering van standpunt hebben geleid. Invloed van Eisenhower Men acht het echter in politieke kringen voor de hand liggend dat het telegram, dat president Eisenhower Twee hotels in brand gestoken WENEN, 9 november. Reuter. Nog steeds komen er berichten binnen over de strijd in Hongarije. Het verzet mag dan door het Rus sische optreden belangrijk aan kracht hebben verloren, verdwenen is het nog lang niet. Hedenochtend vroeg vernamen wij dat in Boeda pest opnieuw sabotagedaden worden gepleegd. Twee grote hotels in de stad zouden gisteravond door de verzetslieden in brand zijn ge stoken. Brandweerlieden konden de gebouwen niet naderen, omdat zij door de opstandelingen werden beschoten. Diverse huizenblokken zijn door de verzetslieden betrokken, die vanuit de woningen de strijd voortzetten. Tot het bittere einde, zoals zij verklaarden. Vele branden woeden nog in de Hon gaarse hoofdstad. Men zegt dat de Rus sen en overlevenden van de Hongaar se veiligheidspolitie in de loop van don derdag 2000 Hongaren in Boedapest hebben gearresteerd op beschuldiging van hulp aan de „fascistische tegenre- volutie". Een Zuidslavisehe ambassade-em- ploye zou omgekomen zijn door een salvo uit een Sowjet-tank, die op hem schoot toen hij door een raam van de ambassade naar buiten gluurde. Volgens onbevestigde berichten uit Belgrado zijn de Sowjet-soldaten over al in Boedapest op grote schaal aan het plunderen geslagen. Levensbehoeften De levensmiddelenpositie in Boeda pest is uiterst precair. De stad is van gas en elektriciteit verstoken, terwijl slechts een gering aantal woningen nog via de waterleiding water kan betrek ken. De communistische regering heeft medegedeeld dat de vrouwen van Boe dapest zelf de voorraden mogen verde len, die zij aantreffen in nog gesloten winkels. (Zie ook pag. 3) „Broederlijke hulp" De minister van staat in de nieuwe Hongaarse regering heeft voor radio- Boedapest de Russen bedankt voor hun „broederlijke hulp".... Premier Kadar heeft verklaard dat de regering van mening is dat de Rus sen moeten terugtrekken. Eerst moet echter, zo zei hij „de orde zijn her steld." Geen hulp nodig Een afdeling van het Deense Rode Kruis is in het grensplaatsje Sint Gott- hard de toegang tot Hongarije gewei gerd. De communistische bevelhebber zei dat er geen hulp nodig was. Beschuldiging Radio Moskou deelde gisteravond mede dat onder dekking van de vlag van het Rode Kruis wapenen uit We nen naar Hongarije zijn gesmokkeld. GENEVE, 8 nov. (AFP). Het in ternationale Rode Kruis h»eft de strij dende partijen in Hongarije opgeroe pen een bestand te sluiten met het oog op de hulpverlening aan de gewonden, die volgens berichten uit Boedapest onverzorgd op de straten blijven lig gen. Nog strijd in Hongarije, waar vrij heidsstrijders patrouille lopen bij de grenspost Hegyshalom die nog steeds in handen van de verzets strijders is. van de V.S. aan Ben Goerion heeft ge zonden, niet zonder uitwerking Is ge- hieven. Eisenhower verzocht Israël zeer dringend de troepen terug te trékken. De Britse regering heeft een soortge lijk verzoek aan Ben Goerion gericht. De Israëliërs zullen zich uit het schiereiland Sinaï en uit de strook van Gaza terugtrekken. Egypte is nog niet akkoord gegaan met de oprichting van een politiemacht voor het Midden-Oosten. Wel heeft Nasser toegestaan dat waarnemers van de U.N.O. in Egypte toezicht uitoefe nen op de naleving van het staakt-het- vuren. Egypte heeft opnieuw ver klaard te wensen dat de Britse en Franse troepen zo. spoedig mogelijk het land verlaten. Burns in Cairc- Generaal Burns, hoofd van de be standscommissie der Ver. Naties voor Palestina, Is donderdag in Cairo aan gekomen voor besprekingen over de legering van een internationale poli tiemacht in Egypte. Zijn vliegtuig was het eerste dat sedert het staakt-het-vu- ren in Cairo landde. Generaal Burns, heeft verklaard te verwachten, dat de eerste waarnemers der V.N. binnen enkele dagen in Cairo zullen zijn. Deze waarnemers zullen de kern van de internationale politiemacht vormen. De eerste internationale politiemacht ter wereld zal waarschijnlijk binnen tien dagen Egypte binnenkomen. Canada India, de Scandinavische landen en Pakistan zullen de eerste groepen, tot een totaal van ongeveer 4.000 man, leveren. gerhuis een overwinning geboekt bij de stemming over een motia van wantrouwen, die door de La- bouroppositie was ingediend naar aanleiding van de regeringspoli- tiek in het Midden-Oosten. De motie werd met 320 tegen 262 stemmen verworpen. In deze motie werd gezegd dat do regeringspolitiek van gewapende tus senkomst in Egypte een ernstige in ternationale toestand en verdeeldheid onder de leden van het Britse gemene best tengevolge heeft gehad. Van regeringszijde werd medege deeld dat het besluit tot optreden in het Midden-Oosten was genomen op grond van een aantal motieven die oppositie niet bekend zijn. Bovendien is, aldus premier Eden, door het Brits-Franse optreden voorko men dat de landen in het Midden-Oos ten ln een oorlog zouden worden ge wikkeld. Officiële verklaring Eden heeft tenslotte medegedeeld he denmiddag een officiële verklaring t* zullen afleggen over de situatie in hot Midden-Oosten. In het Britse Hogerhuis werd een in gediende motie van afkeuring inge trokken, omdat, naar werd verklaard de kwestie Egypte in de V.N. aan do orde is gesteld. Naar wij vernemen zullen de pre miers van de landen van het Britse- Gemenebest binnenkort een bijeen komst hebben te New York. LONDEN, 8 nov. AFP. An thony Hèad, de Britse minister van defensie, heeft in het Lagerhuis bekendgemaakt, dat de Britse strijdkrachten bij hun operaties tegen Egypte in totaal 20 man aan doden en 65 gewonden verloren hebben. Als blijk van rouw, als uiting van medeleven met het Hongaarse volk en als fel protest tegen het optre den van de Russen in Hongarije, heeft het leven in Nederland don derdag van drie minuten voor twaalf tot twaalf uur volkomen stil gelegen. Deze foto laat zien hoe in Amster dam de plechtige stilte werd be tracht bij het nationaal monument op de Dam. PARIJS, 8 nov. Reuter. De Franse reegring heeft de in Frankrijk wonen de Egyptenaren verboden het land te verlaten. Hammarskjoeld benoemt waarnemers NEW YORK, 9 nov. (Reuter). In de algemene vergadering van de Ver- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 9 november. Als één man verlieten de Tweede Kamerleden gistermiddag de vergaderzaal toen de communist Wage naar het barbaarse Russische optreden in Hongarije trachtte goed te praten. De communist schreeuwde voor lege banken. De belang stellenden op de gereserveerde en publieke tribunes volgden het voorbeeld van de volksvertegenwoordigers, evenals de meeste parle mentaire journalisten. Dat was een aangrijpende en unieke demon stratie van de Kamerleden tegen de walgelijke communistische rede voering. Het was een spontane daad, die heel ons volk duidelijk heeft gemaakt, dat elk sociaal verkeer met de communisten sinds de vierde november tot de onmogelijkheden moet behoren. Geen enkele democratische fractie heeft nagelaten ook met woor den te protesteren tegen het duivels optreden van de Sowjets in Hongarije. Zo sprak de heer Roosjen (a.r.) van de beestachtige wijze waarop het ver zet in dat land wordt neergeslagen. De strijd van de Hongaren voor de vrij heid wordt ook voor ons gestreden. En hij betreurde het dat wij er niet in geslaagd zijn een internationale rechts orde op te bouwen, waardoor zulk 'n bruut geweld ondenkbaar geacht moet worden. Daar was de Vermeer (soe.), die vaststelde dat de handen van de com munisten in Nederland met bloed zijn bevlekt. De heer Blaisse (K.V.P.) zei: van ons hart zulk een meedogenloos optreden van de Sowjet-Unie. Ons protest kan niet fel genoeg zijn." Zijn partijgenoot Fens vroeg de regering om in de Ver. Naties een duidelijke verklaring af te leggen. Lt.-generaal b.d. Calmeyer (c.h.) zeide dat het on mogelijk is om rethorisch te zijn nu de verzetsstrijders nog in Boedapest vechten. De vrije wereld zal de gele deren moeten sluiten, van Washington tot Bonn en van Narvik tot de Kau- kasus. En tevens zullen wij God moe ten bidden en het kruit drooghouden. Dit is maar een greep uit de gevoe lens die de Kamerleden uitten. De heren Blaisse (K.V.P.) en Vermeer (soe.) spraken er hun grote voldoening over nlt, dat het Nederlands Olympisch Comité heeft besloten geen ploeg naar Melbourne te sturen. De socialistische partijvoorzitter zeide dat dit comité daarmee een gouden medaille heeft verdiend. Zo heeft dit debat over de begro ting van Oorlog en Marine een wijde strekking gekregen. Het behoeft geen betoog dat alle constructieve fracties verheugd waren over de mededelin gen die minister-president Drees dins dag j.l. heeft gedaan. Zij drongen er op aan (als het nodig is) om meer vluchtelingen op te nemen. Maar niet alleen de trieste gebeurtenissen in Hongarije zijn aan de orde gekomen. Ook is er uitvoerig gesproken over de situatie in het Midden-Oosten. Suez-kanaal Eensgezindheid was er over het op treden van Israël, dat door dictator Nasser naar de keel werd gegrepen. Dit was geen aggressie, aldus de heer Bruins Slot, maar een wettige zelfver dediging. Enig verschil van mening was er wel toen de vraag aan de orde kwam of het Brits-Franse optreden te billijken was. De heer Vermeer (soc.) betreurde dit optreden. Daardoor is, naar zijn mening, een zware slag aan de eenheid van de Navo toegebracht. Het Westen heeft daardoor een stuk prestige verloren. De heer Blaisse (K.V.P.) was van oordeel dat de breuk in het Westerse kamp te wijten was aan de aarzelende politiek van de V.S. t.a.v. de Aziati sche en Afrikaanse landen. Het zou onjuist zijn het beheer over het Suez- kanaal in de hand van dictator Nas ser te laten. Met deze stelling was de heer Bruins Slot (a.r.) het geheel eens. Ordinaire grijns De Russische glimlach was een or dinaire grijs, zo zeide de heer Fens (K.V.P.) kernachtig. Alle sprekers wa ren dan ook van mening dat het Wes ten zijn militaire inspanning niet mag verslappen. enigde Naties is gisteren de toestand in Hongarije besproken. De Hongaars* afgevaardigde dr Janos Szabo protes teerde tegen de behandeling van het geen hij noemde „een binnenlands* Hongaarse aangelegenheid". Het be roep van oud-premier Nagy mist vol gens hem elke wettelijke basis. De Italiaanse afgevaardigde diende een resolutie in, waarin de Sowjet- Russische regering opnieuw wordt uit genodigd haar troepen zonder verder uitstel uit Hongarije terug te trekken. De resolutie verzoekt de algemene vergadering voorts te helpen bij hel organiseren van vrije verkiezingen bi Hongarije. De secretaris-generaal wordt erin uitgenodigd zijn onderzoek naar de gebeurtenissen in Hongarije voort te zetten en onverwijld rapport over zijn bevindingen uit te brengen. De Italiaanse afvaardiging beval het stichten van een commissie der V.N. voor Hongarije aan. Zij deelde tenslot te mede nog met een voorstel te zul len komen voor het naar Hongarije zenden van een internationale politie macht der V. N. Waarnemers De secretaris-generaal Hammars kjoeld heeft medegedeeld dat waarne mers der Verenigde Naties worden be noemd, die een onderzoek naar de toe stand in Hongarije zullen instellen. Hij verklaarde tegenover de Hon gaarse -evaardigde dat hij voort zou gaan met het aanwijzen van waarne mers, in de veronderstelling dat zij door de Hongaarse regering zullen worden toegelaten. De vertegenwoordiger van Zuid- Slavië heeft het optreden van de Rus sen in Hongarije gekenschetst als zijn de niet in overeenstemming met de politieke beginselen van zijn regering in Belgrado. De Nederlandse afgevaardigde sprak zijn afschuw uit over het Russische optreden. Tsjecho-SIowakije steunde het Hon gaarse standpunt, doch Birma, Spanje en Ecuador hekelden het scherp. DE BILT ZEGT: Toenemende bewolking Geleidelijk toenemende bewolking maar op de meeste plaatsen tot d* avond droog weer. Dezelfde of iet* hogere temperaturen. Matige tot krachtige zuidelijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1