1 BRITSE EN FRANSE REGERINGEN ZIJN HET NIET LANGER EENS „Wij hebben niets aan woorden, wij willen wapens Ver. Naties aanvaarden plan V.N.-politiemacht Grandioze overwinning voor Eisenhower Buitengewoon grote overeenstemming kreeg knauw Ned. Olympisch Comité houdt voet bij stuk Engeland: Israëliërs moeten terug Frankrijk: steunt Ben Goerion Israël weigert uit Sinaï te trekken PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND jr Onmiddellijke terugtrekking van niet- Egyptische troepen Benzine en alcohol duurder Uniek gebeuren: republikeins president met democratencongres Stevenson wenst z'n overwinnaar succes Radiocontact met verzetstrijders in Boedapest Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8P87, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 320; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No, 3547 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Donderdag 8 nOV. 1956 WEER DUITSE HARING IN VLISSINGEN (Zie pagina 2) Op- en ondergang van Zon 11 Maan: Vrijdag: Zon op 7.51 u., onder 16.57 u. Maan op 13.08' u., onder 22.57 u. Hoogwater vrijdag 9 november: Vlissingen: 5.43 u. 1.70 m., 18.13 u. 1.70 m. Terneuzen: 6.13 u. 1.87 m., 18.41 u. 1.88 m. Wemeldinge: 7.24 u. 1.37 m., 19.47 u. 1.53 m. Zierikzee: 7.03 u. 1.15 m., 19.30 u. 132. m. „Niet naar Melbourne" MELBOURNE, 7 nov. Het or ganisatiecomité van de Olympische Spelen heeft een telegram gezon den aan het N.O.C., met het ver zoek het genomen besluit t.a.v. de Nederlandse ploeg te herzien. In dien dit onmogelijk is, aldus het telegram, zal het comité het op prijs stellen, wanneer de atleten, die nu reeds in Melbourne verblij ven, Iaat deelnemen. Als antwoord hierop heeft 't N.O.C. bestuur een nadere verklaring naar Melbourne geseind. Hit N.O.C. drukt hier ui nogmaals zijn diepe spijt uit tegenover het Australische comité, maar zegt, dat het hier gaat om een besluit van de hoogste principiële waarde. „Wij kunnen nu eenmaal geen sport bedrijven tezamen met Scwjet-Russische teams en menen, dat de Olympische gedachte, welke i_ok ons ideaal is, niet in staat zal zijn, het gebeurde in Boedapést uit te wissen. Het is daarom onmoge lijk, dat enige Nederlandse atleet aan de Spelen deelneemt." NEW YORK, 8 november. Reuter. De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft woensdagavond met 64 stemmen, bij twaalf onthoudingen, het plan voor de oprichting van een internationale Politiemacht voor het Midden-Oosten goedgekeurd. Er waren geen tegenstemmers. De desbetreffende ontwerp-resolutie was door Argentinië, Birma, Ceylun, Denemarken, Ecuador, Ethiopië en Zweden ingediend. Vervolgens werd ook de Afrikaans-Aziatische resolutie aanvaard, waarin wordt aangedrongen op de onmiddellijke terugtrekking van de Britse, Franse en Israëlische troepen uit Egypte. De stemverhouding was 65 stemmen vóór, één tegen (Israël) en tien onthoudingen. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, verklaarde dat generaal Burns, de bevelhebber van de Palestijnse bestandscommissie van de Ver. Naties, binnenkort in Cairo zal arriveren om een begin te maken met het uitwerken van bijzon derheden van het plan voor een In ternationale politiemacht. Egypte heeft er mee ingestemd tien V.N.-waarne- mers in Cairo toe te laten, zo voegde hij hieraan toe. De Egyptische afgevaardigde, Omar Loefti, deelde de vergadering mede, dat Egypte de strijd zou voortzetten, tenzij de Brits-Franse troepen terug getrokken worden. De Jordaniër Rifai zei, dat er dui delijke aanwijzingen zijn, dat Israël niet bereid is zijn troepen achter de bestandslinies terug te trekken. Een onmiddellijke verzekering van Israël, dat het dit wel zal doen, achtte hij een onmisbare voorwaarde voor het optreden van eep internationale poli tiemacht. Verhoging belastingen DEN HAAG, 7 nov. De minister van f'naneiën heeft de Tweede Kamer medegedeeld, dat de regering voorne mens is voor te stellen: ten eerste, het bijzonder invoerrecht voor benzine te verhogen van f 16,75 per hectoliter op f 24,25 en ten tweede de accijns op gedistilleerd te verhogen van 475 per hectoliter ad 50 procent op f 596,50 per hectoliter. Naar wij vernemen zal de benzine prijs aan de pomp dan ongeveer 45 et per liter worden. (Van Reuters medewerker Harold King) PARIJS, 7 nov. De buitengewoon grote mate van over eenstemming, die in het afgelopen halfjaar tussen de regerin gen van Groot-Brittannië en Frankrijk heeft bestaan, heeft thans een knauw gekregen. Hiervoor bestaan twee redenen: 1 Frankrijk is het volstrekt oneens met het Britse standpunt, dat de Israëlische troepen hun veroveringen zouden moeten prijsge ven en zie hweer achter de oude, veelvuldig door de Egyptenaren geschonden bestandslinies, zouden moeten terugtrekken. De Franse regering staat ten deze volkomen achter het door de Israëlische premier Ben Goerion ingenomen standpunt. Het verschil tussen de Britse en Franse standpunten komt ook tot uiting in de bewoordingen der aan de Ver. Naties gerichte nota's, waarin Groot-Brittannië en Frankrijk instemmen met een staken van de strijd. In de Franse nota wordt niets gezegd over het tweede gedeelte van de door de Internationale organisatie aanvaarde resolutie, waarin een beroep op Egypte en Israël wordt gedaan hun strijdkrachten achter de vroegere be standslinies terug te trekken, terwijl In de Britse nota juist aandacht aan dit punt wordt geschonken. Franse diplomaten te Parijs ver klaarden de houding der Britse rege ring in deze niet te begrijpen, doch zij maakten wel volkomen duidelijk, dat Israël ten volle op Franse steun kan rekenen. 2 De Franse autoriteiten zijn het niet eens met de wijze, waarop de Brit se regering zich verplichtte de Brits- Franse troepen in de Suez-kanaalzone halt te doen houden, voordat de offi cieel tevoren vastgestelde veldtochts doelen waren bereikt. De onafhankelijke „Le Monde" schrijft in dit verband „waarom hebben de Brits-Franse troepen hun operaties gestaakt, alvorens de drie sleutel- punten, waardoor het Suezkanaal wordt beheerstPort Said, Ismai- lia en Suez te hebben bezet, en dat terwijl hiervoor nog slechts 36 uur nodig waren?" Het blad maakt het duidelijk, dat op dit punt geen overeenstemming tussen de regerin gen van Frankrijk en Groot-Brittan nië bestond. Waarschuwing tegen „meer dan normale aankopen" AMSTERDAM, 7 nov. Het col lege van handel en industrie in de levensmiddelenbranche meent in het belang van het Nederlandse volk het publiek er op te moeten wijzen, dat door de meer dan normale aankopen van de laatste dagen hier en daar de voorraden in de winkels sneller zijn geslonken dan normaal. Indien het publiek zich beperkt tot normale aankopen, hetgeen in zijn eigen belang dringend wordt aanbe volen, zullen de voorraden binnen enkele dagen weer zijn aangevuld, al dus voornoemd college. Ike 457 kiesmannen Sievenson 74 VJ.n.r. glunderend zien we hier president Eisenhower, die juichend de ai-men omhoog steekt, mevr. Eisenhower, mevr. Nixon en vice- president Richard Nixon. De eerste reacties NEW YORK, 7 nov. Reuter. Stevenson zond Eisenhower van ochtend een telegram vanuit Chi cago, waarin hij zijn nederlaag toegaf en zijn tegenstander geluk wenste. „Wij zijn niet republikei nen of democraten, maar Ameri kanen", aldus de sportieve verlie zer. „Wij geven ons volledig re kenschap van de grote moeilijkhe den, waarmee Uw regering te kampen heeft en als Amerikanen verenigen wij ons om U het grootst mogelijke succes in de ko mende jaren toe te wensen." Een half uur nadat Stevenson zijn nederlaag had toegegeven hield Eisen hower zijn overwinningstoespraak, waarin hij beloofde al zijn krachten te zullen blijven inzetten ten dienste van Amerika en van de vrede in de wereld. Dr. Drees feliciteert Onze minister-president Dr. W. Drees heeft president Eisenhower een tele gram gestuurd, waarin hij zijn geluk wensen overbrengt. Vooraanstaande leden van de West- duitse christen-democratische partij hebben meegedeeld de herkiezing van Eisenhower toe te juichen. „Zonder twijfel zal Eisenhower een goede in vloed hebben op de wereldpolitiek", zo zeide zij. Ook de Japanse premier betoonde zich uiterst verheugd over het resul taat. NEW YORK, 7 november. Reuter. President Dwight Eisenhower heeft een nog grotere overwinning op zijn democratische medekandi daat voor het presidentschap der Ver. Staten, Stevenson, behaald, dan in 1952, toen beide mannen voor de eerste maal in dezelfde po sitie tegenover elkander stonden. In 1952 verenigde Eisenhower 442 „kiesmannen" achter zich, te gen Stevenson 89. Nu staan er 457 kiesmannen achter de republikein se en 74 achter de democratische kandidaat. Tot nu toe hebben 37.991.050 Amerikaanse staatsburgers zich voor Eisenhower en 20.653.820 voor Stevenson uitgesproken. In 1952 was dit resp. 33.936.234 en 27.314.992. Ike's populariteit heelt gezegevierd Duidelijk is gebleken, dat Eisenho wers overwinning zijn oorsprong vindt in bet grote persoonlijke gezag en het aanzien, die zijn figuur bij het Ame rikaanse volk genieten. Want de de mocraten behaalden èn in het huis van afgevaardigden èn in de senaat de meerderheid zij het slechts een zeer nauwe in laatstgenoemde instelling zodat zich, voor 't eerst in deze eeuw, het feit zal voordoen dat een republi keinse president het land, in samen werking met een door democraten be heerst congres, moet besturen. Het is tevens de tweede maal in de twintigste eeuw, dat een republikein se president voor een tweede ambts termijn in het Witte Huis terugkeert. In Staten, waar de kiezers zich on omwonden voor Eisenhower als pre sident uitspraken, verenigden de kan didaten van zijn republikeinse partij voor huis van afgevaardigden en se naat veel minder stemmen op zich. De democraten hadden verwacht, dat de plattelandsstaten geheel of ge deeltelijk zouden zijn „overgegaan" i. v. m. de minder gunstige economische positie der boeren. Doch alle platte landsstaten buiten het traditioneel de mocratische zuiden, met uitzondering van het van huis uit democratische Missouri, bleven Eisenhower getrouw. Een andere oorzaak van Stevensons nederlaag is, dat de leden der grote (Van een correspondent) WENEN, donderdagmorgen, 8 nov. Reuter. „Hoe is de toe stand in Boedapest?" „De strijd gaat hier in Boeda pest door. Veel tanks en Sowjet- artïllerie zijn in de strijd gewor pen, die de stad onder vuur hou den. Er is nog steeds verzet in de wijken Transtadt en Kohanya, waar woensdag grote operaties voor het biermerkzijn uitge voerd met een dertigtal tanks, twintig zware kanonnen en tal rijke afdelingen Sowjet-infante- rie. „Is het waar dat u het parle- mensgébouw weer hebt bezet?" „We geloven van voel, maar we zitten er niet dicht genoeg bij. Wel weten we, dat de strijd van de patriotten zich nog steeds uit breidt. De Russische tanks, die ii MEJ. AN NA ivÉTHLY pleiten bij V.N dicht bij de plaats zijn vanwaar wij uitzenden, schieten vaak maar wat in het wilde weg. Wij hebben niets aan woorden, wij willen wapens. Help ons zonder uitstel". Bovenstaand vraag- en antwoord spel ontstond vannacht, toen een dagbladredactie radiocontact kreeg met een zender van Hongaarse vrij heidsstrijders in Boedapest. Hermetisch gesloten Uit andere berichten, die wij van daag van geheime zenders konden opvangen, blijkt, dat hele wijken van Boedapest in brand staan. Iedere burger, die zich op straat waagt, kan door ie Sowjetsoldaten worden ge dood. Wij zijn vandaag weer eens naai de grens gereden. Un daar ontdekten we, dat er soldaten in Hongaars uni form stonden, zowel met de rode ster daarop, als ook anderen met de Hongaarse kleuren. Alle toegangswe gen naar Hongarije zijn dicht bij de grens door Sowjet voertuigen afge zet. De grenzen zijn zo hermetisch ge sloten, dat maar enkele vluchtelingen meer naar Oostenrijk komen. Laatste patroon De Hongaarse grenspost Hegyesha- lom schjjnt nog steeds in handen van vrijheidsstrijders te zijn. Het Russi sche ultimatum liep dinsdagmiddag om 1 uur af, maar sinds dat tijdstip is er nog niets gebeurd. De bezet ting van ongeveer 50 man heeft ge zegd, dat zij de douanepost tot de laatste patroon zullen verdedigen. „Tot de laatste patroon, want die is voor onszelf Latere berichten melden, dat de Russen woensdagavond alle tanks en geschut in Boedapest hebben gecon centreerd voor een slotaanval op de zenders verdween uit de lucht na 'n opstandelingen. Een der geheime laatste, wanhopige hulpkreet: „De Russen vallen over de gehele linie met tanks en vliegtuigen aan." ,Voor mijn volk' NEW YORK, 8 nov. (UP). Mej. Anna Kethly, de minist. r van staat in het kabinet van premier Nagy, dat enkele dagen Hongarije heeft ge regeerd, is te New York aangeko men. De 67-jarige minister wil gaan pleiten in de Ver. Naties voor haar onderdrukte volk. Zij is de enige minister van de repering-Nagy, die In het Westen is, omdat zij op het moment van de herbezetting van Boedapest juist in Wenen was. Amerikaanse vakbonden geen acht hebben geslagen op het verzoek hun ner leiders, om op Stevenson te stem men. Alle staten, waarin een groot aantal vakbondsleden woont, stemden voor Eisenhower hieronder inbegre pen de „grote vier", namelijk New York, Californië, Pennsylvanië en Mi chigan. Vergeleken met het resultaat der in 1952 gehouden presidentsverkiezingen behield Eisenhower niet slechts elke staat, die hij toen op de democraten veroverde, aan zijn zijde, doch hij boekte ook Kentucky en West-Vir ginia als „nieuwe aanwinsten", waar door hij de breuk, die hij bij de vo rige presidentsverkiezingen in het „hechte zuiden" maakte, nog verwijd de. Eisenhower won 41 staten voor zich en stevenson zeven, t.w. Alabama, Arkansas, Georgië, Mississippi, Mis souri en Noord- en Zuid-Carolina. JERUZALEM, 7 nov. Reuter. David Ben Goerion, de premier van Israël," heeft vandaag in het parlement gezegd, dat Israël vast besloten is de 60.000 vierkante ki lometer veroverd gebied te behou den. Hij zei dat dit gebied bijna drie maal zo groot is „als het grondgebied van Israël een week geleden." „Israël heeft het grondgebied van Egypte niet aangevallen en is dat ook niet van plan", zei de premier, daar mee te kennen gevend, dat naar zijn mening Sinai geen deel van Egypte uitmaakt. „Wij zullen geen enkele buiten landse strijdmacht, hoe die ook heten mag, toestaan de door Israël bezette gebieden binnen te gaan. Aangezien de bestandsovereenkomsten dood zijn, zijn de bestanldlinies dat ook." Geen Nobel-Vredesprijs OSLO, 7 nov. (AFP). De Nobel- vredesprijs zal dit jaar niet worden toegekend, zo heeft de Nobelcommissie van het Noorse parlement woensdag in Oslo bekend gemaakt. Twee jaar gevangenisstraf is ge- eist tegen de 39-jarige fabrieksdirec teur S. C. uit Enschede, die terecht heeft gestaan voor de rechtbank te Al melo. C. zou in maart 1955 brand heb ben gesticht in een van zijn fabrieks gebouwen om in het bezit te komen van de verzekeringspenningen. 9 De olievelden bij Suez zijn onbe schadigd. DE BILTZEGT: Later zonnig Droog weer met in de ochtend veel bewolking en plaatselijk mist, maar in de middag op de meeste plaatsen zonnig weer. Tot matig of krachtig toenemende zuidelijke wind. Over het algemeen weinig verandering in m- peratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1