Nederland verbreekt betrekkingen Sowjet-Unie niet Zwitserse regering stelt conferentie regeringshoofden voor Troffen Engelse en Franse bommen ook niet-militaire objecten PUZZLE Plan van Hammarskjoeld voor politiemacht in Midden-Oosten Loos dreigement Hongaarse vluchtelingen naar Nederland i r Ue Politiemacht Mogelijke oplossing Nassers nederlaag Geen Russische culturele demonstraties Wordt Stahnlaan Vrijheidslaan? Handhaving orde na terugtrekking van niet- Egyptische troepen Geen post naar Hongarije Vliegtuigen boven woonwijk Snel recht voor herrieschoppers Gezin van onderwijzer Zaak-Schmidt in hoger beroep Gasverstikking in Delft Samenscholingsverbod in Den Haag VANDAAG EENS Uit gevangenis ontsnapt Russische goederen naar Hongarije Woensdag 7 november 1956 ZEEIIWSCH DAGBT AD Pagina 1 D- Sowjet-Unie heeft laten weten met geweld te zullen optreden, als Engeland en Frankrijk niet overgaan tot staking der vijandelijkheden in het Midden-Oosten. Het is beslist niet mogelijk, dat een huiehelachtiger stuk in de internationale diplomatie wordt gebruikt dan de brief, die premier Boelganin van de Sowjet-Unie aan president Eisenhower yan de Verenig de Staten heeft geschreven. Een brief, die dermate druipt van onwaarachtig heid en gemeenheid, dat men er slechts met het grootste afgrijzen ken nis van kan nemen. Geen woord, zelfs geen enkele vingerwijzing óver het Russische verraad in Hongarije, maar wel een dreiging aan het adres van twee landen, die te langen leste een dictator op zijn nummer zetten. Zal de Sowjet-Unie dit ernstige dreige ment waar te maken? Na hetgeen in Hongarije is gebeurd is 't minder juist de brief a1 een loos dreigement op te vatten, evenmin als de daarop ge volgde nota's aan Engeland en Frank rijk. Maar wèl is het zo, dat Ruslands handen voorlopig in het Oosten zijn gebonden, dat de Sowjet-Unie haar spel in de Verenigde Naties blijft spelen, dat er tot op dit moment geen ultimatum is gesteld en dat de Rus sische stap alles weg heeft van een doorzichtige afleidingsmaoeuvre van Hongarije. Regeringsverklaring in Tweede Kamer 's-GRAVENHAGE, 7 nov. Minister-president, dr. W. Drees, heeft gistermiddag tijdens een regeringsverklaring in de Tweede Kamer medegedeeld, dat Nederland de diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie en met de andere landen van het Sowjet-blok n i e t zal verbreken. Men heeft zich er rekenschap van gegeven, dat de nadelen van een dergelijke breuk zeer groot zouden zijn. Boven dien acht de regering het niet gewenst een weg te gaan, die andere landen niet zouden volgen, in het bijzonder in het verband van het Atlantische bondgenootschap. Nederland stelt er prijs op steeds over leg te plegen met de medeleden van de N.A.V.O., aldus minister president Drees, in het bijzonder ten aanzien van het Sowj et-blok, zodat het niet gewenst moet worden geacht zonder overleg een weg te gaan die tot diplomatieke breuken met de Sowjet-Unie en de andere communistische landen zouden leiden. )it de brief van Boelganin aan Eisenhower blijkt, dat de Sowjet- Unie bereid is troepen voor een inter nationale politiemacht voor het Mid den-Oosten beschikbaar te stellen, hoe wel personen uit Rusland, evenals uit Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten en China als permanente le den van de Veiligheidsraad daarin niet mogen worden opgenomen. Het Russische aanbod kan dus formeel niet worden geaccepteerd. In dat licht moet het brutale verzoek van Boel ganin aan Eisenhower worden gezien om gezamenlijk met militaire machts middelen op te treden. Hij wist van tevoren, dat een zodanig verzoek met verontwaardiging van de hand zou worden gewezen. Deze afwijzing kan nu als argument worden gebruikt om zelfstandig op te treden. Niettemin lijkt het erop, dat Rusland nog eerst via de Verenigde Naties zal trachten Engeland en Frankrijk op de knieën te brengen. Daarbij kan het ook al veroordeelt Amerika het Brits-Franse optreden in het Midden-Oosten niet op enige steun van de Verenigde Sta ten rekenen, zolang niet de laatste Russische soldaat uit Hongarije is te ruggetrokken. De gedachte van een Internationale politiemacht voor het Midden-Oos ten verdient alle toejuiching. Het Suezkanaal is een internationale vaar weg bij uitstek, die het best interna tionaal kan worden beheerd. Maar om dit beheer te kunnen realiseren en te voorkomen, dat er rondom dit kanaal nieuwe strijd ontbrandt, is het nood zakelijk over een aan de volkeren organisatie ondergeschikte politie macht te beschikken. Het is verheu gend te vernemen, dat Engeland en Frankrijk met deze gedachte akkoord gaan en dat ook Egypte ermee in stemt. Dit laatste is waarschijnlijk de eerste les, die kolonel Nasser uit zijn harde afstraffing gaat trekken. Israël staat tot heden nog afwijzend tegen over zulk een politiemacht. Indien het toegeeft, zullen de Britse en Franse regeringen de troepen opdracht ge ven de strijd te staken. Het is vurig te hopen, dat Israël zijn bezwaren op zijzet. Ieder weet, dat er in Israël niet het minste vertrouwen bestaat in de Egyptische bedoelingen en handelin gen. Het is dan ook te begrijpen, dat Israël een aantal zeer concrete voor waarden stelt. Israël wenst in het al gemeen geen ingrijpen der Ver. Na ties, omdat het zijn conflict met Egyp te als één tussen twee partijen be schouwt. Deze opvatting zou juist zijn, als het conflict geen internatio naal karakter had. Israëls veiligheid zal gegarandeerd moeten worden en daartoe lijkt ons een internationale politiemacht mede een middel. HBt ziet er naar uit, dat de Egypti sche strijdmacht spoedig geheel zal zijn uitgeschakeld, met inbegrip van de communistische wapens, die Egyp te van zijn „vrienden" ontving. De grote mond van Nasser heeft deze nederlaag niet kunnen beletten. Dat is alleen maar verheugend. De dictator weet nu, dat hij niet alles ongestraft kan uithalen. Zijn prestige in de Arabische landen, als leider waarvan hij zich had opgeworpen, zal ongetwij feld een flinke deuk krijgen door zijn nederlaag. Ook dat is prettig. Wel licht, dat door heel deze ontwikkeling de Franse moeilijkheden in Noord- Afrika wat spoediger en gemakkelijker tot een oplossing kunnen worden ge bracht. Voor de Israëlische strijd macht kan men slechts het grootste Dr. Drees sprak namens de regering diepe bewondering uit voor de strijd om de vrijheid van het Hongaarse volk. De regering betoont zijn mede leven met de nabestaanden. De rege ring heeft zich bereid verklaard aan stonds 1000 Hongaarse vluchtelingen op te nemen. Een nationaal comité is in oprichting om de inzameling van geld te coödineren. De heer Drees deelde mede wat de regering reeds heeft gedaan in de Raad van Europa en de V.N. O.m. is een be roep gedaan op verschillende landen met het oog op voorzieningen ten be hoeve van Hongarije. De Raad van Europa moet z.i. zijn standpunt bepalen. Het was de bedoe ling een bijeenkomst te vragen toen Hongarije nog vrij bleek te worden. Het beeld is ten ongunste gewijzigd, maar de gezamenlijke landen zullen een standpunt t.a.v. de hulp aan vluch telingen moeten innemen. Van de Raad van Europa kan een sterk stimulerende invloed uitgaan. Geen negatief optreden De minister-president keerde zich tegen negatief optreden tegen ambas sades e.d. De regering meent, dat cul turele demonstraties van Sowjetztjde in ons land niet moeten doorgaan. Na de rede van Dr. Drees weerklonk applaus van de banken der kamerle den. Aanval van satanische macht Vooraf had de voorzitter van de Tweede Kamer, Dr. L. G. Kortenhorst in een rede uitgesproken dat het Ne derlandse volk bewogen is met het lot dat de Hongaren heeft getroffen. Grocr: is ook de verontwaardiging in Neder land. Velen heffen de handen smekend ten hemel. Wij voelen ons sterk ver bonden met onze Hongaarse broeders, aldus Dr. Kortenhorst, op wier mense lijke waardigheid en vrijheid een aan slag is gepleegd. Dit was, aldus spr., een hemeltergende aanval van een sa tanische macht op een fier en frank volk. Dr. Kortenhorst wekte op tot of fer en gebed. Voor hen Is de si rijd ten einde In Amsterdam AMSTERDAM, 6 nov. De ge meenteraad zal een voorstel bereiken om de naam Stalinlaan te doen ver vangen door de naam Vrijheidslaan. De commissie van bijstand der pu blieke werken heeft daartoe besloten. In de overweging wordt gezegd, dat „het thans mede in verband met het gebeurde in Hongarije ondragelijk ge bleken is de naam Stalinlaan nog lan ger te handhaven. Een deel van de burgerij heeft aan dit gevoel reeds uit drukking gegeven door de naamborden in deze laan te verwijderen en te ver vangen door de naam 4-novemberlaan. De commissie acht het gewenst alge meen tot uitdrukking te brengen het geen door de burgerij wordt bedoeld. Vandaar het indienen van deze voor dracht. o Boycot van Britse schepen in Indonesië DJAKARTA, 6 nov. (ANP). In Soe- rabaya hebben havenarbeiders alle Britse schepen in Tandjong Pezak geboyoot. Drie schepen konden geen lading inne men. De communistische vakbond van ondernemingsarbeiders in Indonesië heeft een algehele staking van twee dagen op Britse en Franse ondernemingen in Indo nesië afgekondigd. Woensdag zullen te Djakarta massade monstraties worden gehouden tegen En geland, Frankrijk en Israël op het „Mer- deka"-plein. 77 organisaties zullen aan deze demonstratie deelnemen. Handhaving orde NEW YORK, 8 nov. (Reutr-A.F.P.) De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammarskjoeld, heeft dinsdag voorgesteld, dat de „politie macht" van de Verenigde Naties, die vrede in het Midden-Oosten zal moeten brengen, „wordt opgezet op de grond slag van de beginselen, die zjjn neer gelegd in het reglement van de Ver enigde Naties zelf." De secretaris-generaal verzet zich tegen de vorming van een macht als die welke in Korea heeft gestreden en als de „politiemacht", die nu door de Britten en Fransen in Egypte wordt gebruikt. De opperbevelhebber van de poli' tiemacht die Hammarskjoeld wenst, dient te worden benoemd door de Verenigde Naties en dient verantwoor delijk te zijn jegens de Algemene Vergadering en/of de Veiligheidsraad. Hij zal volledig onafhankelijk moe ten zijn van de politiek van welk land ook. De spoorweg tussen Tel Aviv en Ga za zal reeds deze week weer in gebruik worden genomen. Een ongekend hevige aardbeving heeft in het gebied van Langhe, een Perzische haven aan de Perzische Golf, 350 doden geëist. Meer dan 3000 men sen zijn dakloos. respect hebben. Niet alleen en mis schien zelfs niet eens in de eerste plaats de wapens hebben deze over winning gegeven, maar vooral het fantastisch hoge moreel van de sol daten, die wisten, dat zij streden voor de goede zaak van recht en gerechtig heid, van vrijheid en veiligheid. De politiemacht zal tot taak heb ben, wanneer het vuren zal zijn ge staakt, Egyptisch grondgebied te be treden met toestemming van de Egypische regering en te helpen bij de handhaving van de orde tijdens en na het terugtrekken van de niet-Egyp- tische troepen. Zij mag geen andere bevoegdheden hebben dan die nodig zijn voor de uitoefening van haar taak in samenwerking met plaatse lijke autoriteiten. Twee beelden van het strijdtoneel In het Midden-Oosten: boven een zwa re tank van Russische makelij die gedeeltelijk ingegraven dienst moest doen als artilleriepost, doch door Israëlische troepen werd ver overd. Onder: een aantal Egyptische krijgsgevangenen wordt geblinddoekt door 'n Israëlisch soldaat met een jeep naar een kamp gevoerd. 's-GRAVENHAGE, 6 nov. Blijkens een van de Oostenrijkse posterijen ont vangen mededeling is post voor Honga rije al sinds 24 oktober niet meer door gezonden. In verband hiermede heeft de Neder landse PTT verzocht deze post terug te zenden. Na terugontvangst zal de post met de nodige toelichting aan de afzenders worden uitgereikt. NEW YORK, 6 november De Egyptische minister van buitenlansde zaken, dr. Mahmoed Fawzi, heeft in een boodschap aan de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Ham marskjoeld, de Britten en Fransen be schuldigd van het bombareren van niet- militaire doelen waarbij de burgerbe volking zware verliezen -heeft geleden en in het bijzonder een groot aantal vrouwen en kinderen z(jn gedood. In plaats van de aanvalsdaden tegen Egypte te beëindigen, hebben Britse, Franse en Israëlischestrijdkrachten ze verhevigd. Britse en Franse parachutisten heb ben getracht Port Said te bezetten en toen dit mislukte, bombardeerden hun srijdkrachten de woonwijken van Port Said, aldus Fawzi. Bij centrum V.N. Het hoofd van de Palestijnse be standscommissie, generaal Burns, heeft Hammarskjoeld meegedeeld, dat op ongeveer 150 meter afstand van het voorlichtingscentrum van de Ver enigde Naties te Cairo een bom is neergekomen. Van twee leden van zün commissie te Cairo had generaal Burns verder vernomen, dat boven een dichtbe volkte wijk, waarin een kazerne staat, een grote activiteit van jachtbommen werpers is waargenomen. De waar nemers deelden mee, dat zij in het ge bied moesten blijven, totdat de aan- UTRECHT, 0 nov. In een bijzon dere zitting heeft de kantonrechter mr. J. Zuur, een viertal jongelui be recht, die maandagavond betrokken waren bij de ongeregeldheden In de Utrechtse binnenstad. Wegens versto ring van de openbare orde werden twee meerderjarigen veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van drie dagen. Twee minderjarigen kregen resp. f 40.en f 30.boete, bij niet betaling te vervangen door een week tuchtschool. Hieraan werd de voorwaardelijke straf verbonden van een maand tuchtschool met een proef tijd van een jaar. Bij de ongeregeldheden van zondag avond is volgens de ambtenaar O.M. de politie zeer lankmoedig geweest, omdat er rekening werd gehouden met de eerste impuls van verontwaardiging over de politieke gebeurtenissen in het buitenland. Daarmee moest de zaak zijn afgedaan, maar men heeft zich ook vergrepen aan het eigendom van an deren, waarvan onschuldlgen het slachtoffer zijn geworden. Maandagavond droegen de demon straties een geheel ander karakter. Honderden jongelui hadden zich in de binnenstad verzameld, belust op relle tjes. Ditmaal ging het tegen de politie, die dan ook anders moest optreden. Ofschoon er gewonden zijn gevallen, Is er volgens hem niet te streng opge treden en moet de justitie zich hier achter stellen. Ongeregeldheden in Nieuw-Guinea HOLLANDIA 6 nov. (ANP). In Obano ln het centrale bergland op Neder lands Nieuw-Gulnea, is het zondag plot seling tot ongeregeldheden gekomen. Een Ambonese onderwijzer en zijn gezin, als mede een Papoea politieagent werden vermoord. Een vliegtuig van de Ameri kaanse zending werd -vernield. Alle ge bouwen ln het plaatsje werden in brand gestoken. Per vliegtuig zijn inmiddels verster kingen aangevoerd. Nadere bijzonderhe den ontbreken. val was afgelopen. Verder viel jachtbommenwerpers 't vliegveld maza en de buitenwijken van Helt polis, een voorstad van Cairo, aan. DJAKARTA, 6 nov. (A.N.P.) He» gerechtshof te Djakarta heeft hóé verzoek tot behandeling van zijn zaal in hoger beroep, ontvangen van da heer H. Smidt, die onlangs door he» landgerecht te Djakarta is veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf Het gerechtshof zal aan deze zaak voorrang verlenen. DELFT, 0 nov. Te Delft is van ochtend vroeg de 42-jarige- heer J. C. Wallaar door gasverstikking om het leven gekomen. Zijn echtgenote is ter verpleging in het gasthuis opgenomen. Haar toestand is redelijk goed. Twe# kinderen, resp. van vier en zeven jaar, die in een andere kamer sliepen, man keerden niets en zijn bij buren onder gebracht. Het gas kon het huis binnen stromen, doordat de slang van het gas- comfoor was losgeraakt. 's-GRAVENHAGE, 7 nov. In ver band met de ernstige relletjes, die zondag- en maandagavond in Den Haag hebben plaats gegrepen, heeft de loco-burgemeester een samenscho lingsverbod van meer dan drie perso nen uitgevaardigd. Dit verbod ging gisteravond om acht uur in en betreft de Prinsegracht en omgeving en de omgeving van de Russische ambassade. De loco-burgemeester heeft meege deeld dat bedoelde relletjes niets meer te maken hebben met spontane de monstraties tegen de gebeurtenissen in Hongarije, doch verwekt worden door baldadige elementen, die ook op oude jaarsavond de binnenstad op stelten plegen te zetten. KRUISWOORDRAADSEL Links- en rechtsom gaande woorden in vullen, waarvan de betekenis als volgt luiden: 1 Rijksdaalder, 2 borstharnas, 8 plant, 4 lange dunne lat, 5 voormalig Russisch heerser, 6 kostelijk gewas. Oplossing vorige puzzle 1 Nippel, 2 paneel, S poedel, 4 lollig. Betogingen in Moskou MOSKOU, 6 nov. (Reuter). Duizen den inwoners van Moskou hebben beto gingen gehouden voor de Israëlischs, Britse en Franse ambassades in de Sow* jet-hoofdstad. Ingezonden Mededeling (adv.) een weldaad voor de heel! ,,De vrede moet worden gered" BERN, 7 nov. (Reuter-A.F.P.). De Zwitserse Bondsraad, de uit zeven leden bestaande regering van Zwitserland, heeft dinsdag in verband met de spanning in en rond Hongarije en het Midden-Oosten een bijeenkomst voorgesteld van de regeringshoofden van de Ver. Staten, de Sowjet-Unie, Groot-Brittannië, Frankrijk en India. De bijeenkomst zou in Zwitserland gehouden kunnen worden. In een telegram aan de regeringshoofden zegt de Zwitserse Bondsraad dat de vrede moet worden gered. De vertegenwoordiger van de Indische regering zou representatief zijn voor de landen van de conferentie van Bandoeng. De minister-president van Pakistan Hongarije. heeft er bij de premier van de Sowjet- Unie, maarschalk Boelganin, op aange drongen geen geweld meer te gebruiken bij de oplossing van de moeilijkheden in Volgens Egypte zouden de Engelsen en Fransen de watervoorziening in Port Said hebben afgesneden. In deze stad werd gis teren hevig gestreden. 's-GRAVENHAGE, 0 nov. Giste ren zijn uit de Schevenlngse strafge vangenis de 25-jarige kraandrijver W. jarige fabrieksarbeider C. B. uit van der W. uit Amsterdam en de 43- Amersfoort ontsnapt. De eerste zat voor diefstal met braak, de tweede voor een zedendelict. Beiden werkten in de kleermakerij der gevangenis. Zij hebben het hangslot op het traliewerk verbroken en zijn op een afdak gekomen. Met behulp van een touw wisten zij een lager gelegen afdak te bereiken en vandaar kwamen zij op de binnenplaats tussen de ge vangenis en de bewakerswoningen. Met hier aanwezige bouwmaterialen slaagden zij erin over de muur te ko men. Een onderzoek met speurhonden heeft nog geen resultaten opgeleverd. De Russische regering zal 50.000 toil graan en meel naar Hongarije zenden naaf aanleiding van een desbetreffend verzoel», aldus meldt het Sowjet-persbureau Tas». Behalve het graan zal de Sowjet-Unl» vlees, boter, vet, melk, suiker, cement, hout, glas en bakstenen zenden. Boven» dien heeft maarschalk Boelganin he» ministerie van buitenlandse handel vaij de Sowjet-Unie verzocht, onverwijld allé goederen te zenden die krachtens het han delsverdrag tussen de twee landen doo* de Sowjet-Unie in het laatste kwartaaj van 1956 en in het eerste van 1957 gele verd moeten worden. Tenslotte heeft he» Russische ministerie van volksgezondheid last gegeven tot onmiddelijke verzending van alle geneesmiddelen waaraan Hon» garije dringend behoefte heeft. Volgens het Sowjet-persbureau Tas» heeft de nieuwe Hongaarse l-egerinjj maandag een beroep gedaan op de „soci alistische broederlanden" om levensmid delen, brandstof, bouwmaterialen en ge neesmiddelen te zenden.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3