Districtsbureau Rijkspolitie in Middelburg krijgt fraaie behuizing Kooplust steeg beduidend ook bij 't Zeeuws publiek Oostkapellenaar bracht eieren rechtstreeks aan de man (vrouw) Hermandad in de verhuiswagen.... Laatste P.N.M.S.-gezinnen uit Middelburg overgeplaatst Financiële gevaren bedreigen gezinnen Konijnenshow in Heinkenszand was een succes Vlissingse arts in auto overleden beroemde geneesmiddelen in I tablet doen wonderen! Chefarine „4" W. Flipse, kampioen van „De Zeeuwen" Schip gestrand in Scheldemond Indienstsielling van Hr Hs „Goes9' Weer nederlagen voor Wilno en „Van ZoeSen" Oostkapelle won E.H.B.O.-wedstrijd Woensdag 7 november 1956 ZEEUWSCH DAGBT.AD pagina 2 Van de Dam naar de Abdijgebouwen Ingezonden Mededelingen (adv.) MIDDELBURG, 7 november. DE RIJKSPOLITIE is gisteren verhuisd. Van de Middelburgse Dam naar de Abdijgebouwen is geen grote sprong, maar eer alle dossiers en administratiebescheiden, om over de verdere inventaris van een goed-functionerend districtsbu reau verder niet te spreken, boven de eerbiedwaardige kloostergan gen een voorlopig plaatsje hadden gekregen, waren er heel wat voe ten van wachtmeesters, oppers en wat er tussen en er boven zit, over de hardstenen trappen van het nieuwe gebouw gegaan. Het is een zeer fraaie behuizing, die het districtsbureau van de Rijkspolitie in Zeeland (district Middelburg) heeft gekregen. De abdij is fraai gerestaureerd! Het gedeelte, waarover de Rijkspolitie de be schikking heeft gekregen, draagt als adres de bestempeling „Groen markt 14"; het is gelegen rechts van de Statenzaal, het is de vleugel haaks op deze zaal. De ingang is in de rechtse hoek van de inham, waar het beeld, dat de verdrukking tijdens de bezetting symboliseert, is geplaatst. Acht brede treden brengen de be zoekers op een bordes; naast de zware eikenhouten deur zit een een voudige schel, die bij een lichte druk ergens ver in het gebouw de komst van de bezoeker meldt. Deze ziet na enkele seconden de deur openzwaai en. Hoog in het gebouw heeft een wachtmeester het mechanisme in werking gesteld; de deur gaat no dend, als door een onzichtbare hand, open In de hal, waar een trap naar het nieuwe districtsbureau voert, voltooi en de schilders hun werkzaamheden. Halverwege de trap, bij een draai, is de garderobe met wasgelegenheid. Verfpotten van de schilders staan er thans nog, maar ook liggen er reeds de witte motorhelmen van de man nen van de verkeersgroep. Waardige behuizing Eenmaal boven, op de eerste ver dieping van dit abdijgedeelte, kan men zich er van overtuigen, welk een waar dige behuizing de rijkspolitie gekre gen heeft. Aan de voorzijde, die uit zicht geeft op de Groenmarkt, zijn di verse apartementen geprojecteerd, waarin de verschillende diensten zul len worden ondergebracht. Glas-in- lood ramen en een edelhouten betim mering geven de ruimten een voor naam karakter, volkomen passend bij het geheel van de abdij-gebouwen. Het achtergedeelte van het districtsbureau ligt boven de kloostergangen, aan twee zijden van het muntplein. In dit achtergedeelte is ook de te lex- en mobilofoonkamer onderge bracht, een ruim vertrek, dat een goed onderkomen biedt aan de moderne ap paratuur. In de andere vleugel is zo wel plaats ingeruimd voor een wacht kamer als voor een vergaderzaal, waar ook de lange tafel is samengesteld uit een veelheid van kleinere „een- mans"-tafels instructie kan worden gegeven. Zeer permanent De interieurs van al deze vertrek ken zijn van een robuste, kloeke schoonheid, zeer stijlvol en zeer. permanent. De historie van het ge bouw gaat ver terug. Dit gedeelte van de abdij had door de loop der eeuwen tal van funkties. Verrezen in 1255, vonden er zo neemt men aan een aantal kanuni- ken een onderkomen. Later werd het gedeelte, dat de Rijkspolitie nog de ze maand officieel in gebruik gaat nemen, de eetzaal van deze klooster broeders. Met de secularisatie van het Abdijcomplex in 1574 nam het provin ciaal bestuur het gedeelte in gebruik. Tot 1798 zetelde er de admiraliteit van Zeeland. Vrouwe Justitia betrok het andermaal; het departementaal ge rechtshof hield er van 18031810 ver gaderingen. Promotie Daarna zwaaide de toonkunst er de scepter: in 1839 werd het gedeelte ge promoveerd tot concertzaal. Het bene dengedeelte werd omstreeks de laatste eeuwwisseling, nadat een restauratie had plaats gevonden, tot Statenzaal verheven. Tot de verwoesting van 1940 kwam. Wat na de brand en bombar dement bleef, waren kale geblakerde muren, waaromheen wind en regen vrij spel hadden. Thans gonzen er weer de machines van een voornaam overheidsapparaat; de telefoonautomaat tikkert er bijna zonder ophouden de inkomende en uitgaande gesprekken; telex- en mo bilofoon zullen spoedig dit bescheiden geluid gaan overstemmen. Het dis trictsbureau van de Rijkspolitie heeft een huisvesting gekregen, die van een waarachtige funktionele schoonheid is. Gevolg van internationale spanning GOES, 7 november. De onrust in de internationale wereld leeft zoals in dergelijke situaties dikwijls pleegt te gebeuren de kooplust enorm geanimeerd. Dat was het geval na het uitbreken van het conflict in Korea en maandag en gisteren bleek dat een bepaalde categorie mensen vooral bedacht op het eigenbelang geen weerstand heeft kunnen bieden aan de drang zich enigermate veilig te stellen voor het geval diverse artikelen schaars zouden kunnen worden. Uit andere provincies bereikten ons berichten, dat daar de middenstand een abnormale stijging van de omzet constateerde, ter wijl dit ook in diverse plaatsen in Zeeland het geval was. Uit enkele door ons ingewonnen informaties en genomen steekproeven bleek dat de zucht tot hamsteren vooral merkbaar was in de levensmiddelen en textielbranche. HEINKENSZAND, 6 november. De konijnententoonstelling, georganiseerd door „Zeelandia" te Goes en „Streven naar beter" is een groot succes geworden. Ook brachten velen een bezoek aan de druivenserre van de heer D. Schipper. De witte Vlaamse Reus van de heer M. Stroosnijder te Kruiningen werd kampi oen, gevolgd door de dieren van dit ras van M. Stroosnijder, J. H. van Strien te Wolfaartsdijk, J. Bakker te Zierikzee, J. Grims te 's Heerenhoek en Lotharinger van N. Cornelisse te Nieuwdorp. De ere prijzen gingen naar G. Kramer te Wol faartsdijk met Vlaamse Reus; A. Janse te Heinkenszand, idem; M. Stroosnijder, idem; L. Verschuure te Heinkenszand, met Lotharinger; M. Huygens, Goes met Franse Langoor; M. Meulblok, Heinkens zand met Chinchilla, M. Stroosnijder, Kruiningen met Witte Wener; J. Bakker te Zierikzee met Blauwe Wener; L. Janse te Heinkenszand met Hollander en A. Westveer te Kattendijke met Pool. Moois te nummer kippen was voor J. Katsman, Wolfaartsdijk en mooiste nummer sier- duiven voor D. Katsman te Wolfaartsdijk. VLISSINGEN, 6 nov. Gisteravond omstreeks kwart over negen is in de Paul Krugerstraat dokter A. J, Ross, contro lerend geneesheer met zijn personenauto tegen een bestelauto van de P.T.T. gere den. Deze wagen stond geparkeerd aan de kant van de straat. Vermoedelijk is dokter Ross tijdens de autorit overleden. De bestuurder van de bestelauto, de heer H. V. leverde op het moment van de bot sing een bestelling af. Uitgave Stichting Zeeawsch Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg; Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Cats- man, Aardenburg; J. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuw dorp; 3. Huijssen, Terneuzen; Ds. J. Karelse, Goes. Ds. M. v. d. Klis, Zierikzee; Ds. J. Kwast, Vlissingen; Ds. C. J. P. Lam, Poortvliet; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlls- jingen, K. C. v. Spronsen, Goes; Dr. C. Stam, Goes; A. H. S. Ste- merdlng, Souburg; B. Zuldema, Goes. Sociaal aspeci van grooi belang Uit onze informaties bleek echter dat lang niet overal de hamsterkoorts even sterk was. Het schijnt dat in bepaalde plaatsen en stadswijken de huismoe ders en soms ook vaders! zich van de kook hebben laten brengen in onderlinge gesprekken. Gevaar Er schuilt in het hamsteren een niet gering gevaar. Wij willen niet nalaten daarop te wijzen. Het is namelijk na het uitbreken van het Korea-conflict voorgekomen dat huismoeders, die in paniekstemming gebracht veel goederen tegelijk kochten, maanden lang daarna nog de financiële conse quenties daarvan hadden te dragen, bijv. door geen geld meer te hebben voor het betalen van brandstof, gas, waterleiding, elektriciteit en verzeke ringen etc. Deze moeders brachten hun gezinnen, als gevolg van enkele uren onbegonnen kooplust, maandelang in misère. Onsociaal Het hamsteren van grote hoeveelhe den is bovendien verscheidene le zers lieten ons hun reacties weten onsociaal. Mensen, die hun zegeningen, die zij op aarde mogen genieten, in geld heb ben ontvangen, kunnen zich veel meer veroorloven dan mensen, wier zegen ligt op het gebied van een kinderrijk gezin, lichamelijke kracht, die in staat stelt tot zwaar werk en goede gezond heid. Bezit deze laatste categorie niet de financiële middelen om te „hamste ren", dan worden zij bij intredende schaarste het eerst de dupe. De schaar ste kan zij het slechts tijdelijk veroorzaakt worden door overmatig grote inkopen, waarvan de bevoorra ding van de kleinhandel door grossiers en fabrikanten kan stagneren. Door plotseling buitengewoon veel te kopen kan er de oorzaak van zijn dat anderen verstoken blijven van het noodzakelij ke. Enerzijds dus overvloed, anderzijds gebrek. Dit zijn geen goede verhoudin gen. Als de zaken zo staan en ze staan zo dan moeten vooral chris tenen elkaar eens in de ogen zien. Af gezien nog van het feit dat de hamste raar gevaar loopt te vluchten uit zijn vertrouwen op God Jezus stelt mussen en leliën ons ten voorbeeld is er het sociale aspect, het benadelen van de ander, van de naaste. Wij willen aan hen, die maan dag en gisteren uitsluitend op eigenbelang zijn uitgeweest schuchter vragen: „Zou God op die hamsterberg Zijn zegen wel geven als U er straks van gaat gebrui ken?Denkt U, dat U er vrij moedig om durft te vragen? lente-fris f 1.60-f22.75 Pittig en opwekkend f 2.40-f 14.25 A 56/110 BIETENDRUKTE TE BRUINISSE BRUINISSE, 5 november. De bie tenverschepingen te Bruinisse verlopen dit jaar bijzonder vlot. In de week van 15 tot 20 oktober vertrokken voor Put- tershoek zes en voor Dinteloord twee schepen, in de week van 22 tot 27 okto ber was dit 5 en 3 en in de week van 29 oktober tot 3 november 4 en 2 schepen. Voor de landbouwers valt de kilo-op brengst van de bieten mee, maar het ge halte valt tegen. Als gevolg van te wei nig zon is dit zeer laag en de garantie prijs wordt dan ook niet gehaald. Ook de suikerbieten zullen dus niet de sluitpost vormen, die het seizoen 1956 tot een goed jaar maken. Nog steeds zijn de prijzen van de meeste producten zo laag, dat zeer matig wordt verkocht. Alleen de uien- handel is willig. Werknemers begingen ernstige overtredingen MIDDELBURG, 6 november. Voor de economische politierech ter te Middelburg, mr. P. van Empel, diende dinsdagmorgen de zitting werd in de raadszaal van het stadhuis gehouden een „eie ren-kwestie". Het betrof ditmaal geen eende-eieren, zoals onlangs, maar doodgewone, ordinaire, kippe-eieren, die de kennelijk pluim- veehoudende J. K. uit Oostkapelle rechtstreeks aan de consument had verkocht. En in een te grote hoeveelheid. Het betrof namelijk zijn gehele voorraad, waarvoor de tussenhandel werd uitgeschakeld. Op de vraag van de econ. politie rechter antwoordde K. dat de men sen verse eieren, rechtstreeks van de „producent", stukken lekkerder vin den. Wat is er op tegen, zo vroeg K., dat ik de eieren op dergelijke wijze verkoop? EEN LANGE WEG De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, had er ook niets op tegen, maar, zoals hij zeide, 't mag nu eenmaal niet. Vervolgens be lichtte de officier de eieren-verkoop. Momenteel zijn alle eieren ongestem peld. De lange weg producent-tussen handel-consument maakte, dat de eie ren niet zo vers werden gegeten, als ze door de kippen werden opgediend. Daarom kochten en kopen de consu menten de eitjes liever rechtstreeks. Op aanvraag van de tussenhandel is het stempelen nu opgeheven, omdat de concurrentie van dit rechtstreeks le veren te zwaar werd. De verkoop-weg blijft overigens geheel dezelfde. De eis van de officier was dertig gulden subs, zes dagen hechtenis. De econ. politierechter weer er nog op, dat het maximum aantal, dat de pluimveehouder-agrariër rechtstreeks mag verkopen, 25 bedraagt. De pluim veehouders mogen er geen beroep van maken, aan consumenten te leveren. Het vonnis was een tientje of twee da gen. „IN DE STEEK" Midden in het seizoen, in augustus, ckon de chef pakhuisknecht M. de R. uit Wolphaartsdijk in Krabbendijke een betere baan krijgen. Hij verliet zijn dienstbetrekking, zonder dat zijn patroon hem daarvoor toestemming gaf. Ook zonder toestemming van de directeur van het gewestelijk arbeids bureau te Middelburg. De officier vond dit een „zeer ernstige overtreding" en vroeg 70,subs. 14 d. hechtenis. Het vonnis was conform. J. M. uit Goes, een betonarbeider, maakte dezelfde overtreding. De ho gere beloning, die hij wist te ver werven, zag hij dinsdagmorgen wellicht geheel of ten dele weg vloeien in een boete van f 60,subs. 12 d. Ingezonden Mededeling (adv.) MIDDELBURG, 6 nov. De motor club De Zeeuwen uit Middelburg hield haar laatste rit voor het clubkampioen schap. Het was een oriënteringsrit b(j duisternis door Walcheren over een af stand van 70 km, waarvan de start en de finish te Middelburg waren. In verband met de ongunstige weers omstandigheden verschenen er slechts elf deenemers aan de start, van wie er nog vijf de strijd staakten. De uitslag was: 1. W. Flipse; 2. J. Damman; 3. P. Baan; 4. P. Aarnoutse; 5. P. Louws; 6. C. Crucq. Door deze overwinning behaalde W. Flipse het clubkampioenschap 1956, zo dat hfl voor een jaar ln het bezit kwam van de fraaie wisselbeker. VLISSINGEN, 6 nov. In de Wester- scheldemond is vanmorgen het Duitse motorschip .Ernst Blumenfeld" uit Ham burg aan de grond gelopen. De Belgische sleepboot „Scaldis" die van Vlissingen was uitgevaren om assistentie te verle nen kreeg later de mededeling, dat geen hulp meer nodig was. Men neemt aan, dat de „Ernst Blumenfeld", die 3949 brt meet, met eigen middelen weer vlot is gekomen. Concentratie van P.N.M.S.-leden in Westkapelle MIDDELBURG, 6 november. Negen Ambonese gezinnen en één vrijgezel, behorend tot de Partij National Maluku Selatan, zijn dins dagmorgen vroeg door het gemeentelijke Middelburgse politiekorps, versterkt met enkele manschappen der Rijkspolitie, met twee auto bussen vanuit het woonoord Nadorst naar het woonoord te Westka pelle overgebracht. Alle leden van de P.N.M.S. worden namelijk te Westkapelle geconcentreerd. De overplaatsing, die om half acht be gon, verliep zonder moeilijkheden. De P.N.M.S. leden, die dus naar hun partijgenoten toegegaan zijn, maakten geen bezwaar tegen de overplaatsing. Het merendeel was er zelfs op berekend: bezittingen bleken reeds te zijn ingepakt. Omstreeks negen uur konden de bus sen vertrekken. Met deze overplaatsing hebben de laatste in Middel burg verblijfhoudende P.N.M.S.-gezinnen de Zeeuwse hoofdstad verlaten. De opengevallen plaatsen in het kamp Nadorst zullen door andere, niet P.N.M.S.-gezinnen, worden ingenomen. Deze komen o.m. uit het woonoord te Koudekerke. Te Westkapelle, waar dus een speciaal P.N.M.S.-woonoord is ont staan, draagt de Rijkspolitie, die hiertoe is versterkt, zorg voor de rust in woonoord en gemeente. *S-GRAVENHAGE, 6 nov. Vrijdag 9 november zal bij de N.V. Amsterdamse scheepswerf G. de Vries Lentsch jr te Amsterdam Hr. Ms. mijnenveger ,,Goes" in dienst worden gesteld door de comman dant van deze bodem, luitenant-ter-zee tweede klasse (oudste categorie) H. Hof man. De plechtigheid zal worden opgeluisterd door de marinierskapel van het korps mariniers. Hr. Ms. Goes is een kustmijnenveger van de „Dokkum"-klasse, uitgerust voor op sporing en vernietiging van alle bekende typen mijnen. De romp is van hout op aluminium spanten, bovenbouw e.d. zijn geheel van aluminium. Deze constructie werd gekozen om de eis, dat een mijnen veger geheel a-magnetisch moet zijn. Ook de motoren e.d. zijn van a-magnetische materialen. De grootste lengte is 46,62 m, de groot ste breedte 8,78 m, de gemiddelde diep gang 2 m. Het schip wordt voortgestuwd door twee dieselmotoren met een totaal vermogen van 2500 pk. Maximum snel heid 14 zeemijlen per uur. De bemanning zal bestaan uit 44 officieren en schepe lingen. Het schip heeft een bewapening van twee mitrailleurs van 40 mm. MIDDELBURG, 6 nov. Ook deze week kregen de beide Zeeuwse clubs in de landelijke overgangsklasse van de tafeltenniscompetltie een zware neder laag te slikken. Wilno verloor in eigen huis met 19 van Eendracht en bleef dus zonder één enkel puntje hekken sluiter. Will van Zoelen zag zich met dezelfde erjfers geklopt door het bezoe kende Wilfra II en bleef dus de op één na onderste plaats bezetten. BSM daar entegen schoot uit zijn slof en bezorg de Tilburg in eigen zaal een stevige 19 nederlaag, waardoor het een heel eind ln de lift kwam. Carbon III bleek net niet opgewassen tegen het bezoe kende USV (46). De strijd tussen de nog ongeslagen en zonder verlies- punten zijnde koplopers Irene en Atoom eindigde in een benauwde 46 over winning voor Atoom, dat dus samen met Eendracht aan de kop bleef. Irena zakte door deze nederlaag naar de vijf de plaats. De stand is nu: Atoom 510; Eendracht 5—10; USV 5—8; Wifra K 58; Irene 58; Tilburg 64; BSM 64; Dordrecht 53; Carbon III 63; Will van Zoelen 62; Wilno 60. OOSTKAPBLLE, 6 nov. In het verenigingsgebouw werd een kring wedstrijd gehouden, waaraan door zes E.H.B.O.-afdelingen werd deelgeno men. Deze wedstrijd, die o.m. werd bij gewoond door de districtsvoorzitter, de heer A. Schipper, wethouder Z. Mal- jaars en het hoofd van de B.B. in Vlis singen, de heer A. Rorije, benevens dokter Frumau uit Middelburg, eindig de in een mooie overwinning voor de organiserende vereniging Oostkapelle. Ook de leider van deze vereniging, de heer A. Aalewijnse, boekte een fraai succes door op de eerste plaats bij de leiders te eindigen. De verdere uitslag luidt: 2. Vrou wenpolder 263 pt (mooie prestatie van deze jonge vereniging), 3. Vlissingen 260 pt, 4. St. Laurens 239 pt, 5. Middel burg 222 pt en 6. Serooskerke 170 pt. De opgave luidde: Verleen eerste hulp en verzorg het vervoer van een monteur en een magazijnbediende, die bij het instorten van een noodstelling resp. een buikwond en een open onder beenbreuk hebben opgelopen. De jury bestond uit de artsen Van Gelderen en Bom en de heer Schipper. Uit Zeehonds iPAeden Goes Verkiezing Tot ouderling in de Geref. kerk zijn gekozen de heren J. G. van der Burgt, W. J. van Doezelaar, K. van Rijswijk, J. Louisse en J. Verzee. Tot diaken zijn gekozen J. A. van der Guchte en J. van der Linde te Kloetinge. Hulpactie Hongarije De opbrengst van de hulpactie Hon garije, georganiseerd, door het Ned. Rode Kruis in samenwerking met de federatie Vrouwelijke vrijwillige hulp is f7267. Vlissingen Interkerkelijke biddienst In de Sint Jacobskerk werd dins dagavond een interkerkelijke bid dienst gehouden voor het zo zwaar ge troffen Hongaarse volk. Voorgangers waren de Herv. predikant B. F. C. de Groot, de Geref. predikant P. Hom burg en de kommandant van het Le ger des Heils, kapiteir Eekelaar. Aan het eind van de dienst, waarin Gods bescherming en zegen werden afge smeekt voor het Hongaarse volk, doch ook voor eigen innerlijke geloofsver sterking, bestond gelegenheid te offe ren ten bate van Hongarije. Deze druk bezochte dienst werd o.m. bijgewoond door het college van b. en w. Schouwse C.B.T.B. vergadert GOES, 6 november. De gewestelijke afdeling Schouwen-Duiveland van de Zeeuwse C.B.T.B. begint het wintersei zoen met een algemene ledenvergadering op woensdag 14 november a.s. in de grote zaal van hotel van Oppen te Zierikzee, des avonds om half acht. Als eerste spre ker in dit seizoen zal optreden de nieuwe secretaris van de Zeeuwse C.B.T.B. de heer S. Baar met het onderwerp: „Het huidige landbouwbeleid".

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2