SINDS VANNACHT 01.00 UUR ZWIJGEN DE KANONNEN IN EGYPTE EISENHOWER OPNIEUW AAN WINNENDE HAND Veiligheidspolitie neemt bloedig wraak in Hongarije Verheugende wending in gespannen situatie Mederland niet naar Olympische Spelen Leve de president! Heel de vrije wereld haalt weer opgelucht adem Brits-Franse regering tot definitieve wapenstilstand met Egypte bereid HULP AAN HONGARIJE Einde taxistaking Amsterdam in Vele landen willen meewerken internationale V.N.-macht aan Opstandelingen vechten nog steeds Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3P87, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dljkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterhaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND WAAROM HAMSTEREN? (Zie pagina 2) 12e Jaargang No. 3546 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Woensdag 7 nov. 1956 Op- en ondergang van Zan en Sï.ant Donderdag: Zon op 7.49 u., onder 16.59 u. Maan op 12.41 u., onder 21.53 u. Hoogwater donderdag 8 november: Vlissingen: 5.02 u. 1.93 m., 17.28 u. 1.92 m. Terneuzen: 5.34 u. 2.09 m., 17.59 tl. 2.09 m. Wemeldinge: 6.48 u. 1.50 m,, 19.06 u. 1.59 m. Zierikzee: 6.28 u. 1.26 m., 18.50 u. 1.36 m. UIT PROTEST 100.000,voor Hongarije DEN HAAG, 6 nov. ANP. Het voorstel van het Ned. Olympisch Comité om niet aan de Olympische spelen in Melbourne deel te ne men, is hedenavond door de bui tengewone algemene ledenverga dering unaniem aanvaard. (zie pag. 7) Dit besluit is genomen, omdat aan de spelen wordt meegedaan door sport beoefenaren die zijn aangewezen door het Russische comité. Sinds de gebeurtenissen in Hongarije ont breekt de sfeer van een verbroede ringsfestijn, aldus het bestuur. Eveneens werd unaniem besloten een bedrag van 100.000,beschikbaar te stelien voor de slachtoffers van Hongarije. Ook Spanje zal niet deelnemen aan de Olympische spelen. Het Spaanse ministerie van sport en lichamelijke opvoeding heeft dit besluit genomen n.a.v. de gebeurtenissen in Hongarije. Nu Eisenhower naar alle waarschijn lijkheid de zetel van het Witte Huis zal blijven bezetten, zal de Ameri kaanse politiek weinig of geen veran deringen ondergaan. Voer Europa, de oude wereld, die de Verenigde Staten van Noord-Amerika geestelijk en cul tureel zo belangrijk heeft beïnvloed, mag men hepen, dat vanaf vandaag het Amerikaanse buitenlandse politie ke beleid zich minder zal kenmerken door gebrek aan beleid dan tot heden het geval was. Van beslissende bete kenis zal zijn door welke adviseurs de president zich zal omringen. Het lijkt erop, dat John Foster Dulles wel niet zal terugkeren op Buitenlandse Zaken. Men behoeft daarom niet te treuren. Zijn optreden kenmerkte zich door 'n chronisch gebrek aan takt en inzicht. Aan de periode van besluiteloosheid, die in Amerika steeds voorafgaat aan de grote dag der verkiezingen, is nu een eind gekomen. Amerika en zijn president staan voor geweldige be slissingen, die naar menselijke bereke ningen de toekomst der wereld voor vele jaren zullen beïnvloeden. Moge God in de hemel, Wiens regiment Dwight D. Eisenhower erkent en Wiens heerschappij ook in de Ameri kaanse grondwet wordt beleden, de nieuwe president der Verenigde Sta ten in de jaren, die komen, Zijn zegen schenken. NEW YORK, 7 november. Reuter. Sinds 01.00 uur vannacht zwijgen in Egypte de ka nonnen en geweren. De Britse en Franse re gering hebben Iran invasie-troepen in Egypte bevel gegeven het vuren te staken. Dit ver heugende nieuws, waardoor heel de vrije we reld een zucht van verlichting zal slaken, is bekend gemaakt door de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld. Dit is het gevolg van het onvoorwaardelijk bestand tussen Egypte en Israël en van het plan tot oprichting van een internationale po litiemacht, die wanneer de Ver. Naties het plan goedkeuren de vrede in het Midden- Oosten zullen waarborgen, door het uit oefenen van toezicht (zie ook pag. 3). Premier Eden deelde dinsdagavond in het Lagerhuis mede, dat Engeland bereid is de verdere militaire actie in Egypte stop te zet ten onder bepaalde voorwaarden. De Engelse en Franse regeringen hebben verklaard, dat zij zo spoedig mogelijk de be lemmeringen voor de doorvaart door het Su ezkanaal uit de weg zullen ruimen. „De Brits- Franse strijdkrachten beschikken over de middelen en de nodige specialisten en het schijnt noodzakelijk, dat zij onmiddellijk voor de uitvoering van deze taak worden aange wezen". Na het grote nieuws" over Egypte Spontane reacties politici van Voorts achten beide regeringen het „wenselijk", dat de Veiligheids raad zo spoedig mogelijk op ministersniveau bijeenkomt, teneinde „de voorwaarden voor een definitief staken van het vuren en voor een regeling in het Nabije Oosten vast te stellen". Voor het nieuws over de wapenstilstand bekend werd, hadden de geallieerden reeds meegedeeld, dat hun strijdkrachten de Suez- kanaalzone voor het grootste gedeelte bezet hadden. De Egyptische luchtmacht zou voor 95 pet zijn uitgeschakeld, de Egyptische troepen vernietigd of verspreid en de vloot gedeeltelijk tot zinken gebracht. Geallieerden gaan snel Suezkanaal herstellen Eden vroeg de leden van het. Lager huis de geschiedenis van het Midden- Oosten na de oorlog na te gaan en zich af te vragen, of de V.N. tot hun jong ste besluiten zouden zijn gekomen, als de Britten en Fransen niet waren op- LONDEN, 7 nov. AFP-Reuter. In vele landen heeft het ver heugende bericht van de voorlopi ge wapenstilstand in Egypte dui zenden mensen een zucht van ver lichting doen slaken. De directe dreiging van een derde wereld oorlog is G'ode zij dank voor lopig weer afgewend. Ook in poli tieke kringen is over het algemeen het nieuws met vreugde ontvan gen. EISENHOWER: „Ik ben uitermate verheugd over dit bericht". DUITSLAND: Een woordvoerder van 't Duitse ministerie van buitenland se zaken betuigde zijn instemming met het bericht. De Westduitse ra diostations onderbraken hun uitzen dingen om het nieuws en Edens re de bekend te maken. MOSKOU: Radio-Moskou heeft dins dagavond geen melding gemaakt van de wapenstilstand. Nationaal comité opgericht UTRECHT, 6 nov. In Utrecht is vanavond opgericht de stichting „Na tionaal comité hulpverlening Hongaar se volk". Bij de aanvang van de ver gadering deelde de voorzitter mede, dat Koningin Juliana zich bereid heeft verklaard, het beschermvrouweschap van het comité op zich te nemen. De minister-president dr. Drees heeft het ere-voorzitterschap van de stichting aanvaard. De oprichtingsvergadering werd bij gewoond door de vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorga nisaties, van de boerenbonden en mid denstandsverenigingen, van de Ned. universiteiten en studentenorganjsa- Eerste uitslagen doen vermoeden WASHINGTON, woensdagmor gen, (Ass. Press), Het Iaat zich aanzien, dat Eisenhower vandaag voor de tweede maal in successie zijn presidentszetel zal veroveren. Uit de voorlopige cijfers blijkt, dat Eisenhower op verschillende plaat sen zelfs nog sterker uit de bus is gekomon dan in 1952. S'iUlrAOOOil getreden. Zelf was hij er absoluut ze ker van, dat dit niet het geval zou zijn geweest. Pas nu kon er een „wer kelijke regeling voor de vraagstukken van het Midden-Oosten" worden ge troffen. Sprekend over de beschuldigingen, dat hij de vrienden van Engeland in het gemenebest ontrouw was gewor den, verklaarde de premier van me ning te zijn, dat als de wereld deze crisis te boven zal zijn gekomen en de Britse motieven beter zullen wor den begrepen, „zowel het gemenebest als onze Amerikaanse vrienden de re denen zullen begrijpen, weke ons er toe hebben gebracht de koers in te slaan, die wij hebben gevolgd". „Zeker heeft een ieder geleerd, dat de morele steun van de V.N. alleen niet doeltreffend het hoofd kan bieden aan de uitdagingen van deze wereld. ties, van publiciteitsorganen en van 'n groot aantal landelijke charitatieve verenigingen, die tezamen het bestuur van de stichting zullen vormen. Het comité doet een dringend be roep op het Nederlandse volk alle krachten samen te bundelen en gel den bijeen te brengen. Bijdragen kun nen worden gestort op postgiro 999. Weinig kinderen •s-GRAVENHAGE, In tegenstel ling tot berichten, die van grote aan tallen alleenstaande kinderen onder de vluchtelingen gewagen, is gebleken, dat dit aantal beperkt is. De meeste kinderen zijn in gezinsverband de grens overgekomen en dit gezinsver band mag om begrijpelijke redenen niet worden verbroken. Tijdens demonstraties in West- Berlijn vóór de Hongaarse vrij heidsstrijders en tegen het com munisme hebben groepen demon stranten getracht de Russische sec tor van Berlijn binnen te dringen. De foto toont enige demonstran ten, van wie er één een Hongaar se vlag draagt, in gevecht met de West-BerliJnse politie, die gebruik maakte van de gummnikmippel. De demonstranten kwamen zowel uit Oost- en ais uit West-Berlijn. ITALIË: „Hierdoor is een ernstige ver gissing gedeeltelijk goedgemaakt", aldus de leider van de Italiaanse so cialisten, die vice premier is. DENEMARKEN: De Deense premier Hansen verklaarde, dat het nieuw» In Denemarken met diepe voldoe ning is ontvangen en dat het be schouwd wordt als een zeer grot* verlichting van een kritieke situatie. ENGELAND: Over het algemeen op luchting. Bij bepaalde conservatie- ven enige ontstemming, maar bij d* socialisten een overwinningsroe». VER. NATIES: Getemperde vreugd» door de overweging, dat er nog vel» moeilijke hindernissen moeten worden overwonnen, voordat een algehele ra- geling voor het Midden-Oosten kan worden bereikt. Een diplomaat met een lange staat van dienst vatte de toestand als volgt samen: „Het Brits-Franse antwoord l* vol gaten, waar legers door kunnen marcheren". In dit verband worden de volgende punten aangestipt: a. de opzegging van de bestandsover eenkomst met Egypte door Isra 1 en de bezetting van het schiereiland Siani door dit land; b. de houding van Egypte tegenover de voortgezette aanwezigheid van Brits-Franse troepen en zelfs Brit se en Franse technici in de zon» van het Suezkanaal; c. het Brits-Franse standpunt tegen over de voorgestelde international» politiemacht is nog niet duidelijk. De HAMSTERAARS: „Wtj konwtn letterlijk en figuurlijk op de kóffie." Na 5J4 maand AMSTERDAM, 0 nov. De ata» king van de Amsterdamse taxi chauffeurs in loondienst, die BSA maand heeft geduurd, is opgehe ven met 198 stemmen vóór, 60 te gen, 5 blanco en 4 ongeldig. Maandag 12 november a.s. zullen d» chauffeurs zich weer bij hun patroon» melden aldus is na afloop van ee® vandaag gehouden vergadering door dl stakingsleiding medegedeeld. Het weekloon wordt verhoogd met 1,25 en daardoor gebracht op 31, Voorts wordt in drie termijnen een tó taal bedrag van 85,40 uitgekeerd. DE BILT ZEGT: Overwegend droog weer met ver anderlijke bewolking en plaatselijk mist. Matige tijdelijk zwakke win» draaiend naar zuidelijke richtingeik Lagere temperaturen. Naar Zwitserland BERN, De Zwitserse regering heeft besloten 2.000 Hongaren, die naar Oostenrijk zijn gevlucht, in Zwitser land toe te laten. Talrijke toezeggingen reeds gedaan NEW YORK, 7 nov. Het voor stel van Hammarskjoeld tot instel ling van een internationale politie macht om de vrede in het Midden- Oosten te kunnen handhaven, heeft in vele landen instemming gevonden. De Indiase regering heeft bekendge maakt, dat zij er in beginsel mee heeft De opkomst voor cie -vcrKiezing was zeer groot. Men schrijft dit toe aan de gespannen toestand in' de wereld. Het weer was goed, hetgeen men gunstig acht voor de Republikeinen wier aan hang in de plattelandsdistricten, waar de kiezers dikwijls enige afstand naar de stembureaus moeten reizen groter is. Kort voor het ter perse gaan van onze krant, ontvangen wij het bericht van Ass. Press, dat Eisenhower aan de winnede hand is met 186 „kiesstem men" tegen Stevenson met 96. Eisenhower had tot dusver 1.047.256 stemman gekregen en Stevenson 851.753. Vluchtelingen en geheime zenders melden WENEN, 7 november. Reuter-AFP. Hoewel er officieel geen verbindingen zijn tussen Hongarije en de vrije wereld, komen toch sporadisch berichten door over de situatie in Hongarije, via een en kele geheime zender en via vluchtelingen. Uit deze berichten blijkt, dat ook dinsdagavond nog werd gevochten, hoewel de voornaamste tegenstand door de Sowjetrussische overmacht gebroken is. Volgens de jongste meldingen houden de Hongaarse opstandelingen nog steeds stand nabij de uraniummijn bij Pecz (Z.-W.-Hongarije) en op andere plaatsen. Vluchtelingen hebben meegedeeld, dat de Hongaarse communisti sche Veiligheidspolitie thans „een wilde orgie van wraak" uitoefent. zetsstrijders worden opgehangen, worden de Hongaarse militairen, die de strijd tegen de overweldigers hebben moeten staken, doodgescho ten. Vluchtelingen uit Kaposvar zeggen ook nog, dat de Veiligheidspolitie „iedereen die ook maar in het minst Kinderen op barricaden „Zij hangen de mensen aan de dichtst bijzijnde lantaarnpaal op", aldus verklaarde een vluchteling uit Kaposvar. Terwijl de gevangen ge nomen burgerlijke Hongaarse ver wordt verdacht, gevangen neemt" en dat „een ieder, die in de huidige vloed van beschuldigingen als revolutionair wordt genoemd, automatisch wordt opgehangen". Tienduizend vluchtelingen Tot nu toe zijn ruim 10.000 vluchte lingen Oostenrijk binnengekomen. De meesten hunner weken uit, toen Sow- jetttanks zondag j.l, in snel tempo op rukten om de Oostenrijks-Hongaarse grens af te sluiten. ALFRED VAN SPRANG nog in Boedapest GOES, 7 nov. Van onze correspondent ALFRED VAN SPRANG, van wie wij zondag morgen vanuit Boedapest een laatste levensteken ontvingen, is sindsdien nog geen enkel bericht binnengekomen. Alle contact is verbroken. Wij hebben echter goede hoop afgaande op zijn laatste mededelingen dat Van Sprang tijdig de Amerikaanse of Nederlandse ambassade heeft weten te bereiken. ingestemd, een beperkte troepenmacht te zenden. Er zal pas een definitieve toezegging worden gedaan, als het vol* ledige plan bekend is en de Egyptisch» regering hiermee heeft ingestemd. De Roemeense regering heeft in ee» schrijven aan de V.N. de wens te ken* nen gegeven, een bijdrage te leveren voor de politiemacht van de V.N. Tsjecho-Slowakije heeft aangeboden een bataljon ter beschikking van d» V.N. te stellen. Met algemene stemmen, de commu nistische inbegrepen, heeft het Deens» parlement besloten een militair con tingent van één twee compagnieën ter beschikking te stellen. De eersten NEW YORK, 6 nov. (Reuter). - De acht stemgerechtigden van Harts In de staat New Hampshire hebben er voor gezorgd, dat hun gehucht de allereerste stembus uitslag leverde. De grandioze uit slag was: 5 stemmen op Steven son en 3 voor Eisenhower. Arbeiders: 5 minuten stilte Het internationale verbond van vrij* vakverenigingen het I.V.V.V., heeft er bij de arbeiders van 84 niet-communis- tisehe landen op aangedrongen donder dag a.s. het werk gedurende vijf mi nuten neer te leggen als protest tegen „Het Russische optreden". Beroep op Ver. Naties TILBURG, Het actiecomité, ge vormd door het bestuur van de Neder landse studentenvereniging voor we reldrechtsorde in samenwerking met de Nederlandse democratische partijen, deelt mede, dat de gevraagde adhesie betuigingen met het telegram, waarin een beroep op de Ver. Naties wordt gedaan, gezonden kunnen worden aan het adres: Actiecomité Hongarije, Tü- burg. De medewerking van a1!" N«- derlandres wordt verzocht.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1