„Wegtrekkende" Russen overrompelden argeloze Hongaren Israëlische bliksemoorlog tegen Egypte afgelopen? Met vuurrode bloedletters zullen de geschiedboeken vermelden: Hongaarse generaals tijdens onderhandelingen gegrepen ALFRED VAN SPRANG DOOR RUSSEN INGESLOTEN HULP AAN HONGARIJE Dringend beroep op Ver. Naties „Help toch, eer het telaat is" Nieuwe (communistische) partij opgericht met leider Kadar Spoedzitting Ver* Naties Laatste nieuws Zo reageerde de vrije wereid Suezkanaal reeds bereikt PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Heer, erbarm U... Gehate Geroe vermoord door opstandelingen Laatste levensteken uit Boedapest Dringende boodschap van Eisenhower aan premier Boelganin Hoofdkantoor: L. Vorstatraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Lossz nummers 13 eent. Advertentieprijs 24 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3544 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 5 nOV. 1956 DE VLASBRAND EN DE BROMMER (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 7.45 u., onder 17.02 u. Maan op 11.29 u., onder 19.49 u. Hoogwater dinsdag 6 november: Vlissingen: 3.49 u. 2.23 m., 16.06 u. 2.20 m. Terneuzen: 4.21 u. 2.37 m., 16.36 u. 2.35 m. Wemeldinge: 5.40 u. 1.71 m;, 17.51 u. 1.74 m. Zierikzee: 5.22 u. 1.46 m., 17.37 u .1.50 m. 4 Nov. '56: BOEDAPEST U1TGEM00 BOEDAPEST, Reuter-AFP-AP), 4 november. Opnieuw heeft Rusland zijn bloedige laars op de Hongaarse nek gezet. Met een regen van staal en vuur hebben tanks en bommenwerpers van het Sowjet-leger de stem van de vrijheid het zwijgen opgelegd. Zij heb ben Boedapest en andere steden veran derd in een brandstapel, waarop zo als vroeger duizenden dappere Hon garen een martelaarsdood voor vrijheid en geloof hebben gevonden. Het ver wachte bevrijdingsfeest van Hongarije is veranderd in een bloedbruiloft. Tot ontzetting van heel de vrije wereld. Als laffe sluipmoordenaars hebben de Russen zich ontpopt. Ogenschijnlijk wegtrekkend, na Hongarije zijn vrijheid te hebben toegezegd, bleken de Russen alleen maar hun kans te hebben afge wacht. Om in koelen bloede te kunnen toeslaan. Harder en vreselijker dan ooit. De Hongaarse onderhandelaars werden weggelokt en gevangen gezet. Toen brak de hel los. Russische tanks daverden bij honderden door het Magyarenland, vuurspuwend en verderf zaaiend. Straal jager-MIG's wierpen fosforbommen. Maar de moedige Hongaren hielden vol. Zo zijn zij, temidden van 'n poel van ellende, bloed en vuur ten onder gegaan. Strijdend, tot de laatste man De allervreselijkste vermoedens zijn deze zondag werkelijkheid gewor den: de Russische wals heeft zich in beweging gezet om het Hongaarse volk weg te vegen van de aardbodem. Eén der grootste schanddaden in de we reldgeschiedenis heeft zich voltrokken. De anti-christ toonde zijn ware ge daante en alleen God zelf kan hem nu nog keren. Machteloos zien de vrije volkeren toe hoe het verfoeilijkste on recht zegeviert over een weergaloos dapper volk, dat de dood verkiest bo ven een leven in slavernij. Onze gedachten, onze harten zijn bij het Hongaarse volk. Wij geven de zaak van het Hongaarse volk, nu men sen niet kunnen of willen helpen, in handel van de almachtige God, Die ook de harten der communistische dic tatoren kan neigen als waterbeken. En wij bidden dit gebed voor het be proefde Hongaarse volk: Heer, erbarm U over hen, Toon hun Uwe vaderarmen. Stort Uw liefde over hen, Neem hen op in Uw erbarmen. Eeuwig blijft Uw troon bestaan, Laat hen niet verloren gaan. GOES, 5 nov. Een golf van ver ontwaardiging en machteloze woede is er door de vrije Westerse wereld ge gaan, wegens het bloedige verraad der Russen. In honderden kerken is er vu rig gebeden voor het behoud van de arme Hongaren, spontaan werden hulpacties opgezet en fel klonken de protesten tegen de Russische rechts verkrachting. Zó reageerde de vrije ,vereld. Vlaggen halfstok De regering heeft besloten, dat mor gen van alle openbare rijksgebouwen halfstok zal worden gevlagd. De lagere publiekrechtelijke organen en de be volking wordt in overweging gegeven dit voorbeeld te volgen, teneinde daar mee uitdrukking te geven aan het me de gevoelen van het Nederlandse volk met het lot dat Hongarije heeft getrof fen. Protest tegen voetbal wedstrijd Amsterdam- Rode leger HAARLEM, 4 nov. De Vereniging van expolitieke gevangenen heeft in een telegram aan de KNVB verzocht om de voetbalwedstrijd tegen het elf tal van de Rode Ster, een leger-elftal uit Rusland, niet te laten doorgaan. Wei doorgaan betekent dat de duizen den vrijheidsstrijders, die tengevolge van het Russische verraad en Russi sche tanks en bommen gevallen zijn, worden gehoond. Het vertrouwen in de Nederlandse bevolking van de zijde der in angst levende Hongaarse bevol king zou er diep door worden geschokt. Het betreft hier de wedstrijd die vastgesteld is op 28 november in de hoofdstad. Bij de gebouwen van „De Waar heid" en de Russische ambassade in ons land zijn zondagavond door jon gelui talrijke ruiten ingegooid. De Belgische minister Spaak zei in een radiorede zeer verontrust te zijn Het aantal telegrammen, waarin verenigingen en organisaties hun ver ontwaardiging uitspreken, groeit steeds Van de politieke jongerencontactraad (w.o. Arjos en FCHJG), van de N-H- jeugdbeweging „Het Kompas", etc. De Nederlandse radioverenigingen hebben hun programma's zondag gro tendeels gewijzigd en aangepast aan de situatie in Hongarije. M; i worden in verscheidene vVesi.se steden zwijgende protest- emonstratie» gehouden. Reeds voor het aanbreken van de zondagochtend deed het gedon der van zwaar kanonvuur de stad Boedapest schudden. Sowjet-troe- pen hadden een aanval op de Hongaarse hoofdstad ingezet. Om vijf uur plaatselijke tijd. Terstond kwamen Hongaarse troepen in bewe ging. Toen verspreidde zich ook het gerucht, dat twee Hongaarse generaals die met de Sowjets waren gaan onderhandelen over de Hongaarse eis tot terugtrekking van de Russische troepen, gevangen waren genomen. Een van hen was Maleter, de held van Boedapest ge naamd, de ander was gen. Kovacs, staf-chef van het leger. Het eerste nieuws over de gevechten werd bekend in een radio verklaring van premier Nagy, die een beroep deed op de Ver. Naties. Zolang radio-Boedapest in Hongaarse handen was, is er gesmeekt om hulp van de vrije wereld. „Help ons toch, help ons toch, anders zijn wij verloren", klonk het steeds in verschillende talen. Er werd een dringend beroep gedaan op de Ver. Naties, om tussenbeide te komen. Toen er geen hulp kwam, klonk het: „Wij zullen desnoods sterven voor onze vrijheid. Leve Hongarije!" Óm 9.10 uur begon de zender te kraken. De Russen hadden het radiostation bereikt. Premier Nagy en andere leden van de regering werden gearresteerd. Latere berichten melden, dat Nagy c.s. aan de Russen zijn ontkomen. Radio-Moskou deelde later mee, dat Janos Kadar, secretaris van de nieuwe (communistische) arbeiderspartij een „revolutionaire arbeiders- en boerenregering" had ge vormd en dat de „contra-revolutie definitief de kop was ingedrukt". Hongarije was dus strijdend ten onder gegaan. Het IJzeren Gordijn heeft zich weer hermetisch om Hongarije gesloten. Er bevinden zich ongeveer 6.000 Russische tanks in Hongarije. Een geheime zender smeekt nog steeds om hulp. „Wij zwijgen pas, wanneer, men ons gedood heeft", aldus dit laatste „vrije geluid". Zondagavond is een spoedzitting van de algemene vergadering der Ver. Naties bijeengeroepen. Amerika diende een resolutie in, waarin de secr.- generaal, Hammarskjoeld verzocht wordt waarnemers naar Hongarije te zenden om een onderzoek in te stellen naar de toestand. Voorts zou volgens de resolutie elke vorm van inmenging van Rusland in de Hongaarse aange legenheden moeten worden gestaakt. Met 53—7 werd besloten de kwestie- Hongarije te bespreken. Radio-Boedapest, nu weer in Russi sche handen, meldde zondagavond, dat Ernoe Geroe, de voormalige secr.-ge- neraal van de Hongaarse communisti sche partij „op barbaarse wijze" door de Hongaarse opstandelingen is ver moord. Amsterdammers wilden „Waarheid"-gebouw in brand steken AMSTERDAM, 5 nov. Zondagavond is het in Amsterdam tot ernstige on geregeldheden gekomen, n.a.v. de situatie in Hongarije. In de binnen stad hadden zich honderden jongelui verzameld, die op krachtige wijze hun ongenoegen over de communis tische houding te kennen gaven. Bij de gehouwen van de C.P.N, en van „De Waarheid" ontstonden relletjes en verschillende malen werden er stormaanvallen op ramen en deuren gedaan. Op een gegeven moment werd een brandende kist door een raam naar binnen gegooid, waarmee men poogde het gebouw in brand te steken. De politie kon dit verhinde ren. Stromen vluchtelingen WENEN, 5 nov. Het aantal Hon gaarse vluchtelingen, dat over de Oos tenrijkse grens (illegaal) is gevlucht loopt in de duizenden. Zondagavond om elf uur meldde men reeds een aan tal van 12.000. Het zijn meest vrouwen en kinderen, die een liefderijk onthaal vinden bij hun Oostenrijkse buren. Het aantal doden tengevolge van de aardbeving, die zaterdag het gebied van Laristan en Bastak in het zuiden van Perzië heeft geteisterd, is geste gen tot 350, aldus is zondag uit Te heran vernomen. Bij het mijnongeluk in Nieuw-Sehot- land zijn tot nu toe 21 lijken gebor gen. Jk hoor de tanks al aankomen...." (Telefonisch van onze correspondent ALFRED VAN SPRANG). BOEDAPEST, zondagochtend 9 uur. IK ZIT HIER MIDDEN IN BOEDAPEST, in het Duno-ho- tel, samen met nog vele bui tenlandse journalisten. De plotse linge veranderingen in Hongarije hebben ons verrast, zodat wij niet meer uit deze stad vandaan kun nen. De naderende Russische tanks, die vuur uitbraken over on ze stad, hebben een ring van staal om de stad gelegd. Wij zitten als ratten in de val. Wij wachten af, wat er nu gaat gebeuren." Dat telefoneerde onze correspon dent Alfred van Sprang ons zondag morgen in alle vroegte. Tweemaal hadden wij met hem contact, maar om 9.15 uur werd de verbinding verbroken. En sindsdien is er geen enkel levensteken meer tot de vrije wereld doorgedrongen. Hopenlijk heeft Van Sprang de veilige kelder van de Amerikaanse ambassade nog kunnen bereiken Even rustig, als belde hij vanuit zijn flat in Den Haag, vertelde Van Sprang GOES, 4 nov. Het Rode Kruis is druk bezig met het zenden van grote hoeveelheden medicamenten kleding, etc. naar Hongarije. Maar er is veel geld nodig. „Vooral geld, liever geen kleding", zegt het Rode Kruis, want dat kost zoveel tijd (sorteren) en transportmoeilijkhe den. Stuur daarom een geldelijke bijdrage. Het gironummer is 777. En vergeet niet de collectes langs de deur. Geeft zoveel U kunt. Geef meer dan U kunt. Het is voor de Hongaren, die vochten voor hun en onze vrijheid! Dr. W. Drees heeft een toespraak gehouden voor de radio, waarin hij zijn diepe verontwaardiging en groot mee leven betuigde met de dappere Honga ren. De Nederlandse politieke partijen (uitgezonderd de CPN) hebben een verklaring uitgegeven, waarin zij pro testeren tegen de moordaanslag. DE BILTZEGT: Half tot zwaar bewolkt met enkele -juien. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk harde noord westelijke wind. Iets lagere tempera turen dan gisteren. (Door Reuters correspondent Alex Valentine) TEL AVIV, 4 november. Reuter. De Israëlische bliksemoorlog tegen Egypte scheen zondagavond afgelopen te zijn minder dan een week nadat het eerste schot werd gelost. In Tel Aviv gelooft men, dat vooruitgeschoven Israëlische patrouil les de oostelijke oever van het Suezkanaal op verscheidene punten bereikt hebben. Andere Israëlische eenheden hebben de Golf van Suez en de Golf van Akaba bereikt, aan weerszijden van het schier eiland van Sinai. Vermoedelijk staan zij reeds aan de zuidelijkste punt van het schiereiland. Uit gewoonlijk betrouwbare bron is vernomen, dat het sluitstuk op de Is raëlische actie is geplaatst door de verovering van twee eilanden aan de mond van de Golf van Akaba, waar Egyptische kustbatterijen vijf jaar lang de Israëlische scheepvaart op de haven van Elath aan het noordelijke uiteinde van de Golf van Akaba ver hinderd hebben. Zondag werden in de woestijn van Sinai de laatste Egypti sche verzetshaarden opgeruimd. Niet duidelijk Het is nog niet duidelijk, of de Is raëlische troepen zullen oprukken tot het Suezkanaal of dat zij posities zul len betrekken 16 km ten oosten ervan, zoals Engeland en Frankrijk eisen. Mogelijk zullen zij eerst oprukken om de Egyptenaren over het kanaal terug te werpen en later terugtrekken tot op een afstand van 16 km. Premier Ben Goerion van Israël zal woensdag de zitting van het Israëli sche parlement openen met een rege ringsverklaring. Egypte zonder luchtmacht? NICOSIA, 5 nov. (Reuter). Britse „Seahawks" hebben zondag bij Alex- andrië Egyptische torpedoboten aan gevallen, waarvan er een werd opge blazen en twee in brand werden ge schoten. Andere vaartuigen werden beschadigd. Dit werd meegedeeld door het Brits-Franse hoofdkwartier op Cy prus. Voorts werd gezegd, dat uitgebrei de luchtverkenningen over het ge bied van het Suezkanaal er op had den gewezen, dat de „Egyptische luchtmacht heeft opgehouden te be staan". Internationaal toezicht Het Canadese voorstel in de bijzon dere zitting van de Ver. Naties, om onmiddellijk een internationale macht samen te stellen om te geraken tot een toezicht op het staken van het vuren in Egypte, is met 57 stemmen voor (19 onthoudingen) aangenomen. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammerskjoeld, heeft Noor- wegén gevraagd, hiervoor een militair contingent beschikbaar te stellen van de V.N. De regering zou dadelijk een besluit nemen en de kwestie aan het parlement voorleggen. ons van het naderende onheil: „In de verte hoor ik het gedreun van de Russische tanks, die volgens de radioberichten fosforgranaten afvuren en de huizen in vlam zet ten. Ook cirkelden vliegtuigen bo ven de stad. Ik weet niet van welke nationaliteit. Vermoedelijk Russi sche. Twee Nederlandse collega's ver trokken gisteravond uit Hongarije. Verstandige lui, want vandaag is er geen kans meer om de Russen te ontlopen. Met spanning wachten we af." „Geen kans" Een kwartier nieuw: later belde hij op- „Dit zal voorlopig wel mijn laat ste bericht zijn. Boedapest is nu ge heel door staal en vuur omringd. De dappere vrijheidsstrijders, soldaten en burgers, verschansen zich in de straten achter omvergeworpen trams en auto's. Ze hebben geen schijn van kans, want ze zijn maar een handjevol vergeleken bij de Russi sche troepen. Ook hebben ze geen zware wapens. Met messen, hand granaten en molotof-cocktails (dat zijn flessen met benzine, die men op tanks kapot gooit, zodat zij in brand vliegen) moeten zij zich verdedigen. Maar zij zullen tot de laatste man vechten. Dat staat vast. Het bloed bad is in volle gang. Toen zweeg de telefoon. Hevig ge kraak maakte duidelijk, dat de verbin dingen waren afgesneden. Troepen terugtrekken WASHINGTON, 4 nov. AFP.-Reu- ter. President Eisenhower heeft zondag een dringende boodschap aan premier Boelganin gezonden, waarin hij deze vraagt de Sowjet-troepen uit Hongarije terug te trekken. Het Amerikaanse staatshoofd gaf uitdrukking aan zijn „ontzetting en onsteltenis" over de Sowjet-aanval op Hongarije. Eisenhower drong er ook op aan, dat Hongarije het recht wordt gegeven zijn eigen regering te kiezen. De woordvoerder van het Witte Huis deelde mge, dat de boodschap was ver zonden, nadat de president met minis ter Dulles, die, zoals gemeld, in het mi litaire hospitaal Walter Reed een darmoperatie heeft ondergaan, diens plaatsvervanger Herbert Hoover en andere functionarissen had gesproken. Bq deze gesprekken was van gedach ten gewisseld over de wegen, die voor de V.S. openstaan om te bereiken dat (a) de Russische troepen uit Hongarije worden teruggetrokken en (b) Honga rije het recht krijgt om zelf zijn rege ring te kiezen. De dringende boodschap van Eisenhower aan Boelganin handel de over deze twee punten. Beroep van V.N. op Sowjet-Unie De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft in de nacht van zon dag op maandag een resolutie aange nomen, waarin een beroep gedaan wordt op de Sowjet-Unie onmiddel lijk haar gewapende aanval op Hon garije te staken en haar strijdkrachten uit dat land terug te trekken. De resolutie is aang-nomen met vijftig tegen acht stemmen bij vijf tien onthoudingen. De onthouders zijn landen van de Aziatisch-Afrl- kaanse groep, Finland en Zuid-Sla- vië. De aangenomen Amerikaanse reso lutie bevat voorts een verzoek aan de secretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskjoeld, door middel van zijn aangewezen vertegenwoordigers een rechtstreeks onderzoek in te stellen en zo spoedig mogelijk verslag uit te brengen over mogelijke manieren om een einde te maken aan de strijd. De Verenigde Staten aanvaardden een Frans amendement volgens hetwelk de te onderzoeken toestand veroor zaakt Is door „buitenlandse tussen komst." Aan de Sowjet- en Hongaarse re gering wordt verzocht, de waarne mers vrijheid van beweging in Hon garije toe te staan. 1

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1