Kanonnen noch tanks op de knieën; ook krijgen Hongaren de Russen niet Jonge soldaat: „Gaat het goed, gaan de Russen werkelijk het land uit?" Sommige bezettingsregelingen kunnen nog niet vervallen Wie wordt komende vier jaar Amerika's president? Nobelprijs voor scheikunde Hong aar verzocht fresia's uit Hillegom toe te sturen Hoofdcommissaris te Amsterdam geïnstalleerd Algemene indruk: Eisenhower ligt voor op zijn tegenstander In Noordgouwe staat een „feestvarken" Onttrek ulo niet aan lo Verlenging tot 15 februari 1958 voorgesteld Nederlandse chocolade voor Hongarije |Vele kinderen sterven aan ongevallen Werelddag van de siedebouw Vrijdag 2 november 1956. 7FF1JWSCH DAGBI AD Pagina S De revolutie is in de lucht te voelen GYOR, 1 november. In het oude stadhuis van de provinciestad Györ staat alles in het teken van de revolutie. In de kamers en zalen krioelt het van de mensen met rood-wit-groene armbanden, die voorlopig het bestuur van de communistische re gering overgenomen hebben. Studenten zitten ach ter de schrijftafels en tikken talloze vergunningen uit, die door de leiders getekend worden. Letter kundigen en advocaten voeren de redactie over een speciale krant. De militair commandant heeft de kamer van de burgemeester overgenomen en in de raadszaal beraadslagen opgewonden verzets strijders uit alle delen van Hongarije over de te nemen stappen. In de gangen lopen burgers met Russische machinegeweren over de schouder. Zij assisteren het leger en de politie. Niemand zonder een geldig legitimatie-bewijs wordt binnengelaten. Aan de deur wordt iedereen op verborgen wapens gefouilleerd. Op het plein voor het stadhuis staan voortdurend nieuwsgierigen. Het 'meer dan drieduizend man tellende personeel van de grote Wilhelm Peack Machine- en Wagonfabriek is nog steeds ih staking. Ook andere fabrieken hebben besloten te staken, zolang de Russen nog niet uit Hongarije zijn. Teneinde de gemoederen nog niet meer te verhitten heeft men de verkoop van alcoholhoudende dranken al gemeen verboden. Men staat in groepen te praten en als er kranten verkrijgbaar zijn en speciaal kranten uit Oostenrijk stormt iedereen er op af om er een te bemachtigen. Grote luidsprekers aan de lantaarn palen verspreiden regelmatig mede delingen en Hongaarse muziek. De revolutie is in de lucht te voelen. Hij straalt de Hongaren als het ware uit de ogen en manifesteert zich in zijn geestdriftige, moedige en vastbera den houding te vechten tot het doel bereikt is. VERWARRING Nu en dan trachten communisten ver warring te stichten in de gelederen van het verzet, maar men laat zich niet om de tuin leiden. Het blflft echter vreemd dat men zoveel vertrouwen stelt in een man als Szlgety, die bekend staat als een overtuigd communist en nu een van de leidende figuren in Györ is. Het streven is er echter op gericht voor al les de orde en rust in het land te her stellen. Overal waar ik met mijn auto met de Nederlandse vlag erop blijf staan springt het publiek op. Men wil met een buitenlander spreken en het zo- Er is nergens meer een ster, een hamer of een sikkel te bekennen. Van alle huizen waalt de nieuwe nationale vlag, dlkwyis geflankeerd door de zwarte rouwvlag om de slachtoffers van de opstand te herdenken. Maar de étalage van de plaatselijke boekwinkel ligt nog vol Russische pro- paganda-boeken en een Kaartje aan de deur geeft aan, dat de Prawda er ver krijgbaar is. Op de servetten en kussenslopen van het hotel „De Rode Ster" prijkt ook het communistisch embleem in fel rood nog, maar het z(jn allemaal dingen, die spoedig verwijderd worden. Daar is men hier in Györ absoluut van overtuigd, ook al is men niet voor de volle hon derd procent gerust. Tenslotte staan er nog steeds Russische tanks in Györ en nog tienduizenden Hongaren hangen in hun hart het communisme aan, maar wachten er wel voor om het nu te la ten blijken. Het is ontroerend en tegelijk in spirerend om deze dagen in Hon garije te zijn en met eigen ogen te zien wat de eensgezinde wil van een sterk volk vermag. Daar zijn zelfs geen kanonnen of tanks te- pen bestand. Ook de Russen niet. Prof. Beel regerings commissaris radiowezen 's-GRAVENHAGE, 1 nov. Tel rekenen van 29 oktober j.l. is prol. Beel benoemd tot regeringscommissa ris voor het radiowezen. Hiermede wordt voorzien in de vacature, ont staan door het vertrek naar het bui-1 tenland van de vorige regeringscom missaris, mr. L. A. Kesper, op 16 ok tober 1955. Na het vertrek van mr. Kesper heeft de minister van o., k. en w. mr. A. W. S. Schade van Westrum, hoofd van de afdeling radio, televisie fen pers van genoemd ministerie, tij delijk belast met de leiding van het bureau van de regeringscommissaris voor het radiowezen te Hilversum. De minister heeft prof. Beel de be voegdheid verleend de vergaderingen van de Nederlandse Televisie Stich ting bij te wonen. AMSTERDAM, 1 nov. „Bh voor- I baat verklaar ik het recht van alle hei lige huisjes te ontkennen. Ik zal ernaar I streven in alle organen van de dienst I de juiste man de juiste plaats te doen bezetten. Uiteraard ben ik nog onvol doende bekend met de problemen, die nog bestaan. Zoals mijn voorgangers reeds het mogelijke hebben gedaan zal 1 ik met alle kracht vechten voor de op lossing daarvan. Het landelijk ver-1 keersprobleem b.v. vraagt hier een I plaatselijke oplossing. Mijn voornemen is het dit vraagstuk met hulp van ex perts te bestuderen, met de tot van het korps overleg te plegen en mogelijke oplossingen voor te stellen. Met het uitspreken van een rede, I waarin hij dit als zijn programma ont vouwde, heeft lt. kol. H. 3. van der Molen vanochtend in de met palmen I en bloemen versierde sportzaal van het hoofdbureau van politie, na door bur gemeester d'Ailly als zodanig te zijn geïnstalleerd, de functie van hoofd commissaris van politie aanvaard. Het volk zal spreken Telefonisch van onze correspondent ALFRED VAN SPRANG vele jaren opgekropte gemoed luch ten. Verschillende van deze Honga ren, die my aanspreken zijn vroeger na de eerste wereldoorlog in Neder land geweest. Sommige van hen spreken zelfs nog Nederlands. Ande ren hebben ftmllie tn Nederland. Bij een van de controleposten, die thans ingesteld zijn om te voorkomen, dat de zo gehate politie er in slaagt Hongarije ongestraft te laten, staat een jonge soldaat. Hij steekt zijn hoofd door het portierraam en vraagt: „Gaat het goed. gaan de communisten wer kelijk het land uit. Worden wij nu echt vrij?" Men uitte overigens ook zijn teleur stelling over het feit, dat men tot nu toe slechts drie leiders van de geheime politie In Györ heeft kunnen ophangen. FRESIA'S Ontelbaar z(jn ook de mensen, die mij brieven en boodschappen hebben gegeven om aan verwanten in het Westen te laten weten, dat zij in leven zijn. Er was zelfs een man, die mij ge vraagd heeft tien fresia's uit Hillegom te sturen. De Latijnse naam stond zelfs compleet op zjjn kaartje. Men heeft op vele plaatsen in de stad de uiterlijke kentekenen van de com' munisten verwijderd. Ingezonden Mededeling lAdv.) „Margriet" het friste blad van déze tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal lezeressen. Géén wonder: ieder jaar voegen de jongeren zich erbij want... Margrietis véél gezelliger Miljoenste zwartbonte kalf in stamboek Ingeschreven 's-GRAVENHAGE, 1 nov. In de stal van de fokker E. Verburg te Noordgouwe staat een zwartbont kalf als feestvarken. Dit kalf, Albertje 29, dochter van Albertje 22 en de statige Minke's Paul Sikkema, is het miljoen ste, dat heden bij het Ned. Rundvee Stamboek werd ingeschreven. Sedert 1907 worden op verzoek der eigenaren zwartbonte telgen van bij het N.R.S. geregistreerde volbloeden in een jongveeregister genoteerd. Uit deze geregistreerde dieren wordt, na dat ze voor het eerst zelf gekalfd heb ben, bij strenge keuring een keus ge maakt, waarna de goede exemplaren In het stamboek worden ingeschreven. Ongeveer 10 procent der aangeboden dieren bereikt langs deze weg het pre dikaat: volbloed. Hoewei het dus niet geheel zeker is, dat Albertje 29 het stamboek zal bereiken, blijkt toch anderzijds uit het odium „miljonaire" hoe groot het stre ven der fokkers is om stamboekdieren te fokken. Vo'oral na de oorlog is dit streven sterk toegenomen. Dit bewij zen de cijfers van de jongvee-regi stratie. In de 10 jaar na het begin in 1907 werden 23.500 dieren ingeschreven. In de volgende 10 jaar 94.000 en tus sen 1927—1936 en 1937—1946 resp. 108.000 en 215,000. Dit was tesamen nog geen half miljoen. Het tweede halve miljoen werd in de afgelopen 10 jaar overschreden. Tilanus voor C.V.O.i UTRECHT, 1 nov. De voorzitter van de Vereniging voor Christelijk Volkson derwijs, de heer H. W. Tilanus, heeft In de algemene vergadering enkele opmer kingen gemaakt over punten uit de rege ringsverklaring op het gebied van het onderwijs. Wat betreft de verklaring, dat om een sluitend geheel van onderwijs voorzieningen te kunnen treffen een nieuwe wet voor het gehele voortgezet onderwijs nodig zal zijn, waarschuwde hij tegen het onttrekken van het ulo aan het lager onderwijs. Dan zou naar zijn me ning aan deze tak van het l.o. de be staande rechten ln de grondwet zijn vast gelegd, worden ontnomen. De verklaring, dat een geleidelijke ver laging van het klassegemiddelde ln voor bereiding is, vond de heer Tilanus „wel mooi uitgedrukt, maar van weinig bete kenis, omdat we nog steeds zitten met een tekort aan leerkrachten." Het aantal van 410 onvervulde vaoatures vond hij een ernstig cijfer, zodat er eerst gezorgd zal moeten worden daarin verandering te brengen. Van de aankondiging om verder te gaan met de afschaffing van het school geld en de uitbreiding van het beurzen stelsel, begreep hij de bedoeling niet, want één en ander heeft nu al dertig miljoen gulden gekost. Ook zal afgewacht dienen te worden, hoe een wettelijke regeling er zal kunnen komen van streeksgewijze spreiding der vakanties. Ingezonden Mededeling (adv.) Wetsontwerp ingediend s-GRAVENHAGE, 1 november. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend om de termijn van verval van sommige be zettingsregelingen te verlengen tot 15 februari 1958. Het streven der vorige kabinetten naar een algehele liquidatie van het bezettingsrecht zal onverzwakt worden voortgezet, aldus de me morie van toelichting van de minister van justitie, al stuit men daar bij op steeds moeilijker problemen van wetgeving, zodat de schijn van een vertraging van het tempo ontstaat. Het is nog niet mogelijk gebleken de netelige materie betreffende het ver strekken van ziekengeld en kraamgeld aan ongehuwde moeders tot een defi nitieve oplossing te brengen. Het Interdepartementale overleg om trent een voorontwerp van wet tot re geling van de paramedische beroepen heeft aanleiding gegeven tot het op stellen van een nieuw voorontwerp. Be totstandkoming dier wet is niet voor 1 februari 1957 te verwachten, In ver band waarmede een voorlopige hand having van de bezetttingsregelingen noodzakelijk blijft. De bezettingsregelingen op het ge bied van de directe belastingen wor den eveneens wederom ter verlenging voorgedragen, zulks ln afwachting van de voorgenomen herziening en ver eenvoudiging van de belastingwetge ving. De op de vestigingswet kleinbedrijf 1987 gebaseerde vestigingsbesluiten zullen worden vervangen door nieuwe besluiten, te nemen op grond der ves tigingswet bedrijven 1954. Het staat vats, dat de hieraan verbonden werk zaamheden op 15 februari 1957 nog niet zullen zijn voltooid. Daarom kun nen deze besluiten nog niet vervallen. Het kartelbesluit zal gehandhaafd dienen te blijven tot de wet economi sche mededinging in werking treedt. PRIJZEN Op het gebied van de prijzen zal de indiening van het ontwerp ener nieu we wettelijke regeling bninnen afzien bare tijd kunnen plaats vinden. In af wachting van de totstandkoming van deze wet wordt een zestal bezettings regelingen nog ter verlenging voorge dragen. Een wettelijke regeling inzake het kwekersrecht is in voorbereiding. Op het gebied van de organisatie voedselvoorziening kunnen de voor naamste bezettingsregelingen verval len. Een drietal categoriën dient even wel nog te worden gehandhaafd. AMSTERDAM, 1 nov. Nederlandse cacao- en chocoladeproduoenten hebben kans gezien in twee dagen tijds ruim 40.000 kg cacaopoeder en chocoladerepen ter waarde van 200.000,— bijeen te bren gen voor de Hongaarse bevolking. Deze gezamenlijke hulpactie is op touw gezet door de eigenaar van een cacao- en cho coladefabriek in Wormerveer, die vóór de Russische bezetting in Boedapest een ca cao- en chocoladefabriek had. De ver zending geschiedt door bemiddeling van het Rode Kruis. Door de lawine van dramatische gebeurtenissen in Egypte en Hongarije zou men bijna vergeten, dat volgende week dinsdag het Amerikaanse volk naar de stembus zal trek ken om voor de komende vier jaar een president te kiezen. Een gebeurtenis, waarvan de belangrijkheid zeker niet over het hoofd mag worden gezien, al is het aan de andere kant ook weer niet zo, dat de Verenigde Staten in het geval Ste venson president zal worden een principieel andere koers zullen gaan varen op het terrein van de buitenlandse politiek. Wij zullen ons er wel voor wachten enige voorspelling te doen wat btereft de uitslag van deze electorale strijd. Zelfs zeer bekwame kenners van het poli tieke toneel in Amerika zijn uiterst voorzichtig met het trek ken van conclusies uit het ver loop van de verkiezingscampagne der beide grote partijen. In het algemeen bestaat de indruk, dat Eisenhower voor ligt op zijn te genstander, maar niemand weet wat de groep der „onafhankelij- ken" (men kan velen van hen ook „twijfelaars" noemen) zal gaan doen. Dat Eisenhower zijn oorspron kelijke voornemen om het eigen aandeel in de verkiezingsstrijd tot enkele televisietoespraken te beperken, heeft moeten opgeven, kan erop wijzen, dat hij niet ge heel gerust is op de stemvastheid van het Amerikaanse volk ten opzichte van de republikeinse partij. Zeer actief heeft hij aan de campagne deelgenomen en velen in Amerika hebben zich bezorgd afgevraagd, of hij zo kort na enkele ernstige ziekten Het gesprek van de dag en een ingrijpende operatie niet teveel van zijn krachten heeft gevergd. Vrij mat De belangstelling van het pu bliek voor de bijeenkomsten, waarop één van de rivalen voor het presidentschap het woord voerde, was wel groot, maar uit berichten blijkt, dat het er, al thans voor de Amerikaanse ver houdingen, vrij mat is toegegaan. Er bleek geen allesbeheersend motief te zijn als voornaamste in zet van de partijen bij deze ver kiezingen. Het was te begrijpen dat Stevenson geen gelegenheid ongebruikt zou laten om de poli tiek van Eisenhower te hekelen en aan te vallen, maar of dit suc ces zal hebben, dient tot dinsdag te worden afgewacht. Men mag niet vergeten, dat on der het bewind van Eisenhower ook in de Ver. Staten er een wel vaart is gaan heersen, die haar weerga niet heeft in de Ameri kaanse geschiedenis. Eisenhower daarvoor verantwoordelijk te stellen gaat uiteraard veel te ver, maar psychologisch is goed verklaarbaar, dat miljoenen Amerikanen voor zichzelf geen enkele reden kunnen vinden om nu eens een ander de kans te geven. Zij hebben het veel te best! Vaderlijk Daar komt bij, dat Eisenhower door het gros der Amerikanen nog altijd als de vaderlijke fi guur wordt gezien, ongecompli ceerd, openhartig en vriendelijk, een man, die eigenlijk niet-poli- tiek is en wiens voornaamste streven er altijd op gericht is ge weest de vrede te bewaren. Dat ln de ogen van vele buitenlan ders de Amerikaanse buitenland se politiek van slapheid en dile- tantisme (denk aan Foster Dul les) niet geheel is vrij te pleiten, heeft vanzelfsprekend geen en kele invloed op het oordeel van de Amerikanen. Zij voelen zich veilig onder de hoede van Eisen hower, die heus wel zal weten wat voor zijn volk het beste is. Of Stevenson ook zo'n man is moet worden afgewacht. Velen betwijfelen het, gezien zijn heel wat ingewikkelder redevoerin gen en zijn hoofdzakelijk appele ren op het verstand. Nu boven dien Eisenhower weer helemaal fit blijkt te zijn, is de zorg om zijn gezondheid ook aanzienlijk verminderd. Wat de bevolking in de land- bouwstaten zal doen, onttrekt zich eveneens aan de beoorde ling. Men weet, dat door de land bouwpolitiek van de huidige re- fering er nogal wat deining on er de boeren is ontstaan, maar of dit voor Stevenson resultaten zal opleveren? Proefnemingen De democratische kandidaat Stevenson heeft in de verkie zingsstrijd een element gebracht, waarvan de gevolgen op de dag der stemming ook niet zijn te overzien, al hebben de meeste politieke waarnemers in Ameri ka de indruk, dat het met die gevolgen voor Eisenhower wel zal loslopen. Wij doelen op het meermalen uitgesproken plei dooi van Stevenson om de proef nemingen met waterstofbommen te staken. Niet prettig voor hem heeft de Russische premier Boel- ganin zich in deze strijd gemengd door Eisenhower een brief te schrijven, waarin in feite de op vatting van Stevenson werd ge steund. Eisenhower reageerde scherp in zijn antwoordbrief en nam het Boelganin erg kwa lijk, dat hij zich wilde mengen in binnenlandse aangelegenhe den van de Ver. Staten en de stemming eigenlijk ging beïn vloeden. En al is het dan zo, dat Stevenson een internationaal ak koord over stopzetting van deze proeven wenst mét een doelma tige controle op de naleving er van, dit neemt niet weg, dat ve le Amerikanen enigszins schuw zijn geworden door deze ontwik keling. Waarbij bovendien nie mand de zekerheid heeft, dat de Russen zich aan het verbod tot proefnemingen zullen houden. Deze zaak is in geen geval in het voordeel van Stevenson uitge legd. Zal het hem stemmen sche len? Driemaal zoveel als aan infectieziekten 's-GRAVENHAGE, 31 okt. In Nederland sterven drie maal zoveel kinderen door ongevallen als door infectieziekten. De categorie „ongeval len" eist hier meer kinderlevens tus sen 1 en 14 jaar dan enige andere doodsoorzaak. Dit staat vermeld in een studierapport, dat op verzoek van de regeringen van Nederland en Zwe ien is opgesteld door een aantal des kundigen van de Wereldgezondheids organisatie. Uit dit onlangs verschenen rapport blijkt voorts, dat in de laatste jaren in vele landen de kindersterfte aan zienlijk is gedaald, doch dat het aan tal dodelijke ongevallen met kinderen daarentegen een scherpe stijging ver toont. De deskundigen van de Wereld gezondheidsorganisatie zijn nu tot ae conclusie gekomen, dat vele van deze ongevallen vermeden kunnen worden en dat hier voor de Wereld gezondheidsorganisatie een belang rijk nieuw arbeidsveld open ligt. Thans zal een grootscheepse actie moe ten beginnen ter voorkoming van on gevallen bij kinderen. Het heeft daar toe een aantal preventieve maat regelen voorgesteld, voornamelijk v.w.b. opvoeding en propaganda. Doch tevens wordt gewezen op mogelijk heden ter voorkoming van dodelijke ongevallen door verdrinking, verbran ding, inneming van vergiften, etc. Bü de voorlichting over de gevaren voor kinderen zal men niet alleen de jeugd zelf op deze gevaren moeten wijzen, doch hierbij zullen ook de ouderen moeten worden ingeschakeld. Het Engels of Frans zal op een aan tal Oostduitse middelbare scholen het Russisch als eerste onderwezen vreemde taal vervangen. 's-GRAVENHAGE, 1 nov. Op 8 november zal voor het eerst in Neder land aandacht worden geschonken aan de z.g. werelddag van de stedebouw, die in vele andere landen reeds eer der werd gevierd. Op een aantal mid delbare scholen in ons land zullen stedebouwkundige ontwerpers en on derzoekers op 8 november lezingen houden, waarin de betekenis van èen goede stedebouwkundige zorg voor onze steden en dorpen en voor gro tere gebiedseenheden aan de leerlin gen duidelijk zal worden gemaakt. Het initiatief hiertoe werd genomen door het Nederlalds instituut voor volkshuisvesting en stedebouw en de bond van Nederlandse stedebouw kundigen. Amerikaan en Rus zullen delen STOCKHOLM, 1 nov. AFP.-Reuter. De Nobelprijs voor scheikunde wordt dit jaar gedeeld door Sir Cyril Hinshelwood van de universiteit van Oxford en Nikolai Semenif, directeur van het instituut voor chemische na tuurkunde van de akademie van Mos kou en lid van de Sowjet-akademie van wetenschappen. De prijs is toegekend voor hun on derzoek naar het probleem van het me chanisme der chemische reacties. Dit is de eerste maal, dat een Nobelprijs aan een onderdaan van de Sowjet-Unie is toegekend. In 1904 kreeg de Russi sche geleerde I. P. Pawlof de prijs voor geneeskunde. Er zal dit jaar geen nobelprijs voor natuurkunde worden uitgereikt, omdat er twee winnaars voor de prijs voor scheikunde zijn aangewezen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3