cacao Kabouters 1 M oo** o O O VAN HOUTEN N Onbevredigende toestand in de derde klasse van de Zeeuwse Korfbalbond Vier landen en zeventig naar Spelen O O O O Uienhandel blijft - vooral ook in onze provincie - zeer levendig „Theo Middelkamp" kan terugzien op bijzonder succesvol seizoen Uw DagjkluJ Gezellig, die „rond-de-tafel" avonden Een vraag: „Is instelling van een vierde klasse gewenst?" Wemeldingenaar hoort zware straf tegen zich eisen Nieuwe leden der Tweede Kamer Burende Noren en Ceylonezen Kardinaal Mindszenty gerehabiliteerd Arrestaties van „imperialistische agenten" Donderdag 1 november 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 9 Na een lang, geduldig gedragen lijden, nam de Here heden tot Zich, onze zeer geliefde Zus ter, Schoonzuster en Tante ADRIANA CORNELIA ORANJE- geb. BÜYSE, op de leeftijd van 59 jaar. Heemstrakwartier 169, De Bilt (Utr.). Uit aller naam: F. D. BUYSE. Goes, 31 okt. 1956. B2- - II I III I I I TE KOOP: Bruine visgraat overjas 9,Lange Noordstraat 68 (boven), Middelburg Officiële Publikatie Kosteloze inenting en herinenting tegen pokken. Burgemeester en Wethou ders van Middelburg bren gen ter openbare kennis, dat op dinsdag 6 november 1956, des voormiddags van 910 uur, gelegenheid be staat tot kosteloze inenting en herinenting tegen pok ken in het Medisch Cen trum, Eigenhaardstraat 2. Er wordt in het bijzonder de aandacht op gevestigd, dat de leeftijd beneden de 2 jaar als de meest geschik te voor inenting moet wor den beschouwd. Voor een juiste vermelding in de vaccinatiebewijzen van de namen en geboorte data der kinderen is het ge wenst, dat bij de aanmel ding het trouwboekje der ouders wordt medegebracht. Middelburg, 27 okt. 1956. DIERSEN: Een prachtgeschenk voor feest- en verjaardagen is een Kienzle wekker, pols- of zak horloge, m. volledige garan tie en vrij op zicht. Horlogerie D. LIEVENSE, L. Vorststraat 87, Goes Uitvoering der muziekver eniging van Vrouwenpolder te Oostkapelle, a.s. zaterdag 3 nov. Aanvang 7.30 uur. Laat uw kiekjes niet slin geren. Plak ze in een foto album. Wij hebben ruime keu ze albums. Foto IES LAMAIN L. Noordstr. 27, Middelburg Weegbrug Veere. Telefo nisch aangesloten onder No. K 1181—242 Heer in 't verkeer? Bij JASPERSE in de leer! Speci alisten in autorijles, motorrij les en verkeerscursus. Auto rijschool Jasperse, erkend en gediplomeerd door de F.N.O.P. Vlissingsestraat 1, Koudeker- ke. Tel. K 1185—343 f|eei uw geld niet weg aan adverten ties in alle mogelijke blaadjes en programma s Adverteer uitsluitend K 2 Vanavond houdt „mens erger ie niet" de spanning er Sn- Endo „ergernis". Voor Vader bijvoorbeeld i al 3 maal ■«ven de baart" I Dat vraagt om een opkikkert je. Moeder schenkt daarom obg eens zo'n kop heerlijke cacao in. Van Houten cacao natuurlijk roveel rolverder, zoveel krachtiger eaklaar la eea wip, Hoe de stenen ook rollen - van Houten i> onbetwist winnaar. m■- Cacao behoudt haar smaak en aroma het best, wanneer zij in een blikje wordt bewaard. Verkrijgbaar fn kartonnen blikverpakking 100 gram «.70 250 gram 1.65 in blik 1.95 500 gram 3.25 in blik 3.70, Hef „Swifi-Nieuws" komt ioi een conclusie MIDDELBURG, 27 oktober. In 't „Swift nieuws" lazen we het volgende artikel: Dat de indeling van de derde klasse van de Z.K.B. lang niet ideaal is, blijkt uit de toestand, die ontstaan is in de promotie-degradatie- competitie van de 2e3e-klasse. Nu niet alleen Swift VI derde klas se-kampioen is geworden, maar ook Swift IV, zullen deze ploegen elkaar in de prjmotie-strijd ontmoeten. Deze ongewone toestand zou niet zo vreemd zijn, als was gebleken, dat door toevallige om standigheden b.v. een groot aantal spelers en speelsters van ge lijke sterkte Swift IV en Swift VI elkaar in kracht weinig ont liepen. In werkelijkheid is er van een flink verschil in spelpeil sprake. (Waarmee we niet willen beweren, dat het vierde in de a.s. promotie wedstrijd bij voorbaat zonder moeite van het zesde gewonnen heeft.) Het verschil is wel zo groot, dat we Swift 6, geplaatst in de afdeling van het vierde, niet eens de tweede plaats achter Swift geven, maar dat we tussen beide ploegen zeker eerst Animo 2 plaatsen en misschien ook nog wel KVL en VEDO. In ieder geval zijn er in de 3e klasse A (de afdeling van Swift 4) drie of vier clubs, die vast niet zwakker, maar eer der sterker zijn dan de kampioen van de 3e klasse B, Swift 6. En dat is een groot aantal voor deze kleine afdelingen van zes of zeven ploegen. Een toevallige om standigheid? Laten we eens nagaan, wel ke ploegen in deze afdelingen zijn inge deeld. In de 3e klasse A z(jn dat: AKC, Animo 2, VEDO, KVL, Stormvogels, At las en Swift 4; in de 3e klasse B: TOP 2, de jonge verenigingen ONDO, Wisseker- ke en DOS '55 en tenslotte Swift 6 en 7. Ieder ziet meteen het krachtsverschil tussen beide afdelingen, zodat we kun nen spreken van de „sterke" 3e klasse A en de „zwakke" 3e klasse B. We kunnen moeilijk aannemen, dat de geografische ligging bij deze indeling een rol heeft gespeeld, want uitgezonderd AKC en Wissekerke komen alle ploegen van Walcheren. Derde klasse Hoe is de toestand in de derde klasse D (Blauwwit, Olympia 2, Kats, WKV, SSS, Zeelandia 2, SVS en De Poel 2) en de 3e klasse E (Vopo 2, Vitesse 2, Luctor 2, Elto 2, Voto, Scampolo 3)? (De 3e klasse C laten we buiten beschouwing, omdat in deze afdeling de z.g. avond ploegen zijn ingedeeld). We nemen aan, dat bij de indeling van deze afdelingen de ligging wel een woordje heeft mee gesproken, maar toch menen we ook hier te kunnen spreken van de „sterke" af deling D en de „zwakke" afdeling E. We kunnen maar één oorzaak aanwij zen voor deze verdeling: n.l., dat de derde klasse de laagste klasse is en dat de onderlinge krachtsverschillen In die klasse groot zijn. We geloven daar om, dat we de plank niet ver mis slaan, als we zeggen, dat het Z.K.B.-bestuur de sterkere ploegen van de zwakke heeft gescheiden, om het competitie-verloop geanimeerd te houden. Onbillijkheid Er schuilt in deze verdeling echter een onbillijkheid. Natuurlijk zal op deze wij ze de sterkste derde-klasser uit de bus komen. De strijd tussen de kampioenen van de „sterke" afdelingen zal deze ploeg aanwijzen. Maar of de verliezer van deze wedstrijd nu zonder meer de op één na sterkste derde-klasser is, blijft de vraag. Het zou er heel weinig toe doen, als het in de p'omotie-degradatie-competitie maar om één plaats in de tweede klasse ging. Er wordt echter om twee plaatsen gestreden. En daarom is het van belang om zo zuiver mogelijk te bepalen, welke ploeg de op één na sterkste is. (Hele maal zuiver gaat dit alleen, als men alle derde-klassers in één afdeling onder brengt, maar dat gaat nu eenmaal niet). Nu is het heel goed mogelijk, dat de op één na de sterkste geklasseerde derde klasser zwakker is dan de op de tweede en derde plaats geëindigde ploegen in de afdeling, waaruit de sterkste derde klasser is gekomen. Natuurlijk kan deze situatie zich altijd voordoen, maar door de sterkste ploegen bij elkaar te brengen, werkt men dat in de hand. Nu spelen de kampioenen van de „zwakke" afdelingen kansloos mee in de prom.-degr.-comp., maar als men de sterkere clubs verdeeld had over de vier afdelingen, dan zouden twee van de nu in de „sterke" afdelingen op de tweede of derde plaats geëindigde ploegen ook kampioen geworden zijn en zou men een betere bepaling van de krachtsverhoudingen verkrijgen in de prom.-degr.-competitie. In vierde klasse? Moeten de „zwakkere" en „sterkere" broeders dan maar uit billijkheidsover wegingen vermengd worden, of kunnen de zwakkere verenigingen misschien be ter in een te vormen vierde klasse wor den ondergebracht? Uit het oogpunt van de piramidale op bouw van de competitie lijkt de huidige toestand juist: vier 3e kl. afd., twee 2e kl. afd. en één le kl. afd. Maar bij hand having van deze toestand krijgt men in de 3e klasse, öf de hierboven geschetste onbillijkheid, óf in één afdeling ploegen, waarvan de krachtsverschillen te groot zjjn. Bovendien bestaat de kans, dat door toetreding van nieuwe twaalftallen de derde klasse meer afdelingen gaat tellen, waardoor de verhouding tussen het aan tal afdelingen in de verschillende klas sen minder gunstig komt te liggen. Men kan door promotie bij keuze dan een gunstigere verhouding bewerkstelligen. Maar men moet dan een groot aantal twaalftallen bij keuze laten promoveren en we vragen ons af, of het spelpeil in de derde klasse dit wel rechtvaardigt. Als de „zwakke" derde klasse-afdelin gen degraderen naar een te vormen vier de klasse, blijft de derde klasse bestaan uit twee afdelingen. We geven toe, dat de competitie-opbouw dan niet ideaal is: twee afdelingen zowel in de tweede, derde als vierde klasse. Maar de krachts verhoudingen in de derde klasse lopen dan niet te veel uiteen, zodat men wer kelijk van een derde klasse kan spreken. De kampioenen van de vierde klasse hebben dan tenminste een redelijke kans op promotie, een kans, welke deze ploe gen als kampioen van een „zwakke" der de klasse-afdeling niet hebben. Door toetreding van nieuwe twaalftallen kan de vierde klasse worden uitgebreid. En misschien kan later als de vierde klasse voldoende is uitgebreid en het spelpeil van de sterkste ploegen in de vierde klasse dit toelaat de derde klas se met één afdeling worden vergroot. We geloven, dat de invoering van een vierde klasse i.vjn. de huidige krachts verhoudingen in de derde klasse, ge wenst is. De Z.K.B.-competitie zal dan een juister beeld van deze krachtsver houdingen geven en vreemde situaties zoals met Swift 4 en Swift 6 zullen zich niet meer voordoen. ALKMAAR, 31 okt. De offi cier van justitie bij de Alkmaarse rechtbank, jhr. mr. A. J. Reigers man, heeft tegen de gedetineerde 61-jarige makelaar J. S. uit We- meldinge, een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met af trek geëist alsmede voorwaarde lijke terbeschikkingbestelling van de regering met een proeftijd van drie jaar plus vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Verdachte had op 11 maart, toen hij onder invloed van sterke drank verkeer de, tot driemaal toe geen gevolg gegeven aan het teken tot stoppen van de rijks politie en was daarbij zelfs op de politie mannen ingereden. Aanvankelijk had de officier verdachte daarom ook poging tot doodslag subsidiair zware mishandeling ten laste gelegd, hetgeen hij echter niet bewezen achtte. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. Wielrenners gaan tegen ambtenaren voetballen GOES, 31 okt. Zaterdagmiddag 3 november a.s., zal een elftal van de Ren en Tourclub „Theo Middelkamp" uit Goes de strijd aanbinden tegen het ambtena- renelftal van Heinkenszand. De wedstrijd vangt aan op 2.30 uur en wordt gespeeld op het Luctor-terrein aan de Kraaien- dijk te Heinkenszand. Het elftal van de „Middelkampers" wordt aangevoerd door G. Luyk. Bij de ambtenaren zal als cap tain fungeren, de oud-hockey-internatio- naal, burgemeester H. J. J. Derckx. 's-Gravenhage, 31 okt. De voor zitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer heeft in de vaka- ture, ontstaan door het niet aannemen door de heer G. A. M. J. Ruijs de Beerenbrouck te Holtum-Born van zijn benoeming de heer E. Visch te Hil versum benoemd verklaard. Voorts heeft de voorzitter in de vakature, die is ontstaan, omdat de heer M. P. van Buijtenen te Leeuwarden zijn benoe ming tot lid van de Tweede Kamer niet aanneemt, de heer H. J. A. Ver berk te Didam benoemd verklaard. West-Duifsland en Engeland de grootste afnemers GOES, 30 okt. Er is in de laatste weken vooral ook in Zeeland weer sprake van een zeer levendige handel. Zelden gingen er omstreeks deze tijd zoveel uien weg als op het ogenblik. Vooral West-Duitsland vertoont een grote vraag, maar ook naar Engeland worden iedere week belangrijke zen dingen verladen. Zo bedroeg de totale uienexport in de week van 1420 oktober niet minder dan 6 miljoen kg. Hiervan gingen 3.431.000 kg naar West Duitsland, 2.466.000 kg naar Engeland, naar Luxemburg 1000 kg, naar Ita lië 35.000 kg, naar Frankrijk 1000 kg, naar West Indië 29.000 kg en naar Afrika 37.000 kg. De exportprijs van de uien ligt op het ogenblik tussen 18 en 20 ct. per kg. Het export geschikt maken van de uien vraagt echter op het ogenblik heel wat zorg en moeite. Het drogen verloopt bijzonder traag en moet daar om dikwijls kunstmatig gebeuren. De kwantums welke tot op heden zijn geëxporteerd, liggen belangrijk hoger dan het vorig jaar. Van 1 juli tot 16 oktober van dit jaar werden er vanuit ons land 41.520 ton uien ge ëxporteerd tegen vorig jaar 28.101 ton. Dit jaar is West-Duitsland tot op he den onze belangrijkste afnemer, nl. tot Acht en vijftig overwinningen in een jaar GOES, 31 oktober. „Na de moeilijkheden van het eerste ver enigingsjaar bracht het afgelopen boekjaar de grote doorbraak, wel ke onze club als een jonge reus haar plaats deed innemen in het Ne derlandse wielêrsportleven"Zo lezen we in het jaarverslag 1955 1956 van de Ren- en Tourclub „Theo Middelkamp" te Goes. „De ontwikkeling"aldus wordt vervolgd, „kwam in alle geledingen tot stand, want behalve een enorme ledenaanwas, waaronder een voor Zeeland ongekend groot aantal actieve renners, bewogen ook de pres taties van deze renners zich in stijgende lijn en kon de vereniging nationaal en internationaal eerste-rangsprestaties bereiken". Deze, overigens voor zichzelf spre kende, volzinnen, worden gestaafd met het vermelden van de geleverde pres taties in het afgelopen seizoen. In „open" wedstrijden reden veertien „Middelkampers" niet minder dan acht en vijftig overwinningen bij elkaar. Piet Rentmeester uit Yerseke was in het afgelopen seizoen wel de meest succesvolle renner: hij presteerde het twee en twintig „zegepralen" achter zijn naam te zetten, t.w. vier clubtitels en achttien overwinningen in „open" wedstrijden. Jaap Huissoon, Theo van Eersfe landenploeg is in Melbourne aangekomen MANILLA, 31 okt. In de nachtelijke uren, van 3,30 tot 4,30 uur plaatselijke tijd, is het kleine Nederlandse groepje op doorreis naar Melbourne, te Manilla de gast geweest van de vroegere Olym pische attaché, de heer D. van Eendenburg. met de grootste ploeg, be staande uit 510 atleten. Daarna volgen de Ver. Sta ten met 427, Australië met 360 en Groot-Brittannië met 239 atleten. die op de vlieghaven Dar win in West-Australië land de. Allen droegen blauwe trainingspakken. DE DRIEKLEUR vu a dac1 attct BV de aankomst van de lHAtiUS a lal voorhoede van de Neder- Ruim 13 uur later dan 't tijdschema aangaf landde de „Photon" op het vliegveld te Manilla op de Philippijnen. Volgens de plannen zouden onze landgenoten ongeveer 10 uur op Manilla verblij ven, maar door de grote vertraging is deze rustpe riode sterk verkort en na een uurtje vertrok de „Pho ton" weer op weg naar Biak. was en thans directeur is van de Philipsabrieken op de Philippijnen, en zijn echtgenote. „DE CIJFERS" Blijkens een mededeling van het organisatie-comité landse olympische ploeg gaat in het olympische dorp de Nederlandse driekleur uit. De Nederlandse ploeg wordt gehuisvest in een van de delen van het dorp, die het eerst gereed waren. De huizen, die voor de Neder- gen voor de spelen. In to taal zullen 74 landen te In weerwil van het late Melbourne vertegenwoor- tijdstip werden de Olympi- digd zijn, vijf meer dan te sche deelnemers hartelijk Helsinki in 1952; een nieuw ontvangen door de heer D. record, van Eendenburg, die in 1952 Bijna 5000, atleten zullen te Helsinki de Nederland- aan de diverse nummers sche Olympische attaché deelnemen. Rusland komt De Hongaarse atleet, San- dor Iraros zal niet aan de Olympische atletiekwedstrij den deelnemen. De officiële wereldrecordhouder op de 3000 en 5000 meter heeft een blessure aan zijn been op gelopen en dinsdagmorgen moest hij toezien hoe zijn ploeggenoten zonder hem landers gereserveerd zijn, zijn nu de definitieve cijfers naar Praag vertrokken. Het worden reeds omringd door bekend van de inschrijvin- Hongaarse Olympisch team keurige gazons en dozijnen zal op 3 of 5 november van- struiken. Hun buren zijn de uit Praag naar Melbourne Noren en de Ceylonezen. vliegen. De ruime eetzalen, waar De eerste grote landen- de Nederlanders de maal- ploeg voor de Olympische tijden zullen gebruiken, die Spelen is in Australië aan- door Nederlandse koks wor- gekomen. Het was de Roe- den bereid, liggen op slechts meense ploeg, bestaande uit een steenworp afstand van 71 deelnemers en officials, hun kamers. Wijchen en Emiel Verstraete werkten zich op tot nationaal niveau met resp. acht, zes en vijf eerste prijzen. Onder de matchwinners behoorden verder: C. v. d. Zande, Van Geel, Middelkamp, Van Sluys, Van de Flier, De Roo, Van Overveld, Verschuure, De Poorter en Van Doeselaar. Goede ontwikkeling In geen jaren kwam het voor, aldus het jaarverslag, dat Zeeuwse renners geselecteerd werden voor de wereld kampioenschappen. De K.N.W.U. nam dit jaar drie leden van „Theo Middel kamp" in de selectieploeg op, t.w. Theo van Wijchen, C. van de Zande en Piet van der Lijke. Het is tekenend voor de ontwikkeling van de Zeeuwse wieler sport, dat ook een vierde Zeeuw, Jan Westdorp, werd geselecteerd. De vereniging heeft in een jaar tijds een ledenwinst geboekt van on geveer tweehonderd. Op 1 november 1955 waren ingeschreven: 44 gewoon werkende leden, 24 rennersleden en 139 ondersteunende leden; totaal 207 leden. Deze cijfers bedroegen per I november j.l. resp. 104, 66 en 232. Vermeerderd met een erelid geeft dit dus een totaal van 403 leden te zien. Consulaten De werkzaamheden van de vereni- gingsconsultaten hebben, aldus 't jaar verslag, nog niet ten volle aan de ver wachtingen beantwoord. Als verleng stuk van het bestuur wordt hun aan wezigheid in onze, geografisch versnip perde provincie, als zeer wenselijk ge acht, teneinde het contact met de le den en zusterorganisaties levendig te houden. Voor het komende vereni gingsjaar overweegt het bestuur con sulaire contactavonden te beleggen. De jaarvergadering zal op donder dag 15 november a.s. in café Natio naal te Goes worden gehouden. Tij dens deze bijeenkomst zullen de K. N.W.U.-medailles voor de eerste drie geplaatsten in het clubkampioen schap 300 meter sprint op de weg, t.w. P. Rentmeester, H. Vernooij en A. Joosse, worden uitgereikt. 16 oktober 21.835 ton tegenover het vorig jaar in dezelfde periode 12.334 reeds 16.701 ton uien tegen in 1958 ton. Naar Engeland gingen dit jaar 12.969 ton. DE AFZETKANSEN Verwacht wordt dat de afzetkansen voor uien in de komende tijd zeker niet ongunstig zijn, hoewel men toch op de Westduitse markt rekening moet houden met toenemende concurrentie. De uienoogst in West-Duitsland zelf is namelijk laat en in de komende weken zal er in dit land een flink aanbod van eigen bodem komen. De Italiaanse uienexport is op het ogen blik van geen betekenis. Dat geldt ook voor Spanje van waaruit evenmin veel uien worden verladen. In Ierland heeft de uienoogst aanzienlijke schade opge lopen door het slechte weer en een groot deel van de oogst is daar ver rot. Men rekent er dan ook op dat Ierland nog wel aan de markt zal ko men voor Nederlandse uien. GOEDE KWALITEIT Samenvattend krijgt men de indruk dat er wel goede afzetmogelijkheden voor onze uien aanwezig lijken te zijn, hoewel men zeer waarschijnlijk in de komende maand toch rekening moet houden met een lager prijspeil als ge volg van de toenemende aanvoeren bij onze voornaamste afnemer West- Duitsland. De kwaliteit van onze uien is overwegend goed, hoewel ze wel te lijden hebben van het natte weer. De totale uienoogst in ons land wordt dit jaar geschat op ruim 150.000 ton tegen het vorig jaar nog geen 100.000 ton. Uitgaande van deze cijfers zouden we dus vast kunnen stellen dat op het ogenblik ongeveer een derde van onze totale uienexport is geëxporteerd. WENEN, 31 okt. (AFP). Mgr. Mindszenty is gerehabiliteerd, aldus meldt radio-Boedapest. De kardinaal keerde omstreeks 9 u. in zijn residentie te Boedapest terug. De radio haalde een communiquée van de ministerraad aan, waarin wordt ge zegd, dat de kardinaal van woensdag af zijn kerkelijke functies en burger lijke rechten kan uitoefenen. Het besluit was genomen, „omdat de veroordeling van dg kardinaal volko men ongegrond was". Hij werd vorig jaar vrijgelaten, nadat hij in 1949 was gevangen gezet op beschuldiging van verraad, spionage en deviezensmokkel. Volgens het Hongaarse nieuwsbu reau hebben opstandelingen de kardi naal dinsdag „bevrijd" uit een kloos tercel te Felsoepeteny, waar de 64- jarige Hongaarse primaat de laatste drie dagen heeft gevangen gezeten. In Oost-Duitsland BERLIJN, 31 okt. (DAP). Een woordvoerder van de Oostduitse vei ligheidsdienst heeft meegedeeld, dat in de Duitse democratische republiek 73 agenten van „imperialistische ge heime diensten" zijn gearresteerd. Kol. Bormann van het ministerie van staatsveiligheid in Oost-Berlijn zei, dat de Amerikaanse geheime dienst heeft geprobeerd door spionage, sabo tage, branden en geruchten, provoca ties en onrust teweeg te brengen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 9