PRIJSBELEID IN DE LANDBOUW IS ERNSTIG TEKORTGESCHOTEN PHILIPS „Infraphil' Fouten gemaakt in betrekkingen tussen Rusland en Satelieten Ontvolking platteland één der ernstige gevolgen Minder passagiers vervoerd van januari t./m. september Prijsvorming zaak van over leg en samenwerking Oproep inzake Nieuw-Guinea was niet duidelijk genoeg ZENUWRUST „Resultaten" van af schaffing maximum snelheid Russische bevelhebber in Polen ontslagen Invloed van onderdeks brengen vrije vervoer merkbaar Consumentencontactorgaan weer onder de loep Waarom geen voorafgaand overleg met overheid en classes? Zuid-Slavië en Roemenië zijn het eens Positie troepen wordt herzien Donderdag 1 november 1956 ZEEUWSCH DAGBT.AD Pagina 7 Tweede Kamerleden over begroting 1957 Frans consulaat in Jeruzalem beschoten 'S-GRAVENHAGE, 31 okt. Op 1 januari 1951 werd de maximumsnelheid in Nederland afgeschaft en vervangen door een voorschrift, waarbij een beroep werd gedaan op het verantwoordelijk heidsbesef van bestuurders van voertui gen. De Ned. Vereniging Bescherming Voet gangers constateert in verband hiermede, dat het aantal gevallen met lichamelijk letsel in de afgelopen vijf jaar toenam van 19554 tot 36434 of met 86% en dat van het aantal doden en zwaar gewonden van 11992 tot 22088 of met 93%. De vereniging is van mening, dat de nieuwe bepalingen in het wegenverkeers reglement voertuigbestuurder noch voet ganger enig houvast bieden. Bij de ze bra's zonder bakens „zebra's-exclu sief" noemt de vereniging deze is er niets veranderd, bij de „zebra's-inclusief" zebra's met bakens is helaas be paald, dat voetgangers er toch nooit voor rang hebben. De vereniging is van mening, dat op elk kruispunt met verkeerslichten voetgan- gersoversteeklichten dienen te worden gebracht, zoals in het buitenland reeds lang in gebruik, die de voetganger een signaal geven, dat hij kan oversteken of dat hij moet wachten. LONDEN, 31 okt. (Reuter). De Rus sische bevelhebber van de Poolse lucht macht, generaal Iwan Toerkijel, is ont slagen, aldus heeft radio Warschau ge meld. Generaal-najoor J. Frey-Bielecki is tot plaatsvervangend bevelhebber van de Poolse luchtmacht benoemd en fungeert thans als bevelhebber. De radio heeft een verklaring uitge zonden, waarin het ontslag van verschil lende Poolse bevelhebbers wordt aange kondigd en de namen van hun opvolgers worden genoemd. Onder de ontslagen commandanten bevindt zich de Russische generaal Jewski, die het bevel voerde over het garnizoen van Warschau. De K.L.M. is tot nader order niet in de gelegenheid om Cairo en Tel Aviv aan te vliegen als gevolg van de toe stand die in Egypte en Israel is ont staan. zijn, een behoorlijk bestaan kunnen vinden. Nog steeds worden in de tuinbouw de teeltregelingen gehandhaafd. Zon der het bestaansrecht daarvan te wil len aantasten, rijst toch de vraag, of hier geen aanleiding bestaat op ver schillende punten tot vernieuwingen over te gaan. In de groenteteelt bestaat veel min der drang naar areaalverruiming dan in de sierteelt. Dit neemt echter niet DEN HAAG, 31 oktober. Het prijsbeleid, zoals dit de laatste jaren in de landbouw is gevoerd, is ernstig te kort geschoten tenaan- zien van zeer vele belanghebbenden in deze sector. Het gestelde doel, alleszins aanvaardbaar geformuleerd in de woorden: redelijk inko men voor boer en arbeiders op de sociaal-economisch verantwoorde en goed geleide bedrijven, is voor een groot deel van de veenkolo niale, gemengde en veehouderijbedrijven sinds 1954 niet bereikt, al dus het oordeel van vele Tweede Kamerleden volgens het algemeen verslag, op de begroting van landbouw. Volgens deze leden blijkt overduide lijk, dat grote groepen van boeren en landarbeiders niet delen in de geste gen nationale welvaart sinds 1953, ter wijl de sterke teruggang van het netto overschot het dragen van risico's zij dachten aan de weersomstandigheden van 1956 of het doen van investe ringen sterk beperken of zelfs onmoge lijk maken. Deze leden waren ervan overtuigd, dat de produktiviteit zodanig moet worden gestimuleerd, dat ons volk te gen billijke prijzen uit de nationale agrarische produktie zijn voedingsmid delen kan verkrijgen en dat daarnaast onze export wordt gestimuleerd. Men vroeg het oordeel van de mi nister over de mogelijkheden van lastenvermindering, welke b.v. ge legen zijn in afschaffing van de grondbelasting, vermindering van de waterschapslasten, heffing van de in komstenbelasting over het gemid deld inkomen van een aantal (b.v. 5) jaren e.d. Ook van andere zijden werd hier voor het pleit gevoerd. Daarbij werd ook nog gedacht aan afschaffing van omzetbelasting op bepaalde produkten. Het vraagstuk van het tekort aan landarbeiders werd algemeen als een centraal agrarisch probleem be schouwd. Kan de minister cijfers ge ven van het aantal landarbeiders, dat de laatste jaren de landbouw heeft verlaten? zo werd gevraagd. ONTVOLKING PLATTELAND Velen zouden gaarne vernemen, of de minister ook de mening is toege daan, dat vele jongeren het platteland verlaten vanwege de onvoldoende be loning, welke hun in de toekomst wacht. Zijn hieromtrent enquêtes ge houden? Deze léden waren ervan over tuigd, dat door verdergaande mechani satie, doorvoering van vrijwillige sane ring der kleine bedrijven en andere structuele wijzigingen minder arbeids krachten op het platteland nodig zijn. Sommige leden zagen de ontvolking van het platteland als één van de ern stigste gevolgen van het landbouwbe leid uit de laatste jaren. Om verschil lende redenen achtten zij het gewenst, dat deze ontvolking wordt tegenge gaan. Hiervoor is nodig, dat een zodanig beleid wordt gevoerd en dit geldt niet in het minst het landbouwbeleid dat de werkers op het platteland in de bedrijven, waarin zij werkzaam weg, dat ook hier de vraag rijst, of de regelingen' niet dreigen een verstar rende uitwerking te hebben. MOEILIJKHEDEN Onrust bestaat omtrent de vraag, of verschillende bedrijven, waarvan de oogst geheel of nagenoeg geheel is ver loren gegaan tengevolge van de zeer ongunstige weersomstandigheden, niet in ernstige liquiditeitsmoeilijkheden zullen geraken of reeds geraakt zijn. Mag worden aangenomen, dat hier op dezelfde wijze als voor de landbouw sector geschiedt, inventarisatie van de geleden schade zal plaats hebben? Be staan er plannen om deze tuinders in hun moeilijkheden te helpen? Voor de ruilverkavelingen is een be langrijk hoger bedrag uitgetrokken. Opvallend is evenwel, dat van de f50 miljoen niet minder dan f46.600.000,- nodig is voor ruilverkavelingen, die reeds in uitvoering zijn. Het is dan ook duidelijk, dat slechts sprake is van enige opvoering van de capaciteit. De 25.00035.000 ha per jaar is dan ook nog lang niet be reikt. Toch zal dit nodig zijn, wil de meer dan 1.000.000 ha in een enigs zins aannemelijke tijd herverkaveld Cijfers Prov. Stoombootdiensten 1956 MIDDELBURG, 31 oktober. De eerste negen maanden van dit jaar hebben, in vergelijking tot dezelfde periode van het vorige jaar, een kleine teruggang te zien gegeven wat betreft het aantal vervoer de passagiers over de Zeeuwse stromen door de Prov. Stoomboot diensten. De cijfers waren resp. 3.739.543 en 3. 893.791. Het aantal vervoerde auto's daarentegen steeg weer en wel van 639.447 geduren de de eerste negen maanden van 1955 tot 684.393 in de overeenkom stige periode van dit jaar. Het passagiersvervoer is, vooral op de lijn VlissingenBreskens belangrijk minder hetgeen voor een belangrijk deel het gevolg is van het onderdeks brengen van het vrije vervoer. Het aantal betaalde passagiers bedroeg in 1956 1.037.477 tegen 341.745 in 1955 of 695.732 meer. Het aantal vervoerde passagiers in de 2e klasse bedroeg in 1956 953.608 tegen 1.890.596 in 1955 of 936.988 minder. In totaal werden op deze lijn derhalve 241.256 passagiers minder vervoerd. Het autovervoer is op alle lijnen, behalve ZierikzeeKatseveer toegenomen. De gedetailleerde cijfers zijn: PASSAGIERS 1952 1953 1954 1955 1956 Vliss.-Bresk. 1.973.029 2.187.120 1.973.008 2.232.341 1.991.085 Tern.-Hoed. 257.941 439.721 298.998 236.197 207.063 Kruin.-Perkp. 981.472 3.150 524.432 908.049 1.038.659 Zzee-K.veer 127.103 97.506 161.602 181.260 157.089 Kortg.-W.dijk 228.376 243.843 279.328 290.983 301.155 Veere-Kampl. 52.776 66.503 43.162 44.961 44.492 Totaal 3.620.697 3.037.843 3.280.530 3.893.791 3.739.543 AUTO'S Vliss.-Bresk. 187.996 252.869 257.205 285.200 309.531 Tern.-Hoedk. 11.496 58.853 35.327 17.551 18597 Kruin.-Perkp. 206.698 18.900 130.870 235.271 253.223 Zzee-K.veer 20.345 7.264 21.708 29.032 26.949 Kortg.-W.dijk 48.503 53.795 62.509 72.393 76.093 Totaal 475.038 391.681 507.619 639.447 684.393 WAT ACHTERBLEEF Tenslotte nog een overzicht van de achtèrgebleven auto's op de diverse aanlegplaatsen over september (tussen haakjes de cijfers van augustus). Achtergebleven zijn op de aanlegplaats: Vlissingen 904 (2081) personenauto's en 523 (563) vrachtauto's; Breskens 782 (3566) en 1107 (1536); Terneuzen 5 (34); Hoedekenskerke 14 (11); Kruiningen 4951 (3710) en 8299 (6583); Perkpolder 4269 (3891) en 3817 (2815); Zierikzee 8 (5) en 4 Katscheveer 57 (35) en 11 (4); Kortgene 87 (71) en 49 (42); Wolfaartsdijk 55 (22) en 35 (19). Opstandige elementen hebben in Jeru zalem het gebouw van het Franse con sulaat beschoten tijdens een demon stratie tegen de arrestatie door het Franse leger van de vijf Algerijnse re bellen-leiders. Deze telefoto toont het gebouw brandend na de beschie ting. Aan de vlaggestok hangt nog de Franse vlag. Radio Boedapest wordt „radio vrij Kossuth" PARIJS, 31 okt. (AFP). Een omroe per van radio Boedapest heeft bekend gemaakt, dat het radiostation in het ver volg „Szabad Kossuth Radio" (radio vrij Kossuth) zal heten. „Medewerkers van de radio veroordelen krachtig de vroegere activiteit van radio Boedapest en geven het Hongaarse volk de verzekering, dat zij in het vervolg slechts juiste berichten zullen publiceren", aldus de spreker. Ook het officiële Hongaarse persbu reau MTI maakte bekend, dat in het ver volg slechts objectieve berichten over ge beurtenissen. in binnen- en buitenland gepubliceerd zullen worden. vv C. Hazenbosch tot Chr. Kruideniers HUIS TER HEIDE, 30 oktober. Enige tijd geleden heerste er onder de Nederlandse middenstanders grote verontwaardiging over de instelling van het Consumentencontactorgaan, omdat de midden stand naar hun mening bij de oprichting van dit orgaan over het hoofd werd gezien. Er werd zelfs gesproken over „een volksgericht tegen de middenstand". De Chr. Kruideniersbond heeft op zijn na il aarsconferentie deze zaak weer eens grondig onder de loep genomen door drs. C. Hazenbosch (die als secretaris van het C.N.V. meege werkt heeft aan de totstandkoming van het contactorgaan) uit te nodigen een referaat te houden over „Verantwoorde Verhoudingen". Drs. Hazenbosch gaf een historisch overzicht van de ontwikkeling van het sociale vraagstuk, dat in de loop der jaren Uitspraak classis 's-Gravenhage 's-GRAVENHAGE, 29 oktober. De classicale vergadering van de Ned. Herv. Kerk te 's-Gravenhage heeft de oproep der generale synode tot bezinning op de verantwoordelijkheid rondom Nieuw- Guinea besproken. Het algemene stemmen sprak men als oordeel uit, dat de generale synode, indien bijzondere omstandigheden haar er toe dringen, over het politieke en maatschappelijke leven uitspraken moet doen en vragen stellen, teneinde het leven naar Gods beloften en geboden te richten. Maar de vergadering kwam tot de uitspraak dat in de vraagstukken rondom Nieuw-Guinea deze daartoe dringen de bijzondere situatie niet aanwezig was (42 stemmen voor, 31 stem men tegen). De classicale vergadering vestigde er de aandacht op, dat de generale synode volgens het verslag in „Woord en Dienst" met grote meerderheid van stemmen heeft besloten het ontwerp Ingezonden Mededeling (adv.) Spierreumatiek Philips „Infraphil" weg pijn! PHILIPS PHILIPS „Infraphil" zo gemakkelijk In uw gezin met dieptewerking Dit infrarood bestra- lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij verstuikin gen, spit, verwondin gen, steenpuisten, ver koudheid, winterhan den en -voeten. Hongaren in Nederland gaan inzamelen AMSTERDAM,. 29 okt. Vijf Hon gaarse verenigingen in Nederland gaan geld inzamelen voor hun landge noten. Zij verzoeken alle in Nederland le ven Hongaren een bijdrage te storten op gironummer 8000 van de Amster- damsche Bank, hoofdkantoor te Am sterdam met vermelding „Hulp Hon garije 1956". BELGRADO, 29 okt. Reuter. Zuid- Slavië en Roemenië zijn het er bij hun besprekingen in eerstgenoemd land over eens geworden, dat er verschil lende wegen zijn bij de opbouw van het socialisme. Behalve tussen commu nistische partijen moest er ook kunnen worden samengewerkt met socialisti sche partijen en andere „progressieve bewegingen". Het akkoord is zaterdag op het eiland Brioni getekend door president Tito en de eerste secretaris van de Roemeense communistische partij, Gheorghiu Dej. Verklaring van Sowjet-regering LONDEN, 30 okt. (Reuter). De Sowjet-regering is bereid de positie van de Sowjet-troepen in Hongarije, Polen en Roemenie te herzien. Dit wordt gezegd in een speciale verkla ring, die door Radio-Moskou is omge roepen. Er hebben zich fouten en misver standen voorgedaan in de na-oorlogse betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en andere socialistische staten", aldus de verklaring. De Sowjet-regering zegt, dat het in de kwestie van de Sowjet-troepen niet eenzijdig kan beslissen. „Volgens het verdrag van Warschau is de terug trekking van de Sow jettroepen uit bevriend gebied, waar zij bases heb ben slechts mogelijk als alle onderte kenaars van het verdrag het daarmee eens zijn. In Polen zijn Sowjettroepen gestationeerd op grond van de over eenkomst van Potsdam en het verdrag van Warschau. Er zijn geen Russische militaire bases in andere volksdemo cratieën", besluit de verklaring. Ingezonden Mededeling (adv.) Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelïvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. In een buitengewone vergadering van de staten der Ned. Antillen is mr. F. E. J. van der Valk beëdigd tot waar nemend gouverneur. als een „oproep tot bezinning" aan overheid en volk te doen toekomen, doch dat de oproep aan de kerkeraden is geadresseerd en blijkens de inhoud zich richt tot de kerk en haar leden en tot het gehele Nederlandse volk. Daarom achtte de vergadering het onjuist, dat dit stuk niet aan de over heid is aangeboden (71 voor, 3 tegen), en zij betreurde het voorts, dat er in dit geval geen voorafgaand overleg met de overheid is gevoerd (53 voor, 21 tegen). De classis was van mening, dat het wijzer was geweest, als de ge nerale synode de classicale vergaderin gen tevoren had geraadpleegd (49 voor, 25 tegen). ONDUIDELIJK Unaniem werd uitgesproken, dat de oproep in duidelijkheid tekort is geschoten, mede gezien de overwe gingen, die het breed moderamen van de generale synode noodzakelijk vond ter nadere verklaring. Deze on duidelijkheid is mede oorzaak ge worden van veel misverstand en verwarring, waardoor het pastoraat der kerk is geschaad (68 voor, 6 te gen). De vergadering vroeg zich af, of het niet mogelijk was geweest duidelijker te stellen in het licht van welke belof ten en geboden Gods de kwestie Nieuw Guinea moet worden beoordeeld. De vergadering was echter unaniem met de synode van mening, dat de kritiek, die de veranderende wereld op ons heeft, op zichzelf niet een openbaring is van Gods gerechtigheid, maar wel voor ons een aanleiding ons te bezin nen in hoeverre deze kritiek waar heidselementen bevat. Het welzijn van de Papoea moet prevaleren, meende de vergadering, maar dit had in de oproep nadrukkelijker voorop gesteld dienen te worden De stemmen staakten over de vraag, of een stabiele status van Nieuw-Gui- nea bedreigd wordt door het thans dis cutabel stellen binnen ons volk van de status quo. Men oordeelde in meerder heid, dat het welzijn van de Papoea een stabiele status vereist en meende, dat, indien zich nu of later andere we gen dan de tot nu toe gevolgde openen, die de stabiliteit kunnen vergroten en herstellen, de status quo niet van te voren van Nederlandse zijde induscu- tabel gesteld mag worden. De vergadering verwonderde zich er met een kleine meerderheid over, dat de synode wel over Niuw-Guinea, maar niet over de kwestie Ambon heelt gesproken. wel is veranderd waar het de verschij ningsvorm betreft, maar waarvan dè kern nog precies hetzelfde is als een eeuw geleden. Volgens spreker is het zelfs de vraag, of wij nu wel zoveel dichterbij de oplossing van het sociale vraagstuk staan als in de vorige eeuw. Zowel het liberalisme als het marxisme zoeken beide de norm voor het menselijk leven in de mens zelf en in het op zich zelf gestelde belang van die mens. Maar verantwoorde maatschappelijke verhou dingen vloeien niet voort uit volledige concurrentie of uit het vestigen van een gemeenschapsmonopolie, maar uit de in de Bijbel gestelde norm God lief te heb ben boven alles en de naaste als zichzelf, De verwezenlijking van de norm, die het liefdegebod ons stelt, is echter zo ge compliceerd, dat het gevaar bestaat, dat wij ons beperken tot het kleine kringetje om ons heen. Volgens spreker is er maar één mogelijkheid om deze norm te con cretiseren, n.l. het zoeken naar de weg van de samenwerking, ook met diegenen dié op het eerste gezicht tegengestelde be langen hebben. In de loop van de jaren heeft men leren inzien, dat de vaststelling van het loon een zaak is van samenwerking tussen ondernemers en arbeiders. T.a.v. prijsvor ming en kartelverschijnselen is datzelfde inzicht helaas nog niet doorgedrongen (hoewel hierbij toch ook de afnemers van de ondernemer betrokken zijn)Dit heeft overheidscontrole ten gevolge, want „naarmate de verantwoorde verhoudingen meer ontbreken, grijpt de overheid ac tiever in in het economische leven". CONSUMENTENORGAAN .Wanneer wij willen dat de prijzen niet anoniem maar door bewuste beïn vloeding tot stand komen, dienen wfl ons te realiseren, dat de vaststelling van de prijzen een object van overleg en samen werking is geworden", aldus drs. Hazen bosch. Een eenzüdige prijsstelling door de middenstand, de ondernemers of de con sumenten werd van de hand gewezen. Het uitgangspunt bij de vaststelling van de prijzen dient gevonden te worden in het evenwicht tussen de bevordering van de maatschappelijke vooruitgang en in de redelijke beloning voor diegenen die bij het stellen van de prijzen een rol spe len. Het is essentieel het eigen belang ter discussie te stellen op de Bijbelse norm van de gerechtigheid. „Daarom heb ik ook meegewerkt aan de totstandkoming van het Consumen tencontactorgaan", aldus spreker. „Het orgaan is geen volksgericht tegen de middenstand, maar een organisatorische vormgeving van onze principiële gedach- tengang". Het C.N.V. wijst de standenstrijd tussen producent en consument af, het erkent het recht van de middenstand op een eigen leven, het beseft, dat een gezonde mid denstand voor ons volk van onschatbare betekenis is. Maar het gelooft ook, dat bij de erkenning van dit recht op de midden stand dan de plicht rust zich open te stel len voor overleg en samenwerking en zich zo bereid te verklaren zijn verantwoorde lijkheid niet geïsoleerd in het leven te dragen, maar te delen", aldus verklaarde drs. Hazenbosch. Vanzelfsprekend volgde op deze toe spraak een bijzonder geanimeerde discus sie. Helaas kreeg de voorzitter van de C.K.B., de heer P. Renkema, vanwege het gebrek aan tijd geen gelegenheid meer om zich al of niet eens te verklaren met het door de heer Hazenbosch naar voren gebrachte standpunt ZELFBEDIENING Ook sprak de heer Jac. Hermans te Amsterdam over „Vragen rondom de zelf bediening." Hij waarschuwde de kleine middenstanders voor een te grote passi viteit. „Als de kleine zelfstandigen de bakens niet gaan verzetten, gaat het grootbedrijf met sprongen vooruit ten koste van de kleine zelfstandigen", aldus spreker.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 7