Bommen op militaire doelen Infanterie en pantsertroepen? II zicli niet HONGARIJE WIL VERDRAG MET DE SOWJET-UNIE OPZEGGEN Eerste fase in het Brits-Franse optreden 'Brits-Franse bezetting van kanaalzone onherroepelijk' Tanks bestreden met zachte zeep Ook onrust in Roemenië Wereldgroten confereren Speciale zitting V.N» Egypte en Israel slaags in woestijn Sinaï Russische inmenging zal niet Felle brand in Amsterdam meer worden geduld PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND JORDAN) ARABIJE Alle kritiek wordt volledig aanvaard Geen omzetbelasting op textiel Minder koud. Egypte: vechten tot laatste man" Mededeling van president Eisenhower Fel gekant tegen Brits—Franse optreden Nagy zendt Moskou nota Opstand is geslaagd Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3541 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Donderdag 1 nov. 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 7.38 u., onder 17.10 u. Maan op 7.22 u., onder 16.50 u. Hoogwater vrijdag 2 november: Vlissingen: 1.11 u. 2.28 m., 13.28 u. 2.21 m. Terneuzen: 1.40 u. 2.43 m., 13.58 u. 2.35 m. Wemeldinge: 2.59 u. 1.88 15.17 u. 1.70 m. Zierikzee: 2.47 u. 1.62 m., 15.04 u. 1.44 m. •SYRIËR#' '^Atomen' fyeruzalfcj» ^MariaurG. Shobek" WOESTIJN. jf G ■'XuMitlo. - m Al k s.NAt r: m- Hqobo EGYPTE SAOEDI T- -i'V-izOQkm Brits luchtoffensief tegen Egypte Eden In het Lagerhuis: LONDEN, 31 oktober (Reuter). De Brits-Franse beslissing om de Suez-kanaalzone te bezetten is onherroepelijk, omdat Engeland en Frankrijk het een zaak van bijzonder belang achten, dat Egypte niet alleen het beheer over 't Suezkanaal in handen houdt. Om dit doel te verwezenlijken zijn Engeland en Frankrijk bereid ten volle kritiek en veroordeling, uit welk gedeelte der wereld ook, te aanvaarden. Dit is de conclusie van de verklaring, die premier Eden van Enge land hedenmiddag in het Britse Lagerhuis heeft afgelegd en de daar op gevolgde gedachtenwisseling met de socialistische oppositie. Amorilea hooft onrlor niet dat wiJ in alle omstandigheden /-WiitriiivCf neen dliuer eerst overeenstemming met onze Ame- i I I rikaanse bondgenoten moeten berei- SldnOpunt ken, alvorens handelend te kunnen op- t, treden ter bescherming van onze eigen Eden zeide m zijn rede: „De regering vitaIe belangeu' van Frankrijk en wij wensen niets an ders, dan dat de militaire actie, die wij zullen moeten ondernemen, een tijde lijk karakter zal dragen". „Ik zal tegenover het huis nu niets verklaren over onze handelingen of plannen", verklaarde Eden in ant woord op een vraag van de leider der socialistische oppositie. Hij voegde hieraan toe: „Het besluit der Britse en Franse regeringen gaat slechts haar aan en het is genomen ter bescherming van de scheepvaart- en andere nationale belangen onzer beide landen." Eden merkte op dat de Amerikaanse resolutie in de Veiligheidsraad in feite neerkwam op een veroordeling van Is rael als aanvaller. De Britse regering meent, aldus de premier, dat op deze wijze geen stelling kan worden geno men. Eden zeide nog dat geen overleg gepleegd met Amerika, omdat er „nu eenmaal verschillen bestaan in de wij ze, waarop Amerika en wij bepaalde, van groot belang zijnde vraagstukken van het Midden-Oosten, beschouwen. Wij betreuren dit, doch wij menen BONN, 31 oktober. (Reuter). In de afgelopen dagen hebben op geschoten jongens in Boedapest de Russische tanks met zeep bestre den. Zij lieten de tanks vastlopen in een dikke laag zachte zeep, die zij op straat uitgesmeerd hadden. De gestrande tanks werden met benzine overgoten en in brand ge stoken. WENEN, 1 nov. (AFP.J. Volgens reizigers uit Roemenië, die in Wenen zijn aangekomen hebben zich enkele dagen geleden in Roemenië incidenten voorgedaan, toen studenten betoogden voor afschaffing van de Marxistisch- Leninistische cursussen en vervanging van het Russisch door Frans. Er wer den arrestaties verricht. Ook in de Roemeense hoofdstad Boekarest wer den mensen aangehouden. 's-GRAVENHAGE, 31 okt. De re gering wil de tijdelijke vrijstelling van omzetbelasting voor textielprodukten per 1 januari 1957 in een definitieve omzetten. Verlenging van de bestaan de vrijstelling van omzetbelasting voor suiker kan niet worden verwacht. Een wetsontwerp, waarin een ver hoging van het bijzonder invoerrecht op benzine en van het accijns op ge distilleerd is voorzien, zal op korte ter mijn kunnen worden tegemoetgezien. De Verenigde Nederlandse Scheep vaartmaatschappij heeft bericht ont vangen, dat haar stoomschip „Lau- renskerk", onderweg van Rotterdam naar India en Pakistan, gisteravond om zes uur zonder enige moeilijkhe den te ondervinden het Suezkanaal is gepasseerd en uitgevaren. Aan boord is alles wel. DE BILT ZEGT: Droog weer met enkele overdrijven de wolkenvelden. Aanvankelijk zwak ke tot matige, later matige tot vrij krachtige wind tussen noord en noord west. Dezelfde of iets hogere middag- temperaturen dan gisteren. LONDEN, 1 nov. (Reuter-A.F.P.).De Engelsen en de Fransen zetten door. De re geringen van beide landen hebben een ge meenschappelijk opperbevel ingesteld van de strijdkrachten, die de operaties in Egypte uit voeren. Medegedeeld is, dat het zwaartepunt van de operaties bij de Britten zal liggen. Gisteren hebben bommenwerpers onder geallieerd bevel een luchtoffensief uitgevoerd tegen militaire doelen in Israel, terwijl daarna door Britse zware bommenwerpers aanvallen werden gedaan op Alexandrlë, Cairo, Port Said en Ismalia. De Engelse toestellen stegen op van een vliegveld „ergens op Cyprus". 2n een door het Egyptische militaire hoofd kwartier uitgegeven communique wordt ge zegd, dat Britse bommenwerpers brand- en brisantbommen op Cairo hebben geworpen. Er waren geen slachtoffers, maar er was wel 'enige materiële schade' aangericht. De piloot van een der vliegtuigen die het eerst Egyptische doelen had aangevallen, zei dat 'de aanvallen volkomen bij verrassing zijn uitgevoerd'. Zowel in Caiio ais in Washington vin den besprekingen op hoog niveau plaats. Op de bovenste foto ziet men (v.l.n.r.) John Foster Dulles, minister van bui tenlandse zaken, admiraal Arthur Rad ford, voorzitter van de gemeenschap pelijke chefs van staven, president Eisenhower, Wilton B. Persons, plaats vervangend assistent van de president, en Charles E. Wilson, minister van defensie, die na een bespreking het Witte huis verlaten. Foto onder: President Nasser. Links naast hem zitten minister Abdel Latlf el Baghdady en de minister voor so ciale zaken, Hoessein el Shafie. De Egyptische radio heeft medegedeeld dat Egypte 'geen duim breed van zijn grondgebied zal prijs geven' en tot de laatste man zal vechten. Het hoofd van de ElAzhar-universiteit verklaarde voor radio- Cairo, dat de „heilige oorlog' de plicht van alle Egyptenaren is. Ge noemde instelling is de voornaamste theologische universiteit in de Mohammedaanse wereld. De bedoeling van het luchtoffensief is, volgens Engelse zegslieden, de Egyptische luchtmacht uit te schake len en de Britse luchtmacht te verze keren van de volledige heerschappij in de lucht. Deze eerste fase van de militaire operatie gaat vooraf aan de inschakeling van parachutisten en luchtlandingstroepen, die de voorhoe de zullen vormen van de infanterie en de pantsertroepen, aldus waarnemers. Engeland heeft de Egyptische bur gers gewaarschuwd, van alle vliegvel den weg te blijven. Diverse berichten maken melding van het verschepen van een groot aan tal Franse en Britse militairen naar het Midden-Oosten. NEW YORK, 1 nov. (AFP.). Do veiligheidsraad heeft besloten tot bij- eenroeping van de algemene vergade. ring in speciale zitting ter bespreking van de gebeurtenissen in Egypte. Het voorstel hiertoe kwam van Z - Slavië en werd gemotiveerd door de mededeling dat de veiligheidsraad door het veto van Frankrijk en Enge» land niets kan doen. Sir Pierson Dixon (Engeland) dien? de daartegen de motie in, dat dit voor stel niet ter zake dienend is. Deza motie werd verworpen met 6 tegen 4 stemmen, bij één onthouding (China); De Britse motie werd gesteund doo# Frankrijk, België, Australië en Enge land. Tot de tegenstemmers behoorden de Ver. Staten en de Sowjet-Unie. LONDEN, 1 nov. (Reuter). In de Sinaiwoestijn is gisteren hevig gevoch ten tussen de Israëlische en Egyptische troepen. Volgens een Egyptisch communique vielen Egyptische vliegtuigen vijande lijke troepenconcentraties aan. Zeven Israëlische vliegtuigen zouden zijn neergeschoten. Een Israeliach le. gerwoordvoerder maakte bekend, daf geslaagde luchtaanvallen zijn gedaan op Egyptische konvooien. Van Israëlische zijde is een Egyp. tisch bericht bevestigd, dat zware ge vechten geleverd worden te Aboe Ogeila, een belangrijke Egyptische sis op de weg van El Auja naar Is. mailia. ■I i WASHINGTON, 1 nov. (Reuter) President Eisenhower heeft medegedeeld dat. de Verenigde Staten zich niet zullen bemoeien met de vijandelijkheden in het Midden-Oosten. President Eisenhower heeft ver klaard, dat de „gewapende aanval" van Groot-Brittannië en Frankrijk tegen Egypte „bij vergissing" is ontketend. „Wij aanvaarden het gebruik van ge weld niet als een wijs en geschikt mid del ter regeling van internationale ge schillen". Met betrekking tot he Brits-Franse veto over de Amerikaanse resolutie zei de president, dat de Ver. Staten „voor nemens zijn deze zaak voor de algeme ne vergadering van de Ver. Naties te brengen". Het is wel zeker, dat de V.S. fel ge kant zijn tegen het Brits—Franse op treden. Enkele Amerikaanse grieven zijn volgens kranten in de V.S.: Engeland en Frankrijk hebben hun bedoelingen voor de V.S. verborgen gehouden, zelfs de Amerikaanse ambassadeurs zijn op een dwaalspoor gebracht. In Amerika Is men van mening dat En geland en Frankrijk op de hoogte wa ren van de Israëlitische inval in Egyp te, doch bewust de V.S. onwetend heb ben gelaten. Amerika beschouwt het Britse ulti matum aan Egypte als een van de bru taalste die ooit zijn gesteld. AMSTERDAM, 31 okt. Een felle uitslaande brand heeft woensdagmid dag de tweede, derde en zolderverdie ping van een woonhuis in de Nicolaas Beetsstraat nr. 56 in Amsterdam-west vernield. Ook de zolderverdieping van het ernaast gelegen pand brandde uit. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat een 7-jarig jongetje met lu cifers in een kast heeft zitten spelen, waardoor een paar rolletjes oud be hangselpapier in brand zijn geraakt. De bewoners van de tweede verdie ping, een gezin van vier personen, die niets van hun inboedel konden redden, waren niet tegen brand verzekerd. Deze foto's geven een beeld van de strijd van de Israëliërs tegen Egypte. Links: jeugdige leden van de verbin dingsdienst van het Israëlische leger staan via een mobiel radio-zend- eft ontvangststation in verbinding met het hoofdkwartier van de strijdkrachten. Rechts: Israëlische soldaten van een vooruitgeschoven eenheid, beschikkend over een verkenningsvliegtuig (ach tergrond) hebben tijdens hun opmar» in de richting van Sinai en Suez even halt gehouden in de woestijn voor een kort overleg. WENEN, 1 nov. (Reuter-A.F.P.). De Hongaarse regering heeft gisteren in een nota aan de Sowjet-Unie gevraagd om spoedige aan wijzing van een Sow jet-delegatie voor onderhandelingen op rege ringsniveau over terugtrekking van de Sowj et-troepen uit Hongarije. Premier Nagy heeft gistermiddag verklaard, dat onmiddellijk be sprekingen met de Russen zullen beginnen over de opzegging van het pact van Warschau. De opstandelingen hadden eerder op de dag het terugtrekken van alle Rus sische troepen geëist tegen 31 decem ber 1956. „Indien de Russen Hongarije tegen dit tijdstip niet zullen hebben ont ruimd, zal het Hongaarse leger de wa pens tegen de Russische troepen op nemen en zal het, ten koste van het leven van zijn soldaten, de Russeri er uit werpen", is medegedeeld. Voorts is bekend gemaakt, dat bin nen een week het Hongaarse leger de uraniummijnen zal bezetten. Wij hebben de bende van Rakosi en Geroe verdreven, zei Nagy volgens ra- dio-Boedapest. Er zal geen inmenging in de Hon gaarse binnenlandse aangelegenheden worden geduld. Het is mogelijk, dat Hongarije een neutrale kern in Mid den-Europa wordt, zei de premier. Tegenover journalisten verklaarde de prémier „wjj kunnen het verdrag van Warschau opzeggen".

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1