Russen met heel leger naar Melbourne Koudekerke stelde „gemoedelijk" de begroting 1957 vast Nieuwerkerk nam keurig en modern schoolgebouw in gebruik Vaardigheidsproeven Olympia, Kapelle Volleybaltoernooi der Rijkspolitie te Goes De heer S. J. Hoek hekelde valse tegen stelling conservatief - progressief P.v.d.A. eigent zich ten onrechte monopolie van vooruitstrevendheid toe HOOFDPIJN? WEG HOOFDPIJN! Ook „Nina" zal van de pariij zijn John Landy definitief van start Goede start van Sorry in de eerste klasse Wilno en Will van Zoelen verloren weer Woensdag 31 oktober 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 Neveliankwagen misverstand KOUDEKERKE, 29 oktober. Buiten loeide de storm, de regen tikkerde kletterend tegen de ramen van de stemmige raadszaal van Koudekerke, toen burgemeester J. L. Dregmans maandagmiddag met een kordaat tikje van de hamer de goedkeuring van de gemeente begroting 1957 door de raad bezegelde. Mocht de herfst buiten in alle kracht zijn ware gezicht tonen; binnen geurde de smakelijke koffie op de fraaihouten tafels van de raadszaal. Alles ademde een stemming van tevredenheid als van de hogere belastinguitkering en de hogere uitkering uit het gemeentefonds. Buiten loeide evenwel de stijgende uitgaven voor maatschappelijke zorg en de verhoging van de jaarwedden. De burgemeester, de heer J. L. Dregmans wees in zijn antwoord op de algemene beschouwing, die de heer P. Flipse (G.B.) hield op die buiten loeiende wind, die straks in mindering komt op de ver hoogde uitkeringen. De heer Flipse had namelijk gezegd, dat men voor 1957 optimistischer kan zijn dan voor het bijna afgelopen jaar. Ingezonden Mededeling (adv.) Het G.B.-raadslid maakte in zijn alge mene beschouwing de volgende opmer kingen. Hij zei ojn. verwacht te hebben, op de begroting een post riolering aan te treffen. In de plaats van de neveltank wagen zei de heer Flipse graag een brand weerauto te zien, waarop de lieden, die zich met het bestrijden van branden bezig houden, kunnen plaatsnemen. Beschouwer vond, dat men zo nodig de neveltankwa gen wel van Middelburg of van Vlissin- gen kan gebruiken. De stijgende uitgaven voor maatschappelijke zorg noemde hij onrustbarend. De heer Flipse zei ook het verlies van het karakter van de gemeente te betreu ren „Bijna elk besluit, dat door de raad genomen is, staat onder curatele." Het uitbreidingsplan is van verstrek kende aard, zo vervolgde hij. Nadere ge gevens omtrent dit plan wilde de heer Flipse graag met veel belangstelling tege moet zien. Hij verwachtte nl., dat de prij zen van bouwgrond aanzienlijk zullen stijgen. Het G.B.-raadslid gaf b. en w. de raad, niet verder te springen, dan de gemeen telijke stok lang is, een eenvoudiger plan Is ook goed. Het plan Dishoek vond hij niet direct geslaagd. Tenslotte uitte de heer Flipse zijn vreugde over de toename van het vreemdelingenbezoek aan Kou dekerke en het plaatsen van de nieuwe kleuterschool op de urgentielijst. ANTWOORD VOORZITTER Vervolgens nam burgemeester Dreg mans het woord. Voor wat betreft de riolering antwoordde de voorzitter, dat met opzet nog geen grote kapitaalswer- ken in de begroting zijn gespecificeerd, dit om de goedkeuring niet af te rem men. Voor wat betreft het onderhoud van de straten hieromtrent had de heer Flipse ook opmerkingen gemaakt zeide de heer Dregmans, dat de be strating van Dorpsplein en Noordstraat de volle aandacht van het college van b. en w. heeft. De heer Flipse had ook de bijdrage aan het Wegschap Walcheren hoog genoemd de voorzitter weerlegde dit door er op te wijzen, dat Koudekerke in wezen al deze wegen als presentjes in de schoot gewor pen heeft gekregen. Kapitaalswerken zoals riolering en zui veringsinstallatie zjjn reeds als posten vermeld op de eerste wijziging der ge- rreentebegroting. Zo gauw als de cijfers van de verhogingen uit de fondsen be kend zijn, krijgen de raadsleden het voor stel voor het uitvoeren van de eerste werkzaamheden in de bus. Het college ua b. en w. is zeer overtuigd van de noodzaak; daarom zal in 1957 „alles op alles" worden gezet. Aangaande de neveltankwagen zeide de voc rzitter, dat Koudekerke is aangewezen zulks in het kader van de brandbevei liging van geheel Walcheren als stand plaats voor deze wagen. Tevens zou het niet verstandig zijn, zulk een dertigdui zend gulden kostend apparaat, dat eigen lijk als een presentje wordt aangeboden hiervoor is immers een aparte uitke ring van de hand te wijzen! Zulk een neveltankwagen is tevens van groot be lang bij calamiteiten in delen van de ge meente, waar de brandweer moeilijk de beschikking over water kan krijgen. KAPELLE, 30 okt. In het sportgebouw zijn de vaardigheidsproeven afgenomen van de leden der gymnastiekvereniging „Olympia". E.ervoor was grote belang stelling. Er waren in totaal 71 deelnemers, waarvan 69 het vaardigheidsdiploma kre gen. Jammer was het echter dat het sport gebouw niet verwarmd was waardoor het er wel heel erg koud was en bezoekers zo gauw mogelijk weer weg gingen. Het geheel stond onder auspiciën van de Zeeuws Brabantse Turnkring van het K.N.G.V. welke als juryleden had afge vaardigd de heren B. van Boven uit Yer- seke en C. v. d. Weele uit Krabbendijke. Het hoogste gemiddelde behaalde Nelly Schipper met 7,6 punt. De beste persoon lijke prestatie leverde Ineke de Jager met 8,5 voor ringen. De uitslagen zijn; le graad Dames; 1. Nelly Schipper 45,5 pnt; 2. Katrien Lepoeter 43,7; 3. Katrien de Wijze 42,8. Veteranen dames: 1. Mevr. van Opber- gen-van Oosten 37,6; 2. Mevr. Welleman- Kramer 37,6; 3. Mevr. Luteyn-Wisse 37; 4, Mevr. Burger-Daane 36,6. Aspiranten A jongens: 1. Gerard Ver- maire 47,8; 2. Gerrit de Leeuw 47,7; 3. Jan Sinke 47,7. Heren 3e graad: 1. P. Ganseman, 51,1; 2. J. van Hoorn 49,4; 3. A. Dommisse 49,3. Aspiranten meisjes A: 1. Nelly Kramer 42,6; 2. Willy van Overloop 42,4; 3. Leny de Leeuw 42,2. Aspiranten B-meisjes: 1. Willie v. d. Kuyl 43,2; 2. Netsie Landman 43; 3. Ina Ganseman 42,6. Junioren meisjes: 1. Ineke de Jager 43,9; 2. Nelly Sonke 43,8; 3. Marie Schipper 42,8. In verband met hun prestaties kregen de volgende gymnasten een medalje van Olympia: Nelly Kramer; Willie van Over loop; Lenie de Leeuw; Jannie van Oos ten; Willy v. d. Kuyl; Betsie Landman; Ina Ganseman; Ina Bruinzeel; Ineke de Jager; Nellie Schipper; Jo Verhulst; Gerard Vermaire; Gerrit de Leeuw; Jan Sinke; P. Ganseman; J. van Hoorn en Voorts wil de aanschaf ervan niet zeggen, dat het huidige brandweerapparaat van Koudekerke niet in dienst blijft. De post Maatschappelijke zorg stijgt door de ven pleging in de tehuizen en de verdere .vergrijzing" van het Nederlandse volk. Voor wat het uitbreidingsplan betreft, zal de gemeente uiteraard niet verder springen dan de stok lang is. Een vraag teken is ook de realisering van het plan Dishoek; per perceel is 2500 m2 grond voorgeschreven. TEMPO Bewezen achtte de burgemeéster, dat het tempo, waarin kan worden gebouwd, afhangt van de regelingen van de minis ter; 1956 was hiervoor een bijzonder gunstig jaar. Thans wordt gehoopt, dat men in 1957 op dezelfde voet kan voort gaan. Ook de kleuterschool staat er gunstig voor. Wat betreft de grondpolitiek zal Kou dekerke zeer diligent zijn, niets zal onbe proefd worden gelaten. Getracht zal wor den, de Stationsstraat te verfraaien. De heer Dregmans verwachtte, dat het in wonertal weer aanzienlijk zal stijgen. Als lid van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg werd de heer J. A. Wisse benoemd. Dit in de vacature van de heer H. Brasser.De burgemeester bracht laatstgenoemde dank voor het vele werk, dat hjj voor de dienst heeft ver richt. De opleiding voor kleuteronderwijze ressen te Middelburg zag het subsidiever zoek ingewilligd; aan de N.V. Waterlei ding-maatschappij „Midden Zeeland' werd in het waterwingebied een perceel grond met opstallen verkocht voor de prijs van 10.184, GOES, 29 oktober. Vrijdag 2 nov. a.s. 's morgens om 10 uur, wordt in het Ly- ceum aan de A. J.-kade het gewestelijk volleybaltoernooi gehouden van de Rijks politie. Aan dit tournooi uitgeschreven onder auspiciën van de R.P.S.V. „Luc- tor" nemen de sterkste teams uit de provincies Zuidholland en Zeeland deel. Het Zeeuwse team bestaat uit de heren D. Draaijer, Axel; C. de Rijk-:, Breskens; F. P. A Amendt, Hontenisse; W. A. Brug- gemans en P. J. de Kam, Krulningen; J. M. Bartelse en J. Casteleijn, Oostburg en W. P. J. Kruissen te Sas van Gent. Wanneer dit team wint, dan komt de beker definitief in het bezit van 't dis trict Middelburg. Politieke beschouwingen in Middelburgse raad MIDDELBURG, 29 oktober. De begroting voor 1957 heeft de raadsleden niet alleen aanleiding gegeven tot het houden van finan ciële, maar ook van politieke beschouwingen. Zij waren interessant, maar niet geheel bevredigend, omdat zij tussen de begrotingsbe schouwingen in het gedrang kwamen en een nogal abrupt slot kre gen. Niettemin; ook in deze raadzaal werden de achtergronden, van waaruit gemeentepolitiek wordt bedreven, scherp omlijnd onder woorden gebracht. Namens de P. v. d. A zette drs. Th. J. Westerhout het politieke steekspel in. Hij meende, dat de ontwikkeling van dit jaar gekenmerkt wordt door het niet willen begrijpen van bepaalde veranderingen op politiek terrein en trok de conclusie, dat door samenwerking van conservatieve en progressieve elementen in eenheidspar tijen op confessionele grondslag de voor uitgang wordt geremd. Daartegenover werd het ideaal der P. v. d. A gesteld, die haar stempel op het na-oorlogse beleid heeft gezet. Ook zei de heer Westerhout, dat het duidelijk is, dat de stemmenwinst voor deze partij is ontstaan, doordat vele Na veel leed en druk, veel zegen en geluk NIEUWERKERK, 29 oktober. „Doch de Here in de hoogte is geweldiger dan het buisen van grote wateren, dan de geweldige ba ren der zee". Deze woorden zijn gegrift in de gedenksteen van de Chr. Nationale school te Nieuwerkerk. Deze steen werd door de heer S. Overbeeke zaterdag onthuld als symbolische handeling bij de ope ning van de nieuwe school. Tevoren had de heer J. A. van Bennekom, inspecteur C.N.S., een korte rede uitgesproken. Hij zei 't te waarde ren, dat bij deze opening alle overdadige feestdrukte vermeden was. Daarvoor spreekt het verleden nog te zeer. Immers, het oude school gebouw verdween niet alleen in de rampnacht van februari 1953, maar ook velen die deze school een warm hart toe droegen, kwamen om. duizenden prot. chr. kiezers zich van de confessionele partijen hebben afgekeerd. De stelling, dat deze partijen spreken na mens het christelijk volksdeel, achtte hij niet langer houdbaar. Dit is een bedenke lijke vereenzelviging, die ook het kerke lijk leven veel kwaad doet, aldus dit raadslid. Voorts merkte drs. Westerhout op, dat de geest van het Evangelie een heel andere is dan die spreekt uit de pro paganda voor bezitsvorming. De christe nen in de P. v. d. A. stellen het Evangelie absoluut, maar de politieke partijkeuze relatief. GEESTELIJKE STRIJD De heer J. S. Hoek, sprekend namens is de rechtse fracties, stelde vast, dat de verkiezingstrijd een geestelijke strijd is. Dit behoort althans zo te zijn. Of het van de kant van de P. v. d. A. ook zo gesteld is dit voorjaar, meende de heer Hoek te moeten betwijfelen. Men zou denken, dat alle goede dingen aan deze partij zijn te danken en alles wat niet goed is de schuld is van de reactio naire en conservatief genoemde groepen. Toch is het zo, dat alle naoorlogse kabi netten geen socialistische kabinetten zijn geweest, maar met medewerking van 70 der niet-socialistische Kamerleden en negen niet-socialistische ministers in een tijd van ongekende hoogconjunctuur, die ook niet aan de P. v. d. A. te danken is, allerlei voorzieningen konden treffen, die de P. v. d. A op haar credit boekte en de waardige vader Drees in een vader Drees-lied liet bejubelen als de redder van het vervallen vaderland. Het is helaas mede hierdoor, dat velen hun stem aan hem hebben gegeven, ook van hen, die voorheen op de rechtse en andere partijen stemden. De heer Hoek nam stelling tegen de door en door valse tegenstelling progres- sief-conservatlef. Dit zijn relatieve be grippen, die eerst werkelijke inhoud krij gen, wanneer zij ergens op worden be trokken. Vooruitstrevendheid is geen be ginsel: in elke partij, ook in de P. v. d. A. zjjn hardlopers, maar ook realisten, be- dachtzamen. Zonder geestelijke, princi piële grondslag kan men nooit een alge mene staatkunde funderen. MATERIALISME De heer L. A. Schenk (WD) bestreed de stelling van drs. Westerhout, dat de P. v. d. A.-overwinning er één is van het nuchtere verstand der kiezers. Zij is veel meer het gevolg van materialistische overwegingen. Overigens heeft .de WD altijd op het standpunt gestaan, dat er bij haar ruimte is voor mensen van verschil lende levensovertuiging. Wat de AR be treft vond hij, dat zij tijdens de kabinets formatie zeer sterk heeft overvraagd. De heer A. J. Schot (SGP) achtte het verblijdend, dat deze partij zich ook in Middelburg heeft gehandhaafd. Deze kern liet zich niet verlokken door allerlei mooie en materialistische propaganda- leuzen. Er is een vragen naar brood en spelen, een opgaan in de cultuur, maar niet een vragen naar Gods geboden. Onder de christenen is de praktijk zo vaak in tegenstelling met de geest van de Schrift. Daarover past grote veroot moediging. Tijdens de duplieken werden over en weer nog verschillende politieke opmer kingen gemaakt. De discussies werden onder algemene hilariteit afgesloten, toen wethouder Kö- geler verklaarde, nadat één der raadsle den wilde ingaan op de bezitsvorming: „Daar heeft Middelburg als gemeente niets mee te maken. Wij hebben al een tekort!" Ingezonden Mededeling (adv.) Zaterdagmiddag om twee uur wa ren schoolbestuur, onderwijzend per soneel, ouders en genodigden samen gekomen in het Geref. jeugdgebouw om daar te gedenken hoe God „na veel leed en druk", veel zegen en ge luk gaf. De heer J. Rentier, voorzitter van het schoolbestuur, opende deze vergadering. Hij wees hierbij op de vele moeilijkheden, die overwonnen moesten worden. Eerst diende de oude kleuterschool als onderkomen voor de kinderen. Met energie en liefde heeft de heer Slingerland in deze moeilijke periode zijn kinderen les gegeven. Ein delijk trok men in de houten nood- school en thans wordt een keurig en modern schoolgebouw in gebruik ge nomen. „VOORLEVEN". De heer J. A. van Bennekom zei in zyn rede o.m,: „In de eerste plaats is een school geopend. In de tweede plaats geldt het: „Er wordt een Chr. school geopend", waar we onze kinderen mo gen wjjzen op de Heiland en Redder der wereld. We moeten dit nooit doen als een levenloze wegwijzer," aldus spreker. We moeten en mogen onze kinderen voorleven op deze weg. Daar gaat de kracht vanuit. Maar bovenal wees de heer Van Bennekom erop, dat dit een nationale school is, waarin we door de daad belijden, dat we onze eenheid rondom het Woord des Heren willen beleven, trots alle kerkelijke verdeeld heid. Het hoofd der school, de heer Slingerland, sloot deze bijeenkomst. Zijn blijdschap was vermengd met droefheid. Dertien kinderen van de school verloren bij de februariramp het leven. Vele sprekers wensten het bestuur de Dames mevr. van Opbergen-van Oos- I en het personeel geluk met 't nieuwe ten en mevr. Welleman-Kramer. gebouw. RUSLAND zendt een ploeg van 325 personen naar de Olympische Spelen. Daarbij zijn veer tig dames en verder 47 trainers, negen artsen, twintig ploegleiders, dertig scheidsrechters en veertig verslaggevers. Reeds op 8 oktober is een deel van het gezelschap per schip naar Australië vertrokken; het merendeel volgt begin november. de mijl, van wie het in ver- Murray Rose, de zeven band met een achillespees- tien-jarige Australische blessure nog niet zeker was zwemmer, noteerde tijdens of hij aan de spelen zou de Australische selectieioed- deelnemen, start definitiefstrijden voor de Spelen op Landy en zijn leider hebben de 400 meter 4 min. 27 sec. dit besloten, nadat de atleet Dit is de snelste tijd, welke een zeer zware proeftraining tot nu toe in een vijftig-me- met succes had doorgemaakt, terbad is gezwommen. Het De mededeling werd tijdens officiële wereldrecord staat zwemwedstrijden in het op naam van de Amerikaan Olympisch bad bekend ge- Ford Konno, die op 3 april Doordat men graag jonge mité voor de sport, heeft maakt en werd geestdriftig 1954 te New Haven deze af- *-~J en met langdurig gejuich stand aflegde in 4 min. 26.7 sec. in een 25 meter zwem bad. Eerste drager De Amerikanen sportlieden wilde opnemen, thans bevestigd, dat de dis zijn er uit de vorige Olym- cuswerpster, Nina Ponoma- van 't publiek beantwoord, pische ploeg van Helsinki reva, zal deelnemen aan de nog maar 76 Russische deel- spelen in Melbourne. Hij nemers overgebleven. Na de vertelde verder o.m., dat „Spartakiade", die in augus- Rusland bereid is, de Olym- tus te Moskou werd gehou- pische Spelen in 1964 te or De eerste drager van het Tijdens wedstrijden van Olympisch vuur op Austra- de Amerikaanse Olympische den, kon men eerst gaan se- ganiseren. Zijn land zou dan lische bodem zal de 22-ja- atletiekploeg te Santa Ana lederen. Nadien zijn de kan- beschikken over de vereiste rige atleet Konstantin Vere- (Californië)zijn wederom didaten voortdurend in trai- terreinen en accomodaties. vis uit Cairns zijn, wiens uitstekende prestaties gele- ning gebleven. Er zijn ver- In Helsinki wonnen de vader op een klein Grieks verd. Zo evenaarde Leanon scheidene jougelui tussen 19 Russen twintig gouden, eiland in de Aegische Zee King het officieuze wereld en 21 jaar gekozen, die niet dertig zilveren en zeventien geboren is. Hij zal de toorts record op de 100 meter door direct tot de topklasse be- bronzen medailles. Over het overgeven aan de Australi- een tijd van 10.1 sec. af te horen. „Het komt niet zo aantal te behalen prijzen in sche inboorling, Antony laten drukken. Zoals be zeer op het winnen van me- Melbourne wenste hij ech- Mark. Op deze wijze zal de kend liepen zijn landgeno- dailles aanbelangrijker is, ter geen enkele voorspelling verbondenheid tussen Grie- ten Williams en Murchison dat de jonge deelnemers er- te doen. kenland, als vaderland van in augustus deze afstand ook varing opdoen", zo meent Landv hersteld de Spelen en Australië, als reeds in deze tijd. Murchi- men. organiserend land, symbo- son bracht het tijdens deze Nikola Romanov, de lei- De Australiër John Lan- lisch tot uitdrukking worden wedstrijden echter niet ver der van het Russische Co- dy, wereldrecordhouder op gebracht. der dan 10.6 sec. T af eltenniscompetitie GOES, 27 okt. In de eerste klasse van de Zeeuwse tafeltenniscompetitle is Sorry uitstekend gestart. Na de overwinning, vorige week behaald op de eigen reserves, wonnen de Vlissin- gers deze week twee wedstrijden. Spirit most er met 7—3 aan geloven en Ba Fair zag zich met 83 geklopt. Sorry kwam hierdoor met flinke voorsprong aan de kop. Will van Zoelen II en Spi rit deelden eerlijk (55), waardoor de stand als volgt luidt: Sorry 30( Will van Zoelen II 11; Spirit 2Ij Be Fair 1—0; Sorry II 10. In de tweede klasse begon VSV met een 91 zege op Will van Zoelen lil, waarna de Vitritemensen ook het be zoekende Sorry III met lege handen naar Vlissingen terug stuurden, zodat zij meteen de leiding namen. In de derde klasse nam Rodelaja, achter welke naam zich de belasting dienst verschuilt, dadelijk de kop, want Spirit IV moest er in eigen huis met 19 aan geloven. Wilno II kwam tegen Will van Zoelen IV maar net aan haar trek (64). In de- vierde klasse tenslotte kreeg Spirit V de tweede nederlaag te In casseren, want Sorry V nam de volle buit mee naar huis (46). Will van Zoelen VI was niet opgewassen tegen het eigen vijfde team (28). GOES, 30 okt. In de overgangsklasse van de landelijke tafeltenniscompetitie kwamen de beide Zeeuwse clubs ook nu weer niet tot punten. Wilno kreeg bij Wifra 2 een 91 nederlaag te slikken en Will van Zoelen verloor met 100 van Atoom, dat nu met het beste gemiddelde aan de kop staat. Het moet echter de eerste plaats delen met Irene, dat overigens bij USV maar net met de hakken over de sloot kwam (46) en met Eendracht, dat BSM in eigen huis met de zelfde cijfer» klopte. Toch veroverde BSM de eerste punten, want het wist met 73 baas té blijven over het bezoekende Carbon 3, zodat Wilno nu alleen lantarendrager is. Dordrecht en Tilburg deelden eerlijk (5— 5), waardoor de stand als volgt luidt) Atoom 48; Irene 48; Eendracht 48t USV 4—6;. Wifra 2 4—6; Tilburg 5—4) Carbon 3 53; Dordrecht 68; Will van Zoelen 5—2; BSM 5—2; Wüno 5—0. COAK—MARINE MIDDELBURG, 30 okt. Op dins dag 6 november vindt het jaarlijkse treffen plaats tussen de voetbalelftal len van de COAK uit Middelburg en de Marine uit Vlissingen. De wedstrijd wordt gespeeld op het gemeentelijk sportterrein te Souburg en begint 's middags om kwart over twee. Uitslagen volleybalcompetitie GOES, 27 okt. De uitslagen van de zaterdag gespeelde volleybalwed strijden van het district Zuid-Beve land luiden als volgt: Dames: Astra Bazo 30; heren: Astra IIO.K.K. 3—0; O.K.K.—Smash 0—3; A. V. '58 Astra I 31; BazoAstra II 30| ZeemeeuwenAstra II 13; Smash Zeemeeuwen 30. Kaderorgaan van de Chr. Ger. jongelingsbond MIDDELBURG, 27 okt. Reeds lang voelde het bondsbestuur van da Chr. Geref. Jongelingsbond een be hoefte een kaderorgaan uit te geven. Het is nu zover, dat het eerste num mer verschenen is. Ds. Nieuwenhuiza merkte in zijn voorwoord „Een stap vooruit" op, dat het een stap is, die niet te vroeg is genomen. Het was dringend nodig, dat er een kaderorgaan kwam. De samenwerking met de meis- jesbond t.a.v. een kaderblad kon niet geregeld worden. Het is echter de be doeling om het blad te doen uitgaan van beide bonden.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5