EGYPTE VERWERPT ULTIMATUM Engeland en Frankrijk zullen centra in kanaalzone bezetten Vrije verkiezingen in Hongarije Resolutie verworpen Laatste nieuws Amerikaans smaldeel meest plotseling Rotterdam verlaten Onaanvaardbaar Dringend beroep van Eisenhower Direct ophouden Op dood spoor.. Amerikaanse resolutie over Israëlische operatie ingediend Lagerhuis keurt besluit goed Kwaad Israel en Egypte vechten in woestijn van Sinaï PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND „Onder alle omstandigheden onaanvaardbaar" Commandant moest helikopter nemen Arabische steun aan Egypte Zeeuwse leraren protesteren Gedood in Boedapest Vierhonderd Hongaren naar Oostenrijk Grote vreugae in Boedapest Einde van door communisten (negen jaren) overheerst bewind Russen trekken terug Toestand is onoverzichtelijk Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- atraat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad J' ALFRED VAN SPRANG IN HONGARIJE (Zie pag. 3) 12e Jaargang No. 3540 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Woensdag 31 okf. 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 7.36 u., onder 17.12 u. Maan op 6.07 u., onder 16.20 u. Hoogwater donderdag 1 november: Vlissingen: 0.27 u. 2.15 m., 12.45 u. 2.10 m. Terneuzen: 0.55 u. 2.31 m., 13.13 u. 2.25 m. Wemeldinge: 2.11 u. 1.88 m., 14.31 u. 1.66 m. Zierikzee: 1.59 u. 1.64 m., 14.17 u. 1.41 m. Na bezoek van één dag LONDEN, 31 okt. (A.F.P.-Reuter) De -..annfng In het Midden-Oosten, ontstaan als -v'oTg van het binnenrukken van Israëlische troepen in Egypte, is gisteren niet vermin derd. Engeland en Frankrijk hebben ver klaard dat zij tussenbeide zullen komen als de strijd, niet binnen twaalf uur gestaakt wordt. Zij hebben Egypte toestemming verzocht om tijdelijk centra in de kanaalzone te mogen be zetten. De hoop, dat Egypte, terwille van de vrede en de veiligheid in het kanaal in de Brits- Franse eis zou toestemmen, is gisteravond in rook vervlogen. President Nasser van Egypte deelde namelijk gisteravond aan de Britse ambassadeur te Cairo mede, dat Egypte het Britse ultimatum 'onder alle om standigheden onaanvaardbaar' acht. Radio Cairo deelde ook mede, dat 'Egypte de wapens niet zal neerleggen zolang er nog vreemde troepen op Egyptisch gebied staan'. President Eisenhower heeft een dringend beroep op de premiers van Frankrijk en Em geland gedaan om een vreedzame oplossing van de crisis in het Midden-Oosten mogelijk te maken. Algemene mobilisatie in Egypte CAIRO, 30 okt. (AFP). President Nasser van Egypte heeft dinsdagmid dag de algemene mobilisatie in geheel Egypte afgekondigd. Een duidelijk beeld van de strijd is niet te krijgen. Egypte voert op de grond en in de lucht tegenaanvallen uit op de Israëlische een heden, die het land zijn binnengerukt. Zowel Egypte als Israel mel den successen. Israel heeft meegedeeld, dat het niet op verovering van land uit is, maar slechts de bases van de Egyptische commando's in de Sinai- woestijn wil vernietigen. De andere Arabische landen hebben Egypte militaire steun toege zegd. Israel en het ultimatum ROTTERDAM, 31 okt. Het Amerikaanse smaldeel, dat maan dag voor een bezoek tot en met donderdag a.s. in de haven van Rotterdam aankwam, heeft giste ren Rotterdam weer verlaten. Dit naar aanleiding van de recente in ternationale ontwikkelingen. Het smaldeel bestaande uit een vlieg- dekschip, zes torpedobootjagers en twee onderzeeboten, speciaal samenge- j steld voor de opsporing en bestrijding van onderzeeboten. Na ons land ston den nog bezoeken aan Duitsland, Por tugal, Spanje, Malta en Italië op het programma. De onverwacht gekomen order tot vertrek van het Amerikaanse smal deel heeft verscheidene Amerikaan se schepelingen die met verlof wa ren, verrast. Zelfs de commandant heeft een helikopter moeten charte ren om nog tijdig aan boord te kun nen komen. Vele Amerikaanse schepelingen droe gen een Nederlandse naam en waren dus van Nederlandse stam. Zij hebben verlof gekregen hun verre familieleden in Nederland, en derhalve meestal buiten Rotterdam, te gaan bezoeken. Het geluid van de schoten is verstomd, doch nog getuigen puin en een spoor wagen die door de opstandelingen op een kruispunt is geplaatst om de Premier Eden van Engeland: „Egypte en Israel moeten vijandelijkheid direct wegen te blokkeren van de strijd, staken, andersI (jje in de Hongaarse hoofdstad heeft --'oéd BREDA, 30 okt. Leraren uit W. Brabant en Zeeland, van allerlei rich ting zijn vanmiddag in Breda bijeen geweest om gezamenlijk te protesteren tegen het besluit der regering, aan de leraren van het gymnasiaal en mid delbaar onderwijs geen salarisverho ging toe te kennen, aan de hogere ambtenaren echter wel. Spreker was dr Veenstra uit Rotterdam, die de te genwoordige positie van de leraren aan een beschouwing onderwierp. Aan het einde van de bijeenkomst werd een motie aangenomen, waarin geconstateerd wordt, dat de gebezigde motivering van de regering onjuist is en dat van een goede funktionering van het V.H.M.O. geen sprake meer is. President Nasser van Egypte: „Niets met ultimatum te maken! Israëliërs moeten vertrekken...." Sir Anthony Eden maakte dinsdag middag in het Britse Lagerhuis be kend, dat het ultimatum gesteld is om de oorlogvoerenden te scheiden en de vrije vaart door het Suezkanaal te ver zekeren. Voorts hebben Engeland en Frank rijk aan Israel en Egypte gezamenlijk de eis gesteld, dat alle actie te land, ter zee en in de lucht stopgezet wordt en de Israëlische en Egyptische strijd krachten teruggetrokken worden tot op zestien km van het. Suezkanaal. Wij hebben Egypte en Israel duide lijk gemaakt, aldus de Britse premier, dat als een van hen of beiden niet met deze eisen akkoord gaan, Britse en Franse troepen tussenbeide zullen ko men in voldoende sterkte om naleving ervan te verzekeren. Amerika verrast Het ultimatum liep hedenoch tend om half zes af. Een hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dinsdagmiddag in Was hington, dat het ultimatum voor de Ver. Staten een 'volledige ver rassing' is. Veiligheidsraad over Midden—Oosten NEW YORK, 30 okt. (Reuter) Het Amerikaanse voorstel tot behandeling van de maatregelen „tot de onmiddel lijke beëindiging van de militaire actie door Israel in Egypte" door de Veilig heidsraad is dinsdagmiddag op de in spoedzitting bijeengekomen raad zon der bezwaar van de leden op de agen da geplaatst. De vertegenwoordigers van Egypte en Israel werden uitgenodigd aan de besprekingen deel te nemen, die on middellijk begonnen. De So wj et-afgevaardigde Sobolef heeft Groot-Brittannië en Frankrijk ervan beschuldigd munt uit de toe stand te willen slaan door in het Mid den-Oosten tussenbeide te komen „ten behoeve van hun eigen zelfzuchtige be langen". Uit alle beschikbare inlichtingen blijkt, dat Israel agressie heeft ge pleegd. Hij noemde de toestand in het Midden-Oosten „buitengewoon gevaar lijk". De Israëliër Eban heeft aangevoerd, dat zondag drie Egyptische commando eenheden een inbreuk op de vrede hebben gemaakt door hun inval in Is raëlisch gebied. Twee van de eenheden werden gevangen genomen, de derde verdreven. Resolutie De Ver. Staten hebben een resolu tie ingediend waarin een beroep wordt DE BILT ZEGTt Aanhoudend koud Vrij veel bewolking en overwegend droog weer. Slechts enkele verspreid voorkomende opklaringen. Matige tot krachtige noordoostelijke wind. Zeer koud voor de tijd van het jaar. gedaan op Israel om zjjn strijdkrach ten onmiddellijk terug te trekken ach ter de bestandsgrens. De resolutie doet een beroep op alle leden van de Veiligheidsraad zich in het Midden-Oosten te outhouden van geweld of bedreiging hiermee 'op elke wijze die onverenigbaar is met de doelstellingen van de Ver. Naties'. VETO VAN ENGELAND EN FRANKRIJK NEW YORK, 31 okt. (AF P.-Reuter). De Amerikaan se resolutie in de veiligheids raad, die alle landen opwekt zich te onthouden van geweld en dreigementen in Egypte, is verworpen doordat Frankrijk en Engeland hun veto ertegen uitspraken. Radio-Cairo heeft dinsdagavond, het normale programma vervangen en zendt nog slechts volksliederen en mi litaire marsen uit. Israel is bereid het Brits-Franse ul timatum tot staking van het vuren te aanvaarden, mits Egypte dat ook doet. LONDEN, 30 okt. (A.F.P.) Het Britse Lagerhuis heeft met 270 tegen 218 stemmen het besluit van de regering goedgekeurd om troepen naar het Suezkanaal te sturen als Israel en Egypte de vij andelijkheden niet staken. NEDERLANDERS EN BELGEN VERLATEN EGYPTE PORT SAID, 31 okt. (Reuter). Volgens betrouwbare bron verlaat het Belgische en Nederlandse per soneel, dat in dienst van een Belgische onderneming en een Nederlands be drijf werkt aan de verbetering van het Suezkanaal, Egypte. Dulles, minister van buitenlandse za ken is hoogst ontstemd, omdat i'nge- land en Frankrijk hem niet hei ben geraadpleegd, alvorens Egypte en Is rael een ultimatum te zenden. BOEDAPEST, 31 okt. (Reuter). Volgens een Hongaarse schatting zijn in Boedapest 2500 Russen gedood en 5.000 gewond. Aan Hongaarse kant zouden volgens dezelfde bron 13.000 doden en gewonden zijn gevallen. Van de rest van Hongarije zijn geen cijfers bekend; ook geen schattingen. WENEN, 30 okt. Tot dusver zijn vierhonderd Hongaren naar Oosten rijk gevlucht. Er zijn veel vrouwen en kinderen bij. Ook is onder hen een groep politieke gevangenen, die door opstandelingen uit de Hongaarse ge vangenis zijn bevrijd en nu het zekere voor het onzekere hebben genomen. De vluchtelingen zijn na' een kort ver blijf in de grensdorpen overgebracht naar kampen, dieper in Oostenrijk. De Oostenrijkse regering heeft maatrege len genomen, om eventueel vijfdui zend vluchtelingen te kunnen opvan gen. WENEN, 31 okt. (Reuter). De Hongaarse premier Imre Nagy heeft dinsdag bekendgemaakt, dat er een einde -is gekomen aan het door de communistische partij overheerste bewind in Hongarije. Hij zei, dat een coalitieregering is gevormd en dat vrije verkiezingen de eerste in negen jaar ge houden zullen worden. De Sowjettroepen zijn dinsdag op verzoek van de nieuwe Hon gaarse regering begonnen met de ontruiming van Boedapest, zo ver klaarde Nagy in een boodschap, die door radio-Boedapest werd uitgezonden. De premier verzocht de inwoners van de hoofdstad de aftocht van de Russen niet te hin deren. Tevoren had Nagy de bevolking op geroepen zich achter de „nationale re gering" te scharen. Hij verzekerde, dat alle fouten die sedert 1945 gemaakt zijn, hersteld zuilen worden. De premier deelde mee, dat de „krachtige revolutionaire beweging en de voortschrijdende democratie in Hongarije" de afschaffing van de hui dige een-partijregering hadden afge dwongen. Toen hij de samenstelling van zijn nieuwe coalitieregering be kendmaakte, zei Nagy, dat de sociaal democraten nog geen vertegenwoordi ger in de regering hebben benoemd. Volgens de laatste berichten werd dinsdag hier en daar in Boedapest nog gevochten. Premier Nagy verklaarde, dat hij de Sowjet-commandant verzocht had de overeengekomen terugtrekking van de Sowjet-troepen uit te voeren. Kernkabinet Nagy deelde voorts mede, dat niet hij, doch de voormalige partijsecreta ris Geroe en de vroegere premier He- gedues om Russische interventie had den gevraagd, toen de opstand begon en dat ook zij verantwoordelijk waren voor de afkondiging van de oorlogstoe stand in het land. Geroe en Hegedues zullen hiervoor ter verantwoording geroepen worden. De premier maakte de vorming van een klein kernkabinet bekend. Vreugde in Boedapest BOEDAPEST, 31 okt. (Reuter). In de Hongaarse hoofdstad heerste gis teravond uitbundige vreugde, die slechts getemperd werd door de ge dachte, dat het grote nieuws van die dag bekendmaking van Nagy dat de Russen de stad veriaten en dat een nieuwe coalitieregering gevormd is te mooi is om waar te zijn. De mensen omhelsden elkander bij hun radiotoe stellen toen de verklaring van Nagy omgeroepen werd, terwijl van de straat nog het lawaai van rijdende Russische tanks in de huizen door drong. TEL AVIV, 31 okt. (Reuter). Over de strijd tussen Israel en Egypte komen zeer tegenstrijdige berichten binnen. De Egyptische luchtmacht heeft een aanval gedaan op Tel Aviv. Over de gevolgen was vannacht nog niets be kend. In een communique van het Egyp tische leger wordt verklaard, dat twee Israëlische vliegtuigen zijn neerge schoten en twaalf pantserwagens zijn vernietigd door de Egyptische lucht macht. Te Tel Aviv is officieel bekend ge maakt, dat Israëlische troepen Koes- seima, in de woestijn van Sinai, heb ben veroverd. Radio Cairo heeft een legerbericht uitgezonden waarin wordt gezegd, dat de Egyptische strijdkrachten de toe stand nu beheersen en dat het Suezka naal in het geheel geen gevaar loopt. Verliezen Volgens een officieuze, maar ge loofwaardige Israëlische bron zijn de Egyptische verliezen aan gevangenen, doden en gewonden sinds het begin van de Israëlische aanval aanzienlijk. Er zijn echter nog geen cijfers bekend gemaakt. Vergeleken met de Egyptische ver liezen zouden de verliezen aan Israë lische zijde gering zijn, aldus genoem de bron, die voorts meedeelt dat de Egyptenaren gebruik maken van de modernste wapens zoals raketten. Zwijgen De generale staf van het Israëlische leger bewaart het stilzwijgen aangaan de de vorderingen van de Israëlische kolonnes op Egyptisch gebied.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1