Nieuws uit de Provincie BEURS MARKT VEILING !r Colpl. Boys kreeg legen Tern. Boys meer dan hel loekwam Belgische kunst te Vlissingen geopend f at Middelburg Goes Middelburgs begroting 7 holen Raad Heinkenszand Teer-tijden havendam- men Yerseke Afscheid, ontstemming en besluiten Optreden Salzburger Marionettentheater Dinsdag 30 oktober 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD Afloop openbare verkoping Notaris J. A. Janse de Jonge heeft dezer dagen een vijftiental panden Openbaar verkocht. De volgende hui zen werden in koop toegewezen: Koe- !>oortstraat 27 (herenhuis en tuin) voor 9700,aan de heer P. Hamer, make aar te Middelburg q.q.; Veerseweg 7 (huis en erf) voor 700,aan de heer P. Ir.gelse, sleper te Middelburg; Jo- deng. ng 4 (huis en tuintje) voor 1100 aan de heer M. Maas, timmerman te Middelburg; Segeerssingel 18 (huis en tuintje) voor 1000,aan de heer C. J. A. van der Linde, zonder beroep te Middelburg; Pluimstraat 5 (huis en tuintje) voor 400,aan de heer P. Ingelse, sleper te Middelburg. Expositie Ina Rahusen en F. Drukker Zaterdagmiddag heeft de burgemees ter van Veere, jhr. I. F. den Beer Poor- tagael, na een inleidend woord van de heer B. Carrière, de tot en met 10 no vember a.s. geopende tentoonstelling van werken van Ina Rahusen, Haar lem, en F. J. Drukker ,Den Haag, in de expositiezaal van Van Benthem en Jut ting officieel geopend. Jhr. Den Beer herinnerde aan een soortgelijke plech tigheid, die hij vijf jaar geleden mocht verrichten, toen „de Veerse drie" t.w. ïna Rahusen, Sarika Goth en Jan Heij se, gezamenlijk exposeerden. Heijse is ontslapen, Ina Rahusen vertrok om ge zondheidsredenen uit Veere, Sarika Goth werkt er nog. Dat Ina Rahusen met sterke geestelijke banden aan Veere verbonden blijft, wordt door de ze expositie bewezen, aldus de burge meester. Hij meende, dat haar werk en dat van Drukker zich uitstekend verdraagt, waarbij het opvallende is, dat beiden o.m. werk exposeren uit Spanje en Frankrijk. Jhr. Den Beer gaf het goede voorbeeld door reeds onmiddellijk twee werken, van elk der exposanten één, te kopen.Op de ten toonstelling zelf komen wij terug. Van Ina Rahusen zijn er tekeningen en li tho's, van Drukker tekeningen, aqua rellen en olieverfschilderijen. Ned. Chr. Landarbeidersbond In „De Opril" is de eerste districts vergadering in het nieuwe seizoen ge houden van de Ned. Chr. landarbei dersbond, afdeling Zuid-Beveland. De heer M. D. den Hollander te Goes, dis- trictsbestuurderslid der bond, sprak over de politiek in de landbouw. Hier bij haalde hij aan de doorberekening van de eigenaarslasten, de handenar beid der boeren, de bedrijfsleiding en het loonbeleid der landarbeiders. De heer C. Maas te Krabbendijke, voor zitter der afdeling, maakte enkele on derdelen van het winterprogramma bekend. Op 11 december zal een toog- avond gehouden worden en 12 februari wordt een film vertoond. Ook hoopt Sien iedere maand een vergadering te ouden. Vergadering „V ogelvrienden" Door het bestuur van de vereniging „De Vogelvrienden" is een dierenfilm aangeboden aan de leden. De leiding van deze avond was in handen van de heer J. Stadhouders, secre.-penning- meester van deze vereniging, daar de voorzitter, de heer Kloosterman, we gens ziekte verhinderd was. Om deze reden ook zal hij binnenkort af scheid nemen. Volgende maand zal be gonnen worden aan de bouw van vo lières door de leden in verband met de a.s. tentoonstelling. (vervolg van pag. 2). dat nu een tweede plan wordt ge maakt, dat ook financieel voor de ge meente zeer zeker verantwoord zal zijn. Ten aanzien van het museum zei hij, dat met de f lü.000,van de ge meente een begin tot een moderner beheer kan worden gemaakt. HOGERE GASTARIEVEN Na de duplieken kwamen de di verse begrotingen aan de orde. Naar aanleiding van vragen over het gas bedrijf deelde wethouder Schorer mede, dat rekening gehouden moet worden met een voorstel tot verho ging der gastarieven. Als er deze winter veel neerslag is, kan waar schijnlijk in de loop van 1957 het waterleidingkanaal aan Oranjezon weer dienst gaan doen. De bronnen blijven dan in reserve. De heer L. J. Geers (Arb.) pleitte voor het schilderen van school J, die bijzonder somber is. De karwei kost f8.000,Hij meende, dat het nog wel enkele jaren zal duren, voordat deze school door een nieuwe zal worden vervangen. In dit verband wees hij erop, dat het openbaar onderwijs de dupe wordt van de wettelijke regeling, volgens welke de raad allerlei verzoe ken van het bijzonder onderwijs maar heeft in te willigen. Op de begroting staat 1,3 miljoen voor het bijzonder en 5 ton voor het openbaar onderwijs. De heer Kögeler gaf toe, dat hier inder daad scheve verhoudingen ontstaan. Wat school J betreft zei hij geen vrij moedigheid voor uitgaaf van f 8.000. te kunnen vinden. Als er echter een gaatje komt, zal er aandacht aan wor den besteed. GEEN VEEGMACHINE De heer M. Wattel (A.R.) stelde voor de f 30.000.— op de kapitaaldienst van de begroting van de reinigingsdienst voor aanschaf van een veegmachine te schrappen en h. en w. nit te nodigen met een voorstel te komen tot uitbrei ding der openbare toiletgelegenheden, die hij veel noodzakelijker achtte. Na brede discussies werd dit voorstel aan genomen. Ook de begroting der zweminrich ting leverde stof tot bespreking. De heer Hesselink vestigde de aandacht op de grote wachtlijst voor zwemlessen en op het onvoldoende toezicht op drukke dagen. Wethouder Van 't Westende deelde mede, dat een zuiveringsinstal latie in onderzoek is. Het zwembad is feitelijk te klein. Zoveel mogelijk wordt getracht de lessen in te passen. Nadat de heer Wattel had aangedron gen op aanstelling van tijdelijke leer krachten en op uitbreiding van de kleedlokalen zei de heer Hoek, dat de achterstand op de wachtlijst geleidelijk wordt ingehaald. Ernstige klachten zijn er over tocht. Deze zijn slechts te on dervangen, als de gangen met glas worden overdekt. Jaarvergadering Pijperkorps Het tamboer en pijperkorps „Excel sior" heeft in haar ledenvergadering van vrijdag afscheid genomen van de voorzitter, de- heer A. de Beste. Vier nieuwe leden moesten gekozen wor den. Dit zijn geworden de heren J. B. de Kok, J. J. Mondeel (herkozen), F. Nieuwenhuize en P. G. Rijn. De heer J. J. Rijn had de leiding van deze avond. Besloten werd om een wandel sportafdeling op te richten. Tevens zal voor het juniorenkorps drie parade trommels en drie signaalhoorns aange kocht worden. Volgend jaar hoopt men het 20-jarig bestaan van Jong Excelsior te vieren. Men zal tevens meedoen aan de nationale pijperdag te Zwijndrecht. N.C.V.B. bijeen In de Prins van Oranje vergader de vorige week de Ned. Chr. Vrou wenbond onder leiding van mevr. Van der Rest-Jongepier. Voor een talrijk gehoor hield mevr. Veldman uit Colijnsplaat een boeiende lezing over de problemen van de ouder wordende vrouw. Dit onderwerp, met zijn vele facetten, werd met grote aandacht gevolgd. „Luctor et Emergo" Zaterdag heeft de studieclub schil ders „Luctor et Emergo" onder lei ding van de heer W. Wisse het win terseizoen geopend. Als spreker trad op de heer C. van der Zee, leraar N.O. te Meppel, schrijver en teke naar van het vervolgverhaal „Prik kie" in het schildersvakblad. Hij voer de het woord over het onderwerp: „Verdere lotgevallen van Prikkie en humor in het schildersvak". Een groot aantal leden, die volop genoten heb ben, was aanwezig. De volgende club bijeenkomst is het St. Nicolaasfeest op zaterdag 1 december. Zendingsavond Herv. kerk. In het Schuttershof is een zendings avond belegd door de Herv. raad voor de zending te Oegstgeest. De heer A. W. Duiverman vertoonde enkele dia's, waarbij de heer J. A. Mulder een toe lichtend woord sprak. Ds. C. Metselaar had tevoren de avond geopend en ge wezen op het onderhouden van de kontakten met de pas opgerichte zelf standige Evangelische Chr. kerk te Nieuw-Guinea. Hij noemde het erg verblijdend dat na 100 jaar zendings- arbeid eindelijk een eigen kerk is ge sticht. De dia's getiteld „De akker is de wereld" gaf een overzicht van het zendingswerk over de gehele aarde. In de pauze was er gelegenheid tot het kopen van zendingslectuur. Hierna werd de geluidsfilm „Problemen in Oost-Afrika" vertoond. Verandering tijden buslichting In verband met een reorganisatie op het postkantoor, welke ten doel heeft het waarborgen voor een vlotte over komst van de te verzenden briefpost, wordt, ingaande heden, de laatste bus lichting van de stadsbrievenbussen van maandag tot en met vrijdag gesteld op 19.15 uur; op de zaterdagen blijft de buslichting ongewijzigd. Het tijdstip van de laatste lichting van de bus op het postkantoor onder gaat geen verandering. Hervormingsdag Woensdag zal in de Herv. Kerk een samenkomst worden gehouden ter her denking van de kerkhervorming. Voor zullen gaan de Herv. en Ger. predi kant. De kerkeraden der Ger. gemeen te en de Chr. Geref. Kerk wensten aan deze interkerkelijke dienst niet mede te werken. CJM V -jongensleiderscursus begonnen KAPELLE, 26 okt. In het CJMV- gebouw is vanavond de eerste les ge houden van een cursus voor CJMV- jongensleiders, welke wordt georgani seerd door de ring Beveland en Tholen van het CJMV jongenswerk. De lei ding berustte bij de heer L. Evertse uit Oudelande onder wiens leiding eerst enkele huishoudelijke zaken wer den afgewerkt. Zo zal er in Goes op 15 december een Adventsbijeenkomst zijn. Verder werden tal van suggesties gedaan voor een jongenssportdag in het voorjaar van het volgend jaar. Door de districtssecretaris de heer Jac. Sinke werd vervolgens gesproken over „Leer uw jongens kennen" een onderwerp waarover veel te zeggen valt en waarover druk van gedachten werd gewisseld. Vooral werd de na druk gelegd op de houding, die de lei der aan moet nemen tegenover de jon gens. De heer J. Zuiddijk uit Wemeldinge sloot de goed bezochte bijeenkomst. Ned. 1953 Ned. 1953 Ned. 1947 Dollarl. 1947 Ned. 1962-'64 Grootb. 1946 Cultuurb. N. Handelsb. N. Handel Mij 177 In Stedelijk Museum VLISSINGEN, 29 okt. In het Ste delijk Museum heeft het lid van G.S. en vice-voorzitter van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cul tureel werk zaterdagmiddag een ten toonstelling van Belgische Kunst, sa mengesteld uit de verzameling van de heer W. Volkaert uit Mechelen, offici eel geopend. Deze opening geschiedde op de dag, dat het Belgisch-Nederlands Cultureel Akkoord zijn tiende jaar in ging. Tevoren had de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff een bijzonder woord van welkom gericht tot de ver tegenwoordiger van het ministerie van o., k. en w., de heer Giltay Veth, de consul van België, de heer Boonstra, de heer Schout en de heer en mevrouw Volkaert. De heer Kolff bracht dank aan het ministerie, de provincie Zeeland en de Belgische staat, voor de medewerking bij het totstandkomen van de tentoon stelling. De heer Schout herinnerde eerst aan het regelmatige contact, dat Zeeland als randprovincie met België mag heb ben, ook op cultureel terrein. Hij zeide verder, dat Zeeland op het gebied van kunst en cultuur nog veel van de Belgische vrienden kan leren. Dankbaar moeten we zijn, zo vervolg de de heer Schout, voor de thans heer sende welvaart in de westerse landen, hetgeen altijd een bloeitijdperk voor kunst en cultuur meebrengt. Nadat hij had gepleit voor het leren zien van schilderijen, verklaarde de heer Schout de tentoonstelling met de woorden „dat het de vriendschap, die er tussen België en Nederland heerst, ook op cultureel gebied, nog moge ver stevigen" voor geopend. De expositie zal tot 18 november a.s. te bezichtigen zijn. AKU 227 Berkels Pat. 189 Calvé Delft 32 l'A Gelder Zonen 206 Kon. Hoogov. 321'A Ned. Ford 40054 N. Kabelfabr. 295 Philips Gloeil. 26654 id. 6 pet. pref. 158 Unilever 39054 Wilton-Fjjen, 330 Biliton II rubr. 231 Dortse Petr. 801 id. 7 pet. pref. Kon. Olie 79554 id. 1000,—) 79434 Moeara Enim 1241 Amst. Rubber 7434 Bandar Rubber 131B SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V., GOES De Oostkust 110 11054 3orneo-Sum. Serbadjadi 8454 3354 internatio H. Amer. Hjn 191 1 KJav.Ch.Pktv. 176 1 Kon. Boot 172 1 K. Paketv. 155 1 K. Rott. Lloyd 165 1 N. Sehpv. Unie 16454 1 Omm. Scheepv. 321 3 St. Mij Ned. 18524 1 93H 9254 9054 9354 91K 46 107 9354 9154 9054 9354 9134 108 175 23254 18934 330 206 32624 40254 300 27254 161 39554 330 228 810C4 809 804 80454 124654 7754 131B HVA Jav. Cultuur NISU Vorstenl. Ver. Deli Mij Senembah Muller Co. Amst. Bank Esc. Bank Rott. Bank Twentse B. Tel. Electr. K, Zwanenb. De Schelde R.S. Stokvis V. Machine!. Aniem Dverz. Gas 9354 5354 79 3154 10454 65 31054 22054 193 193 1254 290 209 172 152 Albert Heijn Wilson Baltimore Ches. Chio M. Kans- Texas N. Y. Central s Pennsylv. Canad. Pacific Am. Motors 654 Am. Radiator 19H Am. Smelting ênac. Copper 7554 ethl. Steel 16384 Curtiss Wright 39 Gen. Motors 4654 Intern. Nickel 99 Jones Steel 6754 Kenn. Copper Rep. Steel Stand. Brands U.S. Steel Cities Serv. Cont. Oil Phillips OU Shell Oil Sunray Óil 84 9954 286L 1484 5194 67 2334 2384 19)4 B254 7654 16754 39)4 47)4 10154 5854 12654 54 63 11454 9754 79 2034 6784 62 97 7754 26 Klaas Zachariasse weet het nog best GOES, 29 okt. Te Den Haag is zaterdag de jaarlijkse slag om het kampioenschap vliegtuigherkenning gehouden. In totaal traden 74 teams van drie man in het strijdperk. Kam pioen van Nederland werd de com binatie „Vliegende Hollander" met een totaal van 126 punten, gevormd door A. J. van Niekerk, Klaas Za chariasse en B. de Jonge. HEINKENSZAND, 29 okt. In de raadsvergadering, die vrijdagavond onder voorzitterschap van burgemees ter H. J. J. Derckx werd gehouden, is mej. J. Marchant benoemd tot onderwijzeres aan de o.l. school, zulks in de plaats van mej. W. Hardon uit Middelburg, die eervol ontslag werd verleend. De voorlopige gemeenterekening 1955 en een begrotingswijziging voor 1957 werden goedgekeurd. ÏERSEKE, 2 okt. De raad heeft een besluit genomen bij de aan vulling van het reglement op de oesterputten dat alleen aan de noordoostelijke Havendam schepen mogen worden geteerd. Op de rest van de ha vendammen is 't verboden van 15 juli tot 15 mei. Medegedeeld werd in deze vrijdag gehouden raadsvergadering voorts nog, dat burgemeester A. C. Willem- sen vermoedelijk per medio novem ber zijn werkzaamheden weer zal kunnen hervatten. De heer P. de Leeuw (G.B.) bracht bij de rond vraag dank aan het gemeentebestuur voor de medewerking bij „Zeeland Presenteert". BIEZELINGE Hervormingsdienst. Op 31 oktober i 's avonds om half acht zal er in de Ned. Herv. kerk een interkerkelijke Hervor mingsdienst worden gehouden. De liturgie in deze dienst wordt verzorgd door ds. Schneider. De Geref. predikant ds. J. v. d. Leek zal spreken over „Ik geloof een heilige, algemene Christelijke Kerk en ds. E. P. J. Jebbink, Herv. predikant van Kapelle over „Leven wij nu ook uit dat geloof". HEINKENSZAND Uitvoering. Zaterdagavond gaven de kinderkoren „De zingende nachtegaaltjes" en „De madeliefjes" een uitvoering in Maranatha onder leiding van mej. P. Meulblok. De kinderoperette „Goudhaar tje en de troubadour" werd op verdiens telijke wijze ten gehore gebracht. Het was een uitstekend geslaagde avond en ds. Amesz dankte de kleine spelers en speelsters dan ook heel hartelijk. KAPELLE Instuifwerk. Het instuifwerk dat thans elke zaterdagavond in het CJMV-gebouw wordt gehouden op initiatief van de Herv. Jeugdraad en de Geref. jeugdcentrale, blijkt in een behoefte te voorzien. Er worden veel jongeren op deze manier be reikt. Voor zaterdag (3 nov.) is er een zgn. gebonden programma. Dan zal wor den vertoond de Italiaanse film „La Strada". KAMPERLAND Zangavond. In de Geref. kerk is een zangavond gehouden, uitgaande van de Bijbelkioskvereniging te Amsterdam. Na dat ds. A. J. Radder deze avond had ge opend, volgde solozang door de be kende bariton Kees Deenik. Deze werd begeleid op het orgel door de heer M. de Mol. De Christelijke gemengde zangver eniging „Soli Deo Gloria" verleende haar medewerking. Een medewerker van de Bijbelkioskvereniging zette het doel van de vereniging uiteen. Onder leiding van Kees Deenik werden nog enkele liederen samen gezongen. KORTGENE Raad. Woensdag a.s. om half twee komt de raad bijeen. In deze vergadering zal de Hollestelle, matchwinnaar voor Noordbevelanders (Van één onzer sportverslaggevers) KORTGENE, 29 oktober. De met spanning tegemoet geziene wedstrijd tussen Colpl. Boys en Tern. Boys, die zaterdag in Kortgene werd gespeeld, is in een vrij gelukkige 21 zege voor de gastheren geëindigd, die daarmee wel iets meer kregen dan hun toekwam. In deze ontmoeting, die wel volop spanning bracht vooral in de tweede helft, maar waarin het opwindende element toch te veel ont brak, is Tern. Boys, vooral wat veldspel betreft, geenszins de min dere geweest van de Bevelanders: zij toonden zelfs over meer vecht lust te beschikken. De boys van Colijnsplaats wisten echter reeds in de eerste helft door twee snelle aanvallen, die culmineerden in evenveel doelpunten, de basis voor hun zege te leggen. Rechtsbuiten Hollestellen werd met beide treffers matchwinnaar voor zijn club. Het was al direct duidelijk, dat Boys trachtte spoedig de bakens te de mannen uit het Scheldestadje moeite hadden met het forse, maar niet unfaire ,spel van hun tegenstan ders, zodat diverse spelers van Tern. Boys niet goed „los" kwamen. Het vertoonde was aan weerskanten technisch en tactisch zeker niet gaaf te noemen en willen beide ploegen tot de kampioenspretendenten blijven be horen, dan zullen zij alsnog moeten trachten beter uit de bus te komen. Het grootste bezwaar dat wij hebben tegen de speelwijze-van beide ploegen betreft het te hoog spelen van de bal; een grove fout bij deze sterke wind. De passes over de grond die er te weinig waren leverden direct veel meer effect op en hieruit ontstonden dan ook wel behoorlijke combinaties, maar steeds vervielen beide elftaHen in hun oude fout. Sterke defensies Vanaf de start was duidelijk, dat de defensies het sterkste deel der ploegen vormden en dit is gedurende de gehele speeltijd zo gebleven. De gastheren begonnen met wind tegen, maar namen desondanks na 11 min. de leiding toen Hollestelle Feyter van dichtbij passeerde (1—0). Tem. gemeentebegroting 1957 vastgesteld wor den. Gesproken zal worden om het gym nastieklokaal der o.l. school enkele keren per week aan de K.V. „S.S.S." in gebruik te geven. Een verordening op de heffing van baatbelasting als bijdrage in de kos ten van het dempen en rioleren van de watergang door het dorp zal onder de loep genomen worden. WEMELDINGE Instuif. Zaterdagavond heeft ds. J. G. van Ieperen de eerste instuifavond offi cieel geopend. Hij bracht dank aan het actie-comité, de kerkeraadsleden en de genodigden voor het vele werk, dat men voor de jeugd heeft verzet. Op de eerste avond hebben zich reeds veertig jongelui (van 1421 jaar) als deelnemer opgege ven. verzetten, maar de aanvallen bleven te opportunistisch van opzet om de verdediging van Colpl. Boys te ver ontrusten. Het backstel Hoogerheide en Kramer had n.l. een uitstekende kijk op de zaak en werd bovendien uitstekend bijgestaan door rechtshalf C. Verwey, die zijn voedende taak evenmin verwaarloosde. Aan de andere kant was het precies zo. De aanvalslinie van de gastheren bleef struikelen op spil De Hamer en vooral op links-back Spruitenburg, die klein van stuk is, maar deze middag „groots" spel vertoonde. Het was dan ook sneu voor deze speler, dat hij in de 35ste minuut Hollestelle te veel vrijheid gaf, waardoor deze de stand op 20 kon brengen. Terneuzen sloeg echter kort voor rust terug toen de verdediging van Colpl. Boys te veel tijd nodig had om „op te ruimen" terug (21). Wie met de gedachte heeft rondge lopen, dat Tern. Boys na de hervat ting, met wind tegen, niet meer aan bod zou komen, kwam bedrogen uit. Het had er eerst wel alle schijn van, maar nadat Lokker een fraaie kans voor Colpl. Boys verloren had laten gaan en Feijter een gevaarlijk schot van A. Verwey op de juiste wijze had gestopt, was het korte offensief der gastheren voorbij. Tern. Boys kwam steeds meer aan bod, maar in hun voorhoede bleef het ontbreken aan stootkracht. Alleen een gevaarlijke aanval, waarbij A. Dees ge reed stond om in te koppen, is het ver melden waard. De vuist van doelman Geelhoed was echter juist iets eerder bij de bal. De stand bleef zodoende on gewijzigd. Opstellingen Colpl. Boys: Geelhoed, Kramer, Hoo gerheide, Huibregtse, Engelsman, C. Verwey, Bakker, A. Verwey, Lokker en Hollestelle. Tern. Boys: Feiter, Spruitenburg, Cornelissen, Meertens, De Hamer, De Vriend, C. Dees, De Rijke, Hakvoort, Van Drongelen en A. Dees. Raad 's-Heer Arendskerke 'S-HEER ARENDSKERKE, 1 okt. Aan het einde van de vrijdagmiddag gehouden raadsvergadering wij be richtten hierover reeds eerder afscheid genomen van het C.H.-raads- lid, de heer P. van Sabben, zulks in verband met zijn benoeming in ge meentelijke dienst. Een subsidieverzoek van de eige naar van de Hollandse Molen werd met zes tegen vier stemmen afgewe zen. Verschillende raadsleden zeiden het te betreuren, dat de betrokken molenaar voor een gering bedrag thans wederom een beroep op de overheid doet. Zonder enige geestdrift werden de nodige verordeningen voor de vleeskeuringsdienst Goes vastgesteld. Met name de heer A. C. de Koo ning (K.V.P.) betreurde, dat deze van bovenaf opgelegde regeling de kleine man duur komt te staan. De oude dienst werkte zeer goed en goedkoper. B. en W. werden gemachtigd tot het ontwerpen van plannen voor de vergroting van het sportterrein te 's-Heer Arendskerke (in D.A.C.W. verband) a Vermoedelijk zal het ter rein moeten worden omgelegd, het geen ten koste van enkele volkstui nen zou moeten gebeuren. KRITIEK OP BOUWKAS. Enkele verzoeken van de Bouw- kas Ned. Gemeenten om geldlenin gen aan particuliere bouwers te garanderen werden toegestaan; één verzoek werd afgewezen. Men had enige kritiek op deze Bouwkas. De voorlichting aan ad- spirant-bouwers werd in sommige gevallen niet objectief genoeg ge acht. De bomen op de alg. begraafplaats te Wissekerke zullen worden gerooid. Bij een aantal van de bomen werd iepenziekte geconstateerd. Het werd beter geacht, ze thans allemaal te rooien. Voorts werden nog de volgende be sluiten genomen: de openbare oplei dingsschool voor kleuteronderwijze ressen te Middelburg krijgt subsidie; over de maanden december tot en met februari a.s. zal aan minder draag- krachtigen een brandstoffenbijslag worden verstrekt, het gemeente- personeel krijgt de 6 salarisverho ging; van mevr. Van Doorn te Kloe- tinge werd een perceel grond in het bouwplan 's-Heer Hendrikskinderen aangekocht voor f2.50 per vierkante meter. In principe werd besloten, dat, zo de onderhandelingen niet zullen sla gen, de grond zal worden onteigend. Mevr. E. Lokerse-De Jager werd be noemd tot sehoonhoudster van het ge meentehuis. HET SALZBURGER Marionetten theater heeft gisteravond met een voorstelling voor de ZVU in de Schouwburg van de Zeeuwse hoofd stad zijn wereldfaam bevestigd met de opvoering van „Die Zauberflöte", de niet minder Vermaarde opera van Ëmanuel Schikander, muziek van Wolfgang Amadeus Mozart. Deze avond is een culturele belevenis van de eerste orde geworden. Het is niet alleen de zeggingskracht van Schikander's etherische toverspel en de bekoring van Mozart's onsterfe lijke muziek, het is ook de perfeotie van de meesterhand, die de marionet ten geleid en hen iedere beweging zo danig laat maken, dat zij worden ver heven boven de doodsheid van hun materie. Het artistieke inzicht, dat aan de vervaardiging van de poppen ten grondslag heeft gelegen, vormt hier voor reeds de basis. Voeg daarbij het juist-treffen van de belichtingseffecten en de fijne hand, die de schitterende decortjes ontwierp en de waarachtigheid van het zangspel is volkomen. De gratie, de soepelheid, waarmee men de marionetten de bewegingen laat uitvoeren is er een waarborg voor dat de subtiliteit nergens wordt aan getast. De bewegingen zijn zo synchroon met het gesproken woord en de mu ziek, dat de marionet de funktie van metafoor vrijwel geheel verliest. De zangstemmen waren die van de uitvoerenden van de Salzburger Fest- spiele, het orkest uiteraard even eens op de band was „Die Wiener Philharmoniker", gedirigeerd door Rudolf Moralt. De opnamen waren van de Salzburger Festspiele 1952. SINT PHILIPSLAND Colleote. De opbrengst van de Zeeuw se collecte ten bate van de bejaardenzorg bedroeg ƒ91,76. KAPELLE, 29 okt. Industrie en export: Bramen industrie 50, Goudrei* nette h85 39, h 75-85 30.65—31.60, 65-75 21.10—21.50, 2 exp. 17.30—17.50, 2 14.30 K 20.35—20.90, F 15.70—16.30, Jona than St 75-80 44, 70-75 44, 65-70 41, 75 -80 40, 70-75 38, 65-70 33.80, 60-65 28, II exp. 17, II 12, K 21, F 12, Sterappd St 65 60, 55-65 34—42, H 65 52, 55-03 32, II 16, K 27, Glorie van Holland 65 41, 65-75 35, K 29, F 18, C. Orangé P. H 65-70 63, 60-65 53, 55-60 43, Laxt. Superbe H 75-80 43, 70-75 43, 65-70 42, 60-65 34, II exp. 15, II 12, K 25, jL. Cal ville H 80 32, 70-80 31, 60-70 28, K 24, Gr. Kroon H 65 32, 55-65 27, II 17, K 22 Fr. Reinette H 65-75 22, K 18, D. du Cumice H 80-85 93, 75-80 90,90—91.70, 70-75 85.80, 65-70 74.80—75.60, II exp. 63, II 35—42, K 67—71, F 35—44.70, C. de Paris H 65 37.30—37.40, 55-65 31.40 —32.20, II exp. 29.20, 119,5 K 19, F 8— 8.30, Zw. Wijnpeer H 60 35, 50-60 31.50 —31.80, II 9.40—ƒ9.50, K 17, F 7.90—8 Conference H 65 57, H 55-65 49.40, II exp. 24, II 15, K 39, F 24, Br. A. Lucas H 65-75 28, II exp. 20, II 12, K 21, F 9, N. Pouiteau H 65 23, H 55-65 19.20, II 8.50, K 13, F 6, Jodenpeer H 60 21, 90- 60, 16, II 6, K 8,5, St. Remy H 75 26, 65-75 25, II 21, K 23, F 17, Soldat Lab. H 60 38, H 50-60 30, Gieser Wildeman I 60 40—44, 50-60 38, II 22, K 31, F 11— 17, Kweepeer K 34, Kroetappelen 8 10.15, Kroetperen doorgedraaid. Goud- reinette val 11, BI. Druiven I 121128, II 101105, Bramen p. doos II 18, ni 12—14, Amandelen 100 per kg. Dubb. Bonen II 93, III 70, Bloemkool 10—38, Prei 1618, Rode kool 4,5, Uien 9.5; Sav. kool 13, Witte kool 5,5—9,5, Arf- dijvie 7, Aardappelen I 910. BERGEN OP ZOOM, 29 okt. An dijvie 719, bloemkool AA 3573, A 16—56, B 10—39, C 10—22, Rode kool 13—19, Sav. kool 8—21. W. kool 5—12 Kroten 812, Bospeen 2032, Was- peen 33, Prei 1928, Sla 1928, Sprui ten 591.22, Tomaten 2283, boeren kool 1116, Legipont 4758, Sterap pelen 1831, Goudreinette 1544, Jo nathan 1841, Gl. v. Holland 16ƒ51, Cox Orange 2559, Golden Delicious 37, Druiven 1.26. GOES, 29 okt. Exp.- en Industrie veiling. Sterappel H 65-75 50, 55-65 30.60, H 14. Gl. van Holland st 86-95 42, 75-85 45, 65-75 36, H 75-85 42, 95-75 32.80, 60-65 24, II 19. Goudreinette st 75-85 32.30, 65-75 22.20, 60-65 20, H 78- 85 31.40—31.50, 65-75 21—21.20, 60-65 16.90, II 14, K 20.40—20.80, F 15.40. Jonathan st 75-80 39, H 75-85 39, 70-75 37, 65-70 33—33.68, 60-65 26.60, 55-60 17.30, II 12. Br. A. Lucas st 75-86 58, 65-75 55, H 75-85 57, 65-75 52, 60-65 40, II 16—25. E. de Heyst H 65-75 30, 55- 65 27, II 1012. D. de Comiee st 80-88 96, 75-80 96, 70-75 93, 65-70 85, 80-65 68, H 80-85 94, 75-80 93—94, 70-75 91-r 93, 65-70 80, 60-65 66—67, n 45—49. N. Poiteau H 65-75 15, 55-65 10. Gewone veiling: Cox's O. P K 44, F 18—25, Gl. van Holland K 27—38, F 1623. Sterappel K 23, F 9. Jona than K 20—23, F 1014, Z. Renette K 17, F 11. Br. A. Lucas K 25—32, F 15— 16. D. du Comiee K 65—66, F 44—48. Zw. Wijnpeer K 15, F 8. Groenten: Kropsla A H 34. Bloemkool A I 49 —65, A H 29—30, B I 16—25, Afw. 28 31. Tomaten A 7980, C 71. Gr. sav. kool 814. R. kool 79. Prei 2jj28- Uien 515, Peen 5. Andijvie 1013. Veldsla 27—28, Witlof 77. Dubb. Pr.- bonen 122, Druiven 101130. MIDDELBURG, 29 okt. Aardap pels: Bintje bonken 10.60, groten 6.40 8.50, Koopm. Blauwe groten 11.20, BI. Eigenh. groten 10. Fruit: Laxton Superbe H I boven 70 32, 60-70 31; H 11 10—18, K 22—23, F 10—12, Cox Oran ge Pippin H I 55-60 44—45, H II 24— 26, K 25—56, F 22. Jonathan H I 60-70 24, 60-65 26, H II 17, K 12, F 7. Goudr. st 70-80 33—25, 65-75 27—28, H I 75-85 32, 65-75 27—32, H II 20, K 22, F 14— 19. Gl. van Holl. H I 75-85 40, 65-75 33 —38, H H 28, K 24, F 19. Allington P. K 1011, F 6. Zoete Ermgaard K 35, F 33. Comt. de Paris H I 65-70 38, 60- 70 36, 60-65 35, 55-60 28, H II 14—15, K 14, F 7. Legipont K 35, F 13. Conf. K 32, F 6—18. Zw. Wijnpeer H I 50-60 28, F 18. St. Remy K 23—24. Kleipeer K 22. Tomaten 2291. BI. Alicante 1.161.34, Suikermeloenen 2431. Groenten: Bik. A 1554, B 1533, O 1823. Andijvie 716, Spruiten 30 57, Prei 18—22, Uien 10—15. Lof 59— 135, Spinazie 23—36, Sla 3—18, Veld sla 2730, Dubb. Princessen 46119, Snijbonen 127, Pronkbonen 7290, Sj. Princessen 108116, Sav. kool 517, R. kool 713, W. kool 4, Boere koql 911, Bospeen 1028, Waspeen 411, Breekpeen 1826, Boskroten 1220, Kroten kg 1226. VISMIJN VEERE, 29 okt. 3360 exp. garn. 152—380; 8 schar 74; 64 bot 5CL-80; 18 tong 152316; 91 rog 2436; 22 ong. vis 57—79. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zegveld, I. Kok, kand. te Veenendaal; door de generale syh. als predikanten voor buitengewone werkzaamheden, J. Batelaan, voorh. zendingsdirector van de geref. bond en A. Pynacker Hordijk, te Vuurse. Aangenomen naar Nijkerkerveen, C. C. Th. Postma te Den Bommel. Bedankt voor Koudekerk aan de R„ A. Oliemans te Noordlaren; voor Sint Maartensdijk, J. C. Stelwagen te Hil- legersberg; voor Sneek, H. A. J. Smits te Akkerwoude. Geref. Kerken (art. 31) Beroepen te Goes, ds Plaatsman te Driebergen. Bedankt voor Oegstgeest-Valken- burg, D. Deddens te Wetsinge-Satz- werd. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Amsterdam-west (als schipperspred.), L. Kleysen te Utrecht; te Bussum, N. de Jong te Katwijk aan Zee. Bedankt voor Tholen, H. C. van der Ent te Werkendam. PUSKAS, de bekende Hongaarse voetballer, verkeert, in tegenstelling tot andere berichten, die melding maakten van zijn sneuvelen, volgens een Hongaars persbureau in goede welstand, evenals de overige leden van de Hongaarse ploeg.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5