Algemene bezorgdheid over Middelburgs financiële positie ZWITSAL Raad Middelburg nu akkoord met aanschaf brandweermateriaal Goese arbeidersfamilie (in houten noodwoning) door brand gedupeerd Stiiging van uitgavenpeil dient te worden afgeremd Gezonde Babies Filmtoernee Zeeuwsch Dagblad Cefa Op Middelburgs begroting staat niets overbodigs Ex-directeur 'Alginac' Schores 'Waarheid werd verdraaid' Dinsdag 30 oktober 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD Straatbelasting gaat met dertig procent omhoog Tienduizend gulden voor museum Financiële verhouding tot het rijk maakt ontwikkeling moeilijk Uniek alginaatbedrijf gedoemd te verdwijnen Leerlingen muziek school op orgelbank Koudekerke stelde de begroting vast pagina 2 Raadsleden hielden begrotingsbeschouwingen MIDDELBURG, 29 okt. Teleurstellend, sober, onbehagelijk, ver ontrustend: met deze woorden hebben de raadsleden vanmiddag de begroting der gemeente voor 1957 gekenschetst, nu er een tekort is geraamd van na het aanbrengen van een eerste serie „voordelige" wijzigingen nog altijd f 231.000,Men was het er in deze ver gadering, die van twee tot acht uur duurde, wel over eens, dat de voornaamste oorzaak van deze zorgelijke situatie moet worden ge zocht in de onbevredigende financiële verhouding tussen rijk en ge meenten. Wethouder J. W. Kögeler, die als voorzitter fungeerde, kon dit niet tegenspreken. Hij verklaarde in antwoord op de algemene beschouwingen, dat b. en w. beslist niet „op goed geluk leven". Tijdens die algemene beschouwingen bleek, dat de raadsleden niet gelijk dachten over aard en karakter van een begroting. Drs. Th. J. Westehout (Arb.) poneerde de stelling, dat zij dient aan te geven wat het gemeentebestuur noodzakelijk en wenselijk acht, terwijl de" heer J. S. Hoek' (sprekend namens ARP. en CHU.) verklaarde, dat het zeker niet juist, is het financieel-monetaire beleid der landsregering als gemeente te doorkruisen door uitsluitend op het belang der ge meente te letten. Hij zou het niet onverstandig vinden, indien de ge meente rekent met beperkende maatregelen op het gebied van in vesteringen en bestedingen en niet teveel verwacht van verhoging der subjective uitkering. Eerste spreker was de heer Wester hout. Hü vond, dat deze begroting al le voorgangers in soberheid overtreft, doordat tal van bezuinigingen zijn aangebracht. De uitgavenkant der be groting is a.h.w. de weerslag van het beleid voor het komende jaar in het belang van een gezonde, evenwichtige ontwikkeling van het gehele gemeen telijke leven, niet alleen in materieel, maar ook in sociaal-cultureel opzicht. Op dit punt was hij verontrust. Als voorbeeld voerde hij aan, dat een post van ƒ8000,voor aantrekking van 'n leraar lichamelijke oefening is ge schrapt, hetgeen hü beschouwde als een symptoom van een onaanvaardba re achteruitgang van het verzorgings- peil. Waarom voor de tweede maal de post voor een ambtenaar voor het vreemdelingenverkeer etc. pro memo rie is geraamd kon hü niet begrijpen. Met de beide nieuwe posten 10.000 aan de stichting tot exploitatie van het museum en 5 cent per inwoner voor het Zeeuws Studiefonds) was hij het geheel eens. Wat het uitbreidingsplan betreft vroeg drs. Westerhout, hoe het staat met de werkzaamheden van de ste- debouwkundige. Een rechtsgeldig uitbreidingsplan is op korte termijn noodzakelijk om voldoende bouw grond te hebben. Naast arbeiderswoningen zijn z.i. ook huizen voor andere groepen nodig, o.m. voor de alleenstaande werkende vrouwen. Tenslotte informeerde dit raadslid naar de plannen voor de be jaardentehuizen en naar de verbou wingsplannen voor de Schouwburg. BEZORGDHEID De heer Hoek was verontrust over het tekort, dat nog nooit sinds 1950 (behalve in 1952) zo hoog geraamd moest worden. Er is in de rechtse fracties bezorgdheid over de sterke mate van stijging der uitgaven, sterker dan die der middelen. Dit is een onbevredigende situatie. Een eigen belastinggebied heeft de ge meente praktisch niet meer. Gaarne zou de heer Hoek het bewijs zien ge leverd voor de stelling, dat Middel burg een belastingoase zou zijn. Het kwaad schuilt z.i. in de financi ële verhouding met het Rijk. Een steeds groter aantal gemeenten schudt steeds harder aan de boom der sub jectieve uitkeringen. Hoogstens kun- ken er misschien enkele appeltjes worden geraapt. Opstelling der begro ting lang voordat het jaar begint, ter wijl de goedkeuring pas volgt tegen het eind van het begrotingsjaar, gaat steeds weer op een farce lijken, aldus tl: heer Hoek, die ook sprak over de nsdeiige financiële gevolgen voor de gemeente als gevolg van de stijgende rentelasten. De heer Hoek pleitte voor een deel- genootschappelüke verantwoordelijk heid met het rijk. De oplossing is zeker niet gelegen in een particularistisch streven der gemeenten, maar in een regeling, die de gemeenten, gebaseerd Op objectieve maatstaven, een evenre dig deel van het nationale inkomen garandeert. Z. i. is het verkeerd nieuwe las ten tè creëren, zolang daarvoor geen budgetaire ruimte aanwezig is. Daar om gaf hü ook in overweging de beide nieuwe posten pro memorie op de be groting te zetten. ONBEHAGELIJK De heer L. A. Schenk (WD) vond het onbehagelijk een niet sluitende be groting te moeten goedkeuren. Hü Vreesde, dat ged. staten en de minis ter uiteindelijk zelf de besnoeiingen maar zullen moeten aanbrengen. Klaagzangen over de financiële ver houding hebben geen zin meer. In Middelburg zal rekening gehouden m- aten worden met een klein bevol kingsaccres, maar een andere bevol kingssamenstelling voorzag de heer Schenk niet, doordat er weinig moge lijkheden tot industrievestiging zijn. Voorts ./as hü van oordeel, dat slechts zaken, die bü de bevolking „aanslaan", voor gemeentelijk sub sidie in aanmerking mogen worden gebracht. TERING NAAR DE NERING De heer A. J. Schot (SGP) wenste -erst wel eens te weten hoe het nu staat met de nog niet goedgekeurde begroting 1956. De raad heeft er recht op de aanmerkingen van ged. staten te vernemen. Wat de begroting 1957 betreft meende de heer Schot, dat de tering naar de nering moet worden gezet. Gezien het sombere beeld is het niet verantwoord, dat er meer dan een ton voor culturele doeleinden, sport a.d. op de begroting prijkt. Er staan voorts posten op, waarvan de raad de financiële consequenties niet kan overzien als gevolg van het feit, dat destijds slechts principebesluiten wer den genomen. De Zeeuwse Muziek school b.v. vond de heer Schot prach tig, maar in de eerste plaats voor de leraren. Onbegrijpelijk vond dit raads lid het, dat 18.000,— (opbrengst ver makelijkheidsbelasting Miniatuur Wal cheren) voor toneel enz. wordt afge zonderd. Dit bedrag moet onder de ge wone middelen worden gebracht. Overigens had de heer Schout bere kend, dat het begrotingstekort met 153.000,kan worden verminderd. Zijn conclusie was dan ook, dat er op te grote voet geleefd wordt en dat aan de subsidiepolitiek ernstige aandacht zal moeten worden besteed. De heer B. A. Hesselink (VVD) wil de de begroting zien als een wenslüst en als een onderhandelingsobject voor b. en w. om te trachten er zoveel mo gelijk uit te halen. Wat de wensen en verlangens betreft meende de heer Hesselink, dat men niet verder kan springen dan de economische polsstok lang is. (Op de politieke beschouwingen hopen we nader terug te komen). Burgemeester Bolkestein voor onderzoek naar Groningen MIDDELBURG, 29 okt. Aan het begin der raadsvergadering heeft loco burgemeester J. W. Kögeler medege deeld, dat de burgemeester, mr. dr. N. Bolkestein, zich op medisch advies zal onderwerpen aan een onderzoek, dat in Groningen zal plaatsvinden. De burge meester kon vorige week, na enige tijd in bet ziekenhuis te zyn geweest, zijn werk weer opnemen, maar men achtte het beter, dat hij zich nog eens laat onderzoeken. Namens de raad sprak de beer Kögeler de hoop uit, dat dit on derzoek gunstige resultaten zal heb ben. Ingezonden Mededeling (Adv.) POEDER ZALF ZEEP OLIE LOTION II Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten Na brede discussies MIDDELBURG, 29 okt. De ge meenteraad heeft een crediet van f180.000.verleend voor de aanschaf van nieuw brandweermateriaal. Te vens werd besloten de straatbelasting met dertig procent te verhogen om de uit de aanschaf voortvloeiende kapi- taallasten te kunnen financieren. Te gen het belasting voorstel stemden de heren B. A. Hesselink en L. A. Schenk (V.V.D.). Opnieuw heeft de raad over deze materie bijna een uur gediscussieerd. De heer L. J. Breel (Arb.) was ge schrokken van het hoge bedrag en zag er een streven naar een zeker perfec tionisme in. Waarom is elk jaar niet een bedrag op de begroting voor dit doel geplaatst? Er schijnt sprake te zijn van een beleidsfout van b. en w. Of een ladderwagen en een mobilo fooninstallatie voor Middelburg nodig zijn meende de heer Breel te moeten betwijfelen. De heer Hesselink had principiële bezwaren tegen wat hij noemde de koppeling van het credietvoorstel aan dat tot belastingverhoging. Waarom geen plantsoenbelasting of, „als ik "ondeugend zou zijn, een be lasting voor de vierde wethouder?" Z.i. is de brandweer een primaire taak der gemeente. De middelen er voor moeten dan ook uit de gewone dienst worden gevonden. Een spe ciale bestemmingsheffing is uit den boze. Op de begroting staan heel wat pos ten die minder belangrijk zün dan de brandweer. Het is voorts principieel onjuist de belasting te doen drukken op één bepaalde groep der bevolking. Vreemd is ook, dat de vorige inspec teur van het brandweérwezen over het materiaal lang niet zo pessimistisch was als de huidige. Kunnen wü met Vlissingen niet gezamenhjk een goed geoutillieerde brandweer opzetten? zo vroeg de heer Hesselink. BELEIDSFOUT? Ook de heer J. S. Hoek (A.R.) sprak van een beleidsfout. Maar het heeft nu geen zin meer na te kaarten. Voorzie ningen zijn noodzakelijk. Enthousiast over de dekkingsmethode was de heer Hoek zeker niet. In feite worden hier dekkingsmiddelen van algemene aard gebruikt voor een bijzonder doel. B. en w. kozen de weg van de minste weer stand. Juist de groep, die toch al zit voor hoge polderlasten, grondbelasting, straatbelasting e.d. en dit niet op an deren kan verhalen, wordt door het be lastingvoorstel getroffen. Niettemin is het moeilijk een andere en betere op lossing aan te geven. Men kan niet zo maar uit de begroting een greep doen en posten gaan schrappen. De heer M. A. L. Hubregtse (Arb.) zag deze ver hoging als een soort voorheffing op de nog komende belastingverhogingen, die zo'n f 75.000,moeten opbrengen. De heer M. Wattel (A.R.) wees op de on billijkheid, dat velen nu moeten gaan betalen voor brandweer materiaal, ter- wül de straten, waarin zij wonen, er barmelijk slecht erbij liggen. ANTWOORD Wethouder J. W. Kögeler antwoord de, dat b. en w. geen deskundigen zijn op brandweergebied. Het rapport der inspectie van drie jaar geleden was zeer mild, dat van enkele maanden te rug vernietigend. Men kan dan ook niet spreken van beleidsfouten. Wel is het zo, dat de BB hier een belangrijke rol speelt. Ladderwagen en mobilofoon zq'n volgens deskundigen noodzakelük. De eerste, omdat er in de stad vele hoge gebouwen zün, de tweede voor Raad Middelburg MIDDELBURG, 29 okt. Na het verwerpen van twee andere voorstellen is de 'raad vanmiddag akkoord gegaan met het voorstel van b. en w., neergelegd in de be groting, om f 10.000.uit te trek ken voor de stichting tot exploita tie van het museum. Een voorstel van mr. P. van Empel (C.H.) om de post geheel te schrappen, werd met vier stemmen voor verwor pen. De heren Van Empel, A. J. Schot (S.G.P.), B. A. Hesselink en L. A. Schenk (V.V.D.) steunden het voorstel. Een voorstel van de heer J. S. Hoek (A.R.) om er een pro memorie post van te maken vond slechts steun bij genoemde heren, alsmede de heer M. Wattel (A.R.). Mr. Van Empel meende, dat het mu seum zich aan het overleven is. Mid delburg beschikt bovendien over een uitstekende prov. bibliotheek en open bare leeszaal. De f 10.000.is boven dien maar een fractie van hetgeen no dig is om het museum werkelijk op verantwoord peil te brengen. Wethou der Schorer zou het betreuren, als Middelburg als provinciale hoofdstad in gebreke zou blijven hier een daad te stellen. Voorts wil de provincie meer aandacht gaan geven aan de na tuurhistorische ontwikkeling, welke in dit museum tot haar recht kan komen. De post „sportuitwisseling met Fol kestone" werd gewijzigd in deze zin, dat de woorden „met Folkestone" ver vallen. De heer Hoek sprak van een „gemeentelijke reisvereniging". Zelfs ambtenaren met kinderen profiteren op gemeentekosten van reizen naar de ze Engelse badplaats. De heer Schenk vroeg zich af, waarom de uitwisseling steeds tot Folkestone beperkt wordt. Hü stelde voor de „vereenvoudiging" aan te brengen. De heer Schot stemde tegen, omdat hij voor heel de post niets voelde. Tractor uitgebrand BRUINISSE, 2 okt. Bij het vul len van het benzine-reservoir van een tractor op het bedrijf van de landbou wer K. Kik, sprong, toen men gelijk tijdig iets aan de accu repareerde, een vonk over, die de benzine deed ont branden. De tractor vloog in brand en met natte zakken was het vuur niet te blussen. Dit gelukte eerst na dat men een tweetal brandblusappa- raten had leeggespoten. De tractor was ondertussen echter reeds uitge brand. De volgende filmvoorstelingcn zijn: Dinsdag 30 oktober: St. Annaland, zaal Havenzicht, aanvang 1.30 nnr. Woensdag 31 oktober: St. Maartensdijk, zaal De gouden leeuw, aan vang 7.30 uur. Donderdag 1 november: Oostkapelle, Gem. Ver. gebouw, aanvang 8 uur. Vrijdag 2 november: Kortgene, zaal Stadswijnkelder, aanvang 7.30 uur. Zaterdag 3 november: Kamperland, zaal Renata, aanvang 7.30 uur. B. en W. antwoordden de raad MIDDELBURG, 29 okt. „Niemand zal kunnen volhouden, dat de begroting royaal is opgezet. Wie de posten stuk voor stuk nagaat, zal tot de conclusie komen, dat er geen overdreven wensen op voor komen. Men kan bovendien de klok niet terugzetten. Dan komt het veizorgingspeil in het gedrang. Hoogstens zijn er een paar posten, over het al of niet wenselijke waarvan men van mening kan verschil len. Maar verder zit er in de begroting geen muziek". Ongeveer met deze woorden heeft wethouder J. W. Kögeler de raadsleden van re pliek gediend. Het opzetten der begroting is een uiterst moeilijk werk, omdat niemand precies weet op welke uitkering van het rijk gerekend mag worden. Het is de taak van b. en w. aan te geven op welke wijze zij denken te kunnen voorzien in de reële behoeften der gemeente. Huisbaas lachte erom, maar de bevelvoering bü brand. Dat er sprake zou zijn van koppeling der beide voorstellen achtte de heer Kö geler een onjuist standpunt. De ho gere belastingopbrengst betreft de algemene middelen. Voor combinatie met Vlissingen voelde hü niets. Op een vraag van de heer Hesselink antwoordde de wethou der, dat het inderdaad niet zeker is, dat toegestaan zal worden de hogere belastingopbrengst te gebruiken voor het materiaal, maar dat de kansen gro ter zijn, nu de Middelburgse bevolking bereid is een offer voor een goede brandweer te brengen. De heer Wattel merkte nog op, dat de raad onder druk van b. en w. tot aanvaarding van het voorstel wordt gedwongen. Zodra er een mogelijkheid is tot het sluitend maken der begroting dient deze on- ao iv, A1, billüke verhoging te worden afge- p} "e as ls gelegd. Alle facto- schaft, aldus dit raadslid. ren hiervoor waren aanwezig: een Ingaande op verschillende concrete vragen zei de wethouder, dat de post voor leraar lichamelijke oefening is ge schrapt door ged. staten en ook, om dat er geen wettelijke regeling is te maken voor de rechtspositie van deze leerkracht, die èn het openbaar èn het bijzonder onderwijs zou hebben te die nen. Ten aanzien van de noodzaak tot verbetering van de accomodatie van het onderwü's verwees de heer Kögeler naar het urgentierapport van b. en w„ dat ook een plan bevatte. Ondanks het enorme profüt van het vreemdelingenverkeer stelt de middenstand daar geen financiële steun tegenover, aldus de heer Kö geler, die het zeer betreurde, dat de ze groep niet bereid is in samenwer king met de gemeente het vreemde- lingenbezoek te stimuleren. UITBREIDINGSPLAN Ten aanzien van het uitbreidings plan werd medegedeeld, dat wekelijks besprekingen met de stedebouwkundi- ge worden gevoerd, speciaal voor 't Zand, maar dat het bijzonder moeilijk blijkt voor de bouw van de 336 wonin- GOES, 29 okt. Door kordaat ingrijpen van de familie Sandee is voorkomen, dat een catastrofale brand heel de reeks woningen van Klein Finland (kruispunt Heernis- sewegBergweg) te Goes vanmor- Reactle over verklaring commissarissen GOES, 29 okt. „De raad van commissarissen heeft de waarheid op bedriegelijke wijze verdraaid". Dat is de krachtige reactie van de voormalige directeur en de ontsla gen personeelsleden van de N.V. Alginac te Schore op het bericht in onze zaterdagkrant, waarin deze commissarissen onthullingen de den over het gerezen conflict, Volgens de president-commissaris, de heer A. v. Vemde te Heemstede, en diens zoon, de commerciële directeur G. A. v. Vemde, beiden groothandela ren in oud papier te Amsterdam, zou Drs. C. A. M. J. Veldkamp te Goes gedwongen zijn geweest als directeur ontslag te nemen. Verder zou het per soneel ontslagen zijn vanwege een on juiste relatie tot zijn directeur. Niets is minder waar", aldus Drs. Veldkamp, die ons hedenmorgen aan de hand van de gevoerde correspon dentie met de officiële stukken aan toonde, dat hjj het is geweest, die geheel eigener beweging ontslag heeft gevraagd per 1 okt., daar hij zich niet kon verenigen met een voorgenomen beleidsverandering. „Dit ontslag werd niet gewenst „Dit ontslag werd niet gewenst door de commissarissen", aldus Drs, Veldkamp. Wat het personeel betreft, deelde Drs. Veldkamp ons mede, wederom on der overlegging van de bewijsstukken, dat hij van de president-commissaris opdracht kreeg, al het personeel collec tief te ontslaan, daar de produktie per 1 okt. zou worden stilgelegd. „Hoewel zeer tegen mijn zin, daar er een prima verstandhouding bestond tussen mü en de arbeiders", aldus de heer Veldkamp, „heb ik mün opdracht moeten uitvoe ren". Als blijk van deze prettige sa menwerking heeft het personeel haar directeur nog een cadeau aangeboden. Volgens de voormalige directeur hebben de commissarissen later weer contakt opgenomen met de ontslage nen; slechts twee oudere personen ble ken bereid weer dienst te nemen. Dr. W. Levelt uit Heemstede, een chemicus met wie Drs. Veldkamp voorheen veel heeft samengewerkt, treedt voorlopig als technisch adviseur op, terwijl de heer v. d. Endt jr. uit Yerseke, zoon van een der commissarissen, momen teel de dagelijkse leiding verzorgt. Op de zaterdag j.l. gehouden verga dering van aandeelhouders waartoe Drs. Veldkamp, hoewel hü een derde der aandelen bezit, niet was uitgeno digd is besloten het bedrijf voorlo pig draaiende te houden met drie man personeel. Het laat zich echter aanzien, nu begin van brand, een opeenhoping van houten huizen en een straffe noord-ooster. Maar ondanks deze hulp zit het gezin van de houtbewerker C. J. Voois in zak en as. Met een door brand, rook en bluswater'verniel de inboedel, waarvoor men zich niet had verzekerd. De stad in Mevrouw Voois was de stad in toen haar overburen omstreeks half eif ontdekten, dat er iets brandde in de verlaten noodwoning. Men belde on middellijk de brandweer en forceerde de deur van de barak. Door de enorme rookontwikkeling en hitte konden de buren niet tot de vuurhaard doordrin gen. De brandweer, die snel ter plaatse was, slaagde erin het vuur in de ka mer te bedwingen. Het vrij nieuwe huisraad en veel van de overige inven taris, die niet was verzekerd, werden dusdanig door vuur en water aange tast, dat de .directe schade in de vele honderden guldens loopt. Als oorzaak van de brand neemt men aan, dat uit de niet geheel sluitende kachelpijp een vonk is gevallen op een der beklede stoelen. Daar geen der vier bewoners In hals aanwezig was, heeft het vuur kunnen voortwoekeren zodat die kamerhoek spoedig in lich terlaaie stond. „Ik heb al dikwijls gezegd: daar komt op de duur brand van", aldus de vrouw des huizes, die het euvel jn de kachelpüp reeds enkele weken 'geleden had geconstateerd en de be heerder daarvan op de hoogte had gesteld. „Hij lachte er maar wat om" zo zei de gedupeerde huisvrouw, „maar al die tüd is er niets verhol pen." (Ais tragische bijzonderheid vernamen wü, dat juist vandaag die reparatie zou gebeurenRed.). Het gezin van de heer Voois, dat al jaren op een betere woning wacht, heeft voorlopig onderdak gekregen bij de buren. De Unie-collecte heeft in Arnemui- den, Breskens, Westkapelle resp. op gebracht f 189.85, f180.— en f 192.32 opgebracht. gen tot een afronding te komen. Wethouder L. J. van 't Westendo voegde daaraan toe, dat het vierdo plan b. en w. reeds is gepasseerd en dat de grootste moeilijkheid is aan een redelijke curve- en grondprijs te ko men, daarbij ervoor zorgend, dat deze Stromenwijk haar aantrekkelijkheid behoudt. Teleurgesteld was de heer Kögeler over het feit, dat in deze tijd van wel vaart zo weinigen bereid zijn meer be schikbaar te stellen voor culturelo doeleinden. Overigens vond hü, dat een bedrag van ruim een ton voor dit doel, nog geen 2 der totale begro ting, zeker niet aan de hoge kant is. Hij achtte het een wijs beleid da f 18.000.van Miniatuur Walcheren af te zonderen. Zou men het aan de ge wone middelen toevoegen en er dus da begroting op baseren, dan komen er tegenvallers, als straks de Miniatuur eens niet meer bestaat. De f 173.000.— van de Godshuizen, waarover opmer kingen waren gemaakt, is geblokkeerd 't Is een soort reserve, waar men niét aan mag komen. DE BRIEF VAN GED. STATEN Wat de brief van ged. staten over da begroting 1956 betreft zei de heer Kö geler, dat deze volstrekt niet onder de tafel is gewerkt. Hij kwam in april j.l* maar b. en w. vonden het niet oppor tuun hem aan de raad te overleggen, voordat zij er een antwoord op kon den formuleren, hetgeen nu pas moge lijk is, omdat de situatie wat overzich telijker is geworden. Veel in de brief berust op een mis verstand. Zouden de raadsleden et kennis van hebben genomen, dan zou den zij er weinig aan hebben gehad. In tegenstelling tot de heer Hoeft meende de wethouder, dat b. en w. wel degelijk het recht hebben de brief zelf te behandelen. BEJAARDENCENTRUM Wethouder A. J. Berenpas deelde mede, dat de samenwerking tussen Herv. Gemeente, Geref. Kerk en ge meente t.a.v. de stichting van een be jaardencentrum annex verzorgingshuis goed is. Vele moeilijkheden zqn te overwinnen om de juiste juridische en exploitatievorm te vinden. Het is niet uitgesloten, dat de gemeente zelf bin nenkort een gebouw ter beschikking krijgt, dat kan worden gebruikt als be jaardensociëteit en voor het beoefenen van hobbies. Wethouder jhr. mr. T. A. J. W. Schorer verklaarde, dat een eer ste verbouwingsplan voor de Schouw burg door b. en w. werd afgewezen en (Vervolg op pag. 5) door het ontslag van de directeur de Staat niet langer bereid is krediet te verlenen en nu waarschijnlijk ook de Middenstandsbank zich zal terugtrek ken, dat de „Alginac" geen lang leven meer beschoren zal zijn. En daarmee verliest Zeeland dan een bedrijf, dat als enige in Neder land uit zeewier de kostbare algina- ten wist te trekken. Een bedrijf, dat nog in een experimenteel stadium verkeerde, maar dat zeker goede be loften voor de toekomst inhield. Het zal niet eenvoudig zijn een goede op volger te vinden voor Drs. Veld kamp, die acht jaar lang op dit ter rein heeft gepionierd, maar die thans zün krachten op andere wijze aan de chemische wetenschap zal wüden. VLISSINGEN, 29 oktober. In de St. Jacobskerk werd zaterdagavond een orgelbespeling gegeven door leerlin gen van de Zeeuwse muziekschool, die allen zich in het orgelspel bekwa men onder leiding van de heer P. H. Broerse, organist van de St. Jacobs kerk. Een negental leerlingen voerde een aantal werken uit, daterende vap- uit de tüd van J. S. Bach, tot de modernen: Hendrik Andriessen. Na tuurlijk lag het peil van het spel nog al uit elkaar, hetgeen echter niet weg neemt, dat soms heel goede prestaties te beluisteren waren. De directeur van de Zeeuwse mu ziekschool, de heer Henk Stam, leid de het concert met enkele woorden in. Er bestond voor dit gebeuren een behoorlüke belangstelling. KOUDEKERKE, 29 okt. De raad heeft vanmiddag in alle gemoedelijk heid de gemeentebegroting voor 1957 vastgesteld. Slechts de heer P. Flipse (G.B.) hield een algemene beschou wing, maar die had dan ook vele no ten op zijn zang. Burgemeester Dreg- mans had echter op alle vragen een afdoend antwoord. Morgen hopen wü uitgebreider op deze vergadering te rug te komen. STAVEN ISSE Ongeluk. De heer W. Poot, werkzaam op een herverkavelingsobject, raakte met zijn hand beklemd tussen twee kip karren. Dr. Zoeteman verleende eerste hulp.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2