Opmars naar het Suezkanaal Belangrijke knooppunten bezet Val van Stalin Wapengeweld in Midden-Oosten - Reactie op terreur Wil Soekarno dictator worden? Tweespalt verzwakt positie van laarse verzetslieden Hong< Laatste nieuws Trekken de Russen niet terug? Engeland, Frankrijk en V.S. zeer ernstig bezorgd Franse verliezen in Marokko Iwan Smirnoff overleden Opstandelingen in Hongarije stellen regering eisen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND J" Amerikanen en Britten verlaten Israël degering heeft getracht publikaties te voorkomen Vakantie van koningin Juliana Volledig herstel der democratie Chaos in het land is volledig Communisten' en anti-communisten Veiligheidspolitie vecht nu in burger Indonesië beschuldigt Nederlanders Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad Dinsdag 30 okt. 1956Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit 12e Jaargang No. 3539 c MIDDELBURGS BEGROTING (zie pag. 2). Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 7.34 u., onder 17.14 u. Maan op 4.49 u., onder 15.54 u. Hoogwater woensdag 81 oktober: Vlissingen: 11.56 u. 1.92 m., u. m. Terneuzen: 0.08 u. 2.15 m., 12.27 U. 2.08 m. Wemeldinge: 1.20 u. 1.85 m., 13.43 u. 1.60 m. Zierikzee: 1.07 u. 1.64 m., 13.24 u. 1.38 m. ISRAEL VALT EGYPTE BINNEN WASHINGTON, 30 oktober (Reuter). De toestand in het Midden-Oosten is ernstig. Dit hebben Engeland, Frank rijk en de V.S. verklaard. In Washington hebben gisteravond besprekingen plaats gevonden van de zaakgelastigden van Frankrijk en En geland met Dulles. De drie landen zijn ondertekenaars van de verklaring van 1950, die de grenzen van Israel en zijn Arabische buurlanden garandeert. President Eisenhower heeft ver klaard, dat er op het ogenblik geen ernstiger gevaar voor de vrede bestaat dan in het Midden-Oosten. Ook vertegenwoordigers van Pakis- san, Iran, Turkije en Irak hebben gis teravond met de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken gesproken. Amerika en Engeland hebben alle uit hun landen afkomstige burgers ge adviseerd, indien mogelijk, het Mid den-Oosten te verlaten. Voor Veiligheidsraad? De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, heeft „Kwestie-Soestdijk" 's-GRAVENHAGE, 29 okt. Op vragen van het Eerste Kamerlid de heer Reijers, naar aanleiding van het in het Duitse weekblad „Der Spiegel" verschenen artikel over ons Konink lijk Huis, heeft de minister-president o.a. geantwoord dat de toenmalige mi nister van buitenlandse zaken de heer Beyen wist dat een buiten lands correspondent van plan was weinig waarderende artikelen te pu bliceren betreffende ons Koninklijk Huis. Door gesprekken met de betref fende journalist heeft hij eerst bereikt dat de publikatie niet tot stand is ge komen. Toen in mei van dit jaar ver nomen werd, dat buitenlandse journa listen weer van plan waren over het Koningshuis te schrijven heeft de mi nister opnieuw getracht de correspon denten van hun voornemen af te bren gen. „Der Spiegel" was hiertoe niet bereid. De regering heeft nagegaan of maatregelen konden worden genomen om publikatie te voorkomen. Dit was echter niet mogelijk. De regering heeft niet willen pogen het te verwachten artikel te doen wij zigen. Zij zou daarmede verantwoor delijkheid op zich hebben genomen voor het artikel, zoals het dan zou ko men te luiden, hetgeen een onaan vaardbare situatie zou hebben gescha pen. In Artis heeft zondag een poema vrouw het leven geschonken aan vijf welgeschapen jongen. De moeder be kommert zich echter niet om haar spruiten. Daarom zoekt Artis naar een zogende hond, die enkele dagen gele den zelf jongen heeft gekregen. Groot-Brittannië en Frankrijk voorge steld „onmiddellijk stappen" te onder- nemén om de Israëlische aanval op Egyptische stellingen voor de Veilig heidsraad te brengen. 's-GRAVENHAGE, 29 okt. Naar aanleiding van berichten van buiten landse persbureaus, volgens welke H. M. Koningin Juliana besloten zou heb ben haar vakantie in Taormina op Si cilië met een week te verlengen, wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld, dat de plannen van H. M. nog niet vast staan. Het ligt inderdaad in de be doeling, dat de Koningin nog enkele dagen langer in Taormina zal blijven, doch de duur van het verblijf zal ge heel afhankelijk worden gesteld van de weersomstandigheden. RABAT, 29 okt. (AFP.). Volgens berichten uit betrouwbare bron zijn in de week van 23 tot 29 oktob.er in Ma rokko 67 Europeanen vermoord en 43 gewond. TEL AVIV, 30 oktober Reu ter-A. F. P.). Israëlische troepen zijn gisteravond Egypte binnengevallen. Over een front van dertig km trok vannacht een Israëlische strijdmacht, waaronder pantserwagens en gemechaniseerde troepen, op in de richting van het Suezkanaal. Volgens de berichten uit Israëlische bron bevinden de troepen van Israël zich reeds meer dan 120 km diep in Egyptisch gebied. De aanval wordt van Israëlische zijde een reactie genoemd op Egyptische aanvallen op Israëlische verbindingen te land en ter zee. De Israëliërs hebben reeds enkele belang rijke knooppunten van wegen in bezit. Het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken verklaarde, dat Israël „de nodige maatregelen" heeft genomen ter vernietiging van bases van Egyptische commando's op het Sinai-schiereiland. „Begraaf politieke partijen" DJAKARTA, 29 okt. (A.N.P.) President Soekarno heeft in een rede voering verklaard voorstander te zijn van „het begraven van de politieke partijen" in Indonesië. De president zeide dat de onenigheid tussen de politieke partijen een gevaar betekent voor het land. In Djakarta heeft deze rede grote beroering doen ontstaan. Indonesische politieke figuren zeiden niet te kun nen geloven, dat Soekarno de „be drijfsleider en eigenaar" zou willen zijn van de Indonesische republiek. De Nederlandse artsen, georgani seerd in de Kon. Ned. Maatschappij tot bevordering van de geneeskunst heb ben een telegram van trouw en aan hankelijkheid gezonden aan H. M. da Koningin. De Socialistische Unie heeft de over eenkomst met de Communisten in Ne derland opgezegd, omdat er in da CPN-leiding Stalinistische elementen zijn. Een woordvoerder van het Arabi sche legioen heeft verklaard, dat de Egyptenaren weerstand bieden aan de Israëliërs. Egyptische terreur Van officiële Israëlische zijde wordt gezegd, dat de Egyptische commando's die enige tijd niet actief zijn geweest, weer waren begonnen met hun ter reurdaden, als gevolg waarvan de af gelopen week 24 Israëliërs zijn gedood of gewond. Enkele Egyptische oorlogsschepen zouden op weg zijn naar de kust van Israël. Ook kinderen onder de wapenen Een functionaris van de Amerikaan se ambassade in Amman (Jordanië) heeft verklaard dat volgens zijn ge gevens de Israëliërs „iedereen hebben gemobiliseerd, tot kinderen toe". Alle mogelijke vervoersmiddelen waren voor militair gebruik gereed. DEN HAAG, 29 oktober. In Palma op Malorca is op 61-jarige leeftijd aan een bloedinfectie over leden de heer Iwan Smirnoff, oud gezagvoerder van de K.L.M. Smirnoff is vooral bekend geworden door de snelle Kerstvlucht die hij in december 1933 met Piet Soer, Grosfeld en Van Beukering naar het toenmalige Nederlandsch Indië en terug maakte met de „Pelikaan". In de oorlog vloog Smirnoff voor de geallieerden. Daarna werd hij weer gezagvoerder bij de K.L.M Smirnoff werd in Rusland geboren, ging op 1 mei 1915 voor het eerst al- reen de lucht in na drie uur oefe nen! en kwam na de eerste wereld oorlog via Frankrijk en België bij de K.L.M. in Nederland terecht. In 1929 werd hij Nederlands staatsburger. WENEN, 30 oktober. De opstan delingen in Hongarije hebben de re gering him eisen doen toekomen, na melijk vrije democratische verkiezin gen onder controle der Verenigde Na ties, vrijheid van pers en van verga dering, erkenning van de vakbonden, herstel van de rechten van de mens en vrije beroepsuitoefening voor een ie der. Andere eisen zijn herstel van de vroegere vrije jeugdorganisaties, te rugvoering naar huis van alle gede porteerden, vrijlating van alle poli tieke gevangenen, liquidatie der kol chozen en teruggave van het land aan de boeren. Het onrecht, de kerk aange daan, moet worden goedgemaakt. Voorts: opheffing van de veiligheids- yjlitie en terugtrekking van de Rus sische troepen. De opstandelingen hebben laten we ten geen genoegen te zullen nemen met minder dan dit. Volgens niet be vestigde berichten zouden zq hebben gedreigd een opmars van alle kanten naar Boedapest te beginnen, indien hun eisen niet worden ingewilligd. De regering in Boedapest heeft tot nu toe alleen verklaard de politie te zullen reorganiseren en met de Rus sen te zullen onderhandelen over te rugtrekking van hun troepen. Zij schijnt nog altijd hoop te hebben een of andere vorm van communistisch bewind te kunnen handhaven. In België staken ruim 40.000 me taalarbeiders. Zij willen een loonsver hoging van vijf procent. mm De Griekse reder Onassis heeft aan Egypte aangeboden een oliebuisleiding van circa 192 km langs het Suezkanaal aan te leggen. Nog verbeten gevechten in Hongaarse hoofdstad WENEN, 30 okt. Volgens van nacht in Oostenrijk ontvangen berich ten begint tussen de twee groepen op standelingen in Hongarije, de anti communistische en de nationaal-com- munistische, het verschil in doelstel ling een zodanige ro' te spelen, dat door dit verschil het opstande lingen zou kunnen w i bepaald. De anticommunistische groep eist vrije verkiezingen en vrijheid van werkzaamheid van alle politieke par tijen. De nationaal-communistische groep schijnt thans genoegen te willen ne men met hetgeen de regering-Nagy in het vooruitzicht heeft gesteld, namelijk onderhandelingen met de Russen over het terugtrekken van de troepen en wijziging van het regeringsbeleid De regering te Boedapest tracht, zo zeg gen de anti-communistische opstande lingen de groepen tegen elkaar uit te spelen. NOG MEER RUSSEN Opstandelingen, die enkele uren geleden nog in Boedapest waren, deel den mede, dat het korps veiligheidspo- I litie nog steeds actief is en dat Russi- harde noordoostelijke wind. sche versterkingen nog geregeld aan rukken. In politieke kringen in Wenen wordt de nieuwe ontwikkeling ongunstig voor de opstandelingen geacht. Men meent, dat de komende dagen beslis send voor hen zullen zijn. Een 19-jarig Hongaars meisje, dat in Wenen is aangekomen, zei dat er min stens 4.000 onbegraven lijken in Boe dapest moeten zijn. Het voedsel wordt erg schaars. Soms staan er rijen voor de winkels van een halve kilometer lang. Een automobilist uit Naaldwijk ver voerde een stierkalfje van drie dagen in een veel te kleine autokoffer. Het diertje is er tijdens de rit uitge vallen. De politie heeft de man be keurd wegens dit „veevervoer". Het kalf is naar een boer gebracht. ui net begin van de bloedige opstand in Boedapest zijn studenten er na her haalde pogingen in geslaagd het enor me Stalin-beeld, dat in het centrum van de stad stond, met snijbranders omver te halen. Foto: Een inwoner van Boedapest zaagt met een zakzaagje een stuk van de snor van het beeld af. DE BILT ZEGT: Koude noordoostelijke wind Veranderlijke bewolking met aan vankelijk nog plaatselijk regen voor namelijk in de noordelijke provincies enkele buien. Koud weer. Matige tot krachtige en langs de kust ISRAEL—EGYPTE Van de zijde van de Israëlische re gering wordt vernomen, dat de Israëli sche troepen Suez tot op 30 km. zijn genaderd. Gezaghebbende kringen in Tel Aviv zijn van mening, dat de Israëlische ac tie tegen Egypte het midden houdt tussen een vergeldingsactie en een oor log. Alles hangt van de Egyptische reactie af. Israël is tot verboden vlieggebied verklaard voor alle Britse vliegtuigen. HONGARIJE In Boedapest wordt zwaar gevoch ten. Een kazerne, die in handen is van de opstandelingen, wordt door Russi sche tanks en kanonnen beschoten. HONGAREN LOSSEN RUSSEN AF WENEN, 30 okt. (AF.P.) Het Hongaarse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekendgemaakt, dat de Hongaarse troepen begonnen zijn de Russische troepen af te lossen, die een tijdelijk I eerste begin maken met hun vertrek I uit de Hongaarse hoofdstad. WENEN, 30 oktober. Sinds maandagmiddag heeft de toestand in Boedapest een voor de opstandelingen ongunstige wending ge nomen. Rond de middag zijn in de Hongaarse hoofdstad opnieuw gevechten uitgebroken en de opstandelingen hebben nog slecht de zuidoostelijke stadswijken in handen. De Russische troepen hebben een breed, her metisch gesloten cordon om de stad gelegd en bepalen zich ertoe er voor te zorgen, dat geen wapens en munitie de stad binnenkomen. Er vinden hevige gevechten plaats tussen de opstandelingen en de Veiligheidspolitie. Het schijnt de bedoeling te zijn van de Russen te wachten tot de opstandelingen gebrek aan munitie krijgen. Deze ver schieten hun munitie nu in gevechten met de communistische veilig heidspolitie. De Hongaarse regering heeft maandag bekendgemaakt, dat het korps veiligheidspolitie is ontbonden ingevolge de wensen der opstandelingen. Doch volgens de woordvoerders dezer opstandelingen hebben de leden van dit korps of andere uniformen of burgerkleding aangetrokken en oefenen zij in de binnenstad van Boedapest, waar hier en daar nog groepen opstan delingen zitten, terreur uit door op willekeurige personen te schieten. De opstandelingen beheersen in Boedapast een veel kleiner gebied dan voorheen. De Hongaarse militairen hielden zich gistermiddag en -avond neutraal. Het is de vraag wat zij zul len doen. Het schijnt nog zeer twijfelach tig te zijn dat de Russische troepen zullen terugtrekken. Men houdt er ernstig rekening mede dat berich ten over het terugtrekken van de Russen alleen bedoeld zijn om de verzetslieden in de war te bren gen. Verwarring De regering in Boedapest verkeert in verwarring en heeft zij geen over zicht van de situatie. De opstandelingen houden voet bij stuk. Een van de zwakke zenders van de opstandelin gen heeft zelfs de eis gesteld dat de Russische troepen zich zouden terug trekken met witte vlaggen voorop. De Russen zouden mogelijk bezig zijn zich terug te trekken. Voor het overige wachten zij op orders. In het overige deel van het land hebben de opstande lingen grote gebieden in handen. De Russen concentreren zich daar in hun kazernes. Vele verbindingen zijn ver broken, zodat noch de regering, noch de opstandige beweging, noch de Rus sische legerleiding precies weet, wat er gaande is. Bovendien trachten bei de partijen elkaar in verwarring te brengen. Daarom dienen alle berich ten uit Hongarije, uit welke bron ook, met zeer grote voorzichtigheid en twijfel te worden beschouwd. Nie mand weet Iets zeker. Impasse Het land verkeert In een impasse, die alleen doorbroken kan worden door een besluit van Moskou. Daar zal men nu moeten bepalen wat de Russi sche troepen moeten doen; vechten of zich terugtrekken. In vier plaatsen in Hongarije zijn tegenregeringen gevormd, die zeggen schap hebben over het gebied in de onmiddellijke nabijheid van deze ste den. Ondergrondse activiteit DJAKARTA, 29 okt. (ANP). Van officiële zijde te Djakarta is maandag de beschuldiging uitgesproken, dat Nederlanders hebben getracht Indo nesië door ondergrondse activiteiten naar de ondergang te voeren. De Nederlanders proberen de inter nationale wereld zand in de ogen te strooien door de indruk te vestigen, dat zij niet schuldig zijn geweest aan ondergrondse activiteiten tegen de wettige Indonesische regering, aldus de beschuldiging. De woordvoerder zei voorts, dat „het betrokken zijn van Nederlandse on derdanen bij subversieve activiteiten werd bewezen door de processen tegen wijlen Jungschlaeger, Schmidt, en an deren". „Zij liegt'' Intussen heeft de Indonesische pers veel ruimte gewijd aan de beschuldi gingen van mevrouw Bouman, dat vooraanstaande Indonesiërs zelf over tuigd zijn van de onschuld van be klaagden en dat de officier van justitie Sunarjo, haar man had aangeboden de zaken te laten vallen voor de prijs van 300.000 rupiahs aan steekpenningen. Sunarjo verklaarde, dat de beschuldi ging van mevrouw Bouman „een vol ledige verdraaiing van de feiten" is. De procureur-generaal, Suprapto, zei: „Waarom zou ik op zulke leugens in gaan?" In Den Haag had een familie visite. Het was gezellig. De dochter des hui zes besloot de „sfeer" nog te verhogen en strooide peper op de kachel, waar door het hele gezelschap begon te nie zen. Buiten de deur stond echter een man, die meende dat zijn vrouw, die zich binnen bevond werd uitgelachen. Hij haalde zes vrienden op en samen trapte men de deur in. Een hevig ge vecht ontstond, waarvan het slot was dat het hele spul in een politiewagen werd gepakt.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1