Landbouwbeleid is niet alleen en zelfs niet allereerst een prijsbeleid „Zó begonnen opstanden in Hongaarse hoofdstad" ESSO EXTRA MOTOR OIL Kamerleden willen bezuinigen op uitgaven voor marine Chr. Middenstandsbond gaat zich reorganiseren TILKSTPA Lijnen naar ioekomsi worden getrokken C.B.T.B. maakt dit zijn leden in een waardevol boek duidelijk Arbeiders bij Bdliion in Suriname staken Ongeregeldheden in Singapore met de nieuwe verdubbelt U de levensduur van Uw motor Met Esso bent U beter uit feu Bril van ^cois is een WATER WIJKT IN OOSTELIJK FLEVOLAND Geroe's toespraak was lont in kruitvat Heeft Steunt Wettig Gezag nog zin Verdwijni iiller-sysieem Activering plaatselijke verenigingen levensnoodzaak Zaterdag 27 oktober 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 4 (Van onze §-redaeteur) UTRECHT, 27 oktober. Wie tegenwoordig met een boer een ge sprek begint over het landbouwbeleid, is in een minimum van tijd in een zware discussie gewikkeld over hele of halve centen bij de melk prijs, over de minimum-garantieprijs van de rogge en dergelijke. Een wonder is dat niet, want in de tegenwoordige situatie is het prijsbeleid voor de boer een levensbelang. De omstandigheden maak ten het dan ook noodzakelijk, dat nu al jarenlang bij de opinievor ming binnen de landbouworganisaties deze prijzenkwesties in het centrum stonden. Er zit echter ook een groot gevaar in deze toestand. Dit gevaar n.l., dat de boeren en tuinders in het land de overtuiging krijgen, dat landbouwbeleid identiek is met prijsbeleid. Dat de me ning zou postvatten, dat de toekomst van de landbouw en de boeren- satnd alleen afhankelijk is van de instanties, die de prijzen bepalen en dat zij zelf daarvoor vrijwel niets kunnen doen. De Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond heeft dit gevaar onderkend en besloten voor rijn leden vrat te doen. Vandaar, dat thans een ook uiterlijk zeer verzorgd boek voor ons ligt, dat tot titel draagt: „Gedachten over de grondslagen van ons landbouwbeleid". Het is geschreven door Ir. G. Wansink, secretaris van de CBTB en uitgegeven door de bond. Dit boek beziet het landbouwbeleid in veel ruimer verband dan dat van de prijzen alleen. Het geeft een antwoord op de vraag, hoe ook op langere termijn bezien de moge lijkheden liggen om de doelstelling van het landbouwbeleid handhaving van een redelijke bestaansmogelijkheid voor goed geleide en sociaal-economisch ver antwoorde bedrijven te verwezenlij ken. Vele factoren Tal van factoren doen hier hun in vloed gelden. Vraagstukken van pro- düktietechniek en bedrijfsgrootte, van financiering en vakopleiding moeten hierbij onder het oog worden gezien. Er wordt in de laatste tijd, vooral in economische kringen, steeds meer aan dacht besteed aan de structurele pro blematiek van de landbouw als be drijfstak. Losse fragmenten uit deze discussie dringen in de vorm van verslagen en krantenartikelen wel door tot de boeren en tuinders in het land, maar deze zijn meestal niet in staat de achtergrond en de samenhang van dit alles te zien. Dat •wil dit boek nu juist wel laten zien aan de leden van de C. B. T. B. en aan alle verdere belangstellenden. Daarom draagt het dan ook een be schouwend karakter. Het is geen pro gram van actie van de C.B.T.B., geba seerd op de huidige situatie. Het is niet allereerst op het heden, maar op de toe komst gericht. De actuele problematiek komt wel ter sprake, maar de lijnen wor den vanuit het verleden en via dit heden doorgetrok'-cm naar de toekomst. Duidelijke taal De groie verdienste van dit boek is, dat het duidelijke taal spreekt. Duide lijke taal in die zin, dat ook de eenvou digste lezer de heldere betoogtrant kan volgen. Maar ook in die zin, dat hier steeds beide kanten van de medalje wor den getoond en dat ook dingen worden gezegd, die niet alle agrariërs even aan genaam in de oren zullen klinken. Een paar voorbeelden uit vele: Maar al te dikwijls blijkt, dat tal van kleine boeren zelfs op bedrijven van 5 ha en muider de oorzaak van hun grote moei lijkheden buiten het eigen bedrijf zoe ken. De bedrijfsgrootte wordt door hen als onaantastbaar, overgeleverd gegeven aanvaard en naar hun mening kunnen hun problemen slechts worden opgelost door betere prijsvaststellingen e. d. On omwonden wordt hier gesteld en aange toond, dat het euvel ligt in de bedrijven zelf, n.l. in de te geringe bedrijfsgrootte en dat de enige oplossing ligt in een beleid, dat gericht is op bedrijfsvergro- tinc. Vanwaar de grond? De auteur wil deze bedrijfsvergroting overigens niet gerealiseerd zien door het hanteren van geleidelijk stringenter wor dende vestigingseisen. De grond hiervoor zal naar zijn mening beschikbaar moeten komen, doordat de overheid op wettelijk te regelen wijze de beschikking krijgt over de zgn. „uitstervende bedrijven" en over de bedrijven van emigranten en door verplaatsing op basis van vrijwil ligheid van boerengezinnen naar land in nie we polders of ontginningen. De belangrijkheid en onmisbaarheid van niet te schriele prijspolitieke maat regelen wordt duidelijk aangetoond. De schrijver staat geheel achter de be kende besluiten van het Landbouw schap. Maar anderzijds wordt even on omwonden gezegd, dat de landbouw zich tegen de overal optredende span ningen zelf moet verweren door aan passing. Aanpassing in produktie-methoden, mechanisatie, vakopleiding, afvloeiing van voldoende agrarische jongeren naar andere bedrijfstakken enz. „Het zou on juist zijn deze spanningen zonder meer weg te nemen door prijspolitieke maat regelen. Een verantwoorde landbouw politiek dient zich immers niet alleen te richten op een redelijk bestaan in het heden, maar ook in de toekomst", aldus Ir. Wansink. „Te veel" Wat de afvloeiing van boerenzoons be treft wordt overigens opgemerkt, dat momenteel 90.000 boerenzoons in de landbouw werken, waarvan er maar 50.000 boer kunnen worden. Er zijn dus 40.000 boerenzoons „te veel", waarvan 25.000 op de zandgronden. De afvloeiing van landarbeiders naar andere bedrijfstakken verloopt daaren tegen, vooral op de zeekleigebieden, te snel. De schrijveT onderzoekt, waarom het landarbeidersberoep niet meer met het beroep van industriearbeider con curreren kan en komt dan tot een reeks van oorzaken, die sleehts door een ge coördineerde, grootscheepse aanpak weg genomen kunnen worden. Men zal aandacht moeten besteden aan de loonhoogte, de promotiekansen, de opleiding, de slechte huisvesting, de sei- zoenwerkloosheid en de aard van het dienstverband. Alle facetten We deden slechts een greep uit dit boek, dat beknopt en systematisch alle facetten van het landbouwbeleid de revue laat passeren. Het begint met een schets van de economische structuur van onze landbouw in verband met het land bouwbeleid. Een zaak, die bij de kabi netsformatie een belangrijke rol heeft gespeeld. Achtereenvolgens worden dan de produktietechniek en de produktie- omstandïgheden besproken, waarna de bedrijfsgrootte en het financieringspro bleem worden bezien. Uitermate interes sant en belangrijk is het zevende hoofd stuk, dat over de agrarische bevolking handelt. Daarna worden de vraagstukken rond de bedrijfsleiding bezien terwijl 'n hoofdstuk over het prijsbeleid het boek afsluit We moeten het uiteraard bij deze greep laten. Ieder, die interesse heeft voor dit geschrift kan het voor de luttele prijs van ƒ3,bij de C.B.T.B. bestellen. We veronderstellen, dat zeer vele agrarische ondernemers zich aan hun ondememers- funktie verplicht zullen voelen om dit verhelderende boek over hun bedrijfstak aan te schaffen, het te lezen en het in de afdelingen met elkaar te bespreken. Zij zullen daardoor zeker een ruimer zicht krijgen op hetgeen de overheid moet doen, maar vooral ook op het geen rij zelf individueel en gezamen lijk moeten doen om de Nederland se landbouw een goede toekomst te verzekeren. PARAMARIBO, 28 okt. (ANP). De arbeiders van de Billitonmaat- schappij in Suriname hebben het werk neergelegd om hun eisen inzake lots verbetering kracht bij te zetten. Zij hadden tevoren een aanbod van de maatschappij tot tien procent loons verhoging met ingang van november verworpen. De arbeiders eisen een col lectief arbeidscontract en een loons verhoging van 45 procent. Naar 'ver luidt kan financiële steun verwacht worden van de Caribische mijnwer kersfederatie, waarin de Caribische, Amerikaanse en Canadese bonden ver enigd zijn. Het aantal arbeiders bij de Bilüton bedraagt ongeveer 1500. De utiliteitsdiensten vallen buiten de sta king. SINGAPORE, 25 oktober A.F.P.) Te Singapore is het donderdag tot relletjes gekomen naar aanleiding van het verbieden van de bond van Chinese middelbare scholieren, die onder com munistische invloed zou staan. Dertig personen werden gewond, van wie er vijf in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Er is een uitgaansverbod afgekondigd. De ongeregeldheden ontstonden, toen de politie trachtte tweeduizend Chi nese scholieren die zich uit protest in hun schoolgebouwen hadden ver schanst, te verwijderen. Betogers trok ken de partij van de scholieren en gin gen de politie met stenen, flessen en andere projectielen te lijf. De politie moest van traangas gebruik maken om de menigte uiteen te drijven. FRANSE REGERING KREEG VERTROUWEN PARUS, 25 oktober (Reuter) De Franse regering heeft donderdag avond het vertrouwen van de Natio nale Vergadering gekregen. De ver houding was 330 stemmen voor en 440 tegen de regering. 49 afgevaardigden onthielden zich van stemming. De Nationale Vergadering moest een uitspraak doen over de regeringspoli- tiek ten aanzien van de Suezkwestie, AJgerië en de economische vraagstuk ken. Ingezonden Mededeling (Adv.) €sso ingezonden Mededeling (adv.) GOES, OPRIL GROTE MARKT MIDDELBURG, NIEUWE BURG 9 Journalist-ooggetuige vertelt: BELGRADO, 26 oktober. Reuter. De Hongaarse correspondent van het Zuidslavische dagblad „Borba" vertélt vandaag in zijn krant, hoe de opstand in Boedapest is begonnen. „Ik ben, toen ïk poogde de Hongaarse hoofdstand te bereiken, talloze tarikkolonnes tegengeko men", zo schrijft hij. Over de achtergrond van de strijd vertélt de journalist: „Het be gon dinsdag, toen Emoe Geroe, op dat tijdstip nog eerste secretaris van de Hongaarse communistische partij, een rede hield, waarin hij reeds geruime tijd gestelde en rechtvaardige eisen verwierp. Het was de lont in het kruitvat. Geroe noemde de eisen „reactio nair", en de „reactie" op deze woor den bleef niet lang uit. Het leek erop, alsof de politieke atmosfeer met elek triciteit geladen was. Er ontsonden spontane betogingen, waarbij steeds meer personen zich aansloten. Tenslotte trokken er hon derdduizenden op, die hun schreden Voor'opig verslag over Oorlogsbegroting 's-GRAVENHAGE, 25 oktober. In de reactie van de Tweede Kamer over de begroting van het dep. van Oorlog zijn enkele aardige bijzonderheden naar voren gekomen. Zoals: bezuiniging op de ma rine-uitgaven, de mogelijke afschaffing van het „filler"-systeem, te leurstelling over het uitblijven van soldij verhoging, de voorwaarden voor het geven van een erewoord, bezorgdheid over de paraatheid der NAVO, e.d. Als uitgangspunt heeft de Kamer evenwel verklaard het vrij algemeen eens te zijn met de regering, dat Nederland zo goed mogelijk aan de Wester se defensie-inspanning moet blijven bijdragen en niets mag nalaten om zijn strijdkrachten zo gevechtswaardig mogelijk te maken. De belangrijkste punten uit het Voorlopig Verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer zijn wel de volgende: 1. Wordt er wel voldoende gedaan, om de dienstplichtige militairen dui delijk te maken, waarom onze hui dige defensie-inspanning in het ka der van de Westerse samenwerking nodig is? 2. Veroudert onze luchtverdediging, met name de luchtdoelartillerie, niet aanzienlijk, nu de regering wacht op de verdere ontwikkeling van be staande typen en systemen van ge leide projectielen? 3. Vrijwel alle Kamerleden bleken bezorgd te rijn over het gebrek aan parate militaire kracht van de NA VO. Ook over de plannen wel licht reeds meer dan plannen om Amerikaanse en Engelse troepen van het Europese vasteland terug te trek ken. Dit acht onze Kamer een on aanvaardbare opvatting. Straaljagerpiloten 4. In de achte ons liggende jaren is j de betekenis van het luchtwapen sterk beklemtoond. Hiervan uitgaan de, meenden vele leden, dat het hui dige plafond der defensieuitgaven het nodig maakt, dat op andere de len der krijgsmacht wordt bezuinigd. Met name op maritiem gebied. 5. Niet genoeg aandacht kan worden besteed aan de veiligheidsmaatrege len van de luchtmacht. Van de straaljagerpiloten wordt de uiterste concentratie gevraagd. 6. Zeer vele Kamerleden vragen zich af, of het geen aanbeveling zou ver- diennen het zgn. giller-systeem" te doen verdwijnen. (Volgens dit in 1953 ingevoerde Amerikaanse sy steem worden om de twee maanden nieuwe rekruten opgeroepen, zodat een groot aantal lichtingen ontstaat, hetgeen wel de paraatheid, maar niet de geest van de troep bevordert. Red.) In de buurt van Elburg is nu reeds duidelijk het resultaat te merken van het machtige karwei, dat de gemalen rondom oostelijk Flevoland hebben on dernomen: het droogpompen van een nieuw stuk Nederland. Op diverse plaatsen zijn reeds grote oppervlakten drooggevallen. De foto toont een paar verbaasde leden van het dijkleger die de modderige vlakte bekijken, welke straks ruisend koren zal gaan dragen. In Stoop's bad te Overveen is donder dagmiddag de 35-jarige C. A. Bisschop, leraar Engels aan het triniteits lyceum te Overveen, die daar met een aantal zij ner leerlingen aan het zwemmen was, verdronken, vermoedelijk als gevolg van een hartverlamming. In de praktijk is gebleken, dat dit systeem grote bezwaren heeft. Het vraagt een groot aantal kaderleden, terwijl voorts de staven zeer uitge breid zijn. Naar de mening van zeer vele leden zal de opbouw van een tweede parate divisie slechts dan kunnen slagen, als het daarvoor no dige aantal officieren en onderoffi cieren aanwezig is. „Erewoord officieren" 7. Wat is het standpunt van de minis ter t.a.v. de door de enquêtecommis sie regeringsbeleid 19401945 aan gesneden „erewoord der beroepsof ficieren"? 8. Zeer vele Kamerleden zijn van oor deel, dat een aantal verhoudingen in onze strijdmacht zijn verouderd. Daarom vroegen zij, wanneer voort gang wordt gemaakt met een nieu we, aan moderne verhoudingen aan gepaste wet op de krijgstucht. 9. Heeft het in stand houden, zo werd gevraagd, van de stichting Steunt Wettig Gezag nog wel enige zin? in de eerste plaats richtten naar het gebouw, waar het Hongaarse rege ringsdagblad „Szabad Nep" wordt ge drukt, met de bedoeling een verzoek schrift aan te bieden. Bestorming Daarop werden onder de menigte leuzen gehoord, waarin er bij de re gering op aan werd gedrongen het recht van staking te erkennen. Toen de leiding van de „Szabad Nep" weigerde het verzoekschrift in ontvangst te nemen, bestormde en bezette de menigte het gebouw. Tot op VTijdag kon het officiële dagblad niet meer verschijnen. De persen werden evenwel niet vernield. Daarop .rokken de betogers naar het Stalin-plein en vernielden het standbeeld van de overleden Russi sche dictator. Vervolgens trok men naar de ka zernes. De betogers maakten zich van wapens en ammunitie meester en vie len de veiligheidspolitie aan. Woede „De uitgebroken gevechten deden de woede van de betogers eerst goed op laaien", aldus de correspondent van „Borba", die nog meldt, dat de arbei ders het bericht van het gedwongen aftreden van Geroe geestdriftig be groetten. „Zij dansten rondom de tanks. In geheel Hongarije werd na dit bericht gevlagd", schrijft hij. Bondsraad aanvaardde rapport (Van onze §-redacteur) UTRECHT, 26 oktober. De Chr. Middenstandsbond ontplooit in de laatste jaren een verheugende activiteit in allerlei richting en zijn invloed en gezag in den lande nemen merkbaar toe. De bond wordt echter in zijn ontplooiing belemmerd door een organisatie vorm, die niet meer past op de huidige situatie. Het ledental en het aantal aangesloten vakorganisaties is sedert de heroprichting verdub beld. Het bondsbestuur is tengevolge hiervan een veel te groot en te log lichaam geworden, dat onmögelijk meer een beleidsorgaan kan worden genoemd. Bovendien zijn in de laatste tijd belangrijke pu bliekrechtelijke organen ingesteld in de middenstandsector. Er be hoort een goed verband gelegd te worden tussen deze organen en daarmee coresponderende lichamen in de C.N.V. Tenslotte is het voor de Chr. Middenstandsbond en voor de vakorganisaties een le vensnoodzaak, dat de plaatselijke chr. middenstandsverenigingen tot nieuw leven komen en ook mee gaan spelen op landelijk niveau. Al deze oorzaken leidden er toe, dat in de bondsraadsvergadering een reorganisatierapport op tafel-lag. Het werd opgesteld door een commissie, waarin naast de bondsvoorzitter, de heer H. de Mooij, zitting hadden de heren W. H. Neefjes, H. van Eysden, mr. M. G. van de Kaa en mr. G. van Muiden. Uit de Bondsraad kwamen wel enige bezwaren naar voren tegen de details van het reorganisatieplan, terwijl ook veel waardevolle wenken werden gegeven. In grote lijnen stond men echter unaniem achter dit rapport. Zo kon dan besloten worden, dat het bondsbestuur aan de voorjaars vergadering een voorstel tot statuten wijziging zal voorleggen, waardoor het reorganisatieplan zal worden ge realiseerd. Uiterlijk zal hierbij met de thans gemaakte opmerkingen wor den rekening gehouden. Op die ver gadering zal dan de beslissing vallen over de reorganisatie. VIER RADEN. In grote lijnen komt het plan hier op neer: Er zullen vier raden wor den ingesteld, n.l. een Detailhandels- raad, een Ambachtsraad, een Ver- voersraad en een Raad voor de Ge westen. De vertegenwoordigers uit de vakorganisaties in de detailhandel, die thans in het bondsbestuur zitten, zul len dan zitting krijgen in de Detail- handelsraad. Hetzelfde geldt voor de hoofdbestuurders van de ambachte lijke vakorganisaties t.a.v. de Am bachtsraad en voor de representan- Ingezonden Mededeling (adv.) Friese beschuit ten van de vervoersbonden t.a.v. de Vervoersraad. Problemen, die b.v. uit sluitend het ambacht raken, komen dan niet neer in het volle bestuur, maar in de Ambachtsraad. Door ge spreide behandeling van de vraag stukken uit deze drie sectoren zal enorm veel tijd worden bespaard, terwijl de zaken nu bovendien te recht komen bij geïnteresseerden en terzake kundigen. De plaatselijke chr. middenstands verenigingen zullen volgens het plan gewestelijk worden gebundeld in rayons conform de indeling van de Kamers van Koophandel. De vertegenwoordigers van deze ge westelijke standsorganisaties zul len samen de Raad der Gewesten vormen. Het bondsbestuur nieuwe stijl zal bestaan uit de vrij gekozen voorzitter en uit twee vertegenwoordigers van de Detailhandelsraad, twee uit de Ambachtsraad, één uit de Vervoers raad en één uit de Raad der Gewes ten. In de toekomst zullen eventueel nog een Horecaraad en een Dienst- verleningsraad kunnen worden inge steld. VOORDELEN. Het nieuwe bondsbestuur zal dus voorlopig uit slechts acht leden be staan en een dagelijks bestuur is daardoor overbodig. Het contact met de Hoofdbedrijfschappen Detailhan del en Ambachten en met het Be drijfschap Vervoer zal onderhouden kunnen worden door de overeenkom stige Raden, waaruit ook de repre sentanten van de C.M.B. in deze pu bliekrechtelijke lichamen zullen voortkomen. De bondsraad blijft het hoogste orgaan van de C.M.B. en het bondsbestuur zal rechtstreeks aan de bondsraad verantwoordelijk zijn voor zijn beleid. Deze Raad blijft bestaan uit vertegenwoordigers van de vak organisaties en de middenstands verenigingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 4