&.3S ÏÏSSi S5ïï"&.!!: il |1 11 1 Af V 1 11 I I yl H lil Si 11 r VERBITTERDE STRIJD IK HONGARIJE, meer dan tienduizend doden Vlissingen bezit (Deltaplan) voor de toekomst unieke kansen Verzet wordt in bloed gesmoord Operatie „GOED-ZO" Radio-actie voor het kind Koning Hoessein van Jordanië zou gisteren zijn vermoord Laatste nieuws mi Hklfc 11 lfV 11 b 11 II (llllllllll z&r?T,smss!s Nog relletjes in Singapore Spanning in Noord-Afrika Een kilometer in de bodem Koningin naar de Alpen Weerzinwekkende ionelen in Boedapest Doden en gewonden naar Oostenrijk Weer rust in Polen Maar vorst ontving zelf informerende journalisten Aanleg van insteekhavens ten oosten van Kanaal economisch niet verantwoord Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. J V Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 'V V "W I Dammers! 1 KantorVenT Middelburg:'' Korte Noord9- W V IjB AV Ia 1 jJ I Nieuws voor U op I straat 35. Tel. 2009,.Tel. redactie 2347 M MT% M^k V V ffTÈ MTWk ÊÈkM: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. SBêM WB. V MAL A# %i Wl JBW JA %A WK U. Maan op 0.52 u., onder 14.46 Abonnementsprijs ƒ0,52 per week, Hoogwater zondag 28 oktober: ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Vlissingen: 8.31 u. 1.38 m., 21.24 u. 1.60 Losse nummers 13 cent. PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 1.78 m. Wemeldinge: 10.01 u. 1.36 m., RubrieknKabouters410Ccent per woord 12e Jaargang No. 3537 Wnd.-hoofdredacteitr: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 27 okt. 1956 m.f L49 ^®rlkzee' 9,40 u' 1,21 Protestbijeenkomst inzake Schmidt uitgesteld 's-GRAVENHAGE, 26 okt. De protestbijeenkomst, die het bestuur van het Jungschlaegerfonds georgani seerd had voor zondag 28 oktober in het Concertgebouw te Amsterdam, is uitgesteld tot dinsdag 27 november (eveneens in het Concertgebouw). Het bestuur deelt mede, dat de donderdag door de regering afgelegde verklaring t.a.v. het tegen Schmidt gewezen von nis in Indonesië, noopt het karakter van de bijeenkomst te wijzigen. Elf doden SINGAPORE, 27 okt. (Reuter) Bij relletjes in Singapore, ontketend door opstandige scholieren, zijn giste ren elf personen gedood en 99 gewond. De betogers houden zich niet aan het uitgaansverbod. Zij vallen gebouwen en het verkeer aan. De politie heeft van de vuurwapens gebruik moeten maken. Nadat tweeduizend scholieren, die Chinese -'holen in Singapore bezet gehouden hebben, door de politie uit de gebouwen waren verdreven, bra ken nieuwe gevechten tussen politie en scholieren uit. Hefschroefvliegtuigen wierpen gis teren traangasbommen in onrustige wijken. President Eisenhower heeft 5.000 kg uranium 235 toegezegd voor een bureau, dat zich gaat bezighouden met atoomgebruik vóór vredesdoeleinden. WENEN, 27 oktober (A.F.P.-Reuter) Onafgebroken ratelden vannacht de machinegeweren in onrustig Boedapest. Russische tanks reden door de straten, uitgerust met geschut van zwaar kaliber. Nu eens hier, dan weer daar hoorde men het ontploffen van handgrana ten en van andere explosieve stoffen. Grootse bouwwerken stortten ineen en het gebouw van de nationale bibliotheek te Boedapest brandde vannacht als een fakkel. Niemand lette er op. Het was n.l. niet het enige gebouw dat door de Russen in brand was geschoten. Ook de verzetsmensen hebben tal van huizen, bewoond door com munistische leiders in brand gestoken en gisteravond hingen boven de stad zware rookwolken. De strjjd in de Hongaarse hoofdstad is fel, feller dan in de voorafgaande dagen. Ook onzegbaar wreder. Aan diverse lantaarnpalen hingen gistermid dag reeds de ontzielde lijken van prominente communisten in Hongarije. Zij waren door verzetsmensen om het leven gebracht. De reactie was dat ook de Russen, die door de Hongaarse regering te hulp zijn geroepen, zijn begonnen met het ophangen van opstandelingen. Daarop volgde dan weer een gelijke reactie van de zijde van het verzet Vluchtelingen uit Hongarije, die gis teravond in Oostenrijk zijn aangeko men, hebben medegedeeld, dat er som mige straten in Boedapest zijn, waar gisteren aan elke lantaarnpaal een mens hing. Er wordt fel gevochten, ontzag gelijk fel. Hoe groot het aantal doden is, hoeveel gewonden er zijn, niemand weet het juiste aan tal, zelfs niet bij benadering. Het aantal doden zou echter in ieder geval reeds meer dan tienduizend zijn. Vergeefse oproepen Radio-Boedapest heeft gisteren her haaldelijk verzoeken gericht aan het verzet om de strijd op te geven. Zon der resultaat echter. Daarna is beloofd dat 'een nieuwe democratisch regering zal worden gevormd. De opstand bleef echter voortduren. Daarna bedreigde de regering alle opstandelingen met genadeloze, totale vernietiging. Enkele uren later rukten toen nog meer Russische tanks uit en doden al len, die op hun weg kwamen. Maar het verzet duurt voort. Er waren Hongaren, die In hun blo te handen de nationale vlag droegen, de tanks tegemoet renden en zich lie ten verpletteren Uit vele huizen werd onophoudelijk geschoten op de Russen, die op hun beurt deze huizen in elkaar schoten. Het volkslied Uit brandende gebouwen, waarin projectielen explodeerden, hoorde men verzetsmensen het volkslied zingen. Ooggetuige Een Zwitserse reiziger, die donder dag uit Boedapest terugkeerde, vertel de: „Ik heb met mijn eigen ogen ge zien dat men twintig opstandelingen leiders aan vlaggemasten en lantaarn- palen op de promenade langs de Do- nau heeft opgehangen. De gebeurtenis sen in Hongarije zijn met geen pen te beschrijven. De werkelijkheid overtreft de stoutste verbeelding. Mensen wer den samengedreven en ter plaatse te rechtgesteld. Opstandelingen, die het Radio-station van Boedapest bezet hadden, zijn uit de ramen van de vier de verdieping gegooid". De Zwitser vervolgde: „Maar ook de opstandelingen zijn genadeloos als ze even ergens de baas zijn. Ik heb ook gezien dat Sowj et-soldaten werden op gehangen. - mannacht bleek de verwarring nog toe te nemen. De Russen vuurden er luk-raak op los; de verzetslieden even eens. Onschuldigen en zelfs mensen van de eigen groep werden gedood. Er heerste een paniek. De opstand heeft zich ook over de provincies uitgebreid. Diverse politiebureaus zijn door het verzet bestormd en de archieven zijn verbrand. Gisteravond is verbitterd gevochten om het bezit van een tréin, die was gestrand in de voorstad van Boeda pest. Het station raakte in brand en enkele wagens eveneens. In de trein die onafgebroken werd beschoten, za ten mensen, die de stad wilden ont vluchten Staking Het verzet heeft voor het gehele land een algemene staking uitgeroepen. Van verschillende zijden wordt ge tracht de situatie in Polen en in Hon garije voor de Veiligheidsraad te bren gen. Oostenrijk versterkt HILVERSUM, 26 oktober Donderdagavond 15 november zal de „zonnetrein" vertrekken, de trein die het symbool is van de N.C.R.V.-radio-actie „Operatie Goed Zo". Zoals bekend zal de opbrengst van de actie worden verdeeld onder het Nationaal Fonds tot bestrijding van de kinderverlamming, de „Johanna- etichting" te Arnhem (voor spastische en invalide kinderen), „Barthiméus" te Zeist (blinde kinderen) en „Ejfatha" te Voor burg (doofstomme kinderen). Hoewel Operatie Goed Zo" nog niet eens officieel is gestart, heeft „aartsbedelaar" Johan Bode graven de luisteraars er al zó van weten te overtuigen dat er veel geld nodig is, dat er reeds tienduizenden guldens binnen stroomden Vanaf 15 november zal er 24 we ken achtereen een slagzinnenwed- strijd worden gehouden en 24 we ken achtereen zullen tien gelukki gen eigenaar worden van een auto, een t.v.-toestel, een wasmachine, een keukenuitzet of een van de andere prijzen, die samen een waarde van een kwart miljoen gul den vertegenwoordigen. Tijdens de steravonden zullen in „dienstmededelingen" omtrent ver trek of aankomst van de zonne trein een aantal cijfers worden ver werkt. De luisteraars hoeven alleen deze cijfers te noteren en om te zetten in letters, waarna er een slagzin tevoorschijn komt. 2.715.000 BOEKJES De sleutel van de cijfercode Is te vinden in een boekje dat voor 15 november door de P.T.T. huis aan huis zal worden verspreid. In dit boekje zijn ook 24 briefkaarten op genomen, die na het opplakken van extra postzegels (ter waarde van 2, 8 of 4 kwartjes) en het vermel den van de oplossing plus een nieu we slagzin, zó in de brievenbus kunnen worden gegooid. De in de cijfercombinatie ver werkte slagzinnen worden gekozen uit inzendingen van de luisteraars. Iedere woensdag zal een speciale jury (bestaande uit mevr. J. v. d. Kraan-De Gooyer en de heren E. Straat, P. van Campen en H. Jan sen) de tien aardigste slagzinnen uitzoeken, zodat de winnaars op de steravond hun prijzen uit handen van Johan Bodegraven in ontvangst kunnen nemen. Op de briefkaarten moeten dus twee slagzinnen worden vermeld. Wanneer de oplossing van de eers te goed is, dingt de tweede (de nieuwe) mee naar een prijs voor de aardigste inzending. Een slag zin die in de eerste week wordt ingestuurd heeft ook in de 24ste week nog een kansje op een van de tien prijzen. Marokkaanse regering afgetreden RABAT, 26 okt. (Reuter) De Marokkaanse regering heeft vrijdag haar ontslag ingediend, zo is te Rabat bekendgemaakt. In Marokko en Tunesië houdt de gespannen toestand, die ontstaan is naar .1 anleiding van het onderschep pen van het vliegtuig waarmee vijf leiders van de Algerijnse verzetsbewe ging op weg waren van Rabat naar Tunis, nog aan. In Tunesië zijn wegversperringen opgeworpen, die door Tunesische troe pen worden bewaakt. Deze eenheden hebben bevel gekregen zich „dood te vechten" om bewegingen van Franse troepen tegen te gaan. Auto slipte te Middelburg MIDDELBURG, 26 okt. Op de Nieuwlandseweg is vanmiddag een personenauto, bestuurd door W. J. R. uit Amsterdam, geslipt en met een vrachtauto in botsing gekomen. De chauffeur van de vrachtauto remde bijtijds, waardoor het gevolg van het ongeluk beperkt bleef tot lichte ma teriële schade. o In Nederlandse mijn MAASTRICHT, 26 oktober Bij het „afdiepen" van de vierde Hendrik schacht zijn schachtdelvers de 1.000 meter grens gepasseerd. Het is voor de eerste maal, in de geschiedenis van de staatsmijnen en tegelijk van de Ne derlandse mijnbouw dat mijnwerker® tot 1 km diep in de bodem zijn door gedrongen. grenswacht Een Russische tank in de straten van onrustig Hongarije. De Sowjet- militairen zijn echter goede maatjes met de verzetsmensen, die bovenop de tank staan en met de Hongaarse vlag zwaaien. TAORMINA, 26 oktober (Reuter) Op de laatste lag van haar vakantie op Sicilië, donderdag, heeft Koningin Juliana in Syracuse de beroemde be zienswaardigheden uit de Griekse en Romeinse oudheid bezocht. Koningin Juliana gaat met een speciaal vlieg tuig van de Nederlandse luchtmacht naar Venetië, vanwaar zij naar het in de Italiaanse alpen gelegen plaatsje Cortina d'Ampezzo zal rijden. Voor zo ver men weet zal de Koningin hier slechts één keer overnachten. WARSCHAU, 26 okt. (Reuter) In Polen schijnt het weer rustig te zijn. De Russische troepen zijn op hun ba ses teruggekeerd. Diverse functiona rissen zijn afgetreden. DE BILT ZEGT: Koude ochtend. Zonnige perioden en slechts in de kustgebieden nog enkele verspreide buien. Overwegend zwakke wind. Koude ochtend, morgenmiddag onge veer dezelfde tempaturen ais gisteren. WENEN, 26 okt. (Reuter) De Oos tenrijkse minister van binnenlandse zaken heeft vrijdag bekendgemaakt, dat de Oostenrijkse bewaking langs de Hongaarse grens zal worden ver sterkt. LONDEN, 27 okt. (Reuter) Gis termiddag deelde een Amerikaans persbureau mede, dat koning Hoessein van Jordanië zou zijn vermoord. Het bericht stond gisteren met grote kop pen in de Londense avondbladen. Een der bladen had zelfs de levensbeschrij- B. en W. antwoorden op vragen van de heer Vader VLISSINGEN, 26 okt. B. en w. hebben schriftelijk geantwoord op de vragen, die de heer Vader (k.v.p.) in juni heeft gesteld over de toekomst van Vlissingen met betrekking tot het Deltaplan en de insteekhavens. In hun toelichting schrijven b. en w. dat de industriële uitbreiding ook Zeeland zal weten te vinden. Het mag veron dersteld worden, dat die industriële uitbreiding de neiging zal vertonen zich te concentreren rond een bestaan de industriekern. Hieruit volgt dat Vlissingen aan de mond van de Wes- terschelde benijdenswaardige kansen voor de toekomst bezit. „Willen wij de kansen verwezen lijken, dan zal men tijdig de nodige voorwaarden, ook van Vlissingen pen van industrieterrein, de verbe tering van de havenoutillage, de uitbreiding van de havencomplexen, de mogelijkheid tot ontwikkeling van een woongelegenheid heeft de gemeente geheel of althans ten de le in eigen hand. Beoosten het ka naal is de ruimte voor industriële expansie aanwezig". Allereerst had de heer Vader de vraag gesteld of door het Deltaplan en zijn consequenties de toekomstmo gelijkheden van Vlissingen niet geheel anders zullen worden. Inderdaad zal dit grote gevolgen hebben, aldus b. en w. Deze staan in hoofdzaak in ver band met het totstandkomen van bete re verbindingen. De ontwikkeling van Vlissingen zal vermoedelijk sneller en zelf, dienen te scheppen. Het schep- veelzijdiger zijn dan anders het geval zou zijn. Daarnaast is ook los van het Deltaplan een grotere industriële ont wikkeling te verwachten. INSTEEKHAVENS Ook vroeg de heer Vader of door de aanleg van insteekhavens bewesten "t kanaal de daarbij behorende industrie- en haventerreinen een harmonische uitbouw van de stad in noordelijke richting niet zullen belemmeren, het geen het college ontkennend beant woordde. Buiten de grenzen is er ruimschoots gelegenheid een uitbrei ding tot stand te brengen. Het vesti gen van een industrie in het woonge deelte moet tegengegaan worden. Dit betekent echter niet, dat aanleg van de insteekhavens achterwege moet blijven. B. en w. wijzen er op, dat bij aanleg van de insteekhavens geen sprake is van vestiging van industrie in de woonkern. Juist om te vermij den, dat ongewenste toestanden ook elders ontstaan is in het uitbreidings plan bepaald, dat ten oosten van de Dishoekstraat en de denkbeeldige doortrekking naar het noorden geen woningbouw (behalve dienstwonin gen) zal worden toegestaan. NEET VERANTWOORD Waarom wordt een uitbreiding van het havencomplex niet beoosten het kanaal nagestreeft? zo vroeg de heer Vader verder. Dit probleem heeft een punt van studie uitgemaakt, zo zeggen b. en w. Een bevredigende oplossing, waarbij daar voldoende ruimte voor de in steekhavens beschikbaar zon zijn is echter nooit gevonden. In deze mate rie heeft ook een rol gespeeld de om standigheid, dat bij het maken van een insteekhaven van de bnitenhaven uit een binnenhaven wordt verkregen, die niet in contact met de bestaande zou staan. Bovendien is het gelukkig, dat, nn gebrek aan terrein voor industrie aan binnenwater bestaat, een brede strook aan de westkant aanwezig is. Hier geen profijt van trekken zou eco nomisch niet verantwoord zijn. Wat betreft de buitenhaven en een mogelijke tweede buitenhaven delen en w. mede, dat reeds over cje ten oosten van de buitenhaven aanwezige mogelijkheden en wenselijkheden be sprekingen worden gevoerd. Een snellere groei van de bevol king en een grotere ontwikkeling op het gebied van de industrie en ha- venverkeer, zoals met het oog op het Deltaplan te verwachten is, ge ven nieuwe argumenten voor een ruime en voor vele jaren voldoende uitbreiding van de gemeentegren zen. B. en w. zullen zeker niet na laten de nodige stappen dienaan gaande te doen. ving van de koning in de verleden tijd afgedrukt. Enkele uren later bleek dat het bericht niet waar was. De Jor daanse ambassade in Londen deelde mede dat Hoessein rustig zat te wer ken in zijn paleis en het uitstekend maakte Journalisten, die gisteravond bij het koninklijk paleis te Amman om in lichtingen kwamen, kregen de koning zelf te zien. „Zo, hier ben ik", zei do koning glimlachend tot hen. Ingezonden Mededeling (Adv.) •CODEN. EN STA AlWAKNFAt RIEKEN TE ZEVENIMGWJ Minister Luns gaat 1 november naar New York om de vergadering van de V.N. bij te wonen. Goeverneur Struycken, die minis ter gaat worden, is op weg van de An tillen naar Nederland. Ongeveer zeshonderd gewonde Hon garen zijn vrijdagavond te Nickelsdorf in. Oostenrijk binnengekomen om daar medische hulp te ontvangen. Ook zouden ongeveer zeventig do den over de grens zijn gebracht. De Oostenrijks regering heeft mede gedeeld dat Hongaarse vluchtelingen in het land asyl zullen krijgen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1