„Zeeuwsch Dagblad" begint volgende week met tweede oploswedstrijd Jan de Poorter, een der meest opvallende renners van 't seizoen Vijftien weken aan een stuk krijgen de NIEUWS MELBOURNE deelnemers 'n probleem „opgediend" Onverdeelde „Dam"- meningen SPANJE PROTESTEERT Alle Zeeuwse dammers worden uitgenodigd uit en over Strijd om wisselbeker en vele andere prijzen gaat weer beginnen Nieuwe redacteur Sympathieke renner uit Zeeuwsch-Vlaanderen DAMPO Na twee jaar forceerde hij de 'doorbraak' in de wielersport Onder WITTE KRUIS Zaterdag 27 oktober 1956 ZEEUWSCH WEEKEND pagina 11 MELBOURNE, 26 okt. Britse velden nodig had voor de training en Australische atleten hebben de en dat door het houden van wed- organisatoren van de spelen ver- strijden het trainingsprogramma weten, dat het gebruik van olym pische terreinen voor het houden van georganiseerde voor-wedstrij den is verboden. De heer Edgar Tanner, secretaris van het organi satiecomité, die het verbod bekend maakte, zei dat men de banen en (Van onze sportredacteur) AANGEMOEDIGD door het grote succes van vorig jaar, gaat het Zeeuwsch Dagblad zater dag 3 nov. a.s. van start met z'n tweede oplos wedstrijd dammen, waarnaar ongetwijfeld een groot aantal Zeeuwse -dammers zit uit te zien. In derdaad een groot aantal, want nu reeds bestaat er grote belangstelling voor deze wedstrijd, waaraan elke dammer, onverschillig of hij lid of geen lid is van een vereniging, abonné of geen abonné van ons blad, kan deelnemen. Zoals de meeste dammers zich nog wel zullen herinneren, zijn wij vorig begonnen met deze op loswedstrijd, waarmee we toen zoals later zou blijken recht in de roos hebben geschoten. „U hebt de Zeeuwse damwereld een grote dienst be wezen", zo zei de voorzitter van de Zeeuwse Bond, de heer M. F. de Jonge, tijdens de „finale-avond" in „De Eendracht" te Middelburg. „Met verlan gen zien we weer uit naar Uw tweede wedstrijd" We hebben deze woorden, die recht uit een „dam- mershart" kwamen, niet vergeten en wij zijn er trots op ook dit seizoen de Zeeuwse dammers een „grote dienst" te kunnen bewijzen. Dezer dagen hebben wij onze tweede oploswedstrijd besproken met de heren H. M. Slabbekoorn, onze damredacteur, en J. Strooband te Middelburg, beide grote bekenden in de Zeeuwse damwereld. Alge meen waren zij van oordeel, dat de opzet van de wedstrijd geen en kele wijziging hoeft te ondergaan. Er zal weer worden „gespeeld" in een A-afdeling (voor gevorderden) en een B-afdeling (voor begin ners en scholieren). Zij krijgen vijftien weken aan een stuk in ons zaterdagnummer een probleem voorgeschoteld. Daarnaast verschijnt om de veertien dagen een gewone damrubriek, waarin onze dam- medewerkers belangrijke partijen (meestal Zeeuwse) onder de loep zullen nemen. Elke deelnemer krijgt ruimschoots de gelegenheid om de oplossing van de problemen, die er nu niet altijd direct „bovenop" ligt, op te zoeken. Want eerst veertien dagen, nadat een pro bleem gepubliceerd is, moet de oplos sing binnen zijn. En om het de dam mers erg gemakkelijk te maken; de op gave wordt twee zaterdagen achter el kaar vermeld. Met dit verschil echter, dat telkens slechts eenmaal het dia gram wordt opgenomen. Bovendien komt onder elk diagram te staan tot welke datum de oplossingen mogen worden ingezonden. Deze datum dient vanzelfsprekend goed in het oog te worden gehonden, want oplossingen, die te laat binnen komen, moeten we terzijde leggen. De deelnemers wordt vriendelijk ver zocht naam en adres duidelijk op de op lossing te vermelden. Bovendien moet worden aangegeven, welke oplossing wordt ingezonden (b.v. eerste oplossing groep A, of kortweg: oplossing I A). De namen van de goede oplossers zul len worden gepubliceerd, evenals de na men van de auteurs, die telkens gelijk tijdig met de oplossingen in de krant zullen komen. De wisselbeker De wisselbeker, die voor de deel nemers in de A-afdeling op het spel staat, is op het ogenblik in handen van de heer P. de Visser te Aagtekerke, de winnaar van de eerste wedstrijd, die er veel prijs op zal stellen deze trofee te verde digen. In de eerste plaats, omdat hij daar een grote eer in zal stellen, maar ook omdat de beker in zijn eigendom overgaat, als hij erin slaagt er voor de tweede maal be slag op te leggen. De verdere bepalingen zijn, dat de be ker ook eigendom wordt als hij drie keer in totaal wordt gewonnen. Voorts wor den voor de deelnemers van de A-groep nog twee fraaie prijzen beschikbaar ge steld. Vorig seizoen gingen deze prijzen naar de heren L. Goedbloed, Vlissingen (tweede) en J. L. Strooband Jr (derde). Ook voor de deelnemers in de B-groep stellen we drie mooie prijzen beschik baar. Winnaar van de eerste oploswed strijd in deze groep werd de heer J. Baayens te Goes met de heren J. C. Nijsse te Vlissingen en A. Geldof, Grijpskerke resp. op de tweede en derde plaats. Dc beslissing By de aanvang van de eerste oplos wedstrijd hebben wy vorig jaar bepaald, dat indien twee of meer deelnemers met een gelijk aantal „wedstrijdpunten" (voor elke goede oplossing wordt een punt toegekend) zouden eindigen, deze „finalisten" nog vijf weken zouden blij ven doorspelen. Was de beslissing dan nog niet gevallen, dan zou de beker bij loting worden toegewezen. DE OPLOSSINGEN van de pro blemen van de eerste dam-oplos- wedstryd van het Zeeuwsch Dag blad werden steeds naar onze damredacteur, de heer H. M. Slabbekoorn, gezonden. De man- achter-de-schermen was toen de heer J. Strooband te Middelburg, die in hoofdzaak de copy ver zorgde en ook een groot aandeel had in het welslagen van de „finale-avond" te Middelburg Wegens omstandigheden is in deze gang van zaken enige wij ziging gekomen. Alle oplossingen moefon nu worden gezonden naar de heer J. Strooband, Nieuw Oosterseslraat 42, Middelburg, die een omvangrijk deel van de werkzaamheden van de heer Slabbekoorn, die erg druk bezet is, overneemt. Dat neemt echter niet weg, dat de heer Slabbe koorn nog steeds zijn krachten aan onze damrubriek zal blijven geven. Tegen 't eind van de wedstrijd zijn we echter vooral doordat wij in tijdnood dreigden te geraken van dit standpunt afgestapt en hebben we een „finale" ingevoerd, ook al omdat er zoveel goede oplossers overbleven. Deze finale werd te Middelburg ge speeld en was niet alleen uniek van opzet, maar ook een groot succes. Ook aan deze oploswedstrijd gaan we weer een finale verbinden. Alle deel nemers, die de vijftien problemen goed oplossen, zullen dan ook aan het eind van de wedstrijd voor deze „eindstrijd", waarvoor de plaats natuurlijk nu nog niet bekend is, worden uitgenodigd. Zij zul len dan evenals vorige keer gelijktijdig starten met het oplossen van hetzelfde probleem, dat onder couvert wordt uit gedeeld. Diegene, die er dan het eerst in slaagt de oplossing te vinden, is winnaar en mag zich voor een jaar eigenaar van de wisselbeker noemen. Zoals begrijpe lijk gelden deze bepalingen ook voor de deelnemers in de B-groep, waarvan de jongste deelnemer vorig jaar veertien jaar was. De heer Jacq. de Smit, onze directeur, heeft zich nu reeds bereid verklaard de avond te openen en de prijzen uit te rei ken. „Zo'n damavond zou ik niet graag missen", zo vertrouwde hij ons toe Iedereen is welkom „Hoe meer zielen, hoe meer vreugd", is een oud spreekwoord, dat wij echter ook graag van toe passing zien op de deelname aan onze wedstrijd. Wij hebben daartoe deze week aan alle Zeeuwse dam verenigingen een schrijven gestuurd, waarin we aan de betreffende be stuursleden hebben verzocht de le den over deze wedstrijd mededelin- Ingo7oncier Mededeling (adv gen te doen. Ook de nieuwe dam verenigingen „Y erseke" en „Oost- dijk" hebben wij een dergelijk schrijven toegezonden en het zal ons bijzonder veel genoegen doen ook enkele leden van deze nieuwe ver enigingen, waarvan overigens ook enkele „cracks" deel uitmaken, als deelnemer te mogen inschrijven. NA AFLOOP VAN onze eerste oploswedstrijd dammen hebben wy van diverse deelnemers enthousiaste brieven ontvangen, waarin men zonder uitzondering vertelde met hoeveel plezier aan deze wedstrijd was deelgenomen. We laten hier enkele briefschrijvers zelf aan het woord. De heer H. de Vlieger te Vlissingen schreef ons: „Uw oploswedstrijd was een succes. De finale in Middelburg was voor mij een der hoogtepunten van het (dam)-seizoen." De heer A. Geldof te Grijpskerke was eenzelfde mening toegedaan: „Mooie en prettige wedstrijd. Verheug me reeds op de tweede oploswedstrijd. Ben weer van de partij." De heer A. Krijger te Driewegen was door ziekte verhinderd, maar verzuimde toch niet zijn indrukken over de wedstrijd weer te geven: „Heb met grote animo aan Uw wedstrijd deelgenomen. Spijtig genoeg kon ik niet bij de finale aanwezig zijn." De heer J. C. Nijssen te Vlissingen schreef: „Uw oploswedstrijd was een stukje „damwerk" met grote propa gandistische waarde." En tenslotte de heer L. Goedbloed, de competitie-leider van de Zeeuwse dambond: „Wedstrijd bevestigde de reactie op ons denkvermogen. Veel lof voor organisatie van finale-avond." en pijn weg- w rijven met Frankrijk heeft de secretaris-generaal van de V.N. verzocht een klacht op de agenda van de Veiligheidsraad te plaat sen over door de Egyptische regering verlèende militaire hulp aan de opstan delingen in Algerije. JAN DE POORTER uit Hoek was in het afgelopen wielerseizoen ongetwijfeld een der meest in het oog vallende renners. Met taaie wilskracht en een onverwoestbaar doorzettingsvermogen slaagde hij er dit jaar namelijk in een doorbraak in de wielersport te forceren. Een ieder, die deze sympathieke renner uit Zeeuwsch Vlaanderen kent, gunt hem deze bijzondere prestatie van harte en Jan-zelf is er niet minder verheugd om. „Wat goed is, komt snel" heeft wielerexpert nummer één wijlen Joris van de Bergh, eens gezegd. Op Jan de Poorter wa ren deze wijze woorden zeker niet van toepassing. Integen deel. Hij is niet als een meteoor aan het wielerfirmament ver schenen, maar had een „grote aanloop" nodig om tot goede prestaties te komen. „Oude" debutanf Toen Jan in 1954, op de voor een wielrenner vergevorderde leeftijd van 24 jaar, debuteerde bij de nieuwelingen, was hy nog „ner gens". Het jaar daarop toen hij zich inmiddels had aangesloten bij de ren- en toercub „Theo Middel kamp" ging het al wat beter: hij behaalde wat tweede, derde en vierde prijzen, maar van een goed seizoen kon zeker nog geen sprake zijn. In 1956 moest dan eindelijk de .doorbraak" komen en deze kwam er ook. De Poorter begon zich in tensief voor te bereiden op de ko mende wedstrijden en de resulta ten waren er dan ook naar. Voor dat hij in mei overging naar de categorie der amateurs, had hij tweede pryzen weggekaapt in St. Kruis en Koewacht, derde pryzen in Hans weert, Nieuwvliet en Wals oorden en een vierde prijs in Axel. In het kampioenschap van Zeeland sloeg hij als® amateur geen gek fi guur door na bandbreuk als zesde te eindigen. Tweemaal prijs Intussen was aan het licht geko men, dat De Poorter bepaalde kwa liteiten bezat, die hem geschikt maakten voor „groter' werk, zoals omlopen, tydritten e.d., terwijl het criteriumwerk hem niet zo scheen te liggen. Zyn operatieterrein kwam daardoor wel iets meer in België te liggen,, hoewel hij toch ook geregeld op de Zeeuwse wegen was te zien. Zijn gewone werkzaamheden op de fabriek in Sas van Gent bleef hij combineren met zijn sport en het is vooral daarom, dat hy over de in het afgelopen seizoen gele verde prestaties dik tevreden mag zijn. Tweemaal ging Jan met de bloe men terug naar zyn vrouw, want in Zetzate en Waasmunster moes ten de Belgen de hoogste eer aan de Nederlander laten. Verder werd hy tweede in Dagnam en Ertvelde. Een tweedaagse in Melle leverde eveneens een tweede plaats op in het totaal-klasement. Derde plaat sen veroverde hij voorts in Waar schoot, Wippelgem en Assenede. Opvallend is, dat hij practiseh al zijn goede resultaten boekte op Belgische wegen. Zijn beste presta tie in Zeeland was immers de zes de plaats in het Zeeuws kampioen schap. Op non-actief Midden in het seizoen om pre cies te zijn op 14 juni werd De Poorter in Oudenburg betrokken by een massa-valparty. Hy liep een flinke beenwonde op en werd zodoende geruime tyd op non-actief gesteld. Ook het slot van het seizoen bracht voor hem een grote teleur stelling. Tydens de nationale club kampioenschappen te Wijk by Duurstede, moest hy juist op het tijdstip, dat hij in prima conditie was zyn clubmakker van „Theo Middelkamp" laten gaan, doordat een venijnig steentje de lucht uit djn tube deed verdwijnen. Met vertrouwen ziet Jan echter het nieuwe seizoen tegemoet. Hy zal het dan eens in de grote wed strijden, de zgn. klassiekers, gaan proberen. ^an Tante .ruus Zeeuwsen Weaken* Myn beste nichtjes en neven, Er gaat een prijs op reis naar Kortgene, waar Mary J. woont. Aan dat adres zal het boek dan ook wel belanden. De rest van mijn familie moet het met de groeten doen, maar daarvan krijgen ze dan ook veel. Jullie tante Truus. Adrie de G. te Scherpenisse. Ge lukkig, dat je weer present bent in ons hoekje. Ik ddcht al, die, neef is zo'n tippelaar, wie weet waarheen die nu gestapt is, en zeker zo ver weg, dat hy geen kans ziet een brief te sturen. Nu ben ik het niet met je eens. Je schrijft, dat Goes zo verweg is, enne.... je tippelde wel in Ka- pelle. Je zou me jaloers maken hoor. Wat had jy een pracht rapport. Je wist voor je vakantie wei een pracht plekje op te zoeken. Ben daar vaak geweest. Ellie de J. te Goes. Nu eens een nichtje dicht in mijn buurt, dat vind ik leuk. In welke klas zit je op school? Misschien ga je wei vlak bij me op schooi, want die zyn er nog al wat aan de kant van de stad waar ik woon. Als ik nu maar wist hoe ik je herkennen kon. Weet je daar raad op? Chris de G. te Scherpenisse. Jullie mogen wel een apart kastje hebben voor al die medailjes. Als ik eens in de buurt kom, zou ik die wei eens willen zien hoor. Hebben jullie in de vakantie veel in die mooie bos sen daar gewandeld? Of was je daar net met enkel regendagen? Dan is het juist in een bos niet zo pleizierig, want dan lykt het wel of alle bomen tra nen schreien en dat blijven ze dan nog doen, al is de bui al lang voorby. Maar o, als het zonnetje schijnt, dan is het nergens mooier. Mary J. te Kortgene. Wat heb jy een prachtig toekomstplan. Daar heb ik eens zo'n alleraardigst boekje over gelezen, dat ik er haast zelf nog zin in kreeg om dat werk aan te pakken, maar ja ik heb myn werk nu eenmaal geko zen en dan verander je niet zo gauw meer Je zult wel flink moeten aan pakken, want er koftit toch nog heel wat bij kyken, eer je klaar bent. En eigenlijk ben je nooit klaar, want het is levend materiaal en dat brengt elke dag veranderingen en verrassingen. Misschien hebben we wel vlak naast elkaar naar het mooie fruitcorso staan kijken. Heb je al veel dierenfoto's? Blauwvos te Veere. Met pleizier ge lezen o"er die middag van de club Je hebt het dan zeker goed getroffen met het weer. Anders zou je ook geen kampvuur hebben kunnen maken. Een bof voor de andere vos, dat ze een prys won. Geen wonder dat jul lie moe thuis kwamen, dat is zo'n middag ook wel waard hé! 'tZou er nog wel aan hebben willen meedoen. Korenbloem te Westkapelle. Is het al bekend wie als winnares of winnaar uit de eindstryd van het vertellen te voorsehyn kwam? Je had een wonder- ïyk onderwerp voor het opstel, maar... er is wel wat van te maken, 'k Zou het nog het moeilykste vinden, om al wat ik wist -in zo'n paar regels samen te persen. Dat is ook een kunst. Je zit er nog goed voor met al die repetities. Dank voor je nieuwe raad sel. Zilvervos te Veere. Nou ik heb ook mijn winterpakje aan, net als jij. Wel jammer, dat jij met zo'n mooie blouse aan, nog een mantel moet dra gen. Nu ik het staaltje van het goed gezien heb, zou ik je daaraan mak kelijk kunnen herkennen, als.... je er geen mantel over aan deed. Maar jaterwille van een herkenning kun je geen koude oplopen, wel? Ik zou het tenminste niet doen. 'Intussen zou ik ook best zo'n fleurige blouse willen hebben. Maar wie maakt die voor me? Jy? 's Winters trek ik er niet zo op uit. Je moet wachten tot van de zomer, denk ik. De oplossingen zyn: I. Roos - aster - iris. II. Westkapelle - wesp, lepel - tak. III. Klokhuis - slakkenhuis. Nieuwe raadsels: I. Ingezonden door Korenbloem te Westkapelle. Verborgen dierennamen. Op ieder huis zit een dak. Ik zag Ans net naar de bakker gaan. Hij ergert zich aan jou. Er leven veel mensen op aarde. Ik vond laatst weer twee geld stukken. Riet verloor haar atlas. II. Ingezonden door Sneeuwklokje te Aagtekerke. Vul in: Zo glad als een.... Zo slim als een.... Zo wys als een.... Zo dom als een. Zo groen als Zo helder als.... Zo oud als Zo rood als.... Zo wit als o III. Ook van Sneeuwklokje. Op welke stoel gaat men niet zitten? De oplossingen kunnen met vermel ding van voornaam, naam (schuilnaam als je die hebt), leeftyd en adres tot zaterdag 3 november worden gezonden aan tante Truus, Redactie Zeeuwsch Weekend, Goes. Ingezonden Mededeling (Adv.) Hoofd- en kiespijn, zenuw- en reumatische pijnen verdwijnen 'i nachts dank zij Witte Kruis- poeders en II staat verkwikt opl JL Ook m tablet- en cachet-vorm in de war zou lopen. De Brit Gordon Pirie, wereldre cordhouder op de 5000 meter, dia vroeg naar Australië kwam, in de hoop, dat hij in dit land tydig wed- strydervaring kon opdoen, gaf als commentaar: „De heer Tamme zegt, dat we maar wedstrijden moeten houden op grasbanen in de provincie. Het is belachelyk, dat iemand kan veronderstellen, dat een olympisch atleet op gras gaat lopen en niet op een sintelbaan, wanneer de spelen nog slechts een maand verwijderd zijn". Verscheidene Australische atleten overwegen de mogelijkheid, tydens de training onderling hun krachten te meten. Neemt Landy deel? Intussen zet de Australiër John Landy, wereldrecordhouder op de mijl, die lijdt aan een achillespees-bles sure, zijn training voort. He' is nog steeds niet bekend of hij in at zal zyn, deel te nemen aan de 150 n 5000 meter. De olympische zwemmers van Aus tralië hebben hun eerste oefenbijeen komsten gehad in het fonkelnieuwe olympische bassin. Zij beweerden, dat het water te warm was voor de lange afstandzwemmers. Künen niet! Het bestuur van de K.N.A.U. heeft dezer dagen een verzoek ingediend by het N.O.C. om Frans Künen, die on langs te Brussel op de 10.000 meter het Nederlands record verbeterde en onder de grens van 30 minuten bleef, alsnog in te schrijven voor de olympi sche spelen te Melbourne. Het bestuur van het N.O.C. heeft dit verzoek niet ingewilligd. Als eis was gesteld voor de uitzending een tyd van 29 min. en 40 sec., waaraan Frans Künen niet heeft voldaan. Nog een kans By het bestuur van het N.O.C. is bericht binnengekomen, dat Wim de Vreng en Gerrit Zevenboom de laat ste weken niet in vorm zyn. Zeven boom is ziek geweest en heeft eerst dezer dagen zyn training hervat. Voor De Vreng was een limiet gesteld van 57.5 sec. voor de 100 meter vrye slag en voor Zevenboom 18 min. 57 sec. voor de 1500 meter vrije slag. Aan de olym pische attaché in Melbourne is telegra fisch medegedeeld, dat zowel De Vreng als Zevenboom tot 30 oktober in de gelegenheid worden gesteld om binnen bovengenoemde lemiettijden te komen. Slagen zij daarin, dan zullen zij als nog worden Ingeschreven. Slechts één China De beide China's zitten elkaar danig dwars. Nationalistisch China heeft het I.O.C. verzocht de ploeg van rood Chi na van de Olympische Spelen te we ren. Dit verzoek werd gedaan, zo lezen we in de Telegraaf, op .grond van het feit, dat Peking de olympische bepa lingen aangaande het amateurisme ge weld zou hebben aangedaan. Het I.O.C. beloofde het verzoek in behandeling te zullen nemen op het zelfde moment, dat communistisch Chi na de eis stelde, dat nationalistisch China van de spelen zal worden uit gesloten. Peking zegt: „Er bestaat slechts één China en dat is de volksrepubliek, waarvan Formosa slechts een der pro vincies is". Naar Melbourne Een dezer dagen zullen de eerste Ne derlandse atleten naar Australië ver trekken. Het zijn: Puck van Duyne- Brouwer, Dini Hobers, Henk Visser en Eef Kamerbeek. De K.L.M. heeft be sloten op dit vliegtuig, dat van Syd ney door zal vliegen naar Melbourne, de vyf olympische ringen in de kleu ren blauw, geel, zwart, groen en rood aan te brengen. Dit zal ook gebeuren met het vliegtuig, waarmee de zwem sters, de waterpolospelers, de hockey ers en de zeilers over veertien dagen vertrekken. MADRID, 26 okt. Spanje gaat protesteren tegen het verbod van de I.A.A.F. (Internationale Atletiek Fe deratie) tegen het gebruik maken van de z.g.n. Spaanse stijl bij het speerwerpen. De Spaanse bond ls ook van plan, op het congres van de I.A.A.F., dat in Melbourne zal wor den gehouden, een technisch dossier omtrent deze materie over te leggen. Ondanks het verbod zal de atleet Felix Erauzquin, die de „nieuwe stijl" lanceerde, gehandhaafd blyven in do Spaanse olympische ploeg en dus naar Melbourne gaan. De heer Elola, die als woordvoerder optrad van het Spaanse bureau voor de sport en de lichamelijkopvoeding, voegde er aan toe: „Ik hoop, dat Erauzquin in de ge legenheid zal zijn, de speer toch op zijn manier te werpen, zodat 100.000 toeschouwers de uitvinder van deze atletische bom" in actie kunnen zien. Dat zou onze sterkste verdediging zijn". De heer Elola merkte verder op, dat, wanneer de „Spaanse stijl" de finitief zou worden verboden, de Spaanse atletiekbond zou trachten, het Spaanse staaf-werpen op de Olympische spelen ingevoerd te krygen. JUDO EN°JÜÜ JITSU BERGEN OP ZOOM, 25 okt. Aan de sportschool Felix Janssens te Bergen op Zoom slaagde voor de le graad jiu jitsu, J. Buteijn uit Nieuwland. Voor de gele band judo slaagden H. Klootwijk uit Vlissingen en J. Buteijn uit Nieuwland. Voor de oranje band: C. Pauwelse uit Westkapelle. Voor de adspirant oranje band (jeugd) slaagden aan de sportschool te Middelburg Tony Leynse; Toby Cop- pejans uit Middelburg; Kees Mol uit Veere en M. Donze uit St. Laurens.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 11