Poien wil vriendschap met Rusland, geen onderdanigheid Het volk is blij met nieuwe leider Gomoeika Chroesjtsjef eens met Gomoeika Sow'et-Unie stelt W.-Duitsland met-aanvalsverdrag voor GROTE OPWINDING ONDER BEVOLKING NOORD-AFRIKA Poolse leiders naar Moskou? Overledenen herdacht en nieuwe leden beëdigd Dame beroofd op strand Betoging in Boedapest PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND S Uiteenlopende commentaren van luchtpassagiers Herziening processen te Poznan Itds Ucas DOOR DE WERELD Telefoontoestel uit één stuk GEEN STRIJD Bloemen voor minister Klompé Geen hereniging door vrije verkiezingen Prins Bernhard reiki onderscheidingen uit Vandalisme, betogingen en stakingen in Tunis en Marokko Franse officier ontvoerd Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dljkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad Plannen van het Kabinet Zie pagina inet 1 ;ina 5) I f 12e Jaargang No. 3534 tVnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Woensdag 24 okt. 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 7.23 u., onder 17.26 u. Maan op 22.15 u., onder 13.15 u. Hoogwater donderdag 25 oktober: Vlissingen: 6.13 u. 1.94 m., 17.41 u. 2.01 m. Terneuzen: 5.44 u. 2.11 m., 18.09 u. 2.18 m. Wemeldinge: 6.57 u. 1.66 m., 19.19 u. 1.77 m. Zierikzee: 6.37 u. 1.45 m., 19.02 u. 1.56 m. POOLSE PARLEMENT BIJEEN WARSCHAU, 23 oktober (Reuter) Het Poolse parlement is dinsdag bij eengekomen voor een zitting van ze ven dagen. Tijdens deze zitting zal on dermeer, naar wordt verwacht, een re geling worden opgesteld voor betaling van schadevergoeding aan onschuldi- gen, die hebben geleden onder het oude „stalinistische" regiem. WARSCHAU, 24 okt. - (Reuter) De eerste secretaris van de com munistische partij van de Sowj et- Unie, Chroesjtsjef, heeft Gomoei ka, de nieuwe leider van de Poolse communistische partij, dinsdag avond meegedeeld, dat hij instemt met de nieuwe Poolse politiek en dat er een einde zal worden ge maakt aan de bewegingen van Sowj et-troepen in Polen, aldus is dinsdagavond te Warschau verno men. Chroesjtsjef had dit verklaard In een reeks telefoongesprekken tussen Moskou en Warschau. WARSCHAU, 23 okt. (Reuter) Volgens het Poolse persbureau heeft het bureau van de Poolse openbare aanklager een herziening van alle aan klachten bevolen, die voor het hof waren uitgebracht tegen degenen die verantwoordelijk zijn voor de „mis daden tijdens de opstand te Poznan begaan". WARSCHAU, 23 okt. (AFP) Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat Gomoeika, Ochab en Cyrankie- wicz vrijdag naar Moskou gaan. Als voorwaarde voor hun bezoek zouden zij hebben geëist, dat de Russische troepenbewegingen in Polen worden gestaakt. De Russen zouden deze eis hebben ingewilligd. Tijdens een gisteren in New York gehouden conferentie, waarop 82 lan den vertegenwoordigd waren, is met algemene stemmen een statuut aange nomen, dat voorziet in de oprichting van een internationaal bureau voor vre s-atoomenergie. 0 Dinsdag 31 oktober zal in Parijs een monument worden onthuld ter na gedachtenis van de zes miljoen Joden, lie in de tweede wereldoorlog zijn om gekomen. De prot. chr. artsenorganisatie zal medewerking verlenen aan 't tot stand doen komen van een „protestantse stichting 'er bevordering van verant- woc. je gezinsvorming". 0 De Kon. Shellgroep is van plan tankschepen te laten bouwen van 60.000 ton. Dank zij de oplettendheid van een Rotterdamse politieagent is grote schade voorkomen in een verffabriek in de Maasstad. In het holst van de nacht zag de agent dat in de fabriek licht brandde en de radio speelde. Hij vond dit vreemd en haalde de boek houder van het bedrijf uit zijn bed. Toen men in de fabriek kwam, deed men de ontdekking dat een kraan was open blijven staan, waardoor dure lijnolie uit een vat liep. Een plas olie was reeds gevormd. Het licht werd uit gedaan en de radio afgezet, maar bo venal was men de agent dankbaar, omdat de schade, door het uit het re servoir lopen van de lijnolie beperkt bleef tot vijftig liter. 0 'De 26-jarige Rijswijkse bankwer ker is onlangs vader geworden van een welgeschapen dochtertje. De blijde gebeurtenis vond plaats in een Sche- veningse kraamkliniek. Toen de vader zijn spruit kwam zien, gaf hij zijn ogen ook verder goed de kost en hetgeen hij had gezien, kwam hem enkele dagen later van oas bij een inbraak, die hij oleegde in de kliniek. Hij vertrok met een geldkistje van 3.100,Moeder en dochtertje zullen tien maanden pap- nie niet zien, want de justitie houdt er °en kliniek voor inbrekers en dieven op na, waarin de vader wordt opge borgen. SCHIPHOL, 23 oktober Een heterogeen gezelschap Polen, dat vanavond met het normale lijnvliegtuig van de K.L.M. uit Warschau op Schiphol aankwam, heeft het meest uiteenlopende commentaar over de recente ontwikkelingen in Polen geleverd, dat men zich den ken kan. Maar de groep Nederlandse verslaggevers, die zich vol nieuwsgierigheid met allerlei vragen tot de reizigers wendde, kreeg op één vraag een bijna steeds gelijkluidend antwoord: het Poolse volk is blij met de nieuwe leider Gomoeika en iedereen verwacht thans verbetering, de een echter meer dan de ander. Eerste zitting Tweede Kamer ten op aangedrongen, „influisterin gen, die bedoeld zijn om onze vriendschap met de Sowjet-Unie te verzwakken, krachtig af te wijzen". „Wij kunnen u verzekeren, dat wij alles doen en wij hebben al positie ve resultaten bereikt om alles uit de weg te ruimen, wat thans nog kan worden gebruikt om de betrekkingen van goede nabuurschap met de Sow jet-Unie te ondermijnen". Ten aanzien van de betrekkingen met de Sowjet-Unie, verklaarde Go moeika o.m.: „Wij willen deze betrek kingen baseren op de beginselen van de internationale solidariteit. Elk land moet volledige soevereini teit en onafhankelijkheid bezitten". DEN HAAG, 24 oktober De Tweede Kamer heeft gistermiddag aan het begin van haar vergade ring het overlijden herdacht van het lid der Kamer, mej. Corrie Tendeloo. In gevoelvolle woorden schetste de voorzitter der Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, de levensloop van de overledene. Minister-president Drees sloot zich namens de regering bij de woorden van dr. Kortenhorst aan. Dr. Kortenhorst ging vervolgens over tot installatie van elf nieuwe Ka merleden, t.w. de heren dr. Albering en Blaise (kath. v.) v. d. Born en Even duidelijk bleek, dat de Polen onder een bepaalde druk leven, die Ne derlanders zich slechts uit de Duitse bezettingstijd herinneren. Van alle reizi gers, die door de verslaggevers werden ondervraagd, was er n.l. slechts één, die zonder enige aarzeling een naam opgaf. Een der Polen zei gisteravond: „De ontwikkeling in Polen is zeer interessant. Het Poolse volk heeft thans een belangrijke stap op de weg naar democratie gezet. Gomoeika is een groot staatsman, want hij heeft de moed om de waarheid te zeggen, dat Polen als het beter wil leven dan tot dusverre, de democratie in het hele volk moet verspreiden. Het Poolse volk staat met hart en ziel achter de partij en achter Gomoeika." „Zijn er veel vreugde-betogingen ge houden?" „Op vele bijeenkomsten in fabrie ken, in universiteiten, heeft het volk resoluties voor eenheid met de rege ring, met de partij en met het door Gomoeika uitgestippelde programma aangenomen." „Hoe staat men tegenover Rusland?" „Rusland? Wij hebben duidelijk ge zegd, dat wij met Rusland de beste vriendschap wensen. Neen, er zijn geen Russische troepeneenheden in Polen, er is geen strijd in Polen. Kritiek Een huisvrouw uit Warschau sprak zeer openhartig kritiek op het Poolse regiem uit, nadat de verslaggevers haar bezworen hadden noch haar naam, noch het doel van haar reis te publiceren. Vreselijk Zelf was ze nooit communiste ge weest en wat het communisme Polen had gebracht was volgens haar weinig fraais. „Er heerst ontstellende armoe", zei ze, „men kan er haast geen kleren kopen" en ze wees op haar goedkope regenjas. De economische situatie in ons land is vreselijk". „Er waait nu een nieuwe wind. Iedereen mag op het ogenblik alles zeggen, zelfs kritiek op het communis me uiten. Er wordt dan ook openlijk op het communisme gekankerd. Mijn liefste wens is, dat Polen nog eens he lemaal vrij zal worden". „Is daar volgens u een begin mee gemaakt?" De vrouw trekt haar schouders op. „Voor mij betekent dit geen echte vrijheid en het lijkt mij onwaarschijn lijk, dat Polen binnen afzienbare tijd het communisme zal afzweren". Nog lang niet goed Een oude Poolse vrouw verzuchtte zachtjes: „We hopen, dat er enige ver betering komt, maar alles is nog lang niet goed in Polen". Verhouding tot Sowjet-Unie Wladyslaw Gomoeika, de nieuwe leider van de communistische partij in Polen heeft er bij zijn landgeno- Franssen (soc.) Gerbrandy (a.r.), Janssen (kath. v.), Reehorst (soc.), De Ruiter (c.h.), Schuyt (kath. v.), v. d. Tempel soc.) en van der Zaal (a.r.). Deze nieuwe parlementariërs legden achtereenvolgens de drie voorgeschre ven eden (resp. beloften) af. Op de regeringstafel stond gis teren tijdens de vergadering van de Tweede Kamer een vaasje met een orchidee ter ere van de eerste vrouwelijke minister, dr. M. Klompé. Voorzitter Kortenhorst begroette haar met een apart woord: De maatstaf der beschaving is de plaats die de vrouw in de maat schappij bekleedt, zo zeide hij. Van harte wenste hij mej. dr. Klompé geluk met hr r eervolle benoeming, die i sympathie en vreugde is begroet. Te Chicago in de Verenigde Staten heeft men een nieuw telefoontoestel. De kiesschijf is gemonteerd aan de on derzijde van de microfoon waardoor de gehele telefoon alleen nog maar uit de hoorn bestaat. Het gebruik van de kiesschijf is normaal maar daarna moet men het gehele apparaat naar oor en mond brengen om een gesprek te kunnen voeren. Dr. Drees, de minister-president, ge fotografeerd tijdens het uitspreken van de regeringsverklaring in de Tweede Kamer. Zittend v.l.n.r. de ministers Samkal- den, Klompé en Luns. (Zie voor de regeringsverklaring pag. 5). Zuidslavische communisten naar Hongarije BELGRADO, 23 oktober (Reuter) De Hongaarse en Zuidslavische com munistische leiders, die in Belgrado een conferentie hebben gehouden, hebben dinsdag bekend gemaakt dat de Zuidslavische communisten de uit nodiging om een afvaardiging naar Hongarije te zenden, hebben aanvaard. DE BILTZEGT: Overwegend zwaar bewolkt met enige regen, in hoofdzaak in het wes ten en noorden van het land. Dezelf de temperaturen of iets lagere. Matige tot krachtige zuid-westelijke wind. BONN, 23 oktober (Reuter) De Sowjet-Unie heeft de Westduitse bondsrepubliek gevraagd of zij bereid is een verdrag met de Sowjet-Unie en haar bondgenoten te sluiten, waarbij wordt afgezien van het gebruik van geweld. Over de hereniging herhaalt de Rus sische nota, dat deze slechts tot stand kan komen door samenwerking tussen de regeringen van Oost- en West- Duitsland. De Sowjet-regering wil haar medewerking daarbij verlenen. De nota is het antwoord op een me morandum van de bondsrepubliek over de hereniging. De bondsrepubliek had zich bereid verklaard af te zien van geweld bij haar betrekkingen met de Europese landen die niet behoren tot de N.A.V. O. of de Westeuropese Unie. De Sowjet-Unie vraagt nu naar aan leiding daarvan, of dit betekent dat West-Duitsland bereid is met de daar voor in aanmerking komende landen verdragen te sluiten. WASHINGTON, 23 okt. Tijdens een diner in een hotel te Washington, in tegenwoordigheid van Prins Bern hard der Nederlanden, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles en vele kopstuk ken uit de Amerikaanse diplomatieke en journalistieke wereld, heeft het Willem le Zwijger-fonds voor de vijf de keer Amerikaanse journalisten be kroond, wier werk heeft bijgedragen tot het scheppen van beter begrip tus sen Nederland en Amerika. De Prins reikte de onderscheidingen uit. BERGEN OP ZOOM, 23 okt. Een vijftiental Schotse gezinnen, nagelaten betrekkingen van de in de strijd om Walcheren gesneuvelde soldaten, zul len begin november een bezoek bren gen aan ons land. Men gaat naar Vlis singen, doch zal tevens een bezoek brengen aan de geallieerde begraaf plaats te Bergen op Zoom, waar de op Walcheren gesneuvelden zijn begra ven. Na arrestaties van vijf rebellenleiders TUNIS, 23 oktober (Reuter) De arrestatie van vijf Algerijn se nationalistische leiders, die per vliegtuig op weg waren van Rabat naar Tunis, heeft tot een plotselin ge crisis in de betrekkingen tus sen Frankrijk en zijn twee voor malige protectoraten Marokko en Tunesië geleid. De politie heeft dinsdag door de straten van Tunis gepatrouilleerd om dat de bevolking van de stad verbit terd is over de arrestatie. Verschillende vakbonden Ia Tunis hebben stakingen aangekondigd. In de Arabische wijk van de stad reden geen trams meer en in het Europese ge deelte nog maar enkele. In dit stad - deel zijn alle levensmiddelenwinkels gesloten. In Casablanca (Marokko) zijn ha ven-, transport- en fabrieksarbeiders en ook de marktkooplui van de stad in staking gegaan. 's-GRAVENHAGE, 23 okt. Van middag omstreeks kwart voor twee is op het strand te Scheveningen de 32- jarige ongehuwde Belgische dame C. L. uit Antwerpen door een tot nu toe onbekend gebleven man beroofd van een groot deel van de inhoud van haar handtasje. Verdwenen zijn: f400,- aan Nederlands geld, duizend Franse fran ken, driehonderd Belgische en vijfen- 'vijftig Zwitserse franken, een platina broche van f 4000,- en een polshorloge van eveneens f 4000,-. Mej. L. zat op het strand, toen een man bij haar kwam zitten. Na een praatje met haar te hebben gemaakt duwde hij -aar opeens met haar hoofd in het zand en deed een greep in haar handtasje. Daarna koos hij het hazen pad. Hereniging door middel van vrije verkiezingen in geheel Duitsland is „omdat de omstandigheden dat op het Hereniqinq Ogenblik niet toelaten". Eerst mbest 3 3 West-Duitsland een andere politiek gaan volgen. Ook uit de Sowjet-Unie kritiek op volgens de Sowjet-Unie niet mogelijk, de dienstplicht in de bondsrepubliek. Betogers in Tunis zijn er in geslaagd het politiekordon om het Europese deel van Tunis te doorbreken. Zij wierpen in dit stadsdeel verscheidene particu liere auto's omver, na de inzittenden tot uitstappen gedwongen te hebben. Daarna staken zij een van de auto's in brand. In Tunis hebben Tunesische troepen een kordon gelegd om de Franse am bassade. Ontvoering Kolonel Mermer, bevelhebber van de werkplaatsen der Franse lucht macht in Casablanca, is dinsdagmor gen door onbekenden ontvoerd. Voor democratisering BOEDAPEST, 23 okt. (AFP) Te Boedapest is dinsdagmiddag een grote demonstratie gehouden, die volgens de organisatoren ten doel had de so lidariteit van de bevolking van de Hongaarse hoofdstad met de Polen tot uitdrukking te brengen, maar die In feite een nationalistische manifestatie betekende. Een verbod van het ministerie van binnenlandse zaken om de betoging te houden werd een half uur voor het begin van de betoging ingetrokken. Er werd geen enkele rode vlag mee gevoerd. Onder het zingen van natio nalistische liederen, waaronder het volkslied dat sinds vele jaren verbo den is, begaven de demonstranten zieh op ordelijke wijze naar het monument voor generaal Joseph Bern, een uit Polen afkomstige held uit de Hongaar se revolutie van 1948. EISEN Hier werd een lijst van meer dan één partij, totale vrijheid van druk pers en meningsuiting, onmiddellijk afbraak van het monument voor Sta lin, volledige reorganisatie van het economische leven in Hongarije, het uitsluitend ten bate van Hongarije ex ploiteren van de uraniumlagen in het land en herziening van de handelsak koorden met het buitenland geëist. Volgens de laatste berichten is in de straten van Boedapest door politie en betogers gevochten. Er zouden slacht offers zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1