Zal Polen band met rode blok doorsnijden Twee suggesties voor vermindering van het woningtekort r Kris Ucas Partij wil trouw aan communisme, maar wat wil het volk Brand in Rotterdam Na het breken van een as Jordaniërs naar de slembus Verbolgen leraren Groot gezin dakloos Russen storen B.B.C. niet meer DEMOCRATISERING IN RUSLAND PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND J- Veel vragen rond ontwikkéling in Polen Verwarde situatie Ontsnapt en weer gepakt Grote staking dreigt in West-Duitsland Haas oorzaak van verkeersongeval Generaal Schaper volgt generaal Baretta op Mededeling van Chroesjtsjef Nederlandse kommiezen voor Belgische rechibank dUrvteAMaaó treft voorbereidingen voor bezoek aan Nederland Druppel op gloeiende plaat? Overwerk in bouwbedrijf, verhuizing bejaarden van steden naar platteland Voorwaarden aan kleine gemeenten? Oude schimmel met pensioen DOOR DE WERELD Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Temeuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad "Y 'Automatisering (Zie pagina 2) 12e Jaargang No, 3533 Wnd.-hoofdredactcur: Prof. Dr. 3. 3. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Dinsdag 23 okt. 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 7.21 u., onder 17.28 u. Maan op 21.02 u., onder 12.31 u. Hoogwater woensdag 24 October: Vlissingen: 4.29 u. 2.10 m., 16.51 u. 2.17 m. Terneuzen: 5.02 u. 2.25 m., 17.20 u. 2.32 m. Wemeldinge: 6.15 u. 1.75 m., 18.31 u. 1.81 m. Zierikzee: 5.56 u. 1.52 m., 18.14 u. 1.60 m. WARSCHAU, 23 oktober Hoe precies de situatie is en wat er groeien zal uit de enkele dagen geleden genomen beslissing om de titoïst Gomulka in ere te herstellen en de Russisch-Poolse minister van defensie Rokossowski de woestijn in te sturen, kan slechts wor den gegist. Enerzijds meent men uit de ontwikkeling van de afgelo pen vier en twintig uur te mogen opmaken, dat er wel eens sprake kan zijn van een omwenteling in Polen, anderzijds moet men er toch rekening mee houden dat in plaats van de pro-Russische partijbonzen geen democraten van het zuiverste water op de regeringsstoelen zijn gezet. Ook Gomulka is een communist, al is hij dan in de ogen van de Kremlinlieden een rebel, die het verschrikkelijk heeft verbruid bij de machthebbers in Moskou. Er is een ontwikkeling naar twee kanten mogelijk. Dit blijkt wel uit de vrij verwarde berichten, die wij gisteren in de loop van de dag en hedennacht uit Polen hebben ontvangen. Zullen zij dat nu binnen enkele da gen ook doen? Zullen zij akkoord gaan met slechts een verlichting van de communistische druk in het binnen land, terwijl in het optreden naar bui ten weinig verandering komt? Van ge-* oonlijk betrouwbare zijde te Warschau i- maandagavond verno men, dat Let politieke bureau van de communistische partij maandagavond heeft gesproken óver de toekomst van maarschalk Rokossowski. Volgens on bevestigde berichten zou de maar schalk naar Moskou zijn gegaan. Velen in Warschau zeiden te gelo ven, dat maarschalk Rokossowski nog een tijdlang in functie zal blijven. Dit zou een compromis zijn tussen de Po- Deze berichten maken melding van vergaderingen van groepen van arbei ders en van plaatselijke afdelingen van de communistische partij, waarop onomwonden is gezegd dat men er genoeg van heeft door de Russen te worden geringeloord en dat men een democratischer bestel wil, anderzijds is daar de verklaring van de commu nistische partij in Polen de partij, die het nog steeds voor hét zeggen heeft waar-'n wordt beweerd, dat men weliswaar de binnenlandse poli tiek zal democratiseren, doch dat er in het optreden naar buiten geen belang rijke veranderingen zullen plaats vin den. Evenals voorheen worden ook nu woorden van trouw gesproken aan het adres van de Russen en van commu nistisch China, alsmede van de andere rode landen. Verzet Daar staat weer tegenover, volgens sommige correspondenten, dat in de vergaderingen waarin deze medede lingen door regeringspersonen werd gedaan, de arbeiders en de mensen van het leger van hun mishagen on dubbelzinnig kennis gaven. De Polen hebben al eerder bewezen, dat zij In staat zijn op een gegeven moment hun tanden te laten zien. Voor tienduizenden guldens schade ROTTERDAM, 22 oktober Van avond omstreeks acht uur is vermoe delijk tengevolge van kortsluiting tus sen een zoldering en een vloer brand uitgebroken in een pand aan de Bur gemeester Hoffmanstraat te Rotter dam, dat gebruikt wordt door distilla teurs en likeurstokers. De omvang van de schade, die door verzekering wordt gedekt, is nog niet bekend, maar zou volgens schatting van de directie in de tienduizenden guldens lopen. len en de eerste secretaris van de communistische partij van de Sowjet- Unie, Chroesjtsjef. Het parlement zal dinsdag bijeen komen voor een zitting, die waar schijnlijk een week zal duren. T roepenbewegingen Zowel te Warschau als te Poznan hebben maandag vele onbevestigde be richten de ronde gedaan over troepen bewegingen. Volgens een ervan zou zaterdag een groot aantal voertuigen van het Sowjet-leger uit Oost-Duits- land in de richting van Warschau zijn gereden. Een Westberlijns blad meldde maan dag, dat vijf Sowj et-divisies in allerijl van Oost-Duitsland naar Polen waren gezonden. Volgens het blad hebben de Oostduitse spoorwegen in de afgelopen dagen 4.000 goederenwagons ter be schikking van het Sowjet-leger moe ten stellen. ZUTPHEN, 22 oktober Vijf jon gelui zijn, nadat een tralie was door- ezaagd, uit de jeugdgevangenis te utphen ontsnapt. Vier van de jonge lui zijn inmiddels weer gegrepen in de omgeving van Zutphen. Vliegtuig met opstandelingen onderschept ALGIERS, 22 okt. (AFP) De Franse luchtmacht heeft het speciale vliegtuig, dat met vijf leiders van de Algerijnse opstand onderweg was van Rabat naar Tunis, boven de Middel landse Zee onderschept en gedwongen op het vliegveld van Algiers te lan den. De vijf leiders zijn garresteerd. KIEL, 22 okt. (Reuter) De West- Duitse vakbond van metaalarbeiders heeft meegedeeld, dat ongeveer 55.000 metaalarbeiders in Sleeswijk-Holstein woensdag in staking zullen gaan voor hogere lonen en langere vakanties. Een woordvoerder van de bond zei, dat er in de metaalindustrie in Slees wijk-Holstein in totaal ongeveer 65000 arbeiders werken, waarvan er 55.000 zyn aangesloten bij de vakbond. Bijna 90 percent van de leden gaat akkoord met de staking. AMSTERDAM, 22 okt. In Am sterdam is een protestvergadering ge houden, georganiseerd door de lera renorganisaties. In deze bijeenkomst werd met kracht stelling genomen te gen de door de regering genomen maatregel om de docenten bjj het voor bereidend en hoger middelbaar onder wijs niet te laten delen in de jongste algemene salarisverhoging voor hoge re ambtenaren. Woning afgebrand GRONINGEN, 23 okt. Gistermor gen is door tot nu toe onbekende oor zaak brand uitgebroken in de woning van de familie G. Tiemstra te Den Hoorn, in de gemeente Leens. Het huis brandde geheel af. De inboedel ging verloren. De familie, bestaande uit man, vrouw en 15 kinderen, is hierdoor dakloos geworden. UTRECHT, 22 oktober Een haas, die onbevangen in een koolveld rond sprong, heeft vanmiddag omstreeks half twaalf een botsing veroorzaakt tussen twee personenauto's op de rijks weg AmsterdamUtrecht bij de ge meente Breukelen. De auto's reden op dezelfde rijbaan, in de richting Am sterdam, toen de bestuurder van de voorste auto even stopte om naar een 'haas in het koolveld langs de weg te kijken. Hij heeft het niet lang kunnen zien, want de achter hem rijdende auto botste, doordat de bestuurder het schouwspel ook niet wilde missen, met een flinke snelheid tegen hem op. Twee personen werd hierbij gewond en naar het stads- en academisch zie kenhuis te Utrecht overgebracht. LONDEN, 23 okt. (Reuter) De uitzendingen van de Britse radio-om roep naar de Sowjet-Unie blijken niet meer gestoord te worden. De storingen verminderden na het bezoek van Boelganin en Chroesjtsjef aan Groot-Brittannië. Uit mededelin gen van vluchtelingen is gebleken dat er in Polen, Tsjecho-Slowakije, Hon garije, Roemenië, de Sowjet-Unie en Minder Oostduitse vluchtelingen BERLIJN, 22 oktober (Reuter) Westberlijnse ambtenaren hebben maandag meegedeeld dat het aantal vluchtelingen uit Oost-Duitsland sedert de jongste politieke ontwikkeling in Polen sterk is achteruitgegaan. Oost-Duitsland een groot aantal men sen zijn die naar de buitenlandse uit zendingen van de B.B.C. luisteren. Reisbeperkingen geallieerde militairen in Oost-Duitsland BERLIJN, 22 okt. (Reuter) Per soneel van de militaire missies van de westelijke geallieerden te Potsdam (Oost-Duitsland) is verboden in be paalde gebieden langs de Poolse grens te reizen, aldus heeft een woordvoer der van het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger in Europa maan dagavond meegedeeld. In Jordanië vonden algemene ver kiezingen plaats voor een nieuw parle ment. Op de foto ziet men de Jordaan se eerste minister, Ibrahim Hashem, die te Ammen, de Jordaanse hoofdstad, zijn stem in de bus deponeert. Hoewel de volledige uitslag van de verkiezing nog niet bekend is, is wel duidelijk dat de pro-Egyptische groe pen de meerderheid hebben behaald. Eisenhower wordt medisch onderzocht WASHINGTON, 22 okt. (Reuter) President Eisenhower zal in het ko mende weekeinde medisch worden on derzocht en de resultaten van het on derzoek zullen worden gepubliceerd, aldus is maandag van de zijde van het Witte Huis bekendgemaakt. 's-GRAVENHAGE, 22 oktober - Lui tenant-generaal A. Baretta, chef van de luchtmachtstaf, zal op 1 november wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zijn functie neer leggen en de luchtmacht verlaten. Luitenant-generaal Baretta zal wor den opgevolgd door de huidige plaats vervangend chef van de staf generaal- majoor vlieger-waarnemer H. Schaper. MOSKOU, 23 okt. (Reuter) De eerste secretaris van de com munistische partij van de Sowjet- Unie, Chroesjtsjef, heeft maandag avond tot een Italiaanse afvaardi ging gezegd, dat er in de Sowjet- Unie een nieuwe wet wordt opge steld tot democratisering en wijzi ging van de taken van de opperste Sowj et, het parlement van de Sowjet-Unie, aldus is van Italiaan se zijde in de hoofdstad van de Sowjet-Unie vernomen. Chroesjtsjef onderhield zich meer dan twee uur met de Italiaanse af vaardiging. Van Italiaanse zijde werd verno men, dat hij in antwoord op vragen had gezegd, dat de destalinisering in afgelegen delen van de Sowjet-Unie op enig verzet was gestuit, maar niet in de grote steden. De destalinisering wordt echter voortgezet, zo betoogde Chroesjtsjef. Als voorbeeld noemde hij de nieuwe wet op het Sowj et-parlement. ANTWEËPEN, 22 oktober (Bei- ga) De rechtbank van Antwerpen heeft uitspraak gedaan in het grens- drama, dat zich afspeelde in de nacht van 28 op 29 juli jl., waaraan de smok kelaar M. te Wuustwezel door twee Nederlandse douanebeambten, die hem tot over de grens achtervolgden, werd beschoten en gewond raakte. De douanebeambte K. S. werd we gens het toebrengen van letsel ver oordeeld tot het betalen van een scha devergoeding aan de burgerlijke partij bij voorraad van B. frs 33.255 en 15 dagen voorwaardelijke gevangenis straf. De tweede douanebeambte O. werd vrijgesproken omdat de beschuldiging van verboden wapendracht niet in aanmerking genomen werd. Vol verwachting klopi ons hart GOES, 22 oktober Duizenden kinderharten zullen van vandaag af sneller beginnen te kloppen. Sint Nicolaas maakt namelijk reeds voorbereidingen voor zijn bezoek aan Nederland. Hij heeft Maandagochtend vond op de snelweg Utrecht—Amsterdam een ernstig auto ongeval plaats, waarbij twee personen ernstig werden gewond. Een grote Amerikaanse wagen vloog door as- breuk bovenop een aan de kant ge parkeerde wagen. Beide auto's tolden van de weg en kwamen voorbij de berm tot stilstand; de grote Amerikaan boven op de andere: zoals bijgaande foto toont. DE BILT ZEGT: Plaatselijk opklaringen. Droog weer met plaatselijk opkla ringen en in de ochtend hier en daar mist. Matige tot vrij krachtige zuid westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 's-GRAVENHAGE, 22 oktober - De Raad voor de Woningbouw heeft twee nieuwe aanbevelingen aan de minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid voorge legd, waarvan de eerste betrek king heeft op de mogelijkheid van overwerk in het bouwbedrijf en de tweede op het tegenwoordige sub- idie- en goedkeuringsbeleid van ie minister. De raad is van mening, dat in be ginsel overwerk ongewenst is. In be paalde gevallen zijn echter gunstige resultaten mogelijk. Een algemene overwerkvergunning, zoals die vorig jaar mogelijk was, acht de raad niet gewenst. De raad acht het de aangewezen weg, dat, indien nodig, de werkgever na overeenstemming met zijn werk nemers, op de gebruikelijke wijze over werkt ergunnig aanvraagt. De raad is het met de suggestie van de bedrijfs- raad tens, dat een werktijd van 55 uur (10 uur per dag plus 5 uur op zater dag) acceplabei lijkt. Verboden zou moeten worden te werken tussen 's- zaterdags 14.00 uur en 's maandags 7.00 uur. Hogere toeslag Tenslotte meent de raad, dat te genover het offer van overwerk te gemoet! orrrrigen gesteld moeten worden, zo mogelijk in de vorm van eei hogere toeslag op de overuren dan thans het geval is. Bovendien zou kunnen worden onderzocht of het mogelijk zou zijn fiscale facili teiten te geven. In de aanbeveling over het subsidie- en goedkeuringsbeleid stelt de raad, dat hij de verwachting van de minis ter, dat door het ombuigen van het be leid in totaal meer woningen zullen kunnen worden gebouwd, deelt. Even wel zullen niet alle gemeenten in ge lijke mate kunnen profiteren van de nieuwe regeling. Verwacht mag worden.dat vele klei nere gemeenten in versneld tempo het woningtekort zullen kunnen inhalen, terwijl de grotere gemeenten niet zo veel méér woningen dan voorheen zul len kunnen bouwen. Dit wordt in de grotere gemeenten veroorzaakt door spoedig optredende spanningen op de bouwmarkt en/of door de beperkte hoeveelheid onmiddellijk beschikbare bouwrijpe grond. Verhuizingen Om echter de grote gemeenten toch ie laten profiteren van de ombuiging van hei beleid, meent de raad dat het aanbeveling verdient de kleine ge- inepnten te verplichten een aantal wo ningen toe te wijzen aan invaliden, gepensioneerden, bejaarden e.d. uit de grote steden, die naar het platte land willen verhuizen. De raad stelt voor alleen die gezin nen van de gelegenheid om naar het platteland te vertrekken gebruik te laten maken, die in Amsterdam, Rot terdam of Den Haag een huurwoning vrij maken, omdat in die gemeenten de grootste behoefte bestaat aan huur woningen. Tenslotte merkt de raad op dat de door haar voorgestelde regelingen teen grote bijdrage tot leniging van de wo ningnood zullen leveren. gisteren zo bericht onze Spaan se correspondent een bezoek van enkele uren aan zijn hofkap- per gebracht met het doel zijn baard wat bij te laten werken. Ook houdt hij sedert enkele dagen op een speciaal terrein nabij het pa leis oefeningen in het beklimmen van daken en het afdalen langs regenpijpen, terwijl een legertje Pieterbazen met imitatie-peperno ten strooioefeningen houdt. De Spaanse grijsaard, die op vijf december, als de maan, de traditie ge trouw, weer door de bomen zal schij nen, koortsachtig van schoorsteen naar schoorsteen zal springen, zal reeds op zaterdag 17 november in Amsterdam arriveren, teneinde vooraf de route te verkennen. Met een schok zullen de getrouwen van de Sint vernemen, dat diens schimmel „Majestuoso" wegens het be reiken van een zeer hoge ouderdom de zware tocht niet meer kan volbren gen en vervangen is door een jongere generatie, die de naam „Bionda Maje stuoso" draagt. Caltex heeft twee supertankers van 45.000 ton besteld bij een werf in Antwerpen. 0 Vijftigduizend arbeiders van staal fabrieken in Japan willen meer loon. Zij zijn voor zes dagen in staking ge gaan. O In de Gangesdelta zijn twee sche pen met elkaar in aanvaring gekomen. Men vreest dat 150 mensen zijn ver dronken. 0 De Limburgse kamers van koop handel hebben de minister van ver keer en waterstaat verzocht het inter nationale rijbewijs af te schaffen. 0 Het gerechtshof te Poznan heeft drie beklaagden, die waren gearres teerd in verband met de relletjes van 28 juni uit voorarrest ontslagen. 0 Een-aantal Duitse industriëlen is van plan een kijkje te gaan nemen in Rusland en diverse fabrieken te bezoe ken. 0 Vertegenwoordigers van de Bel gische, Nederlandse, Britse, Duitse en Zweedse exporthandel hebben ia Stockholm hun belangen besproken.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1