Verguisde Gomulka ('51) weer de grote man in opstandig Po!en Wijziging in Indonesische kabinet te verwachten? Eisenhower geeft antwoord op Boelganins voorstel Daling in landbouwconjunctuur, terwijl kostenprijs is gestegen lóüs Iteas PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Radio-Warschau„Hef is in Polen lenie in oktober" Koningin Juliana met vakantie op Sicilië Mau-Mau-leider gearresteerd Niets zal de grote verandering in onze geschiedenis tegenhouden' Tengevolge van verklaring Indonesia-Rusland DOOR DE WERELD Rusland wil proeven met atoom staken Geen algemene overeenstemming over Euratom en gemeenschappelijke markt Wel eenheid over aantal punten „Verklaring over Dulles was grievend voor mij Noors protest in Washington Weekend eiste weer acht slachtoffers Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3532 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 22 okt. 1956 L Zes preken (Pagina 5) Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 7.19 u., onder 17.30 tl. Maan op 19.56 u., onder 11.37 u. Hoogwater dinsdag 23 oktober: Vlissingen: 3.50 u. 2.22 m„ 16.02 u. 2.28 m. Terneuzen: 4.21 u. 2.36 m., 16.32 li. 2.42 m. Wemeldinge: 5.88 u. 1.86 m„ 17.47 u. 1.84 m. Zierlkzee: 5.21 u. 1.62 m., 17.82 u. 1.61 m. CATANIA, 21 okt. (AFP) Zon dagavond is H.M. Koningin Juliana per vliegtuig in Catania op Sicilië aan gekomen. Zij werd door de plaatse lijke autoriteiten ontvangen en reed daarop verder naar Taormina, waar H.M. een korte vakantie hoopt door te brengen. Zaterdagochtend vertrok de Konin gin van het vliegveld Soesterberg. De lange duur van de kabinetsformatie heeft het haar niet mogelijk gemaakt eerder in de zomer een vakantie te on dernemen. De Koningin wordt op haar reis, die een strikt privé-karakter draagt, vergezeld door twee vriendin nen uit haar Leidse studententijd, mevr. 's Jacob-Valliant en mej. M. Michelin. Einde van rebellie? NAIROBI, 21 oktober (Reuter/A. F.P.) Een Britse patrouille heeft zondag Dedan Kimathi, de leider van de Mau-Mau in Kenia, gevangengeno men. Kimathi, die aan het been werd ge wond, is in een ziekenhuis opgenomen. Hij werd aangehouden, toen hij op on geveer 200 km ten noorden van Nairo bi zijn toevlucht wilde zoeken in een reservaat van de Kikoejoes. Door zijn gevangenneming is er in feit" een einde gekomen aan de ver zetsbeweging van de Mau-Mau tegen de Britten. Volgens de Britse opper bevelhebber in Kenia, generaal Lath- bury, zijn er nog slechts een driehon derd leden van deze beweging op vrije voeten. WARSCHAU, maandagmorgen 22 oktober (Reuter-A.F.P.) „Niets zal de grote verandering in de geschiedenis van Polen ont wikkeling kunnen tegenhouden. De krachten van het verleden heb ben nog niet gecapituleerd. In Polen is het „lente in oktober". Het is een lente van de vastbesloten wil om onze eigen Poolse weg naar het socialisme uit te stippelen. Met als eerste tekenen: het grote eer herstel van de waarheid en het breken met de leugens. En als tweede teken: het eerherstel van het werkelijke gezag en de val van het valse gezag". Dat was het commentaar, dat radio-Warschau zondagavond liet horen op de nieuwe toestand in Polen, na de opzienbarende en revo lutionaire ontwikkelingen gedurende het weekeinde. Inmiddels de (In 1951 verstoten en) zaterdag, j.l. in ere herstelde Gomulka weer tot eerste secretaris van de Poolse communistische partij benoemd. Hij heeft dus weer de teugels in handen in de nieuwe koers, die Polen zojuist is ingeslagen. In een snel tempo heeft de nieuwe ontwikkeling, die weliswaar al gerui me tijd broeide, zich tijdens het afge lopen weekend voltrokken. In chrono logische volgorde geven wij hier de belangrijkste gebeurtenissen weer: Poolse communistische partij neemt (vrijdag) de in 1951 verstoten Go mulka weer in de partfj op. Op de lijst voor de nieuwe partijlei ding komt de naam van Gomulka voor. Niet echter die van de Sow- jet-maarschalk Rokossofski. De Poolse communistische partij komt in vergadering bijeen, waarin Go mulka sterk fulmineert tegen de leugenachtige handelwijzen van de Sowjetregering. De Russische partijleider Chroesjtsjef en vijf andere Sowjetleiders o.w. Molotof en Zjoekof, vliegen ver ontrust als ze geworden zijn door de alarmerende berichten naar de Poolse hoofdstad. De vergadering wordt direct geschorst. Het Russische partijblad uit felle kri- tiek op de toestand in Polen, op last van hoog niveau. Berichten melden, dat Chroesjtsjef in Warschau eisen heeft gesteld, die kracht werden bijgezet door een dreiging met „troepen rond War schau". Russische troepen verplaatsen zich naar strategische punten in Polen, Er breken ongeregeldheden uit tussen Poolse bevolking en Sovjet-troepen. In Warschau stromen uit alle delen van Polen resoluties binnen, waarin aan de „democratisering" van Polen steun wordt toegezegd en de terugkeer van Gomulka aan de top van de Poolse regering wordt toegejuicht. DJAKARTA, 20 okt. (A.N.P) Politieke kringen in Djakarta ach ten het niet onmogelijk, dat het coalitiekabinet van Ali Sastro- amidjojo wijzigingen zal onder gaan ten gevolge van de tegenover elkaar staande standpunten van de coalitiepartijen t.a.v. de geza menlijke Indonesisch-Russische verklaring, die vorige maand in Moskou is uitgegeven aan het ein de van de reis van president Soe- karno door Rusland. Deze verkla ring werd door Indonesië onder tekend door de minister van bui tenlandse zaken, Roesland Abdul- gani, die tot dezelfde partij be hoort als premier Ali Sastroamid- jojo, de nationalistische partij, de P.N.I. Op deze verklaring werd sterke kri tiek uitgeoefend in Djakarta door vooraanstaanden van Islamietische en Christelijke partijen, die in het kabi net zitting hebben. Zij zeiden, dat de minister van buitenlandse zaken de verklaring had ondertekend, zonder medeweten van het kabinet. Het Is lamietische blad „Abadi" zei, dat de onafhankelijke politiek van Indonesië met de verklaring in Moskou was ge ëindigd. De paragraaf, waartegen de gema tigde Islamitische partij, de Masjumi, het meeste bezwaar had, was die, waarin gezegd werd, dat de Sowjet- Unie en Indonesië het er over eens waren, dat militaire verdragen niet de pogingen bevorderen om de interna- 'ionale spanning te verminderen. Sjarif Usman van de Masjumi ver klaarde zaterdag in Djakarta, dat deze paragraaf in strijd was met de resolu tie, die vorig jaar te Bandung op de AA-conferentie is aangenomen. In de ze resolutie werd gezegd, dat de Azia tische en Afrikaanse landen het recht van ieder land erkennen om zich zelf individueel, of collectief te verdedigen. Sjarif Usman zeide, dat de goed keuring van de Indonesische regering van de gezamenlijke Indonesisch-Rus sische verklaring, een breuk teweeg zou kunnen brengen i.i de solidariteit van de AA-landen, daar een aantal landen, die de conferentie in Bandung hadden bijgewoond, zoals de Philip- pijnen, Pakistan en Turkije, lid wa ren van militaire verdragen. Volgens Sjarif Usman had de gezamenlijke verklaring van Moskou de aanspraken van Indonesië op West-Irian verzwakt. Churchill verkeert „in prima con ditie", aldus zijn arts. Dit om het ge rucht dat een Engels zondagsblad de wereld inzond, als zou de oude staats man door een aangezichtsverlamming zijn getroffen, te ontzenuwen. Chur chill was alleen wat verkouden. ALGIERS, (Reuter)-. De eerste van de 200.000 Franse reservisten en dienst plichtigen, die voor Kerstmis uit Algerijë naar Frankrijk zullen terugkeren, kregen zaterdag hun demobilisatiepapieren. Zes Franse troepenschepen zullen in de ko mende twee maanden een veerdienst van Marseille naar Algerije onderhouden om de gedemobiliseerden naar Frankrijk te brengen. Uit de Rotterdamse gevangenis is een 21-jarige gevangene ontsnapt. Ter wijl een aantal gedetineerden vuilnis emmers buiten zette, nam hij eens klaps de benen. Hij verdween in een auto, die kennelijk op hem had staan wachten. A. L. is bijna twee meter lang, heeft blond haar en blauwe ogen. Zoeken maar. Een rood linkeroog siert president Eisenhower vandaag. Bij een enthou siaste ontvangst in Portland kreeg hij confetti in zijn oog, waardoor een lich te bloeduitstorting ontstond. Deze twee foto's, door een wel zeer koelbloedig amateur-fotograaf ge maakt vanaf de kotter ,Fontchartrain' van de Amerikaansekustwacht, ge ven een uniek beeld van het veronge lukken van een viermotorige „Strato- cruiser"-machine van de Pan Ameri can Airways, die ter hoogte van San Francisco, doch ver uit de kust, door een motorstoring in de Stille Oceaan stortte. De bovenste foto toont het moment, waarop de machine het water raakte, waarbij de staart onmiddellijk afbrak. De onderste opname toont het vlieg tuigwrak op het water. Op de voor grond een van de reddingsboten van de kotter, waarmee alle 31 inzittenden van de Stratocruiser konden worden gered, met geredden op weg naar het schip. De conferentie te Parijs PARIJS, 21 oktober De be sprekingen, die de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Bene lux zaterdag en zondag in het mi nisterie van buitenlandse zaken op de Quaij d'Orsaij hebben gevoerd, hebben niet de algehele overeen stemming over Euratom en een gemeenschappelijke markt ge bracht, waarop wel was gehoopt. „Een zeker gevoel van teleurstelling blijft bestaan", zei de voorzitter van de Nederlandse delegatie, mr. Luns, zondagavond na afloop van de laatste vergadering der conferentie, die vol gens een officieel communique „wel iswaar op talrijke punten overeen stemming heeft gebracht, doch een aantal meningsverschillen heeft laten bestaan, waarover overleg met de res pectieve regeringen noodzakelijk is". MOSKOU, 20 oktober (Reu ter) Maarschalk Boelganin, de premier van de Sowj et-Unie, heeft in een schrijven aan president Eisenhower een onmiddellijke overeenkomst voorgesteld tussen de Ver. Staten en de Sowjet-Unie tot het stopzetten van proeven met atoomwapens. In de brief zegt maarschalk Boelganin verder, dat deze overeenkomst uiteraard ook zal gelden voor andere landen die atoomwapens bezitten-. Officiële Amerikaanse kringen be schouwen de brief als een poging van de Russen om zich te mengen in de verkiezingsstrijd in de Ver. Staten. Zij zien de brief als een propagandastunt om de tegenstelling te verbitteren tus sen de democraten en republikeinen, zoals die tot uiting is gekomen ten ge volge van de door de democratische kandidaat Stevenson gestelde eis tot het nalaten van proeven met water stofbommen. Men verwacht, dat president-Eisen hower Boelganin spoedig zal antwoor den dat hij diens voorstel verwerpt. Het stopzetten van kernwapen-proeven WASHINGTON, 21 oktober A.F.P.-Reuter Het Witte Huis heeft zondag het aanbod van president Eisenhower op de brief van de Sowj et-premier, Nikolai Boelganin, van vrijdag j.l. gepubliceerd. Hierin zegt de president onder meer: „Het verzenden van uw brief op het ogenblik dat de verkiezingscampagne in de V.S. aan de gang is, betekent inmenging van een buitenlandse mogendheid in onze binnenlandse zaken". In de brief van Boelganin werd onmiddellijke beëindiging van de proeven met kernwapens voorgesteld. Eisenhower zegt, dat de brief van de maarschalk gepubliceerd was, voor dat deze was vertaald en aan hem (Eisenhower) ter hand was gesteld. „Daarom ben ik verplicht dit ant woord onmiddellijk te publiceren". Een verklaring van Boelganin over Dulles was niet alleen ongerechtvaar digd, maar „persoonlijk grievend voor mij". Men neemt aan, dat dit slaat op een passage in Boelganins brief, waar in hij beweert, dat Dulles en andere Amerikaanse functionarissen redevoe ringen hadden gehouden, welke een „duidelijke verdraaiing" van de Sow- jet-politiek inhielden. Ondanks de kritische toon van Eisenhowers antwoord verklaarde hij, dat de Amerikaanse regering „niet ontmoedigd" is in haar zoeken naar mogelijkheden van ontwape ning. De Amerikaanse president gaf op nieuw een uiteenzetting van het stand punt van zijn regering ten aanzien van het ontwapeningsprobleem. Hij legt de nadruk op doeltreffende in spectie- en controlestelsels, welke no dig zijn voor overeenstemming over de ontwapeningskwestie. De Sowjet- Unie had steeds geweigerd dergelijke Ir. Geuze te Kruiningen Tegen verhoging invoerrecht op vis OSLO, 19 okt. (NTB). De Noorse regering heeft de ambassade te Was hington opdracht gegeven te proteste ren tegen de voorgenomen verhoging met 50 procent van het invoerrecht op verse en bevroren vis. De Noorse auto riteiten hebben zich tot dusverre nog niet met andere landen, die bij de verhoging betrokken zijn, als Canada of IJsland, in verbinding gesteld over samenwerking in deze kwestie. De ex port naar de V. S. vertegenwoordigt ongeveer 20 procent van de totale Noorse visuitvoer. KRUININGEN, 20 oktober Tijdens de druk bezochte vergade ring van de kring Oost-Zuid-Beve land der Z.L.M. heeft ir. M. A. Geuze gesproken over actuele pro blemen in de landbouw. Hij nam zijn gehoor mee voor een vlucht in de toekomst en bepaalde zich daarbij tot drie punten: de tech nische mogelijkheden, de conjunc turele situatie en de structurele situatie. In de landbouwconjunctuur is vol gens spreker een daling ingetreden, terwijl de kostenprijs is gestegen. Uit noodzaak heeft de landbouw moeten investeren. Wanneer thans de lasten te zwaar blijken te zijn, dan is dat het bewijs dat de prijzen te laag zijn ge weest. „Laten we toch met verstand ons bouwplan samenstellen, wij doen ons nog herhaaldelijk schade met een verkeerd bouwplan, zo betoogde ir. Geuze. Hij noemde het ten enenmale V „stom", dat thans zo weinig tarwe wordt gezaaid. Hij besloot zijn interessante beschou wingen met de conclusie, dat aan de jongste generatie zeer hoge eisen ge steld zullen worden. Een cursus vol gen is niet meer voldoende. Vooraf merkte hij op, dat de land bouwwetenschap thans aan het uitzoe ken is welke rol de sporenelementen bij de groei der gewassen spelen. Door het minder gebruik maken van stal mest en de veel grotere oogsten der laatste jaren wordt het gebrek van ele menten steeds duidelijker. Er komen steeds meer geconcentreerde meststof fen in de handel. Het gebruik hiervan raadde hij aan, maar dan op beperkte schaal. De boer moet bijna de hele zo mer door bespuitingen uitvoeren tegen plantenziekten. Met iedere bespuiting wordt echter het biologisch evenwicht verstoord. Op het gebied van de plan tenveredeling noemde hij de poliploide rassen, die vooral in de bietenwereld grote bekendheid verkregen. Dit zijn rassen met een geheel veranderde structuur, die door een zgn. schokbe- handeling met een chemische stof wordt verkregen. De voorzitter van de kring, de heer P. J. J. Dekker, heette in zijn openings woord de heer Geuze welkom en me moreerde diens benoeming tot lid van de eerste kamer, waarmede hij hem hartelijk gelukwenste. Het jaar 1956 zal voor de land bouw tengevolge van de weersom standigheden een ongunstig jaar blij ken te zijn. Nu weer eens duidelijk is gebleken hoe afhankelijk de land bouw in dit opzicht ia, hoopte de voorzitter dat het toekomstige rege ringsbeleid met deze omstandigheden rekening zal houden. Met grote voldoening wees hij er op, dat de pogingen der Z.L.M. om gedaan te krijgen, dat enkele percelen in de polder Kruiningen en Waarde, alsnog met slib worden volgespoten, succes hebben gehad. De kaden, die de per celen moeten omringen zijn reeds aan gelegd. Voorts deelde hij mede, dat op 16 no vember a.s. de opening van de iand- bouwhuishoudschool te Kruiningen zal plaats hebben. Mevrouw de Casem- broot zal de plechtigheid verrichten. Bij de gelegenheid tot het stellen van vragen oefende de heer E. van Hootegem scherpe kritiek op de gang van zaken bij landbouwherstel. Z.i moeten die percelen het eerst gedrai neerd worden, waar dit het hardst no dig is en volgens hem heeft men zich hieraan niet gehouden. systemen als door de V.S. voorgesteld, te aanvaarden. De president spreekt de hoop uit, dat de correspondentie in overeen stemming met de aanvaarde diploma tieke praktijken zal worden hervat. „Wij laten de deur open voor alle on derhandelingen, die de zaak van da mensheid doeltreffend kunnen die nen". GOES, 22 okt. Het afgelopen weekeinde is er weer een geweest met vele tragische ongevallen, waarbij zes verkeersdoden en twee andere slacht offers zijn te betreuren. In Maastricht vloog een 23 j. „joy rider" met een te Geleen gestolen auto van de weg af. Met veel moeite is de man, die absoluut niet kon rij den, uit de wrakstukken gehaald, waarna hij spoedig overleed. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. Nabij 's-Hertogenbosch vielen drie verkeersslachtoffers. Een 73-j. wielrij der werd door een auto aangereden en gedood, evenals een 59-j. fietser. Zon dagmiddag raakte aldaar een dame da macht over het stuur van haar be stelauto kwijt en reed tegen een ge vel op, juist toen daar twee kinderen passeerden. Een 3 jarig meisje werd gedood, haar 14 jarig zusje zwaar ge wond. Te Hoofddorp kwam een 56 j. brom fietser te vallen. Hij was direkt dood. In Bussum stak een 72 j. dame plot seling een kruispunt over. Zij werd aangereden door een auto. Zij over leed ter plaatse Ter hoogte van Zevenbergen reed een 30 jarige bromfietser tegen een voetganger op. De bromfietser kwam te vallen en overleed in het zieken huis. In Oosterhout begon zaterdagmor gen het schip „De nieuwe zorg" te zin ken. Toen de schipper het ontdekte, was het achteronder, waarin de jong ste twee kinderen sliepen, reeds on der water gelopen. In paniek wisten de man met zijn vrouw en het oudste kind (5 jaar) zich te redden. Enkele uren later werden de beide lijkies ge borgen. Een militaire Junta heeft zondag middag de macht in Honduras overge nomen. President Lozano is afgetreden. De staatsgreep ging zonder geweld. DE BTT7TZEGT: Weiniq verandering in temperatuur. Overwegend droog weer met over het algemeen veel bewolking en in de ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind. L de Wadden la ter vrij krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1