Juist in zorgen i, 5 --- ORCAM i DOUWE EGBERTS Ri de pittige zware shag! LEVEN WIJ VROUWEN MEE Winterjasje voor Uw dochter DE JUFFROUW Vrijdag 19 oktober 1956 ZEEUWSCH WEEKEND Gebed voor Koningin en haar gezin Ingezonden Mededeling (adv.) yyi en zegt wél: „Wie het dichtst bij het vuur zit, warmt zich HU ^et l>est> maar in het geval, dat ik nu op het oog heb, zou men beter kunnen zeggen: „Verwarmt zich het eerst." Ik bedoel, dat wij, hier in Goes, dus dicht bij het vuur van onze krant, het blad altijd al vroeg in de morgen in huis hebben. Nu is de morgen voor een huisvrouw niet de meest geëigende tijd voor kranten lezen. Maar toch altijd even kijkend, d.w.z. heel gauw over de koppen van de artikelen en bijdragen heenvlie- gen om te zien of er iets bijzonders aan de hand is en dan krijgt, wat mij betreft, de krant een poosje rust tot meer geschikter ogenblik op de dag. Vanmorgen ging het weer zo volgens de gewone regel. Inder daad was er toen wel een opschrift, dat wees op iets zeer bij zonders en daarom nam ik er beslist even de tijd van om te lezen wat er onder het alarmerende opschrift vermeld werd. Het ging weer over onze Koningin en het koninklijk huis. We weten, dat daar zorgen waren. En nu blijkt, dat die moei- liikheden nog lang niet zijn opgelost. Ons blad gal in een sober relaas wat er nu weer gaande is en uit een artikel van onze hoofdredacteur bleek wel, dat er ook in ons land door een blad al wekenlang over deze kwestie geschreven is. Nieuwe zorgen Dit houdt me eigenlijk heel de dag be zig. Ik herinner me nog hoe opgelucht ik me voelde, toen onlangs een communi qué verscheen, dat ons koninklijk paar weer met vertrouwen de toekomst tegen- êng, nadat de drie heren, welke door de oningin en Prins daartoe waren aange zocht, met hun raad hadden gediend. En nu bleek vanmorgen uit de krant, dat we nog lang niet uit de zorgen zijn. Met opzet schrijf ik: „We nog niet uit de zorgen zijnwant het zal u wel gaan net als mij, je voelt het als een persoonlijke zorg en druk. In zekere veranderingen moeten komen. Maar dit bericht doet te meer met zorg denken aan onze Koningin. Zij moet steeds door gaan met haar werk. Al die ellendige narigheid onlangs om een nieuw kabinet bijeen te krijgen, steeds weer de heren politici te moeten ontvangen en eindeloze besprekingen houden en dan thuis, eigen omgeving, toch niet de geestelijke rust te vinden, die nodig is voor zulk een moeilijk en verantwoordelijk werk. zin is dat natuurlijk ook zo, want Ko ningin, land en volk, zijn zó nauw ver bonden, dat wat onheil of zorg haar raakt de weerslag daarvan ook in ons volksbestaan waarneembaar is. Zware levensopdracht Maar daaraan dacht ik toch in het eers te ogenblik zeker niet, ik dacht als vrouw aan haar, die toch al zo'n zware levens opdracht kreeg om vorstin, vrouw en moeder te zijn. Hoe moet dit alles haar neerdrukken. Net zo min als u weet ik precies wat er gaande is, maar dat er zeer duistere machten aan het werk zijn om kapot te maken wat mooi was, dat is ze ker. Of die boze machten in eigen land of in het buitenland zetelen, ik weet het ook niet, maar de gevolgen van die onder- grondse donkere machinaties zien we wel Van de zomer, in het buitenland, be- dierf een tijdschrift daar ook reeds een zonnige dag met een smerig artikel over ons vorstelijk gezin, maar toen dacht je toch nog: „Nu ja, in de buitenlandse pers schijnt nu eenmaal een andere mo raai te heersen dan in ons land. Hier bij ons zal een bona fide pers het wel laten te gaan wroeten in het privéleven van vorstelijke personen". V er anderingen Uit verschillende verklaringen van of ficiële zijde blijkt wel, dat er aan het hof Er is een verlangen ln je hart de Ko ningin zo maar te tonen, dat wij allemaal dicht rondom haar troon staan. Maar nee, dat gaat toch ook zo gemakkelijk niet. Doch één manier van steunen is ons als christenen wèl mogelijk. Dat niet alleen doch zelfs gebóden. Er moet een muur van gebeden rondom haar zijn. En de weg van het gebed is voor elk christen open. Dat wij allen die weg elke dag betreden, persoonlijk en in het gezamenlijk gebed in het gezin. Rijk bezit Kostbaarheden, die je al zo lang bezit, schat je soms niet meer zo op hun grote waarde, totdat je bemerkt, dat je ze ook kwijt kunt raken. Laat het toch zo zijn, dat wij niet door gemis zullen moeten le ren welke rijkdom we eerst hadden. En hoe groot het bezit is in ons Vorstenhuis, dat door banden van eeuwen met ons volk verbonden is, kun je ook Ieren, als je eens even ziet naar landen, waar een heel an der soort regering de macht in handen houdt. We hebben nog dit rijke bezit in ons koninklijk huis. Moge het ons niet ontnomen worden. Doen wij dan toch dagelijks in gebed een „tegenaanval". God moge onze Koningin en haar ge zin wél zeer nabij zijn. Maja, §f*apclru«l goed begin van iedere maaltijd Voordat het kouder wordt, ma ken we voor onze dochters van 8, 10 en 12 jaar dit leuke, ruime winterjasje. Aardig staat het ronde schou derpasje met de flink rechte kraag en gesloten met drie knopen. In het middeltje worden alle na den breed doorgestikt. Ben. stof 2.25 m 140 cm breed. Wijze van bestellen Plak aan de adreszijde van een brief kaart, naast en buiten het verschuldig de bedrag 0,95) aan geldige postze gels en adresseer deze aan de Redactie van het Zeeuwsch Dagblad, Lange Vorststraat 90 te Goes: Aan de andere zijde vermeldt u uw naam, adres, maat en nummer (no. 227) van het gewenste model. Plak nooit voor meer dan 0,95 aan postzegels extra op een briefkaart, want wat meer geplakt wordt is waar deloos. Bestellingen onder rembours worden niet aangenomen en de patro nen worden niet geruild. De redactie heeft geen patronen in voorraad, het persoonlijk komen afhalen aan ons kantoor heeft dus geen zin. In de meeste gezinnen wordt er zondags wat meer werk van het eten gemaakt en hoewel de maaltijd dan dikwijls geopend wordt met een bordje soep, vinden toch velen juist dat bordje soep wat machtig, zodat de echte eet lust, die nodig is om de rest van de maaltijd met animo te nuttigen, verdwenen is. In dit geval is grapefruit een uitkomst. Middendoor gesneden, de partjes goed losgemaakt en met suiker bestrooid is deze vrucht een heerlijk fris en licht begin van een feestelijk etentje. Zondag: Grapefruit, kalfstong, zure saus, aardappelen, princessebonen, cho coladevla met banaan; Maandag; Ra gout van tong, rijst, sla, stoofpeertjes; Dinsdag: Rijstcroquetten met kaas, bietjes, aardappelen, koffievla; Woens dag: Lever met rode kool, aardappel koekjes, fruit; Donderdag: Stamppot rauwe andijvie, speklappen, muesli; Vrijdag: Gekookte schelvis, peterselie saus, worteltjes, aardappelen drie in de pan; Zaterdag: Vissoep, appeltaart. Recept: Rijstcroquetten met kaas. 250 gr. gare rijst, Vs eetlepel uit, 1 lepel fijn gehakte peterselie, 75 gr. ge raspte kaas, 40 gr. boter, 40 gr. bloem, ei, zout, aroma naar smaak, paneer meel, frituurvet. De ui en de bloem in de boter gaar fruiten. De rijst, de geraspte kaas, de peterselie, en desge wenst wat zout en aroma eraan toe voegen en goed dooreen mengen. Van dit mengsel croquetten vormen, door paneermeel, ei en nog eens door pa neermeel rollen en in heet frituurvet bakken. Recept: Muesli. 1 flinke appel, 1 eetlepel havermout, 1 lepel gecondens. gesuikerde melk, 3 lepels water, 1 lepel citroensap. De ha vermout 1 nacht in het water weken, de gecondens. melk hieraan toevoegen, de citroensap er langzaam onder voort durend roeren bijgieten. Op de kom een rasp leggen en de goed afgewassen appel in z'n geheel met schil en klok huis hierop raspen. Steeds doorroeren om bruin worden van de appel te voor komen. Desgewenst kunnen op de mu esli gemalen noten worden gestrooid. 8» Tijdens surveillance tussen de middag leefde van de Aangeboden gave mochl niet worden geweigerd Doordat we een fiks aantal leerlingen hebben, die een stevig eind moeten stappen van huis naar school, is het te begrijpen, dat er dan ook altijd een stel overblijvers is, dat in één der lokalen van de school tussen de middag het brood eet, onder surveillance van de baas of één der heren collegas. Omdat ik de enige juffer ben temid den van zes heren, hebben ze mij vrijgesteld van de toezicht-beurten, wat ik hogelijk waardeer. Een mens moet evenwel een beetje geven en nemen in het leven, daarom heb ik indertijd, toen deze voor mij zo gunstige afspraak werd gemaakt, gezegd dat ik graag als er bij één der heren zich een „noodtoestand" voordeed, voor hem zou in vallen. Er schijnt weinig periculum in ons dorp voor te komen, want het gebeurt zelden, dat ik bij de overblijvers „zit ten" moet. In dit leerjaar vanaf 1 april is het nog geen enkele maal ge beurd. Vanmorgen echter kwam één der getrouwde collega's vlak voor ne genen haastig mijn lokaal binnenge- Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat de ideale dracht in ons klimaat eeds voor de oorlog kenden we de tricot-onderkleding. 'Mocht er dan al eens een tricot-jurk je op de markt ko men, dan stonden wij daar toch wat vreemd tegenover. Het dra gen van tricot-onderkleding nam echter geleidelijk af en zo werd eigenlijk noodgedwongen, overgeschakeld naar de ver vaardiging van bovenkleding. Er ontstond dan ook een geheel nieuwe industrie, die van de jersey kleding. Werd deze jersey aanvanke lijk maar in enkele kwaliteiten gemaakt, allengs werd hieraan uitbreiding gegeven. Immers de vervaardiging van deux-pièces en mantelpakjes eist een goede kwaliteit en vooral sinds de we- venit zijn intrede in de jersey familie heeft gedaan beschikt men over een hoeveelheid vari aties die de confectie-fabrikan- ten alle mogelijkheden bieden. Wat is jersey? Jersey is een produkt van de breimachine en aanvankelijk werd ze alleen geleverd in uni-soorten. Thans is men gekomen tot allerlei Nederlandse industrie weert zich ingebreide effecten zoals cotelé, jacquard-motieven in verschillende fantasie-ornamenten, de thans zo veel gevraagde Prince-de-Galles- ruiten, streepmotieven, enz. Het plissé, dat door de wijze van breien permanent is en de plissé-garne- ringen zijn hun rol gaan spelen. En nog steeds worden nieuwe vondsten gedaan. Men weet thans zelfs een tweed te vervaardigen op de breimachine. Aan de achterkant van de stof is het zeer fijne brei werk nog zichtbaar, doch aan de goede kant zijn alleen de verschil lend gekleurde effectdraden te zien, die het uiterlijk van tweed sugge reren. Mode en kleur Jersey heeft zeer vele verwerkings mogelijkheden en de mode kan dan ook op de voet worden gevolgd. Ook hier geldt, dat de lijn het moet doen en de eventuele garnering so ber moet worden gehouden. Parijs heeft korte jasjes gedecreteerd, die als het ware op de heup rusten en de deux-pièces en pakjes zullen dan ook deze nieuwe lijn volgen. Onder deze jasjes zullen zowel strakke als plissè-rokjes worden gedragen. Bij de jumpers en vesten blijft het lan ge model zich handhaven. Door de goede kwaliteit van de jersey is het in deux-pièces en mantelpakvorm ook zeer geschikt voor de wat meer geproportioneerde figuren. Dunne jersey is ideaal voor avondblouses en cocktail-toiletjes. Men zou zich van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in jersey kunnen steken, dat prettig in het dragen is en waarvan men met recht kan zeggen, dat het een kwaliteitsprodukt is, dat onze Nederlandse industrie brengt zowel aan het stuk als geconfectioneerd. Dat de Nederlandse industrie zich op dit gebied een naam aan het veroveren is binnen en buiten on ze grenzen is ons klimaat in aan merking genomen niet vreemd. Mijn beste nichtjes en neven, Even aan allemaal vertellen, dat er wel een stapeltje brieven ligt te wach ten, doch dat ik die nu heus een week je dan ook maar rustig laat wachten ook, want ik ga nu eerst vertellen, dat Jaap en Bert veilig bjj hun oom en tante in Frankrijk aankwamen, want anders zouden jullie soms den ken, dat ik die twee maar aldoor va kantie laat houden en dat gaat niet. Daarom nu een stapel groeten voor ieder. Jullie Tante TRUUS. I ncp^c-.n den Me-.edpltng 'Adv) Aan Tant« fruus Zeeuwsch Wiekeno Goes Onder Jaap en Bert in Frankrijk. Ja, Jaap en Bert zijn weer, nu wel een beetje Iaat in de avond, in een boerenschuur aangeland, waar ze vei lig kunnen slapen. Ze hebben een heel eind moeten trappen, eer ze een boer derij vonden, die wel wat geschikt leek. Het is haast niet om te geloven, maar de jongens hadden niet veel zin om in zo'n echt Franse schuur te gaan slapen. Het leek hen beslist niet schoon genoeg. Nu hoef je niet te vra gen, als jongens zoiets zeggen. Vader heeft tenslotte de knoop doorgehakt en gezegd: „Déar gaan we eens praten. Het zal binnen nog wel een beetje meevallen. Die akelige grauwe muren doen alles zo somber en vuil lijken". Nou zei vader wel: „Daar gaan we eens pratenMaar praat hij eens veel, als een ander je toch niet ver staat. Jaap geeft Bert een hartelijke por in de rug als ze het boerenerf be treden. „Nou broertje, geef weer eens een flink nummertje weg hoor, want hier moeten we slagen. Ik wil nou wel eens een dutje gaan doen". De boer, die het drietal zag aankomen, zegt eerst niet veel, en dat wil wel wat zeggen voor een Fransman. Hij bekijkt het drietal eens nauwkeurig. Bert herhaalt nog eens zijn nette Franse zinnetje, dat hij weer besluit met een keurig „s'il vous plait". Het onderzoek van de boer schijnt mee te vallen, want hij begint opeens te praten, ratelen kun je beter zeggen, en ze begrijpen, dat ze in een hoekje van de schuur mogen gaan dutten. Ei genlijk begrijpen ze de boodschap meer door de gebaren en heenwijzin gen van de man, dan door zijn woor den. Moet je net Jaap weer hebben om het zo te zeggen. „Die kerel laat je verdrinken in een sloot met woor den, maar gelukkig, dat-ie zijn armen en handen gebruikt als reddingslijn tjes, want daaraan ken je je eigen be ter vastklampen dan aan al dat ge kakel". Ze slapen best, wat geen won der is, want ze hebben vandaag heel wat afgetrapt, maar ze hebben nu toch ook kunnen uitrekenen, dat ze mor gen, niet eens zo heel laat bij oom en tante kunnen aanlanden, als er niet veel tegenslag is met het weer. De volgende morgen kunnen ze fris en vrolijk toilet maken, want in het klare daglicht zien ze dat er vlak bij een pomp staat. „Mensen", staat Jaap heel luid te verkondigen, „ik zou me een koning voelen, na zo'n opfrisser- tje met echt Frans water, als ik niet draafd om te vragen of ik deze mid dagzijn vrouw was ziek en dan moest hij voor noodhulp spelen op huishoudelijk terrein. GEEN KIND ERAAN.... Zo zit ik dan even na twaalf in het lokaal van de zesde met een stel „vreed(t)zame" kinderen voor me. Ja hebt aan het hele span geen kind, want ze eten in de „grote versnelling". Zodra za klaar zijn, kunnen ze op het plein gaan ravotten en wat wil je nog meer? Ze hebben even vreemd opge keken, toen ik de erezetel achter da lessenaar besteeg, maar na de korta verklaring van mijn aanwezigheid in- plaats van mijnheer Van der Laetgaan ze over tot de orde van het ogenblik eten. Ik heb een stapeltje reken- schriftjes meegenomen, die ik rustig kan corrigeren. Van de jongste lich ting van het schoolpubliek zitten er hier en daar ook enkele tussen. VRAGEN Maarten zit zelfs vlak bij me en als ik even opkijk, ontmoet ik zijn vragende blik. Het is zeer klaarblij kelijk, dat hij niet content is en dat er vragen in hem oprijzen. Ik knik hem maar eens vriendelijk toe en corrigeer. Tersluiks werp ik nog een blik op de jonge makker en zie, dat ondanks zijn ernstig uiterlijk hij een hele por tie sneedjes weet weg te werken. In eens hoor ik dat bekende fluisterende „Juffrouw", wat de aankondiging is van het feit, dat één der aanwezigen iets te vragen heeft. Als ik opkijk, be merk ik, dat Maartens vinger in de lucht piekt. Op m'n vragend gebaar verwacht ik eigenlijk niets anders dan de vraag: „Mak assieblief naar achte- re?" wat tijdens het eten niet geoor loofd is. Er komt echter heel wat an ders. HEEL WAT ANDERS „Mot uwes nou altied hier bluve zlt- teï" Het komt er zo ernstig gemeend uit, dat ik niet anders kan doen dan een even serieus antwoord geven, zij het dan op montere toon, en ik ver klaar, dat het maar voor één keertje is en dat ik dadelijk naar huis zal gaan net als de meesters doen. Maarten klemt de lippen op elkaar zoals ernstige oude heren dat ook kun nen doen, maar hij is nog niet klaar met de zaak. „Heb-uwes erge honger? vraagt hij verder. Om al die zorgen hoe zwaar ze de jonge man ook schij nen te drukken, moet ik toch even lachen en ik zeg, dat ik wel erge hon ger heb, maar dat ik gauw zal gaan eten. Maarten knikt, neemt een grote hap van een dikke snee en dan schijnt voor hem de zaak afgedaan. Voor Liesje is dit echter het begin. Liesje is een lief meisje, een beetje babyachtig, wat uit de gezinsconstel latie goed te verklaren is. Liesje zit bijna letterlijk aan mijn voeten, omdat ze op de voorste rij een plaatsje vond. Ze eet haar boterhammetje uit een mooi trommeltje en ze doet er haar tjjd over. Ik heb wel gezien, dat ze met ver bazing en angst naar me keek, toon ik zei, dat ik erge honger had. Veel aandacht denk ik daar niet aan te geven, want ik wil de schriftjes toch nog graag klaar hebben, nu ik hier zit te zitten. Terwijl ik een paar nijdige haaltjes zet in het schriftje van Gerrit, die na tuurlijk weer veel verknoeide, is het me ontgaan, dat Liesje na diep ge peins blijkbaar tot een daad kwam. Ze staat opeens naast de lessenaar en houdt in haar geheven knuistje een sneedje brood, dat ze me uitnodigend voorhoudt. AANPAKKEN „Da's voor de juffrouw", zegt ze hartelijk. Mijn eerste impuls is om met een paar vriendelijke woorden en een grapje de aangeboden gave te weige ren, maar ik kijk in een paar bezorgde lieve ogen, die het me onmogelijk ma ken en daarom pak ik het sneedje brood aan om er direct een flinke hap van te nemen. Dan straalt Liesje letterlijk aan alle kanten. Als is het dunne sneedje ver orberd heb, vraagt ze zo moederlijk als een klein meisje dat zeggen kan: „He-uwes nou geen honger meer?" Nee, die is finaal verdwenen, en al ben ik dankbaar voor de zo liefdevol uitgereikte gave, niet altijd zou ik on der zoveel kijkende ogen mijn maal tijd willen nuttigen. Intussen vind ik het raar, dat er nou altijd wat vreemds gebeurt, als ik zo'n karweitje opknap. Mijn collega's heb ik tenminste daarover nooit gehoord. zo'n honger had. „Vader zegt dat het dan niet zo heel lang zal duren of Jaap voelt zich een koning, want hij zal eens een paar stevige brokken van dat holle brood afsnijden. Net als va der hardop bidt, horen ze dat iemand naderbij stapt. Na het „Amen" van vader, zien ze de boer die heel rustig op een paar meter afstand bleef, een kruis slaan. Dan stroomt en komt een waterval van woorden, gelukkig ook nu vergezeld van heel wat gebaren. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 8